دانشگاه ارجیس

دانشگاه ارجیس

شهر :

کایسری

سال تاسیس :

1978

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

21

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

19

یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دولتی شهر کایسری، دانشگاه ارجیس محسوب می‌شود. این دانشگاه در زمره دانشگاه‌هایی قرار می‌گیرد که هر ساله دانشجویان خارجی زیادی از جمله دانشجویان ایرانی نسبت به کسب پذیرش آن اقدام می‌کنند. دلیل این میزان محبوبیت بالا را می‌توان دولتی بودن این دانشگاه دانست. علاوه بر این، باید بدین نکته اشاره کنیم که این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم کشورمان است.

در این دانشگاه دروس به دو زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌‌شوند که خود یک ویژگي‌ عالی به شمار می‌آيد. این دانشگاه توانسته است رتبه بیست و یک را در بین کلیه دانشگاه‌‌های ترکیه‌ای به خود اختصاص دهد. اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دانشگاه هستید و یا می‌خواهید آینده تحصیلی خود را در کایسری ادامه دهید، با ما همراه شوید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

محل قرارگیری دانشگاه

دانشگاه ارجیس دقیقاً در بخش جنوبی شهر کایسری ساخته شده است. شهر کایسری همان شهر قیصریه به شمار می‌آيد که همواره به‌عنوان یکی از شهرهای مهم کشور ترکیه شناخته می‌شود. تاریخ تأسیس این دانشگاه به سال 1969 میلادی برمی‌گردد. بر همین اساس می‌توان گفت که این دانشگاه از جمله باسابقه‌ترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود که از همان ابتدا مشغول به آموزش برترین دانشجویان در شهر کایسری بوده است.

جالب است بدانید این محل در ابتدا به‌عنوان یک مؤسسه مخصوص آموزش عالی فعالیت خود را آغاز کرد، اما پس از گذشت حدوداً هشت سال، خود تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های شهر کایسری شد. این دانشگاه دقیقاً روبه‌روی مرکز علمی – آموزشی turizm fakultesi قرار دارد. اولین دانشکده موجود در این دانشگاه، دانشکده پزشکی آن بود که امروزه نیز بزرگ‌ترین دانشکده موجود در ارجیس محسوب می‌شود.

به‌مرورزمان دانشکده‌های دیگری نیز همچون دانشکده علوم‌انسانی، ‌ دانشکده اقتصاد و… در دانشگاه Erciyes University ساخته شده‌اند. بر اساس برنامه‌های مدیریت و گسترش این دانشگاه، ‌ ارجیس در سال‌های آینده نیز به توسعه خود ادامه می‌دهد و قرار است مساحت بیشتری از شهر کایسری به دانشکده‌های این دانشگاه اختصاص داده شود؛ بنابراین می‌توان گفت تجربه تحصیل در این دانشگاه به معنای تجربه تحصیل در یکی از برترین شهرهای کشور ترکیه است.

نوع دانشگاه

در کشور ترکیه به‌طورکلی دو نوع دانشگاه وجود دارد که عبارت‌اند از: دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌‌های خصوصی. دانشگاه ارجیس از جمله دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه از همان آغاز فعالیت خود تحت‌نظر دولت کشور ترکیه مشغول به فعالیت بوده و این روند تا کنون ادامه داشته است.

دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه از نظر امکانات و تجهیزات واقعاً دست کمی از دانشگاه‌های خصوصی ندارند. در واقع برخلاف تصور عموم متقاضیان ایرانی، دانشگاه‌هایی همچون ارجیس چه از لحاظ تعداد دانشجو و چه از لحاظ امکانات رفاهی و حتی تجهیزات آزمایشگاهی هم‌رده دانشگاه‌های بزرگ خصوصی موجود در شهرهای بزرگی همچون استانبول یا آنکارا هستند.

مهم‌ترین مزیت دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه را می‌توان امکان پذیرش در آن‌ها با استفاده از آزمون yos دانست. به‌طورکلی باید گفت جهت پذیرش در کلیه دانشگاه‌های ترکیه، ‌ من جمله دانشگاه ارجیس، ‌ باید حتماً نمره قبولی مناسبی را در آزمون ورودی دانشگاه‌ها یا همان yos به دست بیاورید.

این آزمون ورودی را می‌‌توان چیزی شبیه به کنکور در کشور خودمان دانست، اما در این آزمون تنها مواردی همچون هوش و ریاضیات مورد بررسی قرار می‌گیرند. درهرصورت می‌توان گفت که شرایط پذیرش برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه ارجیس کاملاً مهیا است.

مورد تأیید بودن دانشگاه

Erciyes University به طور کامل مورد تأیید وزارت علوم کشورمان است. تأییدیه‌های مربوط به دانشگاه‌های خارجی در کشور ما توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان ارائه می‌شوند. افرادی که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل کرده‌‌اند می‌توانند پس از بازگشت به کشور به‌عنوان استاد یا استادیار در دانشگاه‌های مختلف کشور خودمان مشغول به فعالیت شوند.

شایان‌ذکر است که تاکنون وزارت بهداشت دانشگاه ارجیس را تأیید نکرده است. این بدان معناست که در صورت تحصیل در رشته‌های پزشکی و فارغ‌التحصیلی، امکان فعالیت به‌عنوان پزشک و ایجاد مطب در کشورمان وجود ندارد؛ بنابراین اگر جزو متقاضیانی به شمار می‌آيید که قصد دارند پس از پایان دوران تحصیل خود به ایران برگردند و به‌عنوان پزشک در مطب یا بیمارستان خاصی مشغول به فعالیت باشند، این دانشگاه گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

مورد تأیید بودن دانشگاه

تحصیل در سایر رشته‌های این دانشگاه بلامانع است و پس از بازگشت به کشور جهت پیدا کردن شغل و یا تدریس در مراکز آموزشی کشورمان دچار مشکل خاصی نمی‌شوید. به طبع اگر قصدتان باقی ماندن در ترکیه و مهاجرت به این کشور است، دانشگاه ارجیس انتخاب بسیار مناسبی است؛ زیرا به تأییدیه مراکزی همچون وزارت علوم یا وزارت بهداشت کشورمان نیاز نخواهید داشت.

رتبه دانشگاه

دانشگاه ارجیس از زمان تأسیس خود تاکنون همواره انتخاب اول متقاضیانی بوده است که قصد دارند در یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوند. همان‌طور که گفته شد، این دانشگاه توانسته است رتبه بیست و یکم را از بین کلیه دانشگاه‌های کشور ترکیه به خود اختصاص دهد. در واقع با کسب پذیرش در این دانشگاه، می‌توانید تجربه لذت‌بخش آموزش در یکی از سی دانشگاه برتر ترکیه را به دست بیاورید.

این موضوع وقتی جالب می‌شود که بدانید ارجیس حتی در بین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه نیز رتبه سیزدهم را کسب کرده‌ است. رقابت در این بخش بسیار دشوار است و همین رتبه عالی نشان‌دهنده سطح آموزشی فوق‌العاده مناسب در این دانشگاه محسوب می‌شود.

در حال حاضر برترین دانشکده این دانشگاه از لحاظ رتبه‌بندی، ‌ دانشکده مهندسی هواپیما به شمار می‌آيد که در کل کشور ترکیه دارای رتبه چهارم است. این دانشگاه یک پارک مخصوص علم و فناوری دارد که در بین پارک‌های علم و فناوری دانشگاه‌های ترکیه، رتبه هفتم را کسب کرده است.

نام این دانشگاه حتی در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز می‌رخشد. بر اساس آمارهای معتبر می‌توان گفت که ارجیس در بین کلیه دانشگاه‌های موجود در آسیا رتبه سیصد و ششم را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی‌های کلیه دانشگاه‌های جهان همواره توانسته است رتبه‌ای بین هشتصد الی هزار را کسب کند.

 

زبان‌های مورد استفاده جهت تدریس در دانشگاه

تدریس دروس مختلف در دانشگاه‌های کشور ترکیه معمولاً به دو زبان اصلی انگلیسی و ترکی صورت می‌گیرد. دانشگاه ارجیس نیز از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود و به همین دلیل دانشجویان می‌توانند با استفاده از زبان انگلیسی یا زبان ترکی مشغول به تحصیل شوند. میزان مدرک زبان موردنظر برای تدریس در این دانشگاه بستگی به رشته مدنظر شما دارد.

به‌عنوان‌مثال جهت تحصیل در رشته پزشکی با زبان انگلیسی معمولاً از شما درخواست می‌شود تا مدرک آیلتس آکادمیک با نمره مناسبی را به این دانشگاه ارائه کنید. این در حالی است که رشته‌های علوم‌انسانی معمولاً به نمره بالایی در زمینه آیلتس نیاز ندارند. اگر با زبان ترکی آشنایی دارید می‌توانید با راحتی و اطمینان خاطر بیشتری این دانشگاه را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید. باتوجه‌به چنین گستردگی زبانی می‌توان گفت که کلیه دانشجویان ایرانی با انتخاب این دانشگاه دست به انتخاب درستی زده‌اند.

شهریه دانشگاه

شهریه دانشگاه ارجیس یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيد که جهت معرفی این دانشگاه باید حتماً به آن بپردازیم. به‌طورکلی می‌‌توان گفت که به دلیل دولتی بودن این دانشگاه، نیازی به پرداخت شهریه‌های بسیار سنگین وجود ندارد. همین امر منجر به آن شده است که حتی متقاضیانی با بودجه کم نیز بتوانند به‌راحتی از این دانشگاه پذیرش بگیرند و در آن مشغول به تحصیل شوند.

طبیعتاً مانند هر دانشگاه دیگری، شهریه دانشگاه ارجیس نیز رابطه مستقیمی با رشته انتخابی شما خواهد داشت. برخی از رشته‌ها دارای شهریه بالاتری نسبت به رشته‌های دیگر هستند و چنین مواردی را باید در زمان کسب پذیرش در این دانشگاه مورد توجه قرار داد.

در حال حاضر بیش‌ترین شهریه مدنظر در این دانشگاه مربوط به رشته داروسازی است. متقاضیان این رشته باید حدوداً‌ پانزده هزار لیر به‌صورت سالیانه پرداخت کنند. البته، همین مبلغ شهریه نیز در مقایسه با شهریه مربوط به چنین رشته‌ای در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، واقعاً مقرون‌به‌صرفه و مناسب به نظر می‌رسد.

شهریه دانشگاه

رشته‌های پرطرف‌دار در این دانشگاه عبارت‌اند از رشته حقوق و رشته دندانپزشکی. شهریه رشته حقوق حدوداً دو هزار و پانصد لیر ترکیه و شهریه رشته دندانپزشکی نیز شش هزار لیر ترکیه است. باتوجه‌به موارد فوق باید گفت که میزان شهریه در دانشگاه ارجیس فوق‌العاده عالی محسوب می‌‌شود. اگر قصد کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه را دارید، قطعاً این دانشگاه برای شما گزینه مناسبی به شمار می‌آيد.

مهاجرت تحصیلی ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین مقصدها برای افرادی است که قصد دارند در کشوری اقدام به تحصیل کنند که نزدیک به زادگاهشان، ایران، باشد.

سخن آخر

از بین برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه باید به ارجیس اشاره کرد که در شهر کایسری قرار گرفته است. این دانشگاه همواره با ارائه برترین مدل‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف خود را به عنوانی یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه معرفی کرده است.

شما نیز می‌توانید با انتخاب دانشگاه ارجیس به‌عنوان دانشگاه مقصد خود، تجربه ادامه تحصیل در ترکیه در رشته‌های مختلف را به دست بیاورید. مهم‌ترین امر در این زمینه بهره‌گیری از یک تیم مهاجرتی مجرب است که راهنمایی‌های لازم را به شما عزیزان ارائه کنند. ما در هرمس اپلای مفتخر هستیم تا شما کاربران گرامی را در این زمینه همراهی کنیم و به نیازهای شما پاسخ دهیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

رنکینگ داخلی و جهانی دانشگاه ارجیس چند است؟
رتبه این دانشگاه در بین تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه 13 می باشد. همچنین این دانشگاه جزء برترین دانشگاه های رشته پزشکی ترکیه می باشد. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی مجله Times Higher Education Ranking (2020) در رتبه 1001 دنیا قرار دارد و بر اساس رتبه بندی مجله Shanghai Jiao Tong University Ranking (2019) در رتبه 701 جهان قرار دارد.
شهریه رشته های مختلف در دانشگاه ارجیس چقدر میباشد؟
شهریه رشته پزشکی 15600 لیر و دندانپزشکی 6000 لیر می باشد بقیه رشته ها کمتر از این مقدار می باشد. در حالت کلی شهریه رشته ها از حدود 2500 لیر تا 15600 لیر در سال می باشد.
چگونه میتوان در این دانشگاه پذیرش گرفت؟
برای قبولی در این دانشگاه می توانید از راه های مختلف مانند: آزمون SAT و YOS و یا پذیرش بدون کنکور بهره ببرید. همچنین در زمان ثبت نام بورسیه تحصیل ترکیه می توانید این دانشگاه را نیز برای تحصیل انتخاب نمایید.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای