مهندسی کامپیوتر در کانادا

مهندسی کامپیوتر در کانادا

با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد تحصیل و کار در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا و فعالیت به عنوان یک مهندس کامپیوتر در بازار کار این کشور اطلاعات مفیدی به دست آورید.

مهندسی کامپیوتر یکی از محبوب ترین رشته ها در جهان است که به طور مداوم در حال رشد و توسعه می باشد. کانادا یکی از کشورهایی که برای علاقه مندان این رشته شرایط بسیار عالی فراهم می کند و از آن جا که دانشگاه های کانادایی برای تدریس این رشته از بروز ترین روش ها و تکنولوژی ها استفاده می کنند و همچنین بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا رونق خوبی دارد، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از وب سایت موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، به بررسی رشته مهندسی کامپیوتر بپردازیم.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

آنچه در این مطلب می خوانید

رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر است و از این مهندسان کامپیوتر علاوه بر طراحی و برنامه نویسی نرم افزار ها، تخصص های ویژه ای در زمینه های مهندسی برق و سخت افزار ها به دست می آورند.

اگر در کانادا به مطالعه رشته مهندسی کامپیوتر بپردازید، می آموزید:

 • با دانش عمیقی که در حوزه نرم افزار ها و سخت افزار ها به دست می آورید، موجب پیشرفت این حوزه شوید.
 •  
 • با سیستم های رایانه ای منحصر به فرد کار کنید.
 •  
 • در زمینه های تخصصی رباتیک، واقعیت مجازی و … مهارت ویژه ای پیدا کنید.
 •  
 • نرم افزار های کارآمد و موثری خلق کنید.
 •  
 • و …
رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای مطالعه رشته مهندسی کامپیوتر

دانشگاه کارلتون:

دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون، بهترین دانشگاه کانادا برای مطالعه رشته مهندسی کامپیوتر است. این دانشگاه در اتاوا قرار دارد و دانشکده مهندسی کامپیوتر خود را از سال 1980 راه اندازی کرده است. در ابتدا فعالیت دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه کارلتون تنها مقطع کارشناسی این رشته را ارائه می داد اما در حال حاضر این دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و .. علوم کامپیوتر را اراده می دهد.

تمرکز دانشگاه کارلتون در حوزه علوم کامپیوتر بر روی زمینه های تخصصی بازی های رایانه ای، امنیت رایانه و اینترنت؛ علوم داده و …. می باشد.

دانشگاه اتاوا:

دانشگاه اتاوا

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه اتاوا، با دانشکده مهندسی برق این دانشگاه از سال 1997 ادغام شده است. در حال حاضر تمرکز و هدف این دانشکده از دانشگاه اتاوا بر پردازش اصول پایه و استفاده از آن ها برای ساخت چیزهای کاربردی برای دنیای واقعی می باشد که در راستا این موضوع زمینه های تخصصی ویژه ای را ارائه می دهد.

دانشجویانی که در این دانشگاه مشغول تحصیل می شوند، امکان استفاده از سیستم Accelerated Stream را دارند که به آن ها اجازه می دهد تنها ظرف مدت 5 سال کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر را نیز به پایان برسانند.

دانشگاه مک مستر:

دانشگاه مک مستر

برنامه رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه مک مستر، شباهت بسیاری با برنامه همین رشته در دانشگاه اتاوا دارد. ویژگی جالب برنامه درسی علوم کامپیوتر این دانشگاه این است که دانشجویان علاوه بر برنامه نویسی به طراحی سیستم های اطلاعاتی و توسعه پایگاه نیز تسلط پیدا می کنند.

دانشگاه مک مستر برنامه های تخصصی چون دوره مکاترونیک، مهندسی نرم افزار و حتی مهندسی سلامت الکترونیکی را ارائه می دهد.

تحصیل در این دانشگاه چشم انداز شغلی بی همتایی را برای شما به ارمغان می آورد و تضمین کننده این است که بعد از فارغ التحصیلی بهتری شغل را پیدا خواهید کرد.

دانشگاه سیمون فریزر:

دانشگاه سیمون فریزر

دانشگاه سیمون فریزر، ممکن است اولین دانشگاهی نباشد که هنگام صحبت کردن در مورد بهترین دانشگاه های دانایی برای مطالعه این رشته، در ذهن ها تداعی می شود اما این دانشگاه افتخارات بسیاری در حوزه دارد و برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر بهترین امکانات تحقیقاتی را فراهم می کند.

این دانشگاه بین المللی کانادایی، یکی از پر جمعیت ترین دانشگاه های بین المللی شناخته می شود که دانشکده علوم کامپیوتر آن از 19 درصد جمعیت کل دانشگاه سیمون فریزر، تشکیل شده است.

ناگفته نماند که رشته علوم کامپیوتر این دانشگاه با دانشگاه ژجیانگ در چین همکاری فوق العاده ای دارد و با تحصیل در این دانشگاه می توانید دو مدرک همزمان به دست آورید.

دانشگاه آلبرتا:

دانشگاه آلبرتا

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه آلبرتا، در نوع خود یکی از بزرگ ترین گروه ها بهترین گروه های این رشته می باشد که در سال 1964 تاسیس شده است.

امروزه دانشگاه آلبرتا دوره های و فرصت های تحقیقاتی فوق العاده را برای دانشجویان علاقه مند به حوزه هوش مصنوعی، بازی های رایانه ای، رباتیک، گرافیک رایانه و … ارائه می دهد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دانشگاه در توسعه و پیشرفت برخی از سریع ترین رایانه های جهان، کمک شایانی کرده است و حتی ابر رایانه هایی که در وزارت انرژی ایالت متحده آمریکا استفاده می شوند، توسط همکاری جمعی از دانشمندان علوم کامپیوتری دانشگاه آلبرتا تولید شده است.

دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل که در مونترال قرار دارد، نه تنها در رابطه با رشته مهندسی کامپیوتر، بلکه در رابطه با تمامی رشته ها جزء بهترین دانشگاه های کانادا به شمار می رود. این دانشگاه سالانه بودجه تحقیقاتی قابل توجهی را در اختیار دانشجویان خود می گذارد.

اگر در این دانشگاه به تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر بپردازید، 10 انتخاب مختلف برای اخذ تخصص ویژه ای در این رشته دارد که کسب هر کدام باعث می شود شرایط کاری عالی با درآمد خوب به دست آورید و همچنین در طی تحصیل به تجربیات ارزشمندی دست پیدا کنید.

دانشگاه مونترال:

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یکی از 15 دانشگاه برتر کانادا در حوزه تحقیق است که یک دانشگاه فرانسوی انگلیسی محسوب می شود. این دانشگاه عضو U15 کانادا می باشد و جز بزرگ ترین دانشگاه های کانادا به شمار می رود.

دانشکده علوم کامپیوتر مونترال، برنامه ای انعطاف پذیر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

دانشگاه واترلو:

دانشگاه واترلو کانادا

دانشگاه واترلو یکی از بهترین دانشگاه های جهان برای مطالعه رشته مهندسی کامپیوتر محسوب می شود. دانشگاه واترلو بهترین امکانات را در اختیار دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر می گذارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا:

دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از زیبا ترین دانشگاه های کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا است که دانشکده علوم کامپیوتر آن جز بزرگ ترین والبته قدیمی ترین گروه های این رشته به شمار می رود.  دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1968 تاسیس شده است و در حال حاضر یکی از برجسته ترین مراکز تحقیقات کامپیوتری کانادا به شمار می رود.

این دانشگاه 6 برنامه تخصصی ویژه در دوره کارشناسی ارشد ارائه می دهد که اکثر آن ها از ترکیب تجارت با علوم کامپیوتر به وجود آمده اند.

دانشگاه تورنتو:

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در رابطه با رشته علوم کامپیوتر، در سطح جهانی از شهرت ویژه ای برخوردار است و در بین بهترین دانشگاه های جهان برای مطالعه رشته مهندسی کامپیوتر، رتبه 25 را دریافت کرده است.

این دانشگاه بیش از 50 سال است که دانشکده علوم کامپیوتری خود را تاسیس کرده است.

در چند دوره اخیر تعداد دانشجویان بین المللی این دانشکده از دانشگاه تورنتو افزایش چشم گیری داشته و پیش بینی می شود که تا سال 2021، 20 درصد جمعیت دانشکده علوم کامپیوتر آن را دانشجویان بین المللی تشکیل بدهند.

سمت های شغلی که بعد از فارغ التحصیلی از رشته مهندسی کامپیوتر، در کشور کانادا می توانید به دست آورید:

 • مهندس کامپیوتر
 • مهندس توسعه نرم افزار
 • مهندس نرم افزار
 • مدیر فناوری اطلاعات
 • مهندس رباتیک
 • توسعه دهنده واقعیت مجازی

بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا

با توجه به اینکه در حال حاضر، بیش از 44 درصد جمعیت مهندسان کامپیوتر کشور کانادا، از مهندسان تازه کار تشکیل شده است و این به این معنی است که کشور کانادا سیاست های فراوانی برای جذب مهندسان کامپیوتر به کار گرفته است، بازار کار بسیار عالی برای مهندسان کامپیوتری که می خواهند به تازگی به کار در این کشور مشغول شوند، وجود دارد.

اگر از مهندسان کامپیوتر شاغل در این کشور، در مورد میزان رضایع از کار و موقعیت شغلی شان صحبت کنید، بیش از نیمی از آن ها به شما خواهند گفت که از شغل خود، میزان درآمدی که دارند، مزایای شغلی که کارفراماشان به آن ها می دهد و …. بسیار راضی هستند. طبق آمار های منتشر شده از میزان رضایت شغلی مهندسان کامپیوتر در کانادا، نرخ رضایت شغلی این گروه شغلی در کانادا، از 0 تا 5، 4 ارزیابی شده است

بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا

درآمد یک مهندس کامپیوتر در کانادا

طبق آمار های منتشر شده میزان درآمد یک مهندس کامپیوتر در این کشور به شرح زیر است:

 • حداقل درآمد سالانه: 36120 دلار
 • میانگین درآمد سالانه: 79697 دلار
 • حداکثر درآمد سالانه: 120458 دلار

میانگین درآمد برخی از سمت های شغلی مهندسان کامپیوتر:

میانگین درآمد یک مهندس کامپیوتر در برخی مناطق کانادا:

میانگین درآمد یک مهندس کامپیوتر در برخی مناطق کانادا

میانگین درآمد مهندسان کامپیوتر در برخی از شرکت های محبوب کانادایی:

بنر

2 پاسخ

 1. با خوندن این مقاله تون یکم به آینده رشته تحصیلیم امیدوارم شدم. واقعیتش من کامپیوتر و خصوصا گرایش آی تی رو خیلی دوست دارم و قصد ادامه تحصیل و کار در کشور کانادا رو هم دارم. ممنون از اطلاعات ارزشمندی که از طریق سایت در اختیارمون میزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *