ویزای بازنشستگی ترکیه

ویزای بازنشستگی ترکیه

ویزای بازنشستگی ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور ترکیه علی‌رغم مشکلات ریزودرشت اخیرش، هنوز هم مقصدی بسیار عالی برای همه افراد به‌ویژه بازنشستگان به شمار می‌رود. این کشور مملو از سواحل زیبا، آب‌وهوای خوب و بناهای تاریخی و مکان‌های دیدنی است. همچنین بیشتر شهرهای آن دارای ساختمان‌های مدرن و امکانات به‌روز هستند. خرید ملک در ترکیه نسبت به دیگر کشورها، ارزان‌تر است. پس اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه می‌تواند گزینه خوبی باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه

باید به یک نکته مهم اشاره کنیم. دولت ترکیه هیچ‌گونه ویزای اختصاصی تحت عنوان «ویزای بازنشستگی ترکیه» صادر نمی‌کند. بنابراین مسئله‌ای که در این مقاله بدان می‌پردازیم، اخذ اقامت ترکیه برای بازنشستگان است. افراد بازنشسته دارای شرایط متفاوتی نسبت به دیگر افراد هستند. در نتیجه، هنگام اقدام برای اخذ اقامت ترکیه باید بهترین انتخاب‌ها را متناسب با وضعیت خود داشته باشند. ما شما را بیشتر در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

فرایند اخذ اقامت ترکیه برای بازنشستگان

همه افرادی که به ترکیه وارد می‌شوند، مجاز هستند تا سه ماه (یا مجموعاً سه ماه در یک دوره زمانی شش‌ماهه) در این کشور بمانند. اما برای ماندن به مدت بیش از سه ماه باید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید. در صورتی ‌که مایل هستید بیشتر از سه ماه درون خاک ترکیه بمانید، باید نهایتاً تا پیش از انتهای ماه اول کارهای مربوط به اخذ ویزای ترکیه را انجام دهید. زیرا زمان لازم برای کارهای اداری و فرایند تأیید می‌بایست لحاظ شود.

اصلی‌ترین گام‌ها برای دریافت ویزای بازنشستگی ترکیه عبارتند از:

  • ابتدا به وب‌سایت اداره مهاجرت ترکیه بروید و فرم ثبت‌نام برای اخذ اقامت ترکیه را پر کنید.
  • آنگاه شما را به نزدیک‌ترین دفتر امور مهاجرتی ترکیه (DGMM) دعوت می‌نمایند. در آنجا شرایط اولیه و مدارک الزامی را بررسی و تأیید می‌کنند.
  • از شما می‌خواهند مدتی برای تأیید ویزای اقامت ترکیه منتظر بمانید.

شرایط اخذ اقامت ترکیه برای بازنشستگان

شرایط اخذ اقامت ترکیه برای بازنشستگان

بازنشستگان می‌توانند از دو طریق برای دریافت ویزای ترکیه اقدام کنند که عبارتند از:

اخذ ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه با خرید ملک :

در روش ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه، شما می‌توانید با خرید ملک در ترکیه به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. همچنین در صورت خرید ملکی با ارزش پایین‌تر از ۲۵۰ هزار دلار، خواهید توانست ویزای اقامت موقت ترکیه را بگیرید. پیشنها می کنیم مقاله ی اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را از دست ندهید.

با ویزای اقامت موقت ترکیه می‌توانید به مدت دو سال در کشور ترکیه زندگی کنید. این ویزا پس از پایان هر دو سال، قابل تمدید است. آنگاه پس از هشت سال زندگی در ترکیه خواهید توانست برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.

در صورت اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، شما اجازه فعالیت شغلی در ترکیه را ندارید. اما اخذ اقامت ترکیه از این روش، آسان‌تر است.

اخذ ویزای تمکن مالی ترکیه:

روش اخذ ویزای تمکن مالی ترکیه یا همان اخذ ویزای خود حمایتی ترکیه، متفاوت است. در این روش نیازی به سرمایه‌گذاری هنگفت نیست و موضوع درآمد، اهمیت بیشتری دارد. یعنی شما باید ثابت کنید که موجودی حسابتان به میزان کافی هست. همچنین باید نشان دهید که درآمد شما دست‌کم مطابق با حداقل درآمد در ترکیه می‌باشد. این درآمد عبارت است از ماهانه ۱۴۰۰ لیر که حدوداً ۴۰۰ دلار آمریکا می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه

هنگام ارائه تقاضای ویزا در دفاتر مهاجرتی ترکیه، عموماً می‌بایست مدارک زیر را همراه داشته باشید:

  • مدارک شناسایی فرد متقاضی و همراهان
  • شش عکس پاسپورتی که به‌تازگی گرفته شده باشد
  • نسخه اصلی و کپی اسنادی که موجودی حساب شما را نشان دهند. این اسناد می‌توانند اظهارنامه‌های بانک تا رسیدی از یک دفتر تبادلات ارز با نام و شماره پاسپورت شما باشند.
  • سند مربوط به بیمه سلامت در ترکیه به همراه رونوشت. جهت دریافت سند بیمه از دفاتر بیمه می‌بایست از پیش به اداره مالیاتی رفته و شماره مالیاتی گرفته باشید.
  • اثبات مالکیت یک واحد مسکونی، نشان دادن اجاره‌نامه خانه‌ای که اجاره کرده‌اید یا نامه از هتلی که در آن می‌مانید. اگر می‌خواهید در خانه یک شخص بمانید، باید آن شخص برای شما نامه بنویسد و رسماً شما را به اقامت در خانه خود دعوت کند. ارائه آدرس این خانه الزامی خواهد بود.
  • دو فرم مربوطه به صورت پرشده.

نکته ۱: در صورتی‌که برای اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنید، باید اسناد مربوط به ملک خریداری‌شده به همراه ارزش آن را ارائه دهید.

نکته ۲: هزینه مربوط به فرایند اخذ ویزا در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیر خواهد بود.

هزینه زندگی در ترکیه برای بازنشستگان

مجموع هزینه‌های زندگی در ترکیه برای یک نفر بین ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر ترکیه است. اگر بخواهید زندگی لوکسی در ترکیه داشته باشید، آن هم در شهرهایی مانند استانبول، این هزینه می‌تواند تا ۶ هزار لیر و بیشتر هم متغیر باشد.

هزینه زندگی در ترکیه برای بازنشستگان به‌طور میانگین ۱۸ درصد کمتر از ایران است. اجاره خانه نیز در ترکیه ۶۰ درصد از ایران ارزان‌تر می‌باشد. برخی از مهم‌ترین هزینه‌ها در ترکیه به شرح زیر هستند:

نوع خدمات یا کالا قیمت به لیر
یک وعده غذایی در رستوران معمولی ۵۰
کاپوچینوی معمولی ۲۳
یک لیتر شیر معمولی ۱۲
۵۰۰ گرم نان تازه ۷
۱۲ عدد تخم‌مرغ ۲۳
یک کیلوگرم فیله مرغ ۶۲
یک کیلو سیب ۱۱
یک کیلو موز ۲۰
بلیت یک‌طرفه مترو ۷
هزینه ماهانه بلیت حمل‌ونقل عمومی ۴۳۰
یک جفت شلوار جین برند ۵۲۰
یک جفت کفش چرم مردانه ۷۰۰
اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۴۰۰۰
اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه خارج از شهر ۲۳۰۰
اجاره ماهانه آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۶۹۰۰
اجاره ماهانه آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۴۵۰۰
قیمت خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر ۱۴۷۰۰
قیمت خرید هر متر آپارتمان خارج از شهر ۹۰۰۰

 

مزایای ویزای اقامت ترکیه برای بازنشستگان

هزینه‌های اقامت در ترکیه:

پایین بودن هزینه‌های زندگی، یکی از مزایای اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه است. با زندگی در ترکیه شما امکاناتی در سطح اروپایی دریافت می‌کنید. اما هزینه‌ها، برابر با ایران یا حتی کمتر است. همچنین کشور ترکیه دارای ثبات اقتصادی خوبی می‌باشد.

آسانی اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه:

الزامات اخذ اقامت ترکیه مانند بسیاری از دیگر کشورها، چندان سخت‌گیرانه نیستند. به‌علاوه، اخذ ویزای ترکیه به‌ویژه برای ایرانیان نسبتاً آسان است و فرایند پیچیده‌ای ندارد.

چشم‌اندازهای طبیعی و مناطق سرسبز:

کشور ترکیه از نظر فضاهای سبز و طبیعی به‌ویژه سواحل، هیچ‌چیز کم ندارد. هزار کیلومتر خط ساحلی در کشور ترکیه وجود دارد، زیرا این کشور را از سه طرف دریا پوشانده است. همچنین جنگل‌ها و دشت‌های بسیاری در میانه‌های ترکیه هستند.

معماری غنی و اقلیم دل‌چسب :

ترکیه پر از بناهای زیبا با معماری دل‌انگیز و اماکن تاریخی است. بسیاری از این اماکن جزء سایت‌های میراث جهانی یونسکو هستند. شهرهای ساحلی ترکیه دارای آب‌وهوای ملایم مدیترانه‌ای هستند. یعنی نه در زمستان آن‌چنان سرد می‌شوند و نه در تابستان چندان گرم. البته شهرهای مرکزی دارای چنین وضعیتی نیستند و آب‌وهوایشان در فصول مختلف تقریباً مانند ایران است.

بهترین شهرهای ترکیه برای بازنشستگی

اگر قصد دارید دوران بازنشستگی خود را با اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه در این کشور سپری کنید، احتمالاً انتخاب شهر برایتان اهمیت بالایی دارد. بیشتر بازنشستگان به دنبال شهری هستند که هم آرام باشد و هم امکانات خوبی داشته باشد. ما اینجا پنج مورد از بهترین شهرهای ترکیه برای بازنشستگان را معرفی می‌کنیم:

استانبول:

مطمئناً استانبول بهترین شهر ترکیه از هر لحاظ است. این شهر کمی گران و شلوغ می‌باشد، ولی واقعاً به امکانات بالایش می‌ارزد. اگر نگران پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز درمانی یا نزدیک‌ترین رستوران هستید، در کلان‌شهری مانند استانبول اصلاً چنین مشکلاتی نیست. همچنین استانبول اماکن تفریحی و استراحتی بسیاری دارد.

آنتالیا:

شهری توریستی پر از سواحل زیبای دریای مدیترانه است. زندگی در این شهر موج می‌زند و امکانات خوبی هم دارد.

آلانیا:

شهر دیگری است که مدتی می‌باشد خارجی‌ها پس از اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه در آن ساکن می‌شوند. علتش هم قیمت ارزان‌تر مسکن است. البته امکانات آلانیا مانند هر شهر بزرگ دیگری، کامل می‌باشد.

موغلا:

بسیار مناسب برای کسانی است که می‌خواهند دوران بازنشستگی‌شان را در دل طبیعت سپری کنند. این شهر چشم‌اندازهای طبیعی بسیار دارد و پر از ویلای لوکس و ساحل است.

دیگر شهرهای مناسب برای زندگی پس از اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه عبارتند از: بورسا کالکان، التینکوم، بودروم و قونیه. البته که بورسا هیچ ساحلی ندارد، اما از نظر اماکن تاریخی جزء برترین شهرهای ترکیه است. همچنین امکانات مناسبی دارد و قیمت مسکن در بورسا هم نسبت به برخی کلان‌شهرها، پایین‌تر است.

بیمه بازنشستگی در ترکیه

بیشتر بازنشستگان خارجی در ترکیه در بیمه سلامت دولتی این کشور تحت عنوان SGK ثبت‌نام می‌کنند و بسیار راضی هم هستند. البته برخی، برای مزایای ویژه در بیمه‌های خصوصی ثبت‌نام می‌کنند که هزینه‌اش کمی بالاتر است. به ‌هر حال، کشور ترکیه از نظر امر بیمه و سلامت عمومی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. سازمان  جهانی بهداشت، کشور ترکیه را میان 191 کشور در رتبه 70 از بهداشت قرار داده است.

برخی بیمارستان‌ها در شهرهایی چون ازمیر، جدیدترین مهارت‌ها و تخصص‌ها را از مدرن‌ترین نقاط جهان کسب می‌کنند. ترکیه یکی از برترین مقاصد پزشکی و زیبایی در دنیا به شمار می‌رود. همه‌ساله هزاران نفر برای خرید محصولات آرایشی، زیبایی، دندانپزشکی و دارویی به ترکیه می‌آیند.

بیمه بازنشستگی در ترکیه

امنیت اقتصادی ترکیه برای سرمایه‌گذاری بازنشستگان ایرانی

اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه از طریق خرید ملک، یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد. اما سؤال این است که آیا سرمایه‌گذاری برای خرید ملک در ترکیه اقدام مناسبی می‌باشد؟ آیا سرمایه شما رشد خواهد کرد یا حفظ خواهد شد؟ در پاسخ باید گفت که کشور ترکیه یکی از امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری می‌باشد. در چند ماه گذشته، اقتصاد ترکیه کمی نوسان داشته است. اما اگر در درازمدت به اقتصاد ترکیه نگاه کنیم، سرمایه‌گذاری در ترکیه واقعاً به‌صرفه خواهد بود.

امنیت زندگی در کشور ترکیه برای بازنشستگان

در گذشته بسیاری از افراد به دلیل امنیت پایین زندگی در ترکیه از اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه منصرف می‌شدند. اما امروزه بیشتر افرادی که به ترکیه سفر می‌کنند، با هیچ مشکلی از نظر امنیت روبه‌رو نمی‌شوند. ترکیه در سال ۲۰۲۲ با کمی درگیری در مرزهای سوریه دست‌وپنجه نرم می‌کرد. اما به‌جزء آن، در دیگر نواحی ترکیه به خصوص شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و آنتالیا خبری از هیچ درگیری یا حتی ناامنی مانند دزدی و غیره نیست. علتش هم این است که دولت ترکیه به دلیل درآمد بالایی که از امر گردشگری دارد، اهمیت زیادی به امنیت کشورش می‌دهد.

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اخذ اقامت این کشور به شما اجازه می دهد چندین سال در خاک کشور ترکیه زندگی کنید و بعنوان یک شهروند ترکیه از کلیه ی حقوق برخوردار باشید به جز حق رای و پاسپورت ترکیه. اما شهروندی، اقامت همیشگی و دائم ترکیه است..

سخن پایانی

از مهم‌ترین نکات درباره دریافت اقامت ترکیه برای بازنشستگان این است که آنها، هیچ نیازی به مدرک زبان یا الزامات زبانی خاصی ندارند. بنابراین آسان‌تر از دیگر کشورها می‌توانند برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند. از سوی دیگر، ویزای ترکیه کمک می‌نماید تا راحت‌تر بتوانید به کشورهای اروپایی سفر کنید.

بهترین کار هنگام اخذ اقامت ترکیه برای بازنشستگان این است که آنها حتماً با یک مشاور مالی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه مشورت کنند. زیرا قیمت ملک در ترکیه ممکن است نوسان داشته باشد یا سرمایه‌گذاری در برخی مناطق ترکیه، چندان به‌صرفه نباشد. یک مشاور مالی خوب به شما کمک خواهد کرد تا بهترین سرمایه‌گذاری را در ترکیه انجام دهید. در نظر داشته باشید که گذراندن دوران بازنشستگی در ترکیه، برخی هزینه‌های جانبی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت. پیش از ورود به خاک ترکیه، از همه هزینه‌های احتمالی خود اطمینان حاصل نمایید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا ترکیه ویزای بازنشستگی دارد؟
ترکیه هیچ ویزایی تحت عنوان “ویزای بازنشستگی” ندارد اما اخذ اقامت برای بازنشستگان امکان پذیر است.
امکان باز کردن حساب بانکی برای افراد غیر مقیم مجود دارد؟
بله این افراد می توانند حساب بانکی غیر مقیم باز کنند.
بیمه سلامت دولتی کشور ترکیه برای چه کسانی صادر میشود؟
بیشتر بازنشستگان خارجی در ترکیه در بیمه سلامت دولتی این کشور تحت عنوان SGK ثبت‌نام می‌کنند و بسیار راضی هم هستند. البته برخی، برای مزایای ویژه در بیمه‌های خصوصی ثبت‌نام می‌کنند که هزینه‌اش کمی بالاتر است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
7 ماه قبل

با سلام.برای اقامت پس از بازنشستگی حد اقل چند ساله باید باشیم.

خانم میرخانی
پاسخ به  علیرضا
7 ماه قبل

سلام علیرضا عزیز وقتتون بخیر
سن بازنشستگی در اکثر کشورها بسته به سالهای کارکردتون بین 55 تا 60سال هستش

کادر هرمس اپلای