تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه که در سال ۱۹۵۸ تأسیس شده است، به عنوان چهارمین دانشگاه برتر روسیه شناخته می‌شود. دانشگاه نووسیبیرسک که در نزدیکی شهر نوسیبیرسک قرار دارد، از نظر فرهنگی و سبک زندگی دارای فضای پیشرفته‌ای بوده که این امر شهر نووسیبیرسک و به موجب آن دانشگاه نووسیبیرسک را به یکی از مقاصد ایده‌ آل تحصیلی در روسیه تبدیل کرده است. بر اساس لیست جدید وزارت بهداشت، دانشگاه پزشکی نووسیبیرسک روسیه مورد تأیید قرار گرفته است. به این ترتیب، ما در این مقاله شرایط و هزینه‌ های تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه را توضیح خواهیم داد. تا پایان با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

این دانشگاه در فاصله بسیار کمی از شهر نووسیبیرسک قرار دارد و در حقیقت، در جنوب سیبریا و در اصطلاح، در جهان مدرن تحقیقات واقع شده، به گونه‌ ای که حدود ۷۰ آزمایشگاه تحقیقاتی و ۵۰ مؤسسه علمی تحقیقاتی را در خود جای داده است. همچنین طیف گسترده‌ای از رشته‌ها جهت  تحصیل در علوم مختلف و ریاضیات برای متقاضیان در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه وجود دارد. نکته قابل توجه این بوده که دانشگاه نووسیبریسک فاقد دانشکده دندانپزشکی است.

مؤسسه مهاجرتی هِرمس اپلای مشاور و منتخب شما جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های معتبر جهان، امکان پذیرش پزشکی و دیگر رشته‌ها را در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه فراهم آورده است. تحصیل پزشکی و دیگر علوم در روسیه فرصت مناسبی برای افرادی است که تمایل دارند با کمترین هزینه، مدرک تحصیلی معتبری از بهترین دانشگاه روسیه اخذ کنند. تحصیل در روسیه این فرصت را برای دانشجو فراهم می‌آورد تا با بهره‌ گیری از امکانات رفاهی و با هزینه‌هایی به مراتب کمتر از دانشگاه‌های دیگر اروپا بتواند مدرکی معتبر و هم سطح با مدرک دانشگاه‌ های مطرح جهان را کسب کند.

موقعیت جغرافیایی شهر نووسبیرسک

شهر نووسبیرسک در منطقه سیبری، کشور روسیه و با فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری از پایتخت (مسکو) قرار گرفته است. پرواز مستقیم از مسکو در این مسیر ۳ ساعت و نیم طول خواهد کشید.

رتبه جهانی دانشگاه نووسبیرسک

این دانشگاه رتبه چهارم کشوری و رتبه 496 جهانی را کسب کرده است.

آمار کلی دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

 • دارای ۹ دانشکده و ۱۱۲ دپارتمان
 • ۲۸۰ دانشکده
 • ۱۰ برنامه تحصیل به زبان انگلیسی
 • ۲۸ برنامه تحقیقاتی در علوم مختلف برای دانشجویان بین‌المللی
 • ۲۹ برنامه آموزشی بین‌المللی
 • ۷۰ آزمایشگاه تحقیقاتی مجهز به تجهیزات روز
 • ۷۲ برنامه کارشناسی ارشد به زبان روسی
 • ۱۵ برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی
 • ۳ برنامه دکتری به زبان انگلیسی
 • ۲۸ برنامه کارآموزی برای دانشجویان بین‌ المللی
 • ۲۹ برنامه بین‌ المللی در همکاری با دیگر دانشگاه‌ های معتبر دنیا و مراکز علمی
 • ۱۳۲ برنامه برای ۲۹ کشور

درباره دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک Novosibirsk در Akademgorodok واقع شده است و به عنوان یک منطقه منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شود که تمرکز اصلی آن بر علوم، آموزش و دانش تجاری است. دانشجویان دانشگاه نووسیبیرسک قادر به شرکت در فعالیت‌ های تحقیقاتی و کارهای تحقیقی مرتبط با مؤسسه علمی و آموزشی دانشگاه نووسیبیرسک نیز هستند.

به خاطر داشته باشید که این مؤسسه در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد. در حال حاضر، دانشگاه نووسیبیرسک از مدرسه عالی (مدرسه فیزیک و ریاضیات) و کالج برتر، ۱۳ ساختمان، دپارتمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرسه اساتید، مؤسسه فنی و حرفه‌ای و دپارتمان تحقیقاتی تشکیل شده است. مؤسسه مهاجرتی هِرمس اپلای مشاور و منتخب شما جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های معتبر جهان امکان پذیرش پزشکی و دیگر رشته‌ها در دانشگاه  نووسیبیرسک روسیه را فراهم آورده است. جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه طبیعتاً باید با شرایط کلی اخذ پذیرش از این دانشگاه معتبر آشنا شوید. به طور کلی می‌توان بیان کرد که شرایط مربوط به تحصیل در این دانشگاه تفاوت چندانی با سایر دانشگاه‌ های بزرگ کشور روسیه ندارد. دانشگاه نووسیبیرسک دارای یک آزمون ورودی مختص به خود  است که کلیه متقاضیان باید در آن شرکت کنند.

برخلاف تصور، این آزمون به زبان روسی برگزار می‌شود. در واقع، حتی اگر قصد داشته باشید در رشته‌ های انگلیسی‌ زبان دانشگاه مذکور به تحصیل بپردازید، باید حتماً با زبان روسی آشنایی پیدا کنید تا بتوانید آزمون ورودی را پشت سر بگذارید. اگر بتوانید در آزمون ورودی نمره‌ای بالاتر از پنجاه درصد بگیرید، به طور قطع، اجازه تحصیل در رشته مورد نظر خود را خواهید داشت.

پس از قبولی در آزمون باید جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه برخی مدارک مشخص را در اختیار دانشگاه قرار دهید. این مدارک کاملاً عمومی هستند و در سایر دانشگاه‌ها نیز دریافت می‌شوند. از میان مهم‌ ترین مدارکی که در این زمینه می‌ توانیم به آن‌ها اشاره کردیم، باید از گزینه‌های زیر یاد کرد:

 • مدرک مربوط به پایان دوران دبیرستان (مدرک دیپلم)
 • ریزنمرات مربوط به مدرک دوران دبیرستان
 • مدرک مربوط به زبان انگلیسی (مدرک تافل یا مدرک آیلتس)
 • انگیزه‌ نامه
 • توصیه‌ نامه توسط مربیان و استادان برتر (در صورت وجود)

اگر در مسابقات جهانی و المپیادهای علمی شرکت‌ کرده‌اید و رتبه خوبی را به دست آورده‌اید، حتماً مدارک مربوط به آن را نیز ارائه کنید. این امر شانس شما را جهت دریافت پذیرش مستقیم از دانشگاه نووسیبیرسک افزایش خواهد داد که خود یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود. ارائه مدارک در زمان مناسب و به شکل کاملاً رسمی اثر بسیار مهمی روی کسب پذیرش شما دارد. دلیل این امر افزایش میزان تقاضا برای تحصیل در این دانشگاه معتبر است.

شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه

بورسیه از جمله بهترین راهکارهای موجود برای کاهش هزینه‌ های تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه است. با داشتن یک بورسیه مناسب از این دانشگاه می‌توانید هزینه‌های تحصیلی خود را به شکل مناسبی کاهش دهید. این امر از آنجایی اهمیت دارد که رشته پزشکی یکی از پرهزینه‌ ترین رشته‌ های تحصیلی در کشور روسیه و به خصوص در این دانشگاه است.

برای دریافت بورسیه از سوی این دانشگاه باید شرایط خاصی داشته باشید. در واقع، همانند اکثر دانشگاه‌ های جهان، نووسیبیرسک تنها به افرادی که دارای شرایط مورد نظرش هستند، بورسیه تحصیلی را ارائه می‌کند و امکان دریافت آن برای افراد گوناگون وجود ندارد.

افرادی که دارای معدل عالی هستند، می‌توانند درخواستی را مبنی بر دریافت بورسیه این دانشگاه ارائه کنند. در کنار این مورد، اگر دارای نیاز مالی هستید، ولی سطح علمی مناسبی دارید، امکان دریافت بورسیه برایتان وجود دارد. این دانشگاه موقعیتی را فراهم آورده است که افرادی با بضاعت مالی کم نیز بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند. خوشبختانه بورسیه تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه نه تنها هزینه‌ های دانشجویی، بلکه هزینه‌ های زندگی شما را در این کشور پوشش می‌دهد.

در واقع، علاوه بر حذف کامل شهریه، مبلغ خاصی به شکل ماهانه در اختیارتان قرار می‌گیرد تا بتوانید هزینه‌های مربوط به خوراک، پوشاک و … را به طور کامل پرداخت کنید. به همین دلیل است که از بورسیه دانشگاه NSU به عنوان یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در اروپا یاد می‌کنند، البته افراد چندان زیادی موفق به دریافت این بورسیه نمی‌شوند. اگر دارای شرایط دریافت بورسیه نیستید، باید به فکر کنترل هزینه‌های خود در زمان تحصیل باشید.

هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه

هزینه‌های مربوط به تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه شامل موارد گوناگونی هستند که هر یک از آن‌ها بر هزینه نهایی شما تأثیر می‌گذارند. این هزینه‌ها را می‌توان شامل مواردی همچون هزینه مسکن، خوراک، حمل و نقل و … دانست.

برای مسکن باید حدوداً مبلغ 222.38 الی 334.02 دلار در ماه را در نظر داشته باشید. این هزینه مربوط به اجاره یک آپارتمان با فضای مناسب در شهر است و با اجاره به شکل گروهی می‌توانید آن را به شکل مناسبی کاهش دهید. هزینه غذا برای دانشجویان به دلیل دریافت کارت‌های تخفیف در زمان خرید چندان بالا نیست و با حدود ۱۵۰ دلار در ماه می‌توانید کلیه نیازهای خود را در این زمینه برطرف کنید.

هزینه‌ های حمل و نقل را می‌توان نهایتاً 50 دلار دانست، البته این امر زمانی صحت دارد که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. علاوه بر موارد فوق، برای تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه باید هزینه‌های دیگری همچون هزینه تفریحات، خریدن کتاب‌ های آموزشی، بیمه و … را نیز در نظر داشته باشید.

در هر صورت، می‌توانیم بیان کنیم که میزان هزینه ماهانه شما معمولاً حدود 1,052 دلار خواهد بود. می‌توانید با راهکارهای مربوط به صرفه‌ جویی در این هزینه‌ها، این مورد را نیز کاهش دهید. افرادی که از بورسیه استفاده می‌کنند، نیازی به پرداخت چنین هزینه‌هایی به شکل شخصی ندارند و می‌توانند از مبالغ ارائه شده توسط دانشگاه بهره ببرند.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی دانشگاه نووسیبیرسک

تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه مستلزم شناخت زبان روسی و زبان انگلیسی در کنار یکدیگر است. این دانشگاه یکی از عجیب‌ ترین سیستم‌های تحصیلی پزشکی از نظر ارائه واحدهای درسی به زبان‌های گوناگون را دارد. در حالی که سایر دانشگاه‌ های اروپایی از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل واحدهای درسی خود را تنها به یک زبان خاص ارائه می‌دهند، این موضوع در رابطه با دانشگاه نووسیبیرسک صحت ندارد.

دو ترم ابتدایی رشته پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ترم‌ها بعدی با استفاده از زبان روسی تدریس می‌شوند. در واقع، انتظار می‌رود که در طول دو ترم اولیه به زبان روسی تسلط کافی پیدا کنید تا بتوانید سایر واحدهای درسی را در ترم‌ها بعدی پشت سر بگذارید؛ بنابراین، اگر انتظار دارید که کلیه واحدهای درسی شما به زبان انگلیسی ارائه شوند، شاید این دانشگاه گزینه چندان مناسبی برای شما نباشد.

برای یادگیری زبان روسی جهت ادامه تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه می‌توانید از دوره‌های آموزشی خاصی استفاده کنید که در این دانشگاه ارائه می‌شوند. این دوره‌ها با تمرکز یادگیری سریع برگزار خواهند شد و معمولاً می‌توان به کمک آن‌ها به سطح مناسبی از زبان روسی دست یافت. به طبع، اگر پیش از گرفتن پذیرش زبان روسی خود را به خوبی توسعه دهید، مشکلات کمتری در این رابطه خواهید داشت.

درباره دانشگاه دولتی نووسیبیرسک  

زبان تحصیل

امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. دانشجویان دارای مدرک پادفک یا فاقد مدرک پادفک می‌توانند در آزمون ورودی شرکت کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

به طور کلی، شهریه سالیانه ۵ هزار دلار و هزینه زندگی حدودی ماهیانه 1000 دلار صرفاً جهت تحصیل در رشته پزشکی در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاع از هزینه دیگر رشته‌ها لطفاً از مشاورین هِرمس اپلای راهنمایی بگیرید.

مدارک مورد نیاز (ترجمه به روسی)

۱-پاسپورت

۲-اصل مدرک دیپلم

۳- ریزنمرات دیپلم

۴ اصل مدرک پیش دانشگاهی

۵- ریزنمرات پیش دانشگاهی

۶- گواهی سلامت پزشکی

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در انستیتو سماشکو

در سال‌های اخیر تقاضا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. رشته دندانپزشکی به دلیل امکان کار در هر نقطه از جهان و همچنین درآمد بالا دارای محبوبیت بالایی است.

سخن آخر

تحصیل پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه موضوعی بوده که به رؤیای بسیاری از افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. این دانشگاه با داشتن رتبه مناسب در بین دانشگاه‌های قاره اروپا به گزینه اول کسانی تبدیل شده است که قصد دارند بدون پرداخت هزینه‌های گزاف مدرک پزشکی خود را از خارج از کشور دریافت کنند. اگر شما نیز قصد دارید به سراغ دانشگاه نووسیبیرسک بروید،‌ هرمس اپلای در کنار شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را یاری کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا این دانشگاه بورسیه هم دارد؟
بله، دانشگاه نووسیبیرسک روسیه دارای برخی بورسیه‌های محدود است. برای دریافت چنین مواردی باید دارای رتبه علمی بسیار مناسبی در سطح جهانی باشید.
هزینه زندگی در صورت تحصیل در این دانشگاه چقدر است؟
به طور کلی می‌توان بیان کرد که هزینه شما رابطه مستقیمی با سبک زندگی‌تان دارد، اما در هر صورت، این هزینه حدود 1052 دلار خواهد بود.
آیا این دانشگاه آزمون ورودی دارد؟
بله، جهت ورود به این دانشگاه باید یک آزمون ورودی خاص را به زبان روسی پشت سر بگذارید. این آزمون در سایر دانشگاه‌های روسی نیز برگزار می‌شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا پورقلی
4 سال قبل

بنام ایزدهستی – باسلام واحترام
من حمیدرضاپورقلی پدر (ملیکاپورقلی – متولد 79/12/20)که درسال تحصیلی 97-98 موفق به اخذ دیپلم رشته علوم تجربی ازمدرسه فرزانگان رشت ( سمپاد) بامعدل کتبی 18/13 قبول شده ؛بدلیل شرایط روحی وافسردگی وتحت درمان پزشکان متخصص ومشاوران رشت ( صرفا” بدون هیچگونه آمادگی وکلاسهای آمادگی رایج کنکور ؛ درکنکور98 شرکت ورتبه تقریبی80000 راآورده که طبیعی است انتخاب واحد نکردند علاقه زیادی به رشته دندانپزشکی ویا روانشناسی دارند . اخیرا” به امیدخدا درشرایط روحی بهتری بسرمی برندوقسط تحصیل دررشته دندانپزشکی دریکی از دانشگاههای موردتائیدوزارت علوم ایران درخارج ازکشوروترجیحا” روسیه , هند, اوکراین و یاچین ( بدلیل هزینه های نسبتا” پایین ترتحصیلی وبازنشسته بودن پدر ) رادارند باهزینه تقریبی 6000دلاردرسال( کلیه هزینه های تحصیلی – خوابگاه و خوردوخوراک ) ضمن تشکر وسپاس خواهشمنداست درصورت امکان راهنمایی صادقانه و واقع بینانه ویا بامعرفی یکی ازموسسات معتبراعزام دانشجو به خارج باتوجه به شرایط اعلام شده دخترم بفرمائید .این خواهش برای اولین بار وبطوراتفاقی وحتی بدون اطلاع دخترم خدمت شما عرض می کنم

حمیدرضا پورقلی
پاسخ به  حمیدرضا پورقلی
4 سال قبل

ضمنا” به زبان انگلیسی کاملا” صحبت می کنند اماتافل یا ایلتس نگرفته اند

امین بهرامی
پاسخ به  حمیدرضا پورقلی
4 سال قبل

سلام خدمت شما
موسسه ما در این زمینه هم خدمات ارائه می دهد. لطف کنید فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل کنید و اطلاعات تماستان را برای ما ارسال کنید. کارشناسنان موسسه در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
پیروز باشید

کادر هرمس اپلای