نکات مهم برای سفر و مهاجرت به اسپانیا

درباره کشور اسپانیا

کشور اسپانیا کشوری بسیار زیبا به همراه تاریخی کهن و غنی در قلب اروپا جای گرفته است. بر طبق آخرین آمارها و تحقیقات، این کشور یکی از امن‌ترین و زیباترین کشورهای جهان است. علاوه بر تمامی این موارد، اسپانیا به دلیل عضویت داشتن در پیمان شنگن، می‌تواند امکانات زیادی برای شما از طریق سکونت و اخذ اقامت به همراه داشته باشد. با انتخاب کشور اسپانیا برای زندگی، کار و تحصیل می‌توانید به راحتی از فواید زندگی در یک کشور مدرن بهره‌مند شوید. اسپانیا همچنین دروازه‌ای برای سیر و سیاحت به بسیاری از کشورهای زیبای اروپایی است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا هر آنچه که درباره این کشور مهاجر‌پذیر باید بدانید را به شما ارائه کنیم.
درباره کشور اسپانیا
وضعیت جغرافیایی کشور اسپانیا

وضعیت جغرافیایی کشور اسپانیا

اسپانیا شبه‌جزیره‌ای در جنوب غربی اروپا است که از راه شمال شرق با کشور فرانسه و آندورا و از سمت غرب نیز با پرتغال همجواری دارد. این کشور در سایر مناطق به آب دسترسی دارد. اسپانیا از جهت شرق به دریای بالئار و از جنوب با دریای زیبا و سرشار از محصولات دریایی مدیترانه، از غرب و نواحی شمال غربی با اقیانوس اطلس شمالی و در نهایت از شمال نیز با خلیج باسکای ارتباط دارد.تنگه مهم سیاسی، ژئوپولوتیکی جبل الطارق در جنوب کشور اسپانیا واقع شده است. این تنگه سبب شده تا اسپانیا با کشور مراکش بتواند مرز آبی داشته باشد. گزارشات نشان می‌دهند که مساحت اسپانیا در حدود ۵۰۵/۹۹۰ کیلومتر مربع است. از این نظر کشور اسپانیا در رتبه ۵۱ جهان قرار دارد. برای اینکه بتوانید یک تصویر ذهنی مناسب از این مسئله داشته باشید، تصور کنید که کشور اسپانیا مساحتی در حدود یک سوم کشور ایران دارد.

جمعیت ساکن در اسپانیا

آخرین سرشماری‌ها عدد ۵۰ میلیون را برای جمعیت کشور اسپانیا نشان می‌دهند. اسپانیا به طور کلی از ۱۷ ناحیه خودمختار، ۵۰ استان و تعداد زیادی جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. از جمله همین جزایر مهم می‌توانیم به جزایر قناری و بالئار اشاره کنیم. چندین سلسله کوه در این کشور وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رشته کوه پیرنه در مرز واقع شده بین اسپانیا و کشور فرانسه است. از نکات جالبی که باید درباره کشور اسپانیا بدانید این است که نصف‌النهار گرینویچ نیز از همین کشور و از نزدیکی شهر والنسیا اسپانیا عبور می‌کند.
جمعیت ساکن در اسپانیا

نقشه اسپانیا

نقشه اسپانیا

آشنایی با بخش‌بندی‌های مختلف کشور اسپانیا

کشور اسپانیا از ۱۷ ناحیه خودمختار تشکیل شده است که خود همین بخش‌ها به ۵۰ استان تقسیم می‌شوند. که استان‌های آن به شرح ذیل می‌باشد.

اندلس؛ نخستین منطقه خود مختار در این کشور
این منطقه خودمختار در جنوبی‌ترین ناحیه کشور اسپانیا واقع شده است که شامل ایالت‌هایی مثل سویل، گرانادا، کوردوبا، مالاگا، آلمریا، اوئلو و خائن می‌باشد. مسلمانان ساکن در کشور اسپانیا سالیان زیادی در این منطقه خودمختار حکومت می‌کردند.

ناحیه آراگون
این ناحیه خودمختار که در شمال شرقی کشور اسپانیا واقع شده است، از استان‌هایی با نام ساراپوسا، تروئل و هوئسکا تشکیل شده است. مردم آراگون به زبان آراگونی صحبت می‌کنند. از سایر مناطق اداره شده به شکل خودمختار در اسپانیا می‌توانیم به مادرید، مورسیا، والنسیا، نابارا و لاریوخا اشاره کنیم.
آشنایی با بخش‌بندی‌های مختلف کشور اسپانیا
آشنایی با شهرهای محبوب مهاجران در اسپانیا

آشنایی با شهرهای محبوب مهاجران در اسپانیا

کشور اسپانیا شهرهای مهم و بزرگی دارد که بنا به دلایل مختلفی در میان مهاجران محبوبیت دارند. در ادامه قصد داریم تا با بررسی دقیق و جامع ویژگی‌های هر کدام از این شهرها به مهم‌ترین جنبه‌های هر کدام از آن‌ها بپردازیم.در معرفی شهرهای اسپانیا با ما همراه باشید.

مادرید؛ یادواره‌ای از ژنرال فرانکو
شهر مادرید به عنوان پایتخت کشور اسپانیا یکی از زیباترین و مهم‌ترین شهرهای این کشور به حساب می‌آید. در مادرید شما می‌توانید ترکیبی از سنت و مدرنیته را در فرهنگ، هنر و معماری این شهر مشاهده کنید. به باور بسیاری از جهانگردان و راهنماهای تور تورهای معتبر سراسر جهان، شهر مادرید پس از شهرهایی همچون برلین و لندن، سومین شهر مهم و استراتژیک اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. خیلی از ما با تیم رئال مادرید که متعلق به این شهر است، خاطرات نوستالژیک داریم.

بارسلون؛ نماد زیبایی
شهر بارسلون از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور اسپانیا به شمار می‌آید که بعد از مادرید لقب بزرگترین شهر این کشور را یدک می‌کشد. کریستوف کلمب کاشف مشهور نیز به این شهر تعلق دارد. از دلایل شهرت شهر بارسلون می‌توانیم به وجود بهترین و بزرگترین ورزشگاه‌های گاوبازی و فوتبال اشاره کنیم.

گرانادا؛ شهری مورد علاقه مسلمانان
گرانادا از آن دسته از شهرهای اسپانیا است که شاید برایتان جالب باشد این که بدانید که یکی از شهرهای مورد علاقه مسلمانان نیز به حساب می‌آید. دو مورد از جاذبه‌های ثبت شده در سازمان یونسکو یعنی الحمرا و البیازین در این شهر واقع شده‌اند.گرانادا از آن دسته از شهرهای اسپانیا است که شاید برایتان جالب باشد این که بدانید که یکی از شهرهای مورد علاقه مسلمانان نیز به حساب می‌آید. دو مورد از جاذبه‌های ثبت شده در سازمان یونسکو یعنی الحمرا و البیازین در این شهر واقع شده‌اند.

والنسیا؛ سومین شهر بزرگ کشور اسپانیا
والنسیا در بین شهرهای مهم کشور اسپانیا در جایگاه سوم قرار دارد که در سواحل مدیترانه‌ای این کشور واقع شده است. والنسیا به دلیل انجام ورزش‌های ساحلی، وجود بزرگترین آکواریوم اروپا در آن و همچنین پارک‌های علم و هنر و فناوری در بین علاقه‌مندان به سفر و سیاحت از محبوبیت بالایی برخوردار است. مالاگا؛ شهری توریستی با آب و هوای مدیترانه‌ای در کشور اسپانیا شهر توریستی و چشم نواز مالاگا که در دریای مدیترانه واقع شده است مملو از ساختمان‌ها و بناهایی با معماری به سبک شرقی و عربی است. این شهر از جاذبه‌های فرهنگی و هنری زیادی برخوردار است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به خانه پیکاسو و موزه آثار او در همین شهر اشاره کنیم.

مالاگا؛ شهری توریستی با آب و هوای مدیترانه‌ای در کشور اسپانیا
شهر توریستی و چشم نواز مالاگا که در دریای مدیترانه واقع شده است مملو از ساختمان‌ها و بناهایی با معماری به سبک شرقی و عربی است. این شهر از جاذبه‌های فرهنگی و هنری زیادی برخوردار است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به خانه پیکاسو و موزه آثار او در همین شهر اشاره کنیم.

سالامانکا؛ قطب صنایع و معادن کشور اسپانیا
شهر سالامانکا از شهرهای مرکزی کشور اسپانیا بوده که به دلیل داشتن معادن سنگی در بین مهاجران از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر به دلیل بازتاب نور خورشید، در بین عوام به شهر طلایی شهره دارد. آثار تاریخی زیادی در این شهر قرار دارد که می‌توانیم از مهم‌ترین آن‌ها به کلیسای جامع بیخا و خانه‌ کونچاس در این شهر اشاره کنیم.

بررسی شرایط آب و هوایی کشور اسپانیا

کشوری همانند اسپانیا به دلیل بهره‌مندی از وسعت زیاد و قرارگیری در کنار دریای مدیترانه از تنوع آب و هوایی بسیار خوب و متنوعی برخوردار است. به باور کارشناسان هواشناسی، آب و هوای این کشور را می‌توانیم در چهار اقلیم کلی آب و هوایی بررسی کنیم که در ادامه به بیان ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مناطق شمال و شمال غربی
این قسمت را می‌توانیم جزو بارانی‌ترین قسمت‌های کشور اسپانیا به شمار بیاوریم که در آن آب و هوای خنک بیشتری به نسبت در بخش‌های این کشور وجود دارد. شدت و میزان بارندگی در این بخش، از سمت غرب به سمت شرق کاهش پیدا می‌کند.

قسمت مرکزی
در این ناحیه بارندگی بسیار کمتر بوده اما در فصلی مثل زمستان شدت بارندگی طبیعتا در این منطقه به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت. آب و هوای این بخش معتدل به همراه کمی باد بوده و تابستان‌ها نیز کمی گرم می‌شود.

اقلیم ناحیه مدیترانه‌ای
این قسمت جزو خوش آب و هواترین قسمت‌های کشور اسپانیا به حساب آمده که با داشتن روزهای آفتابی طولانی، از زمستان‌های معتدل و مساعدی نیز برخوردار است. بخش مدیترانه‌ای کشور اسپانیا تابستان‌هایی گرم و مرطوب دارد.

جزایر قناری
در این منطقه زیبا، مجلل و خوش آب و هوا از کشور اسپانیا، آب و هوا اندکی گرم‌تر می‌شود اما زمستان‌های معتدلی نیز در این اقلیم آب و هوایی واقع شده است. وجود سواحل بسیار زیبا با امکانات و مراکز تفریحات ساحلی، این جزایر را به بهشتی برای گردشگران تبدیل کرده است.
بررسی شرایط آب و هوایی کشور اسپانیا
جایگاه جهانی کشور اسپانیا به لحاظ اقتصادی

جایگاه جهانی کشور اسپانیا به لحاظ اقتصادی

کشور اسپانیا به لحاظ موقعیت اقتصادی از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و به همین دلیل چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا و پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. علی‌رغم اینکه از سال ۲۰۰۸ میلادی به دلیل وجود بحران‌های اقتصادی، کشور اسپانیا با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند اما به دلیل سیاست‌های کلان هوشمندانه دولتمردان این کشور، در سالیان اخیر تلاش‌های بسیاری برای ارتقای سطح زندگی و معیشت مردم این کشور صورت گرفته است.

جایگاه بالای جهانی اقتصاد اسپانیا از این نظر برای مهاجران جذاب است که باعث افزایش فرصت‌های شغلی، امکان راه‌اندازی استارت‌آپ، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در این کشور اروپایی می‌شود. در ادامه با برخی از این مزایا و ویژگی‌ها آشنا می‌شویم.

وجود طیف گسترده‌ای از مشاغل در کشور زیبابی مثل اسپانیا
بر پایه‌ها آمارها و گزارشات مختلف طیف وسیعی از مشاغل و صنوف در این کشور وجود دارند. هر کدام از این مشاغل بسته به میزان تجربه، سابقه و تخصص می‌توانند برای خود درآمد متفاوتی به همراه داشته باشند. در شرایطی که یک جراح متخصص بتواند بین ۱۹ هزار یورو در ماه درآمد داشته باشد، متوسط درآمد کارمندان عادی در چنین کشوری مبلغی در محدوده ۲ الی ۳ هزار یورو است.

شاخص درآمد و معیشت مردم کشور اسپانیا

به تازگی آمارهای اقتصادی نشان می‌دهند که تفاوت میان سطح درآمد در کشور اسپانیا بسیار بالا است. اما تقریبا تمامی شهروندان ساکن در این کشور از سطح رفاه خوبی برخوردار هستند. با وجود این که هزینه‌های زندگی برای زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است، اما به طور کلی برای زندگی یک خانواده چهار نفره با سطح زندگی متوسط در این کشور، شما حداقل به مبلغی در حدود ماهیانه ۲۵۰۰ یورو نیاز خواهید داشت.

نظام آموزشی اسپانیا از چه امکانات و ویژگی‌هایی برخوردار است

به طور کلی می‌توان گفت که نظام آموزش عالی در این کشور از سطحی بسیار بالا و آکادمیک برخوردار است. برخی از دانشگاه‌های این کشور قدمتی چند صد ساله دارند. بسیاری از دانشگاه‌های کشور اسپانیا عضو فرایندی به نام بولونیا هستند. فرایند بولونیا در تعریفی ساده و مختصر، امکانات و تسهیلات مختلفی را برای آن دسته از دانشجویان با استعداد اما به لحاظ مالی نیازمند، در نظر می‌گیرد. آمارها نشان می‌دهند که در حدود ۷۶ دانشگاه در این کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۵ مورد را دانشگاه‌های دولتی و ۳۱ مورد را دانشگاه‌های خصوصی تشکیل می‌دهند. به صورت کلی تمرکز و پراکندگی دانشگاه‌ها در کشور اسپانیا، بیشتر در شهرهایی مانند مادرید و بارسلونا است. با وجود آنکه به صورت کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای تمامی دانشجویان رایگان است اما در دانشگاه‌های خصوصی کشور اسپانیا بسته به نوع رشته‌ای که قصد دارید انتخاب کنید، باید شهریه متناسب با آن را نیز بپردازید. با این حال هزینه‌‌های تحصیل در این کشورها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است. بعضی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا به شرح زیر می‌باشند که در ادامه به بیان هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت. دانشگاه پمپئو فابرا؛ از بهترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های اسپانیا دانشگاه پمپئو فابرا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا به شمار آمده که در شهر بارسلون واقع شده است. به طور کلی در این دانشگاه رشته‌هایی همچون علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم زندگی و ارتباطات و همچنین بهداشت به تمامی دانشجویان تدریس می‌شود. زبان رسمی تحصیل در دانشگاه پمپئو، زبان کاتالان است. با این وجود اما بعضی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. دانشگاه خودمختار استان بارسلونا دانشگاه خودمختار استان بارسلونا، یکی از پر رشته‌ترین دانشگاه‌های این فهرست به شمار می‌آید که در آن رشته‌هایی همانند مدیریت، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، آموزش ابتدایی و جهانگردی، ارتباطات، علوم زیستی، هنر و علوم انسانی، ترجمه و پزشکی تدریس شده ودر بسیاری دیگر از موارد، دانشجو می‌پذیرد. بسیاری از این دوره‌ها علاوه بر اسپانیایی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. دانشگاه شهر بارسلون نکته مهمی که باید در رابطه با این دانشگاه بدانید این است که دانشگاه شهر بارسلون با دانشگاه خودمختار بارسلونا که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، تفاوت دارد. این دانشگاه، سومین دانشگاه بزرگ کشور اسپانیا است که در آن بیش از حدود ۷۰ رشته در سه مقطع تحصیلی تدریس می‌شوند. بعضی از دوره‌های موجود در این دانشگاه مانند دوره تجارت و کسب و کارهای آفلاین و آنلاین، کاملا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشگاه ناوارا شهر پامپلونا دانشگاه ناوارا در شهر پامپلونا، یکی از دانشگاه‌های خصوصی و با سطحی بسیار آکادمیک و علمی است که در آغاز با یک دانشکده حقوق، کار خود را آغاز کرد. در این دانشگاه بیش از ۱۲۰ رشته تدریس می‌شود. در راستای حمایت از دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبری همچون دانشگاه‌های واشنگتن، ادینبورگ و هنگ کنگ همکاری علمی دارد. دانشگاه کمپلوتنسه؛ یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور اسپانیا در شهر مادرید دانشگاه کمپلوتنسه، یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های اروپا است که در شهر مادرید کشور اسپانیا واقع شده است. ۸۶ هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه کمپلوتنسه از ۲۶ دانشکده تشکیل شده است که در آن رشته‌هایی همانند هنر، فلسفه، زبان و جغرافیا تدریس می‌شود. کتابخانه این دانشگاه، به عنوان دومین کتابخانه بزرگ این کشور ثبت شده است. دانشگاه مستقل واقع در شهر مادرید دانشگاه مستقل مادرید یکی از دانشگاه‌های مطرح و بسیار مهم در کشور اسپانیا است که در آن بیش از ۳۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند. از نظر سطح علمی این دانشگاه در رتبه ۲۱۰ جهان جای می‌گیرد. دانشگاه مستقل مادرید از دانشکده‌هایی مثل فلسفه، پزشکی، هنر، مدیریت بازرگانی و اقتصاد تشکیل شده است.
نظام آموزشی اسپانیا
نظام بهداشتی و درمانی کشور اسپانیا

نظام بهداشتی و درمانی کشور اسپانیا

به طور کلی سیستم بهداشتی و خدمات درمانی پزشکی کشور اسپانیا از سطحی قابل قبول و می‌توان گفت تقریبا مدرن در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان برخوردار است. دولت کشور اسپانیا مبلغی در حدود ۱۰ درصد از میزان سود ناخالص خود را به این زمینه اختصاص می‌دهد. در نتیجه اقدامات دولت کشور اسپانیا در این زمینه مردم این کشور از سطح بهداشتی و درمانی بسیار خوبی برخوردار هستند. به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، در این کشور چهار پزشک در برنامه‌های کلان این کشور در نظر گرفته شده است. چنین رقمی بسیار مناسب است زیرا به افزایش کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی منجر خواهد شد. آخرین بررسی‌های آماری درباره بهداشت و سلامت مردم کشور اسپانیا نشان‌دهنده این موضوع است که میانگین عمر افراد در این کشور به طرز قابل توجهی از متوسط اروپا بیشتر است. نکته مهم برای مهاجران اما این است که آن‌ها نیز می‌توانند به راحتی از امکانات درمانی رایگان این کشور بهره‌مند شوند. با این حال اما در خصوص افراد سالخورده قوانین بهداشتی و درمانی اما از تفاوت اندکی برخوردار است. برای افراد سالخورده هیچ برنامه‌ای برای پشتیبانی و بیمه درمانی وجود ندارد. اشتغال در کشور اسپانیا نیز شامل خدمات بیمه نشده و شما باید خودتان به تنهایی برای بیمه‌های خصوصی اقدام کنید.

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا تاریخ کهنی دارد و از همین رو ساختمان‌ها و بناهای تاریخی بسیاری در این کشور وجود دارند که امروزه به مقاصدی اصلی برای گردشگری تبدیل شده‌اند. در ادامه نگاهی به برخی از بهترین و مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری کشور اسپانیا می‌پردازیم. کاخ الحمرا شهر گرانادا کاخ الحمرا کاخی شامل یک قصر بزرگ به همراه یک ارگ بوده که در شهر گرانادا واقع شده است. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، این کاخ ثبت جهانی شده است. کاخ الحمرا در فلات مشرف به شهر گرانادا در جنوب کشور اسپانیا واقع شده است. این کاخ در قرن ۱۴ میلادی توسط سلاطین ناصری ساخته شد. قصر آلکازار در شهر سویل قصر آلکازار که در شهر سویل واقع شده است، بر اساس معماری به سبک شرقی و توسط مسلمانان ساخته شده است. کلیسای فامیلیا کلیسای ساگرادا فامیلیا، کلیسایی به سبک و سیاق قرون وسطایی در شهر بارسلونا است که از همه نظر یک کلیسای بسیار زیبا اما نیمه تمام است. مسجد جامع قرطبه کوردوبا مسجد جامع قرطبه با سبک و سیاق معماری کهن شرقی در شهر کوردوبا واقع شده است. این مسجد نمونه‌ای از یک معماری اسلامی است. کلیسای جامع شهر سویا در کشور اسپانیا کلیسای جامع شهر سویا در شهر سویل قرار دارد و از این جهت بزرگترین کلیسای جامع در جهان به سبک معماری گوتیک به شمار می‌آید. موزه دلا پرادو شهر مادرید موزه دلا پرادو که در شهر مادرید قرار دارد، یکی از بزرگترین و معتبرترین گالری‌های هنر در دنیا است که بیش از ۷ هزار آثار نقاشی به همراه سایر آثار هنری و تاریخی به بهترین شکل ممکن در آن نگهداری می‌شود. کاخ سلطنتی واقع در پایتخت کشور اسپانیا کاخ سلطنتی مادرید که به زبان اسپانیایی به آن ” Palacio Real ” می‌گویند، محل اقامت پادشاه کشور اسپانیا به شمار می‌آید. نکته قابل توجهی که باید برای گردشگران و بازدیدکنندگان گفته شود این است که از این کاخ تنها برای مراسمات رسمی و دولتی استفاده می‌شود. لاکانچا؛ از زیباترین شهر‌ها با منظره ساحلی در اسپانیا شهر لاکانچا به عقیده بسیاری نه تنها زیباترین شهر ساحلی در اسپانیا است بلکه حتی بعضی پا را از این هم فراتر گذاشته و به آن لقب زیباترین شهر ساحلی اروپا را داده‌اند. در شهر لاکانچا می‌توانید به راحتی به گشت و گذار بپردازید و از صرف غذا در رستوران‌های مجلل آن لذت ببرید. قنات سگوویا؛ از بهترین بناهای جامانده از دوران امپراتوری روم قنات سگوویا یکی از آن بناهایی است که از ارزش فرهنگی، تاریخی و معماری بسیار بالایی برخودار است. این قنات دارای ۱۶ کیلومتر طول بوده که از رودخانع فریو تا سگوویا قابلیت حمل آب دارد. در این قنات از حدود ۲۴۰۰۰ بلوک گرانیت و مصالحی بدون ملات استفاده شده است.
آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی کشور اسپانیا

مذهب رسمی، زبان و اطلاعات دیگر درباره اسپانیا

با استناد به تازه‌ترین آمارها از سوی مراجع معتبر، کشور اسپانیا بیش از ۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد. به همین دلیل می‌توان گفت که این کشور سی‌امین کشور پرجمعیت جهان و همچنین چهارمین کشور از لحاظ تعداد جمعیت در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. البته ناگفته نماند که چنین جایگاهی پس از کشورهایی همانند آلمان، ایتالیا و فرانسه است. البته به لحاظ مساحت، کشور اسپانیا کمترین میزان از تراکم جمعیت را به خصوص در بخش اروپای غربی( به استثنای اسکاندیناوی) به خود اختصاص داده است.
آشنایی با مذهب رسمی و اقلیت‌های دینی اسپانیا

آشنایی با مذهب رسمی و اقلیت‌های دینی اسپانی

اگرچه به لحاظ دینی باید گفت که کشور اسپانیا، کشوری سکولار به شمار می‌رود اما اکثر اسپانیایی‌های ساکن در این کشور، کاتولیک هستند. البته ناگفته نماند که بیش از ۳۰۰ سال پیش، بیشتر جمعیت کشور اسپانیا از مسلمانان تشکیل شده بود و مناطقی از این کشور تا سال ۱۴۹۲ میلادی که آخرین پادشاه گرانادا تاج و تاخت خود را از دست داد، در اختیار مسلمانان بود. مردم اسپانیا دقیقا به چه زبانی تکلم می‌کنند زبان رسمی مردم اسپانیا، اسپانیایی است که غالبا به آن ” Castellano ” گفته می‌شود. درباره اسپانیا بسیاری از مردم جهان بر این باورند که این کشور خانه دومین زبان پرطرفدار در جهان با بیش از 440 میلیون نفر در جهان است. البته ناگفته نماند که بسیاری از ایالت‌های واقع در کشور اسپانیا، زبان، سرود ملی و پرچم مخصوص به خود را دارند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد سفر به این کشور را دارید، بهتر است چند کلمه اسپانیایی فرا گرفته تا برای کلماتی همانند احوال‌پرسی و چنین مواردی، بتوانید مراتب احترام خود را به فرهنگ و سنت‌های غنی این کشور نشان دهید.
آیا اسپانیا انتخاب خوبی برای مهاجرت و اخذ اقامت است

آیا اسپانیا انتخاب خوبی برای مهاجرت و اخذ اقامت است

بسیاری از افرادی که خواهان مهاجرت به اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی هستند، به علت نزدیک بودن شرایط اقلیمی و فرهنگی این کشور و همچنین خون گرم بودن مردم آن، قصد مهاجرت به این کشور را دارند. فرایند اخذ اقامت کشور اسپانیا با استفاده از چندین روش مهاجرتی امکان‌پذیر است. عمده این روش‌ها به طور کلی شامل عناوینی همچون کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، تولد فرزند و ازدواج هستند. اخذ اقامت اسپانیا از طریق مهاجرت کاری به این کشور یکی از راه‌های اخذ اقامت در کشوری همانند اسپانیا، کار در این کشور است. برای اینکه بتوانید از طریق کار به این کشور مهاجرت کنید باید ابتدا کارفرمای مورد نظر به شما احتیاج داشته باشد. به این صورت که وقتی شما یک نیروی کار مناسب برای این کشور تشخیص داده شدید، می‌توانید کارفرمای مورد نظر خود را یافته و از او درخواست صدور الحاق نیروی کار خارجی کنید. برای انجام کار به شیوه صحیح، لازم است مراحلی طی شود. در ابتدا باید میان سفارت کشور اسپانیا در کشور مبدا و اداره رسیدگی به امور مهاجرین اسپانیا، هماهنگی حاصل کنید. از طرفی ناگفته نماند که رقابت میان نیروهای کاری بومی کشور اسپانیا و همچنین اتحادیه اروپا بسیار زیاد است. زیرا کارفرما باید ثابت کند که علتی خاص و همچنین وجه تمایز فاحشی میان نیروهای داخلی و اعضای سندیکاهای کارگری اتحادیه اروپا وجود دارد. متقاضی مهاجرت کاری به کشور اسپانیا، باید پس از دریافت پیشنهاد شغلی مربوطه توسط کارفرمای اسپانیایی، خود را به سفارت کشور مبدا رسانده و مدارک مورد نیاز را به این مرجع تحویل دهند. اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل در سیستم آموزشی این کشور اخذ شهروندی و تابعیت اسپانیا از طریق تحصیل نیز امکان‌پذیر است. به طور کلی تحصیل در کشور اسپانیا در مقاطعی همچون مدارس ابتدایی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری امکان‌پذیر است. تحصیل در مدارس این کشور برای دانش‌آموزان و افراد زیر ۱۸ سال مجاز است. عموما بسیاری از افراد برای ورود به باشگاه‌های مطرح فوتبال و سایر ورزش‌های طراز اول این کشور، فزرندان خود را به اسپانیا می‌فرستند تا به انواع موفقیت‌های ورزشی و درسی برسند. شما برای تحصیل در اسپانیا در مقطعی مانند مدارس، نیاز به سرپرست دارید. همچنین بسیاری از والدین می‌توانند از طریق دعوت‌نامه‌های توریستی که از سوی مدارس برای آن‌ها ارسال می‌شود، فرزند خود را ملاقات کنند. اخذ اقامت اسپانیا با سرمایه‌گذاری در اسپانیا اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری، از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. اخذ اقامت در این کشور با استفاده از روش‌هایی مثل ثبت شرکت، خرید ملک، خودحمایتی و همچنین گلدن ویزای اسپانیا قابل انجام است. به عنوان نمونه یکی از روش‌های مطئمن خرید ملک است. مثلا شما می‌توانید به راحتی با خرید ملکی به ارزش ۱۰۰هزار یورو تا ۴۹۹ هزار یورو اقامت یکساله این کشور را دریافت کنید. این اقامت هیچ‌گونه شرط حضور نداشته و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود، آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید با استفاده از امکانات و تسهیلات این روش از اقامت، پس از گذشت پنج سال از دولت این کشور درخواست اقامت دائم کنید. برای اینکه در این زمینه بتوانید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید، لازم است در ادامه به مواردی که بدان اشاره خواهیم کرد، به دقت توجه کنید. به عنوان مثال هیچ‌گاه این نکته را فراموش نکنید که اسپانیا کشوری با اقتصادی پرنوسان و بسیار ناپایدار بوده که برای ثبات قیمت ملک شما هیچ‌گونه تضمینی را به همراه نخواهد داشت. یعنی این احتمال وجود دارد که پس از خرید ملک در این کشور، قیمت‌ها با افت شدید مواجه شوند. اخذ اقامت اسپانیا با گلدن ویزا این کشور در این مسیر از اخذ اقامت و تابعیت اسپانیا، شما می‌توانید با استفاده از سرمایه‌گذاری در این کشور به ارزش ۰۰۰/۵۰۰ یورو اقدام به خرید ملک و یا خرید تجارت کنید. با انجام تمامی اقدامات لازم در این زمینه، دولت اسپانیا به شما اقامت دائم و ۵ ساله اعطا خواهد کرد. اخذ اقامت با روش خودحمایتی این کشور یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن اقامت اسپانیا را دریافت کنید، خودحمایتی و یا تمکن مالی است. در این روش شما باید اثبات کنید در کشور مبدا خود از سوابق مالی خوب و همچنین تکمن مالی مساعدی برخوردار هستید. این اقامت به صورت یک‌ساله برای شما صادر خواهد شد و هیچ‌گونه محدودیت سنی برای متقاضیان به همراه ندارد و همه افراد خانواده را شامل می‌شود. البته ناگفته نماند که آن دسته از فرزندان زیر ۱۸ سال دارای شرایط احتساب در خانواده در این روش تحت چتر حمایتی و پوششی قرار می‌گیرند. اخذ اقامت و تابعیت کشور اسپانیا با تولد در این کشور یکی از بهترین راه‌های دریافت اقامت اسپانیا، تولد در این کشور است. همانگونه که می‌دانید سیستم اعطای تابعیت این کشور بر اساس خون برای شما شرایطی را مشخص می‌کند. سیستم مهاجرتی دولت اسپانیا از روش اعطای تابعیت بر پایه پیوندهای خونی تبعیت می‌کند. در ادامه به معرفی مختصری از شرایط اعطای تابعیت از سوی دولت اسپانیا می‌پردازیم: کودکانی که از والدینی که تابعیت آن‌ها اسپانیایی است، متولد شده‌اند کودکانی که می‌توان گفت حداقل یکی از والدین آن‌ها اسپانیایی تبار است کودکانی که در خاک اسپانیا متولد می‌شوند اما والدین آن‌ها تابعیت هیچ کشوری را ندارند کودکانی که در اسپانیا متولد شده اما دارای والدینی مجهول الهویه هستند آن دسته از کودکانی که در سنین قبل از ۱۸ ساالگی به واسطه والدین اسپانیایی خود به فرزند خواندگی قبول شده‌اند مهاجرت به سرزمین ماتادورها بی‌دلیل نیست که در سالیان اخیر اسپانیا به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان و همچنین مهاجر‌پذیرترین کشورها در دنیا تبدیل شده است. اسپانیا با داشتن تاریخ و فرهنگی جذاب به همراه شهرهای ساحلی زیبا در مناطق شمالی و جنوبی، غذاهای لذیذ و آب و هوای متنوع نقشی اساسی در اقتصاد گردشگری جهان ایفا می‌کند. از دیگر دلایل استقبال متقاضیان مهاجران از این کشور، ثبات اقتصادی و وجود فرصت‌های شغلی فراوان در زمینه‌های گوناگون است.

سخن آخر

همان طور که در این مقاله خواندید کشور اسپانیا یکی از کشورهای دارای عضو شنگن هست که در قلب اروپا واقع شده و دارای تاریخ غنی و کهن میباشد و همچنین جزو کشورهای مدرن محسوب میشود. ما در این مقاله سعی کردیم درباره وضعیت کلی کشور اسپانیا صحبت کنیم،همان طور که ملاحظه کردین اسپانیا با برخورداری از اقتصاد قوی و فرهنگ جذاب از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی ایرانیان است.که در این مقاله درباره ی چند روش مهاجرتی به این کشور صحبت کردیم.شما نیز میتوانید برای آشنایی بیشتر درباره ی مهاجرت به این کشور کهن اروپایی با پر کردن فرم مشاوره از کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول

ASK QUESTION

در این بخش برایتان پرتکرار ترین سوالات مهاجرتی که کلاینت ها از شرکت مهاجرتی ما پرسیده اند را آماده کرده ایم.

آیا بعد از مهاجرت به کشور اسپانیا میتوان به بقیه کشور ها نیز سفر کرد؟

بله، شما بعد از مهاجرت به کشور اسپانیا میتوانید بدون داشتن ویزا به بقیه کشورهای عضو شنگن براحتی سفر کنید زیرا که کشور اسپانیا جزو کشورهای پیمان شنگن هستند.

کشور اسپانیا از نظر اقتصادی چگونه میباشد؟

میتوان گفت که یکی از اقتصاد های خوب جهان به نام این کشور ثبت شده که چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا و پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپارا به نام خود زده و از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار خوبی میباشد.

هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا چگونه است؟

بطور کلی میشه گفت هزینه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی رایگان میباشد ولی هزینه ها در دانشگاه های آزاد متناسب با رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت است و باید شهریه پرداخت کنید.

زبان رسمی مردم اسپانیا چیست و در دانشگاه ها چه زبانی تدریس میشود؟

زبان رسمی این کشور اسپانیایی است و زبان رسمی تحصیلی در دانشگاه های مختلف متفاوت است بطور مثال در دانشگاه پمپئو زبان کاتالان است که بعضی رشته ها هم به زبان انگلیسی تدریس میشود و همچنین دانشگاه های دیگر متفاوت است.

روش های مهاجرت به اسپانیا چگونه است؟

برای مهاجرت به کشور اسپانیا روش های متعددی است بطور مثال میتوان به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی و یا گلدن ویزا و… اشاره کرد.

کارشناس هرمس

مشاوره تخصصی رایگان

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.

چطور می تونم کمکتون کنم؟