XHTML

اقامت 5 ساله ترکیه

اقامت 5 ساله ترکیـه

کشور ترکیه، به دلیل نزدیکی به ایران و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی و فضای بازتر اقتصادی، برای بسیاری از ایرانی‌ها یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل می‌باشد. در طول چند دهه اخیر، گزینه‌های مهاجرتی متنوعی توسط دولت ترکیه ارائه شده است. این گزینه‌ها مهاجرت به ترکیه را جذاب‌تر می‌کنند. اقامت ترکیه به دو صورت اعطا می‌شود: موقت و دائم. اقامت 5 ساله ترکیه، یکی از گزینه‌های اقامتی موقت است. در این مقاله، به بررسی شرایط، ویژگی‌ها و مزایای آن پرداخته‌ایم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

چه کسانی می‌توانند اقامت 5 ساله ترکیه را دریافت کنند؟

معمولاً حداکثر مدت اقامت کوتاه‌مدت موقت ترکیه، دو سال است. با این همه، به ایرانی‌ها (و ملیت‌های غیر ترک دیگری) که تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه دارند، در صورت تایید شورای وزرای این کشور، مجوز اقامت 5 ساله ترکیه داده می‌شود. این مجوز اقامت، شامل همسر و فرزندان تحت تکفل متقاضی نیز می‌گردد. علاوه بر این، این سرمایه‌گذاران می‌توانند برای دریافت شهروندی یا مجوز اقامت بلندمدت ترکیه نیز اقدام کنند.

میزان سرمایه‌گذاری توسط شورای وزرای کشور ترکیه تعیین می‌شود و موارد زیر را در بر می‌گیرد:

  • حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا وجه خارجی معادل آن سرمایه‌گذاریو این مبلغ باید برحسب شرایط اعلام‌شده توسط وزارت صنایع و تکنولوژی ترکیه سرمایه‌گذاری شود.
  • خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن. خریداران باتوجه به شرایط اعلام‌شده توسط وزارت محیط‌زیست، شهرسازی و تغییرات جوی کشور ترکیه نباید ملک خود را قبل از سه سال بفروشند. در این حالت، معمولاً مجوز اقامت 5 ساله ترکیه برای خریدار ملک و خانواده او صادر می‌شود.
  • ایجاد شغل برای حداقل 50 نفر شهروند ترک
  • ایجاد یک سپرده با موجودی حداقل 500 هزار دلار آمریکا در بانک‌های کشور ترکیه. سرمایه‌گذار حق برداشت این وجه تا سه سال را نخواهد داشت.
  • خرید اوراق قرضه دولتی به ارزش 500 هزار دلار یا ارز خارجی معادل آن. تا سه سال، سرمایه‌گذار اجازه فروش این اوراق قرضه دولتی را ندارد.
  • سرمایه‌گذاری حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا ارز خارجی دیگر معادل این مبلغ در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور ترکیه. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط سازمان خصوصی تنظیم و نظارت بیمه و بازنشستگی مدیریت می‌شوند. سرمایه‌گذار حق برداشت وجوه سرمایه‌گذاری‌شده را تا حداقل سه سال ندارد.
چه کسانی می‌توانند اقامت 5 ساله ترکیه را دریافت کنند؟

اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک

به‌طور کلی، یکی از روش‌های راحت مهاجرت به ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، درصورت خرید ملک در ترکیه، علاوه بر دریافت اقامت موقت، می‌توانید برای اقامت بلند مدت و حتی شهروندی این کشور نیز اقدام کنید.

دولت ترکیه تنها به سرمایه‌گذارانی اجازه اقامت 5 ساله این کشور را می‌دهد که بتوانند سرمایه قابل‌توجهی را وارد ترکیه کنند. بنابراین، اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک، تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که مجموع املاک خریداری‎شده توسط آنها، بیش از 250 هزار دلار آمریکا باشد.

برای گرفتن این نوع اقامت، شما نیازی به ثبت شرکت و انجام فعالیت تجاری ندارید. در عوض، با خرید ملک در ترکیه یک سرمایه‌گذاری مطمئن و سودده کرده‌اید. این سرمایه‌گذاری، هزینه‌های سنگین ثبت و نگهداری شرکت را هم ندارد. قیمت ملک در ترکیه روز به روز بیشتر می‌شود. به ‌همین دلیل، شما ریسک کمی برای چنین سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک

نکات مهم در ارتباط با اخذ اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک

  • همان‌طور که گفته شد، جهت اخذ اقامت، مجموع املاک خریداری‌شده توسط شما باید حداقل 250 هزار دلار ارزش داشته باشند. در این صورت، تقاضای شما برای اقامت کوتاه مدت و حتی تابعیت کشور ترکیه پذیرفته می‌گردد. اگر املاک شما، ارزشی کمتر از 250 هزار دلار دارند، باز هم می‌توانید مجوز اقامت 5 ساله ترکیه را بگیرید. در این 5 سال، به شما این مهلت داده می‌شود که با خرید املاک بیشتر، مجموع ارزش املاک خود را به 250 هزار دلار برسانید.
  • در صورت عدم آشنایی با قوانین خرید ملک در ترکیه و زبان ترکی، امکان این‌که طعمه کلاه‌برداران شوید، زیاد است. برای همین، توصیه می‌کنیم از خدمات مؤسسات مهاجرتی باسابقه و وکلای مهاجرتی معتبر در این زمینه استفاده کنید. اگر به‌علت ناآگاهی دچار مشکلات حقوقی در ترکیه شوید، هزینه زیادی را باید برای طی مراحل شکوائیه و دادگاه صرف کنید.
  • با خرید ملک در قبرس‌شمالی نیز می‌توانید مجوز اقامت 5 ساله ترکیه و در نهایت تابعیت آن را به‌دست آورید.

پیشنهاد می کنیم برای این که در این رابطه بیشتر اطلاعات کسب کنید حتماً مقاله اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را هم مطالعه کنید.

نکات مهم در ارتباط با اخذ اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ اقامت 5 ساله ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

قوانینی که برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خارجی‌ها در ترکیه وجود دارند، توسط وزرات‌خانه‌های مختلفی نوشته و اجرا می‌شوند. بر اساس شرایط اعلام‌شده توسط وزارت کار کشور ترکیه، شما باید برای حداقل 50 نفر شهروند یا مقیم ترکی، شغل ایجاد کنید. در این صورت می‌توانید مجوز اقامت 5 ساله ترکیه بگیرید. این یعنی شرکت یا کسب‌وکاری که تاسیس می‌کنید، باید آن‌قدر بزرگ باشد که بتوانید این میزان نیرو را استخدام کنید.

معمولاً شرکت‌های بزرگ ساختمان‌سازی و پیمان‌کاری، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های کلان و استخدام نیروی کار بالا هستند. رشد صنعت ساختمان‌سازی در ترکیه، باتوجه به رشد سریع صنعت گردشگری و توریسم در این کشور، بسیار قابل‌توجه بوده است. این رشد، نوید یک سرمایه‌گذاری پرسود را می‌دهد. با این همه، در نظر داشته‌باشید که برای ایجاد چنین شرکت‌هایی به حداقل 500 هزار دلار آمریکا سرمایه نیاز دارید.

برخی دارای این میزان سرمایه هستند، اما نمی‌خواهند درگیر هزینه‌های تاسیس و نگهداری شرکت شوند. در این صورت، خرید اوراق قرضه دولتی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی این کشور، روش جایگزین است. پس، از طریق سرمایه گذاری در ترکیه به صورت خرید اوراق نیز می‌توانید اقامت 5 ساله ترکیه را دریافت نمایید.

اخذ اقامت 5 ساله ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

جمع بندی

مجوز اقامت 5 ساله ترکیه تنها برای کسانی صادر می‌شود که بتوانند سرمایه‌گذاری کلانی را وارد این کشور کنند. مبلغ این سرمایه‌گذاری حداقل 250 هزار دلار برای خرید ملک در ترکیه و 500 هزار دلار برای خرید اوراق قرضه دولتی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. همچنین، اگر بتوانید برای حداقل 50 شهروند ترکیه‌ای شغل ایجاد کنید، اقامت 5 ساله ترکیه به شما داده خواهد شد. کشور ترکیه، رشد اقتصادی بسیار بالاتری نسبت به ایران دارد. به‌همین دلیل، ریسک سرمایه‌گذاری در این کشور برای شما بسیار کمتر خواهد بود.   

سوالات متداول

به ایرانی‌ها (و ملیت‌های غیر ترک دیگری) که تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه دارند، در صورت تایید شورای وزرای این کشور، مجوز اقامت 5 ساله ترکیه داده می‌شود.

دولت ترکیه تنها به سرمایه‌گذارانی اجازه اقامت 5 ساله این کشور را می‌دهد که بتوانند سرمایه قابل‌توجهی را وارد ترکیه کنند. بنابراین، اقامت 5 ساله ترکیه از طریق خرید ملک، تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که مجموع املاک خریداری‎شده توسط آنها، بیش از 250 هزار دلار آمریکا باشد.

خرید اوراق قرضه دولتی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی این کشور یا ایجاد شرکت‌های بزرگ ساختمان سازی که برای آن ها به حداقل 500 هزار دلار آمریکا سرمایه نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *