بیمه دانشجویی در آلمان

بیمه دانشجویی در آلمان

یکی از الزامات تحصیل در آلمان، داشتن بیمه دانشجویی آلمان است؛ دانشجویان بین المللی باید در مدت زمان تحصیل خود در این کشور، تحت پوشش بیمه درمانی آلمان باشند. از مزایای بیمه دانشجویی در آلمان می‌توان به این مورد اشاره کرد که هرگونه بیماری، حادثه و یا حتی زایمان، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد. از آن‌جایی‌که یکی برای اخذ ویزای تحصیلی داشتن بیمه اجباری است، در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه دریافت بیمه و هزینه بیمه دانشجویی در آلمان، توضیحات کاملی به شما ارائه دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بیمه درمان برای دانشجویان خارجی

با داشتن بیمه درمانی می‌توانید با خیال راحت در آلمان زندگی کنید و نگران هزینه‌های پزشکی نباشید. یکی از شرایطی که در زمان دریافت بیمه دانشجویی در آلمان باید به آن توجه کنید، سن است. اگر شما کمتر از ۳۰ سال سن دارید و می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کنید کافی است به یکی از ارائه‌دهندگان بیمه عمومی مراجعه و اقدام به ثبت‌نام کنید تا امکان استفاده از مزایای بیمه عمومی دانشجویی برایتان فراهم شود.

اگر سن شما بیش از ۳۰ سال است و قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید از خدمات بیمه خصوصی استفاده کنید. نکته مهمی که در زمان درخواست بیمه باید به آن توجه کنید این است که اگر دانشجوی خارجی از کشورهای اتحادیه اروپا، بوسنی، مراکش، لیختن‌اشتاین، ترکیه، نروژ، صربستان، تونس، سوئیس، مقدونیه و مونته‌نگرو باشد، نیاز به دریافت بیمه دانشجویی کشور آلمان را ندارد؛ زیرا بیمه ارائه شده در کشورهایی که به آن اشاره کردیم در آلمان معتبر است.

بهتر است فرد با شرکت بیمه در کشور خود مشورت کند و اطمینان حاصل کند که تمام هزینه درمان در آلمان تحت پوشش بیمه‌ای که استفاده می‌کند، قرار دارد. اگر بیمه فرد هزینه‌های درمان را به طور کامل پوشش نمی‌دهد بهتر است از بیمه عمومی یا بیمه خصوصی کشور آلمان استفاده کند.

افرادی که نمی‌توانند از بیمه عمومی دانشجویی کشور آلمان استفاده کنند

به جز افرادی که بیش از ۳۰ سال سن دارند، گروه دیگری از افراد نیز امکان استفاده از بیمه عمومی دانشجویی در کشور آلمان را ندارند:

 1. دانشجویانی که خودشان صاحب کسب‌وکار باشند یا به‌صورت آزاد کار کنند.
 2. اساتید و پژوهشگرانی که برای تحصیل یا فعالیت علمی به کشور آلمان سفر می‌کنند.
 3. دانشجویانی که دوره زبان یا پیش‌نیاز را سپری می‌کنند.
 4. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که جز کارکنان دانشگاه نیستند.

اگر فردی به‌عنوان دانشجو وارد کشور آلمان شود و جز یکی از چهار دسته گفته شده در بالا باشد، فقط می‌تواند از بیمه درمان خصوصی استفاده کند.

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

پس از انجام بررسی‌های لازم زمانی که متوجه شدید در کدام یک از دسته‌بندی‌های گفته شده قرار می‌گیرید، نوبت به انتخاب بیمه دانشجویی در آلمان می‌رسد. اگر امکان استفاده از بیمه عمومی را داشته باشید، بسته به نوع بیمه باید هزینه‌ای بین ۱۰۳.۹۴ تا ۱۱۱.۷۵ یورو در ماه پرداخت کنید. این بیمه‌ها هزینه درمان اولیه، بستری و جراحی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

اگر واجد شرایط استفاده از بیمه‌های عمومی نباشید، حداقل هزینه‌ای که باید برای بیمه خصوصی پرداخت کنید ۳۳ یورو است. بسته به نوع خدمات و مدت‌زمان اقامت و سن شما هزینه بیمه متغیر است. در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم. تعرفه بیمه دانشجویی در آلمان به شرح زیر است:

 1. فردی که کمتر از ۳۹ سال سن داشته باشد و مدت اقامتش کمتر از ۱۸ ماه باشد، ۳۳ تا ۵۹ یورو باید پرداخت کند.
 2. فردی که بیش از ۳۹ سال سن داشته باشد و مدت اقامتش کمتر از ۱۸ ماه باشد، ۵۴ تا ۸۳ یورو باید پرداخت کند.
 3. فردی که کمتر از ۳۹ سال سن داشته باشد و مدت اقامتش بیش از ۱۸ ماه باشد، ۵۰ تا ۸۵ یورو باید پرداخت کند.
 4. فردی که بیش از ۳۹ سال سن داشته باشد و مدت اقامتش بیش از ۱۸ ماه باشد، ۱۱۰ تا ۱۳۰ یورو باید پرداخت کند.

تعرفه‌های گفته شده حداقل و حداکثر هزینه‌ای هستند که هر فرد بسته به نوع بیمه خصوصی که انتخاب می‌کند، باید در هر ماه کنار بگذارد.

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

بیمه‌ها چگونه هزینه درمان را پرداخت می‌کنند؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که دانشجویان با آن مواجه می‌شوند، عدم آگاهی از نحوه پرداخت هزینه خدمات پزشکی توسط بیمه‌ها است. بسته به اینکه از بیمه عمومی یا خصوصی استفاده کنید، مراحل پرداخت هزینه توسط بیمه متفاوت هستند که در زیر نحوه پرداخت هزینه از سوی هر دو بیمه را توضیح می‌دهیم.

بیمه عمومی

 1. انتخاب بیمه
 2. پرداخت حق بیمه
 3. معاینه توسط پزشک
 4. آغاز مراحل درمان

بیمه خصوصی

 1. معاینه توسط پزشک
 2. آغاز مراحل درمان
 3. صدور رسید هزینه‌ها
 4. ارائه رسید هزینه‌ها به بیمه
 5. صدور چک هزینه
 6. پرداخت هزینه

 

 

مراحل دریافت بیمه درمان دانشجویی در آلمان

برای دریافت بیمه دو راه وجود دارد. یا به‌صورت حضوری به یکی از دفاتر بیمه مد نظرتان مراجعه کنید و پس از کسب اطلاعات بیمه مدنظر خود را انتخاب کنید، مراحل اداری را انجام داده و بیمه‌نامه خود را دریافت کنید یا به سایت شرکت‌های بیمه مراجعه کنید.

اکثر بیمه‌ها در کشور آلمان به‌صورت آنلاین خدمات خود را ارائه می‌دهند. ابتدا به سایت بیمه‌های مختلف مراجعه کنید و شرایط آن‌ها را جهت دریافت بیمه دانشجویی در آلمان بررسی کنید و باتوجه‌به توضیحات ارائه شده در هر بسته، بسته مناسب خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب، بیمه‌گذار فرم آنلاینی برای شما ارسال می‌کند. آن را به طور دقیق پر کرده و ارسال کنید. پس از بررسی و تأیید اطلاعات مدرک، بیمه‌نامه شما در قالب یک فایل پی‌دی‌اف برایتان ارسال می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های بیمه یک بیمه‌نامه مسافرتی دانشجویی رایگان به شما هدیه می‌دهند که مدت‌زمان آن یک ماه است. بیمه‌نامه مسافرتی دانشجویی از لحظه شروع مسافرت به آلمان تا شروع ترم تحصیلی فرد را تحت پوشش قرار می‌دهد اما به‌محض شروع ترم تحصیلی این بیمه‌نامه باطل شده و بیمه درمان دانشجویی شما فعال می‌شود.

مراحل دریافت بیمه درمان دانشجویی در آلمان

چگونه بیمه عمومی را به یک بیمه خصوصی تبدیل کنیم؟

همان‌طور که گفته شده بیمه دانشجویی در آلمان برای همه اجباری است. دانشجویانی که کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشند می‌توانند از بیمه عمومی استفاده کنند اما برخی از آن‌ها با بررسی شرایط به این نتیجه می‌رسند که بهتر است از یک بیمه خصوصی استفاده کنند. این افراد تا سه ماه پس از ورود به آلمان فرصت دارند تا به یکی از دفاتر بیمه عمومی در آلمان مراجعه کرده و قرارداد بیمه خود را لغو کنند و با بیمه خصوصی مدنظر خود قرارداد با ویژگی‌های مدنظرشان را به ثبت برسانند.

اگر دانشجویی بیمه عمومی خود را لغو کند تا پایان دوره تحصیل امکان استفاده از بیمه عمومی را نخواهد داشت؛ پس بهتر است قبل از این کار تمام شرایط را بررسی کنید. اما پس از اتمام تحصیل امکان استفاده از بیمه عمومی مجدداً امکان‌پذیر است. با این تفاوت که قیمت این بیمه به دلیل اتمام دوران تحصیل شامل تخفیف‌های دانشجویی نخواهد شد و نوع ویزای فرد تعیین‌کننده میزان هزینه‌ای است که باید به‌صورت ماهیانه پرداخت کند.

پوشش‌های بیمه دانشجویی در آلمان

کشور آلمان به دلیل سوسیالیستی بودن توجه زیادی به رفاه اجتماعی و کم‌کردن فاصله طبقاتی دارد؛ به همین دلیل خدمات درمانی خوبی را به افرادی که به طور قانونی در این کشور اقامت دارند ارائه می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین دلایل علاقه افراد برای مهاجرت به آلمان نوع خدماتی است که به شهروندان خود ارائه می‌دهد.

فرقی نمی‌کند بیمه دانشجویی در آلمان از نوع خصوصی باشد یا عمومی. این بیمه بسیاری از خدمات درمانی را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ پس لازم نیست نگران هزینه‌های پزشکی باشید. برخی از خدمات ارائه شده به شرح زیر است:

 1. پرداخت هزینه درمان بیمارستان
 2. هزینه معاینه پزشک
 3. هزینه دارو
 4. وسایل کمکی مثل سمعک، ویلچر و…
 5. غربالگری سرطان
 6. دندان‌پزشکی (معاینه، دندان مصنوعی و…)
 7. پوشش زایمان و تولد کودک

ویژگی‌های دریافت بیمه دانشجویی در آلمان

بیمه دانشجویی در آلمان نمادی از توجه و حمایت دولت نسبت به جوانان دانشجو و تحصیل‌جو به شمار می‌رود. این سیستم بیمه، به دانشجویان این فرصت را داده که با آسوده‌ترین ذهنیت ممکن به تحصیلات خود بپردازند، زیرا تمامی خدمات اساسی پزشکی و اضطراری تحت پوشش آن قرار دارد. استفاده از بیمه دانشجویی در آلمان یکی از لازمه‌های ثبت‌نام در دانشگاه است. حتی برای شرکت در دوره‌های آمادگی و دوره‌های زبان اجباری، داشتن بیمه اجباری است. اما دارای امتیازهای ویژه‌ای است که ارزش پرداخت هزینه را دارد. در ادامه به بررسی برخی از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت:

 1. مهیاکردن شرایط برای دریافت ویزای دانشجویی
 2. مورد تأیید تمام سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشور آلمان در نقاط مختلف جهان
 3. امکان دریافت و خرید آسان
 4. هزینه پرداختی نسبت به خدمات دریافتی بسیار مناسب

ویژگی‌های دریافت بیمه دانشجویی در آلمان

نحوه دریافت بیمه دانشجویی درمان برای گروه‌های مختلف

نحوه دریافت بیمه دانشجویی در آلمان برای گروه‌های مختلف متفاوت است؛ به همین خاطر نحوه دریافت بیمه برای دانشجویان دوره آمادگی، زبان، بورسی/تبادلی و دکترا را توضیح می‌دهیم تا در پروسه دریافت با مشکلی مواجه نشوید.

دانشجویان دوره آمادگی

داشتن بیمه شرط اصلی حضور در کشور آلمان است؛ بنابراین حتی اگر شما دانشجوی دوره مقدماتی باشید باید بیمه دانشجویی در آلمان را دریافت کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که دانشجویان دوره مقدماتی امکان استفاده از بیمه عمومی را ندارند؛ به همین دلیل باید بیمه درمان خود را از یک شرکت خصوصی دریافت کنند. این افراد پس از گذراندن دوره مقدماتی و قبولی در  Feststellungsprüfung امکان استفاده از بیمه عمومی را خواهند داشت.

دانشجویان دوره زبان

این دانشجویان همانند دانشجویان دوره آمادگی امکان استفاده از بیمه دانشجویی عمومی در آلمان را ندارند و برای دریافت بیمه دانشجویی باید به یک شرکت خصوصی مراجعه کنند. این دسته از افراد تا زمانی که در دانشگاه مشغول به تحصیل نشوند امکان استفاده از بیمه عمومی را نخواهند داشت.

دانشجویان بورسی/تبادلی

دریافت بیمه دانشجویی در آلمان برای این افراد بسیار ساده است. ازآنجایی‌که این دانشجویان معمولاً مدت کوتاهی در آلمان هستند می‌توانند از بیمه‌های بین‌المللی که تحت پوشش آن هستند استفاده کنند. اما اگر علاقه داشته باشند از بیمه عمومی استفاده کنند، مانعی وجود ندارد؛ چون جز دانشجویان مشغول به تحصیل به‌حساب می‌آیند.

دانشجویان دکترا

اگر دانشجوی دکترا کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشد، می‌تواند از بیمه عمومی استفاده کند اما اگر سن دانشجو بیش از ۳۰ سال باشد بسته به اینکه از کارکنان دانشگاه هستند یا از کارکنان دانشگاه نیستند شرایط متفاوت است.

اگر دانشجوی دکترا از کارکنان دانشگاه باشد و حقوقی که دریافت می‌کند از سقف تعیین شده بالاتر نباشد می‌تواند از بیمه عمومی استفاده کند؛ اما اگر حقوق دریافتی از سقف تعیین شده فراتر رفته باشد باید از یک بیمه خصوصی استفاده کند. اما دسته دیگر از دانشجویان دکترا وجود دارند که جز کارکنان دانشگاه نیستند. این افراد درصورتی‌که بیش از ۳۰ سال داشته باشند، برای استفاده از بیمه دانشجویی در آلمان باید به یکی از شرکت‌های خصوصی بیمه مراجعه کنند.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان، شرایط و قوانین آن همواره برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و حتی مهاجرت به آلمان را داشته‌اند مورد توجه و سؤال بوده است. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط سنی، مدارک مورد نیاز و هزینه ها، نکاتی را بیان کنیم.

اخذ بیمه دانشجویی در آلمان به کمک هرمس اپلای

اگر قصد دارید جهت ادامه تحصیل مهاجرت کنید و دغدغه هزینه‌های زندگی به‌ویژه هزینه درمان را دارید کشور آلمان یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. این کشور به دلیل ساختار حاکمیتی توجه زیادی به شهروندان خود کرده و بهترین امکانات از نظر درمانی را برای آن‌ها فراهم می‌کند. در این مقاله به ارائه اطلاعاتی درباره بیمه دانشجویی در آلمان پرداختیم؛ همچنین هزینه و مزایای بیمه دانشجویی در آلمان را برای‌تان شرح دادیم، چنان‌چه نیاز به راهنمایی دارید، در مسیر اخذ بیمه دانشجویی آلمان کارشناسان هرمس اپلای کنار شما هستند.

 

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چگونه بیمه عمومی را به یک بیمه خصوصی تبدیل کنیم؟​
این افراد تا سه ماه پس از ورود به آلمان فرصت دارند تا به یکی از دفاتر بیمه عمومی در آلمان مراجعه کرده و قرارداد بیمه خود را لغو کنند و با بیمه خصوصی مدنظر خود قرارداد با ویژگی‌های مدنظرشان را به ثبت برسانند.
گروه های مختلف برای بیمه در آلمان کدامند؟
برای دانشجویان دوره آمادگی، زبان، بورسی/تبادلی و دکترا
دریافت بیمه دانشجویی در آلمان چه ویژگی دارد؟
مهیاکردن شرایط برای دریافت ویزای دانشجویی مورد تأیید تمام سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشور آلمان در نقاط مختلف جهان امکان دریافت و خرید آسان هزینه پرداختی نسبت به خدمات دریافتی بسیار مناسب
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا صانع
1 سال قبل

سلام خسته نباشید….من شهروند ایتالیا هستم برای تحصیل در آلمان نیاز به دریافت بیمه دانشجویی در آلمان دارم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  رضا صانع
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خیر اگر از کشورهای اتحادیه اروپا باشید نیاز به دریافت بیمه دانشجویی در آلمان ندارید زیرا بیمه ارائه شده در سایر کشورهای اتحادیه اروپا در آلمان هم معتبر است.

کادر هرمس اپلای