بهترین کشور همسایه برای مهاجرت

بهترین کشور همسایه برای مهاجرت

بهترین کشور همسایه برای مهاجرت مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در سال‌های ‌اخیر که موج مهاجرت در بین ایرانیان افزایش یافته است، دغدغه اصلی افراد انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت است تا بتوانند در زمینه‌های تحصیلی و شغلی مسیر پیشرفت را طی کنند. عده‌ای از ایرانیان کشورهای همسایه را برای مهاجرت انتخاب می‌‌‌‌کنند، در این بین می‌‌‌‌توان گفت ترکیه بهترین کشور همسایه برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌‌‌‌آید. در سال‌های ‌اخیر ترکیه به دلیل پیشرفت‌ ‌چشمگیر اقتصادی توانسته است نظر بسیاری از ایرانیان را برای اقامت و زندگی در این کشور جلب کند. این کشور به دلیل ارتباطات اقتصادی گسترده‌ای که با کشورهای اروپایی و آسیایی برقرار کرده است، به یکی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرت تبدیل شده است. در این مطلب از موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با دلایل و مزایای مهاجرت به ترکیه آشنا می‌‌‌‌شویم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل مهاجرت به ترکیه به عنوان بهترین کشور همسایه برای مهاجرت

ترکیه کشوری چندفرهنگی است که می توان تعدد آرا و نظرات را در بین اقشار مختلف جامعه ترکیه مشاهده کرد. به دلیل جاری بودن این زندگی مسالمت‌آمیز در جامعه ترکیه، مهاجران و سرمایه‌گذاران می‌‌‌‌توانند با اطمینان خاطر در این کشور تحصیل کنند یا جذب بازار کار ترکیه شوند. در میان کشورهای همسایه ایران، ترکیه توانسته است در دو دهه اخیر در زمینه‌های ‌اقتصادی و اجتماعی تحولات چشمگیری را رقم بزند که وجه تمایز این کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه همین موضوع است.

اگر قصدتان برای مهاجرت جدی است، باید تمام جوانب این موضوع را بسنجید و از شرایط کشور ترکیه اطلاع پیدا کنید. از جمله دلایلی که ترکیه را به بهترین کشور همسایه برای مهاجرت تبدیل کرده است، می‌‌‌‌توان به آب‌وهوای مناسب، فرصت‌های ‌فراوان شغلی و تحصیل باکیفیت در این کشور اشاره کرد.

دلایل مهاجرت به ترکیه به عنوان بهترین کشور همسایه برای مهاجرت

کیفیت بالای آموزشی در ترکیه

تحصیل یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت افراد از سراسر دنیا به ترکیه است. دلیل این موضوع کیفیت بالای آموزشی در مدارس و دانشگاه‌های ‌کشور ترکیه است. همچنین این کشور از طریق فرایند بورسیه تحصیلی نیز اقدام به جذب دانشجویان بین‌المللی می‌‌‌‌کند. سهولت ثبت ‌نام، مقرون‌به‌صرفه بودن تحصیل در رشته‌های ‌مختلف، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های ‌دولتی از جمله مزایای تحصیل در ترکیه هستند. دیگر مزایای تحصیل در ترکیه به‌عنوانبهترین کشور همسایه برای مهاجرت دانشجویان ایرانی عبارت‌اند از:

• برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ‌ترکیه، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی وجود ندارد و همان پذیرش از دانشگاه موردنظر کفایت می‌‌‌‌کند

• هزینه‌های ‌تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها ازجمله آلمان، کانادا، فرانسه و انگلیس بسیار پایین‌تر است

• در حین تحصیل در ترکیه، دانشجویان این امکان را دارند که بخشی از هزینه‌های ‌زندگی را از طریق کار در این کشور پوشش دهند

• درصورتی‌که بتوانید از دانشگاه‌های ‌ترکیه بورسیه تحصیلی دریافت کنید، هزینه تحصیل در این کشور برایتان رایگان خواهد بود

مقرون‌به‌صرفه بودن زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای مهاجرپذیر بالا نیست. به‌خصوص اگر این موضوع با کشورهایی مقایسه شود که دارای مشابهت‌هایی ‌‌از لحاظ طبقه‌بندی‌های ‌اجتماعی و شهرنشینی هستند. در ترکیه این امکان وجود دارد که با حقوقی پایین، از سطح متوسطی از زندگی برخوردار باشید و هزینه‌های ‌جاری زندگی را به‌راحتی تقبل کنید. حداقل حقوق در ترکیه ۲۵۰۰ لیره است که برای تامین هزینه‌های ‌خانواده‌ای کوچک از جمله هزینه‌های ‌خوراک و مسکن کافی به نظر می‌‌‌‌رسد.

از آنجا که گردشگری یکی از ارکان اصلی اقتصاد ترکیه به شمار می‌‌‌‌آید، مسلما هزینه‌های ‌زندگی در مناطقی که گردشگری به‌عنوان منبع اصلی درآمد شهروندان به شمار می‌آید، بالاتر است. بنابراین انتخاب بهترین منطقه برای اقامت در ترکیه تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. برای مثال بسیاری از افراد تمایل دارند زندگی‌ای آرام و به دور از شلوغی و هیاهوی شهری را تجربه کنند. همچنین عده‌ای از افراد متناسب با فعالیت‌های ‌تجاری یا سرمایه‌گذاری که قصد دارند در این کشور داشته باشند، زندگی پرجنب‌و‌جوش و پرهزینه شهری را انتخاب می‌کنند. البته توصیه می‌‌‌‌کنیم اگر قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید از آژانس‌های ‌مهاجرتی متخصص و دارای مجوز در این زمینه مشاوره بگیرید.

مقرون‌به‌صرفه بودن زندگی در ترکیه

شبکه حمل‌ونقل عمومی در ترکیه

زیرساخت‌های ‌حمل‌ونقل عمومی در کشور ترکیه به عنوان بهترین کشور همسایه برای مهاجرت در سال‌های ‌اخیر پیشرفت قابل‌توجهی داشته است و این موضوع یکی دیگر از مزایای زندگی در ترکیه به شمار می‌‌‌‌آید. شهروندان ترکیه می‌‌‌‌توانند به‌راحتی به شبکه حمل‌ونقل عمومی دسترسی پیدا کنند و با انواع وسایل نقلیه سفرهای درون‌شهری یا برون‌شهری خود را انجام دهند. برای مثال شبکه حمل‌ونقل عمومی شهر استانبول، از انواع منوریل، ترولی، مترو، اتوبوس و تاکسی برای سفر و رفت‌وآمد برخوردار است. همچنین سیستم حمل‌ونقل دریایی و هوایی این کشور به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ‌حمل‌ونقل دنیا شناخته می‌‌‌‌شود.

امکان افتتاح حساب بین‌المللی

سیستم بانکداری ترکیه به‌صورت بین‌المللی اداره می‌شود و بانک‌های ‌ترکیه متصل به شرکت‌های ‌خدمات مالی مطرحی مانند ویزاکارت و مسترکارت هستند. از این رو اگر قصد اقامت در کشور ترکیه را دارید، می‌‌‌‌توانید در بانک‌های ‌زراعت یا ایش که از بهترین بانک‌های ‌ترکیه به شمار می‌‌‌‌آیند، یک حساب بین‌المللی افتتاح کنید. به این ترتیب یک مسترکارت معتبر با اعتبار سه سال به شما تعلق می‌‌‌‌گیرد.

افتتاح حساب در بانک‌های ‌ترکیه هم کاری بی‌دردسر است. شما با ارائه مدارک دانشجویی، شغلی و پاسپورت می‌‌‌‌توانید یک حساب بانکی بین‌المللی در این کشور باز کنید. از جمله مزایای این حساب بین‌المللی می‌‌‌‌توان به امکان خرید اینترنتی از سایت‌های ‌خارجی، رزرو بلیت پرواز و هتل، خرید از فروشگاه‌ها و استفاده از دستگاه‌های ‌ATM اشاره کرد.

وجود فرصت‌های ‌شغلی فراوان؛ از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به ترکیه

یکی از مهم‌ترین دلایلی که ایرانیان را به مهاجرت به ترکیه به عنوان بهترین کشور همسایه برای مهاجرت متمایل کرده است، وجود فرصت‌های ‌شغلی فراوان در این کشور است. ترکیه در سال‌های ‌اخیر در بخش صنعت و تجارت آزاد پیشرفت چشمگیری را به خود دیده است و ازاین‌رو دارای بازار کار مناسبی برای مهاجران است. از مهم‌ترین بخش‌های ‌فعال اقتصادی در ترکیه می‌‌‌‌توان به گردشگری، املاک و مستغلات، کسب‌وکارهای خانگی و خدمات پزشکی اشاره کرد. ترکیه با وضع قوانین مناسبی توانسته است از شهروندان و سرمایه‌گذاران خارجی حمایت کند و فعالیت اقتصادی در این کشور را تسهیل کند.

وجود فرصت‌های ‌شغلی فراوان؛ از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به ترکیه

طبیعت جذاب ترکیه

آب‌وهوای مناسب کشور ترکیه، هرساله میلیون‌ها گردشگر را به این کشور اروپایی جذب می‌‌‌‌کند تا از جاذبه‌های ‌طبیعی و تاریخی آن دیدن کنند. به‌علاوه این موضوع یکی از دلایل انتخاب ترکیه به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت از سوی ایرانیان است. ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی هم بوده و مشرف به دریا است. در این کشور اروپایی رودخانه‌های ‌فراوانی جریان داشته و از طبیعتی زیبا و سرسبز برخوردار است.

روش‌های ‌اخذ اقامت در ترکیه

ایرانیان بدون اینکه نیاز به دریافت ویزا داشته باشند می‌‌‌‌توانند به صورت قانونی و به مدت ۹۰ روز در ترکیه اقامتی موقت داشته باشند. اما اگر خواهان اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور هستید باید از طریق تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری، اقامت ترکیه را اخذ کنید. اقامت در ترکیه به دو شیوه اقامت موقت یک‌ساله و اقامت دائم صورت می‌‌‌‌پذیرد. اگر شما در حال تحصیل در ترکیه باشید، کارت اقامت یک‌ساله در این کشور به شما تعلق خواهد گرفت. این کارت تا زمانی که تحصیل شما ادامه داشته باشد، به طور خودکار تمدید خواهد شد.

روش‌های ‌اخذ اقامت در ترکیه

به‌علاوه، این امکان برای شما فراهم است که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ‌ترکیه درخواست دریافت کارت اقامت یک‌ساله را دهید. دولت ترکیه با ارائه این کارت، به شما این اجازه را می‌‌‌‌دهد که به‌جای کار دانشجویی، کاری تمام‌وقت داشته باشید. البته باید توجه داشت که برای بهره‌مندی از فرصت‌های ‌شغلی موجود در بازار کار ترکیه باید از سطح بالایی از مهارت زبان ترکی استانبولی برخوردار باشید. در صورت تایید درخواست ویزای کار از سوی دولت ترکیه، به شما کارت اقامت یک‌ساله تعلق می‌‌‌‌گیرد. اگر موفق شوید قرارداد کاری خود را تمدید کنید، می‌‌‌‌توانید بعدا از کارت‌های ‌اقامت سه‌ساله هم برخوردار شوید. در نهایت پس از پنج سال اقامت قانونی در ترکیه می‌‌‌‌توانید درخواست کارت اقامت دائم در این کشور را بدهید.

اگر شما دارای تمکن مالی کافی هم باشید و امکان خرید یک یا چند ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار را داشته باشید، می‌‌‌‌توانید برای خود و خانواده‌تان پاسپورت ترکیه را اخذ کنید. به این ترتیب می‌‌‌‌توانید از مزایایی مانند بیمه خدمات درمانی دولتی، بازنشستگی و تحصیل رایگان برخوردار شوید. همچنین با استفاده از پاسپورت ترکیه، اخذ ویزای معتبر شنگن و کانادا نیز برای شما راحت‌تر خواهد شد.

کار در ترکیه

کار در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشو‌رهای در حال توسعه و پیشرفته جهان یکی از بهترین گزینه‌های برای مهاجرت به شمار می‌آید. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد که اشتغال به کار نسبت به دیگر راه‌ها بیشتر توصیه می‌شود. در این کشور به حقوق و مزایای نیروی کار اهمیت بسیار زیادی داده می‌شود، به همین دلیل کسانی که از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند، زندگی مطلوبی را تجربه خواهند کرد.

سخن پایانی

ترکیه در سال‌های ‌اخیر به‌عنوان یکی از گزینه‌های ‌برتر برای سفر و مهاجرت از طریق تحصیل یا کار مطرح بوده است. این کشور با تسهیل قوانین سرمایه‌گذاری از طریق ملک و ارائه حق شهروندی به مهاجران خارجی، توانسته است شرایط مناسبی را برای جذب افراد مستعد و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند. همچنین از جمله دلایل جذابیت این کشور اروپایی برای مهاجرت می‌‌‌‌توان به رشد چشمگیر اقتصادی ترکیه در سال‌های اخیر، برخورداری از کیفیت بالای آموزشی و هزینه‌های ‌مقرون‌به‌صرفه زندگی اشاره کرد.

اگر شما هم قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید تا از مزایای زندگی در آن برخوردار شوید، پیش از هر کار از موسسات مهاجرتی کمک بگیرید تا بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه مهاجرت به ترکیه را به شما معرفی کنند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دلایل مهاجرت به ترکیه به عنوان بهترین کشور همسایه چیست؟
کشوری چند فرهنگی – آب‌وهوای مناسب – فرصت‌های ‌فراوان شغلی – تحصیل باکیفیت
حداقل حقوق در ترکیه چقدر است؟
حداقل حقوق در ترکیه ۲۵۰۰ لیره است که برای تامین هزینه‌های ‌خانواده‌ای کوچک از جمله هزینه‌های ‌خوراک و مسکن کافی به نظر می‌‌‌‌رسد.
بدون دریافت ویزا چقدر میتونیم در ترکیه اقامت داشته باشیم؟
ایرانیان بدون اینکه نیاز به دریافت ویزا داشته باشند می‌‌‌‌توانند به صورت قانونی و به مدت ۹۰ روز در ترکیه اقامتی موقت داشته باشند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Arash
2 سال قبل

سلام الان بنظرتون مهاجرت به ترکیه بهتر هست یا المان بخاطر درامد منظور نه تحصیل کار کنی کدوم امکان کسب درامد بهتری داره

کارشناس هرمس
پاسخ به  Arash
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
قطعا اقتصاد آلمان بسیار قویتر از ترکیه هست .

کادر هرمس اپلای