ثبت شرکت در استرالیا

ثبت شرکت در استرالیا

کشور استرالیا به‌عنوان ششمین کشور پهناور دنیا، اقتصادی پویا و جامعه رو به رشدی دارد. بنابراین مقصد و هدف مهاجرت بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا است. برای مهاجرت به این کشور روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارند. افراد با شرایط مالی و شخصی مختلف می‌توانند با بررسی این روش‌ها، بهترین روش را برای خود انتخاب کنند. یکی از این روش‌ها، ثبت شرکت در استرالیا است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای ثبت شرکت در استرالیا

سرمایه‌گذاران خارجی، استرالیا را به دلیل اقتصاد غنی و روابط بین‌المللی خوب با سایر کشورها، برای ثبت شرکت انتخاب می‌کنند. این کشور به‌دلیل داشتن نقش فعال در سازمان اپک، سازمان تجارت جهانی و … دارای اقتصادی پویا و رو‌به‌رشد می‌باشد. استرالیا همچنین توانسته است با امضای توافق‌نامه‌های تجاری گوناگون با کشورهایی که اقتصاد قوی دارند، جریان سرمایه‌گذاری و به‌تبع آن قدرت تجاری خود را بالا ببرد. افراد با مهاجرت، ثبت شرکت در استرالیا یا هر بیزینس دیگری، درواقع باعث افزایش سطح کیفی زندگی خود می‌شوند. زیرا استرالیا کشوری پیشرفته است که اقتصادی قوی دارد.

انواع روش‌ های ثبت شرکت در استرالیا

بیزینس و شرکت‌های بیزینسی در کشور استرالیا به چهار نوع تقسیم‌ بندی می‌شوند. بهتر است افراد قبل از اینکه اقدام به ثبت شرکت در استرالیا نمایند، از این تقسیم‌ بندی‌ها اطلاعات کافی داشته باشند. آگاهی از ویژگی‌ های این تقسیم‌ بندی‌ها باعث می‌شود که فرد برای ثبت شرکت، بهترین و مناسب‌ترین تقسیم‌ بندی را انتخاب کند. انتخاب دسته‌ بندی مناسب باعث کاهش تعهد های قانونی و کاهش هزینه‌های مالیاتی برای فرد می‌شود. چهار نوع تقسیم‌ بندی بیزینسی در استرالیا به شرح زیر می‌باشند:

انواع روش‌ های ثبت شرکت در استرالیا

سول تریدر Soletrader یا روش شخص حقیقی

این ساختار ساده‌ ترین ساختار تجارت و بیزینس در استرالیا است که ساده و کم‌هزینه می‌باشد. مالک این نوع بیزینس ها فقط یک فرد است. تمامی مسئولیت‌های قانونی ثبت شرکت برای این نوع، بر عهده مالک این بیزینس ها می‌باشد. ثبت این نوع بیزینس به این صورت است که اول یک کد ABN گرفته می‌شود. سپس نام فرد یا شرکت انتخاب و وارد می‌گردد. در این نوع بیزینس، مالیات به‌صورت پلکانی است. مالیات پلکانی کاملاً با درآمد شرکت ارتباط مستقیم دارد یعنی با افزایش درآمد، مالیات نیز افزایش پیدا می‌کند.

ثبت شرکت‌ های با مسئولیت محدود یا ثبت company

این روش رایج‌ ترین روش ثبت شرکت در استرالیا است. در این روش فرد می‌تواند برای خود شریک انتخاب کند و بعد از به درآمد رسیدن آن را بفروشد. همان‌طور که از اسم این نوع بیزینس برمی‌آید، مسئولیت اعضا در این نوع بیزینس محدود و کم است. مالیات این شرکت‌ها پلکانی نیست و این خود یک مزیت محسوب می‌شود. مالیات شرکت‌های با مسئولیت محدود، ثابت و به میزان ۲۷.۵ درصد است.
در ثبت این نوع شرکت‌ها، باید یک نفر استرالیایی به‌عنوان حسابدار به امور شرکت رسیدگی کند. کار این فرد حسابدار به‌صورت کار پاره‌ وقت می‌باشد. بنابراین اگر فرد، شرکتی را به‌صورت مسئولیت محدود در استرالیا راه‌ اندازی کرده است، باید بر امور نظارت کافی داشته باشد.
این نوع بیزینس ها بیشتر به درد افرادی می‌خورد که ریسک بیزینس بالایی دارند. آن‌ها با این روش ثبت شرکت می‌توانند مسئولیت سهامداران و اعضا را به حداقل برسانند. سود در این نوع بیزینس بالا است و فرد می‌تواند برای خود شریک در نظر بگیرد.

پارتنرشیپ partnership یا ثبت شرکت مشارکتی یا صندوق مشارکتی

نام دیگر شرکت‌های پارتنرشیپ، “ثبت شرکت مشارکتی” یا “صندوق مشارکتی” است. در این حالت از بیزینس، تعداد شرکا می‌تواند به 20 نفر هم برسد. هرکدام از شرکا باید برای خود یک کد ABN مجزا داشته‌باشد تا مسئولیت مالی و قانونی خود را برعهده بگیرد. در این مدل از بیزینس، نیازی نیست که فرد اقدام به ثبت شرکت در استرالیا نماید. در این نوع، اداره امور توسط تمام شرکا انجام می‌شود و مسئولیت‌های قانونی شرکت هم بر عهده تمامی شرکا است. همچنین هرکدام از شرکا باید مالیات خود را پرداخت کند.

تراست Trust

در این نوع از بیزینس، افراد مال و دارایی‌هایشان را به شرکت تراست می‌سپارند. درواقع این نوع شرکت‌ها، نمایندگی محسوب می‌شوند. در روش تراست، درآمد حداکثر و مسئولیت حداقل می‌شود.

فرد می‌تواند پس از تعیین کردن بهترین و مناسب‌ترین نوع بیزینس برای خود، اقدام به ثبت شرکت در استرالیا و شروع کسب‌وکار خود کند.

مراحل ثبت شرکت در استرالیا

برای ثبت شرکت لازم است تا ۸ مرحله زیر را طی کنید. توضیحات لازم در مورد دریافت کد و نام و غیره در ادامه به‌ صورت مفصل توضیح داده‌ شده است. در ابتدا بهتر است با کلیه مراحل کار در استرالیا آشنا شوید تا با قواعد و شرایط کلی کشور استرالیا با کار آشنا شوید.

۱- دریافت کد ACN

برای دریافت کد 9 رقمی ACN به صورت کاملا رایگان از ASIC فرم 201 را دریافت کنید. در ادامه توضیحات کامل‌تری درباره این کد ارائه شده است.

۲- انتخاب نام شرکت

نام شرکت را انتخاب کنید. نام شرکت را انتخاب کنید. توضیحات جامع‌تر درزمینهٔ انتخاب نام شرکت در ادامه داده خواهد شد. به‌طور خلاصه نام باید منحصربه‌فرد باشد ، قبلاً در کشور استرالیا ثبت‌نشده باشد و پسوندهایی مانند pty یا pty.lit نشان‌دهنده محدوده کاری اعضای شرکت است در نام شرکت لحاظ شود. انتخاب نام برای شرکت در این مرحله از ثبت شرکت در استرالیا اجباری نیست و فرد می‌تواند از کد ACN استفاده کند. باید توجه داشت که نام شرکتی که انتخاب می‌کنید، برند شما را شامل نمی‌شود. این به این معنی است که باید به‌صورت جداگانه اقدام به ثبت برند خود نیز نمایید.

 

۳-  قوانین شرکت را تنظیم کنید

قبل از راه‌اندازی یک شرکت شما باید تصمیم بگیرید که کدام قوانین برای اداره شرکت استفاده می‌شود. قوانینی که در شرکت‌ها وضع می‌گردد به‌صورت زیر هستند:

  • قوانین اختصاصی هر شرکت
  • قوانین کلی که برای همه شرکت‌ها استفاده می‌شود
  • ترکیبی از هر دو

۴-  سهامداران و مدیران خود را انتخاب کنید.

باید تصمیم بگیرید که سهامداران و مدیران شرکت چه کسانی خواهند بود. مدیران شرکت افرادی هستند که این شرکت را کنترل می‌کنند. برای ثبت شرکت در استرالیا باید حداقل یک مدیر استرالیایی داشته باشید و هر مدیر باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد. اگر فردی را به‌عنوان مدیر استرالیایی نمی‌شناسید بهتر است که یک فرد حسابدار را به‌عنوان نماینده قانونی خود انتخاب کنید. این حسابدار باید استرالیایی و نماینده شما برای ثبت شرکت در استرالیا باشد.

۵-  ساختار سهام شرکت را مشخص کنید

پس از اینکه سهامداران انتخاب شدند، باید تصمیم بگیرید که کدام سرمایه دار  به چه میزان سهام دارند و عمده سهام شرکت دست چه کسی است.

۶ منطقه و ایالت شرکت باید مشخص شود

شرکت می تواند در هر ایالت یا بخش استرالیا ثبت شود. شما باید شرکت را در یکی از ایالت ها یا مناطق استرالیا ثبت کنید و محدوده ثبت شرکت را مشخص کنید.

۷- دفتر کار شرکت را انتخاب کنید

یک شرکت باید محل اصلی کسب‌وکار و دفتر اصلی داشته باشد. محلی که قرار است شرکت در آن راه‌اندازی شود، باید ثبت قانونی شده باشد. اگر محل دفتر شرکت را ثبت نکنید باید از تمامی اعضا، رضایت شخصی گرفته شود.

۸- فرم‌ های آنلاین را پر کنید

پس از فراهم‌ نمودن مراحل بالا، لازم است تمامی فرم‌های مربوط به شرکت بر اساس اطلاعات ۷ گام پیشین تکمیل و ارسال شود.

نکات مهم ثبت شرکت در استرالیا

پیش از هر چیز باید آگاهی‌های لازم در مورد مسئولیت‌های مختلف قانونی، مالی و بخش حسابداری شرکت‌ها در استرالیا و تفاوت‌های آن با سایر ساختارهای تجاری را به دست آوریم تا در مورد مسئولیت های مدیران، مسئولیت بالقوه شخصی و تعهدات مالیاتی شرکت شفاف‌ سازی شود و اقدامات لازم صورت گیرد. در هنگام ثبت شرکت در استرالیا مجموعه الزاماتی وجود دارد که باید تعهدات لازم در مورد این الزامات داده شود. برای آگاهی از این الزامات کافیست به سایت ASIC مراجعه کنید. تمامی مفاد و قراردادها در این وب‌سایت قرار گرفته است. البته شما می توانید اطلاعات کامل تر و ریزتر راجع به ثبت شرکت و مهاجرت کاری را در مقاله ی مهاجرت کاری به استرالیا مطالعه فرمایید.

نکات مهم ثبت شرکت در استرالیا

آیا انتخاب نام شرکت برای ثبت شرکت در استرالیا اجباری است؟

بهتر است نام منحصر به فردی را برای شرکت خود بیابید اما به یاد داشته باشید که در کشور استرالیا پس از ثبت شرکت توسط ASIC کدی خاص (Australian Company Number) یا ACN به شما داده می‌شود که همان شناسه شرکت است و از همین کد می‌توان به عنوان نام شرکت استفاده کرد.

اگر تصمیم به استفاده از یک نام خاص برای شرکت داشته باشید، لازم است این نام بازتاب دهنده وضعیت حقوقی شرکت شما باشد. یک شرکت اختصاصی باید از کلمه ” Proprietary” به اختصار “” Pty در نام خود استفاده کند. همچنین باید مسئولیت اعضا نیز در این نام بازگو شود؛ مثلا:

  • شرکت با مسئولیت محدود با کلمه “” Proprietary Limited
  • اگر مسئولیت اعضای نامحدود باشد، نام شرکت با کلمه ” Proprietary ”  پایان می یابد.

محدودیت نامگذاری هنگام ثبت نام شرکت در استرالیا

در زمان ثبت شرکت در استرالیا نام‌ گذاری شرکت باید طبق قوانین و ضوابط صورت گیرد. برخی از این قوانین نام‌ گذاری شرکت‌ها به‌صورت زیر است:

• نام باید منحصربه‌فرد باشد و قبلاً توسط کسی در کشور استرالیا ثبت‌نشده باشد.
ط الزامات قرارگیری کلماتی که نشان‌ دهنده مسئولیت افراد است در آن وجود داشته باشد. یعنی همان‌طور که در بخش بالا اشاره شد، باید تعیین‌شود که مسئولیت افراد در این شرکت محدود است یا نامحدود. همچنین این امر باید در نام گنجانده شود.
• باید نام کسب‌وکاری که انجام می‌دهد در اسم گنجانده شود.
• نام تجاری شما از مالکیت معنوی یا برند شما محافظت نمی‌کند و شما نیاز دارید که برندتان را نیز ثبت کنید. درک تفاوت بین یک نام تجاری و یک علامت تجاری قبل از تصمیم‌گیری در مورد ثبت یک علامت تجاری ضروری است.
• در انتخاب نام شرکت هنگام ثبت شرکت در استرالیا باید در انتخاب کلمات دقت شود. زیرا وجود برخی از کلمات در نام شرکت، فقط با تائید وزیر دولت امکان‌پذیر است. در غیر این صورت، نام انتخابی مجاز و قانونی نیست. برخی از این کلمات عبارت‌اند از:

  •  Royal
  •  Trust
  •  Bank
  •  Incorporated

برای رجیستر نام شرکت چه نکاتی مهم است؟

برای ثبت شرکت در استرالیا و ثبت نام می‌بایست در به بخش سرویس ثبت نام انواع کسب و کار بروید و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. باید مشخص شود که کسب و کارهای جدید یک واحد مجزا است یا، سرمایه گذاری مشترک، یا صندوق مشارکتی که می توان برای هر کدام از این کسب‌ کارهای نام تجاری، شماره  ثبت شرکت و ثبت مالیات (ABN) اقدام کرد. شرکتی که ABN داشته باشد باید برای ثبت مالیات یا ورود به سیستم AUSkey درخواست دهند.

برای رجیستر نام شرکت چه نکاتی مهم است؟

تعریف شماره کدهای ABN و ACN

هنگام ثبت شرکت در استرالیا در بسیاری از فرم‌ها و مراحل ثبت نامی، به‌عباراتی نظیر ACN و ABN برخورد می‌کنید. در این بخش به تعریف هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم:

کد ACN چیست؟

ACN مخفف (Australian Company Number) می‌باشد. این کد درواقع یک شماره کد 9 رقمی منحصربه‌فرد است که هر شرکتی در استرالیا باید آن را داشته باشد. کدهای ACN توسط کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) صادر می‌شود.
اهمیت ACN هنگام ثبت شرکت در استرالیا چیست؟ اگر قصد ثبت شرکت در استرالیا دارید، داشتن این کد برای شما ضروری است و در موارد زیر به کار می‌رود:

• مدارک حسابداری، مانند صورتحساب‌ ها
• هر سندی که به ASIC ارائه می‌کنید
• سفارش‌ها برای محصولات و خدمات
• سربرگ‌ های کسب‌ و کار
• اطلاعیه رسمی شرکت
• فرم‌ های شرکت

کد ABN چیست؟

اگر شما نمی‌خواهید ثبت شرکت در استرالیا داشته باشید ولی درعین‌ حال مشتاق به راه‌اندازی یک بیزینس در این کشور هستید باید کد ABN دریافت کنید. ABN مخفف Australian Business Number است که درواقع کدی 11 رقمی می‌باشد. این کد به بیزینس‌ها تعلق می‌گیرد و مرجع شناسایی آن بیزینس محسوب می‌شود. هنگام گرفتن کد ABN فرد می‌تواند یک نام برای بیزینس خود نیز انتخاب کند که با آن شناسایی شود و دادوستد کند.

نکته‌ای که باید در ثبت شرکت به آن اشاره شود، این است که گاهی فرد برای شرکتش کد ABN نیز دریافت می‌کند. در این صورت، اگر برای شرکت جهت کد ABN اقدام کرده باشید، کد ACN شما بخشی از کد ABN خواهد بود. در این موارد، اگر بر روی اسناد شما ABN و نام شرکت ثبت‌شده باشد دیگر نیازی نیست که ACN را بر روی مدارک خود ثبت کنید و در کارها و کسب‌وکار روزمره تنها ارائه کد ABN کافی است.

ویزاهای سرمایه گذاری استرالیا

مهاجرت به استرالیا همواره یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت بوده و هست. استرالیا کشوری پهناور با اقتصادی پویا و قوی می باشد.

سخن آخر

بسیاری از افراد با ثبت شرکت در استرالیا اقدام به مهاجرت به این کشور پهناور و زیبا می‌کنند. ثبت شرکت در این کشور می‌تواند به ارتقا سطح زندگی فرد کمک کند. ثبت شرکت در استرالیا از طریق چهار نوع بیزینس صورت می‌گیرد. این چهار نوع عبارتند از ثبت شرکت‌های با مسئولیت محدود، سول تریدرها، پارتنرشیپ ها و شرکت‌های تراست. در این کشور کد ABN برای بیزینس‌ها و کد ACN برای شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود. کد ABN یک کد 11 رقمی و کد ACN یک کد 9 رقمی است. از طریق این کدها، شناسایی بیزینس ها و شرکت‌ها از طرف مراجع کشور استرالیا امکان‌پذیر می‌شود.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

کارشناس ارشد مهاجرت
اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

هزینه راه‌ اندازی و ثبت شرکت در استرالیا چقدر است؟
به‌طور تقریبی و بر اساس اظهارات سازمان ثبت استرالیا ASIC، چیزی حدود 400 هزار دلار تا 500 هزار دلار استرالیا برای این کار باید در نظر گرفته شود.
آیا برای ثبت شرکت در استرالیا نیاز به سطح مهارت زبانی خاصی هست؟
داشتن سطح خاصی از مهارت در زبان انگلیسی برای ثبت شرکت در این کشور الزامی نیست. رده‌های رسمی برای آموزش زبان انگلیسی در این کشور برای این افراد وجود دارد. فرد می‌تواند با پرداخت هزینه دانش زبان خود را به سطح مطلوب برساند.
آیا برای ثبت شرکت در استرالیا باید اقامت این کشور را داشت؟
برای ثبت شرکت در این کشور بهتر است که فرد مقیم کشور استرالیا باشد. اما اگر فرد مقیم استرالیا نبود، اقامت فرد تأسیس‌کننده شرکت در استرالیا الزامی نیست. او می‌تواند فردی استرالیایی و یا فردی را که مقیم این کشور است را به‌عنوان شریک خود انتخاب کند.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقای فیضی
1 سال قبل

سلام چه مدت بعد از ثبت شرکت در استرالیا میتونم شهروندی استرالیا رو دریافت کنم؟

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  آقای فیضی
1 سال قبل

بستگی به خیلی شرایط مختلف داره ولی به طور کلی زمانش خیلی کمتر از انواع ویزایهای دیگه استرالیا هست

مهدی
1 سال قبل

سلام به شما
مقاله ثبت شرکت تو استرالیا، راهنمای جامع و کاملی بود

کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز. خوشحالیم که تونستیم به سوالاتتون پاسخ بدیم

آرش فقیهی
2 سال قبل

سلام 32 سالمه با 8 سال سابقه مدیریت شرکت نرم افزاری. میتونم همین کارمو ثبت شرکت در استرالیا کنم و در از طریق ثبت شرکت در استرالیا مهاجرت کنم؟
چه میزان باید بودجه داشته باشم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  آرش فقیهی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله اما باید سایر شرایطتون از قبیل گردش حساب بانکی ، تمکن مالی و … هم ارزیابی شود . حداقل سرمایه ای که باید وارد خاک استرالیا کنید 200 هزار دلار استرالیا است .

کادر هرمس اپلای