کار در ترکیه

کار در ترکیه

کار در ترکیه مطلبی است که در این مقاله به آن میپردازیم.ترکیه به عنوان یکی از کشو‌رهای در حال توسعه و پیشرفته جهان یکی از بهترین گزینه‌های برای مهاجرت به شمار می‌آید. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد که اشتغال به کار نسبت به دیگر راه‌ها بیشتر توصیه می‌شود. در این کشور به حقوق و مزایای نیروی کار اهمیت بسیار زیادی داده می‌شود، به همین دلیل کسانی که از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند، زندگی مطلوبی را تجربه خواهند کرد. 

البته شرایط زیادی را به دنبال دارد که از میان مهم‌ترین آن‌ها به مواردی همچون برخورداری از مدرک زبان ترکی و انگلیسی، سوابق کاری قابل قبول و به بسیاری از موارد دیگر می‌توان اشاره کرد.

از آنجایی که امروزه کشور ترکیه در حال تلاش برای رشد اقتصادی و ایجاد پایه‌های ثابت برای قدرتمند کردن کشور خود است، هرساله با درخواست افرادی از نقاط مختلف جهان به خصوص ایران در راستای کار در مشاغل مختلف موافقت خواهد کرد. اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. زیرا ما در این مطلب هرآنچه را که باید درباره شرایط کار در ترکیه بدانید به طور کامل توضیح داده‌ایم.

کار در ترکیه و ویزای کاری

کار در کشور ترکیه

با اقتصاد در حال توسعه کشور ترکیه، تعداد زیادی فرصت‌های شغلی برای کارگران خارج از کشور وجود دارند. ترکیه کشوری با میراث فرهنگی متفاوت است؛ به همین دلیل هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از آن عازم این کشور خواهند شد. این کشور دارای معماری زیبا، پارک‌های ملی خیره کننده و نقاط دیدنی دیگری است.

در واقع این مناظر ترکیه هستند که بسیاری از مردم در نقاط مختلف دنیا را به این مقصد محبوب می‌کشانند. علی‌رغم ویروس کرونا، ترکیه یکی از معدود کشور‌های اقتصادی بود که در سال ۲۰۲۰ با سریع‌ترین زمان ممکن در این حوزه به رشد بسیار زیادی دست پیدا کرد. در سال ۲۰۲۲ با سیل عظیمی از مهاجرت نیروی کار به کشور ترکیه مواجه شده‌ایم که دلیل آن گسترش مشاغل مختلف در آن است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
کار در ترکیه

بررسی وضعیت اشتغال در کشور ترکیه


در چند دهه گذشته، ترکیه از نظر اقتصادی رشد بسیار زیادی کرده است. بااین‌حال پیش‌بینی می‌شود که همچنان این کشور از طریق صادرات رشد بسیار دیگری را به دست آورد. شهر‌های آنکارا و استانبول نقاط کانونی تجارت ترکیه هستند.

کارگران بین‌المللی به دلیل محدودیت‌های دولتی در استخدام برای شروع برخی مشاغل تحت‌فشار خواهند بود که در صورت مشورت با وکلای مهاجرتی می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن در این حوزه به اهداف خود دست پیدا کرد. نیروهای کار بین‌المللی برای شروع اشتغال خود در کشور ترکیه باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

درحالی‌که تسلط به زبان ترکی برای کار در ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار نیست، هرچه نمره قبولی متقاضیان در آزمون‌های زبان انگلیسی و ترکی بیشتر باشد، شانس آن‌ها نیز برای دریافت پذیرش کاری افزایش خواهد یافت. موقعیت کشور ترکیه به‌عنوان پلی بین اروپا و آسیا، در وضعیت بسیار عالی قرار دارد.

دلایل کار در ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشور‌های دنیا برای مهاجرت کاری به حساب می‌آید ، زیرا حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای نیروی کار در این کشور زندگی ایده‌آلی را برای آن‌ها فراهم کرده است. دلایل زیادی وجود دارند که کشور ترکیه را به گزینه‌ای مناسب برای کار تبدیل کرده‌اند. از میان این موارد به وضعیت اقتصادی، نرخ کم بیکاری، مشاغل فراوان، هزینه‌های مناسب زندگی و بسیاری از موارد دیگر می‌توان اشاره کرد.

موارد زیر ویژگی‌های چشمگیر و مثبت کشور ترکیه را برای اشتغال به کار متقاضیان بررسی کرده است.

 • نرخ کم بیکاری

کشور ترکیه به دلیل برخورداری از مدیران لایق، اقتصاد قدرتمند، مشاغل فراوان و غیره تاکنون نرخ بیکاری کمی را تجربه کرده است. در این کشور نرخ بیکاری به حدی تحت کنترل و اندک است که برای مهاجرت افراد مختلف از کشور‌های دیگر از طریق کار به شدت پیشنهاد می‌شود.

 • هزینه‌های مناسب زندگی

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه بسیار مناسب و مطابق با حقوق و درآمد مشاغل مختلف است. به عبارتی دولت ترکیه در راستای ایجاد محیطی مطلوب برای زندگی شهروندان خویش، هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، اینترنت و بسیاری از موارد دیگر را تا حد امکان کاهش داده است. افرادی که با استفاده از ویزای کار به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند، با استفاده از حقوق خود به آسانی می‌توانند هزینه‌های مختلف زندگی را پرداخت کنند.

 • نزدیکی به ایران

کشور ترکیه برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به یک کشور در حال توسعه را دارند گزینه بسیار خوبی است. به عبارتی ترکیه به دلیل همسایگی با ایران فرهنگ مشابهی با آن دارد که این موضوع زندگی را برای ایرانیان بسیار مطلوب و ایده‌آل کرده است.

محاسن کشور ترکیه برای متقاضیان اشتغال به کار
 • وضعیت اقتصادی عالی

کشور ترکیه از نظر وضعیت اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد زیرا موقعیت مکانی این کشور به نحوی است که بسیاری از تاجران برای معاملات خود به آنجا سفر خواهند کرد. پایه‌های اقتصادی کشور ترکیه به صورتی بنا شده است که با مشکلات داخلی و خارجی، مشکلات سیاسی، اوضاع نابسامان در روابط با دیگر کشور‌ها و غیره دچار آسیب و نابه‌هنجاری نشود. این کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با کاهش نرخ تورم و رکود زندگی ایده‌آل و آرامش‌بخشی را برای شهروندان فراهم کند.

 • حقوق مناسب نیروی کار

حقوق نیروی کار به حدی مناسب است که هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف جهان از طریق دریافت پذیرش کاری به آنجا مهاجرت می‌کنند. به عبارتی حقوق افراد در ترکیه به صورتی است که با استفاده از آن می‌توان تمام هزینه‌های زندگی مانند مسکن، خوراک، پوشاک و غیره را پرداخت کرد. البته در حالت کلی در کشور ترکیه حقوق نیروی کار  به میزان مهارت افراد، سوابق کاری و تحصیلی، سطح زبان و بسیاری از موارد مشابه وابسته است.

 • مشاغل فراوان

از دیگر مواردی که ترکیه را به گزینه‌ای مناسب برای کار تبدیل کرده است به مشاغل فراوان موجود درآن می‌توان اشاره کرد. کشور ترکیه در راستای کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت شغلی در کشور خود هرساله مشاغل زیادی را در حوزه‌های مختلف به وجود می‌آورد. مشاغل موجود در کشور ترکیه نه تنها پاسخگوی نیرو‌های کار بومی این کشور خواهد بود، بلکه ظرفیت استخدام نیروی کار بین المللی را نیز دارد.

 • امنیت بالا

معمولاً تمام افرادی که قصد دارند از طریق کار در ترکیه به آن مهاجرت کنند، برایشان اهمیت دارد که مقصد انتخابی از امنیت بالایی برخوردار باشد. این موضوع در کسانی که به همراه خانواده خود از طریق کار در ترکیه به آن مهاجرت می‌کنند از اهمیت بالاتری برخوردار است. در همین راستا باید اشاره کرد که ترکیه یکی از بهترین مقاصد دنیا برای مهاجرت نیروی کار از طریق اشتغال در حوزه‌های مختلف است؛ زیرا دولت این کشور برای ایجاد رفاه و آسایش شهروندان خود با دقت بالایی در حال نگهداری از ارزش‌های آن‌ها است.

 • سیستم آموزشی قوی

سیستم آموزشی در کشور ترکیه بسیار قدرتمند است. در مراکز آموزشی این کشور از بهترین امکانات و متد‌ها برای تعلیم دانشجویان استفاده می‌شود. در هنگام مهاجرت کاری به کشور ترکیه، وضعیت سیستم آموزشی از این نظر برای متقاضیان از اهمیت بالایی برخوردار است که فرزندان آن‌ها بتوانند از مدارس و دانشگاه‌های آن بهره کافی را ببرند. سیستم آموزشی کشور ترکیه برای متقاضیان بین‌المللی با هزینه‌هایی همراه است که نیروی کار بین‌المللی به‌آسانی می‌توانند آن‌ها را پرداخت کنند.

شرایط دریافت پذیرش کاری و اخذ ویزای کاری کشور ترکیه

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، ترکیه یکی از بهترین کشور‌های جهان برای مهاجرت از طریق کار به حساب می‌آید. البته دریافت ویزای کارو پذیرش از موسسات و شرکت‌های مختلف تاسیس شده در این کشور نیازمند برخورداری از شرایط مختلفی است. در صورتی که متقاضی تمام شرایط لازم برای این کار را برعهده داشته باشد شانس خود را برای دریافت پذیرش کاری این کشور افزایش خواهد داد.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزای کاری کشور ترکیه برخورداری از مدرک زبان ترکی، آیلتس و تافل با نمره قبولی بالا است. همچنین کسانی که برای اخذ ویزای کاری ترکیه اقدام می‌کنند باید از تمکن مالی مشخصی برای تهیه مسکن، هزینه‌های اولیه زندگی و غیره برخوردار باشند که میزان آن با توجه به کیفیت موارد ذکر شده متفاوت است. سوابق کاری درخشان و قابل قبول از دیگر شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کشور ترکیه است که باید به آن دقت شود. البته برخی از شرایط دیگر نیز برای دریافت این ویزا وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شود.

 • عدم برخورداری از سابقه کیفری
 • سلامت جسمی و روانی
 • سوابق تحصیلی و ریزنمرات عالی
 • نامه دریافت پذیرش کاری

البته با وجود تمام توضیحات داده شده باید به این موضوع اشاره کرد که شرایط دریافت ویزای کار بستگی به این دارد که فرد با چه موقعیت کنونی و با چه نوع ویزایی به کشور ترکیه وارد می‌شود. برای مثال شرایط کار در ترکیه برای ورزشکاران، هنرمندان، فردی با یک تبحر خاص، مدرس دانشگاهی، مونتاژکار و دیگر حوزه‌های کاری متفاوت است.

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق کار

کار در کشور ترکیه مزایای زیادی را برای متقاضیان به دنبال دارد، به همین دلیل هرساله افراد زیادی از نقاط مختلف جهان به ویژه ایران برای دریافت پذیرش کاری ترکیه اقدام می‌کنند. مزایا و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده برای نیروی کار در کشور ترکیه از مهم‌ترین مزایای مهاجرت افراد به این کشور به حساب می‌آید.

 • یکی از مزایایی که مهاجرت به ترکیه از طریق کار به دنبال دارد اخذ اقامت دائم این کشور پس از مدتی است.
 • متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای کاری کشور ترکیه می‌شوند پس از مدتی می‌توانند برای دریافت ویزای همراه این کشور نیز درخواست دهند.
 • هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه به میزانی مقرون‌به‌صرفه و پایین است که هر نیروی کاری در حوزه‌های مختلف توانایی پرداخت آن را خواهد داشت.
 • متقاضیان با استفاده از ویزای کاری کشور ترکیه به آسانی می‌توانند از تمام امکانات رفاهی مختلف آن استفاده کنند.

بررسی نرخ بیکاری در کشور ترکیه

کشور ترکیه تاکنون نرخ بیکاری بسیار کمی را تجربه کرده است که دلیل آن مشاغل فراوان و توجه به حقوق و مزایای نیروی کار است. این کشور با جمعیتی حدود ۸۰ هزار نفر تنها ۱۳ درصد نیروی کار بیکار را در خود جای داده است که این آمار نسبت به کشور‌های توسعه یافته دیگر بسیار اندک است. کسانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند، اشتغال به کار گزینه بسیار مناسبی برای آن‌ها است زیرا جستجوی کار در این کشور بسیار آسان و ساده است.

 همچنین باید به این نکته اشاره کرد که کشور ترکیه با برنامه‌ریزی‌های هوشمندانه و عالی هرساله در حال کاهش نرخ بیکاری است ،که این موضوع مزایای زیادی را در راستای کار  برای افراد بین ‌المللی در کشور ترکیه به وجود آورده است.

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه

بدون شک به هر جای دنیا که بخواهیم مهاجرت کنیم، هزینه زندگی عامل بسیار مهمی در انتخاب مقصد ما خواهد بود؛ به همین دلیل است که شرایط زندگی در ترکیه تعیین می‌کند که به طور دائم به آن مهاجرت کنیم یا خیر. در کشور ترکیه گران‌ترین شهرها بر اساس مراکز تجاری موجود در آن، مراکز تفریحی، دانشگاه‌ها و غیره تعیین خواهند شد.

متقاضیان برای انتخاب مقصد دقیق خود برای مهاجرت باید با دقت بالایی تمام هزینه‌های مربوطه را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه به بررسی هزینه‌های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت که متقاضیان بین‌المللی با مهاجرت از طریق کار در ترکیه با آن روبه‌رو خواهند شد؛ به همین دلیل تا پایان آن با ما همراه باشید.

 • هزینه خواروبار در ترکیه

بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته توسط متخصصان، قیمت مواد غذایی در ترکیه نسبت به کشور‌های دیگر اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. همچنین باید به این نکته توجه کرد که در کشور ترکیه نیروی کار بومی و بین‌المللی به‌آسانی با استفاده از حقوق دریافتی خود در هر ماه هزینه‌های مختلف زندگی را پرداخت خواهند کرد.

 • هزینه حمل‌ونقل در ترکیه

قیمت بنزین در ترکیه بسیار متوسط است. به عبارتی قیمت سوخت در کشور ترکیه نه به‌اندازه کشور‌های اروپایی بالا و نه به‌اندازه برخی کشورها بسیار پایین است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد، در کشور ترکیه شهروندانی که دارای وسایل حمل‌ونقل خصوصی هستند باید سالانه هزینه‌های زیادی را بابت بیمه، تعمیرات و ثبت‌نام پرداخت کنند.

 • هزینه آب و برق در ترکیه

هزینه آب و برق در ترکیه زیاد نیست و دولت این کشور در راستا کمک اقتصادی به شهروندان خود نرخ آن را با دقت بالایی کنترل می‌کند. همچنین هزینه اینترنت پرسرعت در کشور ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است و از ۱۶ هزار دلار تجاوز نمی‌کند. این موضوع طبیعی است که هر چه تعداد مصرف‌کنندگان در یک خانواده افزایش یابد، هزینه‌های مربوط به آب، برق، گاز، اینترنت و موارد مشابه نیز افزایش پیدا خواهد بود.

 • هزینه پوشاک در ترکیه

متأسفانه در کشور ترکیه هزینه پوشاک بسیار بیشتر از دیگر کشور‌های جهان است. در واقع اگر به‌عنوان نیروی کار در ترکیه تحصیل می‌کنید، ممکن است توانایی پرداخت هزینه‌های پوشاک را نداشته باشید.

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه

بسیاری از تازه‌واردانی که از طریق کار به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند، با ورود به این کشور از هزینه‌های پایین اجاره خانه تعجب می‌کنند. در واقع حقوق نیروی کار در ترکیه به‌آسانی پاسخگوی هزینه‌های اجاره خانه خواهد بود که یک مزیت مهم برای آن به‌حساب می‌آید.

هزینه کار در کشور ترکیه

جستجوی شغل در کشور ترکیه برای نیروی کار بین‌المللی

یک مسئله بسیار چالش‌زا که بسیاری از افراد پس از انتخاب ترکیه به‌عنوان مقصد مناسبی برای کار با آن روبه‌رو هستند، چگونگی جستجوی کار در این کشور است. متقاضیان می‌توانند به‌صورت حضوری یا آنلاین به جستجوی کار در ترکیه بپردازند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مراحل مربوط به مصاحبه با کارفرما به‌صورت کاملاً حضوری برگزار می‌شود.

کار در کشور ترکیه چگونه است؟

در کشور ترکیه ۹۹ درصد از جمعیت شهروندان، مسلمان هستند. طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، در کشور ترکیه اعیاد مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در این کشور هرساله جشن‌هایی همچون جشن پایان ماه رمضان، جشن عید قربان و ۷ جشن ملی ترکیه برگزار خواهد شد؛ به همین دلیل ساعت کار بیش از ۴۵ ساعت در هفته نیست. در کشور ترکیه اکثر مشاغل از ساعت ۸:۳۰ صبح شروع و تا ۵:۳۰ بعدازظهر ادامه خواهند داشت.

البته در طول ماه‌های تابستان زمان استاندارد کار در ترکیه تغییر پیدا خواهد کرد. همچنین از نظر مرخصی باید به این نکته اشاره کرد که در این کشور نیروی کار پس از یک سال اجازه خواهد داشت تا از مرخصی استحقاقی استفاده کند. حداقل دستمزد در کشور ترکیه به صورتی است که شهروندان به کمک آن بتوانند هزینه‌های زندگی را به‌آسانی پرداخت کنند.

طبق قانون اداره کار در کشور ترکیه سالانه ۶ روز تعطیلی رسمی وجود دارد که به‌ازای تمام آن‌ها حقوق پرداخت می‌شود. هر نیروی کار در ترکیه سالانه بین ۱۴ تا ۲۶ روز اجازه مرخصی خواهد داشت. نیروی کار بین‌المللی برای اشتغال در کشور ترکیه باید مجوز کار و ویزای کار دریافت کند که این پروسه می‌تواند نزدیک به یک ماه طول بکشد.

مشاغل تابستانی در کشور ترکیه برای نیروی کار بین‌المللی

کار‌های تابستانی زیادی برای کسانی که دوست دارند طعم فرهنگ ترکی را بچشند، وجود دارد. بااین‌حال باید به این نکته اشاره کرد که در اکثر مواقع کار‌های تابستانی درآمد بسیار کمی دارند ولی درعین‌حال به متقاضیان اجازه خواهند داد تا مدت کوتاهی در این کشور اقامت داشته باشند. معمولاً مشاغل تابستانی در حوزه گردشگری بیشتر از مشاغل دیگر وجود دارند؛ به همین دلیل متقاضیان با ثبت درخواست خود برای کار در این رشته می‌توانند در مدت زمانی به اهداف خود دست پیدا کنند.

مشاغل آموزشی برای کار متقاضیان بین‌المللی

در کشور ترکیه به حوزه آموزشی اهمیت زیادی داده می‌شود. دولت ترکیه در تلاش است تا با گسترش مشاغل آموزشی این کشور به زبان انگلیسی تحولی در حوزه آموزش خود ایجاد کند؛ به همین دلیل معلمانی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند با اشتغال در مشاغل آموزشی این کشور می‌توانند به آن مهاجرت کنند. تقاضای مشاغل آموزشی در شهر‌هایی از ترکیه همچون استانبول، ازمیر و آنکارا بسیار بالا است.

کارآموزی در ترکیه برای متقاضیان بین‌المللی

ترکیه یکی از بهترین مقاصد دنیا برای کار به‌عنوان کارآموز است. شما به‌احتمال زیاد فرصت‌های زیادی را برای کار در استانبول پیدا خواهید کرد؛ زیرا که بسیاری از شرکت‌های جهانی همچون گوگل، رد بول، وودافون و کلگیت در آن قرار دارند. همچنین در کشور ترکیه سازمان‌های مخصوصی وجود دارند که دوره‌های کارآموزی را برای دانشجویانی که در رشته‌های فنی و مهندسی تحصیل می‌کنند، فراهم خواهد کرد.

متقاضیان برای شروع کار در ترکیه به‌عنوان کارآموز به مجوز کار نیاز خواهند داشت. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دوره‌های کنسولگری در کشور ترکیه بدون دستمزد هستند اما برخی از کارفرمایان امکاناتی همچون مسکن رایگان، کمک‌هزینه ماهانه و غیره را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. برای دریافت مجوز کار در ترکیه می‌توان درخواست خود را در کنسولگری ترکیه در کشور خود به ثبت رساند.

بهترین مشاغل برای کار در ترکیه

شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر قصد مهاجرت به ترکیه از کار را داشته باشید. به همین دلیل اول باید به بررسی این موضوع بپردازید که آیا حوزه کاری مورد نظر در کشور ترکیه از نظر درآمد و مزایا مورد قبول شما هست یا خیر. با توجه به مطالبی که در بالا به آن پرداختیم، کشور ترکیه هرساله با ایجاد مشاغل فراوان در حوزه‌های مختلف قصد کاهش نرخ بیکاری در این کشور دارد.

اما این سوال که چه مشاغلی در کشور ترکیه مزایا و درآمد بیشتری را به دنبال دارند موضوع بسیار مهمی است که فکر بسیاری از مردم را به خود درگیر می‌کند. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است بهترین مشاغل برای کار را در ترکیه به طور کامل نام می‌برد.

بررسی درآمد انواع شغل‌هایی که ایرانی‌ها در ترکیه به آن مشغول هستند

در بالا لیستی از پرتقاضاترین مشاغل را در کشور ترکیه که هرساله ایرانیان بسیاری از طریق اشتغال در آن به این کشور مهاجرت می‌کنند، بررسی کردیم. حال به این موضوع می‌پردازیم که مشاغل بالا در هر ماه چه میزان درآمدی دارند.

 • حقوق آرایشگر در ترکیه

در کشور ترکیه متوسط حقوق آرایشگران در هر ماه برابر با 3,580 TRY  است. این مقدار از حقوق باتوجه‌به مهارت آرایشگری متقاضی و مدارکی که برای این حوزه کاری دریافت کرده، متغیر است.

 • حقوق وکیل در کشور ترکیه

محدوده حقوق وکلا در کشور ترکیه بین 9,900 TRY تا 30,700 TRY است. یک وکیل موفق می‌تواند پول زیادی را برای مراجعه‌کنندگان خود ذخیره کند یا شما را از هرگونه مجازات در امان نگاه دارد.

 • حقوق مهندس نرم‌افزار در کشور ترکیه

بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در کشور ترکیه هر مهندس نرم‌افزار به طور میانگین حقوقی برابر با 7,750 TRY در هر ماه دریافت خواهد کرد. مهندسی نرم‌افزار یکی از مشاغل پرتقاضا در کشور ترکیه است؛ به همین دلیل این نیروی کار می‌تواند به‌آسانی شغل موردنظر خود را در آن جستجو کند. درصورتی‌که متقاضیان مهارت‌های عالی درباره این حوزه کاری داشته باشند امکان دریافت 11,900 TRY را نیز در هر ماه خواهند داشت.

 • حقوق مترجم در کشور ترکیه

بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته متقاضیانی که دارای تبحر کافی در رشته کاری ترجمه هستند، در هر ماه امکان دریافت 6,870 TRY حقوق را خواهند داشت. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این میزان حقوق باتوجه‌به زبانی که مترجم به ترجمه متون آن می‌پردازد، متفاوت خواهد بود. شغل مترجمی یکی از مشاغل پرتقاضا در کشور ترکیه به‌حساب می‌آید؛ به‌طوری‌که نیروهای کار بین‌المللی به‌آسانی می‌توانند شغل موردنظر خود را در آن جستجو کنند.

 • حقوق جراحان در کشور ترکیه

محدوده حقوق جراحان در کشور ترکیه بین 14,600 TRY تا 45,200 TRY متغیر است. جراحان به دلیل ماهیت حیاتی شغلشان در صدر فهرست پردرآمدترین مشاغل در ترکیه قرار دارند.

 • حقوق مهندس برق در کشور ترکیه

 اگر به‌عنوان مهندس برق قصد مهاجرت کاری به کشور ترکیه را دارید، می‌توانید این انتظار را داشته باشید که حقوقی برابر با 7,710 TRY در هر ماه دریافت کنید. همچنین با این میزان حقوق می‌توان به‌آسانی تمام هزینه‌های مختلف زندگی مانند مسکن، مواد غذایی، خوراک، پوشاک و غیره را به‌آسانی پرداخت کرد.

 • حقوق حسابدار در کشور ترکیه

حقوق حسابدار در کشور ترکیه برابر با 8,060 TRY است. نرخ بیکاری برای کسانی که در دوره دانشگاهی مهارت‌های لازم برای حسابداری را آموزش داده‌اند بسیار پایین است؛ به همین دلیل هرساله شاهد مهاجرت افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا به کشور ترکیه خواهیم بود.

 • حقوق آشپز در کشور ترکیه

ازآنجایی‌که کشور ترکیه به دلیل برخورداری از چشم‌اندازهای بسیار با تقاضای توریست‌های زیادی برای سفر مواجه خواهد شد، رستوران‌های این کشور با سرعت بالا درحال‌رشد در راستای خدمات‌دهی بهتر به شهروندان و توریست‌ها هستند. در همین راستا باید به این نکته اشاره کرد که شغل آشپزی یکی از مشاغل پرتقاضا در کشور ترکیه به‌حساب می‌آید. کشور ترکیه هرساله با درخواست آشپز‌های حرفه‌ای بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای مهاجرت به این کشور موافقت خواهد کرد. حقوق آشپز‌ها در کشور ترکیه برابر با 4,510 TRY در هر ماه است.

 • حقوق مهماندار در کشور ترکیه

آیا تابه‌حال به کار در رشته مهمانداری فکر کرده‌اید؟ آیا از درآمد بالای این حوزه کاری آشنایی دارید؟ در همین راستا باید به این نکته اشاره کنیم که در کشور ترکیه از افرادی که در رشته مهمانداری تبحر دارند، با روی باز استقبال خواهد شد. حقوق مهماندار در کشور ترکیه به طور میانگین برابر 5,660 TRY در هر ماه است

 • مهندسی نرم‌افزار
 • وکیل
 • مترجم
 • مهندسی برق
 • حسابدار
 • آشپز و سرآشپز
 • مهماندار
 • آرایشگر

انواع ویزای کاری کشور ترکیه

ویزای کاری کشور ترکیه دارای انواع مختلفی است که متقاضیان با توجه به اهداف و مدت زمان اقامت خود در این کشور باید یکی از آن‌ها را دریافت کنند. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است انواع ویزای کاری کشور ترکیه را توضیح می‌دهد.

 • ویزای کار موقت در کشور ترکیه

یکی از انواع ویزایی که متقاضیان برای کار درکشور ترکیه به صورت موقت می‌توانند آن را دریافت کنند، ویزای موقت است. این ویزا برای کسانی مناسب است که از یک شرکت یا موسسه در ترکیه نامه دعوت به همکاری دریافت کرده باشند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که با استفاده از ویزای کاری موقت متقاضیان تنها به مدت ۱ سال اجازه کار موقت در این کشور را خواهند داشت.

در حالت کلی متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای کاری موقت ترکیه شوند به مدت ۶ سال اجازه کار موقت در این کشور را دارند. این آمار به صورتی است که متقاضی باید یک سال ابتدایی را به طور موقت در این کشور کار کند و پس از این دوران در صورت دلخواه ویزای خود را به میتواند به مدت ۲ سال دیگر تمدید کند. در نهایت پس از این دو سال متقاضی می‌تواند برای آخرین بار در راستای تمدید اقامت خود به مدت سه سال اقدام کند.

 • ویزای کار دائم در کشور ترکیه

 شرایط دریافت ویزای کار کشور ترکیه نسبت به ویزای موقت کمی مشکل بوده و نیازمند برخورداری از شرایط خاص است. به عبارتی کسانی که در کشور ترکیه کار می‌کنند پس از ۸ سال از این زمان می‌توانند نسبت به دریافت ویزای کار این کشور اقدام کنند.

از مزایای این ویزا دریافت اقامت دائم این کشور پس از پایان زمان فوق است که از دلایل اصلی مهاجرت بسیاری از مردم به ترکیه از طریق کار است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که ویزای کار دائم در کشور ترکیه به متقاضیان اجازه می‌دهد تا مانند شهروندان عادی از تمام امکانات رفاهی موجود در آن با حداقل هزینه ممکن استفاده کنند که این موضوع یک مزیت برای آن به حساب می‌آيد.

 • ویزای کارآفرینی در ترکیه

این ویزا نسبت به ویزا‌های بررسی شده در بالا دارای تفاوت‌هایی است، زیرا در این روش متقاضی خود با ایجاد شغلی جدید که به نفع منافع و اقتصاد این کشور باشد شروع به کار در زمینه مربوطه می‌کند. این ویزا تنها به کسانی داده خواهد شد که طرح اقتصادی مناسبی را در راستای کارآفرینی به سفارت ارائه دهند در غیر این صورت با درخواست دریافت ویزای افراد موافقت نخواهد شد. یکی از شرایط دریافت ویزای فوق زندگی در این کشور به مدت ۵ سال است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مراحل برای مهاجرت کاری به کشور ترکیه و اخذ ویزای این کشور از طریق کار ارائه مدارک مربوط به سفارت است. به عبارتی در صورتی که متقاضیان مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار ترکیه را به صورت کامل و با دقت بالا جمع‌آوری کرده و در زمان مناسب به کارمندان این مرکز تحویل دهند، پروسه مهاجرتی آن‌ها با سرعت بیشتری طی خواهد شد و افراد با سهولت بیشتری به اهداف خود دست خواهند یافت. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است تمام مدارکی که برای دریافت ویزای کار در کشور ترکیه مورد نیاز است:

 • اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • اصل کارت ملی و شناسنامه
 •  تمام صفحات کارت ملی و شناسنامه کپی شود
 • مدرک زبان ترکی و انگلیسی با نمره قبولی بالا (مدرک زبان آیلتس و تافل)
 • گواهی تمکن مالی ( به میزانی که هزینه اجاره خانه و امکانات اولیه زندگی را پرداخت کرد)
 • اجاره نامه خانه
 • گواهی پزشکی برای اثبات سلامت جسمی و روحی
 • گواهی مبنی بر عدم برخورداری از سلامت جسمی و روحی
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • سوابق کاری درخشان
 • سوابق تحصیلی
 • ریزنمرات
 • فرم درخواست ویزا
 • چند قطعه عکس استاندارد
 • نامه عقد قرارداد با یک شرکت یا موسسه در ترکیه
مدارک دریافت ویزای کار در ترکیه

دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده از طریق کار در ترکیه

معمولاً برای اکثر کسانی که قصد مهاجرت کاری به کشور‌های دیگر را دارند این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که کشوری را برای زندگی از طریق کار انتخاب کنند که به آن‌ها اجازه دریافت ویزای همراه برای اعضای درجه یک خانواده خود را بدهد. کشور ترکیه جزء آن دسته از کشور‌هایی قرار دارد که شرایط را برای دریافت ویزای همراه نیروی کار فراهم کرده است.

البته این کشور قوانین مختلفی را در راستای دریافت ویزای همراه برای نیروی کار بین‌المللی خود در نظر گرفته است. مهم‌ترین نکته درباره دریافت ویزای همراه برای اعضای درجه یک خانواده از طریق کار در ترکیه تمکن مالی است. در واقع کشور ترکیه این شرط را برای نیروی کار گذاشته است تا برای دریافت ویزای همراه باید تمکن مالی خود را به سفارت اعلام کنند.

در واقع متقاضیان باید توانایی این را داشته باشند تا هزینه زندگی اعضای درجه یک خانواده خود در این کشور را پرداخت کنند. منظور از اعضای درجه یک خانواده برای دریافت ویزای همراه، همسر و فرزندان با سن کمتر از ۱۸ سال است.

دریافت اقامت دائم کشور ترکیه با مهاجرت کاری

یکی از عواملی که باعث انتخاب کشور ترکیه برای مهاجرت کاری می‌شود، دریافت اقامت دائم این کشور است. کسانی که در کشور ترکیه کار می‌کنند پس از ۸ سال از زمان شروع اشتغال خود می‌توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند. البته برای دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق کار متقاضی باید در شغلی مناسب و قانونی فعالیت کرده باشد، در غیر این صورت با درخواست افراد برای دریافت این ویزا موافقت نخواهد شد.

 اقامت دائم کشور ترکیه به نیروی کار این اجازه را خواهد داد تا به آسانی و با هزینه‌ای بسیار مناسب از تمام امکانات رفاهی این کشور استفاده کنند. از آنجایی که کشور ترکیه در همسایگی ایران(Iran) قرار دارد، گزینه مناسبی برای مهاجرت ایرانیان از طریق کار به حساب می‌آید.

اهمیت زبان انگلیسی برای کار در ترکیه

در کشور ترکیه تعداد کمی از مردم توانایی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی را دارند. بااین‌حال باید به این نکته توجه کرد که زبان انگلیسی در شهر‌های بزرگ‌تر این کشور همچون آنکارا و استانبول بیشتر از شهر‌های دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این موضوع باید دقت که متقاضیانی که قصد کار در ترکیه را دارند باید حتماً از مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل با نمره قبولی بالا برخوردار باشند؛ زیرا در این کشور برای مکالمات مربوط به حوزه صنعت به طور صددرصد از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. شاید با خود فکر کنید که برای کار در ترکیه به زبان ترکی نیازی نیست ولی باید به شما یادآوری کنیم که اتفاقاً در برخی موارد متقاضیان برای کار در حوزه مربوطه به زبان ترکی نیاز خواهند داشت.

مراحل دریافت ویزای کاری کشور ترکیه

پروسه دریافت ویزای کاری کشور ترکیه کمی طولانی و پیچیده است به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر اقدامی در زمینه فوق با افراد و وکلای متبحر مشورت کنند. این کار باعث می‌شود تا متقاضیان با مراحل پیش رو برای دریافت این ویزا آشنا شده و قبل از ایجاد هر گونه مشکلی به طور کامل آن را حل کند. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است تمام مراحل دریافت ویزای کاری کشور ترکیه را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 • مشورت با وکلای متبحر و باتجربه

در اولین مرحله برای مهاجرت از طریق کار در ترکیه و اخذ ویزای آن متقاضی باید اطلاعات جامع و دقیقی درباره پروسه اداری مربوط به این ویزا به دست آورد. همچنین از آنجایی که ویزای کاری کشور ترکیه دارای انواع مختلفی است، متقاضی باید به طور کامل و با دقت بالایی بر اساس اهداف و ویژگی‌های شخصی خود نوع مناسبی از ویزای کاری را به کمک وکلای موسسه هرمس اپلای انتخاب کند. با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی کشور ترکیه به طور دائم در حال تغییر هستند، وکلای مهاجرتی روزانه اطلاعات و دانش خود را در این زمینه آپدیت می‌کنند.

 از طرفی توجه به این نکته ضروری است که برای مهاجرت به کشور ترکیه از طریق کار باید با مشورت با کمک وکلای هرمس اپلای شغل مورد نظر خود را جستجو کرده و مراحل اداری مربوط به آن را انجام داد. زیرا این فرآیند به متقاضیان کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاهی به اهداف مهاجرتی خود دست پیدا کنند.

 • جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

متقاضیان پس از کسب اطلاعات دقیق و ارزشمند درباره ویزای کار برای کشور ترکیه، باید مدارک لازم برای دریافت این مدرک را که در بالا نیز به آن اشاره شده است به طور کامل جمع‌آوری کند. تاکنون بارها اتفاق افتاده است که درخواست دریافت ویزای متقاضیان برای اشتغال در کشور ترکیه به دلیل عدم تکمیل مدارک و وجود نقص در آن‌ها رد شده است. به همین دلیل اگر متقاضی قصد دارد این ویزا را با هزینه‌ای اندک و با صرف زمانی کوتاه به دست آورد باید در جمع‌آوری اسناد مربوطه بسیار دقت کند.

 • ترجمه مدارک و اسناد جمع‌آوری شده

پس از آنکه متقاضیان مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار را به طور کامل جمع‌آوری کردند، باید قبل از ارائه آن‌‌ها به سفارت ترکیه تمام مدارک را به زبان بومی کشور ترکیه و زبان انگلیسی ترجمه کنند. البته محتوای اصلی مدارک نباید با ترجمه آن‌ها از بین برود در غیر این صورت درخواست افراد با پاسخ منفی از سوی دولت این کشور روبه‌رو خواهند شد.

 • ارائه مدارک به سفارت این کشور

اخذ ویزای کاری از کشور ترکیه به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می‌پذیرد. متقاضیان برای دریافت ویزای فوق به صورت حضوری باید در ابتدا با مراجعه به وبسایت رسمی سفارت از آن‌ها نوبت اینترنتی دریافت کرده و در زمان تعیین شده مدارک خود را به کارمندان آن تحویل دهند.

اثبات صلاحیت خود به کارفرمایان برای کار در ترکیه

در واقع متقاضیان نیازی نخواهند داشت تا برای اثبات صلاحیت خود به کارفرمایان برای کار در ترکیه اقدامی انجام دهند. مدارک ارائه شده به کارفرمایان به‌نوعی یک اثبات قوی برای توانایی کار در آن حوزه است. هر چه میزان سوابق کاری متقاضیان در آن حوزه کاری بهتر و درخشان‌تر باشد، به‌احتمال زیاد کارفرما برای اشتغال متقاضی موافقت خواهد کرد.

بااین‌حال در اکثر مواقع مدارک تحصیلی و ریز نمرات نیز توسط کارفرمایان ترکی با دقت بالایی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل درصورتی‌که در طول دوران تحصیل به موفقیت‌های خوبی دست پیدا نکرده‌اید بهتر است با دریافت مدارک فنی حرفه‌ای در حوزه رشته تحصیلی شانس خود را برای دریافت پذیرش کاری در ترکیه افزایش دهید.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم اکثر مصاحبه‌های کاری در کشور ترکیه به‌صورت حضوری و به زبان انگلیسی انجام می‌گیرد؛ به همین دلیل هر چه متقاضی در روز مصاحبه با آمادگی بیشتر و به‌صورت روان‌تر صحبت کند، شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی و دریافت نظر مثبت از کارفرمای ترکی افزایش خواهد داد.

بهترین شهر‌های ترکیه برای کار و هزینه در هر یک از آن

در این بخش از مقاله به برترین شهر‌های ترکیه برای کسانی که به دنبال کار به‌صورت غیرحضوری در این کشور هستند اشاره خواهیم کرد.

 • شهر استانبول در ترکیه

بزرگ‌ترین شهر ترکیه و یکی از زیباترین مقاصد تاریخی و فرهنگی جهان یعنی استانبول در سال ۲۰۲۱ توانسته است در لیست ۵۰ شهر برتر جهان برای کار و زندگی قرار گرفته است. این شهر به‌قدری برای آسایش و کار کارگران و دیگر نیروی کار عالی است که ناپلئون درباره آن می‌گوید، اگر جهان فقط یک کشور بود، استانبول به‌عنوان پایتخت آن شناخته شده بود. این شهر همه چیز دارد؛ به همین دلیل شهروندان آن می‌توانند در کمال آرامش زندگی ایده‌آلی را در آن تجربه کنند.

اگر قصد دارید بخشی از دنیا را برای زندگی و اقامت چندین سال انتخاب کنید که همه استاندارد‌های زندگی ایده‌آل در آن وجود داشته باشد، استانبول گزینه مناسبی برای شما به‌حساب می‌آید. ترکیه آن‌قدر شگفت‌انگیز است که اگر تمام طول عمر خود را در آن سپری کنید باز هم نمی‌توانید همه چیز را به‌خوبی ببینید و تجربه کنید. همچنین استانبول یکی از ارزان‌ترین کلان‌شهرهای جهان با زیرساخت‌های برتر و قابلیت زندگی بالا است.

 • شهر ازمیر در ترکیه

ازمیر واقع در سواحل دریای اژه، سومین شهر بزرگ ترکیه و بهترین موقعیت مکانی در آن از نظر دسترسی آسان به استراحتگاه‌‌های ساحلی بی‌شمار است. شهر ازمیر در ترکیه حدود ۴ میلیون نفر جمعیت را در خود جای‌داده است. این شهر بسیار مدرن و جوان است؛ زیرا بیشتر مردمان آن کمتر از ۳۰ سال سن دارند.

در همین راستا باید اشاره کرد که شهر ازمیر در ترکیه دانشگاه‌ها و مدارس بسیار زیادی را در خود جای‌داده است. همچنین با زندگی در این شهر می‌توانید از آب‌‌وهوایی مطلوب لذت ببرید. بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته میانگین هزینه ماهانه در شهر ازمیر ترکیه حدود ۸۳۰ یورو است. بااین‌حال حقوق شهروندان در این کشور به میزانی است که به کمک آن بتوان به‌آسانی هزینه‌های مختلف زندگی را پرداخت کرد.

 • شهر بدروم در ترکیه

شهر بدروم در ترکیه امروزه به یکی از بهترین استراحتگاه‌های ساحلی میان مردم تبدیل شده است. حتی با جرئت می‌توان گفت که شهر بدروم بهترین و جذاب‌ترین مقصد در ترکیه به‌حساب می‌آید. اکثر ستاره‌های ترکیه‌ای در شهر بدروم زندگی می‌کنند. همچنین علاوه بر موارد گفته شده، رستوران‌های شیک، کلوپ‌های قایق‌رانی، ویلا‌ها و استراحتگاه‌های خصوصی از دیگر مواردی است که به جذابیت این شهر برای زندگی می‌ا‌فزاید.

میانگین هزینه ماهانه در شهر بدروم ترکیه برابر با ۸۳۰ یورو است. بااین‌حال برخلاف ازمیر، بدروم بسیار کوچک است. این شهر فاقد زیر ساخت‌های کار مناسب و ارتباطات قابل‌اعتماد است؛ به همین دلیل اگر قصد اشتغال در شهر بدروم را دارید، کار غیرحضوری بهترین گزینه ممکن برای شما است.

 • شهر آنتالیا در ترکیه

اگر به دنبال کار در محیطی مانند استراحتگاه هستید، آنتالیا مکان مناسبی برای شما است. این بزرگ‌ترین شهر در ترکیه در سواحل جنوبی مدیترانه است. همچنین آنتالیا شناخته‌شده‌ترین مقصد میان گردشگران است. اگر به فکر کار در ترکیه از طریق راه‌اندازی یک استراحتگاه یا مکان‌های مفرح برای گردشگران در ترکیه هستید، آنتالیا گزینه مناسبی برای شما به‌حساب می‌آید.

اگر فکر می‌کنید که باید چند روز را در مکانی زیبا، سرسبز، تاریخی و خوش‌آب‌وهوا سپری کنید، شهر آنتالیا به شما پیشنهاد می‌شد. متوسط هزینه زندگی ماهانه در شهر آنتالیا ترکیه برابر ۸۲ یورو است.

 • شهر بورسا در ترکیه

شهر بورسا که در قسمت غربی ترکیه واقع شده است، از معماری‌های عثمانی بسیار زیادی بهره‌مند است؛ به همین دلیل این شهر در لیست فهرست جهانی یونسکو قرار دارد. این شهر به دلیل سرسبزی بسیار محبوبیت بالایی در میان گردشگران دارد. باتوجه‌به این که در شهر بورسا ترکیه بیش از ۲ میلیون نفر شهروند زندگی می‌کنند، سرشار از امکانات رفاهی عالی است. اگر علاقه‌مند به ورزش‌های زمستانی هستید، پیست‌های اسکی بسیار زیادی برای شما فراهم شده است. میانگین هزینه زندگی در شهر بورسا در ترکیه ۹۵۰ یورو در هر ماه است.

قوانین کار در ترکیه

در ترکیه قوانین بسیار زیادی وجود دارد که کارمندان و کارفرمایان باید به آن احترام بگذارند. در حال حاضر قوانین کار در ترکیه شامل قانون تعهدات، قانون بیمه تأمین اجتماعی، قانون بیمه درمانی، قانونی ایمنی و بهداشت محیط کار و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که علاوه بر نیروی کار داخلی، متقاضیان کار بین‌المللی نیز مشمول رعایت قوانین کار در ترکیه می‌شوند.

کارفرمایان ترکیه نیز باید قوانین خصوصی و رویه بین‌المللی را دررابطه‌با قرارداد‌های کاری مشارکت با شرکت‌های خارجی رعایت کنند. در کشور ترکیه قرارداد‌های کاری دارای انواع مختلفی هستند. سرمایه‌گذاران خارجی باید یکی از این نوع قرارداد‌ها را برای پرسنل خود انتخاب کنند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • قرارداد کاری موقت یا دائم
 • قرارداد کاری مدت معین یا نامعین
 • قرارداد کاری پاره‌وقت یا تمام‌وقت
 • قرارداد کاری شروع با یک دوره آموزشی
 • قرارداد تیمی

در قرارداد‌های کار در ترکیه باید اطلاعاتی همچون مشخصات کارمند و کارفرما، شرایط استخدام، حقوق و مزایا، ساعات کار و موارد مشابه درج شود.

پرداخت حقوق کارمندان و نیروی کار در ترکیه

در کشور ترکیه، اکثر مواقع پرداخت حقوق کارمندان و نیروی کار به‌صورت ماهانه انجام می‌شود. بااین‌حال در برخی موارد کارفرمایان حقوق کارمندان خود را به‌صورت متفاوتی به آن‌ها پرداخت می‌کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که برخی شرکت‌ها برای رفاه کارمندان خود به آن‌ها مزایای بسیار زیاد دیگری را نیز پرداخت می‌کنند. برخی از نیروی کار به‌صورت نقدی حقوق خود را در طول روز دریافت خواهند کرد؛ زیرا دارای قرارداد‌های کاری متفاوتی هستند.

فسخ قرارداد کاری در کشور ترکیه

بر اساس قوانین کار در ترکیه درصورتی‌که کارمندی قصد ترک شغل خود را داشته باشد باید از مدتی قبل اخطار‌های لازم را به کارفرمای خود منتقل کند. به عبارتی متقاضی نمی‌تواند بدون اطلاع به کارفرما به طور ناگهانی شغل خود را ترک کند. باتوجه‌به قانون کار، ترک شغل در ترکیه به زمانی حدود ۴ هفته نیاز دارد.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که قرارداد‌های کاری در ترکیه با توافق هر دو طرف قابل فسخ خواهد بود. به طور برعکس اگر کارفرمایی قصد قطع همکاری با یکی از کارمندان خود را داشته باشد، باید قبل از هر اقدامی اطلاع‌رسانی‌های کامل را برای آن انجام دهد.

بررسی کیفیت درآمد در هر شهر ترکیه برای نیروی کار بین‌المللی

در شهر ترکیه نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر دنیا، حقوق نیروی کار در هر ماه متفاوت است. البته علاوه بر تأثیر نوع شهری که در ترکیه متقاضی به کار در آن مشغول است، عواملی همچون سوابق تحصیلی متقاضی، سوابق کاری نیروی کار، میزان مهارت فرد، ساعات کاری، مهارت زبانی و غیره در حقوق آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود. در ادامه به بررسی حقوق نیروی کار در شهر‌های مختلف کشور ترکیه خواهیم پرداخت.

 • حقوق نیروی کار در شهر ازمیر ترکیه

فردی که در شهر ازمیر ترکیه کار می‌کند به طور معمول در هر ماه حقوقی معادل با 8,180 TRY دریافت خواهد کرد. همچنین باید این نکته را نیز عنوان کرد که حقوق در شهر ازمیر ترکیه از 2,070 TRY تا 36,500 TRY متغیر است. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، هرچه مهارت‌های تخصص متقاضیان بیشتر باشد، حقوق بیشتری نیز در هر ماه دریافت خواهند کرد. در شهر ازمیر ترکیه حقوق نیروی کار به‌اندازه‌ای است که به کمک آن به‌آسانی هزینه‌های مسکن، حمل‌ونقل و سایر موارد را پرداخت کرد.

 • حقوق نیروی کار در شهر استانبول ترکیه

فردی که در شهر استانبول کار می‌کند به طور معمول در هر ماه حقوقی برابر با 9,160 TRY دریافت خواهد کرد. در حالت کلی در شهر استانبول ترکیه نیروی کار باتوجه‌به مهارت‌های فردی و سوابق کاری در هر ماه به طور میانگین حدود برابر با  2,320 TRY  تا 40,900 TRY دریافت خواهند کرد. در شهر ازمیر ترکیه حقوق و مزایای بیشتری برای نیروی کار در نظر گرفته می‌شود که دلایل آن در رأس بودن این شهر و تقاضای بالای نیروی کار برای مهاجرت از طریق اشتغال در آن است.

 • حقوق نیروی کار در شهر آنکارا ترکیه

آیا تابه‌حال به فکر کار در شهر آنکارا ترکیه افتاده‌اید؟ آیا از این موضوع اطلاع دارید که حقوق اداره کار در شهر ترکیه بسیار مناسب است و پاسخگوی هزینه‌های زندگی خواهد بود؟ متقاضیانی که قصد زندگی در شهر آنکارا ترکیه از طریق کار را دارند باید از این موضوع مطلع باشند که نیروی کار به طور متوسط در هر ماه حقوقی برابر با 8,510 TRY دریافت خواهد کرد.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که باتوجه‌به میزان مهارت‌های نیروی کار و سوابق کاری که در چند سال اخیر برای خود ایجاد کرده است این میزان حقوق به 2,150 TRY تا 38,000 TRY کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد.

 • حقوق نیروی کار در شهر آنتالیا ترکیه

حقوق نیروی کار در شهر آنتالیا ترکیه در هر ماه کمتر از حقوق آن‌ها نسبت به دیگر شهر‌های ترکیه است. به عبارتی نیروی کار در شهر آنتالیا ترکیه به طور میانگین حدودی بین 1,930 TRY تا 34,100 TRY  دریافت خواهد کرد. اقتصاد کشور آنتالیا بسیار قدرتمند است؛ به همین دلیل شهروندان با استفاده از حقوق دریافتی خود هیچ مشکلی در پرداخت هزینه‌های زندگی نخواهند داشت. یک نکته بسیار مهم دیگر نیز که متقاضیان باید به آن توجه کنند، نرخ کم بیکاری در شهر آنتالیا ترکیه است.

 • حقوق نیروی کار در شهر بدروم ترکیه

میانگین حقوق در شهر بدروم ۴۰ هزار پوند است. بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته روند دستمزدها در شهر بدروم ترکیه در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ به میزان ۱۰۰ درصد کاهش یافت. هزینه زندگی در شهر بدروم ترکیه کمتر از میانگین ملی است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در این شهر مشاغل خدمات مشتری همچون رستوران‌ها، مدیر هتل و غیره از درآمد بالایی برخوردار هستند. میانگین حقوق مشاغلی که به طور مستقیم به مشتریان خدمات‌دهی می‌کنند میان ۱۳ تا ۶۳ هزار پوند در سال متغیر است.

 • حقوق نیروی کار در شهر بورسا ترکیه

در شهر بورسا ترکیه حقوق نیروی کار مقدار معقولی است. بااین‌حال باید دقت کرد که میزان درآمد شهروندان بومی و بین‌المللی نسبت به دیگر شهر‌های ترکیه مقدار کمتری است. این موضوع باعث نشده است که محبوبیت آن در میان متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری به کشور ترکیه را دارند کمتر شود؛ زیرا امکانات رفاهی فراوان در آن زندگی مطلوبی را برای شهروندان رقم خواهد زد.

متوسط حقوق در شهر بورسا ترکیه برابر با 6,680 TRY است. این میزان بر اساس نوع کار متقاضی، ساعات کاری، مهارت‌های نیروی کار و بسیاری از موارد دیگر بین 1,690 TRY  تا 29,800 TRY  متغیر است.

سازمان ایشکور در ترکیه

سازمان ایشکور که به‌نوعی سازمان فنی و حرفه‌ای در کشور ترکیه به‌حساب می‌آید به متقاضیان کمک می‌کند تا با هر میزان مهارتی شغل مناسبی در کشور ترکیه به دست آورند. همچنین این سازمان در زمینه آموزش مطالب فنی به متقاضیان نیز قدم برمی‌دارد. متقاضیان باید به این نکته دقت کنند که برای درخواست کار در ترکیه به کمک سازمان ایشکور باید به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کنند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این سازمان برای خدمات‌دهی به متقاضیانی که قصد مراجعه حضوری به آن را دارند، تدابیری در نظر گرفته است. سازمان ایشکور برای خدمات‌دهی بهتر به نیروی کار بومی و بین‌المللی از مشاوره به آن‌ها دریغ نمی‌کند. کسانی که در کشور ترکیه اقامت دارند ولی به دلیل بیکاری از حقوقی در هر ماه بهره‌مند نیستند باید برای دریافت حقوق بیکاری به سازمان ایشکور در ترکیه مراجعه کنند.

از دیگر خدمات سازمان فنی حرفه‌ای فوق می‌توان به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای آن دسته از شهروندانی که از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نیستند ولی قصد کار در ترکیه را دارند، اشاره کرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا تمام مطالب مهمی که درباره ویزای اشتغال به ترکیه، شرایط کار در این کشور، نرخ بیکاری و غیره باید بدانید به طور کامل آموزش داده شود. متقاضیانی که قصد دریافت ویزای کاری کشور ترکیه را دارند باید از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشند که شامل مواردی همچون سوابق کاری ایده‌آل، مدرک زبان ترکی و انگلیسی، مدارک تحصیلی و ریزنمرات مطلوب، تمکن مالی تا میزان مشخص و بسیاری از موارد دیگر می‌شود.

از آنجایی که تعداد مشاغل موجود در کشور ترکیه فراوان و نرخ بیکاری در آن تا میزان زیادی کاهش یافته است، افراد از کشور‌های مختلف می‌توانند برای دریافت پذیرش کاری از موسسات و شرکت‌های کشور فوق اقدام کنند. مزایا و امکانات رفاهی مختلفی که از طریق کار در ترکیه به افراد تعلق می‌گیرد از دلایل اصلی ترغیب مردم برای مهاجرت به ترکیه است که از میان آن‌ها می‌توان به حقوق بالای نیروی کار، امنیت بالای کاری، دریافت اقامت دائم این کشور و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

مهاجرت کاری به کشور ترکیه و اخذ ویزای آن از طریق کار کمی طولانی و پیچیده است. به همین دلیل متقاضی باید در ابتدا اطلاعات مفیدی درباره آن به دست آورده که موسسه هرمس اپلای گزینه مناسبی برای هدف فوق به حساب می‌آید.

مقاله پیشنهادی : وکیل مهاجرت به ترکیه

سؤالات متداول

برای اشتغال زایی کشور ترکیه ویژگی های چشمگیری دارد از جمله نرخ کم بیکاری ،هزینه های مناسب برای زندگی ،نزدیکی به ایران ،حقوق مناسب نیروی کار و مشاغل فراوان

یکی از مزایای پر طرفدار مهاجرت کاری به ترکیه به همراه داشتن اقامت دائم میباشد.

کشور ترکیه دارای انواع ویزا میباشد از جمله ویزای کار موقت،ویزای کار دائم و ویزای کار آفرینی

بنر

8 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ما درخصوص مهاجرت کاری به ترکیه در حال حاضر فعالیتی انجام نمیدیم .
   از روش های تحصیلی و اخذ اقامت 1 ساله ترکیه از طریق شرکت در دوره های آمادگی آزمون تومر در خدمت شما هستیم .

 1. سلام و عرض ادب
  سال ن شما مبارک باشه.

  دوستان برای کسی که قصد داره یک سوپرمارکت یا کافه تو استانبول راه بندازه، کمی راهنمایی بفرمایید.

 2. سلام لحظتون بخیر
  من 40 سالمه و پزشک عمومی هستم خانمم هم پزشک هستند و فرزندی نداریم. آیلتس انگلیسی 6 هم دارم. میخواستم ببینم موقعیت کار در ترکیه برای من و خانمم فراهمه که بخوایم به ترکیه اپلای کنیم؟
  ممنون از توضیحات خوبتون

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ما خدماتی در خصوص مهاجرت کاری به ترکیه ارائه نمیدیم اما میتوانید شرایط خودتان را برای مهاجرت به آلمان ارزیابی کنید . برای این کار لطفا با شماره 02128111107 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمای کنند .

 3. سلام من 32 سالمه و مدرک تحصیلیم هم لیسانس عمران دارم. و 5 سال سابقه طراحی سایت بدون داشتن مدرک خاصی دارم . میخواستم بدونم با این شرایط میتونم برای کار در ترکیه اقدام کنم و پیگیر ویزای کاری ترکیه باشم؟

  1. سلام برای ویزای کاری لازمه سابقه کاریتون یا توی رشته تحصیلیتون باشه و یا مدرک فنی مرتبط حتما داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن