تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین و برترین کشور ها در زمینه های اقتصادی و علمی می باشد به طوریکه هر ساله تعداد زیادی از مردم برای مهاجرت به آلمان برای دریافت ویزای این کشور اقدام می کنند. یکی از روش های مهاجرت، مهاجرت تحصیلی می باشد. دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در آلمان می باشند و درخواست های خود را برای دانشگاه ها ارسال می کنند. یکی از مقاطعی که متقاضی زیادی برای پذیرش دارد مقطع کارشناسی می باشد.

در این مقاله قصد داریم به تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تقریبا بخش اعظمی از دانشجویان هر دانشگاهی را دانشجویان کارشناسی تشکیل می دهند و دانشگاه های آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. لذا تعداد زیادی از دانشجویان هر سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان پذیرفته می شوند.

به طور معمول دوره های کارشناسی در آلمان  4 ساله می باشد و همچنین برای این که بتوانید در این مقطع تحصیل کنید باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشید. همچنین باید کارنامه قبولی کنکور سراسری را نیز داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه پذیرش را دریافت کنید. پس از آن باید در یک دوره یکساله در کالج شرکت کنید تا پس از آن وارد مقطع کارشناسی شوید.

اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باشید می توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی پذیرش بگیرید زیرا اکثر دانشگاه های آلمان مدارک آزمون رسمی زبان انگلیسی را قبول دارند، مدارکی مانند آیلتس یا تافل مورد پذیرش می باشد. برای مدرک زبان آلمانی حداقل سطح ب1 را برای پذیرش نیاز خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش مقطع کارشناسی در آلمان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارکی را به دانشگاه جهت پذیرش ارائه بدهید.

 • کپی پاسپورت و شناسنامه
 • 12 قطعه عکس
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات ترجمه شده
 • مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات ترجمه شده
 • مدرک زبان
 • کارنامه قبولی کنکور سراسری
 • کارنامه نهایی کنکور سراسری
 
مدارک مورد نیاز جهت پذیرش مقطع کارشناسی در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اکثر دانشگاه های عمومی و دولتی در آلمان شهریه ندارند و رایگان می باشند ولی دانشگاه های ایالت بادن با توجه به وضع قانون جدید دارای شهریه می باشند. دانشگاه ها تنها هزینه ای در حدود 300 یورو از دانشجویان دریافت می کند که پوشش دهنده هزینه های جانبی مانند رفت و آمد می باشد.

هزینه های کلی در شهرهای آلمان نزدیک به 800 یورو در ماه می باشد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما در هفته 20 ساعت اجازه کار کردن دارید و به ازای هر ساعت 6.5 یورو تقریبا می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش بدید. کار دانشجویی با داشتن حداقل مدرک زبان B1 به راحتی پیدا خواهد شد. در مقطع کارشناسی امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود نخواهد داشت.

اگر درس شما در مدت زمان 8 ترم به پایان نرسد و بیشتر از آن زمان ببرد آنگاه شما مشمول جریمه خواهید شد و باید مبلغی در حدود 900 یورو به ازای هر ترم بدهید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی

به دلیل تقاضای زیاد جهت پذیرش در دانشگاه های آلمان صف انتظار سفارت این کشور بسیار طولانی شده است و به طور تقریبی هم اکنون بیش از یک سال زمان می برد. اگر زمان مصاحبه شما فرا رسید لازم است مدارک زیر را در روز مصاحبه به آفیسر مربوطه ارائه بدهید.

 • نسخه فرم درخواست ویزا که کامل و خوانا باشد
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • تمکن مالی
 • مدارک دانشگاهی و پذیرش
 • تاییدیه دریافت پذیرش
 • مدارکی در مورد سابقه شغلی
 • مدارک تحصیلی
 • ارائه بیمه درمانی

مقاله پیشنهادی—> ویزای تحصیلی آلمان

سوالات متداول

کپی پاسپورت و شناسنامه
12 قطعه عکس
مدرک دیپلم و ریزنمرات ترجمه شده
مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات ترجمه شده
مدرک زبان
کارنامه قبولی کنکور سراسری
کارنامه نهایی کنکور سراسری

به طور معمول دوره های کارشناسی در آلمان 4 ساله می باشد و همچنین برای این که بتوانید در این مقطع تحصیل کنید باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشید. همچنین باید کارنامه قبولی کنکور سراسری را نیز داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه پذیرش را دریافت کنید. پس از آن باید در یک دوره یکساله در کالج شرکت کنید تا پس از آن وارد مقطع کارشناسی شوید.

هزینه های کلی در شهرهای آلمان نزدیک به 800 یورو در ماه می باشد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما در هفته 20 ساعت اجازه کار کردن دارید و به ازای هر ساعت 6.5 یورو تقریبا می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *