راهنما تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان؛ مراحل ثبت‌نام

راهنما تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان؛ مراحل ثبت‌نام

کشور آلمان یکی از صنعتی‌ ترین و برترین کشورها در زمینه‌های اقتصادی و علمی است، به‌طوری‌ که هر ساله تعداد زیادی از مردم برای مهاجرت به آلمان و دریافت ویزای این کشور اقدام می‌کنند. یکی از روش‌های مهاجرت، تحصیل کارشناسی در آلمان است. دانشجویان زیادی علاقه‌ مند به   هستند و درخواست‌ های خود را برای دانشگاه‌ ها ارسال می‌کنند. یکی از مقاطعی که متقاضی زیادی برای پذیرش دارد مقطع کارشناسی است. در این مقاله قصد داریم به کارشناسی در آلمان بپردازیم.

نزدیک به صد و پنجاه هزار دانشجوی خارجی در کشور آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. اکثر دانشجویان خارجی پس از پایان دوره تحصیلی خود در کشور آلمان یک فرصت شغلی می‌یابند. یافتن موقعیت شغلی در این کشور پس از فارغ‌ التحصیلی کار دشواری به‌ حساب نمی‌آید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تقریباً بخش اعظمی از دانشجویان هر دانشگاهی را دانشجویان کارشناسی تشکیل می‌دهند و دانشگاه های آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ لذا تعداد زیادی از دانشجویان هر سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان پذیرفته می‌شوند. به طور معمول دوره‌های کارشناسی در آلمان ۴ ساله است و همچنین برای اینکه بتوانید در این مقطع تحصیل کنید باید دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی باشید.

همچنین باید کارنامه قبولی کنکور سراسری را نیز داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه پذیرش دریافت کنید. پس از آن باید در یک دوره یکساله در کالج شرکت کنید تا پس از آن وارد مقطع کارشناسی شوید. اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باشید می‌توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی پذیرش بگیرید؛ زیرا اکثر دانشگاه های آلمان مدارک آزمون رسمی زبان انگلیسی را قبول دارند، مدارکی مانند آیلتس یا تافل مورد پذیرش است. برای مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2را برای پذیرش نیاز خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش مقطع کارشناسی در آلمان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارکی را به دانشگاه جهت پذیرش ارائه بدهید:

 • کپی پاسپورت و شناسنامه
 • دو قطعه عکس
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات ترجمه شده
 • مدرک پیش‌ دانشگاهی و ریزنمرات ترجمه شده
 • مدرک زبان
 • کارنامه قبولی کنکور سراسری
 • کارنامه نهایی کنکور سراسری

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اکثر دانشگاه های عمومی و دولتی در آلمان شهریه ندارند و رایگان هستند؛ ولی دانشگاه های ایالت بادن باتوجه‌ به وضع قانون جدید دارای شهریه هستند. دانشگاه‌ ها تنها هزینه‌ای در حدود 350 یورو از دانشجویان دریافت می‌کنند که پوشش‌ دهنده هزینه‌های جانبی مانند رفت‌ و آمد هستند.

هزینه‌های کلی در شهرهای آلمان نزدیک به 1464 یورو تا 3250 یورو در ماه است. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما در هفته 20 ساعت اجازه کار کردن دارید و به ازای هر ساعت 12 یورو می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را پوشش بدید. کار دانشجویی با داشتن حداقل مدرک زبان  B2 به راحتی پیدا خواهد شد. در مقطع کارشناسی امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود نخواهد داشت.

هزینه‌های تحصیل کارشناسی در آلمان ممکن است متفاوت باشد و به عواملی مانند نوع دانشگاه، محل قرارگیری دانشگاه، وضعیت مالی دانشجو و نوع برنامه تحصیلی بستگی دارد. در حالت کلی، دانشجویان اتحادیه اروپا ممکن است بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو هزینه داشته باشند، در حالی که دانشجویان غیراتحادیه اروپا ممکن است هزینه‌های بیشتری داشته باشند که حدوداً بین ۲۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو یا بیشتر در سال باشد. این هزینه‌ها شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، کتاب‌ها و منابع آموزشی، بیمه و سایر هزینه‌های مرتبط با تحصیل می‌شود. اما لازم به ذکر است که این ارقام ممکن است بسته به دانشگاه و شرایط مختلفی که هر دانشگاه ارائه می‌دهد، متفاوت باشد.

اگر درس شما در مدت زمان ۸ ترم به پایان نرسد و بیشتر از آن زمان ببرد آنگاه شما مشمول جریمه خواهید شد و باید مبلغی در حدود 2000 یورو به ازای هر ترم بدهید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی

به دلیل تقاضای زیاد جهت پذیرش در دانشگاه های آلمان صف انتظار سفارت این کشور بسیار طولانی شده است و به طور تقریبی هم اکنون بیش از یک سال زمان می‌برد. اگر زمان مصاحبه شما فرارسید لازم است مدارک زیر را در روز مصاحبه به آفیسر مربوطه ارائه بدهید:

 • نسخه فرم درخواست ویزا که کامل و خوانا باشد
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • تمکن مالی
 • مدارک دانشگاهی و پذیرش
 • تأییدیه دریافت پذیرش
 • مدارکی در مورد سابقه شغلی
 • مدارک تحصیلی
 • ارائه بیمه درمانی

بررسی برترین دانشگاه های آلمان برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور

بخش قابل توجهی از دانشگاه‌های کشور آلمان در رتبه‌ بندی‌ های بین‌ المللی دانشگاه‌ها دارای جایگاه هستند. از میان برترین دانشگاه‌ها برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان می‌توان به دانشگاه صنعتی مونیخ اشاره کرد. دانشگاه صنعتی مونیخ برنامه‌های متعددی برای اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی دارد. در صورت تمایل به دریافت بورسیه باید هنگام ثبت درخواست اخذ پذیرش این موضوع را ذکر کنید.

اکثر دوره‌های آموزشی در این دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. بااین‌ وجود امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی وجود دارد. هومبولت برلین نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کشور آلمان برای دانشجویان مقطع کارشناسی محسوب می‌شود.

از میان سایر دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در آلمان می‌توان به دانشگاه فنی آخن و دانشگاه هایدلبرگ اشاره کرد. دانشگاه‌های ذکر شده پیش از اعطای پذیرش به دانشجویان با آن‌ها مصاحبه می‌کنند. موفقیت در مصاحبه‌ برای اخذ پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان الزامی به‌ حساب می‌آید. برای دریافت راهنمایی در زمینه مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید.

بررسی شرایط دریافت اقامت آلمان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور

درصورتی‌ که افراد خواهان اخذ اقامت پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باشند باید در این کشور یک فرصت شغلی بیابند. طبق قوانین مهاجرتی کشور آلمان تمامی دانشجویان بین‌المللی تا هجده ماه پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند برای یافتن موقعیت شغلی در این کشور بمانند. در صورت یافتن فرصت شغلی طی این مدت افراد برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و به دنبال آن اخذ اقامت آلمان واجد شرایط می‌شوند.

به طور کلی یافتن فرصت شغلی در شهرهای فرانکفورت، هامبورگ و برلین آسان‌ تر از سایر نقاط آلمان است. پس از یافتن کار اداره مهاجرت برای افراد یک ویزای کاری با یک سال اعتبار صادر می‌کند. پس از چهل و هشت ماه کار در آلمان افراد برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور نیز واجد شرایط می‌شوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است امکان دریافت اقامت آلمان به صورت مستقیم بلافاصله پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان وجود ندارد. در واقع تمامی افراد باید پس از فارغ‌ التحصیلی برای دریافت اقامت در این کشور فرصت شغلی بیابند. در حال حاضر هزینه صدور کارت اقامت کشور آلمان برای متقاضیان صد و چهل و هفت یورو است. ارائه رسید پرداخت این هزینه هنگام ثبت درخواست اخذ کارت اقامت کشور آلمان الزامی به‌ حساب می‌آید.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، شرایط و قوانین آن همواره برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و حتی مهاجرت به آلمان را داشته‌اند مورد توجه و سؤال بوده است.

تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان با هرمس اپلای

برای دریافت راهنمایی در زمینه اخذ پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان می‌توانید با مؤسسه هرمس اپلای تماس بگیرید. کارشناسان این مؤسسه تجربه بسیار بالایی در زمینه اخذ ویزا برای متقاضیان دارند. هرمس اپلای برترین مؤسسه مهاجرتی در سطح کشور است.

طول دوره تحصیل کارشناسی در آلمان در دانشگاه‌ های آلمان چهار سال است. در اکثر مواقع متقاضیان تحصیل در کارشناسی در آلمانهزینه‌ای به عنوان شهریه نمی‌ پردازند. دانشجویان خارجی حین تحصیل در آلمان می‌توانند بیست ساعت طی هر هفته برای تأمین هزینه‌های زندگی کار کنند. بخش قابل توجهی از دانشگاه‌ های آلمان در رتبه‌ بندی‌های بین‌ المللی دارای جایگاه هستند. افرادی که می‌خواهند اقامت آلمان را پس از پایان دوره تحصیلی اخذ کنند باید در این کشور یک فرصت شغلی بیابند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مدارک مورد نیاز جهت پذیرش مقطع کارشناسی در آلمان چیست؟
کپی پاسپورت و شناسنامه- دو قطعه عکس- مدرک دیپلم و ریزنمرات ترجمه شده- مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات ترجمه شده- مدرک زبان- کارنامه قبولی- کنکور سراسری- کارنامه نهایی کنکور سراسری
دوره های کارشناسی در آلمان به چه صورت است؟
به طور معمول دوره های کارشناسی در آلمان ۴ ساله است و همچنین برای اینکه بتوانید در این مقطع تحصیل کنید باید دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی باشید. باید کارنامه قبولی کنکور سراسری را نیز داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه پذیرش را دریافت کنید. پس از آن باید در یک دوره یکساله در کالج شرکت کنید تا وارد مقطع کارشناسی شوید.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان حدوداً چه قدر است؟
هزینه‌های کلی در شهرهای آلمان نزدیک به 1464 یورو تا 3250 یورو در ماه است. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار کردن دارید و به ازای هر ساعت 12 یورو تقریباً می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را پوشش بدید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای