چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور کانادا در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان تبدیل شده است. به طبع مهاجرت به این کشور نیازمند آشنایی با چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا است. بدون شناخت این چک لیست و تهیه کلیه ملزومات موجود در آن، امکان دارد که در کشور کانادا با مشکلات مختلفی روبه‌رو شوید.

چک لیست یا لیست بررسی به فهرستی گفته می‌شود که پیش از سفر نهایی به سمت کانادا باید آن را به‌دقت تهیه کنید. این لیست باید شامل کلیه محصولات، فرم‌ها و کالاهایی باشد که در کشور کانادا به هر صورت بدان‌ها نیازمند خواهید شد. استفاده از چک لیست به شما کمک می‌کند تا با اطمینان به نفس بیشتری مهاجرت خود را آغاز کنید. در ادامه متن با ما همراه باشید تا به مهم‌ترین مواردی که باید در چک لیست آورده شوند، اشاره کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مهم‌ ترین نکات

اولین موردی که در زمان تهیه چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا باید به آن توجه کنید، این است که به‌هیچ‌وجه عجول نباشید! عجله فقط باعث خواهد شد که چه در زمان جمع‌آوری وسایل و چه در زمان بررسی کلیه موارد موجود در چک لیست، دچار اشتباه شوید. نگران نباشید، وقت به‌اندازه کافی وجود دارد و باعجله کردن تنها استرس خود را افزایش خواهید داد.

یکی دیگر از نکات مهم آن است که چک لیست مربوطه باید باتوجه‌به محل و زمان رسیدن شما به کانادا تنظیم شود. به‌عنوان‌مثال در چک لیست مخصوص مهاجران در فصل زمستان باید لباس‌های زمستانی گنجانده شوند، حال‌آنکه چک لیست مخصوص مهاجران در فصل تابستان شامل لباس‌های تابستانی خواهد بود. با رعایت همین دو نکته ساده می‌توانید خیال راحتی از بابت تهیه یک چک لیست مهاجرتی فوق‌العاده داشته باشید.

مهم‌ ترین لوازمی که باید در کیف دستی خود قرار دهید

یکی از اصلی‌ترین مفاد چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا، وسایلی است که باید در کیف دستی خود همواره آن‌ها را به همراه داشته باشید. این وسایل نقش بسیار مهمی را در زمینه اموری همچون شناسایی در فرودگاه ایفا می‌کنند. از جمله این وسایل می‌توانیم به مواردی همچون پاسپورت و بلیت هواپیما اشاره کنیم.

به طبع اولین چیزی که در زمان مراجعه به فرودگاه از شما درخواست می‌شود،‌ پاسپورت است. بلیت هواپیما نیز یک مورد ضروری جهت تکمیل روند شناسایی و سوارشدن به هواپیما محسوب می‌شود. سایر وسایلی که باید در کیف دستی شما وجود داشته باشند، عبارت‌اند از:

 • شناسنامه ایرانی
 • کارت ملی ایرانی
 • کارت پایان خدمت
 • کلیه مدارک تحصیلی
 • سند ازدواج
 • سند طلاق
 • سند مربوط به سرپرستی فرزندان
 • سند مربوط به پذیرش در دانشگاه مربوطه (برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند)
 • کلیه مدارک مربوط به سوابق کاری
 • مقداری پول نقد (توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید بیش از ده‌هزار دلار را به‌صورت نقد به کانادا انتقال دهید)
 • طلا و جواهرات (توصیه می‌شود که پیش از سفر این موارد را به پول نقد تبدیل کنید؛ اما اگر قصد انتقال آن‌ها را دارید، باید مدارکی را به همراه داشته باشید که نشان دهد جواهرات مربوطه متعلق به شما هستند).
 • کلیه اسناد مربوط به رزرو اتاق در کشور کانادا (این مدارک می‌توانند به‌صورت پرینت شده باشند).

مهم‌ ترین وسایلی که باید برای فرزندان خود به همراه داشته باشید

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا برای افرادی که دارای یک یا چند فرزند هستند، معمولاً تفاوت‌هایی با چک لیست مخصوص مهاجران مجرد دارد. به طبع دلیل این تفاوت نیز نیاز کودکان و نوزادان به یک سری وسایل خاص است. مهم‌ترین وسایلی که باید این افراد به همراه داشته باشند، عبارت‌اند از:

 • شناسنامه و سایر مدارک هویتی فرزند
 • پوشک
 • ظروف غذا
 • مواد غذایی مناسب سن کودک مثل تنقلات و یا شیرخشک
 • وسایل بهداشتی
 • یک بطری آب کوچک

البته شایان‌ذکر است که این موارد تنها بخشی از کلیه لوازم موردنیاز والدین مهاجر را تشکیل می‌دهد. به طبع فرزندانی که سن بالاتری داشته، نیازی به چنین وسایلی ندارند و می‌توانند به‌خوبی از پس کارهای خود بر بیایند؛ بنابراین باید بگوییم که چک لیست مربوطه رابطه مستقیمی با سن فرزند دارد.

مهم‌ ترین وسایلی که باید برای فرزندان خود به همراه داشته باشید

مهم‌ترین داروهایی که باید آن‌ها را در چک لیست خود ذکر کنید

مورد دیگری که در چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا نقش مهمی دارد، داروهای فرد مهاجر است. باید گفت که کشور کانادا نیز مانند اکثر کشورهای جهان در مورد داروهایی که افراد می‌توانند به این کشور وارد کنند، دارای مقررات ویژه‌ای است. همین موضوع تهیه چک‌ لیست مخصوص این موضوع را به یک بحث دشوار تبدیل می‌کند.

داروهایی همچون داروهای مخصوص سرماخوردگی و یا آنفلوانزا در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده هستند و در نتیجه انتقال آن‌ها به کشورهایی همچون کانادا مشکل خاصی ندارد؛ اما بعضی از داروها کاملاً ویژه و اختصاصی محسوب می‌شوند و به همین دلیل بهتر است با مراجعه به سایت مخصوص بررسی داروهای مجاز در کانادا این موارد را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

اگر فرزندانتان از داروهای خاصی استفاده می‌کنند نیز همین امر را برای داروهای آنان انجام دهید. تفاوتی ندارد که داروهای مذکور متعلق به شما، همسر و یا فرزندانتان هستند؛ زیرا در صورت مشاهده داروهای غیرقانونی به طور کامل اجازه سفر از شما گرفته خواهد شد. رایج‌ترین داروهایی که می‌توان آن‌ها را بدون مشکل به کانادا منتقل کرد، عبارت‌اند از:

 • داروهایی مخصوص سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان
 • داروهای مسکن ضعیف که برای درمان دردهایی همچون سردرد مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • داروهایی که معمولاً جهت کاهش رفلاکس معده کاربرد دارند.
 • مواد آرایشی خاصی که به‌عنوان دارو نیز طبقه‌بندی می‌شوند، مانند کرم‌های ضدآفتاب.

چک لیست مربوط به وسایل آشپزخانه

شاید تعجب کنید؛ اما چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا شامل وسایل آشپزخانه نیز می‌شود. اگرچه بسیاری از وسایل آشپزخانه را می‌توان در کانادا خریداری کرد؛ اما انتقال آن‌ها از ایران به شما کمک می‌‌کند تا از صرف هزینه‌های بالا خودداری کنید. در واقع با انتقال این وسایل دیگر نیازی به خرید تمامی‌ آن‌ها وجود ندارد.

خرید این وسایل در ایران بسیار ارزان‌تر از خرید آن‌ها در کشور کانادا است. علاوه بر این با حمل‌کردن وسایل آشپزخانه دیگر نیاز نیست که برای خرید آن‌ها به فروشگاه‌های مختلف سر بزنید و وقت خود را صرف این موارد بی‌اهمیت کنید. اصلی‌ترین وسایل آشپزخانه که در چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا جای می­گیرند، عبارت‌اند از:

 • ماهیتابه
 • آبکش
 • کلیه ظروف غذاخوری شخصی
 • بطری‌های آب
 • قابلمه

چک لیست مربوط به وسایل آشپزخانه

علاوه بر موارد فوق، توصیه می‌کنیم که ادویه‌های دلخواهتان را نیز به همراه این وسایل در هنگام مهاجرت به کانادا جمع‌آوری کنید. پیداکردن ادویه‌هایی که بیشتر در ایران دیده می‌شود، کار بسیار دشواری در کانادا است. از جمله این ادویه‌ها می‌توان به مواردی همچون پودر پونه، پودر کاری و … اشاره کرد. به طبع وسایل مدنظر هر فرد با فرد دیگری متفاوت است؛ به همین دلیل نمی‌توان یک لیست استاندارد از وسایل آشپزخانه و ادویه‌های موردنیاز را در این زمینه ارائه کرد. بهتر است به‌صورت شخصی نسبت به تهیه این لیست اقدام کنید.

وسایل شخصی موجود در چک لیست مخصوص مهاجرت به کانادا

نمی‌توان از چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا صحبت کرد؛ اما نامی از وسایل شخصی به میان نیاورد. وسایل شخصی همان وسایلی هستند که برای شروع زندگی خود در محل سکونتان به آن‌ها نیاز خواهید داشت. به طبع مهم‌ترین بخش این وسایل، پوشاک است.

همان‌طور که گفته شد، پوشاک شما باید بر اساس فصل ورودتان به کشور کانادا انتخاب شود. اگر در فصل تابستان به کانادا مهاجرت می‌کنید، بهتر است تیشرت‌های مورد علاقه‌تان را به همراه داشته باشید. مهاجرین زمستان نیز باید انبوهی از پوشاکی همچون کت‌ها و پالتوها را جمع‌آوری کنند. کانادا در زمستان به‌شدت سرد می‌شود و به همین دلیل باید پوشاک مناسبی را به این کشور منتقل کنید.

وسایل شخصی موجود در چک لیست مخصوص مهاجرت به کانادا

سایر وسایل شخصی که بهتر است آن‌ها را به همراه خود به کانادا بیاورید، شامل مواردی همچون پتو، سشوار، شانه، مسواک، شارژر گوشی موبایل، عینک، چتر، ادکلن، کفش، دمپایی و … می‌شود. شاید در نگاه اول این وسایل برایتان چندان دارای اهمیت نباشند و با خود بگویید که امکان خرید همه آن‌ها در کانادا وجود دارد.

اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این امر معمولاً میسر نخواهد بود؛ زیرا در هفته‌های اول مشغول انجام امور اداری مهاجرت خود خواهید بود. با جمع‌‌آوری این موارد می‌توانید خیال راحتی از بابت تکمیل چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا داشته باشید.

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا

کانادا بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و از گذشته های دور یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی به شمار می آید. اقتصاد قوی، نظام آموزشی عالی، رفاه اجتماعی و ده ها دلیل دیگر این کشور را در بین مهاجرین بسیارمحبوب کرده است.

سخن آخر

مهاجرت‌کردن امری دشوار نیست، البته به شرطی که از قواعد و اصول آن تبعیت کنید. یکی از این قوانین،‌ تنظیم یک چک لیست از وسایل مورد نیاز است. این چک لیست‌ها به شما کمک می‌‌کنند تا کلیه وسایل مدنظر خود را در زمان معین و پیش از سفر جمع‌آوری کنید.

چک لیست وسایل مهاجرت به کانادا باید شامل موارد مختلفی همچون داروها، مدارک موردنیاز، وسایل شخصی، پوشاک و … باشد. توصیه می‌کنیم که حداقل سه ماه پیش از مهاجرت خود نسبت به تهیه یک چک لیست مناسب اقدام کنید تا در زمان مهاجرت با مشکل خاصی از لحاظ جمع‌آوری وسایل ضروری روبه‌رو نشوید. با این امر مهاجرت خود را به یک روند ساده تبدیل خواهید کرد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
وسایل مورد نیازی که میبایست داخل کیف دستی باشد چه وسایلی میباشد؟
شناسنامه ایرانی کارت ملی ایرانی کارت پایان خدمت کلیه مدارک تحصیلی سند ازدواج سند طلاق سند مربوط به سرپرستی فرزندان سند مربوط به پذیرش در دانشگاه مربوطه کلیه مدارک مربوط به سوابق کاری مقداری پول نقد طلا و جواهرات کلیه اسناد مربوط به رزرو اتاق در کشور کانادا
رایج‌ترین داروهایی که می‌توان آن‌ها را بدون مشکل به کانادا منتقل کرد چه داروهایی هستند؟
داروهایی مخصوص سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان داروهای مسکن ضعیف که برای درمان دردهایی همچون سردرد مورداستفاده قرار می‌گیرند. داروهایی که معمولاً جهت کاهش رفلاکس معده کاربرد دارند. مواد آرایشی خاصی که به‌عنوان دارو نیز طبقه‌بندی می‌شوند، مانند کرم‌های ضدآفتاب.
آیا همه ی داروهای مورد نیازمان را میتوانیم با خود به همراه ببریم؟
داروهایی مانند داروهای مخصوص سرماخوردگی و یا آنفلوانزا در اکثر کشورهای جهان پذیرفته میشوند و انتقال آن‌ها به کشورهایی همچون کانادا مشکل خاصی ندارد ولی بعضی از داروها کاملاً ویژه و اختصاصی محسوب می‌شوند و به همین دلیل بهتر است با مراجعه به سایت مخصوص بررسی داروهای مجاز در کانادا این موارد را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرانک
10 ماه قبل

سلام:
درخصوص دارو و لوازم آرایشی. بردن ژل شستشوی صورت، عطر وپماد های نرم کننده واژن
قرص های ضد بارداری و سرما خوردگی مجاز است؟
ممنون

خانم میرخانی
پاسخ به  فرانک
9 ماه قبل

سلام داخل چمدونتون مشکلی نداره

کادر هرمس اپلای