استرالیا شناسی

درباره کشور استرالیا

درباره کشور استرالیا

در این مقاله می خواهیم درباره کشور استرالیا مطالبی را بیان کنیم. استرالیا کشوری توسعه یافته است که در نیم کره جنوبی قرار گرفته است. این کشور با وسعت بیش از 7 میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع ششمین کشور پهناور دنیاست. زبان ملی این کشور انگلیسی است اما در قانون کشور زبان رسمی برای استرالیا در نظر گرفته نشده است.

 استرالیا دین رسمی ندارد و قانون اساسی این کشور، دولت را از از تصویب هر گونه قانونی که بر پایه دین و مذهب باشد را منع کرده است.

پایتخت استرالیا شهر کنبرا می باشد شهری که مجلس کشور و خانه فرمانده کل در این شهر واقع شده اند. فرمانده کل استرالیا به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم ریاست دولت این کشور را به عهده دارد اما در عمل نخست وزیر منتخب در کنار مجلس و دولت اداره کشور را در دست دارند.

بزرگ ترین شهر های این کشور سیدنی، ملبورن، پرت، ادلاید و تاونزویل هستند. این کشور دارای مرز خاکی با هیچ کشور دیگری نیست. همچنین کشور اصلی قاره اقیانوسیه که کوچکترین قاره دنیا می باشد است.

آب و هوای کشور استرالیا

بر طبق آمار منتشر شده توسط سازمان آب و هوای جهانی استرالیا نسبت به دیگر کشور های انگلیسی زبان از آب و هوای متعادل تری برخوردار است. به طور کلی کشور مذکور دارای آب و هوای بسیار مطبوع و خوشایندی است که میتواند رضایت مهاجران را برآورده کند.

به دلیل اینکه استرالیا در نیم کره جنوبی کره زمین قرار گرفته است، ترتیب فصل ها برعکس نیم کره شمالی است. قسمت های شمالی آب و هوای گرم تری دارد و هر چه به مناطق جنوبی نزدیک می شوید زمستان های سرد تری را تجربه خواهید کرد.

اب-و-هوای-استرالیا

جغرافیای کشور استرالیا

قاره استرالیا یا اقیانوسیه با وسعت حدود 7.6 میلیون کیلومتر مربع، کوچک ترین قاره جهان به شمار میرود. این کشور سرزمینی تقریبا صاف و هموار است. در شرق استرالیا رشته کوه های جدا کننده وجود دارد و در غرب این این کشور فلات غربی استرالیا قرار گرفته که بین این دو سرزمینی پست و هموار وجود دارد که تقریبا خشک و خالی از سکنه می باشد.

استرالیا مانند جزیره ای بزرگ در اقیانوس آرام قرار گرفته و از نظر زمین شناسی قدیمی ترین خشکی بر روی کره زمین است. استرالیا اقیانوس آرام را از اقیانوس هند جدا می کند. استرالیا با داشتن 755 گونه مختلف جانداران، از لحاظ زیست بومی متنوع ترین کشور در دنیا است.

این کشور از 6 ایالت و 2 قلمرو تشکیل شده است. ایالت ها و قلمرو ها در بسیاری از تصمیمات استانی و داخلی خود می توانند به صورت مستقل از حکومت اصلی عمل کنند که البته اختیارات قلمروها در این تصمیم گیری ها مقداری کمتر می باشد.

مردم شناسی و جمعیت کشور استرالیا

در سال 2015 جمعیت این کشور در حدود 22 میلیون و 800 هزار نفر بوده است. یکی از پایین ترین رقم برای میزان تراکم یعنی 3.14 نفر در هر کیلومتر مربع متعلق به این کشور می باشد. بیشتر تراکم جمعیت در نقاط جنوب شرقی این کشور می باشد. تقریبا در هر 2 دقیقه یک نوزاد در این کشور متولد می شود.

بومیان این کشور در حدود 0.5 میلیون نفر تخمین زده شده است که در حدود 2.5 درصد از کل جمعیت کشور می باشد.

مردم-شناسی-استرالیا

اقتصاد کشور استرالیا

 استرالیا، کشوری توسعه یافته و پیشرفته است که اقتصاد آن متکی به بازرگانی خارجی و کشاورزی می باشد. در سال 2008 و به گزارش منتشر شده از طرف مجله اکونومیست شهر های ملبورن، پرت، ادلاید و سیدنی به ترتیب در رتبه های دو، چهار، هفت و نهم در میان قابل زندگی ترین شهر های جهان قرار گرفته اند.

محصولات اصلی در صنعت کشاورزی این کشور نیشکر، پنبه، غلات و گوشت می باشد. همچنین استرالیا دارای منابع طبیعی بسیار زیادی است. کشور های چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و کشور ایالات متحده آمریکا در قاره آمریکا از شرکای اصلی بازرگانی این کشور هستند. این کشور در سال 2006 سومین کشور توسعه یافته و پیشرفته در دنیا به حساب می آید.

بر اساس آمار و گزارش های ثبت شده استرالیا رتبه پانزدهم در دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده است.

سیاست و حکومت

استرالیا دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و ملکه الیزابت دوم بالاترین مقام سلطنتی در بریتانیای کبیر بالاترین مقام سلطنتی در این کشور هم به حساب می آید. فرماندار کل کشور استرالیا جانشینی است که توسط ملکه الیزابت انتخاب شده و وظیفه انتخاب فرمانداران ایالت های مختلف این کشور بر عهده اوست.

قابل ذکر  است که اگر چه فرماندار کل بر اساس قوانین از اختیارات فراوانی برخوردار است اما عملا شخص اجرایی اول در استرالیا مقام نخست وزیر است که طی یک پروسه دموکراتیک انتخاب می شود و دولت را تشکیل می دهد.

وضعیت تحصیل

دانشگاه های استرالیا جزو با کیفیت ترین دانشگاه های جهان می باشد و بین دانشجویان بین المللی طرفدار زیادی دارد. هر ساله دانشجویان بسیاری از این دانشگاه ها پذیرش دریافت می کنند و مشغول به تحصیل می شوند و از کیفیت بسیار بالای آموزش آن استفاده می کنند. ما در یک مقاله مجزا به بررسی و معرفی تک تک آن ها پرداخته ایم و شهریه حدودی هر دانشگاه ها را نیز برایتان جمع آوری کرده ایم. برای مطالعه این مقاله روی معرفی دانشگاه های استرالیا کلیک کنید.

بنر

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *