همه چیز درباره ی ویزای ترکیه
ترکیه

همه چیز درباره ویزای ترکیه

ویزای ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در سال‌های اخیر شهروندان ایرانی بسیاری نسبت به مهاجرت و اخذ ویزا برای کشورها خارجی، مخصوصاً کشورهای اروپایی اقدام کرده‌اند. یکی از پرطرفدارترین و اصلی‌ترین مقاصدی که اکثر این افراد انتخاب می‌کنند، کشور ترکیه است. این گفته با توجه به آمارهای ثبت شده و همچنین میزان خریدوفروش ملک در این کشور توسط ایرانیان، بیان می‌شود؛ اما گذشته از افرادی که تابه‌حال اقدام کرده و موفق به اخذ ویزا شده‌اند، بسیاری نیز هستند که قصد مهاجرت دارند؛ اما با روند این کار، انواع مختلف ویزای ترکیه و شرایط اخذ آنها آشنایی ندارند. به همین سبب نیز با سردرگمی‌های بسیاری در این فرایند روبرو شده و در اغلب موارد نیز از این کار دلسرد می‌شوند.

بر همین اساس در این مقاله بر آن شدیم تا با ارائه اطلاعاتی جامع در مورد این موارد، راهی روشن و مسیری صحیح به این افراد نشان دهیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید به هر آنچه در مورد ویزا و شرایط دریافت آن برای سفر به کشور ترکیه نیاز دارید را بیاموزید. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا گرفتن ویزای ترکیه برای مهاجران، ضروری است؟

هر کشوری برای پذیرش افراد از کشورهای دیگر، چه برای زندگی، چه گردش و … یک سری قوانین خاصی دارد. کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای این که به افراد برای سفر به این کشور اجازه دهد، اقدام به بررسی شرایط این متقاضیان کرده و سپس در صورت تأیید شرایط این افراد به آنها ویزا ارائه می‌کند. با توجه به این که وضعیت زندگی در کشور ترکیه، باب میل بسیاری از ایرانیان بوده و این کشور به‌عنوان همسایه ایران، دارای فرهنگ مشابهی با ایران است به یکی از مقاصد اصلی ایرانیان برای مهاجرت تبدیل شده است.

از این رو شرایط اعطای ویزای ترکیه به اتباع ایرانی و اینکه آیا دریافت این اجازه برای ایرانیان نیز ضروری است یا خیر؟ از جمله سؤالاتی است که ذهن به بسیاری را به خود درگیر کرده است.

در جواب این دسته از افراد باید به این مسئله اشاره ای داشته باشیم که شهروندان برخی کشورها در صورت داشتن شرایط ویژه می‌توانند بدون این که ویزا دریافت کنند به ترکیه سفر نمایند. ایران نیز جزو همین کشورها به شمار می آید و ساکنین آن می‌توانند تنها با ارائه پاسپورت وارد این کشور شده و سفر کنند؛ اما مسئله مهم اینجا است که این سفر دارای یک سری شرایط خاص است. به این صورت که:

 • این افراد فقط می‌توانند به مدت ۹۰ روز در این کشور مانده و سفر کنند و بعدازاین مدت باید این کشور را ترک نمایند.
 • پاسپورت این افراد باید حداقل دارای شش ماه اعتبار باشد.
 • در این مدت زمان، این افراد نباید وارد کاری شده و یا اقدام به تحصیل کنند.
 • اهداف سفر در این حالت باید فقط توریستی و گردشگری باشد. در غیر این صورت نیاز است تا اقدام به دریافت ویزای این کشور کنند.

چرا گرفتن ویزای ترکیه برای مهاجران، ضروری است؟

روش‌های اخذ ویزای ترکیه کدم‌اند؟

کشور ترکیه با توجه به اهدافی که متقاضیان اقامت در این کشور دارند، انواع ویزای ترکیه را در نظر گرفته است. هر کدام از این ویزاها دارای شرایط خاصی بوده و متقاضیان آنها باید واجد شرایط تعیین شده باشند. در غیر این صورت مدارک و درخواست آنها مورد تأیید قرار نگرفته و نمی‌توانند به این کشور سفر کرده و در آنجا اقامت کنند.

با توجه به این گفته‌ها می‌توان انواع ویزای این کشور را در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • ویزای کار در ترکیه
 • ویزای اقامت دائم در ترکیه
 • ویزای توریستی / تجاری ترکیه
 • ویزای تحصیل در ترکیه

البته به‌جز این ویزاها، انواع دیگری از ویزا برای سفر به این کشور وجود دارد که شامل ویزای باربری، ویزا برای خانواده، ویزای دریانوردی، ویزای درمانی و … می‌شوند.

ویزای تحصیلی ترکیه برای چه کسانی صادر می‌شود؟

با توجه به این که در سال‌های اخیر سیستم آموزشی کشور ترکیه، پیشرفت‌های زیادی را شاهد بوده است، افراد زیادی برای تحصیل در این کشور مخصوصاً در رشته‌های پزشکی، اقدام به مهاجرت به این کشور می‌کنند. کشور ترکیه برای سهولت حضور این افراد در این کشور و تحصیل بی‌دردسر در رشته موردعلاقه خود، تدابیری اندیشیده و اقدام به ارائه ویزای تحصیلی ترکیه کرده است.

افراد متقاضی برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این کشور می‌توانند از طریق قانونی اقدام کرده و با ارائه مدارک و گذراندن مراحل مختلف و اخذ ویزا، به ترکیه سفر کنند. به‌این‌ترتیب شرایط تحصیل آسان آنها در این کشور فراهم خواهد شد.

ویزای ترکیه از نوع تحصیلی دارای انواع مختلفی بوده و شرایط خاصی برای دریافت آن لازم است. در ادامه به منظور راهنمایی افراد متقاضی مهاجرت به ترکیه، تمامی اطلاعات لازم در زمینه ویزای تحصیلی این کشور را موردبررسی قرار داده‌ایم.

ویزای تحصیلی ترکیه

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟

افرادی که به قصد تحصیل در این کشور، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می‌کنند باید با روند این پروسه آشنا باشند. اخذ این مجوز دارای مراحل مختلفی است که باید از سوی فرد متقاضی طی شود. در اولین مرحله، متقاضی باید مؤسسه آموزشی مدنظر خود را انتخاب کرده و مدارک لازم را برای آنها ارسال کند. به‌این‌ترتیب آنها این مدارک را بررسی کرده و در صورت تأیید آنها، نامه‌ای به عنوان تأییدیه به شما ارائه می‌کنند. در ادامه این پروسه باید به کنسولگری کشور ترکیه در ایران مراجعه کنید. این کار باید به صورت حضوری انجام شود.

طی این مراجعه، پرونده‌ای برای شما تشکیل شده و شما باید مدارک شناسایی و مدارک لازم برای دریافت مجوز را به این مرکز تحویل دهید. پس پر کردن فرم درخواست ویزای ترکیه، پرونده شما تکمیل شده و برای بررسی به دست کارشناسان سپرده می‌شود. این بررسی در مدت زمان ۳ تا ۱۵ روز انجام شده و نتیجه به شما اعلام می‌شود. در صورتی که درخواست شما تأیید شده باشد می‌توانید نبست به دریافت ویزا اقدام کنید.

پس از دریافت ویزا و سفر به ترکیه باید به پلیس مهاجرت این کشور مراجعه کرده و ثبت نام کنید تا یک مدرک اقامت موقت به شما داده شود. معمولاً این ویزاها به صورت یک ساله هستند و با نزدیک شدن به پایان اعتبار آن باید اقدامات لازم جهت تمدید آن را انجام دهید.

چند نوع ویزای تحصیلی برای ترکیه وجود دارد؟

همان‌گونه که از نام ویزای تحصیلی برمی‌آید، هدف افراد در اقدام به دریافت آن، تحصیل در کشور ترکیه است؛ اما با توجه به این که سطح تحصیلی، مقطع تحصیلی و اهداف این آموزش‌ها با هم فرق دارد، انواع مختلفی از این نوع ویزا با توجه به هدف متقاضی، ارائه می‌شود. انواع ویزای تحصیلی برای تحصیل در کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • ویزا برای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های ترکیه
 • ویزا برای گذراندن کارآموزی
 • ویزا برای طی کردن کارآموزی AISEC
 • ویزا برای کارآموزی آراسموس
 • ویزا برای آموزش زبان ترکی
 • ویزا برای تحصیل در جمهوری ترکی قبرس شمالی
 • ویزای ترکیه برای گذراندن دوره‌های آموزش مختلف

چند نوع ویزای تحصیلی برای ترکیه وجود دارد؟

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

به منظور دریافت ویزا برای تحصیل در کشور ترکیه، داشتن یک سری مدارک الزامی است. این مدارک و اسناد عبارت‌اند از:

 • پاسپورت اولین مدرکی است که باید داشته باشید. معتبر بودن پاسپورت از شرایط لازم برای اخذ این مجوز است.
 • بیمه مسافرتی نیز برای اخذ ویزا ضروری است. مدت این بیمه باید به‌قدری باشد که تمام مدت اقامت شما در آنجا را پوشش دهد.
 • ارائه نامه پذیرشی که مؤسسه آموزش موردنظرتان ارسال کرده است نیز ضروری است.
 • گواهی برای اثبات تمکن مالی خود در این کشور: ازآنجایی‌که متقاضیان دریافت ویزا برای تحصیل در ترکیه نمی‌توانند به صورت تمام‌وقت در این کشور کار کنند باید به‌اندازه‌ای از تمکن مالی برخوردار باشند که بتوانند هزینه‌های زندگی در این کشور را پرداخت کنند. این گواهی می‌تواند صورت‌حساب و اسناد گردش حساب‌های بانکی باشد.
 • باید مدارکی دال بر این که شما در ترکیه جایی برای زندگی دارید نیز ارائه کنید. این مدرک می‌تواند سند اجاره مسکن، گواهی پذیرش در خوابگاه‌های دانشجویی و … باشد.

ویزای توریستی یا تجاری ترکیه چیست؟

ترکیه یکی از همسایگان کشور ایران است که از گذشته‌های دور تا به امروز، روابط دوستانه‌ای با هم دارند. این دو کشور دوست به منظور تسهیل روند رفت‌وآمد شهروندان خود به خاک یکدیگر، قوانین راحتی را در نظر گرفته‌اند.

البته این در مواردی است که اهداف این سفر، گردشگری یا تجاری باشد. در این موارد باید افراد متقاضی دارای پاسپورت باشند. در این حالت این افراد می‌توانند وارد کشور ترکیه شده و برای مدت ۹۰ روز به راحتی در آن گردش کنند. به‌جز گردشگران، افرادی که قصد شرکت در جلسات کاری، کنفرانس، همایش و … داشته و یا به قصد تجارت و دادوستد وارد این کشور شده‌اند نیز می‌توانند از این ویزا استفاده کنند. ویزای توریستی یا تجارتی ترکیه برای این افراد صادر شده و آنها می‌توانند به راحتی به گردش و یا امور تجاری خود رسیدگی کنند.

لازم به توضیح است که اگر مدت اقامت شما کمتر از ۹۰ روز است نیازی به اخذ این ویزا ندارید و می‌توانید با همان پاسپورت خود وارد این کشور شوید. در این میان هستند افرادی که با این ویزا وارد این کشور شده و در این مدت اقدام به تحصیل و یا کار می‌کنند. در این صورت با این افراد برخورد شده و مجازات‌هایی چون اخراج از خاک ترکیه و جلوگیری از ورود دوباره آنها به این سرزمین برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

شرایط اخذ ویزای توریستی یا تجاری ترکیه چگونه است؟

برای اخذ ویزای توریستی و یا تجاری برای سفر به کشور ترکیه، لازم است تا یک سری شرایط را در نظر گرفته و مدارک لازم را ارائه کنید. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن پاسپورت
 • پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • در پایان موعد مقرر؛ یعنی ۹۰ روز، باید این کشور را ترک کنید.
 • با این نوع ویزا نمی‌توان اقدام به کار یا تحصیل در این کشور کرد.
 • تا ۴۸ ساعت قبل از سفر باید نسبت به دریافت این ویزا اقدام کنید.

چه افرادی مجاز به دریافت ویزای توریستی / تجاری ترکیه هستند؟

افرادی با اهداف زیر می‌توانند نسبت به دریافت ویزای ترکیه اقدام کنند:

 • سفر به منظور گردش در شهرهای ترکیه
 • حضور در ملاقات‌ها و جلسات کاری
 • حق عبور یک‌بار ورود
 • حق عبور دو بار ورود
 • حضور در سمینار، کنفرانس و نشست‌های مهم کاری
 • حضور در فستیوال‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها
 • انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری
 • سفر به قصد ورود به جمهوری شمالی ترکیه

چه افرادی مجاز به دریافت ویزای توریستی / تجاری ترکیه هستند؟

ویزا اقامت ترکیه چه ویژگی‌هایی دارد؟

در صورتی که افراد متقاضی، خواهان حضور طولانی‌مدت در ترکیه باشند باید نسبت به اخذ ویزای اقامت در ترکیه اقدام کنند. برای دریافت این مجوز نیاز است تا مدارک خود را به کنسولگری ترکیه در ایران ارائه دهید. در صورتی که این مدارک تأیید شدند شما می‌توانید ویزای خود را دریافت کرده و در این کشور زندگی کنید. این ویزا دارای اعتبار مشخصی می‌باشد که در صورت اتمام آن باید نسبت به تمدید اعتبار آن اقدام کنید.

ویزای اقامت ترکیه را می‌توانید از طریق ازدواج، سرمایه‌گذاری و … دریافت نمایید. در ادامه به بررسی تمامی جوانب این ویزا خواهیم پرداخت.

شرایط دریافت ویزای اقامت ترکیه چگونه است؟

برای این که بتوانید اقامت در این کشور را دریافت کنید باید مراحل زیر را بگذرانید:

 • ابتدا باید درخواست خود مبنی بر اخذ اقامت در ترکیه را ارسال کنید.
 • مدارک و اسناد لازم برای زندگی در این کشور را باید تهیه و تکمیل نمایید.
 • این مدارک را باید به سفارت این کشور در ایران ارائه کنید.
 • در صورت تأیید مدارک، ویزای شما ارائه می‌شود.
 • با اخذ ویزای اقامت در ترکیه نمی‌توانید در آنجا مشغول به کار شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای اقامت ترکیه کدام‌اند؟

مدارکی که باید برای اخذ ویزای ترکیه برای اقامت در آنجا ارائه کنید شامل اسناد زیر است:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل دوماهه
 • تکمیل و ارائه فرم ویزای ترکیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • برخورداری از بیمه درمانی
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه بلیط های رفت و برگشت

ویزا کاری ترکیه چیست؟

برای داشتن اطلاعات درست، کامل و مفید برای اخذ ویزای کار ترکیه پیشنهاد میکنیم در ابتدا ویدئو فوق را که به نحوه گرفتن این ویزا و یافتن کارفرما در ترکیه اشاره می کند مشاهده کنید.

ویزا کاری ترکیه چیست؟

با توجه به هزینه های زندگی در ترکیه و فرصت‌های شغلی متنوع، افراد و تحصیل‌کردگان بسیاری در ایران هستند که قصد مهاجرت به کشور ترکیه با هدف کار در آنجا را دارند. این افراد باید برای این که بتوانند بدون هیچ دردسری وارد این کشور شده و بازار کار خوبی پیدا کرده و آینده خود در این کشور را تضمین کنند باید ویزای کار ترکیه را اخذ نمایند. این ویزا دارای انواع مختلفی بوده و مدارک ویژه‌ای برای اخذ آن لازم است.

اگر شما هم جزو این افراد هستید باید از این موارد اطلاع کافی داشته باشید و با آگاهی کامل وارد بازار این کشور شوید. به همین منظور ادامه این مطلب را به بررسی انواع این ویزاها، مدارک لازم برای اخذ آنها و پروسه صدور این ویزا اختصاص داده‌ایم.

انواع ویزای کاری ترکیه کدم‌اند؟

افرادی که خواهان سفر به ترکیه و کار در آنجا هستند با اهداف مختلفی، این تصمیم را گرفته و هر کدام از آنها در زمینه خاصی قصد فعالیت دارند. به همین منظور نیز پلیس مهاجرت این کشور، ویزاهای مختلفی برای این افراد در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشند:

 • ویزای مخصوص برای ورزشکاران
 • ویزای مخصوص برای هنرمندان
 • ویزای مخصوص برای افرادی که قصد استخدام در شرکت و یا اداره‌ای را دارند.
 • ویزا برای افراد آکادمیک
 • ویزا برای خبرنگاران
 • ویزا برای افراد خواستار کار در مناطق آزاد
 • ویزا برای تعمیرکاران

مراحل اخذ ویزای کاری ترکیه

برخی تصور می‌کنند همین که قصد کار در ترکیه را داشته باشند برای اخذ این ویزا، کافی است. این در حالی است که تصور این افراد بسیار اشتباه است و افراد متقاضی باید مراحل مختلفی را طی کنند تا بتوانند به راحتی پروسه اخذ ویزای ترکیه برای کار در این کشور را طی کنند.

اولین اقدامی که این افراد باید انجام دهند این است که کارفرمایی مطمئن و معتبر برای خود در ترکیه پیدا کنند. این کارفرما باید حاضر باشد تا اسناد لازم را به وزارت کار ترکیه ارائه دهد. در ضمن این کارفرما باید دعوت‌نامه‌ای برای شما ارسال کند.

در مرحله بعد باید به کنسولگری ترکیه در ایران رفته و مدارک لازم را ارائه کنید. کارفرمای موردنظرتان نیز باید نامه و مدارک لازم را به وزارت خانه کار ترکیه ارائه کند. این مدارک در وب‌سایت این مجموعه درج شده و مراحل اداری آن طی می‌شود.

پس‌ازاین کار، در مدت ۹۰ روز کاری، پرونده شما بررسی شده و در صورت تأیید مدارک ارائه شده، ویزای شما صادر می‌شود. البته باید هزینه‌های بررسی و صدور این مجوز را نیز پرداخت کنید. حال که ویزای خود را دریافت کرده و به ترکیه سفر کردید باید در یکی از شعب پلیس مهاجرت در این کشور ثبت نام کرده و اقامت موقت خود را دریافت کنید. برای این کار باید تا سی روز پس از سفر به این کشور، اقدام کنید.

شرایط و اسناد لازم برای دریافت ویزای کاری ترکیه

برای این که پروسه دریافت ویزای کاری را طی کنید باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزای ترکیه
 • معرفی‌نامه از سوی یک کارفرمای معتبر ترکیه‌ای
 • مدارک تحصیلی: این مدارک حداقل باید نشان دهد که شما دیپلم دارید.
 • اسناد تمکن مالی: این اسناد باید اثبات کنند که شما تمکن مالی کافی داشته و یا کار شما در ترکیه به گونه‌ای است که بتوانید ۵۰ یورو درآمد داشته باشید.
 • برخورداری از بیمه پزشکی: این بیمه باید به قدری اعتبار داشته باشد که مدت زمان اقامت شما در ترکیه را پوشش دهد.
 • بلیط برگشت به کشور
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اسناد برخورداری از محل سکونت در ترکیه

شما حداقل باید برای دریافت ویزای کار در ترکیه، دو ماه قبل از سفر خود اقدام کنید. این ویزا و ویزای اقامت موقت شما دارای مدت اعتبار معینی است که برای ادامه کار و زندگی در این کشور، باید آن را تمدید کنید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

منظور از فرم راندو چیست؟

یکی از انواع فرم درخواست ویزای ترکیه، فرم راندو است. اغلب افرادی که قصد مهاجرت و یا سفر به ترکیه را دارند احتمالاً نام این فرم را شنیده باشند؛ اما ندانند که منظور از آن چیست؟ فرم راندو در صورتی باید پر شود که فرد متقاضی قصد دارد بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه بماند یا به هر دلیل تمایل دارد و یا مجبور است بیشتر از اعتبار ویزای خود در این کشور بماند. در این صورت باید این فرم را پر کرده و نسبت به دریافت اقامت موقت در این کشور اقدام کند. در غیر این صورت ممکن است از سوی پلیس مهاجرت به عنوان فردی متخلف شناسایی شده و اقامت وی در این کشور به صورت غیرقانونی باشد. در این موارد، اغلب مجازاتی برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

چگونه می‌توان فرم اخذ ویزای ترکیه را تهیه کرد؟

یکی از سؤالاتی که در زمینه اخذ ویزای ترکیه برای اتباع ایرانی وجود دارد این است که چگونه می‌توان فرم مخصوص برای اخذ این ویزا را تهیه کرد؟ برای تهیه این فرم می‌توانید به سایت وزارت خارجه ترکیه مراجعه کنید. در این سایت، این فرم به همراه تمامی مشخصات و مدارک لازم که باید ارائه کنید درج شده است.

پر کردن این فرم برای آن دسته از افراد متقاضی مهاجرت به ترکیه ضروری است که قصد کار یا اقامت در این کشور را دارند. فقط افرادی که قصد سفر به ترکیه با هدف گردشگری دارند می‌توانند بدون پر کردن این فرم، موفق به سفر به این کشور شوند.

هزینه دریافت ویزا ترکیه چقدر است؟

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، افراد با اهداف مختلفی به کشور ترکیه سفر می‌کنند و برای هر کدام باید ویزای متفاوتی دریافت نمایند. گذشته از مراحلی که باید برای دریافت این مجوز طی کنید باید هزینه‌هایی نیز برای صدور آن پرداخت کنید. هزینه صدور این ویزا در موارد مختلف، متفاوت خواهد بود، زیرا این هزینه‌ها بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین شده و نحوه صدور، مدارک لازم، مدت زمان بررسی و اعتبار ویزای ترکیه در هر کدام از این موارد، مختلف است.

هزینه دریافت ویزا ترکیه چقدر است؟

همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای متقاضیان تحصیلی و راهی برای ادامه تحصیل در برخی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی است. شما در این روش پس از دریافت اپلای از یکی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و سپس دریافت اقامت برای دوران تحصیل خود اقدام کنید.

سخن پایانی

با توجه به این که در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای صدور ویزا جهت مهاجرت به ترکیه از سوی شهروندان ایرانی با افزایش چشمگیری روبرو شده است، در این مقاله سعی کردیم تا تمامی اطلاعاتی که در این زمینه برای متقاضیان لازم است را ارائه کنیم. با مطالعه این مقاله با انواع ویزای ترکیه، موارد استفاده از هر کدام از آنها، مدارک لازم برای تهیه آنها و همچنین شرایط اخذ این مجوزها، آشنا شدید.

حال می‌توانید با توجه به هدفی که از سفر به ترکیه دارید نوع ویزای موردنیاز را شناسایی کرده و با مراحل اخذ این ویزا و مدارک موردنیاز برای دریافت آن آشنا شوید و بدون هیچ دردسری، اقدام به اخذ ویزا نمایید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

انواع ویزای کشور ترکیه؟
ویزای کار در ترکیه ویزای اقامت دائم در ترکیه ویزای توریستی / تجاری ترکیه ویزای تحصیل در ترکیه
اعتبار ویزای توریستی در ترکیه؟
90 روز
در چه صورت برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا دارید؟
اقامت بیش از 90 روز – کار – تحصیل -اقامت دائم

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 پاسخ

 1. درود
  ممنون از مقالات مفیدتون . ممنون میشم بی زحمت راهنماییم کنید. من شرایط مناسبی برای گرفتن ویزای ترکیه از طریق تحصیل دارم . میخواستم بدونم با این شرایط میتونم خواهر و مادرم رو هم با خودم به ترکیه ببرم؟؟؟؟

  1. سلام خیر در ویزای تحصیلی امکان اقامت سایر خانواده وجود نداره مگر اینکه به صورت جدا درخواست ویزا بدن

 2. سلام . وقتتون بخیر . من میخواستم فورا ویزای ترکیه بگیرم . ممنون میشم یک راه ارتباطی سریع برام بفرستید. شماره تماس یا id واتساپ یا روشی که فورا باهم تماس بگیرید. ممنون از پیگیری خوبتون

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ترکیه نیازی به ویزا ندارد اما اگر قصد اقامت بیش از 90 روز را در این کشور دارید میتوانید با شماره 02128111107 تماس بگیرید .

 3. سلام. مرسی از مقاله تون فقط ی سوال
  من ۲۲ سالمه و رشته‌ رزمی‌ موی تای کار میکنم. ۳ سال پشت‌ هم تو وزن ۴۸ کیلو مدال طلا بانوان رو آوردم . می خواستم بدونم اول کدوم کشور برای مهاجرت من مناسبه؟ دوم اینکه میتونم با این‌شرایط ویزای ترکیه رو‌ بگیرم ؟؟

  1. باید رزومتون برای ویزای وزشکاران در کشورهای مختلف بررسی بشه . پیشنهاد میکنیم با کارشناسانمون در ارتباط باشید 02128111107

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم. با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشورهای توسعه یافته، امروزه بسیاری از ساکنین سایر کشورها راه های مهاجرت و گرفتن اقامت کشورهای پیشرفته از جمله کشور کانادا را بررسی می کنند. این افراد از ملت های مختلف که شامل ایرانیان هم می شود، برای فراهم کردن آینده ای بهتر برای خود، خانواده و فرزندانشان در جستجوی مقصدی قابل اطمینان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کانادا هستید با ما همراه باشید. زیرا این مقاله هرآنچه را که درباره مراحل مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها باید بدانید به طور کامل بررسی می‌کند.

ابتدا در این پادکست به توضیحات اجمالی در مورد مهاجرت به کانادا می پردازیم:

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته است و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی پیشرفته ای را طی سال های گذشته ایجاد کرده است. علاوه برآن جمعیت کم کشور نسبت به پهناور بودن آن، ظرفیت جذب شهروندان جدید برای این کشور وجود دارد. دولت کانادا در جستجوی شهروندان جدیدی است که با سرمایه گذاری، دانش و سواد و یا تجربه خود بتوانند به رشد کشور کمک کنند. با توجه به این رویکرد دولت کانادا در سال های اخیر فرآیندهای سیستمی جدیدی را برای بهینه کردن جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا راه اندازی کرده است.

کشور وسیع و زیبای کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است و در بیشتر فصول سال آب و هوای سردی دارد . جمعیت کشور کانادا حدود ۴۰ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش های جنوبی که هم مرز کشور آمریکا هستند سکونت دارند. ۱۰ ایالت در این کشور وجود دارند که سه ایالت انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک مهمترین ایالت ها هستند. این کشور ما بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس گسترده شده است.

کانادا دارای ۱۰ استان است که در لیست زیر معرفی شده اند:

برای آگاهی بیشتر در مورد هر استان روی آن کلیک کنید.

۱-انتاریو – Ontario

۲- بریتیش کلمبیا – British Colombia

۳- کبک – Quebec

۴- ساسکاچوان – Saskatchewan

۵-آلبرتا – Alberta

۶- نوااسکوشیا – Nova Scotia

۷- نیوبروزویک – New Brunswick

۸- منیتوبا – Manitoba

۹- نیوفانلند – Newfoundland and Labrador

۱۰- پرینس ادوارد – Prince Edward Island

ایالت انتاریو، شهرهای اتاوا پایتخت سیاسی کشور و تورنتو مرکز تجاری کشور را در خود جای داده است. تورنتو که  پرجمعیت ترین شهر کاناداست شهری زنده و پرهیاهوست. CN Tower از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. به علاوه آبشار باشکوه نیاگارا در فاصله کمی از تورنتو قرار دارد.  زبان اول این ایالت انگلیسی و زبان دوم فرانسوی است.

ایالت بریتیش کلمبیا، سرسبزترین منطقه این کشور است که در جنوب شرقی کانادا قرار دارد و هم مرز اقیانوس آرام است. شهر بسیار زیبا و خوش آب و هوای ونکوور که باران زیادی را در اغلب روزهای سال دارد، در این ایالت قرار دارد. زبان اصلی مثل انتاریو، زبان انگلیسی است. ایالت کبک ، در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد و ایالت فرانسه زبان کشور کانادا محسوب می شود. انگلیسی زبان دوم این ایالت است. شهر مونترال در این بخش قرار دارد.

روش های مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری برای اولین بار توسط دولت کانادا در ژانویۀ ۲۰۱۵، معرفی و جایگزین سیستم قدیمی مهاجرتی دولت کانادا شد. این سیستم مهاجرتی، محبوب‌ترین سیستم مهاجرتی در بین کسانی است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. طی پروسۀ اکسپرس اینتری، مهاجران ماهری که قصد اقامت دائم در کانادا و قابلیت مشارکت در شکوفاسازی اقتصاد کانادا را دارند، انتخاب می‌شوند.

اکسپرس اینتری به‌خودی خود یک برنامۀ مهاجرتی نیست، بلکه در اصل یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت تقاضاهای مهاجرتی دریافتی به کانادا ساخته شده است. افرادی که واجد شرایط هستند، یک درخواست آنلاین به‌نام اظهار تمایل (EOI) را تحت سه برنامۀ مهاجرتی فدرال کانادا و یک برنامۀ مهاجرتی استانی ارائه داده و منتظر می‌مانند. مشخصات متقاضیان براساس یک سیستم امتیازدهی به‌نام سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)، امتیازدهی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، یک دعوت‌نامه برای ارسال تقاضای ویزای اقامت دائم دریافت می‌کنند. این افراد باید ظرف مدت 90 روز، مدارک کامل خود و هزینۀ لازم جهت بررسی و صدور اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNPها)، در همۀ استان‌های کانادا به‌جز دو استان کِبِک و نوناووت، اجرا می‌شوند. هر استان در یک سال، حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی‌اش هم‌راستا با اکسپرس اینتری است که به این برنامه‌ها، برنامه‌های استانیِ پیشرفته می‌گویند. استان‌های کانادا در کنار سیستم اکسپرس اینتری، نیروهای کار موردنظر خود را از میان مهاجران متقاضی زندگی و کار در آن استان انتخاب می‌کنند. برنامه‌های مهاجرتی استانی نیز براساس سیستم امتیازدهی، کار می‌کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، اعتبار بین‌المللی دارند و مهاجرت از طریق تحصیل، به ویژه فوق لیسانس مجدد، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کانادا است. البته تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع تحصیلی، نیاز به پرداخت شهریه است.

ویزای تحصیلی کانادا از نوع ویزاهای موقت است، اما این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از پایان تحصیلات خود، از طریق وارد شدن به سیستم اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرند و یا با گرفتن ویزای کاری موقت، اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی این اجازه را دارند که در طول تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و یا در صورت تمایل، بعد از اتمام دورۀ تحصیلی خود، برای گرفتن ویزای تحصیلی جهت دوره‌های بالاتر اقدام کنند.

شرط اول گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، تسلط به زبان انگلیسی است که با گرفتن نمره بالای زبان در آزمون‌هایی مثل IELTS یا دولینگو مشخص می‌شود. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

کسانی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی شناخته شده هستند و سابقۀ بالایی در این زمینه‌ها دارند؛ همچنین کسانی که در حوزۀ خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی و کار کشاورزی و باغداری صاحب تجربه هستند و از سرمایۀ لازم برای پرداختن به حرفۀ خود و تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای زندگی خود و خانواده در کشور کانادا را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند.

سه گروه می‌توانند از طریق درخواست برای ویزای خود اشتغالی برای اقامت کشور کانادا اقدام کنند:

گروه اول کسانی هستند که در حوزه‌های فرهنگی به خوداشتغالی رسیده‌اند. موزیسین‌ها، هنرمندان رشته‌های مختلف، افراد شاغل در صنایعی مانند فیلم‌سازی(Filmmaking) جزء گره اول به شمار می روند.

گروه دوم ورزشکاران، مربیان ورزشی و همه فعالان عرصه ورزش هستند که در سطح بین‌المللی کاملاً شناخته شده هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که در زمینۀ کشاورزی (خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی، کشاورزی و باغداری) تجربۀ بالایی دارند و می‌توانند با پرداختن به مهارت خود در کشور کانادا، خود و خانواده خود را از لحاظ مالی تأمین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

افرادی که روحیه و جنبۀ کارآفرینی دارند و از سرمایۀ لازم (۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا) برای کارآفرینی در کشور کانادا برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کارآفرینی کشور کانادا که در استان‌های مختلف آن، شرایط متفاوتی دارد، اقدام نمایند. متقاضی ویزای کارآفرینی باید دست‌کم سه سال سابقۀ کار در کسب و کار موردنظر خود را داشته باشد. یک ویژگی ویزای کارآفرینی این است که شخص لازم نیست قبل از گرفتن ویزا، سرمایه‌گذاری کند. شخص متقاضی بعد از صدور ویزا، وارد کشور کانادا می‌شود و باید طی مدت ۶ ماه تا یک سال، کسب و کار موردنظر خود را راه‌اندازی کند. فرد متقاضی باید متعهد شود که ظرف مدت سه سال، تعهدات خود نسبت به استان و دولت کانادا را به سرانجام برساند. اخذ اقامت دائم و همراهی خانواده برای اقامت در کانادا از ویژگی‌های مهاجرت کارآفرینی به کانادا هستند.

 

افراد خارجی که با یک شهروند کانادایی نسبت خانوادگی درجه یک دارند، مانند همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند از شیوۀ family sponsorship برای گرفتن اجازه اقامت در کانادا (کار، تحصیل یا هر دو) اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند با فردی که تابعیت کانادایی داشته باشد، ازدواج کرده و اقامت کانادا را دریافت کنند. البته ازدواج می‌بایست تحت شرایط بسیار خاص و به‌صورت قانونی صورت گرفته باشد تا مورد قبول کشور کانادا واقع شود. ازدواج‌های صوری و غیرقانونی نه تنها منجر به اقامت افراد متقاضی مهاجرت به کانادا نمی‌شوند، بلکه می‌توانند منجر به برخوردهای شدید قانونی مثل جریمه، زندان و یا اخراج از کشور شوند. در این صورت فرد نمی‌تواند مجددا به کانادا بازگردد و حتی برای اخذ ویزا برای کشورهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از مهمترین شرایط ازدواج با تبعه کانادا این است که فرد از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری در کشور محل سکونت خود نداشته باشد تا دولت کانادا ازدواج آنها را قانونی تلقی کند. پس از ازدواج، یک اقامت به مدت دو سال به فرد متقاضی مهاجرت به کانادا داده می‌شود. پس از این دو سال و بررسی‌های دولت کانادا، فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. برای اخذ تابعیت نیز فرد می‌تواند پس از هشت سال اقدام کند و پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

تولد فرزند در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. امروزه اکثر زوج‌های جوان برای ترسیم یک آینده روشن برای خود و فرزندان خود اقدام به تولد فرزند در این کشور می‌کنند. از آن‌جایی که کشور کانادا تابع اصل خاک است، تولد فرزند در این کشور منجر به اقامت دائم نوزاد متولد شده و والدین وی می‌شود، هرچند آنها تبعه این کشور نباشند و یا اقامت دائم برای این کشور نیز نداشته باشند.

 

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک، یکی از دو استانی است که تنها از طریق سیستمی شبیه برنامۀ اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرد. افراد متقاضی کار در استان کبک، باید ۵۰ (برای افراد مجرد) تا ۵۹ (برای افراد متاهل) امتیاز کسب کنند که این امتیازها براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان فرانسه و غیره تعیین می‌شوند. زبان رسمی در این استان، زبان فرانسه است و کسانی که به این زبان تسلط دارند، شانس خوبی برای تایید درخواست مهاجرت به کانادا دارند. متقاضیان مهاجرت باید از تحصیلات دانشگاهی و سابقۀ کاری در تخصص‌هایی که موردنیاز استان کبک است، برخوردار باشند. ویزای دریافتی نیروی متخصص کبک، از نوع ویزای اقامت دائم است و افراد متقاضی (نیروی متخصص خارجی) برای کار در این استان، نیازی به جاب آفر ندارند.

 

ویزای استارتاپ

ویزای استارت‌آپ کانادا به کسانی داده می‌شود که یک ایدۀ استارت‌آپی آنها، حداقل یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی (تایید شده در برنامۀ ویزای استارت‌آپ کانادا) را جذب کرده باشد. مقدار سرمایه اگر از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تامین شود، دست‌کم 200000 دلار کانادا و اگر از سوی گروه‌های سرمایه‌گذار Angel تامین شود، حداقل 75000 دلار کانادا است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ و برخورداری از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه‌های زندگی در کشور کانادا از جمله شرایط دیگر جهت اخذ ویزای استارت‌آپی کانادا هستند. بهترین روش برای گرفتن این نوع ویزا که از نوع اقامت دائم است، گرفتن یک ویزای کاری شش ماهه، راه‌اندازی استارت‌آپ و اقدام برای دریافت اقامت دائم از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ است.

مهاجرت به مناطق کم جمعیت و شمالی

مهاجرت به مناطق شمالی، از نوع برنامه‌های مهاجرت استانی است. شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر، شهرهای دورافتادۀ شمالی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جزء این برنامه مهاجرتی استانی کانادا هستند.

تقاضا برای نیروی ماهر خارجی، تنها درصورتی باید انجام شود که نیروی کار محلی و بومی برای آن‌ کار نباشد. نیروهای ماهر خارجی که تمایل به کار در مناطق دورافتاده یا شمالی کانادا را دارند، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند.

روش های مهاجرت به کانادا به صورت مفصل تر شرح داده شده اند .

با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید اطلاعات کامل از آن روش بدست آورید. 

مزیت های مهاجرت به کانادامعایب مهاجرت به کانادا
کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بودهآب و هوای این کشور
امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش استمهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی طاقت‌فرسا دارد
کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستندمالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد
سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادانگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور
امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگیفاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده
اقتصاد کانادا در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشدهکانادا کشور ارزانی نیست

سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا

دولت کانادا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا سیستم دقیقی را طراحی کرده که به طور پیوسته با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیرو نیازهای این کشور تغییراتی دارند.

به طورکلی می توان گفت سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا در حال حاضر به دو بخش شایستگی ها و توانایی های فردی و دیگری سرمایه و قابلیت های مدیریتی تقسیم بندی می شود. در واقع دولت کانادا به دنبال جذب شهروندان جدیدی است که با قابلیت های فردی مثل تحصیلات عالی و سابقه کاری و یا با دارایی خود به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا کمک کنند. البته باید توجه کرد که جدا از روش های مهاجرت به کانادا که دولت فدرال اعلام می کند، استان های مختلف کانادا هر یک با توجه به شرایط و نیازهای خود شرایط متفاوتی را برای جذب شهروندان جدید اعلام می کنند.

تقسیم بندی دقیق تر روش های مهاجرت به کانادا

نیروی متخصص

از ابتدای سال ۲۰۱۵ برنامه اکسپرس اینتری کانادا Express Entry، بر اساس سیستم امتیاز دهی بر مبنای تحصیلات، سابقه کار، میزان سواد زبان انگلیسی و فرانسوی ، سن و تعدادی معیارهای دیگر، متقاضیان را ارزیابی کرده و طی یک سیستم کاملا رقابتی امتیاز شخص مبنای امکان مهاجرت به کانادا قرار می گیرد.

 

روش های سرمایه گزاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای جذب افرادی که امکان سرمایه گزاری دارند و می توانند مهارت های مدیریتی خود در ایجاد کسب و کار را به کانادا انتقال دهند برنامه مهاجرتی گسترده ای چه در بخش فدرال و چه استان ها طرح ریزی کرده است.

اسپانسرشیپ

افراد مقیم کانادا که بالای ۱۸ سال دارند می توانند با استفاده از سیستم اسپانسرشیپ برای مهاجرت عزیزان درجه یک خود اقدام کنند.

ارزان‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا

همان‌طور که برای همه واضح است روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در بخش‌های پیشین به معرفی مهمترین روش‌های مهاجرت به کانادا اشاره شد. ولی ممکن است برای اکثر افراد این سوال پیش آید که ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا کدام هستند؟ و آیا روشی وجود دارد که بتوان به واسطه آن با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای اخذ ویزا به هر روش مهاجرتی، فرد نیاز است هزینه‌هایی را پرداخت کند. ولی ممکن است هزینه تعدادی از روش‌های مهاجرت به کانادا نسبت به بقیه ارزان‌تر باشد. آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار پرکاربردترین و درعین حال ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا به شمار می‌روند. بنابراین لازم است که در این بخش به مقایسه این دو روش مهاجرت به کانادا پرداخته شود.

 

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار و‌ تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق کار با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی همچون اکسپرس اینتری (Express Entry)، اسکیل ورکر (Skill Worker)، کارآفرینی (Entrepreneur)، ثبت شرکت ( Company Registration)، خویش‌فرما (Self-employed) و امثال آن امکان‌پذیر است. در صورتی که فرد متقاضی قصد دارد از همان ابتدا از طریق مهاجرت کاری، اقامت کانادا را دریافت کند باید فرم اکسپرس اینتری را پر کرده و همه مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و ارسال کند. هزینه اکسپرس اینتری در حدود 1000 دلار خواهد بود. از طرف دیگر هزینه درخواست حق اقامت دائم کانادا بین 500 تا 700 دلار برآورد شده است. بنابراین جهت ثبت‌نام اولیه فرد باید چیزی حدود 1700 دلار هزینه نماید.

از طرف دیگر متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا باید یک درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا پر کرده و مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت کند که این مبلغ بستگی به نوع دانشگاه در کانادا دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌بایست هزینه دیگری معادل ۲۳۵ تا ۵۰۰ دلار بابت دریافت ویزای تحصیلی و انگشت‌نگاری بیومتریک پرداخت کند. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ملزم به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا است.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی و کاری کانادا

تمکن مالی از آن جهت برای سفارت کانادا و دپارتمان پذیرش دانشجو مهم است که نشان می‌دهد آیا دانشجو یا فرد متقاضی مهاجرت به کانادا توانایی تامین هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل و یا کار دارد یا نه؟ میزان نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا در حال حاضر به این شکل است که دانشجو و یا شاغل می‌بایست بتوانند ۱۰۰۰۰ دلار در سال برای تامین زندگی داشته باشد که این معادل ۸۳۳ دلار در هر ماه است. در صورتی که فرد به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کرده است ۴۰۰۰ دلار دیگر به نامه میزان تمکن مالی می‌بایست اضافه شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز درصورت حضور باید ۳۰۰۰ دلار به ازای هر فرزند اضافه ‌گردد.

درصورتی که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی و کاری قصد کار و سرمایه‌گذاری یا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های استان کبک فرانسوی زبان را داشته باشد، میزان نامه تمکن مالی متفاوت‌تری ارائه خواهد داد. به عنوان مثال فرد دانشجو یا شاغل می‌بایست در سال ۱۱۰۰۰ دلار در نامه تمکن مالی خود داشته باشد. در صورت همراه بردن خانواده برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۸۰۰ و برای افراد بالای ۱۸ سال ۵۳۰۰ دلار را باید در نامه تمکن مالی قید کند.

لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و هزینه‌هایی که در اینجا عنوان شد شامل شهریه تحصیلی دانشجویان نمی‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای بابت شهریه ترمی و یا سالانه دانشگاه مورد نظر خواهد بود. هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و برای مقاطع تکمیلی بین ۱۲ تا ۱۸ دلار در سال است. البته تحصیل در برخی رشته‌های پزشکی یا مدیریت خیلی بیشتر بوده و چیزی بین ۲۲ تا ۵۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

بنابراین با مقایسه‌ای که در اینجا انجام شد می‌توان نتیجه گرفت که بین روش‌های تحصیل و کار در کانادا، ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کاری خواهد بود. اما درصورتی که فرد موفق به دریافت بورسیه و یا فاند تحصیلی شود به‌طوری که همه هزینه‌های تحصیل رایگان باشد، در این صورت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا خواهد شد. ناگفته نماند که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا پس از تحصیل و کار، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی هستند.

 

بهترین روش‌های مهاجرت

بهترین روش‌های مهاجرت به خصوص مهاجرت به کانادا شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به‌خصوص مهاجرت به کانادا ثبت شرکت در این کشور است. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند کسب‌وکاری را در کشور کانادا آغاز کرده و یا شرکتی را خریداری کنند. مزیتی که ثبت شرکت در کانادا نسبت به بقیه روش‌های مهاجرت به کانادا دارد این است که سرمایه مشخص شده خاصی نیاز ندارد و افراد با هر سرمایه می‌توانند یک شرکت راه‌اندازی کنند. همچنین باید گفت که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت به دانش زبانی خاصی نیاز نخواهد داشت و تمامی مراحل ثبت شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال انجام می‌شود.

مهاجرت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تمکن مالی است. بدین معنی که شخصی با داشتن ثروت زیاد و تمکن مالی بالا، درصورت داشتن باقی شرایط مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای این کار اقدام کند. البته افراد در اینجا می‌بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارند و همه فاکتورهای مهاجرت را نیز داشته باشند. این افراد باید به دولت کانادا ثابت کنند که قصد هیچ‌گونه ضرر رساندن به این کشور را نداشته و تنها قصد آنها بهره گرفتن از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق اکسپرس اینتری است. البته کسب امتیاز در اکسپرس اینتری بسیار دشوار بوده و در صورتی‌که فرد هیچ‌گونه تخصص و مهارت خاصی نداشته باشد برای کسب امتیاز ملزم به ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و نمره زبان بالای ۷.۵ است. از همه مهمتر اینکه، سن فرد متقاضی می‌بایست کمتر از ۲۹ سال باشد و همچنین سه سال سابقه کاری نیز داشته باشد.

 

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. این روش در واقع برای ورزشکاران و هنرمندان قرار داده شده تا بتوانند در کشور کانادا به راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با حوزه ورزشکاری و هنر بپردازند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی نیازی به ارائه مدرک زبان با نمره بالا و یا سرمایه زیاد نیستند. البته دولت کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با این روش مهاجرت نشان می‌دهد.

 

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواهد بود. درخصوص کانادا، در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط در استان کبک وجود دارد ولی افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ویزای استارت‌آپ، کارآفرینی فدرال یا استانی و خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. به‌طورکلی اگر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا و یا هر کشور دیگری به صورت دقیق و اصولی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داد و فرد در طول مدت پنج سال می‌تواند به اقامت دائم کشور موردنظر دست یابد. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا استفاده از ویزای ۷۲۴ سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیوبرانزویک است. این روش تنها روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که مستقیماً اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به همه کشور‌های توسعه‌یافته نیازمند برخورداری از شرایطی خاص است، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر کاری برخورداری خود از این شرایط را مشخص کنند. آشنایی با شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کشور اروپا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری کار‌های اداری مهاجرت خود را انجام دهند. موارد بررسی شده در زیر تمام شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کانادا را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 1. عدم برخورداری از سوء پیشینه در کشور‌های دیگر و کشور مقصد
 2. برخورداری از تمکن مالی خوب با توجه به هدف از مهاجرت
 3. انگیزه‌نامه معقول و قوی
 4. برخورداری از مهارت در حوزه‌های مختلف
 5. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و زبان بومی کشور مورد نظر

مراحل دریافت ویزا برای مهاجرت و سفر به کانادا

یکی از اهداف مهمی که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند، مهاجرت به کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا است. البته باید به این نکته دقت کرد که مهاجرت به کشور‌ کانادا نیازمند گذر از مراحل مختلفی است. در صورتی که متقاضیان قبل از هر کاری با مراحل لازم برای مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها آشنایی داشته باشند، پروسه اداری مربوط به آن را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد. یکی از شرایط فوق‌العاده مهم برای زندگی در کشور‌ کانادا دریافت ویزای آن کشور است. این مدرک نوعی مجوز ورود و خروج به حساب می‌آید و به متقاضیان اجازه سفر به این کشور در هر زمانی را خواهد داد.

اولین مرحله برای دریافت ویزای کشور کانادا مشورت با وکلای متبحر هرمس اپلای است که هر آنچه را که متقاضیان باید درباره این موضوع بدانند به صورت کامل و اساسی توضیح می‌دهد. پس از این مرحله افراد باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را که توسط سفارت تعیین شده است، جمع‌آوری کنند. انجام صحیح این مرحله به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پروسه اداری مربوط به دریافت ویزا را با سرعت بیشتری طی کنند. در نهایت متقاضیان باید تمام مدارک جمع‌آوری شده را به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر ترجمه کرده و در زمانی معین آن را به سفارت تحویل دهند.

پی نوشت : لازم به ذکر است برای مهاجرت و برای سفر به کانادا در هر دو حالت شما باید ویزا کشور کانادا را دریافت کنید . البته ویزای توریستی کشور کانادا برای مسافرت به کانادا با ویزای مهاجرت و اقامت دائم متفاوت است .

اما اگر شرایط سفر را دارید قبل از مهاجرت حتما سفر به کانادا را تجربه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد 🙂

برای مهاجرت به کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

کسانی که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند باید در مرحله اول مدارک لازم برای آن را جمع‌آوری کنند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را به طور کامل و اساسی توضیح می‌دهد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 2. پر کردن فرم درخواست ویزا و پاسخ به همه سوالات آن به صورت صحیح
 3. دو قطعه عکس در ابعاد ۴*۳
 4. کپی از تمام صفحات پاسپورت
 5. اصل پاسپورت
 6. کپی از شناسنامه و کارت ملی
 7. اصل شناسنامه و کارت ملی
 8. رزومه کاری
 9. رزومه تحصیلی
 10. عدم سابقه قضایی
 11. کارت سلامت جسم و روان
 12. مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 13. گواهی تمکن مالی
 14. سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 15. انگیزه‌نامه قوی

یک متقاضی مجرد بدون همسر و فرزند باید حداقل 12960 دلار کانادا پس انداز داشته باشد تا بتواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. زوجینی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند باید مجموعاً چیزی در حدود 16350 دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

تمام متقاضیان با 6 فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند. این فاکتور ها شامل، سطح تحصیلات و زبان انگلیسی و یا فرانسوی، تجربه کاری، سن، داشتن پیشنهاد  کاری و  اینکه متقاضی تا چه حدی برای اقتصاد کانادا مفید است، می باشد.

ابتدا ببینید که آیا شرایط لازم را دارید، مدارک خود را جمع آوری کنید، مدارک خود را ثبت کنید و پذیرش خود را که دریافت کردید می توانید برای گرفتن ویزای مهاجرتی و اقامت کانادا اقدام کنید.

محدوده سنی مشخصی برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد اما کسانی که بین 25 تا 35 سال هستند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند.

ویزای تحصیلی 150 دلار، ویزای کاری 155 دلار و ویزای توریستی 100 دلار است.