تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

کشور چک (جمهوری چک) در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. کشور چک در سال ۱۹۹۳ در ادامه تقسیم کشور چکسلواکی سابق به وجود آمد. پایتخت چک شهر پراگ می باشد. ویژگی های تحصیل در کشور چک و هزینه های زندگی در چک از جمله مواردی هستند که در ادامه درباره آن نکاتی را خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله میخوانید

معرفی کشور چک

کشور چک که در قلب اروپا قرار دارد، دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و مرطوب است، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد می باشد. کشاورزی در اقتصاد کشور چک، نقش مهمی را ایفا می کند، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند است. دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور تداول دارد. از صادرات کشور چک می توان سنگ آهن و زغال سنگ را نام برد.

کشور چک، هم اکنون، در حال گذر از سیستم اقتصاد کمونیستی به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت می باشد. در جمهوری چک بخش تقریباً وسیعی به نام ایالت سودتنلند وجود دارد که نژاد آلمانی می باشند. نزدیک به یک سوم از این کشور را شامل می‌شود و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن هستند. سودتلند از ایالت تاریخی آلمان بود که در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان اضافه شد.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

ویژگی های تحصیل در کشور چک

  • تحصیل در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا با اقتصاد رو به رشد

  • هزینه های زندگی و تحصیل بسیار پایین

  • اقامت در یکی از با امنیت ترین و زیباترین کشورهای اتحادیه اروپا با بناهای تاریخی و فرهنگی بسیار غنی

  • امکان مسافرت به دیگرکشورهای اروپایی در حین تحصیل و امکان اقامت در کشور پس از فارغ التحصیلی

  • شرط اصلی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی چک دانستن زبان این کشور است

شرایط تحصیل در کشور چک

شرط اصلی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی چک دانستن زبان این کشوراست. اگر دانشجویان به زبان چکی در این کشور تحصیل کنند، می توانند از مزایای تحصیل رایگان استفاده کنند. اما در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، دانشجویان می بایست سالیانه بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار یورو بسته به رشته و دانشگاه، شهریه پرداخت کنند.

جهت ورود به دانشگاه های غیردولتی کافیست با زبان چکی یا انگلیسی آشنایی داشته باشید و وارد دوره ابتدایی در دانشگاه شوید که طول آن شش ماه است و آموزش زبان نیز طی دوره ویژه ای به شما داده خواهد شد.
یک ترم تحصیلی که ۶ ماه به طول می انجامد و آمادگی شما را برای ورود به دانشگاه ایجاد می کند. شهریه این دوره زبان بسته به سطح زبان و دانشگاه مورد نظر بین ۳ هزار یورو تا ۵ هزار یورو می باشد.

لیست بهترین دانشگاه های جمهوری چک به شرح زیر است:

  • دانشگاه چارلز Charles University

  • دانشگاه تکنیک چک Czech Technical University

  • دانشگاه اقتصاد چک Czech Economic University

  • دانشگاه ماساریک Masaryk University

از معروفترین دانشگاه های اروپا که از آن به نام خواهر دانشگاه سوربون فرانسه یاد می شود، دانشگاه چارلز در پراگ است. این دانشگاه با رتبه جهانی ۲۶۶  یکی از بهترین دانشگاه های اروپایی می باشد. بیشتر از ۴۲۴۰۰ دانشجو در ۲۷۰ رشته در ۶۰۰ شعبه دانشگاه چارلز تحصیل می کنند، که ۶۰% آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

از دانشکده های این دانشگاه می توان به دانشکده پزشکی، داروسازی، علوم مهندسی، علوم پایه، ریاضی و فیزیک، هنر، آموزش و پرورش، علوم اجتماعی، علوم انسانی، تربیت بدنی، الاهیات کاتولیک و پروتستان اشاره کرد.

هزینه های زندگی و تحصیل در کشور

هزینه های زندگی در کشور جمهوری چک تقریبا مشابه دیگر کشورهای اروپایی می باشد، دانشجویان برای زندگی در این کشور باید هزینه ای حداقلی در حدود ۵۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه را در نظر بگیرند، که این هزینه ها شامل خوابگاه، خوراک و رفت وآمد است.

البته حداقل و حداکثر این هزینه بسته به سبک زندگی فردی هر شخص متفاوت است. در مجموع این هزینه زندگی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در شهر پراگ را دارند مناسب می باشد. طبق قوانین اتحادیه اروپا، دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. متوسط درآمد کار دانشجویی در این کشور ساعتی ۱۰ یورو می باشد.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *