کشور کانادا برای زندگی؛ شرایط زندگی در کانادا چگونه است؟

زندگی در کانادا؛ بررسی صفر تا صد شرایط زندگی در کانادا

 زندگی در کانادا در سال‌های اخیر یکی از بزرگ‌ترین مقاصد مهاجران از سراسر دنیا بوده است. شرایط زندگی در کانادا به‌گونه‌ای است که با انتخاب درست و داشتن کار مناسب، نسبت به کشورهای اروپایی، می‌توان بسیار راحت‌تر بود و از زندگی لذت برد. کشور کانادا برای زندگی و مهاجرت یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توان انتخاب کرد و در آن زندگی باکیفیت و مرفهی را بدون مشکلات نژادپرستانه شدید، گذراند. اگر قصد زندگی در کشور کانادا را دارید، این مقاله از موسسه هرمس اپلای را از دست ندهید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط زندگی در کانادا؛ کشور کانادا برای زندگی مناسب است؟

تا چند سال پیش، هیچکس نمی‌توانست به شما برای افزایش حقوق خود، پیشنهاد زندگی در کانادا را بدهد، اما در سال‌های اخیر شرایط این کشور به شدت تغییر کرده است. تعداد قابل توجهی از مهاجران صرفاً به دلیل شرایط کاری و حقوقی خوب به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. همچنین کانادایی‌ها سال‌ها است که سطح زندگی رفاهی بالایی دارند و در سال‌های اخیر نیز این امر بهبود پیدا کرده است.

در مقایسه با انگلیس و ایالات متحده آمریکا تفاوت زیادی از نظر پرداختی حقوقی ندارند؛ اما در سال‌های اخیر و با رویه افزایشی آرام دستمزدها و افزایش ارزش پول ملی، کانادا در مقایسه با کشورهای اروپایی و حتی آمریکا رشد پرداختی حقوقی بالاتری داشته است. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های نه‌چندان دور با این شتاب، از اروپا و آمریکا هم شرایط حقوقی و پرداختی بهتری داشته باشد.

یکی از بهترین موارد شرایط زندگی در کانادا، خرید خانه‌ای بزرگ و زیبا با مبالغ و هزینه‌های متوسط است. برای کسانی قصد اقامت دائم کانادا را داشته باشند؛ این یک موهبت است.

زندگی در کانادا چه شرایطی دارد؟
شرایط کشور کانادا برای زندگی

برای خیلی از افراد سوال پیش می‌آید که کشور کانادا برای زندگی مناسب است یا خیر؟ بر اساس رتبه‌بندی‌های معتبر در جهان، کشور چهارفصل و زیبای کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی، کار، تحصیل و در نهایت مهاجرت است.
کانادا یک کشور مهاجرپذیر است و مردم بومی آن به مهاجران احترام خاصی قائل هستند. همچنین کانادا به علت فراهم کردن رفاه، شرایط مالی مناسب و فرهنگ بالا، یک کشور مناسب برای زندگی به شمار می‌شود. مهاجرت ایرانیان به کانادا به دلیل تحصیل یا کار در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

موقعیت مکانی کانادا

از نظر مکانی کانادا در شمال قاره آمریکای شمالی قرار گرفته است و یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای دنیاست. با توجه به وسعت بالا، قسمتی از شمال این کشور به قطب شمال و جنوب آن به ایالات متحده متصل است. به دلیل شرایط بهتر آب و هوایی اکثریت جمعیت کانادا در نیمه جنوبی آن متمرکز شده‌اند. مردم کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند که تقریباً ۷۵% آن‌ها فرانسوی را به‌عنوان زبان رسمی خود می‌دانند.

یکی از چالش‌برانگیزترین جنبه‌های شرایط زندگی در کانادا، مربوط به آب‌وهوا و زمستان‌های سخت آن است. در مناطقی مانند آلبرتا و کبک، در برخی از روزهای سال دما به زیر صفر می­رسد و با بارش‌های سنگین برف همراه است؛ لذا بسیاری از کانادایی‌ها به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی و هاکی‌ روی ‌یخ می­پردازند و از این فصل بهترین استفاده را می‌برند.

کانادا در امتداد سواحل خود از آب‌وهوای معتدل‌تری بهره می‌برد؛ چراکه سواحل اقیانوس آرام در طول سال از دمای ملایمی برخوردار است. برای مثال، منطقه آتلانتیک تابستان‌های خنک و زمستان‌های نسبتاً معتدل را به لطف گلف استریم تجربه می‌کند. این مناطق ساحلی محیطی ایدئال برای فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و ماهیگیری محسوب می­شوند.

بررسی کیفیت کشور کانادا برای زندگی

هدف از مهاجرت تحصیلی یا کاری این است که کیفیت بهتری به زندگی بخشیده است. همه افراد خواستار مهاجرت به کشوری هستند که امکانات فراوانی دارد و کیفیت زندگی در آنجا بیشتر است. یکی از کشورهایی که مهاجران از سراسر جهان به آنجا می‌روند، کاناداست. سالانه افراد زیادی از کشور ایران و دیگر کشورهای جهان به کانادا مهاجرت می‌کنند. سوال پیش می‌آید که کیفیت زندگی مردم در کانادا چگونه است؟ حال می‌خواهیم در مورد کیفیت زندگی در کانادا با شما صحبت کنیم.

شرایط زندگی در کشور کانادا کیفیت بسیار بالایی دارد؛ به‌طوری که کانادا هر سال طبق مطالعات سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه جزو بهترین کشورها برای مهاجرت و زندگی قرار می‌گیرد.

کشور کانادا برای زندگی، کار یا تحصیل چه برای مهاجران اروپایی یا آسیایی و چه برای افراد بومی، تمام شرایط رفاهی لازم را برآورده کرده است. به این معنا که وقتی شروع به زندگی در کانادا می‌کنید، به سرعت متوجه کیفیت بالای زندگی در این سرزمین سردسیر می‌شوید؛ از ارزان بودن مخارج درمان گرفته تا اقتصاد پایدار، امکانات زیادی در کانادا وجود دارند که رفاه (Prosperity) را افزایش می‌دهد. برای مهاجرت به این کشور، برنامه‌ها و روش‌های بسیاری مانند برنامه‌های استانی، جاب آفر و اسکیل ورکر تدوین شده است که در نتیجه آن، افراد می‌توانند از روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت و زندگی در کانادا استفاده کنند.

کیفیت زندگی فقط مربوط به اقتصاد نیست؛ بلکه کیفیت زندگی موقعی بالا خواهد بود که کشور انتخابی، همه امکانات لازم برای یک زندگی راحت و زیبا را برای شما فراهم کند. کشور کانادا کشوری است که سطح زندگی بالایی دارد. با زندگی در این کشور می‌توانید یک شغل خوب و درآمد عالی داشته باشید و همچنین ارتباطات اجتماعی و فرهنگی خود را نیز بالاتر ببرید.

در ادامه کیفیت کشور کانادا برای زندگی را از معیارهای مسکن، درآمد، امنیت شغلی، تحصیلات، سلامت و بهداشت، محیط‌زیست و امنیت فردی بررسی می‌کنیم:

مسکن در کانادا

یکی از نیازهای اصلی انسان‌ها برای زندگی، اجاره و یا خرید مسکن است. حتماً می‌دانید که برای یک زندگی باکیفیت، فقط چهار دیوار و یک سقف کافی نیست. منزل شما باید از نظر امنیتی بسیار مناسب باشد و حریم خصوصی شما را حفظ کند. آیا در شرایط زندگی در کانادا امکان فراهم کردن همچین مسکنی برای خانواده وجود دارد؟ هزینه مسکن در کانادا بیشتر از کشورهای دیگر است اما این رقم چشمگیر نیست. شهروندان این کشور سالانه حدود ۲۲ درصد از درآمد خود را به مسکن اختصاص می‌دهند و طبق آمار OECD، این عدد در کانادا فقط ۲ درصد از آمار جهانی بیشتر است.

درآمد در کانادا

از دیگر معیارهایی که کیفیت زندگی را تعیین می‌کند، درآمد است. در کشور کانادا درآمد به‌گونه‌ای است که افراد بتوانند در رفاه زندگی کنند، بنابراین کانادا معیار درآمد بالا را نیز برای یک زندگی باکیفیت فراهم می‌کند.

امنیت شغلی در کانادا

در برخی کشورها و شهرها درآمد و شغل وجود دارد اما امنیت شغلی وجود ندارد. برای یک زندگی باکیفیت، امنیت شغلی از میزان درآمد نیز پراهمیت‌تر است. کسی که شاغل است، باید از ادامه‌دار بودن شغل خود مطمئن شود تا بتواند یک زندگی باکیفیت را برای خود فراهم کند.
در کشور کانادا، میزان ناامنی شغلی، ۶ درصد اعلام شده است و این درصد در مقایسه با آمار OECD بسیار ناچیز است؛ بنابراین کانادا از نظر امنیت شغلی خوب عمل می‌کند.

تحصیلات در کانادا

افراد برای بالا بردن کیفیت زندگی خود در کانادا مجبور به ادامه تحصیل و افزایش سطح علمی خود هستند. حال می‌خواهیم بدانیم که تحصیل در کانادا چگونه است؟ در کشور کانادا برای زندگی تحصیلات، تخصص و مهارت اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌طور مثال میزان تحصیلات از سن ۵ تا ۳۹ سالگی به‌طور میانگین ۱۷٫۳ سال است. این آمار تقریباً با آمار جهانی OECD برابر است.

بزرگ‌سالانی که بین ۲۵ تا ۶۴ سال سن دارند و تحصیلات عالی خود را تمام می‌کنند و فارغ‌التحصیل می‌شوند، ۹۱ درصد هستند. این عدد در مقایسه با OECD بسیار بیشتر است. همین موضوع دلیلی بر بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی کانادا محسوب می‌شود. پذیرش دانشگاه‌های کانادا بسیار زیاد است و هر ساله ۷٬۰۰۰ متقاضی در آنجا ادامه تحصیل می‌دهند.

محیط‌زیست کانادا

کیفیت زندگی و کیفیت محیط‌زیست رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر محیط‌زیست و آب آشامیدنی شما سالم نباشد و آلودگی هوا وجود داشته باشد، شما نمی‌توانید باکیفیت زندگی کنید. زندگی در کانادا، زندگی در یک فضای سالم را فراهم می‌کند؛ سطح ریزگردها و آلاینده‌های PM۲٫۵‌ در کشور کانادا از آمار جهانی OECD کمتر است. همچنین ۹۱ درصد از مردم کانادایی از آب آشامیدنی خود راضی هستند و این دو موضوع بیانگر این است که کانادا از لحاظ محیط‌زیست نیز سالم است.

سلامت و بهداشت در کشور کانادا

کانادا در زمینه سلامت و بهداشت نیز خوب عمل می‌کند و متوسط امید به زندگی بالایی دارد. در این کشور، بیماری‌های عفونی یا خطرناک وجود ندارد و اکثر فوتی‌ها، علت‌های طبیعی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان دارند.

امنیت فردی در کانادا

طبق نیازهای زندگی، امنیت فردی اهمیت زیادی دارد؛ یعنی اگر تمام معیارهای یک زندگی باکیفیت برای اشخاص فراهم شود، اما امنیت فردی حس نشود، افراد نمی‌توانند یک زندگی باکیفیت را تجربه کنند.
کشور کانادا برای زندگی امن بوده و از جمله کشورهایی است که آمار جرم و جنایت کمتری دارد و هم اکنون طبق آمار جهانی در رده ششم کشورهای امن قرار گرفته است.
به‌طور کلی این کشور از لحاظ امنیت فردی، مسکن، شغل، تولید و صنعت، سرمایه‌گذاری و اقتصاد خوب عمل می‌کند.

شرایط مالی و اقتصاد کانادا

در سال‌های اخیر با توجه به رشد جهانی کانادا در کشاورزی و صنایع و معادن، این کشور در حوزه صادرات شرایط بسیار خوبی را تجربه کرده است. به دنبال این پیشرفت‌ها، اقتصاد کانادا در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. به دلیل این شرایط مالی و اقتصادی خوب است که زندگی در کانادا برای افراد زیادی در سراسر جهان به‌صورت یک هدف درآمده است.

کشور کانادا برای زندگی، اقتصادی قوی دارد.
اقتصاد در کانادا

همچنین میانگین درآمد برای هر نفر نزدیک ۶۱٬۶۴۰ دلار در سال است و تقریباً ۷۳ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله با حقوق کافی سرکار هستند.

شرایط کار در کانادا

شرایط کار در کانادا در هر شهر آن متفاوت از شهرهای دیگر است. در برخی شهرها مانند تورنتو در اونتاریوس جنوبی، ونکوور، کالگری و ادمونتون می‌توان فرصت‌های شغلی زیادی با شرایط متفاوت و انعطاف‌پذیر را دارند. کانادا به صورت کلی، اقتصادی قوی و نرخ بیکاری پایینی دارد؛ البته کانادا نیز از رکود اقتصادی جهانی پیش آمده در سال‌های قبل مصون نبوده و نرخ بیکاری مثلاً در شهرهای تورنتو و ونکوور ۵ و ۸ درصد تا دو سال گذشته بوده است. با این حال کانادا دارای یک اقتصاد باثبات و قوی بوده که فرصت‌های شغلی زیادی را برای مهاجران فراهم می‌کند.

بخش‌های صنعتی متنوع این کشور از جمله فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، مالی و بخش‌های تولیدی، طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی را در سطوح مختلف مهارت ارائه می‌دهند. همچنین نرخ پایین بیکاری در شهرهایی مانند کبک، شربروک، گوئلف و ویکتوریا تضمین می‌کند که تازه مهاجران کشورهای مختلف شانس مناسبی برای یافتن شغل مناسب داشته باشند.

اما به یاد داشته باشید که این شرایط زندگی در کانادا، برای مهاجران نسبت به شهروندان کانادایی سخت‌تر خواهد بود. بهتر است قبل از اقامت در کانادا، کار مناسبی را در این کشور پیدا کنید. طبیعتاً نباید انتظار داشته باشید که شما هم بتوانید به راحتی یک شهروند کانادایی الاصل کار پیدا کنید. شما همچنین قبل از سکونت در کشور کانادا برای زندگی لازم است رزومه کاری یا تحصیلی خود را بسیار قوی کنید تا کارفرمایان کانادایی متقاعد شده و شما را استخدام کنند.

اگر شما در رزومه و سابقه خود مهارت خاصی داشته باشید، ممکن است شرایط استخدام شما نسبت به دیگران تسهیل شود. مهارت‌هایی مانند آرایشگری، مربی رشته‌های ورزشی خاص، جوشکاری زیر آب و به خصوص مهارت‌های فنی مهندسی می‌توانند امتیاز بسیار بزرگی برای شما در رزومه باشند. البته باز هم فراموش نکنید که این به معنای تضمین استخدام شما نیست.

بعد از اعلام موقعیت‌های شغلی، کارفرمایان کانادایی ابتدا در میان شهروندان محلی برای یافتن افراد مورد نظر جستجو می‌کنند و شهروندان کانادایی نسبت به مهاجران اولویت دارند. در صورتی که فردی با مهارت مورد نظر از میان شهروندان کانادایی الاصل وجود نداشته باشند، کارفرمایان به سراغ شما و سایر مهاجران دارای مهارتی که شرایط زندگی در کانادا را دارند؛ خواهند آمد.

بهترین شهرها برای زندگی در کانادا

زندگی در کانادا با توجه به سکونت در شهرهای مختلف، شرایط متفاوتی خواهد داشت. کانادا از نظر مساحت، دومین کشور بزرگ جهان به شمار می‌رود و دارای ۵ منطقه اصلی است. با توجه به شهرهای متعددی که می‌توان برای سکونت انتخاب کرد، تعیین بهترین شهرهای کانادا برای زندگی می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد.

زندگی در کدام شهرهای کانادا، بهتر است؟
بهترین شهرهای کشور کانادا برای زندگی

در این بخش به معرفی لیستی از بهترین شهر کانادا برای زندگی می‌پردازیم.

زندگی در ونکوور

یکی از بهترین شهرهای کانادا برای سکونت، ونکوور است که مهاجران ایرانی زیادی نیز در آن اقامت دارند. شهر ونکوور در ساحل غربی کانادا واقع شده است و دارای آب‌وهوای معتدل، مناظر خیره‌کننده مانند کوه‌ها و اقیانوس و همچنین صحنه‌های هنری جذاب است. این شهر از نظر کیفیت زندگی در رتبه بالایی قرار دارد و دارای سیستم‌های مراقبت بهداشتی و آموزشی عالی است. با این حال اصلی‌ترین دلیل برای سکونت در آن، شرایط آب و هوایی عالی محسوب می­شود.

زندگی در تورنتو

تورنتو بزرگ‌ترین شهر کانادا است که به‌عنوان مرکز مهاجرانی که به دنبال فرصت‌های شغلی هستند، در نظر گرفته می­شود. تورنتو با اقتصاد متنوع و جمعیت چندفرهنگی خود، طیف گسترده‌ای از گزینه‌های شغلی را به تازه‌واردان به این کشور ارائه می‌دهد. این شهر مهد چندین صنعت بزرگ در بخش‌های فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و تولید است و یکی از بهترین شهرهای کشور کانادا برای زندگی محسوب می‌شود. مهاجران با تخصص در این زمینه‌ها، به دلیل تقاضای زیاد برای نیروی ماهر می‌توانند به راحتی شغل پیدا کنند؛ بنابراین اگر به دنبال پیدا کردن شغل در کانادا هستید، بهترین شهر تورنتو محسوب می­شود.

زندگی در هالیفاکس

برای بسیاری از افراد که به دنبال کسب اطلاعات در خصوص شرایط زندگی در کانادا هستند، مقرون‌به‌صرفه‌ بودن محل سکونت اهمیت زیادی دارد. هالیفاکس، پایتخت نوا اسکوشیا به‌عنوان یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرهای این کشور برای زندگی در نظر گرفته می‌شود. این شهر ساحلی کیفیت بالایی از زندگی را با هزینه‌های مناسب ارائه می‌دهد که آن را به مقصدی جذاب برای ساکنان و مهاجران مختلف تبدیل کرده است.

زندگی در اتاوا

اتاوا پایتخت کاناداست که شرایط مناسبی در آن برای زندگی فراهم است. اتاوا به چندفرهنگی بودن و تنوع بالای اقشار جامعه شناخته شده بوده و به همین دلیل نیز ادغام مهاجران در آن آسان‌تر است. همچنین به دلیل وجود بسیاری از مؤسسات دولتی، شرکت‌های فناوری پیشرفته و مراکز تحقیقاتی، اقتصادی قوی دارد و فرصت‌های شغلی فراوانی را به مهاجران ارائه می­کند. برخورداری از سیستم آموزشی عالی، مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته و طبیعت جذاب، از دیگر ویژگی‌های این شهر است.

رضایت از زندگی در کانادا

با توجه به معیارهای ذکر شده در بخش زندگی باکیفیت در کانادا، درمی‌یابیم که میزان رضایت شهروندان و مهاجران از کشور کانادا بسیار زیاد است، زیرا رضایت شهروندان هنگامی بیشتر می‌شود که در امنیت و رفاه کامل باشند که این شرایط در کانادا فراهم است.
شهروندان یا مهاجران در این کشور به علت سطح بالای رفاه اجتماعی، احترام به حقوق زنان و کودکان، داشتن آزادی بیان، امید به زندگی بالا، نظام تحصیلی آموزشی خوب و … احساس رضایت دارند.

امید به زندگی در کانادا

امید به زندگی در همه کشورهای جهان اهمیت زیادی دارد. حتماً می‌دانید که امید به زندگی متوسط طول عمر اشخاص را نشان می‌دهد. هر چقدر میزان امید به زندگی در کشوری بالاتر باشد، بهتر است.
طبق آمار ارائه شده توسط بانک جهانی، امید به زندگی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ به‌صورت میانگین به عدد ۸۱٫۷۵ رسیده است. این عدد در مقایسه با امید به زندگی کشورهای آمریکا، مکزیک، چین هند و حتی بریتانیا بیشتر است؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم که مردمان کشور کانادا امید به زندگی بسیار بالایی دارند.

کانادایی‌ها سلامت جسمی خوبی دارند. از مهم‌ترین علت‌های مرگ در این کشور می‌توان به بیماری قلبی و سرطان اشاره کرد. همچنین بیماری‌هایی به‌واسطه افزایش سن در افراد پدیدار می‌شود، از علل مرگ هستند؛ مانند هر کشور دیگری، سانحه‌های رانندگی و حوادث شغلی هم می‌توانند از دلایل فوت افراد در کانادا باشند.

مزایا و معایب زندگی در کانادا چیست؟

خیلی از افرادی که قصد انتخاب کشور کانادا برای زندگی را دارند و علاقه‌مند به دانستن این موضوع هستند که به‌صورت کلی مزایا و معایب زندگی در این کشور چیست؟ در ادامه مزایا و معایب زندگی در کشور کانادا را برایتان شرح می‌دهیم تا با دانستن این مزایا معایب، تصمیم بهتری در رابطه با زندگی در این کشور بگیرید.

مزایای زندگی در کانادا

اگر بخواهیم زندگی در کانادا (Canada) را توصیف کنیم، باید از امنیت بالای آن شروع کنیم که به دلیل سیستم قانونی خاص این کشور، توانسته امنیت عمومی را حفظ کرده و کانادا را به یکی از امن‌ترین کشورهای جهان تبدیل کند. در ادامه شرایط مناسب بهداشت، اقتصاد پررونق، پایین بودن نرخ بیکاری (Unemployment rate)، میزان بالای رضایت از زندگی و البته گران بودن مخارج از ویژگی‌هایی هستند که شرایط زندگی در کانادا را آشکار می‌کنند.

در ادامه قصد داریم به بررسی موردی مزایای زندگی در کانادا را مطرح کنیم بپردازیم:

تجربه چهار فصل مجزا در کانادا

کشور کانادا برای زندگی، هر آب و هوایی را ه بخواهید در دسترستان قرار می‌دهد. فصل‌هایی که در کشور کانادا تجربه می‌شوند، شامل فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان است. تابستان‌های کانادا مانند اکثر کشورها بسیار گرم است، اما در حالت کلی زیبا به نظر می‌رسد.

فصل پاییز نیز وزش باد سرد را به همراه دارد اما زمستان‌های کانادا معمولاً یخبندان است و برای افرادی مناسب است که از برف و ورزش‌های زمستانی لذت می‌برند. بهار نیز یک فصل بارانی است که گل‌ها شکوفه می‌زنند.

مناظر طبیعی خیره‌کننده

کانادا کشور زیبایی است که مناظر طبیعی خیره‌کننده‌ای را دارد. دریاچه‌های کانادا، کوه‌های راکی، پارک‌های ملی و … از زیبایی‌های این کشور محسوب می‌شوند. در این کشور حیات‌وحش زیبایی نیز وجود دارد.

مراقبت‌های بهداشتی رایگان

شاید شنیده باشید که در برخی از کشورها، هزینه دکتر و مراجعه به پزشک بسیار بالاست. از شرایط زندگی در کانادا این است که مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی در کشور کانادا به طرز شگفت‌انگیزی با بیمه درمانی به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

رونق اقتصادی

کانادا از نظر اقتصاد بسیار عالی عمل می‌کند و دهمین اقتصاد بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است. صنایع اصلی کشور کانادا شامل نفت، خدمات و کشاورزی است. اگر قصد زندگی در کانادا را دارید، حتماً قبل از مهاجرت به این کشور از شغل آینده خود تحقیق کنید که بدانید طرفدار شغل شما در کشور کانادا چقدر است.

فرهنگ بالا

از دیگر مزایای کشور کانادا برای زندگی می‌توان به بالا بودن فرهنگ کشور اشاره کرد و این موضوع جزو مهم‌ترین مزیت‌های این کشور محسوب می‌شود.

میزان جرم و جنایت پایین

میزان جرم و جنایت در کشور کانادا بسیار پایین است. این موضوع برای افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند، خبر خوبی محسوب می‌شود.

معایب و مشکلات زندگی در کانادا

اگر از مزایا و زیبایی‌های کشور کانادا برای زندگی بگذریم، معایب و مشکلاتی نیز به چشم می‌خورند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

گران بودن بلیط پرواز

یکی از نکاتی که به‌عنوان معایب زندگی در کانادا به حساب می‌آید، گران بودن پروازهاست. اگر مدام اهل سفر هستید و بعد از مهاجرت به کشور کانادا نیز علاقه‌مند هستید که به کشورها یا شهرهای دیگر نیز سفری داشته باشید. این موضوع برایتان دلگیر کننده بوده و مشکل به شمار می‌آید. قیمت بلیط پرواز دو ساعته کانادا در داخل کشور در مقایسه با بلیط‌های داخلی اروپا بسیار شوکه کننده است.

زمستان بسیار سرد

زمستان‌های کانادا در مقایسه با زمستان‌های سایر کشورها کمی سردتر است که این میزان سردی در برخی از شهرها به اوج می‌رسد و در برخی از شهرها قابل تحمل‌تر است. کسانی که قصد زندگی در این کشور را دارند، باید بتوانند زمستان‌های این شهر را که ممکن است میزان بارش برف بالاتر از اتومبیل برود، تحمل کنند.

در این کشور لباس‌ها، جوراب‌های پشمی، کفش‌ها، دستکش‌های ضخیم و کلاه‌های حرارتی وجود دارد تا شما بتوانید زمستان شدید کانادا را تحمل کنید.

ارزش دلاری کمتر

ارزش دلاری کشور کانادا در مقایسه با ایالات متحده و اروپا اتحادیه اروپا کمتر است. البته این‌گونه نیست که بگوییم ارزش پول کانادا کم است، اما هزینه زندگی در کشور کانادا به نسبت ایالات متحده کمی گران‌تر است.

بالا بودن هزینه‌های مالیات

هزینه‌های مالیات در کانادا نسبت به کشورهای دیگر زیاد است. البته علت این بالا بودن نرخ مالیات به دلیل مراقبت‌های بهداشت جهانی است اما خیلی از افراد بالا بودن هزینه‌های مالیات را جزو مشکلات زندگی در کانادا می‌دانند.

ویزای گران‌قیمت

از دیگر شرایط زندگی در کانادا می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که ویزاهای کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر گران‌تر هستند.

دانستن زبان فرانسوی

تعداد کسانی که زبان انگلیسی را بلد هستند، نسبت به تعداد کسانی که به زبان فرانسوی تسلط دارند، بسیار زیاد است. برای کسانی که یک عمر را صرف یاد گرفتن زبان انگلیسی کرده‌اند، شاید یادگیری زبان فرانسوی در کشور کانادا برای زندگی یا تحصیل در این کشور، کمی سخت به نظر برسد. این موضوع یکی از مشکلات زندگی در کانادا محسوب می‌شود.

البته باید بگوییم که نیازی نیست زیاد نگران باشید، زیرا یادگیری زبان فرانسوی برای برخی از مشاغل و برخی از حوزه‌ها ضروری است ولی در حالت عمومی می‌توانید با زبان انگلیسی کارهای خود را راه بیندازید.

شرایط زندگی دانشجویی در کانادا

اگر به‌عنوان دانشجو در کشور کانادا زندگی می‌کنید، علاوه بر هزینه‌های خوردوخوراک و حمل‌ونقل شما باید هزینه شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل را نیز بپردازید. البته این موضوع برای دانشجویانی که بورسیه دریافت کرده‌اند، متفاوت است.
انواع هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا به‌صورت کلی شامل تحصیل، اقامت، غذا، حمل‌ونقل و متفرقه است.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد. ممکن است برخی از دانشجویان به جای اجاره خوابگاه دانشگاه که بسیار ارزان‌تر است، ترجیح دهند در کشور کانادا به اجاره منزل بپردازند. طبیعتاً هزینه زندگی دانشجویی این دو فرد با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

هزینه حمل‌ونقل شهری برای دانشجویان نیز همانند اجاره اقامتگاه، متفاوت است. ممکن است یک دانشجو از سیستم حمل‌ونقل شهری استفاده کند و دیگری، تاکسی‌ها و آژانس‌های خصوصی را برای حمل‌ونقل در سطح شهر انتخاب نماید.
هزینه‌های پنهان زندگی دانشجویی در کانادا شامل هزینه مکالمه تلفنی، هزینه اینترنت، هزینه آب، برق، گاز و … است.

حقایق زندگی در کانادا به‌عنوان مهاجر

آیا با حقایق زندگی در کانادا به‌عنوان مهاجر آشنا هستید؟ بهتر است نکات مهم در کشور کانادا برای زندگی را از قبل بدانید و برای آن آمادگی داشته باشید. یکی از حقایق مهمی که باید قبل از مهاجرت به کانادا از آن آگاه شوید این است که زندگی در این کشور بسیار پرهزینه‌تر از ایران است.

به‌عنوان نکته در مورد حقایق زندگی در کشور کانادا باید بدانید که کانادایی‌ها با کسانی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند، بسیار خوشرو هستند و محترمانه برخورد می‌کنند.
از دیگر حقایق زندگی در این کشور این است که سیستم آموزشی کانادا به بهترین نحو عمل می‌کند و یکی از بهترین‌های شناخته شده در جهان است.‌ بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید بدانید که در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

به‌عنوان دیگر نکات درباره حقیقت شرایط زندگی در کانادا می‌توانیم به موضوع اشاره کنیم که پیدا کردن کار در کشور کانادا آسان است. کانادا به متخصصین و سرمایه‌گذاران زیادی نیاز دارد تا رشد اقتصادی خود را چندین برابر کند.
با این حقیقت هم روبرو بشوید که هوا در زمستان‌های کانادا، کاملاً سرد است و شما برای این موضوع باید آمادگی داشته باشید. البته برخلاف تصور عمومی، همیشه و در همه فصل‌های سال با یخبندان روبرو نخواهید شد.

شرایط بیمه درمانی در کانادا

سیستم بهداشت و درمان کانادا جزو بهترین‌های جهان به شمار می‌آید، زیرا بیمه درمانی این کشور همه هزینه‌های پزشکی را پوشش می‌دهد. در کشور کانادا همه استان‌ها و قلمروها برنامه‌های بیمه درمانی مخصوص به خود را دارند و استفاده از کارت بیمه در یک شهر به شهر دیگر و یا از یک استان به استان دیگر کاملاً متفاوت خواهد بود.

اگر به هر دلیلی قصد رفتن به کشور کانادا برای زندگی را دارید، بهتر است قبل از اینکه وارد خاک کشور کانادا شوید، برای بیمه اقدام کرده باشید تا به محض ورود بتوانید از بیمه درمانی این کشور استفاده کنید.

بهترین بانک کانادا برای ایرانیان

هنگام زندگی در کانادا امکان باز کردن حساب بانکی در این کشور حتی با ویزای توریستی کانادا نیز امکان‌پذیر است؛ یعنی شما به هر دلیلی که ویزای کانادا را به دست آورده باشید، می‌توانید در بانک‌های آن حساب باز کنید.
حال می‌خواهیم بدانیم بهترین بانک کانادا برای ایرانیان کدام است؟ با شناخت این بانک‌ها می‌توانید به محض ورود به کشور کانادا حساب باز کنید و از خدمات بانکی بهره‌مند شوید.

در ادامه لیستی از بهترین بانک کانادا برای ایرانیان و دیگر دانشجویان بین‌المللی را ارائه می‌دهیم:

 • بانک تجارت سلطنتی کانادا (CIBC)
 • بانک Simplii Financial
 • بانک Scotiabank
 • بانک RBC
 • بانک TD Canada Trust

برای افتتاح حساب در هر یک از بانک‌های ذکر شده، کافیست به همراه مدارک به‌صورت حضوری به شعب بانکی مراجعه کنید. البته اگر بانک شما خدمات آنلاین نیز ارائه می‌دهد، می‌توانید به‌صورت آنلاین افتتاح حساب خود را انجام دهید.
از جمله مدارکی که برای ابتدا حساب بانکی نیاز دارید شامل کارت اقامت دائم، کارت شهروندی، پاسپورت کانادا، گواهینامه، کارت بیمه سلامت، شماره بیمه اجتماعی و … است.

معرفی جاذبه‌های توریستی کانادا

جاذبه‌های توریستی و جاهای دیدنی کانادا بسیار متنوع و گسترده‌ای در کانادا وجود دارند که می‌توان هنگام زندگی در کانادا، از آن‌ها لذت برد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کانادا اشاره می‌کنیم:

 • پارک ملی فوندی
 • پارک ملی گروس‌ مورن
 • سنت جان
 • هالیفاکس
 • مسیر کابوت
 • پارک ایالتی سواحل آرگیل
 • شهر کبک
 • مونترال
 • ساختمان‌های پارلمان در اتاوا
 • برج سی‌ان
 • آبشار نیاگار
 • خرس‌های قطبی چرچیل
 • کوه‌های راکی
 • پارک ملی چاسپر
 • پارک ملی بنف و دریاچه لوییز
 • ویستلر
 • شهر ونکوور
 • جزیره ونکوور
 • ویکتوریا
 • توفینو
 • وایت هورس
 • تورنتو

جاهای تفریحی، دیدنی و توریستی کشور کانادا برای زندگی به همین لیست خلاصه نمی‌شود. کانادا جزو کشورهای زیبا برای سفر و زندگی است. بهتر از قبل از سفر به کانادا یا در طول زندگی در این کشور، یک لیست گردشگری داخل کشوری برای خودتان تهیه کنید و از آن‌ها دیدن نمایید.

هزینه زندگی در کانادا

وقتی تصمیم به زندگی در کانادا، کشوری نزدیک به ده میلیون کیلومترمربع وسعت، می‌گیرید، یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنید، مسئله قیمت‌ها و در کل هزینه زندگی در کانادا است. به‌طور کلی کانادا کشور گرانی است اما در مقابل کشورهایی مانند انگلستان (England)، فرانسه (England) و آمریکا (America) نه‌تنها ارزان‌تر بوده بلکه به‌صورت کلی به دلیل ارزان بودن هزینه درمان و قیمت پایین مسکن، مقرون‌به‌صرفه‌تر است. از طرفی افزایش نرخ تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product) در کنار اقتصاد پویای کانادا و در دسترس بودن انواع شغل در آن، باعث می‌شوند که پرداخت هزینه‌های زندگی در این کشور کار چندان دشواری نباشد.

حدس می‌زنید شرایط زندگی در کانادا چقدر خرج دارد؟ هزینه زندگی در کانادا جزو مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی است که قصد زندگی در این کشور را دارند.
اگر بخواهیم هزینه زندگی در کشور کانادا را با هزینه زندگی در ایران مقایسه کنیم، هزینه‌های زندگی در کانادا طبق آمارهای ارائه شده‌، حدود ۱۳۵ درصد بیشتر خواهد بود. هزینه اجاره در کانادا نیز حدود ۲۴۴ بیشتر از هزینه اجاره منزل در کشور ایران است.

در ادامه چند بخش مهم از مخارج زندگی در کانادا را مطرح آورده‌ایم:

 • هزینه رستوران شما در یک رستوران ارزان قیمت به ازای هر نفر ۲۳ دلار خواهد بود.
 • برای خرید یک بطری آب معدنی، ۲٫۱۶ دلار کانادا باید هزینه کنید. قیمت یک کوکاکولای پپسی کوچک، ۲٫۶ دلار کانادا است.
 • قیمت شیر یک لیتری ۲٫۸۳ دلار کانادا، برنج یک کیلوگرمی ۴٫۵۵ دلار کانادا، تخم‌مرغ ۱۲ عددی ۴٫۴۱ دلار کانادا، پنیر یک کیلوگرمی ۱۴٫۸۳ دلار کانادا و گوشت گاو یک کیلوگرمی ۱۸٫۶۳ دلار کاناداست.
 • برای تهیه یک بلیط محلی در کشور کانادا باید ۳٫۲۵ دلار کانادا پرداخت کنید.
 • قیمت یک لیتر بنزین در کانادا به مبلغ ۱٫۶۳ دلار کانادا به فروش می‌رسد.
 • به‌طور کلی هزینه‌های مهم شامل برق، آب، گرمایش و سرمایش به‌صورت ماهانه ۲۰۷٫۵۸ دلار کانادا است.
 • اگر بخواهید یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کانادا را اجاره کنید، باید به‌صورت ماهانه مبلغ ۱۷۲۶٫۲۲ دلار کانادا را پرداخت کنید.
 • برای اجاره همین آپارتمان در خارج از مرکز، مبلغ اجاره به ۱۴۸۹٫۲ دلار کانادا کاهش پیدا می‌کند.‌
 • اگر قصد خرید آپارتمان در مرکز شهر کانادا را دارید، قیمت هر مترمربع در مرکز شهر آن به مبلغ ۹۲۳۶٫۶۳ دلار کانادا خواهد بود؛ در خارج از مرکز نیز این عدد به ۶۷۳۵٫۴۶ دلار کانادا کاهش پیدا می‌کند.
 • طبق آمار ارائه شده میانگین حقوق ماهانه خالص بعد از پرداخت مالیات در این کشور، ۳۹۴۳٫۳۳ دلار کانادا خواهد بود.

به‌صورت تخمینی و به طور کلی هزینه زندگی یک نفر در سال ۲۰۲۳ بدون اجاره منزل، ۱۳۶۸٫۲ دلار کانادا و هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره به‌صورت ماهانه و بدون در نظر گرفتن اجاره، به مبلغ ۴۸۸۸٫۴ دلار کاناداست.

ویزای کاری کانادا

ویزای کار کانادا

یکی از راه‌های اخذ اقامت کانادا و زندگی در این کشور، استفاده از ویزای کار کانادا است.

دریافت مشاوره تخصصی از موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

انتخاب کشور کانادا برای زندگی به‌عنوان یک کشور مهاجرپذیر هدف بسیاری از مهاجران است و می‌شود با انتخاب درست شغل، زندگی خوبی را در آن گذراند. ما در این مقاله درباره شرایط زندگی در کانادا صحبت کرده و وارد جزییاتی چون شرایط رفاهی و حقوقی، موقعیت مکانی، شرایط کاری، مشکلات، هزینه‌ها و مزایای زندگی در کانادا شدیم. هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای کمک به انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، کار و اقامت دائم است. اگر در راستای این موضوع نیاز به دریافت مشاوره دارید، موسسه هرمس اپلای آماده خدمت‌رسانی به شماست، کافیست فرم مشاوره رایگان در سایت را تکمیل کنید. خوشحال می‎شویم اگر نظرها و سوال‎های خود را در بخش کامنت مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
مردم کشور کانادا به چه زبانی صحبت میکنند؟
مردم کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند اما اغلب آنها زبان فرانسوی را زبان رسمی میدانند.
کشور کانادا از نظر شرایط پرداختی حقوق ها چگونه است؟
میتوان گفت کشور کانادا از نظر شرایط پرداختی ها برای حقوق بسیار افزایش داشته و همین امر باعث شده مردم کانادا از زندگی رفاهی خوبی برخوردار باشند.
درآمد افراد در کانادا چقدر میباشد؟
میانگین درآمدی در کشور کانادا برای هر نفر حدود 61,640 دلار در سال میباشد که اغلب افراد با حقوق کافی سرکار هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای