تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری

تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری

کشور استرالیا یکی از کشورهایی است که ایرانیان بسیاری برای مهاجرت آن را انتخاب می‌کنند. برخی تمایل دارند در این کشور مشغول به کار می‌شوند و برخی دیگر برای تحصیل به آنجا می‌روند و سعی می‌کنند تا با تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کار برای همیشه آنجا اقامت کنند.
ویزای کاری که بعد از پایان تحصیلات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا باز هم برای مدتی در استرالیا زندگی کرده و کار کنند یا اگر هنوز شغل مورد علاقه خود را پیدا نکرده‌اند، به دنبال کار بگردند. البته باید بدانید که مدت زمانی که دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند در استرالیا بماند، بین ۱۸ ماه تا ۶ سال متغیر است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای کاری که بعد از پایان تحصیلات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد

کدام ویزا را انتخاب می‌کنید؟

ماندن در استرالیا و اقامت در آن نیازمند کسب ویزا و جلب نظر مساعد دولت برای دادن ویزا است. برای دانشجویان، ماندن و کارکردن در استرالیا و به عبارتی تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری در چند مسیر خلاصه می‌شود. به عبارت ساده‌تر، دانشجویان تنها ۳ گزینه پیش روی خود دارند که بتوانند از طریق آن اقدام کنند و در استرالیا بمانند.

البته فراموش نکنید که همه چیز بستگی به این دارد که دانشجو در زمان دانشجویی خود چه شرایطی دارد، چه پیشینه‌ای برای خود رقم زده است و چه تصمیمی برای آینده خود گرفته است. به عنوان مثال، اگر دوره تحصیلی خود را تکمیل کنید و سپس به دنبال کار باشید، طرح‌ها و ویزاهای خاصی به شما تعلق می‌گیرد؛ اما در صورت تمام نکردن دوره تحصیلی شرایطی که برایتان به وجود می‌آید، بسیار محدودتر از گزینه قبلی است.

دولت استرالیا بر این عقیده است که اگر قرار باشد فرد خارجی در این کشور مشغول به کار شود، لازم است تا از ماهرترین و باتجربه‌ترین متقاضیان انتخاب شود. پس بهتر است ابتدا تحصیلات خود را تکمیل کنید و سپس کار کنید. در هر صورت، سه نوع ویزا در اختیار دانشجویان قرار دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

روش های تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری

ویزای موقت فارغ‌التحصیل: جریان کار پس از تحصیل

این ویزا که برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است، بیش‌تر برای دانشجویانی مناسب است که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند و تمایل دارند که از گزینه تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری استفاده کنند. این فارغ‌التحصیلی باید در یکی از مؤسسات آموزشی استرالیا انجام شده باشد. این ویزا که با عنوان کلاس ۴۸۵ نیز خوانده می‌شود، به آن‌ها اجازه می‌دهد بین ۲ تا ۴ سال در این کشور اقامت داشته باشند.

ویزای کلاس ۴۸۵ یکی از محبوب‌ترین ویزاها در میان دانشجویان بوده که در دو بخش طراحی شده است. یکی از این بخش‌ها شامل دانشجویان فارغ‌التحصیل از مؤسسات استرالیایی است و تحت عنوان جریان کار پس از تحصیل نیز از آن یاد می‌شود. دانشجویان با در دست داشتن این ویزا می‌توانند بسته به مدرکی که دارند، ۲ تا ۴ سال در استرالیا بمانند و آنجا مشغول به کار شوند. از آن مهم‌تر اینکه می‌توانند اعضای خانواده خود را نیز به استرالیا ببرند.

ویزای کلاس ۴۸۵ یکی از محبوب‌ترین ویزاها در میان دانشجویان بوده

بخش دیگر به عنوان جریان کار افرادی است که در استرالیا تحصیل نکرده‎‌اند؛ اما دارای مدرک تحصیلی هستند. از آنجا که این مقاله در زمینه افرادی است که در استرالیا تحصیل کرده‌اند، به این بخش نمی‌پردازیم. البته فراموش نکنید که شرایط خاصی نیز وجود دارد که باید آن را برای تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری احراز کنید و با وجود آن است که می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. به عنوان مثال، اگر بالاتر از ۵۰ سال سن داشته باشید، این ویزا شامل حال شما نمی‌شود. شما باید دارای ویزای دانشجویی باشید یا حداقل در ۶ ماه گذشته این ویزا را داشته باشید. اگر اکنون ویزای دانشجویی شما باطل شده است، باید ویزای بریجینگ یا اساسی داشته باشید.

در استرالیا دوره‌ای با عنوان CRICOS وجود دارد که باید آن را پشت سر گذاشته و دوره تحصیلی خود را نیز با موفقیت به پایان رسانده باشید. البته دوره‌هایی قابل قبول هستند که با زبان انگلیسی سپری شده و حداقل 92 هفته یا دو سال تحصیلی زمان برده باشند. از طرف دیگر، از نظر تقویمی باید 16 ماه برای تحصیل به صورت فیزیکی و حضوری در استرالیا اقامت داشته باشید.

مدارکی که شامل این دوره می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • لیسانس
  • لیسانس (افتخار)
  • کارشناسی ارشد براساس مدرک تحصیلی
  • مدرک کارشناسی ارشد (تمدید)
  • کارشناسی ارشد براساس مدرک پژوهشی
  • مدرک دکترا

همچنین لازم است به خوبی زبان انگلیسی را تکلم کنید و از نظر سلامت، شخصیت و بیمه درمانی به صورت عمومی، در شرایط خوبی باشید.

ویزای کار موقت

ویزای کار موقت

در استرالیا فهرستی از مشاغل ماهر وجود دارد که دانشجویان برای دریافت این ویزا و تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری باید در یکی از رشته‌های آن تحصیل کرده باشند. این ویزا بیشتر مناسب کسانی است که دارای مهارت‌های کافی و حرفه‌ای هستند و البته شرایط گزینه قبل را نیز ندارند.
اگر رشته تحصیلی شما با رشته‌ای که در آن مهارت کافی دارید یکی نیست، نگران نباشید؛ چراکه دو ویزا با کلاس‌های ۴۸۲ و ۴۹۴ مناسب شما خواهند بود که در ادامه توضیح خواهیم داد. مشاغلی که در این فهرست وجود دارند، برای بازار کار استرالیا در میان‌مدت و بلندمدت بسیار مورد نیاز هستند. براساس این ویزا تنها ۱۸ ماه اجازه دارید تا در استرالیا بمانید و قبل از اینکه ۶ ماه از پایان تحصیلاتتان بگذرد، باید برای دریافت این ویزا اقدام کنید.

ویزای موقت کمبود مهارت (زیر کلاس ۴۸۲)

ویزای موقت کمبود مهارت (زیر کلاس ۴۸۲)

این ویزا فقط زمانی شامل حال شما می‌شود و به شما در تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری کمک می‌کند که به صورت فیزیکی در استرالیا هستید. البته در صورتی می‌توانید اقدام به درخواست این ویزا کنید که ویزای دانشجویی داشته باشید. در صورتی که این ویزا به شما تعلق بگیرد، اجازه دارید تا حداقل دو سال در استرالیا بمانید و زندگی کنید. در موارد معدودی این زمان ممکن است بیشتر شود و از آن مهم‌تر اینکه می‌توانید اعضای خانواده را نیز با خود به استرالیا ببرید. البته باید شرایط زیر را نیز احراز کنید:

• باید در یکی از مشاغل موجود در لیست مشاغل کوتاه‌مدت واجد شرایط باشید و کارفرما شما را معرفی کند.
• در زمینه شغلی که انجام می‌دهید و انتخاب می‎‌کنید، دو سال تجربه داشته باشید.
• در صورتی که دولت تشخیص دهد، در برخی مشاغل باید آزمونی را با عنوان ارزیابی مهارت پشت سر بگذارید.
• تنها باید برای حامی خود یا نهادی که حامی شما است، کار کنید.
• حداقل استانداردها برای مکالمه زبان انگلیسی را دارا باشید.

اگر بتوانید شغل مناسب در لیست را پیدا کنید و آزمون ارزیابی مهارت را با موفقیت بگذرانید، همه چیز خودبه‌خود درست می‌شود.

ویزای منطقه‌ای (موقت) تحت حمایت کارفرمای ماهر (زیر کلاس ۴۹۴)

ویزای منطقه‌ای (موقت) تحت حمایت کارفرمای ماهر (زیر کلاس ۴۹۴)

این ویزا به کارفرمایان اجازه می‌دهد که در تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری به دانشجویان یاری برسانند. از طرفی تنها کارفرمایی می‌تواند این اقدام را انجام دهد که در شغل و منطقه خود فرد استرالیایی با مهارت لازم را پیدا نکرده باشد و ناگزیر است که از اتباع خارجی استفاده کند. شما نیز از طریق گزینه تحت حمایت کارفرما می‎‌توانید برای درخواست این ویزا اقدام کنید. البته باید این شرایط را نیز دارا باشید:

• حتماً شغلی را در نظر داشته باشید که در فهرست مشاغل موجود باشد.
• در مورد شغل مورد نظر حداقل سه سال تجربه کاری داشته باشید.
• آزمون ارزیابی مهارت را با موفقیت سپری کنید.
• برای فرد یا نهادی که از شما حمایت می‌کند، کار کنید.
• سن شما بیشتر از ۴۵ سال نباشد.
• حداقل استاندارد برای مکالمه زبان را داشته باشید.

ویزای فارغ‌التحصیلی به رسمیت شناخته شده (زیر کلاس ۴۷۶)

این گزینه نیز برای دانشجویانی است که خواهان تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری هستند و از مؤسسات مورد نظر دولت و در یکی از رشته‌های مهندسی فارغ‌التحصیل شده‌اند. به کمک این ویزا می‌توانید تا ۱۸ ماه در استرالیا زندگی کنید.

برای ویزای کلاس ۴۷۶، در هنگام درخواست ویزا هم می‌توانید استرالیا باشید

نکات تکمیلی

حال که در میان گزینه‌ها توانستید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید، بد نیست بدانید که این ویزاها را می‌توانید تنها از دریچه اینترنت درخواست دهید. درست است که باید مدارک خواسته شده را ارائه دهید؛ اما نکاتی را نباید فراموش کنید. اگر قرار است به کمک ویزای ۴۸۵ به استرالیا بروید، زمانی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، باید در کشور استرالیا باشید؛ اما زمانی که دولت در حال بررسی درخواست شما است، باید استرالیا را ترک کنید و در صورت تأیید به استرالیا بازگردید. این دولت است که تصمیم نهایی را برای شما اتخاذ می‌کند. از طرف دیگر تنها ۶ ماه پس از تکمیل تحصیل خود زمان دارید که برای این ویزا اقدام کنید.

برای ویزای کلاس ۴۷۶، در هنگام درخواست ویزا هم می‌توانید استرالیا باشید و هم می‌توانید از کشور خودتان اقدام کنید؛ اما زمانی که در مورد ویزای شما تصمیم‌گیری می‌شود، نباید از نظر حضوری در استرالیا اقامت داشته باشید. تا دو سال پس از تحصیل نیز زمان دارید تا برای این ویزا اقدام کنید.برای ویزای ۴۸۵ و البته تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری حدود ۴ الی ۵ ماه باید صبر کنید تا نتیجه نهایی برای شما ارسال شود. البته باید هزینه‌ای نیز برای این ویزا پرداخت کنید که برای کلاس ۴۸۵ حدود ۱۶۰۰ دلار استرالیا و برای ۴۷۶ حدود ۵۰۰ دلار استرالیا باید در نظر بگیرید.

از طرف دیگر، دولت استرالیا تعیین کرد که از سال ۲۰۲۱، اگر دانشجویی در مکانی خارج از سیدنی، ملبورن و بریزبن تحصیل کند و تمایل داشته باشد برای تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری اقدام کند، ویزای کلاس ۴۸۵ دو سال بیشتر به او تعلق خواهد گرفت و تمدید خواهد شد. دلیل این امر تمرکززدایی از شهرهای ذکر شده و اهمیت دادن به شهرهای دیگر است. دولت تمایل دارد که اتباع خارجی تنوع رفاهی در شهرهای دیگر استرالیا را نیز به خوبی تجربه کنند.

نشان دهید از نظر مالی می‌توانید زندگی خود را در استرالیا تأمین کنید

مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید

قطعاً برای هرکدام از این گزینه‌ها لازم است تا مدارکی را به اداره مهاجرت ارسال کنید و بر اساس این مدارک است که دولت برای شما تصمیم‌گیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین مدارکی که نیاز دارید، مدرک اقامت کنونی شما است. شما باید مدرک اقامت و ویزای دانشجویی خود را در حالی ارسال کنید که هنوز اعتبار دارد.

مدرک دیگری که برای ویزای کاری نیاز دارید، درخواست مجوز کارمندی است و باید مدرک شغل پیشنهادی خود را نیز همراه با ویزا تقدیم کنید. این مدرک اغلب توسط کارفرما تهیه می‌شود. از طرف دیگر، در کنار همه این مدارک باید مدارکی درخصوص کارفرمای خود نیز در اختیار اداره مهاجرت قرار دهید. این مدارک شامل اطلاعات شخصی کارفرما از قبیل نام، سوابق شرکت، شماره تلفن و آدرس ایمیل، گزارشی از وضعیت مالیات بر ارزش افزوده شرکت و دیگر اطلاعاتی از این دست است که باید همراه با مدارک دیگر تسلیم کنید.

یکی دیگر از مدارکی که باید در اختیار دولت قرار دهید، این است که نشان دهید از نظر مالی می‌توانید زندگی خود را در استرالیا تأمین کنید و بودجه کافی برای این کار دارید.

در هنگام درخواست ویزا هم می‌توانید استرالیا باشید

شغل‌های پردرآمد استرالیا

شغل های پردرآمد استرالیا

استرالیا یکی از مقصد‌های برتر برای کار در خارج از کشور است و عوامل زیادی در این مسئله تأثیر دارند. این کشور دارای اقتصاد پررونق و سرانه تولید ناخالص داخلی بالا است و بسیاری از گزینه‌های ویزای کار و شغل‌های پردرآمد استرالیا را برای کارگران خارجی ارائه می‌دهد

سخن پایانی

اگر شما هم یکی از دانشجویان مقیم استرالیا هستید که ویزای تحصیلی در دست دارید و به قدری شیفته این کشور شده‌اید که می‌خواهید از گزینه تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری استفاده کنید، باید بدانید که از طرف دولت برای شما سه گزینه طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

اینکه شما کدام گزینه را انتخاب کرده و براساس کدام یک اقدام به گرفتن مجوز اقامت کاری کنید، بسته به شرایط، مهارت، مدرک تحصیل و حتی سن شما دارد. زمان اقدام برای دریافت مجوز و تسلط شما به زبان انگلیسی برای دولت استرالیا بسیار مهم است. اگر تحصیل خود را پیش از زمان تعیین شده ترک کرده باشید، دولت تنها در شرایطی به شما اجازه می‌دهد برای کار در استرالیا بمانید که مهارت خاصی داشته باشید و حداقل دارای دو سال سابقه کاری مرتبط با آن باشید. در غیر این صورت، باید وسایل خود را جمع کنید و به کشور خود برگردید.

از طرف دیگر، برای برخی از ویزاها لازم است تا در حین درخواست در استرالیا باشید و در هنگام بررسی دولت از استرالیا خارج شوید تا دولت تصمیم نهایی را اتخاذ کند و سپس آن را برایتان ارسال کند. مهم‌ترین کاری که باید انجام داد این است که با افرادی صحبت کنید و از کسانی مشورت بگیرید که در این راه اطلاعات کافی داشته باشند و به خوبی بتوانند به شما مشاوره دهند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
راه های تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری کدامند؟
ویزای موقت فارغ‌التحصیل: جریان کار پس از تحصیل ویزای کار موقت ویزای فارغ‌التحصیلی به رسمیت شناخته شده (زیر کلاس ۴۷۶)
پروسه تبدیل ویزای دانشجویی استرالیا به ویزای کاری از طریق ویزای۴۸۵ چقدر طول میکشد؟
حدود ۴ الی ۵ ماه
هزینه ویزاهای کلاس ۴۸۵ و ۴۷۶ استرالیا چقدر است؟
برای کلاس ۴۸۵ حدود ۱۶۰۰ دلار استرالیا و برای ۴۷۶ حدود ۵۰۰ دلار استرالیا باید در نظر بگیرید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرحسین
1 سال قبل

یک سوالی برای من پیش اومده
ایا توی زمان تحصیل می شه اقامت استرالیا رو گرفت ‌؟
یه حالتی هست که می شه اگه دانشگاهی که توسط وزارت ایران تایید شده، می شه از نظام وظیفه سنوات گرفت برای تحصیل دکترا ، که با گذاشتن وثیقه هست
می شه توی این مدت اقامت گرفت؟
بعد از تموم شدن مدرک باید برم سربازی ایا اگه اقامت که وجود داشته باشه این طوری باطل نمی شه

کارشناس هرمس
پاسخ به  امیرحسین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر .
بله امکان داره و مشکلی نداره .
درخصوص سوال بعدی شما باید این نکته رو ذکر کنیم که برای هر متقاضی متفاوت است و بستگی به شرایط متقاضی دارد که آیا دانشگاهی که میخواید اقدام کنید قبول میکنند یا خیر و آیا دانشگاه انطباق پذیریشتون رو انجام میده یا خیر.

کادر هرمس اپلای