دانشگاه دولتی بغازیچی

دانشگاه دولتی بغازیچی

شهر :

استانبول

سال تاسیس :

1863

زبان :

ترکی و انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

2

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

7

دانشگاه دولتی بغازیچی در حدود سال 1863 میلادی توسط چند فرد آمریکایی تبار در شهر استانبول کشور ترکیه بنیان گذاشته شد. این دانشگاه در ابتدا یک دانشکده کوچک محدود به حساب می‌آمد اما رفته رفته با استقبال دانشجو‌ها و پیگیری مدیران آن تبدیل به بهترین دانشگاه ترکیه و یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان (طبق نظرسنجی‌ها و رتبه بندی‌ها) در رشته‌های مختلف شد.

این دانشگاه در حال حاضر در میان دانشگاههای برتر دنیا قرار دارد و رتبه آن در رنکینگ جهانی به طور میانگین بین 300 تا 400 متغیر است. اگر بخواهیم این دانشگاه را با یکی از دانشگاه‌های کشور مقایسه کنیم، می‌توانیم به دانشگاه شریف و دانشگاه تهران اشاره کنیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

با دانشگاه بغازیچی ترکیه بیشتر آشنا شوید :

پخش ویدیو

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاریخچه دانشگاه

مرکز اسناد و بایگانی دانشگاه با هدف جمع‌آوری، حفظ و دسترسی به اهداف تحقیقاتی بایگانی اهدا شده یا توسط دانشگاه بغازیچی تأسیس شده است. این مرکز، اسناد بایگانی مکتوب و تصویری را در 9 بایگانی جداگانه در زمینه‌های مختلف مانند تاریخ، ادبیات، نقاشی، معماری، باستان‌شناسی و سیاست خارجی نگهداری می‌کند. بخش قابل توجهی از این بایگانی‌ها منابع بسیار مهمی برای شناخت کالج رابرت و دانشگاه دولتی بغازیچی از اواسط قرن 19 تا اواخر قرن 20 است و به روشن ساختن دوره تاریخی 150 ساله از اواخر امپراتوری عثمانی تا جمهوری ترکیه از دیدگاه‌های تاریخی و جامعه‌شناسی کمک می‌کند. فهرست‌نویسی و دیجیتالی کردن بایگانی‌ها در مرکز اسناد و بایگانی در حال حاضر در حال انجام است.

 

دانشکده های دانشگاه بغازیچی

 

امکان تحصیل در دانشگاه‌ های اروپا

مزیت بزرگ این دانشگاه برای دانشجو‌هایش به ویژه دانشجو‌های ایرانی سهولت گرفتن فاند دانشگاه‌های اروپایی و اپلای کردن برای آنها است. اگرچه خود این دانشگاه جایگاه علمی خوبی دارد و قبول شدن در آن به تنهایی یک موفقیت به حساب می‌آید اما این امکان که بعد از یک دوره تحصیل در دانشگاه دولتی بغازیچی بتوانید برای دانشگاه های مطرح اروپایی اپلای کنید و فاند تحصیلی بگیرید، خودش یک سورپرایز بزرگ است.

بورسیه اراسموس

در واقع عامل این موضوع یک قرارداد و تفاهم‌نامه امضا شده میان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است که موجب می‌شود دانشگاه‌های مختلف در سطح کشور‌های اروپایی بتوانند هرساله تعدادی از دانشجو‌ها در رشته‌های مختلف تحصیلی را با یکدیگر مبادله کنند. این مجموعه قوانین و مقررات میان دانشگاه‌های عضو اتحادیه اروپا به اراسموس معروف است. شما با تحصیل در دانشگاه دولتی بغازیچی می‌توانید از این بورسیه استفاده کنید.

یکی از بزرگترین حسن‌های این نوع بورسیه عدم الزام مالی بعد از اتمام آن است. یعنی شما بعد از گذارندن دوره (معمولا 5 ساله) بورسیه تحصیلی خود در دانشگاه اروپایی مربوطه مجبور نیستید پول و هزینه‌هایی که در مدت تحصیل دریافت کرده اید را پس بدهید.

نکته: توجه داشته باشید که در خیلی از مدل‌های بورسیه تحصیلی بعد از اتمام تحصیل شما ملزم به بازگردانی قسطی مبالغ دریافت شده در طی مدت تحصیل خود هستید.

همچنین علاوه بر عدم الزام مالی، بعد از گذارندن دوره مجبور نیستید برای دانشگاه یا مجموعه خاصی کار کنید. البته با توجه به اینکه این بورسیه از ارزش علمی و فنی بالایی برخوردار است، بعد از گذراندن آن پیشنهاد‌های شغلی خوبی دریافت می‌کنید که اگر بخواهید می‌توانید آنها را قبول کنید.

 

دانشگاه های ترکیه و دانشگاه بغازیچی

رشته های تحصیلی دانشگاه بغازیچی

در این قسمت نام رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه دولتی بغازیچی ترکیه به همراه نام مدیر گروه هر رشته را جمع‌آوری کردیم.

گروه زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک: پروفسور نسرین اوزورن

گروه شیمی: پروفسور نیهان نوگای

گروه تاریخ: پروفسور عیسل ازیر

گروه زبانشناسی: پروفسور بالک اوزتورک باساران

گروه ریاضیات: پروفسور بوراک گورل

گروه فلسفه: پروفسور برنا کیلینچ

گروه فیزیک: ارهان گلمز

گروه روانشناسی: پروفسور سارا مدسیوقلو

گروه جامعه شناسی: دانشیار پروفسور کارت اوزلچ

گروه زبان و ادبیات ترکی: پروفسور حلیم کارا

گروه زبانها و ادبیات غربی: پروفسور اسل تیکنای

گروه مطالعات ترجمه و تفسیر: پروفسور ابرو دیریکر

دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه دولتی بغازیچی

گروه اقتصاد: پروفسور اونال زنگینوبوز

گروه مدیریت: پروفسور متین ارکان

گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل: دانشیار پروفسور گان کوت

 

تحصیل در بغازیچی

دانشکده آموزش :

گروه آموزش رایانه و فناوری آموزشی: دستیار پروفسور گونیزی کارتال

گروه علوم تربیتی: دانشیار پروفسور زینب هنسارت (سرپرست گروه)

گروه آموزش زبان‌های خارجی: پروفسور گلچان ارجتین

گروه آموزش ابتدایی: دانشیار پروفسور زینپ برنا اردیلر یاتماز

گروه ریاضیات و آموزش علوم: پروفسور ابرو کایا

دانشکده مهندسی دانشگاه دولتی بغازیچی

گروه مهندسی شیمی: پروفسور احمد ارهان اکسویلو

گروه مهندسی عمران: پروفسور امره اوتای

گروه مهندسی کامپیوتر: پروفسور تانا تاقچوی

گروه مهندسی برق و الکترونیک: پروفسور یاسمین کهیا

گروه مهندسی صنایع: پروفسور تانر بیلیگیچ

گروه مهندسی مکانیک: پروفسور کونت آتالیک

دانشکده رشته‌های کاربردی

گروه سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت: پروفسور سیلان اونای ساهین

گروه تجارت بین‌الملل: پروفسور آرزو تکتاس

گروه اداره گردشگری: پروفسور بنگی ارتونا

گروه هنرهای زیبا: دانشیار پروفسور موتلو اربای

 

کار حین تحصیل در دانشگاه بغازیچی

امکانات رفاهی دانشگاه دولتی بغازیچی

 

امکانات رفاهی دانشگاه دولتی بغازیچی

 

امکانات ورزشی

دانشگاه بغازیچی به طور کلی دو برنامه ورزشی را ارائه می‌دهد. اول برنامه جامع عمومی ورزشی شامل ورزش‌های معمولی در سطح آماتور و دوم برنامه حرفه‌ای با ورزش‌های خاص که همه این ورزش‌ها در محیط‌های مخصوص دانشگاه دنبال می‌شود. کمپ ورزشی دانشگاه دولتی بغازیچی شامل استخر روباز، استخر سرپوشیده، زمین فوتبال، پیست دو‌میدانی مخصوص و… است که به کمپ ورزشی اوکاسوار معروف است.

پیشنهادات ورزشی فوق برنامه فعلی شامل: ایروبیک، آیکیدو، فوتبال، دو و میدانی، بدمینتون، بسکتبال، دوچرخه‌سواری، شمشیربازی، فوتبال، هندبال، ژیمناستیک، قایقرانی، تنیس روی میز، تنیس، تکواندو، مسابقات سه گانه، والیبال، قایقرانی و اسکی.

سالن سینما

مرکز فیلم میتات علم

این مرکز در دانشگاه دولتی بغازیچی با کمک دانش آموختگان میتات علم تاسیس شده و از 8 مارس 2002 در ساختمان خود مشغول ارائه خدمات است.

هدف این مرکز کمک به دانشجویان علاقه‌مند به فیلم و سینما و همچنین حمایت از آنها برای فراگیری مهارت‌های خاص در ساخت فیلم برای مشاغل آینده خود است.

فعالیت های این مرکز شامل موارد زیر می‌شود :

 • نمایش فیلم تقریباً هر شب در طول سال.
 • تهیه برنامه‌های مختلف درباره کارگردانان فیلم، بازیگران و ژانرهای مخلف فیلم.
 • برگزاری میزگردها و گفتگوهایی که در آن کارگردانان، بازیگران و منتقدان مشهور جهان شرکت می‌کنند.

این مرکز در دانشگاه دولتی بغازیچی همچنین شرح تمام فعالیت‌ها و رویداد‌هایی که در طول سال برگزار می‌کند را به صورت یک کتاب جمع‌آوری کرده و به تشکیل یک بایگانی ارزشمند از مطالعات فیلم کمک می‌کند. نا‌گفته نماند که تلاش‌های دانشجویان داوطلب این مرکز منجر به تشکیل یک ژانر در سینمای ترکیه به نام Altyazi (زیرنویس) شده است.

مرکز فیلم میتات علم با مجموعه‌ای شامل بیش از هفت هزار آرشیو DVD و یک کتابخانه مرجع که منحصراً شامل کتابهای مرتبط با فیلم و سینما است، یک مکان جذاب برای علاقه‌مندان به حوزه فیلم‌سازی است. دانش آموزان بغازیچی می توانند فیلم‌ها را از بایگانی مرکز قرض گرفته و از امکانات مرکز برای نمایش فیلم های مورد‌علاقه خود استفاده کنند.

سالن موسیقی

دانشگاه دولتی بغازیچی معمولا کنسرت‌های موسیقی کلاسیک هفتگی را در سالن آلبرت لانگ برگزار می‌کند. سالن آلبرت لانگ دارای شرایط صوتی عالی با 500 صندلی و یک ارگ عظیم است. در سالن دو پیانوی بزرگ اشتاین‌وی کنسرت وجود دارد که امکان اجرای برنامه‌های ریتال دونوازی پیانو را فراهم می‌کند. هر چهارشنبه شب، بعد از ساعت 7.30 سالن کنسرت مملو از دانشجویان، اساتید، دانش آموختگان و دوستداران موسیقی استانبول است. مجری‌ها و هنرمندان شناخته شده جهان و همچنین استعدادهای جوان یا مشاهیر ترکیه مهمانان این مراسم هستند.

تا کنون این کنسرت‌ها میزبان هنرمندان شناخته شده جهان مانند آلفرد برندل، مارتا آرگریچ، میدوری، ناتالیا گاتمن، اما کرکبی، ایتامار جولان بوده‌اند.

خدمات پزشکی و درمانی

مرکز بهداشت دانشگاه دولتی بغازیچی ملقب به BU (به ترکی “mediko” یا “revir”) در پردیس اصلی واقع شده و این مرکز درمانی، موظف است که خدمات بهداشتی را به همه دانشجویان و کارگران دانشگاه و اعضای هیئت علمی ارائه دهد. کلیه خدمات بهداشتی در این مرکز به صورت رایگان به کلیه دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از جمله کلیه دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. همچنین، این مرکز بهداشت هفت روز هفته به صورت 24 ساعته باز است.

علاوه بر خدمات عادی ارائه شده توسط پزشکان عمومی، مرکز بهداشت BU خدمات اضافی دیگری مانند دندانپزشکی را نیز با رزرو نوبت در مطب پزشکی و دندانپزشکی ارائه می‌دهد. آزمایشگاه‌های این مرکز پزشکی برای آزمایش‌های مختلف پزشکی مجهز هستند. در موارد اضطراری، یک آمبولانس 24 ساعته موظف است تا بیماران را به بیمارستان های محلی منتقل کند. اما نکته منفی اینجاست که هیچ داروخانه ای در دانشگاه دولتی بغازیچی وجود ندارد و دانشجویان برای تهیه دارو‌های مورد نیاز خود باید به داروخانه‌های خارج از دانشگاه مراجعه کنند.

لطفا توجه داشته باشید، با اینکه مراقبت های اورژانسی پزشکی در ترکیه برای همه رایگان است، اما هزینه‌های جراحی، آزمایشات و هزینه‌های پزشکان به ویژه در بیمارستان های خصوصی هزینه‌های اضافی قابل توجهی دارد. دانشجویان خارجی می توانند مسئول کل هزینه‌های بستری در بیمارستان، معالجه پزشکی یا خدمات خارج از مرکز بهداشت BU باشند. پس به شدت توصیه می‌شود که دانشجویان خودشان بیمه درمانی خصوصی بگیرند.

شرایط اسکان و خوابگاه

از آنجایی که داشتن محل مناسب برای زندگی در دوران دانشجویی به یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان خارجی تبدیل شده، خوشبختانه دانشگاه دولتی بغازیچی با خوابگاه‌های دانشجویی شکیل و تمیز، شرایط خوبی را برای اسکان این دانشجو‌ها فراهم کرده است.

امروزه، حدود 45٪ از دانشجویان دوره کارشناسی و حدود 10٪ از دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در خوابگاه‌های خود دانشگاه زندگی می‌کنند.

دانشگاه امکانات مسکونی را در خوابگاه‌های زیر فراهم کرده است :

 • خوابگاه مردان و خوابگاه های زنان که در دو خوابگاه کیلیوس و خوابگاه های شمالی واقع شده است.
 • حمل و نقل بین خوابگاه های كیلیوس و پردیس های شمال توسط اتوبوس های شهری با برنامه‌ریزی مناسب انجام می‌شود.
 • تعداد دانشجویان مستقر در اتاق‌ها متفاوت و هر اتاق دارای اینترنت و تلفن، تخت های دو طبقه، کمد، میز، صندلی، قفسه های کتاب و یخچال است. همچنین حمام و توالت بین دانشجویان مشترک و آب گرم در تمام حمام‌ها موجود است. در ضمن دسترسی به اینترنت برای کلیه دانشجویان در همه خوابگاه‌ها بصورت رایگان ارائه می‌شود.

 

سالن کنفرانس بغازیچی

خدمات درمانی بغازیچی

سالن موسیقی بغازیچی

شرایط قبولی و پذیرش در دانشگاه بغازیچی

 

اخذ پذیرش در بغازیچی

 

شرایط و مدارک لازم جهت پذیرفته شدن در فرآیند پذیرش دانشگاه دولتی بغازیچی شامل موارد زیر است که مهم‌ترین‌ها را به طور مختصر توضیح دادیم.‌

 • داشتن اصل مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی (یازدهم و دوازدهم)
 • مدرک قبولی در آزمون‌های SAT و YGS و LYS. دقت داشته باشید که مهلت اعتبار آزمون SAT دو ساله و همچنین حداقل نمره قبولی مورد نیاز در آن 65 از 80 در بخش خوانش و ریدینگ و 35.5 از 40 در بخش ریاضی است.
 • مدرک قبولی در آزمون زبان تافل یا آیلتس (حداقل نمره قابل قبول برای تافل 79 و برای آیلس 6.5 است)
 • نامه سفارشی (توصیه ای) از استاد راهنما دانشگاه
 • مدرک کارنامه OSYS ( برای دانشجویان خارجی که OSYS مبنای امتحانات مدرسه‌ای آنها بوده است.)
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • رسید پرداخت هزینه
 • مقاله توجیهی شما برای انگیزه و هدفتان از تحصیل در دانشگاه دولتی بغازیچی

 

آزمون SAT

این آزمون یکی از معتبرترین آزمون‌های تحصیلی در دنیا است، و معمولا افرادی که تا سطح دیپلم درس خوانده‌اند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و به سوالات آن پاسخ دهند.

این امتحان به دو صورت کاغذی و الکترونیکی انجام می‌شود و هر کدام حسن‌ها و عیب‌های مخصوص به خود را دارد. این آزمون از بخش‌های مختلف تشکیل شده که مباحث مربوط به زبان انگلیسی و ریاضیات از جمله آنها است.

آزمون YGS و LYS

یکی از شروط مهم قبولی در دانشگاه دولتی بغازیچی، مدرک قبولی در این آزمون است. این آزمون در واقع چیزی شبیه به کنکور سراسری در کشور خودمان است. البته تفاوت‌هایی با کنکور سراسری دارد که برای مثال می‌توان به دو مرحله‌ای بودن آن اشاره کرد. آزمون YGS مقدمه آزمون LYS و سوالات آن بیشتر مربوط به ریاضی پایه و زبان ترکی است. بعد از قبول شدن در آزمون YGS نوبت به LYS می‌رسد که سوالات آن تخصصی و برای رشته‌های تحصیلی مختلف، متفاوت خواهد بود. در نتیجه قبل از شرکت در آزمون LYS باید رشته تخصصی خود را انتخاب کرده  و امتحان مخصوص رشته خود را بگذرانید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

شاید بهترین انتخاب شما برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های ترکیه باشد. این کشور زیبا که در کنار سواحل مدیترانه و دریای سیاه قرار گرفته یکی از بهترین مکان هایی است که شما میتوانید در آنجا به تحصیل در رشته پزشکی مشغول شوید.

سخن پایانی

اگر به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، هرمس اپلای مشاور مهاجرتی مطمئن شما در این زمینه خواهد بود. تنها کافیست با هرمس اپلای تماس گرفته و از ما کمک بگیرید. پس از آن می‌توانید چمدان‌های خود را برای مهاجرت موفق به ترکیه ببندید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

دانشگاه بغازیچی در کدام شهر ترکیه قرار دارد؟
این دانشگاه در شهر استانیول ترکیه واقع شده است.
دانشگاه بغازیچی در چه رشته هایی پذیرش دارد؟
گروه زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک: پروفسور نسرین اوزورن گروه شیمی: پروفسور نیهان نوگای گروه تاریخ: پروفسور عیسل ازیر گروه زبانشناسی: پروفسور بالک اوزتورک باساران گروه ریاضیات: پروفسور بوراک گورل گروه فلسفه: پروفسور برنا کیلینچ گروه فیزیک: ارهان گلمز گروه روانشناسی: پروفسور سارا مدسیوقلو گروه جامعه شناسی: دانشیار پروفسور کارت اوزلچ گروه زبان و ادبیات ترکی: پروفسور حلیم کارا گروه زبانها و ادبیات غربی: پروفسور اسل تیکنای گروه مطالعات ترجمه و تفسیر: پروفسور ابرو دیریکر دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه دولتی بغازیچی گروه اقتصاد: پروفسور اونال زنگینوبوز گروه مدیریت: پروفسور متین ارکان گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل: دانشیار پروفسور گان کوت
چه شرایط و مدارکی برای پذیرش در دانشگاه بغازیچی نیاز است؟
داشتن اصل مدرک دیپلم ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی (یازدهم و دوازدهم) مدرک قبولی در آزمون‌های SAT و YGS و LYS. دقت داشته باشید که مهلت اعتبار آزمون SAT دو ساله و همچنین حداقل نمره قبولی مورد نیاز در آن 65 از 80 در بخش خوانش و ریدینگ و 35.5 از 40 در بخش ریاضی است. مدرک قبولی در آزمون زبان تافل یا آیلتس (حداقل نمره قابل قبول برای تافل 79 و برای آیلس 6.5 است) نامه سفارشی (توصیه ای) از استاد راهنما دانشگاه مدرک کارنامه OSYS ( برای دانشجویان خارجی که OSYS مبنای امتحانات مدرسه‌ای آنها بوده است.) پاسپورت یا گذرنامه رسید پرداخت هزینه مقاله توجیهی شما برای انگیزه و هدفتان از تحصیل در دانشگاه دولتی بغازیچی
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای