اجاره خانه در ترکیه ارزان

اجاره خانه در ترکیه ارزان

اجاره خانه در ترکیه ارزان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در طی سال‌های اخیر، کشور ترکیه در بازار مسکن یک جهش خیلی بزرگ را تجربه کرده است. علت این امر را می‌توان در امکان دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک جستجو کرد. همین امر باعث شده است که سرمایه‌گذاران خارجی از سراسر دنیا وارد ترکیه شوند و از این طریق به ارزآوری کمک شایانی نمایند‌. البته با اجاره خانه در ترکیه نیز می‌توان اقامت موقت یک ساله این کشور را دریافت نمود. در واقع اجاره خانه در ترکیه ارزان ترین و راحت‌ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که امکان اجاره خانه در کشور ترکیه با هر بودجه‌ای فراهم می‌باشد. کافی است تا شرایط مختلف اجاره خانه در این کشور بررسی گردد تا بهترین مورد برای شما مهیا شود.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع ملک برای اجاره خانه در ترکیه

به طور کلی، انواع ملک در ترکیه را می‌توان در میان سه دسته‌بندی جستجو نمود:

رزیدانس: این نوع از خانه‌ها برای اجاره خانه در ترکیه، همانند مجتمع‌های مسکونی و برج‌ها هستند. آنها امکانات فراوانی همچون باشگاه ورزشی، لابی، استخر و مواردی از این قبیل را به مستأجرین ارائه می‌دهند. اجاره رزیدانس‌ها معمولاً نسبت به واحدهای مسکونی معمولی، گران‌تر است.

نرمال آپارتمان: خانه‌هایی که به صورت آپارتمانی هستند در ترکیه به عنوان نرمال آپارتمان شناخته می‌شوند. آنها می‌توانند به صورت یک خوابه، دو خوابه یا سه خوابه و بزرگتر از آن باشند.

خانه‌های ویلایی: این خانه‌ها معمولاً در شهرهای ساحلی بیشتر یافت می‌شوند. به خصوص در نزدیک ساحل، به وفور می‌توان خانه های ویلایی زیبا و جذاب را اجاره و یا خرید کرد.

انواع ملک برای اجاره خانه در ترکیه

نکات مهم اجاره خانه در ترکیه ارزان

 • در ادامه این بخش لیستی از مهمترین نکات به هنگام اجاره ملک در ترکیه آورده شده است:
 • قبل از هر چیزی، مستأجر باید همه فروشگاه‌های محلی و اطراف را به دقت بررسی کند و از در دسترس بودن آنها اطمینان حاصل نماید.
 • مستأجر باید از وجود یک مخزن آب اضافه در آپارتمان برای زمان قطعی آب اطمینان حاصل کند. البته بررسی کردن فشار آب قبل از اجاره خانه در ترکیه، یکی دیگر از نکات مهم به شمار می‌رود.
 • نکته مهم دیگر در رابطه با بررسی کردن قبض‌های قبلی است. باید اطمینان حاصل کنید که آنها توسط مستأجر قبلی به طور کامل پرداخت شده‌اند.
 • مستأجر باید حتماً یک قرارداد کتبی با مالک منعقد کند و حتماً یک کپی از آن را نزد خود نگه دارد.
 • چنانچه صاحبخانه قصد فروش ملک خود را داشته‌باشد، مستأجر، اگر قرارداد محضری دارد، باید ظرف شش‌ماه آن را تخلیه کند. اگر قرارداد محضری نداشته باشد، فرصت تخلیه به دو ماه می‌رسد.
 • مستأجر می‌تواند خانه را هم به صورت مستقیم از صاحب ملک و هم از طریق آژانس املاک و مستغلات اجاره کند.
 • مردمان محلی و خارجی از حقوق برابر در ترکیه برخوردار هستند. این مورد در رابطه با خرید و اجاره خانه در این کشور نیز صدق می‌کند.
 • بسیاری از صاحبین املاک ترجیح می‌دهند که مستأجران خود را از میان اهالی منطقه یا فامیل انتخاب کنند. بنابراین راحت‌ترین روش برای اجاره خانه در ترکیه، کمک گرفتن از آژانس املاک است.
 • برای تعیین حداقل میزان اجاره‌ خانه، مولفه‌ها و معیارهای بسیار زیادی در نظر گرفته می‌شوند. مستأجر باید به آنها دقت داشته باشد.

موارد مهم در قرارداد اجاره خانه در ترکیه

برای تهیه اجاره خانه در ترکیه، قراردادی بین دو طرف معامله صورت می‌گیرد که به آن قرارداد اجاره گفته می‌شود. این قرارداد یکی از مهمترین فرآیندهای اجاره ملک، به خصوص، برای متقاضیان خارجی به شمار می‌رود. طبق سند اجاره نامه که بین مستأجر و صاحب ملک منعقد می‌گردد، ملک مورد نظر در ازای اجاره ماهیانه و برای مدت معین در اختیار مستأجر قرار گرفته می‌شود.

یکی از مهمترین دلایل عقد قرارداد اجاره این است که این سند از ایجاد هرگونه مشکل قانونی بین مستأجر و صاحب ملک جلوگیری می‌کند.

مهمترین مواردی که در قرارداد بایستی ذکر شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • مبلغ اجاره خانه
 • شماره پروانه مالکیت
 • منطقه‌ای که ملک در آن می باشد
 • نوع ملک اجاره‌ای
 • نام صاحب ملک
 • شماره ملی و تابعیت صاحب ملک
 • آدرس صاحب ملک
 • مشخصات هویتی مستأجر
 • شماره تابعیت و کد مستأجر
 • آدرس مستأجر
 • تاریخ و ساعت عقد قرارداد
 • مدت زمان اجاره
 • میزان اجاره سالانه
 • نحوه پرداخت اجاره
 • هدف از اجاره ملک
 • وضعیت ملک
 • لوازم تحویل داده شده در زمان اجاره ملک

موارد مهم در قرارداد اجاره خانه در ترکیه

هزینه لازم برای اجاره خانه در ترکیه ارزان

خبر خوب برای متقاضیان اجاره خانه در ترکیه این می‌باشد که حداقل اجاره مورد نیاز در این کشور، حدود ۵۵.۶۰ درصد پایین‌تر از ایران است. اگر فردی توانایی خرید ملک در ایران را داشته باشد، می‌تواند با همان هزینه برای خرید ملک در ترکیه نیز اقدام کند. این قضیه در رابطه با اجاره هم صدق می‌کند. بنابراین افراد می‌توانند با داشتن هزینه اندک برای اجاره خانه در ترکیه ارزان اقدام کنند. البته اجاره خانه در ترکیه در همه شهرها و قسمت‌های آن به این صورت نیست. مثلاً در برخی مناطق استانبول، ازمیر، آنکارا و آنتالیا اجاره‌خانه بسیار گران است.

به هر حال افرادی که قصد اجاره ملک در این کشور را دارند، بهتر است که همه شرایط و مناطق ترکیه را به دقت بررسی کنند. در ادامه متوسط هزینه های زندگی در ترکیه برای اجاره خانه آورده شده است:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای ترکیه معادل ۲۱۲۷.۶۶ لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهرها معادل ۱۳۵۲.۵۱ لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر معادل ۳۷۵۸.۹۲ لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر معادل ۲۳۴۴.۷۴ لیر

البته هزینه‌های فوق متوسط اجاره در ترکیه را نشان می‌دهند. افراد با مبالغ کمتر، مثلا با ۵۰۰ لیر هم می‌توانند اقدام کنند.

توجه کنید که این قیمت ها حدودی و در سال ۱۴۰۲ جمع‌آوری شده است.

نوع ملک اجاره قیمت حدودی
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای ترکیه ماهانه 2127 لیر
هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهرها ماهانه 1352 لیر
هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ماهانه 3758 لیر
هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر ماهانه 2344 لیر

پس از اجاره خانه در ترکیه چه باید کرد؟

اولین کاری که مستأجر باید بلافاصله پس از اجاره خانه در ترکیه انجام دهد، فعال‌سازی انشعاب آب، برق و گاز می‌باشد‌. برخلاف ایران، در ترکیه هر مستأجر باید انشعاب آب، گاز و برق را برای مدتی که قرار است در آن ملک زندگی کند، به نام خود فعال‌سازی نماید. برای اینکار، مستاجر باید به اداره آب، برق و گاز مراجعه کند و نسبت به فعال‌سازی انشعاب‌های خانه اقدامات لازم را انجام دهد. مستأجر باید دقت کند که در صورت عدم انجام این فرآیند نمی‌تواند از گاز، برق و آب منزل خود استفاده نماید. لازم به ذکر است افرادی که در مجتمع‌های مسکونی زندگی می‌کنند، به‌دلیل اشتراکی بودن انشعاب آب، برق و گاز نیاز به فعال‌سازی انشعاب ندارند.

مستأجر باید با در دست داشتن کارت اقامت ترکیه یا همان کیملیک کارت، پاسپورت و سایر مدارک هویتی به اداره آب، برق و گاز مراجعه کند. سپس قبوض انرژی خانه را به نام خود تغییر ‌دهد. مستأجر باید مقداری ودیعه هم برای انجام این کار در اختیار ادارات قرار دهد. مبلغ ودیعه برای اداره آب و برق ترکیه ۳۰۰ لیر و برای اداره گاز ترکیه ۶۰۰ است. پس از پایان مدت قرارداد و ابطال انشعاب آب، برق و گاز، مبالغ ودیعه نیز به افراد بازگردانده می‌شوند. برای کسب اطلاعات دقیق تر و بیشتر در این باره پیشنهاد میکنیم مقاله ی اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک را از دست ندهید.

پس از اجاره خانه در ترکیه چه باید کرد؟

اقامت 5 ساله ترکیه

اقامت ۵ ساله ترکیه

کشور ترکیه، به دلیل نزدیکی به ایران و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی و فضای بازتر اقتصادی، برای بسیاری از ایرانی‌ها یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل می‌باشد. در طول چند دهه اخیر، گزینه‌های مهاجرتی متنوعی توسط دولت ترکیه ارائه شده است. این گزینه‌ها مهاجرت به ترکیه را جذاب‌تر می‌کنند. اقامت ترکیه به دو صورت اعطا می‌شود: موقت و دائم. اقامت ۵ ساله ترکیه، یکی از گزینه‌های اقامتی موقت است.

سخن پایانی

عموما در برخی مناطق، اجاره ملک در ترکیه ارزان و به‌صرفه است. در صورتی که متقاضی قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را داشته باشد، با اجاره خانه می تواند در مخارج خود صرفه‌جویی نماید. البته اگر فرد قصد داشته باشد برای مدت طولانی‌تری در ترکیه اقامت داشته باشد هم می‌تواند خانه اجاره کند. با اجاره خانه در ترکیه می‌توان اقامت یک‌ ساله ترکیه را دریافت کرد که البته قابل تمدید نیست. به طور کلی، افراد قبل از اقدام به خرید یا اجاره ملک در ترکیه، باید از همه قوانین و مقررات این کشور مطلع شوند.که متخصصین ما در هرمس اپلای آماده کمک به شما می باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
با اجاره خانه در ترکیه می توانم اقامت ترکیه را به دست آورم؟
با اجاره خانه ارزان در ترکیه می توانید اقامت یک ساله ترکیه را به دست آورید.
حداقل اجاره خانه در ترکیه چقدر است؟
این هزنیه به عوامل مختلفی مربوط است ولی حداقل قیمت را می توان از ۱۳۵۲ لیر در نظر گرفت.
بهترین شهر برای اجاره ارزان ملک در ترکیه کجاست؟
استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، آلانیا، ارزروم و ترابزون
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای