مهاجرت مهندس برق؛ شرایط مهاجرت مهندسین برق

مهاجرت مهندس برق؛ شرایط مهاجرت مهندسین برق

مهاجرت مهندس برق می‌تواند در کشورهایی با بازار کار پویا و فرصت‌های شغلی مناسب، به عنوان یک گام موفقمند مطرح شود. برای مهاجرت به عنوان یک مهندس برق، کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و آلمان به عنوان مقاصد بسیار جذاب شناخته می‌شوند. این کشورها بازار کار پویا، فناوری پیشرفته و فرصت‌های شغلی بسیاری را برای مهندسین برق فراهم می‌کنند. شرایط مهاجرت مهندسین برق نیز بسته به هر کشور متفاوت است؛ اما عموماً داشتن مدرک تحصیلی معتبر، تجربه کاری مرتبط و زبان مسلط، مهاجرت به این کشورها را برای مهندسین برق آسان‌تر می‌کند. این کشورها از نظر اقتصادی و فناورانه زمینه‌های بسیار مساعدی را برای توسعه حرفه‌ای و شخصی مهندسان برق فراهم می‌کنند. در ادامه به بهترین کشور برای مهاجرت مهندس برق اشاره شده است، با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

۱. کانادا

مهندسان برق در بخش نفت و گاز فعالیت می‌کنند که این حوزه به عنوان بخشی از بزرگ‌ ترین صنایع کشور کانادا محسوب می‌شود. در کشور کانادا به این حوزه بیشتر از محصولات تولیدی دیگر بها داده می‌شود. نکته جالب توجه در این کشور این است که مهندسان با تجربه و با سابقه کاری بالا سالانه به طور میانگین ۱۳۸,۸۲۷ دلار دریافت می‌کنند. در بخش تولید نیز به افراد بیش از ۱۰ سال سابقه کار سالانه مبلغی در حدود ۹۰۰۰۰ دلار کانادا و حتی بالاتر پرداخت می‌شود (میانگین درآمد سالیانه برابر با ۸۲۹۵۰ دلار خواهد بود).

۲. کره جنوبی

کره جنوبی یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق

کره جنوبی با صنعت رو به رشد کالاهای الکترونیکی خود بستری برای مهندسان برق به وجود آورده و با برندهای معروف خود در دنیا جایگاه مناسبی را کسب کرده است.

در این کشور آسیایی یک مهندس برق با تجربه و ساکن سئول می‌تواند ماهانه درآمد بیش از ۸۲۹۳ دلار را تجربه کند. افراد ماهر نسبت به افراد کم تجربه حقوقی معادل ۱۶۰۰۰ دلار در ماه را دریافت خواهند کرد (میانگین سالیانه این افراد ۱۰۲۰۰۰ هزار دلار خواهد بود).

۳. ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق 

ایالات متحده به عنوان سرزمین فرصت‌ها برای دانش‌ آموختگان جدید در مهندسی برق مبلغی در حدود ۵۸,۳۴۵ دلار را تعیین کرده است. داشتن تجربه ۱۰ ساله کاری بسیار مهم است. صاحبان اصلی صنایع نیز می‌توانند ساالانه ۱۲۲۰۰۰ هزار دلار درآمد داشته باشند. آلاسکا، ورمونت، مریلند، نیوجرسی، نیومکزیکو، ماساچوست ایالت‌هایی هستند که تمام صنایع کاربردی در دنیا در این ایالت‌ ها واقع شده‌اند. اما به طور کلی، میانگین درآمد مهندسان برق در آمریکا حدود ۹۴۷۱۸ دلار در سال خواهد بود.

۴. سوئیس

سوئیس یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق   

سوئیس کشوری بی حاشیه در مرکز قاره سبز است که پیشرفت روز افزون خود را مرهون دوستی با دیگر کشورها بوده و با آغوش باز فرصت‌هایی را برای پیشرفت خود ایجاد کرده است. به عنوان مثال، متوسط حقوق یک مهندس برق در زوریخ مبلغی در حدود ۱۰۱۶۹۷ دلار در سال تخمین زده می‌شود.

۵. استرالیا

استرالیا کشوری در قاره‌ ای دور، اما به‌روز و با مدیریت درست در کاریابی و موقعیت‌های جهانی برای پیشرفت است. یک مهندس برق در این کشور مبلغی بین ۹۵,۰۰۰ تا ۱۱۵,۰۰۰ دلار در سال را دریافت می‌کند که این مبلغ سالانه می‌تواند افزایش داشته باشد.

۶. ژاپن

ژاپن یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق   

ژاپن مهد تکنولوژی و پیشرفت در دنیا است. ژاپن با سرمایه‌ گذاری در این صنعت توانسته است جایگاه درجه یکی را برای خود رقم بزند. متوسط حقوق سالانه یک مهندس برق با ۷ سال تجربه در ژاپن بین ۷.۵ تا ۱۰ میلیون ین است که با افزایش تجربه کاری این مبلغ بیشتر خواهد شد.

۷. آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق

با توجه به بحران کهن‌ سالی در آلمان، سیاست‌ های این کشور مبنی بر تأمین نیروی کار لازم موجب افزایش مهاجرت مهندسین برق به کشور آلمان شده است. این کشور دوره‌های کارآموزی دو ساله‌ ای را با عنوان اوسبیلدونگ ایجاد کرده است تا بتواند اشخاص ماهری را با حقوقی درجه یک به خدمت بگیرد، اما به طور کلی، درآمد یک مهندس برق ۵۰۹۰۸ یورو در سال خواهد بود. این افراد معمولاً در بادن، وورتمبرگ، باواریا، برلین، براندنبورگ، و برمن مستقر هستند. کار در آلمان برای مهندسان برق شرایط بسیار خوبی دارد.

۸. نروژ

نروژ یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق   

دولت نروژ برای همراهی در قاره اروپا و پیشرفت در صنعت الکترونیک برق فرصت‌های مناسبی را برای دانش‌ آموختگان رشته مهندسی برق ایجاد کرده است. به عنوان مثال، یک مهندس برق در نروژ ۲۷۱,۰۰۰ کرون نروژ را در یک سال را به دست می‌آورد و این میزان تا حدود ۹۳۸,۰۰۰ کرون افزایش خواهد یافت. این میزان افزایش برای افرادی است که بیش از ده سال در این زمینه فعالیت دارند.

۹. بلژیک

بلژیک یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت مهندسین برق   

در کشورهای اروپایی بحث انرژی موضوعی بسیار مهم و گران شناخته می‌شود. از این رو، این شغل در بین کشورهای اروپایی از جایگاه بالایی برخوردار است. در بلژیک درآمد مهندسان برق ماهانه حدود ۶,۰۷۰ یورو در ماه است و افرادی که سابقه بیشتری دارند، می‌توانند تا ۹,۲۹۰ یورو در ماه درآمد داشته باشند.

۱۰. بریتانیا

کار در بریتانیا امکان دسترسی به فناوری‌ های پیشرفته و پروژه‌ های نوآورانه را فراهم می‌کند. این کشور بخش مهندسی پر رونق دارد و فرصت‌ هایی را برای کار در پروژه‌های زیرساختی پیشرفته مانند سیستم‌ های انرژی تجدیدپذیر، شبکه‌های هوشمند و توسعه وسایل نقلیه الکتریکی فراهم کرده است. در کشور بریتانیا رنج حقوق مهندسان برق حدود ۲۳۰۰۰ تا ۵۲۰۰۰ پوند در سال است و این افراد به طور میانگین ۳۴۱۹۹ پوند در سال را دریافت می‌کنند.

شرایط کلی لازم برای مهاجرت مهندس برق

هنگامی که صحبت از مهاجرت مهندسین برق می‌شود، شرایط خاصی باید برآورده شوند تا از انجام کامل مراحل و پیداکردن شغل این متخصصان در یک کشور جدید اطمینان حاصل شود. توجه داشته باشید که شرایط لازم برای مهاجرت مهندس برق به کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود و باید پس از انتخاب کشور مورد نظر، با راهنمایی مؤسسات معتبر مهاجرتی اقدام به تکمیل مدارک و شرایط لازم کنید. با این حال، برای ایجاد یک دورنمای کلی، شرایط اصلی را معرفی می‌کنیم که در تمامی کشورها لازم هستند.

داشتن مدرک معتبر دانشگاهی یا فنی و حرفه‌ای در زمینه مهندسی برق بسیار مهم است. این مدرک تضمین می‌کند که افراد دانش و مهارت‌های لازم را برای این حرفه کسب کرده‌اند. علاوه بر این، داشتن تجربه کاری مرتبط در این زمینه نیز بسیار سودمند است.

مورد دیگر، داشتن مهارت‌ های زبانی است. تکمیل فرم‌های مهاجرتی، ارتباط مؤثر با همکاران و مشتریان، درک مقررات محلی و استانداردهای ایمنی و همچنین ادغام در جامعه، نیازمند برخورداری از مهارت‌های زبانی خواهد بود. در بیشتر کشورها اثبات تمکن مالی نیز از دیگر شرایط اصلی مهاجرت مهندسین برق قلمداد می‌شود. سایر شرایط شامل محدودیت‌ های سنی (اغلب برای افراد بالای 50 سال)، عدم سوء سابقه و همچنین برخورداری از شرایط جسمی سالم هستند.

مهاجرت

مهاجرت

مهاجرت تنها یک واژه ساده نیست! زندگی پر از هیجانات و فرصت های بی نظیر برای افراد است، شما فقط کافی است به دنبال این فرصت ها باشید.

سخن آخر

در انتها با بررسی تعدادی از کشورها متوجه شدید که میزان درآمد از طریق مهاجرت مهندس برق در کشورهای گوناگون چقدر است و اگر شما نیز از رشته مهندسی برق فارغ‌التحصیل شده‌اید و به دنبال شغل مناسب خود می‌گردید، می‌توانید در بهترین کشور برای مهاجرت مهندس برق به موفقیت مالی بالایی برسید. افزایش روزافزون بحران نیروی کارآمد در اروپا باعث شده است که کشورهایی همچون آلمان برای جبران خسارات ناشی از کمبود نیروی کار ماهر دوره‌هایی را تعبیه کنند.  شما می‌توانید با تیم مشاوره هرمس اپلای اطلاعات بیشتری را در زمینه شرایط مهاجرت مهندسین برق کسب کنید. داشتن شغلی در مقام یک مهندس برق و دریافت یک جایگاه مناسب دیگر یک رؤیا نیست. با ما تماس بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کدام کشورها در بخش مهندسی برق شرایط شغلی بهتری را ارائه می‌دهند؟
بسیاری از کشورها برنامه‌های مهاجرتی خاصی برای مهندسین برق در نظر گرفته‌اند. بهترین کشورها در این زمینه شامل کانادا، کره جنوبی، آمریکا، آلمان، سوئیس، استرالیا، ژاپن و کشور بریتانیا هستند.
هنگام انتخاب کشور برای مهاجرت به عنوان مهندس برق باید چه عواملی را در نظر بگیریم؟
عوامل متعددی مانند فرصت‌های شغلی، میزان حقوق، کیفیت و هزینه‌های زندگی و همچنین تعادل بین کار و زندگی باید در نظر گرفته شوند. علاوه بر این، در نظر گرفتن پیشرفت‌های تکنولوژیکی و زیرساخت‌های کشور مورد نظر در زمینه مهندسی برق نیز ضروری است.
کدام کشور بیشترین حقوق را برای مهندسین برق در نظر گرفته است؟
میزان حقوق مهندسین برق در کشورهای مختلف به عوامل گوناگونی مانند میزان سابقه کاری، میزان تخصص، سمت شغلی و … بستگی دارد. با این حال، مطابق با آخرین آمارهای 2023، بیشترین حقوق مربوط به کشور کانادا است که مبلغ 70 تا 120 هزار دلار در سال را شامل می‌شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

63 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی حیرانی
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر خسته نباشید
من امسال کنکور دارم رشتم الکتروتکنیک هست
اگر رتبه خیلی خوبی بیارم چطوری میتونم مهاجرت کنم به کشور هایی مثل آمریکا
آیا امکانش هست؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  علی حیرانی
4 ماه قبل

سلام علی عزیز وقتتون بخیر
ابتدا باید رشته شما تعیین بشه و بعد از اون شما میتونید از کارشناسان مجموعه ما مشاوره دریافت کنید.

مبینا
5 ماه قبل

سلام من ۲۴ سالمه فارغ التحصیل الکترونیک در مقطع کارشناسی و در حال تحصیل در مقطع ارشد در رشته مدیریت و برنامه ریزی انرژی الکتریکی هستم و یک ساله در شرکت الکترونیکی کار میکنم و اشنا به مهارت برنامه نویسی میکروکنترلر ها هستم و در این زمینه مدرک هم دارم و کمی پیشرفته تر کار طراحی PCB انجام میدهم. میخواستم بدونم آیا مقدور هست به یک کشور اروپایی ترجیحا سوئیس مهاجرت کاری کنم اونم برای یادگیری بیشتر در این رشته؟
اصلا مهاجرت کاری الان مقدور تر است یا تحصیلی برای شرایط بنده؟
با تشکر

شقایق میرخانی
پاسخ به  مبینا
3 ماه قبل

سلام مبینا عزیز وقتتون بخیر
باتوجه به رشته و سابقه کاریتون میتونید برای آلمان اقدام کنید.

بگلو
6 ماه قبل

سلام من 36 سالمه و کارشناسی الکتروتکنیک دارم ایا میتونم با همسر و پسر15 ماهه به المان مهاجرت کنم یا اینکه اول خودم باید برم.

شقایق میرخانی
پاسخ به  بگلو
6 ماه قبل

سلام بگلو عزیز وقتتون بخیر
بله شما میتونید برای ویزای کاری آلمان اقدام کنید.برای ویزای همراه جاب آفر آفیسر سفارت تعیین کننده همزمان بودن همراهان هست(ممکنه همزمان و یا یک تا سه ماه بعد برای همراهاتون ویزا صادر بشه) برای ویزای بلوکارت همراهانتون میتونند همزمان با شما به کشور آلمان مهاجرت کنند.

دهقانی
7 ماه قبل

سلام. وقت بخیر. بنده کارشناسی برق قدرت رو دارم و تقریبا ۲ ساله در زمینه های برق صنعتی کار میکنم. برای کار در کشور های دیگه آمریکا مناسبتره یا اروپایی؟

خانم میرخانی
پاسخ به  دهقانی
7 ماه قبل

سلام دهقانی عزیز وقتتون بخیر
در حال حاضر کشور آلمان شرایط مناسبی رو برای مهاجرت مهندسین برق فراهم کرده که از بین کشورهای اروپایی مناسب تر هستن.

حامد
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر .بنده با 36 سال سن و مدرک کاردانی الکتروتکنیک سابقه کاری مرتبط 15ساله در حوزه نفت و دارای مدارک فنی مرتبط با شغل خود هستم.آیا شما مقصد مناسبی برای مهاجرت به بنده می توانید معرفی کنید ؟

خانم میرخانی
پاسخ به  حامد
8 ماه قبل

سلام حامد عزیز وقتتون بخیر
با توجه به شرایط شما جاب افر المان گزینه مناسبی برای شما هست.
میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره برای مهاجرت با کارشناسان ما در هرمس اپلای در ارتباط باشید.

امیرمحمد
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر. پدرم 48 سالشون هست و تکنسین برق هستن.و 25 ساله که در این حوزه فعالیت دارن. آیا بالابودن سنشون مانعی برای مهاجرت هستش؟

خانم میرخانی
پاسخ به  امیرمحمد
9 ماه قبل

سلام امیر محمد عزیز وقتتون بخیر
نیاز هستش که مشاوران ما شمارو راهنمایی لازم را به شما داشته باشند
برای این کار میتوانید با شماره ما تماس بگیرید.

رضا شکری
10 ماه قبل

سلام ، من مهندس برق با سابقه ۱۵ ساله هستم ، مدارک فنی هم دارم ، شرایط واسه من چه شکله

خانم میرخانی
پاسخ به  رضا شکری
10 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
شرایط اولیتون برای کاری آلمان اوکی هستش باید شرایط سنیتون هم بررسی بشه.

هادی
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر
لطفاً اگرمیشه به جواب منم پاسخ بدین من ۱۷ساله هستم و کلاس یازدهم رشته برق ساختمان من قصد مهاجرت ادامه تحصیل و کار برای کشور مانند سوئد.سوئیس و… هستم و کمکی ندارم کدام کشور برای من بهتر است برای مهاجرت و رفتن به کشوری برای خودم قابل قبول باشه ممنون میشم که منو راهنمای و کمکم کنید

خانم میرخانی
پاسخ به  هادی
11 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
باید حتما دیپلم داشته باشید و باتوجه به شرایطی که گفتید برای اوسبیلدونگ قابل انجام است.

کادر هرمس اپلای