پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کانادا بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است و از گذشته های دور یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی به شمار می آید. اقتصاد قوی، نظام آموزشی عالی، رفاه اجتماعی و ده ها دلیل دیگر این کشور را در بین مهاجرین بسیارمحبوب کرده است. علاوه بر این باتوجه به روابط سیاسی و قدرت بالای دولت کانادا، شهروندان این کشور می توانند بدون نیاز به ویزا به کشورهای زیادی سفر کنند. به عبارت دیگر پاسپورت کانادا یکی از قوی ترین و معتبرترین پاسپورت ها است که برای دارندگان خود این امکان را فراهم می کند تا در بسیاری از کشورها رفت و آمد داشته باشند. به همین دلیل دریافت شهروندی و حق تابعیت آن می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد.

در مقاله پیش رو اطلاعات کاملی در مورد انواع پاسپورت کانادا و راه های دریافت آن، در اختیار شما قرار می دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادایی مجوزی است که برای شهروندان کانادا صادر می شود و به دارندگان خود این امکان را می دهد که بدون نیاز به ویزا، آزادانه به 185 کشور سفر کنند و برای مدت کوتاهی در آن ها اقامت داشته باشند. البته در تعدادی از این کشورها لازم است به محض ورود درخواست ویزا کرد.

این پاسپورت روند دریافت کمک از مقامات کنسولی کانادا در خارج از کشور را نیز تسهیل می بخشد؛ به این ترتیب در صورت بروز مشکل خاصی، مقامات کنسولگری کانادا می توانند از شهروند خود به راحتی حمایت کنند گذرنامه معتبر کانادایی معمولا برای افراد بالای 16 سال، بین 5 تا 10 سال و برای کودکان زیر 16 سال، تا 5 سال اعتبار دارد.

کانادا عضو گروه گذرنامه پنج ملت است. این انجمن بین المللی برای همکاری بین مقامات صادر کننده گذرنامه در  کشورهای کانادا، استرالیا، نیوزیلند، بریتانیا و ایالات متحده به وجود آمده و وظیفه آن به اشتراک گذاری بهترین شیوه ها و بحث در مورد نوآوری های مرتبط با توسعه سیاست‌ها، محصولات و شیوه‌ نامه های گذرنامه است.

این کشور از 1 ژانویه 2013 شروع به صدور گذرنامه های بیومتریک یا همان گذرنامه های الکترونیکی، برای شهروندان خود کرد.

دولت کانادا با برنامه ریزی های متفاوت  و در نظر گرفتن شرایط خاصی امکان دریافت پاسپورت کانادا را برای مهاجرینی که از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری یا سایر روش های مهاجرتی وارد این کشور شده اند فراهم کرده است که در ادامه اطلاعات بیشتری پیرامون روش های دریافت این گذرنامه معتبر در اختیار شما قرار می دهیم.

پاسپورت کانادا

اعتبار پاسپورت کانادا

بر اساس شاخص های رتبه بندی، در حال حاضر پاسپورت کانادا در بین پاسپورت های جهانی در رتبه پنجم قرار دارد. این رتبه با توجه به تعداد کشورهایی که دارنده پاسپورت می تواند بدون گرفتن ویزا به آن ها رفت و آمد کند تعیین می شود. در حال حاضر در صورت داشتن پاسپورت کانادایی می توان به 185 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کرد.

علاوه بر این، داشتن پاسپورت کانادایی به معنی برخورداری از تمامی حقوق شهروندی مانند حق بیمه، تحصیل رایگان، پیدا کردن کار بدون محدودیت، داشتن حق رای و … است.

آشنایی با انواع پاسپورت کانادا

کانادا سالانه حدود 5 میلیون گذرنامه برای شهروندان خود صادر می کند. این گذرنامه ها باتوجه به هدف مسافرتی متقاضی صادر می شود و مدت اعتبار هر یک با دیگری، تفاوت دارد.

آشنایی با انواع پاسپورت کانادا

به طور کلی دولت کانادا 4 پاسپورت برای شهروندان خود در نظر گرفته است که ویژگی های هر یک به شرح زیر است:

پاسپورت معمولی

گذرنامه های معمولی برای شهروندان کانادایی که قصد دارند سفر کوتاهی به خارج از کشور داشته باشند صادر می شود. این گذرنامه 36 صفحه خالی و جلد آبی رنگ دارد. از گذرنامه معمولی برای تعطیلات و سفرهای تجاری کوتاه مدت استفاده می شود.

مدت اعتبار این پاسپورت به سن متقاضی بستگی دارد. معمولا برای بزرگسالان بالاتر از 16 سال، بین 5 تا 10 سال اعتبار دارد و برای افراد زیر 16 سال، به مدت 5 سال معتبر است.

پاسپورت دیپلماتیک

پاسپورت یا همان گذرنامه دیپلماتیک همانطور که از نامش پیداست، برای مقامات عالی رتبه و نمایندگان دولت کانادا صادر می شود و برای سفرهای دیپلماتیک همچون گرفتن یک پست و مسئولیت در خارج از کشور و یا حضور در سازمان ها و کنفرانس های دولتی بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. مدت اعتبار این نوع پاسپورت کانادا توسط دفتر صادر کننده و بر اساس نیاز سیاسی، تعیین می شود. جلد گذرنامه دیپلماتیک زرشکی است.

پاسپورت ویژه

این گذرنامه به صورت ویژه برای افراد خاص همچون سناتورها، اعضای پارلمان و یا افرادی که توسط دولت کانادا استخدام می شوند و در سمت غیر دیپلماتیک برای گرفتن یک پست یا شرکت در یک ماموریت رسمی خارج از کشور انتخاب می شوند، صادر می گردد.  مدت اعتبار این پاسپورت کانادا نیز توسط دفتر صادر کننده تعیین می شود. جلد گذرنامه ویژه سبز رنگ است.

پاسپورت موقت

تعدادی از دفاتر دولتی کانادا در خارج از کشور برای شهروندان کانادایی که نیاز فوری به پاسپورت دارند، گذرنامه موقت صادر می کنند. برای گرفتن این مجوز، متقاضی باید ضرورت و لزوم دریافت آن را ثابت کند. پاسپورت موقت معمولا در زمان انتظار برای دریافت گذرنامه معمولی، ویژه یا دیپلماتیک صادر می شود. مدت اعتبار این نوع گذرنامه نیز به تشخیص و صلاح دید دفتر صادر کننده تعیین می شود ولی می تواند حداکثر تا یک سال اعتبار داشته باشد. جلد گذرنامه موقت، سفید رنگ است.

دریافت پاسپورت کانادا از طریق تحصیل

تحصیل در کانادا یکی از روش هایی است که در نهایت می تواند شما را به هدف خود یعنی دریافت پاسپورت کانادا برساند. همان طور که می دانید دانشجویان بین المللی تنها تا اتمام تحصیلات خود می توانند در این کشور اقامت داشته باشند. یکی از بهترین روش های تمدید اقامت بعد از تحصیل، پیدا کردن یک موقعیت کاری مناسب است.

اما حتی در صورت پیدا کردن شغلی با حقوق و مزایای مناسب همان ابتدا نمی توانید برای دریافت پاسپورت کانادا درخواست دهید. در اکثر مواقع بعد از 5 سال کار در کانادا و زندگی در این کشور و پرداخت مالیات، در صورت داشتن شرایط لازم، می توانید برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید. عموما بعد از 2 تا 3 سال اقامت دائم نیز اجازه دارید برای گرفتن حق شهروندی و پاسپورت کانادایی درخواست دهید.

دریافت پاسپورت کانادا از طریق مهاجرت کاری

همان طور که گفته شد برای دریافت پاسپورت کانادا باید حتما اقامت این کشور را داشته باشید.  از آنجایی که یکی از سریع ترین راه های دریافت اقامت کانادا، مهاجرت کاری به این کشور است، بنابراین می توان گفت بهترین روش اخذ پاسپورت آن نیز محسوب می شود.

برای مهاجرت کاری به کانادا روش های متفاوتی وجود دارد که پرطرفدارترین آن اقدام از طریق اسکیل ورکر کانادا و سیستم اکسپرس اینتری است. افرادی که موفق به گرفتن ویزای کار از این طریق می شوند بلافاصله بعد از ورود اقامت آن را نیز دریافت می کنند و می توانند بعد از 3 تا  سال کار و زندگی در کانادا برای گرفتن پاسپورت این کشور درخواست دهند.

برای این کار فرد متقاضی باید حتما  شرایط عمومی زیر را داشته باشد:

 1. حداقل 12 ماه به طور مستمر و متناوب در کانادا زندگی کرده باشد
 2. سطح زبان مورد نیاز برای دریافت پاسپورت را داشته باشد
 3. شغل مناسب همراه با درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی داشته باشد
 4. در طول مدت اقامت خود از قوانین کانادا سرپیچی نکرده باشد

دریافت پاسپورت کانادا از طریق ازدواج

دولت کانادا برای حفظ بنیان خانواده و زوج های جوانی که قصد تشکیل خانواده را دارند ارزش زیادی قائل است. بنابراین اگر بخواهید با یک تبعه و شهروند این کشور ازدواج کنید، می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، اقامت دائم و پاسپورت آن را بدست بیاورید. اما برای این کار باید به مسئولین اداره مهاجرت ثابت کنید که ازدواج شما قانونی است و قصد سوء استفاده از این رابطه را ندارید. همچنین همسر کانادایی شما باید ثابت کند که می تواند هزینه های زندگی خود و شما را تامین نماید.

افرادی که به واسطه ازدواج موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شده باشند می توانند بعد از 2 زندگی مشترک برای درخواست حق شهروندی و پاسپورت کانادا اقدام کنند. اما برای این کار همچنان باید روابط خانوادگی خود را حفظ کرده باشند.

دریافت پاسپورت کانادا از طریق ازدواج

دریافت پاسپورت کانادا از طریق تولد

طبق قوانین دولت کانادا، نوزادانی که از یک پدر یا مادر کانادایی متولد شوند، حتی اگر تولد آن ها در داخل خاک کانادا نباشد، می توانند حق شهروندی این کشور را دریافت کنند.

همچنین باتوجه به قانون حق خاک در این کشور، نوزادانی که در مرزهای زمینی، آبی و هوایی کانادا متولد می شوند حتی اگر پدر و مادر آن ها شهروند کانادا نباشند، باز هم شناسنامه و پاسپورت کانادا را دریافت می کنند و شهروند این کشور محسوب می شود. کانادا جزء معدود کشورهای پیشرفته ای است که علاوه بر حق خون از قانون حق خاک هم، پیروی می کند.

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت کانادا

اگر موفق به دریافت اقامت دائم کانادا با یکی از روش های گفته شده در پاراگراف های قبل شده اید و برای مدت قانونی باتوجه به گفته اداره مهاجرت در این کشور اقامت داشته اید، اکنون زمان آن رسیده که برای گرفتن پاسپورت کانادا اقدام کنید. برای این کار نیاز به مدارک خاصی دارید که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • مجوز اقامت دائم کانادا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • پر کردن فرم درخواست پاسپورت
 • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • معرفی دو معرف که هویت شما را تایید کنند
 • مدارک شناسایی اعم از شناسنامه، کارت شناسایی
 • ارائه مدارکی مبنی بر اثبات تابعیت و شهروندی کانادا

خاطرتان باشد برای درخواست پاسپورت کانادا باید به صورت حضوری مراجعه کنید. البته در شرایط خاص مانند تولد نوزاد از پدر و مادر کانادایی در کشور دیگر، والدین می توانند با مراجعه به کنسولگری کانادا برای فرزند خود درخواست شناسنامه و پاسپورت کنند.

هزینه دریافت پاسپورت کانادا

احتمالا تصور می کنید با توجه به روش های متفاوتی که برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم آن وجود دارد، هزینه دریافت گذرنامه این کشور نیز متفاوت است. اما همانطور که در طول مقاله گفته شد مهم ترین شرط دریافت پاسپورت کانادا، داشتن اقامت دائم و تابعیت این کشور است. بعد از برآورده کردن این شرط، دیگر تفاوتی ندارد از چه طریقی به کانادا مهاجرت کرده اید، می توانید به راحتی برای گرفتن گذرنامه قانونی آن درخواست دهید.

در حال حاضر هزینه دریافت گذرنامه یا همان پاسپورت با اعتبار 5 سال برای افراد بالای 16 سال در این کشور 120 دلار است اما اگر بخواهید پاسپورت شما 10 سال اعتبار داشته باشد باید برای درخواست آن 160 دلار پرداخت کنید. هزینه دریافت گذرنامه برای کودکان زیر 16 سال نیز 57 دلار کانادا است. این رقم ممکن است هر ساله تغییر کند، بنابراین بهترین راه برای اطمینان از هزینه ها بررسی آن در پایگاه اطلاع رسانی صدور گذرنامه، در کانادا است.

هزینه دریافت پاسپورت کانادا

تمدید پاسپورت کانادا

همان طور که گفته شد پاسپورت کانادا یا هر کشور دیگری برای مدتی مشخص شده اعتبار دارد و بعد از اتمام اعتبار باید برای تمدید آن اقدام کرد. برای تمدید گذرنامه خود در این کشور باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. پر کردن فرم درخواست تمدید گذرنامه
 2. ارائه مدارک لازم مانند عکس، مدارک هویتی، مدارک مربوط به اقامت و …
 3. معرفی دو نفر برای تایید هویت شما در سازمان صدور پاسپورت
 4. ارسال مدارک و فرم درخواست و هزینه تمدید پاسپورت

مزایای داشتن پاسپورت کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که در جوامع جهانی از اعتبار بالای برخوردار بوده و داشتن پاسپورت آن می تواند مزیت های زیادی داشته باشد. از مهم ترین مزایای در اختیار داشتن این مجوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجازه سفر به بسیاری از کشورهای دنیا بدون نیاز به ویزا
 • امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کانادایی برای فرزندان خود
 • داشتن حق رای و اجازه نامزدی برای پارلمان فدرال کانادا
 • امکان حفظ پاسپورت و تابعیت کشور قبلی بدون هیچ مشکل خاصی
 • امکان استفاده از حقوق شهروندی و خدمات دولتی رایگان برای تمام اعضای خانواده
پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا

تعداد زیادی از مهاجران و متقاضیان، علاقه‌مند هستند به این کشور مهاجرت کرده و بتوانند پاسپورت آمریکا را به‌عنوان یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا دریافت کنند.

سخن آخر

همان طور که در طول مقاله نیز گفته شد اعتبار گذرنامه یک کشور به تعداد کشورهایی که شهروندان آن می توانند بدون ویزا به آن ها سفر کنند بستگی دارد. از آنجایی که دارندگان پاسپورت کانادا می توانند در کل به 185 کشور بدون ویزا وارد شوند این مجوز از اعتبار بالایی برخوردار است و در بین 199 کشور رتبه پنجم را در اختیار دارد.
اما دریافت پاسپورت کانادا چندان هم کار راحتی نیست. یک تبعه خارجی برای دست یابی به این مدرک ابتدا باید با یکی از روش های مرسوم مهاجرتی مانند مهاجرت تحصیلی، کاری، ازدواج و … وارد کانادا شود و اقامت دائم آن را به دست آورد. در نهایت بعد از 2 تا 3 سال اقامت دائم و دریافت تابعیت کانادا می توان برای گرفتن پاسپورت آن اقدام کرد.
اگر حتی بعد از مطالعه این مقاله همچنان ابهاماتی در مورد پاسپورت کانادا دارید، می توانید سوالات خود را از وکلای مجرب مجموعه هرمس بپرسید.
تیم هرمس با بیش از ده سال سابقه کار و داشتن صدها پرونده مهاجرتی موفق به کشورهای مختلف دنیا از جمله کانادا، آمریکا، استرالیا و … آماده همکاری با شما عزیزان در مسیر پر پیچ و خم مهاجرت است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
با پاسپورت کانادا به چند کشور بدون ویزا می توان سفر کرد؟
همانطور که گفته شد پاسپورت کانادا بسیار معتبر است و در صورت در اختیار داشتن آن می توانید به 185 کشور بدون ویزا سفر کنید. البته در تعدادی از کشورها لازم است به محض ورود درخواست ویزا کنید.
هزینه دریافت پاسپورت کانادا چقدر است؟
در حال حاضر هزینه دریافت این مدرک برای افراد بالای 16 سال با 5 سال اعتبار 120 دلار و با 10 سال اعتبار 160 دلار است. هزینه درخواست پاسپورت کانادا برای کودکان زیر 16 سال هم 57 دلار کانادا است.
چطور می توان پاسپورت کانادا را دریافت کرد؟
برای دریافت گذرنامه یا پاسپورت کانادا باید ابتدا به کمک یکی از روش های مهاجرتی مرسوم اقامت دائم و تابعیت این کشور را بدست آورید، سپس برای دریافت پاسپورت اقدام کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای