ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس 600)

ویزای ساب کلاس ۶۰۰چیست؟ شرایط و قیمت ویزای ساب کلاس 600

ویزای ساب کلاس ۶۰۰ استرالیا یکی از گزینه‌های مهم برای افرادی است که می‌خواهند به صورت موقت و کوتاه مدت در استرالیا اقامت کنند، به ویژه برای اهداف تجاری، تحصیلی یا تفریحی. این ویزا برای افرادی که می‌خواهند به عنوان تجار یا کارمندان یک شرکت خارجی در استرالیا فعالیت کنند، یا برای افرادی که می‌خواهند در مراسم‌های تحصیلی، ورزشی یا فعالیت‌های هنری شرکت کنند، ارائه می‌شود. شرایط برای ویزای ساب کلاس ۶۰۰ ممکن است بسته به نوع فعالیت و هدف اقامت، متفاوت باشند. از جمله شرایط معمول این ویزا می‌تواند داشتن حمایت یا دعوت نامه از یک شرکت یا سازمان استرالیایی، ارائه مدارک مربوط به فعالیت یا رویداد مورد نظر و داشتن برنامه مشخص برای زمان اقامت در استرالیا باشد. قیمت  ویزای ساب کلاس ۶۰۰ استرالیا نیز ممکن است متغیر باشد و بسته به مدت اقامت و نوع فعالیت، متفاوت باشد که معمولاً شامل هزینه‌های دولتی و مربوط به پردازش ویزا می‌شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) چیست؟

ویزای بازدیدکننده که به ویزای ساب کلاس ۶۰۰ نیز معروف است، یک ویزای غیر مهاجرتی برای اخذ اقامت موقت است. این ویزا برای مقاصد تجارتی، پزشکی و بازدید از اقوام صادر می‌شود. علاوه بر این اگر ویزای مهاجرتی یک کشور را دریافت کرده‌اید ولی از فرودگاه کشور ثالث استفاده می‌کنید می‌بایست ویزای غیر مهاجرتی کشور ثالث را نیز دریافت کنید.

چه اشخاصی می‌توانند ویزای موقت تجاری دریافت کنند؟

ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) چیست؟

 • اشخاصی که قصد دارند یک قرارداد یا سند را امضا کنند،
 • افرادی که می‌بایست در یک جلسه کاری شرکت کنند،
 • اشخاصی که قصد شرکت در یک کنفرانس علمی، آموزشی یا تجاری را دارند.

چه اشخاصی می‌توانند ویزای بازدیدکننده دریافت کنند؟

 • توریسم‌ها (در برخی کشورها ویزای توریسم‌ها از ویزای بازدیدی متفاوت است)،
 • افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها در کشور مقصد اقامت دائم دارد،
 • اشخاصی که برای درمان اقدام به مهاجرت می‌کنند،
 • هنرمندان، ورزشکاران و غیره که قصد شرکت در رویدادهای هنری و ورزشی را دارند،
 • شرکت در دوره‌های تحصیلی _ آموزشی کوتاه مدت که مدرکی ارائه نمی‌کنند.

چه اشخاصی می‌توانند ویزای بازدیدکننده دریافت کنند؟

با ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) چه فعالیت‌های نمی‌توان انجام داد؟

برای ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) محدودیت‌های تعیین شده و شما پس از دریافت آن فعالیت‌های زیر را نمی‌توانید انجام دهید. اگر یکی از فعالیت‌های ممنوعه عمدا یا سهوا انجام شود، ویزای موقت شما باطل و طبق قانون آن کشور مشمول جریمه خواهید شد:

با ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) چه فعالیت‌های نمی‌توان انجام داد؟

 • تحصیل
 • استخدام شدن
 • اقامت دائم در آن کشور (طبق مهر سفارت در زمان مقرر باید از آن کشور خارج شوید)
 • برگزاری هرگونه ایونت‌ و دریافت هزینه از بازدیدکنندگان (برگزاری ایونت رایگان محدودیتی ندارد)
 • فعالیت به عنوان خبرنگار در هر رسانه‌ای

همچنین اگر قصد شما از سفر کردن به آن کشور تولد فرزندتان و دریافت تابعیت است، نمی‌توانید از ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) استفاده کنید.

چطور ویزای اقامت موقت دریافت کنیم؟

در ابتدا می‌بایست فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی را به صورت آنلاین تکمیل کنید. این فرم را از سایت کنسولگری یا سفارت آن کشور می‌توانید دریافت کنید. بعد از تکمیل فرم یک صفحه تایید درخواست برای شما ظاهر می‌شود، این تایید فرم را چاپ کنید و تا زمان دریافت ویزا آن را به همراه داشته باشید. این فرم را در جلسه مصاحبه سفارت نیز باید به همراه داشته باشید.
هنگام تکمیل فرم آنلاین باید اطلاعات پاسپورت و همچنین عکس‌های پارامتریک خود را نیز آپلود کنید. بعد از این کار باید یک وقت مصاحبه با کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظر تنظیم کنید. اگر قصد سفر به کشوری را دارید که سفارت یا کنسولگری آن در ایران وجود ندارد باید از یک کشور ثالث اقدام کنید. دریافت ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) از طریق یک کشور ثالث ممکن است دشوار باشد اما غیرممکن نیست.

چطور ویزای اقامت موقت دریافت کنیم؟

نکته مهم در مصاحبه کنسولگری

نکته حائز اهمیت در مصاحبه کنسولگری این است که اگر شما زیر سن ۱۳ سال یا بالای سن ۸۰ سال باشید، از شما مصاحبه به عمل نمی‌آید. اگر بین سن ۱۴ تا ۷۹ سال هستید به دلیل قوانین کار، ازدواج و غیره از شما مصاحبه می‌شود. یکی از سوالات این مصاحبه پرسیدن هدف شما برای سفر به کشور مقصد است. همچنین شما باید ثابت کنید پس از اتمام مدت ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) قصد بازگشت به کشور خود را دارید. ارائه مدارک اشتغال و داشتن روابط خانوادگی می‌تواند اثبات کند شما قصد دارید به کشور خود بازگردید.
نوبت مصاحبه‌ای که به هر فرد داده می‌شود بسته به کشور، نوع ویزای درخواست شده و غیره متفاوت است و ممکن است ماه‌ها در صف انتظار باشید. علاوه بر این برای تعیین زمان مصاحبه می‌بایست هزینه‌ آن را نیز پرداخت کنید. اصولا هزینه قابل پرداخت برای مردم کشورهای مختلف متفاوت است.
برای مثال مردم کشور ایران به دلیل قرار داشتن در منطقه خاورمیانه هزینه کمتری نسبت به مردم کشورهای اروپایی پرداخت می‌کنند اما نسبت به کشورهای قاره آفریقا، افغانستان و چند کشور دیگر باید مبلغ بیشتری پرداخت کنند. هزینه‌ای که برای مصاحبه پرداخت می‌کنید قابل استرداد نیست.

نکته مهم در مصاحبه کنسولگری

نکات مهم برای روز مصاحبه

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن (اگر قصد دارید به تنهایی سفر کنید)
 • به همراه داشتن پاسپورت (پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
 • دریافت فرم درخواست جداگانه برای هر فرد (اگر به صورت خانوادگی قصد دارید ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) را دریافت کنید، می‌بایست به طور جداگانه برای هر فرد فرم درخواست دریافت کنید.)
 • ترجمه مدارکی که به همراه دارید
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌ها
 • ارائه برگه تایید فرم درخواست
 • به همراه داشتن عکس (اگر موفق به آپلود عکس در فرم درخواست نشده‌اید باید عکس به همراه داشته باشید.)
 • رسید اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های سفر (برگ رسید تمکن مالی بانک یا ارائه مدارک داشتن اسپانسر مالی)
 • سایر مدارک که در سایت سفارت هر کشور اعلام می‌شود
 • اسکن اثر انگشت دیجیتالی
 • تعیین روش سفر به کشور مقصد
 • پرداخت هزینه صدور ویزا در صورت تایید شدن درخواست شما (بسته به کشوری که قصد دارید به آن سفر کنید ممکن است یک ویزای جداگانه برای شما صادر شود یا فقط برگه مجوز سفر به آن کشور به پاسپورت شما اضافه شود)

نکات مهم برای روز مصاحبه

اگر قصد اخذ ویزای ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) برای بازدید از اقوام خود را دارید نیازی به داشتن دعوت‌ نامه از اقوام خود ندارید. در واقع ملاک دریافت ویزای غیر مهاجرتی داشتن یا نداشتن دعوت نامه نیست اما در برخی از کشورهای اروپایی و کشور استرالیا برای دریافت ویزا باید حتما دعوت نامه داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای موقت برای درمان پزشکی

اگر قصد شما از سفر به کشور مبدا برای دریافت درمان‌های پزشکی باشد، ماموران سفارت علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر شد، مدارک زیر را نیز درخواست خواهند کرد:

 • ارائه مدرک تشخیص بیماری توسط یک پزشک
 • ارائه توضیحات درباره بیماری
 • ارائه دلایل قانع‌کننده برای دریافت خدمات پزشکی از کشور مقصد
 • ارائه نامه تایید بیماری از یک پزشک معتمد در کشور مقصد
 • ارائه رسید اثبات تمکن مالی یا داشتن اسپانسر مالی برای پرداخت هزینه‌های پزشکی

ویزای بازدیدکننده چه مدت اعتبار دارد؟

به‌ طور کلی این ویزا ۶ ماه اعتبار دارد، اما اینکه به شما اجازه ۶ ماه اقامت داده شود کاملا بستگی به هدف و نوع سفر شما دارد. در اکثر کشورها شما با داشتن ویزا فقط می‌توانید به یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی آن کشور وارد شوید و اجازه ورود به آن کشور را نخواهید داشت.
پس از ورود به فرودگاه افسر سفارت با شما مصاحبه می‌کند، از هدف و انگیزه شما برای سفر سوال می‌پرسد، مدارک، لوازم و بار شما را بررسی می‌کنند و پس از آن یک مهر همراه با تاریخ ورود و خروج در پاسپورت شما درج می‌کنند. اگر تاریخ خروج در پاسپورت شما درج نشده بود می‌توانید به مدت ۶ ماه یا تا تاریخ انقضای پاسپورت خود در آن کشور اقامت داشته باشید.
اگر نیاز دارید ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) خود را تمدید کنید یا هدف سفر شما به خاطر ازدواج یا اشتغال تغییر کرده است، باید از طریق سایت‌های خدمات شهری یا به صورت حضوری به ماموران سفارت آن کشور اطلاع دهید. اکثر کشورها به شما این امکان را می‌دهند که ویزای غیرمهاجرتی خود را به ویزای مهاجرتی تبدیل کنید. با این حال شرایط دریافت اقامت دائم از طریق شغل دشوارتر خواهد بود و امکان دارد ویزا دائم برای شما صادر نشود.

آیا ممکن است درخواست ویزا رد شود؟

بله در صورتی که نتوانید مدارک مورد نظر مانند رسید گواهی تمکن مالی را ارائه دهید یا سوء پیشینه کیفری داشته باشید و مدارک جعلی ارائه دهید و غیره، درخواست شما برای دریافت ویزا رد می‌شود. علاوه بر این برخی از افراد بعد از سفر به کشور مقصد بعد از مدتی اعلام پناهندگی می‌کنند؛ پس شما می‌بایست افسر سفارت را قانع کنید که قصد بازگشت به کشور خود را دارید.

آیا ممکن است درخواست ویزا رد شود؟

شرایط دریافت ویزای بازدیدکننده در پاندمی کرونا

با گسترش پاندمی کرونا بسیاری از کشورها قوانین مربوط به دریافت ویزای غیرمهاجرتی را تغییر دادند. برخی از این کشورها مثل استرالیا برای عدم گسترش کرونا تا مدت مرزهای کشور خود را بسته بودند. در شرایط شیوع بالای پاندمی کرونا امکان اخذ ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) وجود ندارد. اگر قبل از شیوع کرونا ویزای غیرمهاجرتی یک کشور را دریافت کرده‌اید باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید تا بتوانید آن را تمدید کنید:

 • شرکت در مراسم تشییع جنازه یکی از عزیزان
 • حضور کنار بستر بیماری یکی از عزیزان برای لحظات آخر
 • مراقبت از یک فرد بیمار
 • خدمه دریایی که به تازگی وارد کشتی شدند
 • دیپلمات‌ها و سفیر کشورها
 • پیوستن اعضای خانواده به یکدیگر از طریق ازدواج یا دریافت اقامت
ویزای سرمایه گذاری ویژه ساب کلاس (188C)

ویزای نوآوری و سرمایه گذاری (ساب کلاس 888-A)

دارندگان ویزای ۱۸۸ استرالیا که اقامت موقت ۴ ساله دریافت کرده‌اند و می‌خواهند یک تجارت و یا سرمایه‌گذاری را مدیریت کنند می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند.

سخن پایانی

در این مقاله شرایط ویزای ساب کلاس 600 همانطور که اشاره کردیم . ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) به ویزایی اطلاق می‌شود که برای مقاصد غیرمهاجرتی مثل تجارت، درمان، بازدید از اقوام، شرکت در رویدادها و حتی گشت و گذار صادر می‌شود.
در برخی از کشورها ویزای توریسم از ویزای غیرمهاجرتی متفاوت است و قوانین و شرایط دیگری برای اخذ آن وجود دارد، اما به‌ طور کلی برای گردشگری در کشور مبدا باید روادید غیرمهاجرتی دریافت کنید. برای دریافت ویزا باید به صورت آنلاین فرم درخواست ویزا را پر کرده و روز مصاحبه در سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر حاضر شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای بازدیدکننده (ساب کلاس ۶۰۰) چیست؟
ویزای بازدیدکننده که به ویزای ساب کلاس ۶۰۰ نیز معروف است، یک ویزای غیر مهاجرتی برای اخذ اقامت موقت است. این ویزا برای مقاصد تجارتی، پزشکی و بازدید از اقوام صادر می‌شود.
چه اشخاصی می‌توانند ویزای موقت تجاری دریافت کنند؟
• اشخاصی که قصد دارند یک قرارداد یا سند را امضا کنند، • افرادی که می‌بایست در یک جلسه کاری شرکت کنند، • اشخاصی که قصد شرکت در یک کنفرانس علمی، آموزشی یا تجاری را دارند.
ویزای بازدیدکننده چه مدت اعتبار دارد؟
به‌ طور کلی این ویزا ۶ ماه اعتبار دارد، اما اینکه به شما اجازه ۶ ماه اقامت داده شود کاملا بستگی به هدف و نوع سفر شما دارد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای