حداقل معدل تحصیل در ترکیه با دیپلم؛ اپلای انواع بورسیه های تحصیلی

حداقل معدل تحصیل در ترکیه با دیپلم؛ اپلای انواع بورسیه های تحصیلی

تحصیل در ترکیه با دیپلم، یکی از مراحل مهم در توسعه تحصیلی و حرفه‌ای است. ترکیه با دانشگاه‌های معتبر و برنامه‌های تحصیلی گوناگون، فرصت مناسبی را برای دانشجویان ارائه می‌دهد تا در یک محیط آموزشی پویا و فرهنگی تحصیل کنند. این مرحله به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرند، با فرهنگ و زبان محلی آشنا شوند و تجربه تحصیلی جامع و متنوعی را در یک کشور زیبا و پویا داشته باشند. ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم می‌تواند فرصتی برای رشد فردی و تحصیلی شما در آینده باشد و در کسب دانش و تجربه‌هایی جدید، یک قدم موثر باشد. شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخت ایم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

هنگامی که در مورد تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم صحبت می کنیم، اغلب اوقات این سوال مطرح می شود: چرا باید در ترکیه تحصیل کنم؟ مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟ ترکیه مکان ایده آلی برای زندگی است. سرزمینی که فرهنگ ها، ادیان، افراد مختلف و شیوه های گوناگون را در بر می گیرد.این کشور یکی از ارزانترین مکان ها برای زندگی و تحصیل است. تحصیل در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر با همان سطح تحصیلات نسبتا ارزان است.می توان گفت که هزینه های ماهیانه به نصف کاهش می یابد.هزینه های مسکن و غذا نیز ارزان تر است.

از سال ۲۰۰۱، ترکیه بخشی فعال از آموزش عالی اروپا بوده است. به این معنی که دانشجویانی که در ترکیه تحصیل کرده اند دارای دیپلم معتبر جهانی هستند. دیپلم های دریافت شده در ترکیه از طریق «فرایند اخذ دیپلم بولونیا» در سراسر جهان معتبر هستند.

به لطف مدرک تحصیلی در ترکیه و به دلیل دیپلم معتبر بین المللی خود، فرصت های شغلی خوبی در شرکت های بین المللی در خارج از ترکیه خواهید یافت.

الزامات و شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شما برای تحصیل در ترکیه باید در آزمون YÖS دانشگاه های منتخب شرکت کنید. آزمون YÖS دانشگاه های منتخب در اکثر دانشگاه ها اعتبار دارد. آزمون YÖS در دانشگاه استانبول تقریبا در هر دانشگاهی در ترکیه معتبر است.

دانشجویان باید حداقل سه سال از آخرین تحصیلات خود را در خارج از ترکیه و قبرس شمالی گذرانده باشند. یعنی: گواهینامه یا مدارک سه سال اخیرشان باید از خارج از ترکیه اخذ شده باشد.

  • شما ممکن است شهروند ترکیه باشید، اما ممکن است دیپلم دبیرستان خود را از کشور ترکیه نگرفته باشید. با این وجود باید حداقل ۳ سال در خارج از ترکیه تحصیل کرده باشید.
  • شهروندهای به اصطلاح «Double citizens» نیز ممکن است در آزمون YÖS شرکت کرده و شروع به تحصیل در ترکیه کنند.
  • سایر شهروندان نیز مجاز به شرکت در آزمون YÖS می باشند.
  • شما باید دارای مدرک و مجوز تحصیلی ورود به فوق دیپلم یا لیسانس باشید.
  • اگر مدرک کارشناسی (Matura) یا معادل آن را ندارید، می توانید مدرک Acik-lise-diplomasi (دیپلم دبیرستان ترکیه ای دانشگاه آنادلو) را داشته باشید.

برای تحصیل در ترکیه با دیپلم، برخی شرایط و الزامات مشخص وجود دارد. اولین الزام اصلی، داشتن مدرک دیپلم یا معادل آن از یک مدرسه یا سازمان معترف است. همچنین، معمولاً نیاز است که داوطلبان مدارک مالی مناسبی را که بتوانند هزینه‌های تحصیلی و زندگی در ترکیه را پوشش دهند، ارائه دهند. همچنین تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک مورد نیاز از جمله رزومه، نامه تحصیلی و سایر مدارک ممکن است از ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باشد. در بعضی از شرایط شما باید تحصیل خود را از یک کالج در ترکیه آغاز کنید.

هزینه های زندگی

ترکیه یکی از ارزانترین کشورها برای زندگی و تحصیل است. در مقایسه با آلمان، هزینه اجاره در ترکیه ارزانتر است. غذا هم معمولا ارزان تر از آلمان و اروپا است.

ترکیه گزینه های مختلفی برای مسکن ارائه می دهد. به عنوان یک دانشجوی خارجی، در بیشتر موارد، در پردیس دانشگاه خوابگاه های دانشجویی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. همچنین می توانید در شهر در مجتمع های مسکونی واحد و یا آپارتمان اجاره کنید. (هزینه ها متغیر هستند). بسیاری از دانشجویان در طول دوره آموزشی و تحصیل خود از فرصت های شغلی نیمه وقت بهره مند می شوند. دانشجویانی که به زبان های خارجی مانند انگلیسی یا آلمانی تسلط دارند از مزایای زیادی برخوردار هستند.

دوره تحصیل در ترکیه تا چه حد طول می کشد؟

دوره استاندارد تحصیلی، همانند سایر کشورهای جهان، در بیشتر برنامه های کارشناسی ۴ سال است.

دندانپزشکی: ۵ سال

پزشکی: ۶ سال

دامپزشکی: ۵ سال

حقوق: ۴ سال

تمام برنامه های مهندسی: ۴ سال

دوره تحصیل در ترکیه تا چه حد طول می کشد؟

زبان تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

اکثر دانشجویان بین المللی در ترکیه نگران زبان هستند. اکثر دانشگاه ها، دارای برنامه های درسی دو زبانه هستند. ترکی زبان اول آکادمیک است. دومین زبان آکادمیک در ترکیه زبان انگلیسی است. در بسیاری از موارد، آلمانی یا فرانسوی نیز به عنوان زبان آکادمیک ارائه می شود. اگر شرایط تحصیل در یک موسسه آموزشی مورد نظر، مستلزم آمادگی در دوره های زبان است، این دوره ها ممکن است یک سال طول بکشد. دانشجویانی که امتحان های زبان دوم را با موفقیت می گذرانند، نیازی به دوره ی آمادگی زبان ندارند. این سال (آمادگی برای زبان) در ترکیه «hazirlik yili» نامیده می شود. همچنین آزمون حرفه ای برای دانشجویان خارجی یا دانشجویانی که زبان مادری آنها ترکی نیست، برگزار می شود. متقاضیانی که این آزمون را با موفقیت می گذرانند نیازی به دوره آمادگی زبان ندارند. در بیشتر موارد، دانشجویان نیاز به شرکت در دوره آماده سازی زبان نخواهند داشت.

درخواست برای دانشگاه های ترکیه

برای درخواست در دانشگاه های ترکیه، باید ابتدا در آزمون YÖS شرکت کنید. شما همچنین می توانید با دیپلم دبیرستان خود درخواست کنید. شانس شما برای پذیرش در دانشگاه با دیپلم دبیرستان کم است. در بیشتر موارد باید هم دیپلم دبیرستان و هم نتایج آزمون YÖS را ارائه بدهید. ما توصیه می کنیم که امتحان YÖS را بدهید. بسیاری از دانشجویان نمرات امتحان نهایی دیپلم دبیرستان (Abitur) خود را ارائه می دهند، بنابراین شانس آنها بسیار پایین است. برای مثال، برای تحصیل در رشته پزشکی باید در آزمون YÖS شرکت کنید.

بورسیه های تحصیلی در ترکیه با مدرک دیپلم

ترکیه یکی از کشورهایی است که برای دانشجویان خارجی فرصت‌های تحصیلی زیادی را فراهم می‌کند. این کشور دارای دانشگاه‌ های معتبر و متنوعی است که در رشته‌ های مختلف علمی، فنی، انسانی و هنری برنامه‌های آموزشی مختلفی را ارائه می‌دهند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، ترکیه به دانشجویان با مدرک دیپلم اجازه می‌دهد تا در سطح لیسانس یا فوق لیسانس به تحصیل بپردازند، البته بسته به رشته و دانشگاه انتخاب شده ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی یا اثبات سطح زبان ترکی یا انگلیسی وجود داشته باشد.

برای کمک به دانشجویان با مدرک دیپلم که قصد تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را دارند، بورسیه‌های تحصیلی وجود دارند که شامل پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی و گاهی پرداخت حقوق ماهانه به دانشجو هستند. در ادامه این مقاله به معرفی و شرح چند نمونه از این بورسیه‌ها خواهیم پرداخت.

بورسیه گوربن

این بورسیه توسط دولت ترکیه ارائه می‌شود و برای دانشجویانی با مدرک دیپلم که قصد تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی، داروسازی و بهداشت را دارند، مناسب است. این بورسیه شامل پوشش هزینه‌های ثبت‌نام، شهریه، بیمه، اقامت و حمل و نقل است. همچنین دانشجویان مستحق این بورسیه ماهانه ۲۵۰۰ لیر ترکی دریافت می‌کنند. برای درخواست این بورسیه شما باید فرم آنلاین را از سایت وزارت آموزش و پرورش ترکیه بیابید و سپس پر کنید. همچنین لازم است که مدارک مورد نیاز را نیز ارسال کنید.

بورسیه گون

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم می‌تواند شانس اخذ بورسیه گون را برای شما به همراه داشته باشد. این بورسیه توسط خیرین خصوصی در ترکیه ارائه می‌شود و برای دانشجویانی با مدرک دیپلم که قصد تحصیل در رشته‌های علوم پایه، فناوری و مهندسی را دارند، پیشنهاد می‌شود. این بورسیه هزینه‌های ثبت‌ نام، شهریه، بیمه و اقامت را پوشش می‌دهد. همچنین دانشجویان می‌توانند در این بورسیه ماهانه ۲۰۰۰ لیر ترکی کمک هزینه دریافت کنند.

بورسیه گول

این بورسیه توسط دولت ترکیه ارائه می‌شود و برای دانشجویان با مدرک دیپلم که در رشته‌های علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی می‌خواهند تحصیل کنند، مناسب است. دانشجویان در این بورسیه علاوه بر دریافت 1500 لیر ترکی از پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام، شهریه، بیمه، اقامت و حمل و نقل معاف هستند.

بورسیه چاغلا

یک بورسیه تحصیلی است که توسط بنیاد چاغلا در ترکیه ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان رشته‌های ادبیات، زبان شناسی و تاریخ مناسب است و هزینه‌های ثبت‌ نام، شهریه، بیمه و اقامت را پوشش می‎دهد. در این بورسیه نیز دانشجویان می‌توانند ماهانه ۱۸۰۰ لیر ترکی کمک هزینه بگیرند. برای درخواست این بورسیه باید فرم آنلاین را از سایت بنیاد چاغلا پر کرده و مدارک لازم را ارسال کنید.

کار در حین تحصیل در ترکیه

کار حین تحصیل در ترکیه

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه ، داشتن اجازه کار در حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان میباشد . به طور کلی برخی از دانشجویانی که در کشور ترکیه تحصیل می کنند، برای رفع نیاز های اساسی و همچنین رفع هزینه های زندگی و تحصیلی، اقدام به کار در حین تحصیل در ترکیه می کنند.

تحصیل در ترکیه با هرمس اپلای

ترکیه یک کشور بسیار پویا با توسعه پایدار است. ترکیه فرصت های زیادی برای دانشجویان مشتاق از سراسر جهان ارائه می کند. ما همه چیز در مورد شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را برای شما به طور خلاصه آوردیم تا راهنمایی مفیدی برای تصمیم ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
زبان تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم​ چیست؟
ترکی زبان اول آکادمیک است. دومین زبان آکادمیک در ترکیه زبان انگلیسی است. در بسیاری از موارد، آلمانی یا فرانسوی نیز به عنوان زبان آکادمیک ارائه می شود.
دوره تحصیل در ترکیه تا چه حد طول می کشد؟​
دندانپزشکی: ۵ سال پزشکی: ۶ سال دامپزشکی: ۵ سال حقوق: ۴ سال تمام برنامه های مهندسی: ۴ سال
برای تحصیل پزشکی شرکت در چه آزمونی لازم است؟
برای تحصیل در رشته پزشکی باید در آزمون YÖS شرکت کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای