اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

اگر رویای مهاجرت به کانادا را در سر دارید، لازم است که بدانید که کانادا یکی از ساده‌ترین و آسانترین سیاست های مهاجرتی در جهان را در اختیار دارد. سیاست دولت کانادا این است که بیش از ۲۰۰،۰۰۰ مهاجر جدید را از مناطق مختلف جهان به کشور خود بکشاند. این امر حالا موجب شده است که کانادا به ایده آل ترین کشور جهان برای مهاجرت تبدیل شود. یکی از مزیت های کانادا این است که به تمام کسانی که برای مهاجرت به این کشور می آیند اقامت دائم کانادا را نیز اعطا می کند.

ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد شما برای دریافت اقامت دائم کانادا به چه شرایطی نیاز دارید و چه مراحلی را باید برای دریافت PR کانادا طی کنید.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا کانادا گزینه اصلی مهاجران است ؟

کانادا کشوری پیشرفته با زیرساخت های بسیار خوب و اقتصادی بسیار عالی است. این کشور از لحاظ شاخص درآمد سرانه در جهان شانزدهمین و همچنین درشاخص توسعه انسانی (HDI) رتبه دوازدهم را در اختیار دارد. اقتصاد کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان است که عمدتاً به منابع طبیعی و شبکه های تجاری بین المللی متکی است.

کانادا بیش از هر کشوری در جهان دریاچه دارد. طبیعت بسیار زیبای کانادا این کشور را به کشوری رویایی برای زندگی تبدیل کرده است. این کشور برای دوستداران طبیعت و کاوشگران، سرزمینی رویایی است. همچنین، کانادا کشوری است که به شهروندان خود بها بسیاری را می دهد. برنامه های بسیاری برای رفاه اجتماعی جامعه توسط کانادا ارائه می شود. دولت فدرال و استانی کانادا برنامه های آموزشی رایگان را تا کلاس ۱۲ام ارائه می کنند. کشور کانادا تحصیل کرده ترین کشور جهان است  و بیشتر از نیمی از مردم این کشور مدرک تحصیلی دارند. بنابراین ، با توجه به این خصوصیات کانادا به مهمترین مقصد مهاجرتی در جهان برای مهاجران تبدیل گردیده است.

چرا کانادا گزینه اصلی مهاجران است ؟

PR کانادا چیست ؟

اقامت دائم کانادا به شرایطی گفته می شود که شخص می تواند به صورت قانونی در این کشور زندگی کند اما به عنوان شهروند کانادا شناخته نمی شود. فردی که PR کانادا را در اختیار دارد می تواند از کلیه حقوقی که به هرشهروند کانادایی تعلق می گیرد برخوردار شود. دانشجوی بین المللی یا کسی که برای کار به کانادا مهاجرت می کند PR کانادا را کسب نمی کند. کسانی که برای کار به کانادا مهاجرت می کنند از تمام امتیازات و حقوقی که یک مهاجر با اقامت دائم برخوردار است را ندارند.

برنامه های مهاجرتی بسیاری در کشور کانادا وجود دارد که از طریق آنها متقاضیان می توانند درخواست دهند و PR کانادا این کشور را دریافت کنند. برای دریافت اقامت کانادا، یک مهاجر باید درخواست خود را به اداره مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) ارائه دهد. پس از پنج سال اقامت در کانادا، تمام کسانی که کارت اقامت دائم را دارند می توانند برای دریافت تابعیت کانادا نیز اقدام کنند.

پیش از اقدام برای PR کانادا ، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز دولت کانادا را همراه خود دارید.

برنامه های مهاجرتی کانادا

اگر مایل هستید که به کانادا مهاجرت کرده و PR کانادا آن را کسب کنید، برنامه های مهاجرتی بسیاری وجود دارد که معیارها و شرایط خاص خود را برای مهاجرت دارد.اکسپرس انتری، مهارت کاری کبک (QSWP)، برنامه مهاجرت استانی (PNPs)، و همه به شما امکان دریافت PR کانادا را می دهند. برای دریافت کارت PR کانادا، شما به امتیازاتی که بر اساس معیارهای خود مانند سن، مهارت زبان، تحصیلات، سابقه کار و سایر عوامل که در پروفایل خود ثبت کرده اید نیاز دارید.

برنامه های مهاجرتی کانادا

برنامه های مهاجرتی کانادا که به شما PR کانادا این کشور را  اعطا می کند

برنامه های مهاجرتی یا دسته های مختلف ویزایی که به مهاجران ویزای PR کانادا را اعطا می کند شامل موارد زیر می باشد.

 1. برنامه مهاجرت مهارت کاری (Express Entry)
 2. مهارت کاری فدرال (FSW)
 3. برنامه مهارت تجاری فدرال (FST)
 4. کلاس تجربه کار کانادایی (CEC)
 5. ویزای استارت-آپ (برای متقاضیانی که ایده تجاری دارند و برای تأمین بودجه به کس دیگری نیازمند هستند)
 6. ویزای سرمایه گذاری، کارآفرینی و خود اشتغالی
 7. برنامه مهاجرت مهارت کاری کبک (QSWP)
 8. برنامه نامزدی استانی (PNP)

 

ویدئو پادکست در رابطه با اقامت دائم کانادا 

پخش ویدیو

PR کانادا از طریق کار

یکی از راه های دریافت ویزای PR کانادا از طریق کار در کانادا می باشد. از آسان ترین روش های دریافت PR کانادا، این است که پس از 12 ماه کار در این کشور از طریق کلاس تجربه کار کانادایی اقدام کنید. اگر هم با یک کارفرمای کانادایی با PR کانادا، کار می کنید و کارفرما برای اشتغال دائمی شما پیشنهادی داده باشد شما واجد شرایط درخواست اقامت دائم کانادا خواهید بود. این چنین شما از طریق برنامه مهاجرتی مهارت کاری کانادا نیز می توانید که اقامت دائم کانادا را نیز دریافت کنید.

PR کانادا از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های دریافت PR کانادا سرمایه گذاری در این کشور است. به عنوان یک سرمایه گذار، شما و خانواده نزدیکتان می توانند ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. شما برای دریافت PR کانادا باید 800000 دلار برای حداقل پنج سال تحت برنامه فدرال کانادا سرمایه گذاری کنید. این برنامه مهاجرتی برای متقاضیانی است که به جز کبک قصد اقامت در هر نقطه از کانادا را داشته باشند.

PR کانادا از طریق سرمایه گذاری

PR کانادا بعد از تحصیل

تمام دانشجویانی که در کانادا در حال تحصیل هستند ممکن است که قصد داشته باشند که وضعیت ویزای خود را به PR کانادا تغییر دهند. دانشجویان می توانند هنگام تحصیل یا پس از اتمام تحصیل خود برای دریافت، PR کانادا اقدام کنند. تمام این موارد مشروط به این است که شرایط برنامه مهاجرت کانادا را که درخواست می کنند، داشته باشند. یکی از مهمترین شرایط برای دریافت اقامت دائم کانادا داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کانادا می باشد.

اقامت دائم کانادا از طریق استارت آپ

اگر شما یک کارآفرین هستید، این راه دیگری است که شما می توانید PR کانادا را به دست آورید. دولت کانادا کارآفرینان واجد شرایط را به کانادا دعوت می کند و آنها را با یک سازمان از بخش خصوصی ارتباط می دهد. اگر شما برای اقامت دائم کانادا از طریق استارتاپ انتخاب شده اید، اینکه باید با همه کارها سروکار داشته باشید نگران نباشید، این یکی از آسانترین و بهترین و کم هزینه ترین مسیر های مهاجرت به کانادا می باشد.

اقامت دائم کانادا از طریق استارت آپ

PR کانادا از طریق تولد فرزند

یکی از راه های دریافت PR کانادا از طریق تولد فرزند در خاک کانادا می باشد. هر کودکی که در کشور کانادا متولد می شود، شهروند کانادا می باشد. این در حالی است که حتی اگر پدر و مادر وی تبعه خارج از کانادا باشند. هنگامی که فرزند شما به سن قانونی رسید می تواند شما را با حمایت مالی خود به کانادا بیاورد و شما PR کانادا را نیز دریافت کنید.

اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

طبق قوانین کانادا، زوجین می توانند برایPR کانادا درخواست ویزا کنند. برای این منظور، آنها باید ثابت کنند که هیچ منافع دیگری مانند گرفتن اقامت دائم در این راه وجود ندارد. در صورت ازدواج قانونی با یک شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور، شما می توانید برای PR کانادا نیز اقدام کنید.

اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

مدارک لازم برای درخواست PR کانادا

برای دریافت PR کانادا شما باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1. ارائه نتایج آزمون زبان IELTS
 2. ECA (ارزیابی مدارک تحصیلی) برای کسانی که از طریق برنامه مهاجرتی مهارت کاری کانادا اقدام میکنند
 3. تمکن کافی برای پشتیبانی مدت حضور شما در کانادا
 4. مدارک تحصیلی یا گواهینامه شامل مدارک تحصیلی
 5. اثبات سن – مانند شناسنامه و کارت شناسایی
 6. مدارک استخدام در کانادا مانند پیشنهاد شغلی، فیش حقوقی
 7. گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه
 8. گذرنامه

مدارک لازم برای درخواست PR کانادا

مدت زمان بررسی ویزای PR کانادا

زمان بررسی برای دریافت ویزای PR کانادا براساس برنامه مهاجرتی که برای آن درخواست می کنید، به طور مثال سامانه اکسپرس انتری و یا برنامه نامزدی استانی متفاوت است. انتخاب و تایید درخواست ویزای شما به امتیاز سامانه جامع رتبه بندی (CRS) شما بستگی دارد. هنگامی که دعوت نامه درخواست اقامت دائم کانادا دریافت کردید، در حدود ۴ الی ۶ ماه برای رسیدگی به پرونده شما زمان خواهد برد.

امتیاز بندی ویزای اقامت دائم کانادا

طبق سامانه امتیازبندی مهاجرت کانادا، شما براساس مشخصاتی که در پروفایل خود ثبت کرده اید امتیاز کسب می کنید. امتیازات شما به عوامل مختلفی از جمله سن، تحصیلات، سابقه کار، تجربه کاری کانادایی و تسلط به زبان انگلیسی بستگی دارد. کل امتیازاتی را که کسب می کنید صلاحیت شما را برای برنامه های متفاوت مهاجرتی به کانادا تعیین می کند. اگر پروفایل شما واجد شرایط برنامه مهاجرتی خاصی باشد، شما دعوت نامه ای برای درخواست PR کانادا را دریافت می کنید و در نهایت PR کانادا این کشور را نیز کسب می کنید.

امتیاز بندی ویزای اقامت دائم کانادا

مزایای اقامت دائم کانادا

کسانی که ویزای اقامت دائم کانادا را دارند از مزایای بسیاری در کشور کانادا برخوردار می شوند که بعضی از آنها در پایین لیست شده اند

 1. با ویزای اقامت دائم، اجازه تحصیل و کار در هر نقطه از کانادا را دارید.
 2. می توانید برای دریافت تابعیت کانادا اقدام کنید.
 3. از خدمات امنیت اجتماعی و خانوادگی بهره مند می شوید.
 4. تحت قانون کانادایی محافظت می شوید.
 5. می توانید از خدمات بهداشتی و سایر مزایایی که یک شهروند کانادایی دریافت می کند استفاده کنید.
 6. کودکان شما از آموزش رایگان بهره مند خواهند شد.
 7. سفر به ایالات متحده آمریکا برای شما بدون مشکل خواهد بود.

همانگونه که متوجه شده اید اقامت دائم کانادا با مزیت های فراوانی همراه است. با این حال اقامت دائم کانادا به مانند یک شهروند کانادا نیست و شما با دریافت اقامت دائم کانادا شرایط زیر را نخواهید داشت:

 1. حق رأی ندارید و مجاز به اداره یک دفتر سیاسی نیستید.
 2. مجاز به دریافت هر شغلی نیستید که به سطح امنیتی بالایی نیاز داشته باشد.

اگر دریافت اقامت دائم کانادا آرزوی شماست، همین امروز برای دریافت آن اقدام کنید و رویای خود را زندگی کنید!

تفاوت های اقامت دائم و شهروندی کانادا

توانایی دریافت پاسپورت

از مهم‌ترین تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، توانایی دریافت پاسپورت این کشور است. افرادی که اقامت دائمی این کشور را دارند، حق درخواست پاسپورت را نخواهند داشت. برای داشتن پاسپورت این کشور، افراد ابتدا باید به عنوان یک شهروند شناخته شوند.

داشتن حق رای

به عنوان یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا، می‌توان به داشتن حق رای اشاره کرد. در بسیاری از کشورها، شما حق شرکت در انتخابات و رای دادن ندارید، مگر اینکه برای مدت زمانی خاص در آن کشور زندگی کرده باشید. بعد از اقامت در یک کشور برای مدت زمان خاصی، این امکان را دارید تا برای سیتیزنشیپ خود درخواست دهید و سپس، می‎توانید در انتخابات و همه پرسی‌ها شرکت کنید و رای دهید.

برخورداری از حمایت دیپلماتیک

شهروندی کانادا در حقیقت بدان معنا است که شما فردی کانادایی هستید. در نتیجه به عنوان یک شهروند کانادایی، از حقوقی چون حق رای دادن و کاندیداتوری برای مناصب سیاسی برخوردار خواهید بود. همچنین در صورت لزوم، این توانایی را دارید تا پاسپورت کانادایی را دریافت کنید و از سوی سفارتخانه‌ها و یا کنسولگری‌های خارج از کشور از حمایت دیپلماتیک نیز برخوردار شوید.

تفاوت های اقامت دائم و شهروندی کانادا

عدم وجود محدودیت سفر در صورت داشتن شهروندی کانادا

در تعدادی از کشورها، اگر مدت زمانی را در خارج از آن کشور بگذرانید، اقامت دائم شما باطل خواهد شد. اما شهروندی حقی مادام العمر بوده که به خارج شدن شما از کشور در مدتی نامعلوم ارتباطی نخواهد داشت. با دریافت شهروندی شما می‎توانید که تا هر زمانی که بخواهید خاک کانادا را ترک کنید و بدون توجه به مدت زمانی که از این کشور خارج شده‌‌اید، به طور آزادانه دوباره به این کشور وارد شوید. از طرفی دیگر، افراد مقیم دائم در واقع افرادی هستند که شهروند کانادا نیستند و تنها به کانادا مهاجرت کرده‌اند. مانند سایر شهروندان، ساکنان دائم این کشور نیز این امکان را دارند تا از تمامی خدمات بهداشتی و آموزشی با بودجه عمومی و سایر امتیازات بهره مند شوند. اما در عین حال این موارد با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود. برای نمونه، ساکنان دائمی می‌توانند در هر یک از نقاط کانادا زندگی و کار کنند. اما یکی دیگر از تفاوت‌های اقامت دائم با شهروندی کانادا این است که برخی از مشاغل خاص هستند که فقط افرادی که شهروندی کانادا را دریافت کنند، می‎توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

اقامت با خرید خانه در کانادا

اقامت با خرید خانه در کانادا

اگر فردی هستید که به تجربه زندگی با استانداردهای بهتر علاقه‌مندید، به شما توصیه می‌شود که به اقامت در کشور کانادا فکر کنید.

سخن آخر

کشور کانادا یکی از بهترین کشور های دنیا برای مهاجرت و زندگی است. نرخ پایین بیکاری و بالا بودن کیفیت زندگی به همراه پایین بودن نرخ تورم موجب شده است که بسیاری از سراسر جهان برای زندگی کانادا را انتخاب کنند. بسیاری از کسانی که به کانادا مهاجرت می کنند قصد دارند که اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنند. برای دریافت اقامت دائم کانادا برنامه های مهاجرتی مانند برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری، برنامه مهاجرتی مهارت کاری فدرال، کلاس تجربه کار کانادایی و ویزای استارت آپ وجود دارد. داشتن مدرک زبان، عدم سوء پیشینه، پیشنهاد کاری و مدرک تحصیلی همه و همه از مهمترین شرایطی هستند که می توانند به شما در گرفتن اقامت دائم کانادا کمک کنند.

موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با داشتن پرونده های مهاجرتی بی شماری در زمینه مهاجرت به کانادا، تا رسیدن به رویای کانادایی شما در خدمت شما است. 

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

اقامت دائم کانادا چیست؟
اقامت دائم یک کارت شناسایی است که به دولت کانادا این امکان را می دهد که از وضعیت اقامت شما در کانادا مطلع شود. این موجب می شود که متقاضی بتواند به راحتی به خارج از کانادا سفر کرده و بازگردد.
اخذ اقامت دائم کانادا چه مدت طول می کشد؟
برای رسیدگی به درخواست اقامت دائم، فارغ از اینکه در چه رده ای درخواست می کنید، ۶ تا ۱۲ ماه ممکن است که زمان ببرد.
شرایط دریافت اقامت دائم کانادا چیست؟
از مهمترین شرایط دریافت اقامت دائم کانادا موارد زیر است: عدم سوء پیشینه مدرک زبان برگه سلامت پیشنهاد کاری
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
arash
arash
6 ماه قبل

باید تو کانادا زندگی کنیم تا بتونیم اقامت دائم دریافت کنیم؟

کارشناس مهاجرت
کارشناس مهاجرت
پاسخ به  arash
6 ماه قبل

خیر . اگر از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنید با اقامت دائم وارد کانادا خواهید شد .

هدا رفیعی
هدا رفیعی
1 سال قبل

بعد از چند سال اقامت دائم کانادا رو به دست میاریم ؟

کارشناس هرمس
کارشناس هرمس
پاسخ به  هدا رفیعی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بستگی به روشی که اقدام میکنید داره به طور مثال اگر از طریق روش اکسپرس اینتری اقدام کنید از ابتدا با اقامت دائم وارد میشوید .

سامان رفعتی
سامان رفعتی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید…از طریق ازدواج هم میشه اقامت دائم کانادا رو گرفت؟

کارشناس هرمس
کارشناس هرمس
پاسخ به  سامان رفعتی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله در صورت ازدواج قانونی با یک شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور میتواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

روشنک قادری
روشنک قادری
1 سال قبل

فرم ارزیابی رو پر کردم.
خیلی جدی تصمیم به مهاجرت به این کشور رو گرفتم و چند سوالی ذهنم رو در گیر کرده بود که اونا رو هم توی سایت بی نظیرتون پیدا کردم.
ممنونم از اطلاعات خوبی که به رایگان در اختیار همه مون میزارید.

کارشناس هرمس اپلای
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  روشنک قادری
1 سال قبل

سلام . خواهش میکنم خوشحالیم که اطلاعات براتون مفید واقع بود

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles