تحصیل دامپزشکی در ترکیه

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار باکیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی ارائه می‌دهند. تحصیل در رشته دامپزشکی در ترکیه مزایای زیادی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. به‌علاوه، از بسیاری جهات آسان‌ است و نیاز به‌صرف زمان کمی دارد. همچنین دانشجویان رشته دامپزشکی در ترکیه فرصت مناسبی برای ارتباطات بین‌المللی با سایر کشورهای اروپایی به دست می‌آورند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

درباره تحصیل دامپزشکی در ترکیه

رشته دامپزشکی در کشور ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی ارائه می‌شود. از طرفی، در سال‌های اخیر دانشگاه‌های برجسته ترکیه در شهرهایی همچون استانبول، آنکارا و ازمیر امکان تحصیل دامپزشکی در ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند.

برنامه‌های آموزشی در نظر گرفته‌شده برای رشته دامپزشکی، دانشجویان را برای نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها در انواع حیوانات اهلی و وحشی آماده می‌کنند. همچنین آن‌ها در حین تحصیل در این رشته، دانش لازم در مورد موضوعات مختلف ازجمله بیوشیمی، آناتومی، ایمونولوژی، انگل‌شناسی و غیره را به دست می‌آورند. در ترکیه افرادی که از رشته دامپزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در بخش‌های مختلف به‌عنوان جراح دامپزشک، پرستار، نگهبان باغ‌وحش، محقق یا مشاور حیات وحش مشغول به کار شوند.

همچنین ممکن است دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی دریافت کنند. بورسیه‌های تحصیلی هزینه‌های موردنیاز دانشجو را برای تحصیل، اقامت، مراقبت‌های بهداشتی و حتی هزینه‌های سفر تحت پوشش قرار می‌دهند.

ترکیه از نظر فرهنگی بسیار غنی می‌باشد. بنابراین دانشجویان بین‌المللی در هنگام تحصیل و زندگی در ترکیه، می‌توانند با فرهنگ‌  آن بیشتر آشنا گردند. فرهنگ متنوع این کشور شامل سنت‌ها، جشنواره‌ها و غذاهای می‌شود. همچنین دانشجویان می‌توانند در وقت‌های آزاد خود از بناهای باستانی موجود در ترکیه بازدید کنند و لذت ببرند. 

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

شرایط تحصیل دامپزشکی در ترکیه

افراد برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه می‌توانند به 29 دانشگاه دامپزشکی در این کشور درخواست دهند. در این کشور رشته دامپزشکی در مقاطع مختلف به متقاضیان ارائه می‌شود. برنامه آموزشی رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه طی 5 سال (10 ترم) تکمیل می‌گردد. هر سال تحصیلی شامل یک ترم زمستانی و یک ترم بهاری است. به‌منظور پذیرش در رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه، متقاضی باید الزامات زیر را رعایت کند:

 1. 18 سال سن یا بیشتر داشته باشد و دوره دبیرستان را سپری کرده باشد.
 2. سوابق علمی خود را به دانشگاه موردنظر خود ارائه دهند. ارائه ریزنمرات دروس دبیرستان و مدرک دیپلم (معدل کل 16 به بالا) الزامی می‌باشد.
 3. دانشجویان بین‌المللی به نمره قبولی در آزمون دانشگاه موردنظر خود و سایر آزمون‌های معادل آن همچون SAT I، ACT، ABITUR و غیره نیاز دارند.

 

مدارک موردنیاز برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه

مدارک موردنیاز برای دانشجویان بین‌المللی جهت پذیرش در رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه شامل موارد زیر می‌شود.

 1. فرم مربوط به ثبت درخواست پذیرش در رشته دامپزشکی در دانشگاه موردنظر که باید توسط متقاضی تحصیل دامپزشکی در ترکیه تکمیل گردد.
 2. اصل و ترجمه مدارک تحصیلات قبلی متقاضی که با توجه به دانشگاه موردنظر فرد مشخص می‌شوند. این مدارک باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه گردند.
 3. اصل و ترجمه ریزنمرات دروس دبیرستان متقاضی که با توجه به دانشگاه موردنظر فرد مشخص می‌شوند. ریزنمرات باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه گردند.
 4. متقاضی باید مهارت زبان انگلیسی خود را با قبولی در آزمون‌های زبان بین‌المللی و ارائه مدرک زبان اثبات کند. متقاضی باید در آزمون آیلتس در هر مهارت حداقل نمره 6 را کسب نماید یا در آزمون تافل موفق به کسب نمره 80 یا بالاتر شود.
 5. متقاضی باید به دانشگاه موردنظر خود یک نامه انگیزشی ارائه دهد که هدف او را از تحصیل در دانشگاه موردنظر مشخص کند.
 6. متقاضی باید یک توصیه‌نامه از معلمان دوران دبیرستان خود به دانشگاه موردنظر ارائه دهد.
 7. در صورتی که فرد برای تأمین هزینه‌های خود در زمان تحصیل در ترکیه به بورسیه تحصیلی نیاز دارد، باید درخواست خود را طی یک نامه جداگانه به دانشگاه ارائه دهد.

البته لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها، از متقاضیان ارائه مدرک زبان را درخواست نمی‌کنند. در این صورت لازم است دانشجو در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می‌شوند، شرکت کند. در صورتی که برنامه آموزشی رشته دامپزشکی در دانشگاه موردنظر به زبان ترکی ارائه شود، لازم است افراد برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه نمره قبولی در آزمون تعیین سطح زبان ترکی (TÖMER) را کسب کنند.

دامپزشکی-در-ترکیه

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه

افرادی که تمایل به تحصیل دامپزشکی در ترکیه دارند، باید قبل از درخواست اطلاعات کافی در مورد دانشگاه‌های این کشور کسب کنند. بر اساس گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS، دانشگاه‌های برتر ترکیه که برنامه‌های آموزشی رشته دامپزشکی را ارائه می‌دهند، در جدول زیر معرفی‌شده‌اند.

نام دانشگاه

رتبه در رشته دامپزشکی در کشور ترکیه

رتبه در رشته دامپزشکی در کل دنیا

Ankara University

1

240

Ege University

2

280

Firat University

3

298

Uludag University

4

317

Istanbul University

5

340

Hacettepe University

6

349

Ataturk University

7

360

Ondokuz Mayis University

8

424

Erciyes University

9

446

Adnan Menderes University

10

448

انواع بورسیه‌های تحصیل دامپزشکی در ترکیه

افرادی که قصد تحصیل دامپزشکی در ترکیه را دارند، در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانند از دو نوع بورسیه تحصیلی کامل و نیمه‌کامل در ترکیه بهره‌مند شوند. بورسیه کامل که یکی از محبوب‌ترین بورسیه‌های این کشور است، برای دانشجویان برتر مناسب می‌باشد. عمدتاً این نوع بورسیه به دانشجویان مقطع دکتری اعطا می‌شود. اما دانشجویان مقاطع دیگر برای دریافت این نوع بورسیه باید شرایط خاصی را برآورد کنند. مهم‌ترین شرط دریافت این بورسیه، تسلط کامل به زبان انگلیسی یا ترکی می‌باشد. همچنین یکی از اساتید باید متقاضی را تأیید کند. 

بورسیه تحصیلی نیمه کامل، اغلب به دانشجوبان مقاطع کارشناسی تعلق می‌گیرد. این نوع بورسیه فقط هزینه تحصیل فرد را تأمین می‌کند و کاری با سایر هزینه‌های زندگی او ندارد. البته در برخی مواقع، این نوع بورسیه تخفیف صددرصدی شهریه را برای دانشجویان تحصیل دامپزشکی در ترکیه فراهم می‌کند. برای دریافت این نوع بورسیه همانند بورسیه کامل، دانشجو باید تسلط کامل به زبان انگلیسی یا ترکی داشته باشد.

دامپزشکی-در-کشور-ترکیه

هزینه تحصیل دامپزشکی در ترکیه

در صورتی که افراد در نظر داشته باشند از شرایط تحصیل رایگان در ترکیه بهره‌مند شوند، باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های دولتی شرکت و نمره خوبی کسب نمایند. در غیر این صورت آن‌ها بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنند، باید مبلغ معینی برای شهریه پرداخت نمایند. به‌طور معمول دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی، شهریه کمتری دارند. البته لازم به ذکر است که میزان شهریه با توجه به مقطع تحصیلی دانشجو مشخص می‌شود.

به‌طور میانگین برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه هر فرد باید هر ترم مبالغ زیر را پرداخت نماید:

 • برای شهریه ثابت تقریباً مبلغ 300 دلار
 • برای شهریه دروس رشته دامپزشکی:
 • 240 الی 750 دلار برای برنامه آموزشی به زبان ترکی
 • 450 الی 1500 دلار برای برنامه آموزشی به زبان انگلیسی

به‌طور کلی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه لازم است آن‌ها در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنند و نمره بالایی به دست آورند.

بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز برنامه‌های آموزشی رشته دامپزشکی را ارائه می‌دهند. شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های خصوصی آسان‌تر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد. اما شهریه دانشگاه‌های خصوصی، بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، بسته به مقطع تحصیلی به‌طور متوسط بین 15000 الی 25000 دلار باید شهریه پرداخت کنند.

ساختار آموزشی رشته دامپزشکی در ترکیه

به‌طور معمول تحصیل دامپزشکی در ترکیه ۵ سال طول می‌کشد که شامل 10 ترم می‌باشد. دوره‌های آموزشی رشته دامپزشکی در مقایسه با سایر رشته‌ها، یک سال بیشتر زمان می‌برد. به همین دلیل، مدرک ارائه‌شده پس از اتمام دوره دامپزشکی در ترکیه معادل مدرک مقطع کارشناسی ارشد در ایران است. دانشجویان رشته دامپزشکی باید در سال اول، دروسی ازجمله فیزیک، شیمی، جانورشناسی، گیاه‌شناسی را بگذرانند. در سال دوم، دانشجویان برای آموزش نظری و عملی در زمینه‌هایی مانند آناتومی، بافت‌شناسی و جنین‌شناسی، فیزیولوژی و بیوشیمی آماده می‌شوند.

پس از گذراندن این دو سال از تحصیل دامپزشکی در ترکیه دانشجویان باید در سال‌های سوم و چهارم، دوره‌های تئوری را پاس کنند. برخی از آنها عبارتند از:

 • بیماری‌های داخلی
 • جراحی
 • فارماکولوژی
 • انگل‌شناسی
 • باکتری‌شناسی
 • تغذیه دام
 • اصلاح نژاد دام
 • نژاد دام
 • روش‌های مراقبت از دام
 • بیماری‌ها
 • تولید محصولات حیوانی مانند پشم، چرم، آسیب‌شناسی و غیره

دروس تئوری در آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها به‌صورت عملی نیز برای دانشجویان توضیح داده می‌شوند.

در سال آخر، دانشجویان دروسی را در زمینه‌های زیر هم به‌صورت تئوری و هم به‌صورت عملی در آزمایشگاه‌ها فرا می‌گیرند:

 • معاینه و تکنولوژی محصولات حیوانی مانند گوشت و شیر
 • تولیدمثل حیوانات با روش‌های مصنوعی و طبیعی
 • طب داخلی
 • جراحی
 • تولد
 • ….
مهاجرت-تحصیلی-در-رشته-دامپزشکی

بهترین گرایش‌های رشته دامپزشکی در ترکیه

افراد با و یادگیری دروس ذکرشده و کسب نمرات قبولی در امتحانات، مدرک دامپزشکی را دریافت می‌کنند. در صورتی که افراد تمایل به ادامه تحصیل دامپزشکی در ترکیه داشته باشند، می‌توانند یکی از گرایشات این رشته را انتخاب نمایند. گرایش‌های ارائه‌شده در دانشگاه‌ها برای رشته دامپزشکی شامل جراحی، بیهوشی، مراقبت‌های ویژه دام، بافت‌شناسی مقایسه‌ای، اپیدمیولوژی، انگل‌شناسی، باکتری‌شناسی، بیماری‌های داخلی دام، آناتومی و جنین‌شناسی، فیزیولوژی دام، بهداشت و بیماری‌های پرندگان می‌باشد. به طور کلی در ترکیه افراد پس از 5 سال تحصیل در رشته دامپزشکی تحت عنوان پزشک عمومی شناخته می‌شوند. آن‌ها برای دریافت تخصص دامپزشکی باید در یکی از گرایشات این رشته در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.

مزایا تحصیل دامپزشکی در ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه مزایای زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی به همراه دارد. ترکیه سیستم آموزشی باکیفیتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. به‌علاوه، باوجود رشد سریع اقتصاد این کشور، موقعیت‌های مناسبی برای کار و پیشرفت برای دانشجویان ایجاد می‌شود. مهم‌ترین مزایا تحصیل در ترکیه عبارتند از:

 • با توجه به سیستم آموزشی باکیفیت دانشگاه‌های این کشور، هزینه تحصیل در آن در مقایسه با سایر کشورها کمتر می‌باشد.
 • انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌شوند. این بورسیه‌ها قسمت عظیمی از هزینه‌های تحصیل و حتی در مواقعی هزینه‌های اقامت، بیمه و سفر دانشجویان را نیز پوشش می‌دهند.
 • اغلب دانشگاه‌های ترکیه سعی دارند تعداد برنامه‌های آموزشی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند را افزایش دهند. بنابراین برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه افراد مستلزم یادگیری زبان ترکی نیستند.
 • مدارکی که توسط دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شوند، در سراسر جهان معتبر می‌باشند و پذیرفته می‌شوند.
 • ترکیه امکانات بسیاری همچون باشگاه‌های اجتماعی، گروه‌های ورزشی و مناسبت‌های اجتماعی در بخش‌های مختلف برای دانشجویان ارائه می‌دهند. به همین علت، یک کشور دوستدار دانشجو در نظر گرفته می‌شود.
 • کالج‌ها و دانشگاه‌های باکیفیتی در ترکیه برای تحصیل رشته دامپزشکی وجود دارند. به‌علاوه، دانشجویان در ترکیه یک زندگی پیشرفته و مجهز به جدیدترین فناوری‌ها را تجربه خواهند کرد.
مهاجرت-دامپزشکان-به-ترکیه

جمع بندی

تحصیل دامپزشکی در ترکیه برای افرادی که به این رشته تخصصی علاقه دارند، یک گزینه ایده‌آل می‌باشد. به‌طور کلی افراد با تحصیل در ترکیه از بهترین امکانات، سیستم آموزشی درجه‌یک و تکنولوژی‌های روز دنیا در محیطی مساعد برای مطالعه و زندگی بهره‌مند می‌شوند. همچنین آینده شغلی بسیار مطلوبی در انتظار فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی وجود خواهد داشت. به طور کلی با تحصیل در رشته دامپزشکی، افراد برای امور تخصصی و مسائل بهداشتی و درمانی مربوط به حیات دام‌ها، آماده می‌شوند.

سوالات متداول

رشته دامپزشکی در کشور ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی ارائه می‌شود

افرادی که قصد تحصیل دامپزشکی در ترکیه را دارند، در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانند از دو نوع بورسیه تحصیلی کامل و نیمه‌کامل در ترکیه بهره‌مند شوند.

2 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله
   •240 الی 750 دلار برای برنامه آموزشی به زبان ترکی
   •450 الی 1500 دلار برای برنامه آموزشی به زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن