کار در کانادا
کانادا

کار در کانادا

چنانچه فردی شهروند کانادا باشد و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد می تواند در هر منطقه ای زندگی و کار کند. اما در غیر این صورت برای کار در کانادا باید اجازه کار Work Permit  دریافت کند که مدت زمان محدودی دارد و باید تمدید شود. از طرفی گرفتن درخواست کار از شرکت های کانادایی است.

همه چیز درباره کار در کانادا

پخش ویدیو

در این پادکست توضیحات اجمالی در مورد کار در کانادا در اختیار شما قرار داده ایم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کار در کانادا

متقاضی باید از اداره کار کانادا، مدرک ,LIMIA Labour ,Market Impact Assessment دریافت کند و بعد از گرفتن اجازه کار می تواند جهت ورود به کانادا برای ویزای ورود اقدام نماید. بنابراین می توان گفت یکی از روش های ورود به کانادا از طریق پیدا کردن کار است که منجر به گرفتن ویزای کار کانادا خواهد شد و با تمدید آن می توان برای گرفتن اقامت اقدام کرد.

دولت فدرال و دولت های استانی هر ساله نیازهای خود را برای جذب نیرو برای کار در کانادا اعلام می کنند و طبق این نیاز و طی کردن مراحل قانونی نیروی کار متخصص اجازه ورود پیدا می کنند.

حداقل دستمزد و بیشترین درآمد در کشور کانادا

در حالت کلی، حداقل دستمزد در کشور کانادا، ۱۵.۲۰ دلار کانادا به ازای هر ساعت است. یک حقوق سالانه به میزان ۵۳۹۳۸ دلار کانادا یا ۲۷.۶۶ دلار کانادا در ساعت، یک حقوق سالانۀ خوب در کشور کانادا به‌شمار می‌رود. پایۀ حقوقی در شروع کار در کانادا معمولاً از ۳۱۵۱۱ دلار در سال خواهد بود که رفته رفته افزایش پیدا می‌کند. بسته به شغل، یک فرد ماهر و متخصص با افزایش سابقۀ کاری می‌تواند به حقوق ۱۳۳۶۳۳ دلار کانادا در سال برسد.

توجه داشته باشید که حداقل میزان دستمزد معمولاً توسط یک دولت استانی برای آن استان تعیین می‌شود و ممکن است اندکی کمتر با بیشتر حداقل میزان تعیین شده توسط دولت فدرال باشد. حداقل دستمزد نیروی ماهر و نیمه ماهر متقاضی کار در کانادا، در قرارداد اولیه بعد از دریافت جاب‌آفر مشخص می‌شود.

ویزای نیروی کار ماهر

از ژانویه ۲۰۱۵ سیستم اکسپرس اینتری Express Entry  ، جهت جذب نیروی متخصص توسط دولت فدرال کانادا شروع شد. اکسپرس اینتری یک سیستم رتبه بندی رقابتی است که جهت مهاجرت نیروی کار ماهر، تحصیل کرده و جوان از سراسر دنیا به کانادا استفاده می شود. کسانی که در رتبه های بالا قرار گیرند امکان اقامت در کانادا را خواهند داشت.

متقاضیانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می کنند به عنوان شهروند دائم وارد کشور می شوند و از همان ابتدا می توانند به عنوان یک فرد کانادایی از کلیه امکانات اجتماعی از جمله شهریه های کم دانشگاه ها برای کانادایی ها استفاده کنند. پروسه این روند حدود دو سال زمان نیاز دارد و بعد از ورود به کشور کانادا اگر چه شخص با سیستم نیروی ماهر وارد این کشور شده است، در واقع هیچ پیشنهاد کاری ندارد و باید بعد از ورود به عنوان یک فرد مقیم به دنبال کار بگردد اما این امکان هم برای متقاضی وجود دارد کهاز طریق جاب آفر کانادا اقدام کنند . برای کسب اطلاعات کامل درباره جاب آفر کانادا کلیک کنید.

کار در کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک

استان‌های نیوفاند لند اند لابرادور، جزیرۀ پرنس ادوارد، نووا اسکوتیا و نیو برانزویک، استان‌های شرکت‌کننده در برنامۀ  Atlantic immigration pilot هستند. این برنامه، برای جذب متقاضیان کار در کانادا که تمایل به کار و اقامت در این استان‌های کم‌جمعیت‌تر کانادا را دارند و از تخصص و مهارت مورنیاز برای مشاغل پرتقاضا در این استان‌ها برخوردار هستند، تعریف شده است.

کار در کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک

برای استفاده از برنامۀ مهاجرتی پایلوت آتلانتیک، داشتن جاب‌آفر از یک کارفرمای معتبر در این استان‌ها الزامی است. برای این برنامۀ مهاجرتی 3 استریم عمومی تعریف شده است:

 • استریم فارغ‌التحصیلان بین‌المللی: این استریم مخصوص کسانی است که از یکی از دانشگاه‌های استان‌های حوزۀ آتلانتیک فارغ‌التحصیل شده‌اند و جویای مهاجرت به کانادا ( برای کار در یکی از استان‌های حوزۀ آتلانتیک) برای هستند.
 • استریم نیروی ماهر آتلانتیک
 • استریم نیروی نیمه ماهر آتلانتیک

 

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

کار در کانادا از طریق PNP

برنامه‌های مهاجرتی استانی که به اختصار PNP نامیده می‌شوند و در اصل یک زیرمجموعۀ اکسپرس اینتری به‌شمار می‌روند، یک راه مناسب برای پیدا کردن کار در کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور هستند. هر استان، برنامۀ مهاجرتی مختص به خود را دارد و براساس نیازهای استانی خود، نیروی کار متخصص و نیمه متخصص خارجی جذب می‌کند. همۀ استان‌های کانادا حداقل یک برنامۀ انتخاب استانی همراستا با سیستم اکسپرس اینتری دارند. استان کبک، سیستمی مشابه سیستم اکسپرس اینتری ولی جدای از آن دارد.

کسانی که به‌عنوان منتخب استانی برگزیده می‌شوند، ۶۰۰ امتیاز بیشتر در سیستم اکسپرس اینتری دریافت می‌کنند که شانس آنها را برای گرفتن دعوت‌نامه بسیار بالا می‌برد.

شرایط ویزای کار کانادا

تنوع ویزای کاری کانادا بسیار زیاد است که هرکدام پیش‌شرط سنی مخصوص به خود را دارند. به‌طور کلی شانس متقاضیان کاریابی در کانادا که بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند (در صورت داشتن پیش‌شرط‌های دیگر)، بیشتر از گروه‌های سنی دیگر است. برای سیستم اکسپرس اینتری شرایط سنی تعریف نشده است اما کسانی که زیر ۱۸ سال دارند و افرادی که بیش از ۴۵ سال دارند، امتیازی از این بخش نمی‌گیرند. سن یکی از فاکتورهای مهم است که در زمان درخواست برای مجوز کار در کانادا باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.میزان سابقۀ کاری نیز بسته به نوع ویزای کار درخواستی و روش مهاجرتی متفاوت است. معمولاً برای ویزاهایی که براساس جاب‌آفر کانادا هستند، ارائۀ مدارک سابقۀ کاری مرتبط بین ۲ تا ۵ سال الزامی است. این مدارک باید به زیان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شوند و مهر دادگستری و وزارت کشور ایران را داشته باشند.

بسته به کار موردنظر، متقاضیان کار در این کشور باید مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط داشته باشند. این مدارک، باید مطابق با سیستم آموزشی کشور کانادا معادل‌سازی شوند (ترجمه و دریافت مهر دادگستری و وزارت کشور برای مدارک تحصیلی نیز الزامی است)

یکی دیگر از شرایط مهم در پروسۀ درخواست ویزای کانادا، اثبات تمکن مالی است که در حال حاضر ارائۀ آن برای تمام متقاضیان کار در کانادا که از طریق اکسپرس اینتری اقدام کرده‌اند، الزامی است. البته کسانی که جاب آفر فدرال یا استانی دارند و یا تحت برنامه‌های مهاجرتی مشخصی اقدام کرده‌اند، می‌توانند از راسال این مدارک خودداری کنند.

ارائۀ مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه برای همۀ ویزاهای مخصوص کار در کانادا الزامی است که البته پیش‌نیاز نمرۀ کل مدرک زبان بسته به نوع ویزای متفاوت است. افراد متقاضی کار در کانادا که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام کرده‌اند، براساس میزان تسلط خود به زبان انگلیسی یا فرانسه امتیاز می‌گیرند. متقاضیانی که نمرۀ آزمون IELTS آنها بیشتر از 7.5 است (یا معادل آن از آزمون‌های زبان انگلیسی دیگر و یا معادل آن از آزمون‌های زبان فرانسه) بالاترین امتیاز از این بخش را می‌گیرند.

داشتن پاسپورت معتبر و برگۀ عدم سوءپیشنۀ کیفری از جمله شرایط دیگر ویزاهای کاری کانادا هستند.

کار در کانادا از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار

حمایت دولت کانادا از خارجیانی که تمایل به راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید و موردنیاز در این کشور دارند و مالیات پائینی که برای کسب‌وکارهای نوپا در نظر گرفته، این کشور را تبدیل به یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری جهت راه‌اندازی کسب‌وکار جدید و یا خریداری کسب‌وکارهای قدیمی برای ارتقاء کیفیت آنها کرده است.

همان‌طور که گفتیم کار در کانادا تنها محدود به پیدا کردن کار در شرکت‌ها و مؤسسات کانادایی نمی‌شود و افراد می‌توانند با راه‌اندازی کسب‌وکار خودشان و به‌کار گرفتن حداقل یک شهروند یا مقیم کانادا، تجربۀ منحصر‌به‌فردی از کار در این کشور را تجربه کنند. در ادامه، برخی از کسب‌وکارهایی که نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی ندارند و در عین حال پرسود هستند را به‌صورت فهرست‌وار و مختصر معرفی کرده‌ایم. مطمئناً برای همۀ مشاغل معرفی شده، داشتن تجربۀ کاری مرتبط بیشتر از دو سال و همین‌طور سابقۀ مدیریت یک کسب‌وکار الزامی است.

کسب‌وکارهایی که در حوزۀ چوب و محصولات چوبی فعالیت می‌کنند، شانس بسیار خوبی برای بقا و سوددهی بالا در بازار کانادا دارند. تأسیس یک کارگاه تولید مصنوعات چوبی، ایدۀ خوبی برای شروع یک کسب و کار در کانادا است.

راه‌اندازی سالن آرایش و یا بوتیک‌های لباس نیز یکی دیگر از راه‌های کار در کانادا به‌صورت مستقل هستنند که می‌توانند سودآوری خوبی برای صاحبان خود داشته باشند. البته برای چنین کسب و کارهایی نیاز به مجوزهای خاص است که برخی اوقات گرفتن آنها با دشواری‌هایی همراه است.

تأسیس شرکت‌های خدمات نظافت، خانه‌داری و پرستاری کودک و بزرگسال، با توجه به نیاز بالای جمعیت کانادایی به این خدمات، علاوه بر تجربۀ کار در این کشور با راه‌اندازی کسب‌وکار مستقل، سودآوری خوبی نیز خواهد داشت. شرکت‌های ارائه‌دهندۀ خدمات ترجمه نیز در این مجموعه قرار می‌گیرند.

کسب‌وکارهایی که در حوزۀ تعمیرات سیار هستند مانند لوله‌کشی و تعمیرات لوازم‌ خانگی و غیره هستند، می‌توانند مشتریان فراوانی را در شهرها و استان‌های کانادا جذب کنند.

کار در کانادا از طریق تدریس خصوصیِ مثلاً زبان انگلیسی برای غیرانگلیسی‌زبانان و یا تدریس خصوصی سازهای موسیقی و آواز درآمد خوبی برای متخصصین در این حوزه‌ها دارد.

راه‌اندازی مکانی برای پرورش و خرید و فروش حیوانات خانگی، یکی از کسب وکارهایی است که ظرف چند دهۀ گذشته رشد قابل‌توجهی در کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی داشته است. کار در کانادا به‌عنوان پرورش‌دهنده و تعلیم‌دهندۀ حیوانات خانگی با درآمد خوبی برای افراد حاذق در این زمینه همراه است.

در حال حاضر، با توجه به نیاز بالای کشورهای جهان اول به متخصصین حوزۀ اینترنت و تجارت الکترونیک، از کسب‌ وکارهای مستقل در این زمینه استقبال زیادی می‌شود.

شاید بهترین راه برای یافتن شغل مورد نظر در کانادا تحصیل در یکی از دانشگاه ها و کالج های این کشور است که باعث می شود کارفرمایان به رزومه متقاضی اعتماد بیشتری داشته باشد. برای آشنا شدن با کلیات بازار کار در کانادا در ادامه به بررسی مختصری از شرایط اقتصادی و معرفی صنایع آن می پردازیم.

کار در کانادا از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار

شرایط اقتصادی کانادا

کانادا جزو ثروتمندترین کشورهای جهان است و اقتصاد آن از بخش های  متعددی  تشکیل شده است و به همین دلیل می توان در حوزه های مختلف کار پیدا کرد. به طور کلی می توان گفت در حال حضر ایالت های انتاریو و کبک بیشترین حجم از تولید و تجارت را دارا هستند. طبق اعلام منابع معتبر اقتصادی در ماه جولای سال ۲۰۱۸ نرخ بیکاری کانادا به ۵٫۸ درصد رسید که کمترین مقدار طی ۴ سال گذشته است. رشد اقتصادی کانادا بعد از بحران اقتصادی جهانی نسبت به سایر کشورها وضعیت بهتری را سپری کرد و طبق پیش بینی ها رشد اقتصادی کانادا در سال ۲۰۱۸ روند افزایشی خواهد داشت و این امکان یافتن شغل در کانادا را افزایش می دهد.

شرایط اقتصادی کانادا

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

نرخ بیکاری در کانادا در سال ۲۰۲۱

میانگین نرخ بیکاری کشور کانادا در محدودۀ زمانی ۱۹۶۶ تا ۲۰۲۱، حدود ۷.۸۴% بوده است که یکی از پائین‌ترین نرخ‌ها در میان همۀ کشورهای دنیا است. کمترین نرخ بیکاری، مربوط به استان‌های آنتاریو و کبک است.

میانگین فرصت‌های شغلی موجود در این دو استان ظرف سال‌های گذشته نزدیک به ۲۶ هزار فرصت شغلی در ماه بوده است. ظرف صدۀ گذشتۀ، فرصت‌های شغلی ایجاد شده در هر ماه در کشور کانادا، نزدیک به بیست هزار فرصت شغلی بوده است که نشان می‌دهد احتمال پیدا کردن کار در کانادا برای متقاضیان خارجی بسیار بالا است.

نرخ بیکاری در کانادا

صنعت

در بخش صنعت استخراج گاز و نفت شرکت های زیاد و قدرتمندی در حال فعالیت هستند و کشور کانادا به عنوان صادرکننده منابع سوخت فسیلی به ویژه به ایالات متحده آمریکا شناخته می شود. ایالت های آلبرتا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا بیشتراین ذخایر را در خود جای داده اند. منابع معدنی همچون آلمینیوم ، اورانیوم ، مس هم در کانادا به مقدار زیادی استخراج شده و صادر می شوند و در نتیجه ظرفیت مناسبی برای نیروی کار دارند. تولید چوب و به طور کلی صنایع چوبی نیز در کانادا بسیار پررونق است.

بیشترین ذخایر کانادا

کشاورزی و دامپروری

در بخش کشاورزی و باغداری هم کاردر کانادا بسیار پررونق است. تولیدات کشاورزی  مثل گندم و حبوبات در مناطق جنوبی این کشور رایج است و محصولات به آمریکا و کشورهای دیگر صادر می شوند. این منطقه منابع آبی قابل توجه و دشتهای گسترده و حاصلخیزی دارد که برای تولید مواد غذایی و دامپروری بسیار مناسب هستند. به دلیل مرزهای زیادی که کانادا با اقیانوس دارد صنعت ماهی گیری نیز رونق خوبی دارد و ماهی گیران تحت پوشش حمایت دولت قرار دارند.

خدمات

بزرگترین بخش اقتصاد کانادا بخش خدمات است و  کار  به طور عمده در این بخش بسیار پررونق است. حدود ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا ناشی از بخش خدمات است و سه چهارم فرصت های شغلی در این قسمت هستند. سلامت، آموزش و تجارت سهم قابل توجهی در این بخش دارند. بازار مالی و پولی شامل موسسات مالی  و بازار بورس فعالیت بسیار پررونقی دارند که بازار کار مناسبی را برای تحصیل کرده های رشته های مربوطه  و جویای کار در کانادا ایجاد می کند.

صنعت توریسم

یکی از صنایع پررونق کشور کانادا، صنعت توریسم آن است. کشور کانادا که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است، سالانه میلیون‌ها نفر را به خود جذب می‌کند. همین مساله باعث شده که صنعت توریسم در کشور کانادا روز به روز رشد بیشتری داشته باشد و مشاغل زیادی، چه به‌صورت فصلی و چه به‌صورت تمام وقت ایجاد شود. همچنین، کشور کانادا از کسب‌وکارهایی که در زمینۀ توریسم فعالیت می‌کنند، حمایت می‌کند و برنامه‌هایی نیز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در این حوزه دارد.

صنعت توریسم در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

ویزای استارت آپ کانادا

چرا ویزای استارت آپ کانادا یکی از روش‌های مقرون به صرفه جهت اخذ اقامت کانادا، دریافت استارت آپ این کشور است. کانادا همواره برای افرادی که ایده‌های نوینی در جهت مسائل اقتصادی و راه‌اندازی کسب و کارهای جدید دارند، یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌رود. در این مطلب به طور کامل شرایط دریافت ویزای استارتاپ کانادا را مورد بررسی قرار داده ایم.

جمع بندی

برای کار در کانادا، دو روش اصلی وجود دارد: اول پیدا کردن کارفرمای کانادایی و دوم راه‌اندازی و یا مدیریت یک کسب‌وکار کانادایی. برای اولی متقاضی کار در کانادا نیاز به سرمایه ندارد ولی برای داشتن کسب و کار خود در کانادا، نیاز به سرمایه هست. برای هر دوی این روش‌ها، ویزاهای موقت و دائم متنوعی تعریف شده است که شرایط و پیش‌نیازهای مختلفی دارند. سیستم اکسپرس اینتری سریع‌ترین روش برای افرادی است که می‌خواهند زندگی و کار در کانادا را تجربه کنند.

سوالات متداول

آیا برای دریافت مجوز کاری کانادا، اثبات تمکن مالی لازم است؟

این سیستم در حال حاضر از همۀ متقاضیان می‌خواهد که مدارک اثبات تمکن مالی خود را نیز ارائه دهند. چنان‌چه متقاضیان نیازی به اثبات تمکن مالی نداشته باشند، باید با ثبت نامه در این سیستم توضیح دهند که تحت برنامۀ کلاس سابقۀ کار کانادایی دعوت‌نامه دریافت کرده‌اند و یا یک جاب‌آفر معتبر دارند و نیازی به ثبت مدارک اثبات تمکن مالی خود ندارند.

کسانی که با ویزای توریستی در کشور کانادا حضور دارند، می‌توانند برای مجوز کاری این کشور اقدام کنند؟

کسانی که با استفاده از ویزای مختلف مانند ویزای توریستی در کشور کانادا حضور دارند و توانسته‌اند در طول این مدت یک جاب آفر معتبر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنند، می‌توانند برای مجوز کاری ویژۀ دعوت از سوی کارفرما اقدام کنند. درصورت تأئید درخواست، می‌توانند مجوز کار در کانادا را بدون ترک کردن این کشور دریافت کنند.

آیا می‌توان بدون مدرک زبان برای کار در کانادا اقدام کرد؟

بله اما حتی در صورت گرفتن جاب آفر شانس دریافت ویزا پائین خواهد بود. همۀ افرادی که تمایل به زندگی و کار در کانادا دارند، باید از حداقل مهارت‌های زبانی برای زندگی در این کشور و تعامل با اطرافیانشان برخوردار باشند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 پاسخ

 1. من عباس جاودان زاده هستم کارمند شرکت ملی صنایع پتروشیمی و17ساله سابقه کار دارم. می‌خوام اپلای کاربشم برای کانادا.ضمنا دانشجوی سال اول دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد هستم.لطفا منو برای اپلای کارراهنمایی کنید.🙏🙏

  1. سلام دوست عزیز. شرایط سابقتون برای جاب افر مناسبه . ولی باید باقی شرایط هم با جزییات بررسی بشه . پیشنهاد میکنم فرم مشاوره رایگانمون رو پر بفرمایید تا کارشناسانمون در اسرع وقت راهنماییتون کنند.

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بستگی به بازه زمانی که شما اقدام میکنید داره اما به طور کلی ساسکاچوان ، نوا اسکوشیا و آلبرتا ایالت های مناسبی هستند برای اقدام .

 2. سلام.
  میخواستم بپرسم امکان دورکاری و در صورت تایید شرکت مقصد در کانادا ،مهاجرت به این کشور وجود داره یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

ثبت شرکت در آلمان

شرایط استثنایی برای ثبت شرکت در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی در این کشور تجارت کنید! همین الآن مشاوره رایگان تخصصی بگیر! شرایط ثبت شرکت در آلمان در یک نگاه اقتصاد امن و

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن