درباره استونی

درباره استونی

درباره استونی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. استونی جزء کشورهای شمالی قاره اروپا به شمار می‌رود که دارای جغرافیای خاص و منحصربه‌فردی است. بخش قابل‌ توجهی از خاک استونی را جنگل‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و زمین‌های پست و تپه‌ای به خود اختصاص داده‌اند. به همین دلیل، این کشور دارای یک آب ‌و هوای معتدل است. استونی دارای یک اقتصاد صنعتی است و به دلیل منسوجاتش در جهان شناخته می‌شود. این کشور یکی از جذاب‌ترین کشورهای اروپایی است و ما در این مقاله قصد داریم تا درباره استونی بیشتر صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور استونی

از میان سه کشور باتیک که در شمال شرقی قاره اروپا واقع شده‌اند، کشور استونی شمالی‌ترین کشور شناخته می‌شود. این کشور ۱۵۰۰ جزیره را در خود جای داده است و حدود ۸ درصد از مساحت این کشور به جزایر آن تعلق دارد. کشور استونی از نظر موقعیت جغرافیایی به گونه قرار گرفته است که از سمت غرب توسط دریای بالتیک احاطه شده و از ناحیه شرق و جنوب با روسیه هم مرز است. آنچه باید درباره استونی بدانید این است که در میان کشورهای اطراف دریای بالتیک، کشور استونی با مساحتی بالغ بر ۴۵ هزار کیلومتر مساحت کمی دارد و پایتخت آن شهر تالین است.

این کشور که در طول تاریخ خود همواره زیر سلطه کشورهای دیگر بوده است، توانست در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۹۱ به‌ عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شود و اندکی بعد از آن، به عضویت سازمان ملل دربیاید. همچنین این کشور تصمیم گرفت تا دولت خود را به یک دولت دموکراسی پارلمانی تبدیل کند و اقتصاد خود را به سمت سرمایه‌داری سوق دهد.

کشور استونی پر از رودخانه‌هایی است که بیشتر به خلیج فنلاند، ریگا یا دریاچه پیپوس ختم می‌شوند

آشنایی با جغرافیای استونی

. طولانی‌ترین رودخانه این کشور، پارنو (Pärnu) نام دارد که طول آن حدود 145 کیلومتر است. از دیگر رودهای مهم این کشور می‌توان به پدجا، ناروا و کاساری اشاره کرد. بزرگ‌ترین دریاچه‌ای که در استونی واقع شده است، دریاچه پیپوس (Peipus) نام‌ دارد که دارای مساحتی در حدود 3.550 کیلومتر مربع است. درباره استونی و دریاچه بزرگ آن باید بدانید که این دریاچه با کشور روسیه مشترک است.

ارتفاع در شمال غربی استونی به طور متوسط 49 متر است، اما در جنوب شرقی این میزان به 98 متر نیز می‌رسد. بلندترین نقطه این کشور دارای ارتفاعی بالغ بر 317 متری بوده که در آن تپه‌ای به نام تپه سور موناماگی “Suur Munamägi” واقع شده است. استونی همچنین دارای باتلاق‌ها و تالاب‌های بسیار زیادی به‌خصوص در مناطق غربی است. جنگل‌هایی که در این کشور وجود دارند، معمولاً ترکیبی از درخت‌های صنوبر مخروطی، کاج، توس سفید، افرا و اسپین هستند. این جنگل‌ها حدود 47.7 درصد از مساحت استونی را پوشش می‌دهند.

آب ‌و هوای استونی

درباره استونی و آب ‌و هوای آن باید اشاره کرد که این کشور دارای آب‌ و هوای معتدل است و به‌ شدت با آب ‌و هوای مناطق شرق روسیه که در همان عرض جغرافیایی قرار دارند، متفاوت است. استونی در مسیر توده هوایی قرار گرفته است که گردبادهایی که از اقیانوس اطلس شمالی سرچشمه می‌گیرند، از آن عبور می‌کنند. از این ‌رو، در زمستان‌ها هوای گرم و در تابستان‌ها هوای خنکی در اکثر مناطق این کشور حکم ‌فرما است.

مناطق ساحلی شمالی و غربی به نسبت مناطق داخلی دارای آب‌ و هوای معتدل‌تری هستند، در حالی ‌که مناطق شرقی و جنوب شرقی بیشتر آب‌ و هوای قاره‌ای دارند. میانگین دما در استونی بین منفی ۸ تا منفی ۵ درجه در ژانویه و بین ۱۶ تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد در جولای است. بارندگی در این کشور به ‌صورت سالیانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌متر است که به دلیل تبخیر ناچیز، بیشتر منجر به تشکیل غرقاب‌ها می‌شود. از این ‌رو، آب‌ و هوای استونی بسیار برای کشاورزی مطلوب است.

آشنایی با مردم استونی

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، کشور استونی تعداد مهاجر بیشتری را در خود جای‌ داده است. به همین دلیل، امروزه شاهد آن هستیم که تنها دو سوم از جمیعت ۱.۴ میلیون نفری این کشور را استونیایی‌ها به خود اختصاص داده‌اند. از بین تمامی اقلیت‌های قومی، روس‌ها بیشترین جمعیت را دارند. از دیگر اقلیت قومی مهم در استونی می‌توان به اوکراینی‌ها، بلاروسی‌ها و فنلاندی‌ها اشاره کرد. همین امر موجب شده است تا تفاوت‌های زبانی و فرهنگی در این کشور بیشتر نمایان شوند.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، کشور استونی تعداد مهاجر بیشتری را در خود جای‌ داده است

زبان مردم استونی

درباره استونی و زبان آن باید اشاره کرد که دولت این کشور، زبان استونیایی را به‌ عنوان زبان رسمی معرفی کرده است. این زبان شاخه‌ای از فینو – اوگریک بوده که خود از خانواده زبان‌های اورالیک است. امروزه بیش از دو سوم مردن استونیایی به زبان اصلی این کشور صحبت می‌کنند، اما حضور پرجمعیت روسی‌ها در استونی باعث شده است که زبان روسی نیز جزء زبان‌های اصلی این کشور به شمار رود. لازم است این نکته را در نظر بگیرید که زبان روسی بیشتر در قسمت شمال شرقی استونی صحبت می‌شود.

دین مردم در استونی

با این که دین مسیحیت به عنوان دین غالب در کشور استونی شناخته می‌شود، اما دولت آن هیچ دین حکومتی و دولتی را به ‌عنوان دین رسمی معرفی نکرده است. از این ‌رو، اکثر مردم استونی غیر مذهبی به شمار می‌آیند. با این ‌وجود، تعداد مسیحیان در کشور استونی کم نیست. از مهم‌ترین شاخه‌های دین مسیحیت که در استونی وجود دارد، می‌توان به ارتدوکس، باپتیست، متدیست و کاتولیک‌های رومی اشاره کرد.

درباره اقتصاد کشور استونی

در این قسمت قصد داریم تا درباره استونی و اقتصاد آن صحبت کنیم. اساساً استونی به ‌عنوان بخشی از اقتصاد وابسته به شوروی یک منطقه صنعتی به شمار می‌رفت که کشاورزی سهم کمی در آن داشت. اگرچه صنعت و کشاورزی به ‌عنوان ارکان اصلی اقتصاد استونی به شمار می‌روند، اما در سال‌های اخیر سهم این حوزه‌های اقتصادی در تولید ناخالص داخلی و اشتغال نیروهای کاری کم شده است. این در حالی است که بخش‌های تجارت و صنعت خدمات در این کشور رشد قابل ‌توجهی داشته‌اند.

اقتصاد استونی در جریان گذار به اقتصاد بازار، یک رکود اولیه را تجربه کرد، اما در اواسط دهه ۱۹۹۰ روند بهبودی آغاز شد. علاوه بر این، اقتصاد استونی به‌ عنوان یکی از لیبرال‌ترین اقتصادها در اروپا به شمار می‌آید. از جمله ویژگی‌های اقتصاد استونی می‌توان به بودجه ملی متعادل، مالیات‌ بر درآمد با نرخ ثابت و تعرفه‌های گمرکی بسیار پایین اشاره کرد. اگرچه خصوصی‌سازی کسب‌ و کارهای دولتی تقریباً در آغاز قرن بیست و یکم کامل شد، اما همچنان دولت بر برخی فعالیت‌های انرژی و دریایی نظارت می‌کند.

منابع و صنایع کشور استونی

مهم‌ترین ماده معدنی استونی نفت شیل بوده، به گونه‌ای که این کشور را در رده یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آن در جهان قرار داده است. ذخایر و تولید زغال ‌سنگ نارس نیز رشد قابل ‌توجهی در این کشور داشته است. تولید برق هم برای اقتصاد استونی و هم برای مناطق اطراف آن اهمیت بسیار زیادی دارد. درباره استونی باید بدانید که این کشور بخش عمده‌ای از برق مورد نیاز لتونی و بخش‌هایی از شمال غربی روسیه را تأمین می‌کند. کشاورزی نیز به ‌عنوان پایه و اساس صنعت فراوری مواد غذایی در این کشور شناخته می‌شود.

محصولات اصلی تولید شده در این کشور سیب‌زمینی، جو و یونجه هستند و الوار و نجاری از قدیمی‌ترین صنایع استونی به شمار می‌آیند. از محصولات چوبی مهم استونی می‌توان به کاغذ، خمیر، کبریت و مبلمان اشاره کرد. بیشتر نیروی کار صنعتی این کشور در صنایع فراوری مواد غذایی، جنگلداری، ماشین‌سازی و تولید انرژی مشغول به کار هستند، البته در این کشور صنایع شیمیایی و معدنی نیز اهمیت قابل ‌توجهی دارند. به این صنایع همچنین باید صنایع مخابراتی، منسوجات و کالاهای مصرفی را هم اضافه کرد.

دولت و جامعه در استونی

از جمله مهم‌ترین اقدامات دولت استونی پس از اعلام استقلال از شوروی در سال 1991، تنظیم قانون اساسی و حمایت از حقوق گروه‌های اقلیت بود. قانون اساسی جدید عمدتاً بر اساس سند 1938 که اساس ساختار دولت استونی پیش از شوروی را مشخص کرده بود، تنظیم شده است. این سند با حفظ ملت استونی، یک مجلس قانون‌گذاری تک مجلسی به نام ریجی کوگا (Riigikogu) را تأسیس کرد که اعضا آن مستقیماً از سوی نمایندگان در دوره‌های چهار‌ ساله انتخاب می‌شوند.

رئیس‌ جمهور به ‌عنوان رئیس دولت و فرمانده عالی نیروهای مسلح حضور دارد و حداکثر برای یک دوره پنج‌ ساله متوالی انتخاب می‌شود. قدرت اجرایی جزء اختیارات نخست‌ وزیر است که توسط شخص رئیس‌ جمهور انتخاب می‌شود. دولت استونی همچنین مسئول اجرای سیاست‌های داخلی و خارجی و هماهنگی نهادهای دولتی است. همچنین استونی به ۱۵ شهرستان تقسیم می‎شود که خود آن‌ها نیز شامل بخش‌های مختلفی هستند. سن رأی‎دهندگان در استونی ۱۸ سال تمام است.

سیستم بهداشتی و رفاهی استونی

. با توجه ‌به این که استونی موقعیت ممتازی در نظام اقتصادی شوروی داشت، توجهات ویژه‌ای به چنین سیستم‌هایی شده است. از این‌ رو، شاهد نرخ بالای بهره‌وری، نرخ بالای حقوق ماهیانه و بالاترین سرانه مسکن در این کشور هستیم. با این ‌وجود، استونی با نرخ بسیار پایین افزایش جمعیت روبرو است که تمایل خانواده‌ها را برای کاهش اندازه نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، مراقبت‌های بهداشتی در استونی برای همه رایگان و در دسترس است و توسط دولت اداره می‌شود. پس از استقلال، قانون جدید در خصوص بیمه سلامت وضع شد. این قانون یک سیستم غیر متمرکز برای بودجه پزشکی ایجاد کرد که عمدتاً در سطح شهرستان‌ها و شهرداری‌ها اجرا می‌شود. به همین دلیل، تمامی شهروندان استونی می‌توانند از خدمات بهداشتی با پایین‌ترین قیمت بهره‌مند شوند.

آنچه که درباره استونی قابل ‌توجه است، نگاه ویژه دولت این کشور به سیستم‌های بهداشتی و رفاهی است

نظام آموزشی در استونی

در سال ۱۹۹۳ قانونی در کشور استونی به تصویب رسید که نظام آموزشی این کشور را تغییر داد. طبق این قانون، تحصیلات برای تمامی افراد تا سن ۱۷ سالگی اجباری شد. آموزش‌هایی که در این کشور به دانش‌آموزان و دانشجویان داده می‌شود، اغلب به زبان استونیایی هستند. با این ‌وجود، مدارس و دانشگاه‌هایی که دوره‌هایی با زبان روسی ارائه می‌دهند، نیز کم نیستند. آموزش عالی نیز از تغییرات به وجود آمده توسط قانون ۱۹۹۳ بی‌نصیب نماند.

درباره استونی و نظام آموزشی این کشور باید بدانید که سیستم آموزشی آن به سمت سیستم آموزشی کشورهای غربی حرکت کرد و دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم شدند. این کشور همچنین دارای مؤسسه‌های بسیار برجسته‌ای است که وظیفه آموزش به دانشجویان مختلف را به عهده دارند.

دانشگاه‌های برتر کشور استونی

همچنین کشور استونی به دلیل داشتن دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی پیشرفته در بین دانشجویان محبوبیت بالایی پیدا کرده است. امروزه دانشگاه‌های استونی امکانات و فناوری‌های کلاسی و استانداردهای علمی بالایی دارند و می‌توانند بیش از ۱۵۰ مدرک تحصیلی معتبر را به دانشجویان خود اعطا کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در استونی، شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه دانشگاه‌ها است. در حال حاضر، این کشور ۱۵ دانشگاه دولتی و ۹ دانشگاه خصوصی دارد.

آنچه که باعث می‌شود تا بحث درباره استونی و تحصیل در این کشور اهمیت بالایی پیدا کند، وجود دانشگاه‌های سطح بالا در کنار امکان زندگی در یک کشور بسیار مرفه است. باید بدانید که دانشگاه‌ها، دانشکده‌های پزشکی، مهندسی و حقوقی استونی در بین جوامع آموزشی احترام و شهرت بالایی دارند. همچنین این دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی این فرصت را می‌دهند تا در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل در استونی را تجربه کنند.

در این میان، افراد زیادی تمایل پیدا می‌کنند تا زندگی در این کشور را تجربه کنند و از امکانات مختلف آن از جمله امکانات تحصیلی در دانشگاه‌های آن بهره‌مند شوند. یکی از مراکز معتبر که به متقاضیان برای این امر کمک می‌کند، مجموعه هرمس اپلای است. این مجموعه با آگاهی از تمامی قوانین و شرایط لازم می‌تواند به افراد کمک کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانند به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنند و فرصت زندگی در کشور زیبای استونی را از دست ندهند. از مهم‌ترین و برترین دانشگاه‌های استونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه تارتو

دانشگاه تارتو موفق شد در آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (QS) رتبه 251 را به خود اختصاص دهد. این مؤسسه که در سال 1632 تأسیس شده است، به‌ عنوان قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی استونی و یکی از قدیمی‌ترین مؤسسه‌های شمال اروپا شناخته می‎شود. دانشگاه تارتو در حدود 13.400 دانشجو دارد که در این میان، 800 نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه همچنین یکی از اعضا گروه کویمبرا و شبکه اوترخت است که هر دو همکاری بی‌نظیری در آموزش عالی بین‌المللی دارند.

همچنین دانشگاه تارتو در برنامه Erasmus Mundus حضور دارد که باعث می‌شود تا با بیش از 200 دانشگاه در سراسر جهان همکاری داشته باشد. دانشگاه تارتو مفتخر است که میزبان بسیاری از دانشجویان برجسته باشد که در میان آن‌ها دو برنده جایزه نوبل در رشته‌های پزشکی و شیمی حضور دارند.

دانشگاه صنعتی تالین (TUT)

دانشگاه صنعتی تالین در سال ۱۹۱۸ تأسیس شده است و به ‌عنوان تنها دانشگاهی شناخته می‌شود که به‌ صورت تخصصی در حوزه فناوری فعالیت می‌کند. این دانشگاه دارای ۸ دانشکده و حدود ۱۲.۰۰۰ دانشجو است که در میان آن‌ها ۱.۴۰۰ دانشجو بین‌المللی حضور دارند. از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه صنعتی تالین می‌توان به رشته‌های مهندسی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، علوم اجتماعی و فناوری اشاره کرد.

از آنجایی که تمرکز اصلی دانشگاه صنعتی تالین بر نوآوری است، این دانشگاه به‌ عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود، به طوری که امروزه دانشجویان بیش از ۸۰ کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همین امر باعث شده است تا نظرات درباره استونی و تحصیل در این کشور بسیار مثبت باشد.

دانشگاه علوم زیستی استونی

این دانشگاه در سال ۱۶۳۲ تأسیس شده است و امروزه به ‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های استونی شناخته می‌شود. مؤسسه دامپزشکی و علوم دامی این دانشگاه دارای ۱۰ گروه است. از این‌ رو، طبیعی است که دانشگاه علوم زیستی استونی در بسیاری از زمینه‌ها مانند تغذیه دام، تولید حیوانات، ژنتیک و نژاد حیوانات و … حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. این دانشگاه که با تمرکز بر تحقیقات و توسعه کشاورزی در استونی تأسیس شده است، امروزه مقصد مناسبی برای تمامی دانشجویان به شمار می‌آید.

نمی‌شود درباره استونی صحبت کرد، اما به شهرهای زیبا و آرامش‌بخش آن اشاره‌ای نکرد

معرفی شهرهای مهم استونی

نمی‌شود درباره استونی صحبت کرد، اما به شهرهای زیبا و آرامش‌بخش آن اشاره‌ای نکرد. شهرهای استونی دارای سواحل بسیار خوش منظره و تاریخ غنی هستند که باعث شده است تا سالیانه افراد زیادی برای بازدید آن‌ها به این کشور سفر کنند. از جمله مهم‌ترین مزایای حضور در شهرهای مختلف استونی، هزینه‌های زندگی بسیار مقرون‌به‌صرفه آن‌ها است. ما در این قسمت قصد داریم تا برترین و مهم‌ترین شهرهای این کشور را به شما معرفی کنیم. این شهرها عبارت‌اند از:

تالین

تالین به‌ عنوان پایتخت کشور استونی، یکی از شهرهای بزرگ آن نیز به شمار می‌رود. این شهر دارای مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تومپی(Toompea) و خیابان باستانی کابل استون (Cobblestones) اشاره کرد. این شهر جزء قدیمی‌ترین شهرهای شمال اروپا بوده که در قرن 13 تأسیس شده است. به دلیل موقعیت استراتژیک تالین، این شهر سریعاً به یک مرکز تجاری بزرگ بدل شده است که اهمیت بسیار زیادی در حوزه‌های مالی، سیاسی و فرهنگی دارد.

تارتو

شهر تارتو به‌ عنوان قطب فکری و فرهنگی استونی شناخته می‌شود. دلیل اصلی آن نیز وجود مؤسسه‌های آموزشی حرفه‌ای مانند دانشگاه تارتو است. تارتو یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استونی است که مساحتی در حدود ۴۰ کیلومتر مربع دارد. تقریباً یک هفتم از جمیعت شهر تارتو را دانشجویان به خود اختصاص داده‌اند. این شهر همچنین میزبان دادگاه عالی استون، موزه مای استونی و وزارت آموزش و تحقیقات است.

ناروا

شهر ناروا با مساحت ۶۰ کیلومتر مربعی خود، یکی دیگر از شهرهای مهم استونی است. این شهر به دلیل موقعیت مرزی خود که منتهی‌الیه شرق استونی و هم مرز با روسیه بوده، شهرت بالایی پیدا کرده است. شما در این شهر می‌توانید تلاقی دو فرهنگ متفاوت را به ‌خوبی مشاهده کنید. از دیگر شهرهای مهم استونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیلامیه

ویلجندی

کورسار

پالدیسکی

کیلا

آلاتسکیوی

پانگودی

والگا

مهاجرت به استونی

مهاجرت به استونی

استونی یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت محسوب می‌شود. جهت زندگی و تحصیل در استونی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، نیاز به هزینه کمتری خواهید داشت

جمع بندی

کشور استونی یکی از کشورهای شمالی اروپا به شمار می‌‌آید که دارای آب ‌و هوای معتدلی است. بخش عمده‌ای از این کشور را جنگل‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و باتلاق‌ها به خود اختصاص داده‌اند. کشور استونی همچنین دارای یک اقتصاد حرفه‌ای و پیشرو است که از مهم‌ترین صنایع آن می‌توان به صنایع کشاورزی، جنگلداری، فراوری مواد غذایی و نساجی اشاره کرد.

درباره استونی و سیستم آموزشی این کشور باید بدانید که سالیانه دانشجویان مختلفی از سراسر دنیا، متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند. در صورتی که شما نیز مایل باشد که در دانشگاه‌های مطرح این کشور مرفه تحصیل کنید، می‌توانید با هرمس اپلای در تماس باشید. کارشناسان این مجموعه می‌توانند با بررسی شرایط شما بهترین راه را برای مهاجرت از طریق مختلف از جمله مهاجرت تحصیلی پیشنهاد کنند و در این مسیر کنار شما باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
پایتخت کشور استونی کدام شهر است؟
شهر تالین پایتخت و یکی از بزرگترین شهرهای کشور استونی میباشد.
دین مردم استونی چه دینی میباشد؟
دین غالب مردم این کشور عموما مسیحیت میباشد و تعدادی هم دین های ارتدوکس، باپتیست، متدیست و کاتولیک را پرستش میکنند. اما از آنجایی که دولت این کشور هیچ دینی را به رسمیت معرفی نکرده بعضی مردم هیچ دین و مذهبی ندارند.
زبان عموم مردم استونی چه زبانی است؟
زبان رسمی این کشور استونیایی میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای