دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا

شهر :

آنکارا

سال تاسیس :

1997

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

49

نوع دانشگاه :

خصوصی

تعداد دانشکده ها :

5

شهر آنکارا همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی کشور ترکیه شناخته شده است. دانشگاه چانکایا نیز از برترین دانشگاه‌های این شهر به شمار می‌آيد که با داشتن رتبه چهل و نهم در بین دانشگاه‌های ترکیه‌‌ای به یکی از دانشگاه‌های مناسب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. چانکایا در رده دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه قرار می‌گیرد. دروس مختلفی در این دانشگاه به زبان ترکی و زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌‌شوند.

مدرک مربوط به این دانشگاه نیز به طور کامل مورد تأیید وزارت علوم کشورمان است. این دانشگاه پنج دانشکده مختلف دارد که رتبه همه آن‌ها بالا است. امروزه بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در کشور ترکیه این دانشگاه را به‌عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می‌کنند. دلیل این امر را می‌توان به شهریه مناسب و همچنین محل قرار‌گیری فوق‌العاده آن مرتبط دانست. با ما همراه شوید تا اطلاعات مناسبی را دراین‌رابطه به شما عزیزان ارائه کنیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

محل قرارگیری دانشگاه

دانشگاه چانکایا در اوایل سال 1997 میلادی در شهر آنکارا ساخته شد. در واقع از زمان ساخت این دانشگاه تاکنون کمتر از سی سال می‌گذرد. Cankaya University همواره در تلاش بوده است تا موقعیت خود را به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های موجود در شهر آنکارا حفظ کند. موقعیت بسیار مناسب این دانشگاه در کنار منطقه York آن را به یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه از نظر آب‌وهوا و محل قرارگیری تبدیل کرده است.

این دانشگاه دارای دو کمپ یا پردیس بسیار بزرگ است که یکی از آن‌ها در کنار جاده مربوط به جاده شهیر قرار دارد. هر دوی این کمپ‌ها دانشکده‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند. شایان‌ذکر است که چانکایا پیش از تبدیل‌شدن به دانشگاه یک دبیرستان بود و پس از گذشت حدوداً بیست سال تبدیل به Cankaya University شد.

این دانشگاه حتی در بین دانشگاه‌های موجود در شهر آنکارا نیز موقعیت بسیار مناسبی دارد؛ زیرا دسترسی به این محل چه از سمت جنوب و چه از سمت شمال به‌راحتی صورت می‌گیرد. دانشجویان این مرکز می‌‌توانند از سرویس‌های حمل‌و‌نقل خاصی که تنها مختص دانشجویان دانشگاه چانکایا هستند، استفاده کنند. این تسهیل روند حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در چنین دانشگاهی محسوب می‌شود که تنها می‌توان آن‌ را در دانشگاه‌های معتبر ترکیه مشاهده کرد.

نوع دانشگاه

دانشگاه چانکایا جزو دانشگاه‌های خصوصی شهر آنکارا به شمار می‌آيد. خصوصی‌بودن این دانشگاه بدان معنی است که دانشجویان می‌توانند انتظار دریافت بهترین خدمات و امکانات تحصیلی را در این دانشگاه داشته باشند. برخلاف دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه که معمولاً بودجه کمی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، دانشگاه‌های خصوصی مهمی همچون چانکایا همواره در لبه فناوری و تکنولوژی‌های مختلف قرار دارند.

وجود جدیدترین سیستم‌های ارتباطی در این دانشگاه خود نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای بهره‌گیری از امکانات جدید محسوب می‌شود. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در برخی از بهترین سالن‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در بین کلیه دانشگاه‌های ترکیه‌ای مشغول به تحصیل شوند. همین موضوع موجب شده است تا کاربران بسیاری حتی از بین سایر دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه به سراغ این دانشگاه بروند.

امروزه این دانشگاه همواره در لیست برترین دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه قرار می‌گیرد. باتوجه‌به این موارد باید گفت که اگر شما نیز به دنبال تحصیل در یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه و به‌خصوص شهر آنکارا هستید، گزینه‌ای بهتر از چانکایا را مشاهده نخواهید کرد. این دانشگاه‌ها برای بسیاری از متقاضیان خارجی بهترین گزینه موجود به شمار می‌آيد. شایان‌ذکر است که این دانشگاه از بین کلیه دانشگاه‌‌های خصوصی موجود در ترکیه بیش‌ترین میزان دانشجویان خارجی را به خود اختصاص داده است.

مورد تأیید بودن دانشگاه

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه آشنایی با دانشگاه چانکایا باید به آن اشاره کنیم، مورد تأیید بودن این دانشگاه است. خوشبختانه این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه محسوب می‌شود که وزارت علوم کشورمان آن را تأیید کرده است. این موضوع بدان معناست که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه پس از بازگشت به کشورمان‌ می‌توانند در مراکز آموزشی مختلفی همچون دانشگاه‌ها به تدریس مشغول شوند.

این دانشگاه دارای رشته پزشکی و به‌طورکلی رشته‌های مربوط به حوزه درمان نیست؛ بنابراین وزارت بهداشت کشور آن را تأیید نکرده است، البته واقعاً نیازی به تأییدشدن توسط این وزارت نیز وجود ندارد. در حال حاضر همه رشته‌های موجود در این دانشگاه تأییدشده هستند که از بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معماری
  • روان‌شناسی
  • مترجمی انگلیسی
  • مدیریت
  • اقتصاد
  • بانکداری
  • حقوق
  • مهندسی عمران
  • معماری داخلی
  • الکترونیک

در بین رشته‌های فوق دو رشته معماری و مهندسی عمران بیش از هر رشته دیگری ظرفیت دارند. این یعنی شانس شما برای قبول شدن در هر یک از این رشته‌ها به‌شدت بالا است. برای پذیرش در دانشگاه چانکایا برخلاف دانشگاه‌‌های دولتی کشور ترکیه نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی خاصی همچون yos وجود ندارد؛ بنابراین، همه متقاضیان گرامی می‌توانند درخواست خود را جهت پذیرش در این دانشگاه ارائه کنند.

رتبه دانشگاه

پیش از انتخاب هر دانشگاهی در خارج از کشور باید نسبت به بررسی رتبه آن در کشور مدنظر و همچنین در بین کلیه دانشگاه‌های هم‌رده اقدام کنید. این امر به شما کمک می‌‌کند تا شناخت بهتری نسبت به دانشگاه مربوطه داشته باشید. بر اساس آمارهای منتشر شده توسط مراکز معتبر، دانشگاه چانکایا رتبه چهل و نهم را از بین کلیه دانشگاه‌های موجود در کشور ترکیه کسب کرده است. باتوجه‌به خصوصی‌بودن و تعداد دانشکده‌های نسبتاً پایین این دانشگاه، چنین رتبه‌ای واقعاً قابل قبول به نظر می‌رسد.

شاید بتوان گفت که برترین رتبه این دانشگاه مربوط به کسب رتبه شصت و پنجم در بین کلیه دانشگاه‌های قاره آسیا است. رتبه جهانی این دانشگاه نیز بین چهارصد الی هشتصد متغیر بوده است. باتوجه‌به این موارد می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه چانکایا یک گزینه عالی برای کلیه مهاجران خارجی به شمار می‌آيد. به طبع باتوجه‌به رتبه بالای این دانشگاه، مدرک فارغ‌التحصیلی آن نیز از اعتبار مناسبی برخوردار است و همین امر شانس دریافت موقعیت‌های شغلی عالی پس از پایان دوران تحصیل را برای شما فراهم می‌کند.

رتبه دانشگاه

زبان‌ های مورد استفاده در دانشگاه

بسیاری از رشته‌های موجود در دانشگاه چانکایا هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این موضوع چانکایا را به یک انتخاب مناسب برای افرادی تبدیل می‌کند که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، اما با زبان ترکی آشنا نیستند. اگر شما عزیزان نیز در همین رده قرار می‌گیرید‌، ‌ ما به شما این دانشگاه را پیشنهاد می‌کنیم.

البته باید به این نکته اشاره کرد که تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدارک مهم زبان انگلیسی همچون مدرک آیلتس است. مدرک زبان مخصوص به هر رشته متفاوت است و باید حتماً در زمان پذیرش نسبت به این مورد توجه لازم را داشته باشید.

اگرچه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد، اما درهرصورت برای انجام برخی از امور باید کمی با زبان ترکی استانبولی نیز آشنایی داشته باشید؛ در غیر این صورت باید فرایند بسیار دشواری را برای کسب پذیرش این دانشگاه و حتی تحصیل در آن پشت سر بگذارید. این دانشگاه برای دانشجویان خارجی خود دوره‌های زبان ترکی خاصی را برگزار می‌کند که علاقه‌مندان به زبان ترکی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

شهریه دانشگاه

وقتی صحبت از خصوصی‌بودن دانشگاه چانکایا می‌شود، بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که این موضوع به معنای پرداخت مبلغ بسیار زیادی جهت تحصیل در این دانشگاه است. باید به شما کاربران گرامی عرض کنیم که این تصور یک تصور کاملاً‌ نادرست محسوب می‌شود. اگرچه این دانشگاه جزو دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به شمار می‌آيد، اما خوشبختانه روند تعیین میزان شهریه در آن به شکلی صورت گرفته است که دانشجویان نگرانی خاصی دررابطه‌با پرداخت شهریه رشته مدنظر خود نداشته باشند.

باتوجه‌به این موارد باید گفت که شهریه کلیه رشته‌های موجود در این دانشگاه به‌صورت سالانه چیزی حدود چهل و سه هزار لیر است. این میزان شامل هزینه‌های مربوط به تحصیل است و هزینه‌های دیگری همچون هزینه غذا، رفت‌وآمد و… را شامل نمی‌شود. این میزان شهریه در بین شهریه‌ دانشگاه‌‌های خصوصی کشور ترکیه بسیار عالی به نظر می‌رسد؛ زیرا اکثر متقاضیان خارجی می‌توانند آن را به‌راحتی پرداخت کنند.

شهریه دانشگاه

شایان‌ذکر است این دانشگاه در بعضی از دوره‌های تحصیلی برای افرادی که دارای مقام‌های علمی بین‌المللی هستند بورسیه خاصی را در نظر می‌گیرد؛ بنابراین، اگر شما از جمله افرادی هستید که در مسابقات علمی مقام برتر را کسب کرده‌اند، ‌ احتمال دارد که بتوانید بورسیه تحصیلی دانشگاه چانکایا را دریافت کنید. این بورسیه مقدار محدودی دارد و فقط به نفرات خاصی ارائه می‌شود.

دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک

کشور ترکیه در سال‌های اخیر توانسته است به یکی از مهم‌ترین مراکز مهاجرتی دانشجویان ایرانی تبدیل شود.

سخن آخر

یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های شهر آنکارا، چانکایا نام دارد. این دانشگاه که تاریخ تأسیس آن به کم‌تر از سی سال می‌رسد همواره در لیست برترین دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه قرار می‌گیرد. این دانشگاه همواره جزو گزینه‌های اول متقاضیان خارجی تحصیل در کشور ترکیه محسوب می‌‌شود.

شما با یادگیری زبان انگلیسی یا ترکی می‌توانید در دانشگاه چانکایا مشغول به تحصیل شوید. علی‌رغم خصوصی‌بودن این دانشگاه شهریه آن واقعاً مناسب به نظر می‌رسد. در صورت نیاز به کسب آگاهی بیشتر در مورد این دانشگاه می‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای تماس بگیرید تا کلیه اطلاعات موردنیاز را به شما کاربران گرامی ارائه کنند.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا دانشگاه چانکایا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت میباشد؟
بله، دانشگاه چانکایا مورد تایید وزارت علوم میباشد و در رده بندی در گروه ب قرار دارد اما این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت نیست ،به دلیل اینکه دانشگاه چانکایا یک دانشگاه مهندسی و معماری است مورد تایید بودن وزارت بهداشت خیلی تاثیر گذار نیست.
برای پذیرش در دانشگاه چانکایا نیازی به شرکت در آزمون خاصی وجود دارد؟
بله، برای پذیرش در این دانشگاه باید در آزمون های یوس و اس ای تی که حداقل نمره قبولی این آزمون کسب 1000 از 1600 و برای رشته معماری و مدیریت کسب 600 از 800 در بخش ریاضی است،نمر قبولی کسب کنید.
آیا این دانشگاه خوابگاه نیز دارد؟
بله ، این دانشگاه ظرفیت محدودی برای خوابگاه نیز دارد. این ظرفیت چیزی حدود 168 نفر است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Yeshil
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر .
معمولا این دانشگاه چه زمانی سایتش رو برای پذیرش کارشناسی باز میکنه؟ و با معدل دیپلم هم پذیرش داره ؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  Yeshil
3 ماه قبل

سلام Yeshil عزیز وقتتون بخیر
اکثر دانشگاه های خارجی بین آبان تا بهمن سایت خود را برای ثبت نام باز میکنند. دانشگاه های خصوصی ترکیه با آزمون داخلی و بررسی نمره دیپلم نسبت به پذیرش متقاضیان خود اقدام میکنند.

کادر هرمس اپلای