ویزای کار IMP کانادا

ویزای کار IMP کانادا

IMP یا ویزای کار IMP کانادا که مخفف کلمه International Mobility Program نیز هست، یکی از برنامه‌های مهاجرت کاری به کشور کانادا است که نسبت به دیگر روش‌هایی که برای این مهاجرت وجود دارد، فرآیند ساده‌تری داشته و دردسرهای اخذ ویزای آن کمتر است. در این روش جذب نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان ساده‌تر شده و با سرعت بیشتری انجام می‌شود، به عبارت دیگر این روش راهی میانبر برای کار در کشور کانادا است. دریافت ویزای کار IMP کانادا هم مانند دیگر ویزاهای این کشور شرایطی داشته و مدارکی نیاز دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای کاری IMP کانادا چیست؟

ویزا یا برنامه کاری IMP کانادا یکی از روش‌های مهاجرت کاری به این کشور است. در این روش کافی است ثابت کنید توانایی و مهارت شما برای کشور کانادا کاربردی است و کار شما در این کشور منفعت اقتصادی و فرهنگی دارد. در این روش دیگر نیازی به LMIA یا مجوز اداره کار و توسعه کانادا که از سمت کارفرما درخواست می‌شود نیست و پروسه‌های طولانی ارتباط با کارفرما، بررسی رزومه توسط کارفرما، معرفی نیروی کار توسط کارفرما به اداره کار و مهاجرت و… نیز در این روش وجود ندارند و فرد در کوتاه‌ترین زمان اجازه کار کانادا را دریافت می‌کند.

ویزای کاری IMP کانادا چیست؟

مزایای استفاده از برنامه کاری IMP کانادا

استفاده از ویزای کار IMP کانادا و مهاجرت کاری به کانادا از طریق آن مزایای زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • امکان همراهی خانواده با دارنده ویزا از همان ابتدا
 • امکان تبدیل اقامت موقت به دائم در کوتاه‌ترین زمان
 • عدم نیاز به طی کردن پروسه LMIA
 • امکان تمدید مجوز کار در کوتاه‌ترین زمان
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان زیر 18 سال در کانادا
 • صدور ویزا در زمان کمتر
 • هزینه مناسب اخذ ویزا
 • امکان استفاده از این ویزا در هر شهر یا ایالتی در کانادا
 • امکان تاسیس شرکت شخصی و شروع به کار از طریق آن

واجدین شرایط اخذ ویزای IMP کانادا

در یک پاسخ کلی می‌توان گفت که همه افرادی که توانایی تاسیس شرکت در کشور کانادا را دارند و این امکان را دارند که شرکت را براساس قوانین تعیین شده توسط دولت کانادا اداره کنند، واجد شرایط اخذ این ویزا هستند. با این حال بعضی از مشاغل یا گروه‌های خاص شانس بیشتری برای دریافت این ویزا دارند از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • متقاضیانی که بیزینس شخصی و فعال دارند
 • افرادی که در رزومه آن‌ها سابقه انواع مدیریت به خصوص مدیریت مالی وجود داشته باشد
 • پزشکان
 • کارآفرینان یا صاحبین مشاغل موفق در انواع حوزه‌های اقتصادی
 • مالکین کارخانه
 • متخصصین فعال در حوزه کامپیوتر
 • مدیران شرکت‌های تخصصی کامپیوتری

انواع ویزای کار IMP کانادا

ویزای کاری IMP کانادا به دو صورت برای متقاضیان ارائه می‌شود. اولین نوع از این ویزا نیاز به ورک پرمیت یا مجوز کاری دارد و نوع دیگر آن اوپن ورک پرمیت یا با اجازه کاری آزاد و بدون محدودیت است. هر کدام از این ویزاها از نظر فرآیند دریافت و نحوه صدور تفاوت دارند اما نقطه اشتراکی که هر دو را جزو ویزای IMP کانادا قرار می‌دهد، عدم نیاز به مجوز یا تاییدیه LMIA است. در ادامه به طور مختصر هر کدام از انواع این ویزا را معرفی خواهیم کرد.

IMP کانادا از نوع ورک پرمیت

در برنامه کاری IMP کانادا از نوع ورک پرمیت یک مجوز کاری برای فرد صادر می‌شود اما این مجوز از نوع LMIA نیست و تنها تاییدیه‌ای است که کار فرد در یک موقعیت شغلی یا استانی مشخص را تعیین می‌کند. این تاییدیه کتبی توسط افسر مهاجرت صادر می‌شود و برای افرادی است که قبل از ورود به کانادا کارفرمای خود را پیدا کرده و قصد فعالیت با فرد یا در شغل مشخصی را دارند.

IMP کانادا از نوع اوپن ورک پرمیت

ویزاهای کاری باز یا اوپن ورک پرمیتی که تحت برنامه مهاجرتی IMP کانادا صادر می‌شوند، خود به دو نوع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آن‌ها ویزای اوپن ورک پرمیت محدود و دیگری نوع نامحدود است. در نوع محدود این ویزاها فرد می‌تواند در مشاغل خاص یا مکانی خاص در کانادا مشغول به کار شود و در نوع نامحدود افراد بدون محدودیت مکانی یا شغلی امکان کار در هر کدام از مشاغل و هر کدام از شهرها یا ایالت‌های کانادا را خواهند داشت.

برنامه‌های مهاجرتی با ویزای IMP کانادا

ویزای کار IMP کانادا دارای 6 برنامه مهاجرتی مختلف است که تنها بعضی از آن‌ها برای ایرانیان قابل استفاده هستند. آشنایی با انواع برنامه‌های مهاجرتی این ویزا به خصوص انواع قابل استفاده آن‌ها برای ایرانیان جهت اخذ ساده‌تر ویزا و آمادگی برای دریافت آن‌ها الزامی است. این برنامه‌ها به شرح زیر هستند.

برنامه‌های مهاجرتی با ویزای IMP کانادا

برنامه ویزای کار پس از تحصیل

دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند این امکان را دارند که بعد از فارغ التحصیلی مدتی را با استفاده از این برنامه مهاجرتی و تحت عنوان PGWP کانادا در این کشور اقامت کرده و به کار و کسب درآمد بپردازند. اجازه موقت این گروه از دانشجویان 3 ساله است و بعد از این مدت با سابقه کار دریافتی می‌توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

 

توافق‌نامه‌های تجارت آزاد

یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرتی که از طریق ویزای کار IMP کانادا قابل استفاده است، برنامه توافق‌نامه‌های تجارت آزاد است. این روش مهاجرتی مخصوص شهروندان کشورهایی است که دولت آن‌ها با کانادا روابط تجاری از طریق قراردادهای رسمی دارند. طبق قرارداد تجارت آزاد، شهروندان چنین کشورهایی اجاز کار در کشور کانادا از طریق IMP و مهاجرت به وسیله آن را دارند. کشورهایی مانند آمریکای شمالی، مکزیک، شیلی، پرو، کلمبیا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و عضو اتحادیه جهانی چنین امکانی را دارند و البته که ایران جزو کشورهای این توافق‌نامه‌ها نیست.

برنامه کاری بریجینگ

این برنامه کاری مناسب افرادی است که در کانادا سکونت داشته و قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارند. این افراد با استفاده از این برنامه می‌توانند تا زمان اخذ اقامت دائم در یکی از مشاغل کانادا کار کرده و کسب درآمد داشته باشند.

برنامه تبادل جوانان

این روش یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا و مناسب افرادی است که سن آن‌ها بین 18-35 سال است. در این روش که خود دارای چند برنامه است، متقاضیان از طریق قرعه‌کشی موفق به اخذ اجازه کار 2 ساله کانادا می‌شوند تا از طریق این مجوز در کانادا فعالیت کرده یا دوره‌های کارآموزی این کشور را بگذرانند.

برنامه انتقال درون شرکتی

این روش یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرتی از طریق ویزای IMP کانادا است که با استفاده از آن صاحبین کسب و کار، این امکان را دارند که شغل خود را به کشور کانادا منتقل کرده یا شعبه‌ای از آن را در کانادا راه‌اندازی کنند. اگر مدیر یک مجموعه باشید با استفاده از این روش می‌توانید کسب و کار خود را به کانادا منتقل کنید و به عنوان کارمند مجموعه این امکان را دارید که در شعبه‌ای از شرکت خود در کانادا مشغول به کار شوید. این برنامه برای ایرانیان هم قابل استفاده است.

برنامه منفعت عمده

ششمین برنامه مهاجرتی از طریق ویزای کار IMP کانادا، برنامه منفعت عمده است. در این برنامه فرد باید ثابت کند که کار کردن او در کشور کانادا برای این کشور منفعتی دارد. بعد از برنامه انتقال درون شرکتی این برنامه مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش مهاجرتی ایرانیان با ویزای IMP کانادا است.

معیارهای استفاده از برنامه منفعت عمده

همان‌طور که گفته شد برنامه منفعت عمده یکی از روش‌های مهاجرتی با ویزای کار IMP کانادا است. برای استفاده از این برنامه که ایرانیان هم امکان آن را دارند، معیارهایی وجود دارد که در صورت برخورداری از آن‌ها مجوز استفاده از برنامه منفعت عمده برای آن‌ها صادر می‌شود. مهم‌ترین این معیارها عبارتند از:

 • پتانسیل کسب و کار چقدر است و چه میزان منفعت اقتصادی برای کشور کانادا خواهد داشت؟
 • کسب و کار چقدر پتانسیل توسعه دانش و علمی کانادا را دارد؟ برای مثال تا چه حد ایده برای تولید فناوری‌های جدید در کشور کانادا را دارد
 • توانایی شخصی که قصد راه‌اندازی کسب و کار در کانادا را دارد چه میزان است؟
 • بیزینس پلن یا طرح تجاری متقاضی استفاده از این روش چیست؟

به طور خلاصه افرادی که خود و کسب و کار آن‌ها این معیارها را داشته باشند و بیزینس آن‌ها منفعتی برای کشور کانادا داشته باشد، به راحتی می‌توانند ویزای IMP کانادا را اخذ کنند.

معیارهای استفاده از برنامه منفعت عمده

شرایط دریافت برنامه منفعت عمده ویزای کار IMP کانادا

متقاضیان برنامه منفعت عمده ویزای IMP کانادا باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • 25-60 سال سن
 • مدرک تحصیلی حداقل لیسانس
 • سابقه کاری مدیریتی یا تخصصی 1 ساله
 • مدرک زبان در حد تسلط به مکالمه و شرکت در مصاحبه اخذ ویزا
 • داشتن حداقل 50 درصد سهم شرکتی که به کانادا منتقل می‌شود
 • توانایی پرداخت هزینه‌های اخذ ویزا مانند هزینه اصلی دریافت ویزا، هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک، هزینه ثبت اطلاعات هر متقاضی، هزینه دریافت وکیل مهاجرتی و….
جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

جاب آفر یکی از روش‌هایی بسیار کاربردی برای اخذ ویزای کاری کانادا است که می‌توان با آن به این کشور مهاجرت کرد یا اقامت آن را به دست آورد.

سخن آخر

در میان روش‌های مختلفی که برای مهاجرت کاری ایرانیان به کانادا وجود دارد، اخذ ویزای کار IMP کانادا یکی از بهترین روش‌ها است. سرعت و سادگی فرآیند استفاده از این برنامه کاری موجب شده که بیشتر متقاضیان کار در کانادا ابتدا برای مهاجرت با این ویزای کاری اقدام کنند. هر چند دریافت این ویزا فرآیند سختی ندارد اما با راهنمایی گرفتن از یک متخصص امور مهاجرت مانند متخصصین هرمس اپلای می‌توان این کار را ساده‌تر کرد. مشاوران ما آماده راهنمایی شما در همه زمینه‌های مهاجرت به خصوص اخذ این ویزای کاری کشور کانادا هستند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
ویزای کار IMP کانادا چیست؟
ویزای کار IMP کانادا، یکی از برنامه‌های مهاجرت کاری به این کشور است که به صورت جابجایی نیروها بین کانادا و کشور مبدا انجام می‌شود و فرآیند انجام و دریافت آن سریع‌تر و راحت‌تر از دیگر ویزاها است.
شرایط سنی برای استفاده از ویزای IMP به چه صورت است؟
دریافت ویزای کاری IMP کانادا محدودیت سنی خاصی ندارد اما اخذ آن برای افرادی که بین 25-62 سال سن داشته باشند، راحت‌تر است.
هزینه دریافت ویزای IMP به چه صورت است؟
هزینه‌های اخذ ویزای ویزای کار IMP شامل چند بخش هزینه‌های دولتی، هزینه اخذ وکیل مهاجرت، هزینه جمع‌آوری مدارک و سایر هزینه‌های جانبی است که بسته به شرایط متقاضی مانند تعداد اعضای خانواده او متغیر است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای