دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک

شهر :

ارزوروم

سال تاسیس :

1957

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

18

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

23

دانشگاه آتاتورک مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور ترکیه در سال‌های اخیر توانسته است به یکی از مهم‌ترین مراکز مهاجرتی دانشجویان ایرانی تبدیل شود. دلیل این امر را می‌توان به کیفیت بالای دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه آتاتورک ارتباط داد. این دانشگاه که در شهر ارزروم قرار گرفته هرساله میزبان طیف عظیمی از دانشجویان خارجی است.

این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه قرار می‌گیرد. در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت دانشگاه مدنظر را می‌‌توان همین مورد دانست. این دانشگاه مورد تأیید وزرات بهداشت کشورمان است و به همین دلیل کلیه رشته‌های حوزه پزشکی این دانشگاه نیز در دسترس کامل دانشجویان ایرانی قرار دارند.

دانشگاه بزرگ آتاتورک توانسته است از بین دانشگاه‌های ترکیه‌ای رتبه هجدهم را به خود اختصاص دهد و امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی در آن وجود دارد. چنانچه خواستار کسب اطلاعات بیشتری در مورد این دانشگاه هستید، ادامه متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

محل قرارگیری دانشگاه بزرگ آتاتورک

همان‌گونه که گفته شد، دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم قرار گرفته است. این شهر همواره از شهرهای مورد علاقه بنیان‌گذار مدرنیت در کشور ترکیه، آتاتورک، بود. در واقع نام این دانشگاه نیز از همین فرد گرفته شده است. تاریخ ساخت این دانشگاه بی‌نظیر به سال 1957 میلادی یا 1336 شمسی برمی‌گردد.

همین امر نشان‌دهنده قدمت بسیار بالای این دانشگاه در بین کلیه دانشگاه‌های کشور ترکیه است. در واقع می‌توان به راحتی دانشگاه بزرگ آتاتورک را در بین باسابقه‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه قرار داد. این دانشگاه از همان زمان تأسیس تاکنون همواره قدم‌های بزرگی را در جهت گسترش علم در کشور ترکیه برداشته است.

امروزه برخی از برترین اساتید کشور ترکیه در این دانشگاه مشغول به تحصیل دروس مختلف هستند. دانشگاه آتاتورک همواره مأمن خوبی برای دانشجویان خارجی به شمار می‌آمده است. قرارگیری در شهر ارزروم به معنای قرارگیری در یکی از برترین شهرهای کشور ترکیه از لحاظ آب‌وهوا است. در واقع اگر به دنبال تحصیل در خوش آب‌وهواترین شهر کشور ترکیه هستید، این دانشگاه باید حتماً در رتبه اول لیست شما قرار بگیرد.

محل قرارگیری این دانشگاه در شهر ارزروم نیز به نوعی تعیین شده است که امکان گسترش دانشگاه در کلیه جهات وجود داشته باشد؛ به همین دلیل دانشجویان واقعاً مشکلی از لحاظ دسترسی به بخش‌های مختلف دانشگاه نخواهند داشت و خیلی راحت می‌توانند با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به این دانشگاه دسترسی داشته باشند.

نوع دانشگاه

دانشگاه آتاتورک از همان ابتدای تأسیس تاکنون به‌صورت کاملاً دولتی فعالیت کرده است. اگرچه در یک دوره تاریخی قصد بر آن بود تا این دانشگاه به یک دانشگاه خصوصی تبدیل شود، اما با این امر مخالفت شد و این دانشگاه هم‌اکنون جزو برترین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه به شمار می‌آيد.

دانشگاه‌ها در کشور ترکیه به دو دسته اصلی خصوصی و دولتی تقسیم‌بندی می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی ترکیه معمولاً دانشگاه‌هایی با قدمت بالاتر هستند که حوزه‌های تخصصی متنوعی را پوشش می‌دهند. گستردگی رشته‌های علمی در این دانشگاه‌ها بسیار مناسب است و دانشجویان تقریباً در هر رشته‌ای می‌توانند به راحتی تحصیل کنند.

علاوه‌براین، دولتی‌بودن این دانشگاه‌ها به معنای برخورداری از تسهیلات کمک آموزشی دولتی است؛ به همین دلیل امکانات برخی از دانشگاه‌های بزرگ دولتی همچون دانشگاه آتاتورک با دانشگاه‌های برتر خصوصی کاملاً برابری می‌کند.

نوع دانشگاه

شایان ذکر است که دانشگاه ataturk university  حتی در بین دانشگاه‌‌های دولتی کشور ترکیه نیز گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود. دلیل این امر را می‌‌توان به مواردی همچون سابقه بالا و همچنین بهره‌گیری از برترین اساتید دانست که قبلاً به آن‌ها اشاره کردیم.

بر اساس برنامه‌های دولت کشور ترکیه، این دانشگاه در سال‌های آينده به گسترش خود در بخش‌های مختلف ادامه می‌دهد. یکی از حوزه‌های مزبور، کسب دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. هم‌‌اکنون این دانشگاه میزبان طیف عظیمی از دانشجویان خارجی است که بسیاری از آنان از کشورهایی همچون ایران مهاجرت تحصیلی کرده‌اند.

مورد تأیید بودن دانشگاه

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در زمینه دانشگاه آتاتورک باید حتماً به آن اشاره کنیم، مورد تأییدبودن این دانشگاه است. مورد تأییدبودن یک دانشگاه به خصوص برای کلیه افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را دارند یک امر کاملاً مهم محسوب می‌شود و دانشگاه بزرگ آتاتورک نیز از این قضیه مستثنا نیست.

در حال حاضر وزارت بهداشت کشورمان رشته‌های پزشکی این دانشگاه را به طور کامل تأیید کرده است. این بدان معناست که در صورت تحصیل در رشته‌های پزشکی این دانشگاه می‌‌توانید به راحتی نسبت به بازکردن یک مطب یا کلینیک پس از پایان فارغ‌التحصیلی خود اقدام کنید. در واقع فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی در این دانشگاه توانای کار به عنوان یک پزشک را در کشور خودمان دارند.

اما وزارت علوم تاکنون این دانشگاه را به تأیید خود نرسانده است. شاید بپرسید که این امر چه تأثیری بر روی آینده شغلی می‌گذارد؟ باید بگوییم که فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی این دانشگاه تا زمانی که مدرکشان توسط وزارت علوم تأیید نشود، نمی‌توانند به‌عنوان یک استاد دانشگاه فعالیت کنند. در واقع اگرچه شما می‌توانید به فعالیت پزشکی خود بپردازید،‌ اما اجازه کار به‌عنوان استاد دانشگاه را نخواهید داشت.

سایر رشته‌های این دانشگاه نیز فاقد تأیید وزارت علوم کشورمان هستند. باتوجه‌به این موارد می‌توان گفت که اگر قصد بازگشت به کشور و فعالیت به‌عنوان یک پزشک را دارید، دانشگاه آتاتورک یک انتخاب بسیار مناسب برای شما عزیزان محسوب می‌شود.

مورد تأیید بودن دانشگاه

رتبه دانشگاه در کشور ترکیه

برای اشاره به رتبه دانشگاه آتاتورک باید موارد مختلفی را مورد بررسی خود قرار دهیم. در ابتدای متن گفته شد که این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور ترکیه رتبه هجدم را به خود اختصاص داده است. رتبه این دانشگاه در بین کلیه دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز بسیار مناسب به نظر می‌رسد؛ زیرا این دانشگاه توانسته است در این رتبه‌بندی، رتبه دوازدهم را به دست بیاورد.

دانشگاه بزرگ آتاتورک در بین کلیه دانشگاه‌های آسیا دارای رتبه دویست و پنجاه و هشتم است که برای یک دانشگاه ترکیه‌ای در شهر ارزوروم عددی واقعاً عالی به نظر می‌رسد. در حوزه رتبه‌بندی جهانی نیز سازمان‌های مختلفی نسبت به قرار دادن این دانشگاه در رتبه‌‌های بین هشتصد الی هزار قرار داده‌اند.

شایان ذکر است که برخی از رشته‌های این دانشگاه در بین کلیه مراکز آموزشی ترکیه نیز دارای رتبه برتر هستند. به‌عنوان‌مثال، اگرچه رتبه این دانشگاه در کشور ترکیه، دوازده است، اما رشته‌های پزشکی این دانشگاه در بین کلیه رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های مختلف ترکیه (اعم از خصوصی و دولتی) رتبه هشتم را کسب کرده‌اند.

باتوجه‌به موارد فوق می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه آتاتورک به معنای تحصیل در یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود. این رتبه بالا موجب شده است تا هم دانشجویان ترکیه‌ای و هم دانشجویان مهاجر خارجی نسبت به انتخاب این دانشگاه از بین کلیه دانشگاه‌های کشور ترکیه اقدام کنند.

زبان‌های مورد استفاده جهت تحصیل در رشته‌های مختلف

امروزه امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و زبان ترکی در اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه فراهم شده است و دانشجویان خارجی می‌توانند از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنند. در دانشگاه آتاتورک نیز اکثر رشته‌های تحصیلی هم به زبان ترکی و به زبان انگلیسی تدریس می‌شود؛ بنابراین نباید نگرانی خاصی از بابت زبان مورد استفاده در این دانشگاه‌ داشته باشید.

مهم‌ترین امر در این زمینه، ارائه مدارک معتبر مربوط به زبان ترکی و یا زبان انگلیسی است. در واقع یکی از شروط پذیرش در این دانشگاه کسب یکی از مدارک زبان ترکی یا انگلیسی محسوب می‌شود؛ زیرا بدون آن امکان پذیرش در این دانشگاه برای شما وجود ندارد.

شاید بپرسید که حداقل میزان مهارت زبانی برای کسب پذیرش در این دانشگاه چقدر است؟ به‌طورکلی نمی‌توان یک پاسخ کلی به این پرسش داد؛ زیرا هر رشته‌ای نیازمند ارائه مدارک زبان مختص به خود خواهد بود. در هر صورت شما به‌عنوان یک مهاجر خارجی نیاز به یادگیری سطح بالایی از زبان ترکی و زبان انگلیسی جهت کسب پذیرش یا اپلای در دانشگاه autaturk university دارید.

شهریه دانشگاه

به علت دولتی‌بودن دانشگاه آتاتورک، شهریه تحصیلی این دانشگاه نیز نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور ترکیه مناسب‌تر به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل اگر به دنبال تحصیل در یک دانشگاه ترکیه‌ای با هزینه پایین هستید، بهتر است به سراغ همین دانشگاه بروید.

علاوه‌براین، باید به این نکته اشاره کنیم که دانشجویان خارجی در این دانشگاه می‌توانند از بورسیه تحصیلی فول فاند نیز استفاده کنند. به طبع داشتن یک رزومه مناسب علمی جهت کسب این نوع بورسیه امری ضروری به شمار می‌آيد. معمولاً‌ پس از دو الی سه ماه، نتیجه کسب بورسیه به شما عزیزان اعلام خواهد شد؛ بنابراین، خیلی سریع می‌توانید کلیه کارهای پذیرش و اعزام خود به این دانشگاه را به پایان برسانید و در یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه Koc (کوچ) ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل همسایگی این کشور با ایران و همچنین شباهت‌های فراوان فرهنگی و زبانی مورد علاقه بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان است.

سخن آخر

دانشگاه‌های کشور ترکیه همواره به علت شهریه مناسب و نزدیکی به کشور جزو بهترین گزینه‌های موجود جهت تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شوند. یکی از برترین گزینه‌های موجود برای تحصیل در کشور ترکیه دانشگاه بزرگ آتاتورک در شهر ارزروم به شمار می‌آيد.

دانشگاه آتاتورک با داشتن تأییدیه از وزارت بهداشت کشور انتخابی بسیار مناسب برای کلیه علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پزشکی است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد این دانشگاه می‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای تماس بگیرید تا شما عزیزان را همراهی کنند.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا در این دانشگاه میتوان از تسهیلات کمک آموزشی دولتی استفاده کرد؟
بله، دولتی‌بودن این دانشگاه‌ها به معنای برخورداری از تسهیلات کمک آموزشی دولتی است؛ به همین دلیل امکانات برخی از دانشگاه‌های بزرگ دولتی همچون دانشگاه آتاتورک با دانشگاه‌های برتر خصوصی کاملاً برابری می‌کند.
آیا دانشگاه آتاتورک مورد تایید وزارت بهداشت میباشد؟
بله، در حال حاضر وزارت بهداشت کشورمان رشته‌های پزشکی این دانشگاه را به طور کامل تأیید کرده است.
شهریه این دانشگاه حدودا چگونه میباشد؟
شهریه تحصیلی این دانشگاه نیز نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور ترکیه مناسب‌تر به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل اگر به دنبال تحصیل در یک دانشگاه ترکیه‌ای با هزینه پایین هستید، بهتر است به سراغ همین دانشگاه بروید.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای