دانمارک

 کشور دانمارک به عنوان مقصد مهاجرت؛ فرصت‌ها و چالش‌های شغلی و زندگی

دانمارک کشوری زیبا و کوچک در اروپای شمالی است درمنطقه اسکاندیناوی، با جمعیتی بالغ بر ۵.۸ میلیون نفردر شمال اروپا واقع شده است. کشور دانمارک دارای چندین شبه جزیره در دریای بالتیک بوده و با کشور هایی همچون نروژ و سوئد و آلمان هم مرز می باشد. طبق آمار به دست آمده درسال ۲۰۲۳ جمعیت ۴۰-۶۰ سال این کشور که جمعیتی بالغ بر ۱.۵۴ میلیون نفر است پیر خواهند شد. این کشور در سال های پیش رو به سمت بحران کهنسالی سوق داده می شود.  درباره دانمارک یکی از شادترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. بر طبق آمار، دانمارک دومین مردمان شاد جهان را دارد.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌ مند به داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه‌های زندگی در این کشور هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید تا اطلاعات موردنیاز خود را در خصوص این موضوع به دست بیاورید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

وضعیت جغرافیایی و پایتخت کشور دانمارک

اگر بخواهیم درباره دانمارک صحبت کنیم، یکی از مهم‌ترین موارد وضعیت جغرافیایی این کشور است. کشور دانمارک از یک شبه‌جزیره و بیش از ۴۰۰ جزیره در دریای شمال تشکیل شده و دارای آب‌وهوایی معتدل است. تنها هم‌مرز این کشور، آلمان است که در همسایگی جنوبی دانمارک بوده و در جهات دیگر آن آب قرار گرفته است.

دانمارک به همراه کشورهای نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند در بخش کشورهای اسکاندیناوی قرار داشته و در حدود ۴۲.۹۴۳ کیلومترمربع مساحت دارد. برای اینکه بتوانید یک تصویر ذهنی مناسب از مساحت این کشور داشته باشید، تصور کنید که دانمارک مساحتی در حدود یک سی و هشتم کشور ایران دارد. این کشور دارای زمین‌های مسطح و قابلی کشت است.

پایتخت این کشور کپنهاگ، طبق رده بندی دانشگاه مرسر یکی از گران ترین شهر های جهان با رتبه ۱۴ از ۲۰۹ شهر جهان شناخته شده است.زندگی در خارج از این شهر گران نبوده و به طرز عجیبی ارزان می باشد. انتظار کیفیتی کاملا مناسب و درجه اول از زندگی برای مهاجران در این شهر پیش بینی می شود. شغلی مناسب و حقوقی معین گران بودن هزینه های این شهر را پوشش می دهد.

وضعیت جغرافیایی و پایتخت کشور دانمارک

جمعیت ساکن در کشور دانمارک

همان‌ طور که اشاره شد دانمارک کشور کوچکی است. در سال ۲۰۲۳ جمعیت این کشور در حدود ۵ میلیون و ۸۶ هزار نفر بود. در بین ۴۴۴ جزیره این کشور، تنها ۷۶ جزیره آن مسکونی هستند و باقی جزایر کاربری دیگری دارند. پایتخت دانمارک، کپنهاگ بوده که آن نیز در یکی از این جزایر واقع شده و در حدود ۱ میلیون نفر جمعیت دارد. یکی از شگفتی‌ های جالب این کشور این است که در هیچ نقطه‌ای از دانمارک شما بیش از ۵۲ کیلومتر فاصله با اقیانوس نخواهید داشت.

درباره دانمارک باید بدانید که این کشور به دلیل موقعیت مکانی خاصی که دارد، به‌ نوعی دروازه اروپا محسوب شده و دارای مهاجران و مسافران بسیاری از کشورهای اروپایی است؛ برای مثال تنها در یک ساعت می‌توان از این کشور به آلمان و برلین سفر کرد و در کمتر از دو ساعت می‌توان به پاریس و لندن رسید؛ همچنین تنها با چند ساعت پرواز می‌توان از دانمارک به اسپانیا، ایتالیا، اتریش و جمهوری چک رفت.

مردم و فرهنگ کشور دانمارک

مانند هر کشور دیگری، وقتی درباره دانمارک صحبت می‌کنیم، محال است که به مردم و فرهنگ این کشور توجهی نداشته باشیم. مردم دانمارک اغلب ظاهری اسکاندیناوی یعنی چشمانی آبی، موهایی بور و قدی بلند دارند؛ اما در بخش جنوبی این کشور به دلیل هم‌ مرز بودن با آلمان، بسیاری از مردم تبار و ظاهری آلمانی دارند.

رفاه دانمارکی‌ ها

دانمارکی‌ ها از رفاه بالايي به نسبت ساير كشورهاي جهان برخوردار هستند و يكي از بالاترين استانداردهاي زندگي متعلق به دانماركي‌ها است. تمام خانواده‌هاي دانماركي به ازاي هر كودك زير ۱۸ سال خود بيش از ۱۵۰۰ دلار پول دريافت مي‌کنند و آموزش برای تمام دانمارکی‌ها رایگان است. در هفته دانمارکی‌ها ملزم به ۳۷ ساعت کار بوده و اغلب از ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر مشغول به کار هستند که البته در صنایع مختلف می‌تواند کمی متفاوت‌ تر از این نیز باشد.

عادات دانمارکی‌ ها

یک نکته جالب درباره دانمارک این است که دانمارکی‌ها معمولاً با دوچرخه رفت‌ و آمد می‌کنند و این وسیله محبوب‌ترین وسیله نقلیه در این کشور است. طبق آمار ۵۰% دانمارکی‌ها هرروز با دوچرخه به محل کار خود می‌روند. جغرافیای خاص دانمارک نیز در شکل‌ گیری این عادت بی‌تأثیر نبوده؛ چراکه دانمارک هیچ کوهی نداشته و زمین‌های مسطح، این کشور را تشکیل می‌دهند.

مرتفع‌ ترین بخش این کشور تنها ۱۷۳ متر ارتفاع دارد که یک تپه جنگلی است؛ ازاین‌ جهت دوچرخه‌ سواری در دانمارک کاری راحت و در دسترسی است. گفته می‌شود که از هر ۱۰ دانمارکی ۹ نفر حداقل یک دوچرخه دارند و تنها ۴ نفر از هر ۱۰ نفر خودرو خریداری کرده‌اند. به‌ وضوح دوچرخه پرکاربردترین وسیله حمل‌ و نقل برای دانمارکی‌ها است.

دولت کشور دانمارک

دانمارک یک کشور پادشاهی است که از سال ۲۰۱۲ ملکه مارگرت بر تخت پادشاهی نشسته است. البته درباره دانمارک این موضوع مطرح است که درواقع ملکه، قدرت ریاست چندانی نداشته و نخست‌وزیر رئیس دولت دانمارک محسوب می‌شود؛ همچنین پارلمان (مجلس) دانمارک از یک مجلس واحد متشکل از ۱۷۹ عضو منتخب تشکیل شده است.

زبان و دین رسمی کشور دانمارک

زبان رسمی کشور دانمارک، دانمارکی است که نزدیکی بسیاری به نروژی دارد. البته به دلیل سطح سواد بالای دانمارکی‌ها، اغلب مردم می‌توانند به زبان دوم یعنی زبان انگلیسی نیز صحبت کنند. ترکی، عربی، آلمانی و سایر زبان‌ها در بین اقلیت‌های این کشور رایج است.

اگر بخواهیم درباره دانمارک و دین مردمان آن صحبت کنیم، در ابتدا باید بدانیم که آزادی ادیان در دانمارک بسیار ارزش گذاشته می‌شود و هر فردی با هر دینی می‌تواند به‌راحتی در این کشور زندگی کند. از دیرزمان کلیساهای کاتولیک و کنیسه‌های یهودیان در این کشور بوده و اولین مسجد نیز در سال ۱۹۶۷ در این کشور ساخته شد. بااین‌ وجود می‌توان اذعان داشت که مسیحیت دین غالب این کشور است؛ اما تنها ۱۹% مردمان این کشور، دین را بخش مهمی از زندگی خود تلقی می‌کنند.

آب‌ و هوای دانمارک

دانمارک آب‌ و هوای متفاوتی دارد؛ اما در حالت کلی می‌توان گفت آب‌ وهوای آن معتدل است. در زمستان اغلب برف می‌بارد و ممکن است دریاچه‌ها به دلیل سرما یخ بزنند. سردترین ماه دانمارک، ماه فوریه است که در سردترین حالت دما به صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. گرم‌ ترین ماه نیز ماه جولای است که حداکثر دما به حدود ۱۶ درجه می‌رسد و دانمارکی‌ ها اغلب روزهای آفتابی را تجربه نمی‌کنند.

معمولاً در تمام طول سال باران می‎بارد؛ اما اغلب باران‌ها از اواخر تابستان و در پاییز می‌بارند و در بهار و زمستان دانمارک کمتر ریزش باران را تجربه می‌کند. پاییز مرطوب‌ ترین فصل سال و بهار خشک‌ ترین فصل در دانمارک است؛ همچنین تغییرات زیادی درباره طول روشنایی روز در بین فصول مختلف سال در دانمارک ایجاد می‌شود. در روزهاي كوتاه زمستان، طلوع در حدود ساعت ۸ صبح و غروب در حدود ۳ بعدازظهر رخ مي‌دهد و در روزهاي بلند تابستان، در حدود ۴:۳۰ صبح طلوع و در حدود ۱۰ شب غروب آفتاب اتفاق مي‌افتد.

آب‌ و هوای دانمارک

اقتصاد كشور دانمارك

همان‌ طور كه قبلاً نيز اشاره شد، دانمارك از سطح رفاه خوبي برخوردار است. اقتصاد اين كشور بيشتر بر پايه صنايع خدماتي، تجارت و توليد استوار است و درصد کمی به ماهیگیری و کشاورزی مشغول هستند. حداقل نیمی از زمین‌های اختصاص داده‌شده به کشت کشاورزی، به غلات اختصاص دارد. جو و گندم درصد زیادی از کل برداشت غلات کشور دانمارک را تشکیل می‌دهند.

یکی دیگر از ارکان مهم اقتصاد دانمارک، حیوانات اهلی هستند و یکی از ویژگی‌های مهم زندگی در دانمارک محسوب می‌شوند. گاوهای شیرده، خوک‌ها و طیور در تعداد زیادی برای تأمین بازارهای داخلی دانمارک و همچنین بازارهای خارجی، در این کشور پرورش می‌یابند؛ همچنین پرورش خز، به‌ ویژه خز دو حیوان راسو و روباه ازنظر اقتصادی منافع مالی بسیاری برای دانمارک به‌همراه دارد.

یکی دیگر از واقعیت‌هایی که درباره دانمارک مطرح می‌شود، اهمیت صنعت ماهیگیری، ازنظر اقتصادی، برای این کشور است. دانمارک یکی از بزرگ‌ ترین صادرکنندگان محصولات دریایی در جهان است. شاه‌ ماهی، ماهی کاد و ماهی مسطح بیشترین ماهی‌ های صیدشده در این کشور هستند. ماهی قزل‌ آلا و مارماهی نیز صید زیادی دارند. به‌ علاوه، پرورش آبزیان بخش کوچکی از تولید ماهی را تشکیل می‌دهد. طبق آخرین آمارها، در سال ۲۰۱۴ دانمارک موفق شده به ارزش ۹۹ میلیارد دلار کالا را به خارج از کشور صادر کند.

اصول بازار کار دانمارک

اگر درباره دانمارک و بازار کار آن کنجکاو هستید باید بگوییم که طبق گزارش‌ها، دانمارک دارای آزادترین بازار کار در اروپا است. انعطاف‌ پذیری در عین امنیت در بازار کار این کشور رایج است؛ به‌ طوری‌ که کارفرمایان برای استخدام و اخراج خودمختار بوده و غرامت بیکاری به کارمندان بیکار به نسبت زیادی پرداخت می‌شود. این موضوع یکی از دلایل مهم بالا بودن سطح رفاه این کشور است.

همچنین هیچ محدودیتی از سوی دولت در ساعات اضافه‌ کاری وجود ندارد و کارمندان می‌توانند ۲۴ ساعت شبانه‌ روز و در تمام روزهای سال در صورت لزوم کار کنند. درآمد بخش خصوصی دانمارک قسمت بزرگی از درآمدهای خالص ملی را تشکیل می‌دهد و باتوجه‌ به اینکه مالیات‌ها به خدمات بهداشت عمومی، آموزش، امور خارجی و دفاع ملی اختصاص داده می‌شوند، دولت دانمارک درآمد بخصوصی ندارد.

تحصیلات در دانمارک

تحصیل در دانمارک رایگان است. در این کشور ۹ سال تحصیل در مدرسه برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله اجباری بوده و آموزش پیش‌ دبستانی و مهدکودک اختیاری اما برای همه کودکان در دسترس است. می‌توان اذعان داشت که تقریباً کل جمعیت بزرگ‌ سال دانمارک باسواد هستند و سطح سواد و دانش در این کشور بالا است.

نگاه کلی به هزینه های زندگی در دانمارک

اگر بخواهیم یک نگاه کلی به هزینه های زندگی در دانمارک داشته باشیم می‌توان گفت که زندگی در این کشور از نظر اقتصادی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که پیش روی شما قرار دارد. اصلی‌ ترین دلیلی که برای این موضوع وجود دارد این است که هزینه‌ های زندگی در این کشور بسیار مناسب بوده و از طرف دیگر شما می‌توانید درآمد بالایی را در شهرهای مختلف کشور دانمارک داشته باشید. یک نکته مهم درباره دانمارک این است که در این کشور تعادل بسیار قوی بین کار و زندگی راحت وجود دارد.

شما در این کشور می‌توانید فعالیت‌های تفریحی بسیار زیادی را داشته باشید؛ ولی این تنها به شرطی است که بتوانید یک موقعیت شغلی خوب را به دست بیاورید. در این کشور موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی وجود دارد که هریک دارای مزایا و حقوق مخصوص به خود هستند. اگر شما یک تخصص خوب در کشور دانمارک داشته باشید می‌توانید زندگی راحتی را از نظر اقتصادی در این کشور تجربه کنید.

فراموش نکنید که مردم این کشور یکی از شادترین مردم جهان هستند که یکی از اصلی‌ ترین دلایل آن رفاه اقتصادی و شرایط خوب زندگی در این کشور است. پس اگر شما هم بتوانید خود را با لایف‌ استایل و سبک زندگی مردم این کشور هماهنگ و سازگار کنید می‌‌توانید از زندگی خوبی که در دانمارک دارید نهایت لذت را برده و تجربیات جدیدی را به دست بیاورید.

نگاه کلی به هزینه های زندگی در دانمارک

انتخاب شهر مناسب برای زندگی در کشور دانمارک

عامل اصلی هزینه ها در این کشور محل اقامت و هزینه اجاره است. مهاجرین باید محل زندگی خود را با دقت تمام در نظر بگیرند، زیرا یکی از مهم‌ ترین فاکتورهایی که می‌تواند به طور مستقیم روی هزینه های زندگی در دانمارک تاثیرگذار باشد مسئله شهری است که شما در آن اقامت دارید. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به این کشور داشته باشیم می‌توان گفت که کشور دانمارک یکی از گران‌ ترین کشورهای دنیاست ولی درعین‌ حال از سطح رفاه اقتصادی خوبی برخوردار است که این عامل به طور مستقیم با میزان درآمد در این کشور در ارتباط است. شما در شهرهای مختلف این کشور باید هزینه‌های متفاوتی را برای زندگی بپردازید.

در برخی از شهرهای این کشور هزینه زندگی بسیار مناسب‌تر از سایر شهرهاست و البته نباید فراموش کنید که معمولا در شهرهای گران‌ تر شما می‌توانید درآمد بالاتری را نیز داشته باشید. شهرهای کپنهاگ و آرهوس از جمله شهرهای بسیار گران‌ قیمت در کشور دانمارک به شمار می‌آیند که شما با زندگی در این شهرها باید هزینه زیادی را برای خرید یا اجاره مسکن و همین‌ طور هزینه حمل‌ و نقل بپردازید. دقت داشته باشید که در این شهرها معمولا میانگین درآمد تا ۷۸۰۰ دلار در ماه نیز می‌رسد.

این میانگین درآمد بالا در حالی است که هزینه‌های زندگی شما در این کشور نیز تقریبا بالاست. یک نکته مهم در خصوص این شهرها این است که آنها معمولا دارای امکانات رفاهی بیشتری در مقایسه با سایر شهرهای کشور دانمارک هستند. از جمله شهرهای ارزان‌ قیمت در این کشور نیز می‌توان به اودنسه، ویبورگ و رندرز اشاره کرد که شما با زندگی در این شهرها می‌توانید به میزان زیادی هزینه های زندگی در دانمارک را کاهش دهید.

انتخاب محله و منطقه مناسب برای زندگی در دانمارک

یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی و بسیار مهمی که می‌تواند به طور مستقیم روی هزینه های زندگی در دانمارک تاثیرگذار باشد مسئله منطقه‌ای است که شما در آن زندگی می‌کنید. بدون شک در هریک از شهرهای مختلف این کشور مناطق مختلفی وجود دارد که قیمت منزل و مسکن در آنها متفاوت است. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که در برخی از مناطق تجهیزات حمل‌ونقل عمومی چندانی وجود ندارد و به همین علت نیز شما باید هزینه زیادی را صرف حمل‌ونقل و جابه‌جایی خود در این کشور کنید.

شما باید سعی کنید در میان محله‌ها و مناطق مختلفی که در شهرهای این کشور وجود دارد مناطقی را انتخاب کنید که قیمت خرید و اجاره مسکن در آن مناسب‌تر باشد. یک نکته کلیدی و مهم در خصوص این موضوع این است که در کشور دانمارک به‌طورکلی امنیت بسیار بالایی وجود دارد. به همین علت نیز شما می‌توانید با خیالی راحت در مناطق مختلف شهری و حاشیه شهر در این کشور اقامت داشته باشید. این نکته می‌تواند به شما کمک کند تا هزینه‌های زندگی در این کشور را به میزان زیادی کاهش دهید.

دقت داشته باشید که در بیشتر موارد انتخاب یک محله مناسب می‌تواند به میزان زیادی در هزینه‌های روزمره شما نیز تاثیرگذار باشد. به‌عنوان‌مثال زمانی که شما بتوانید در یک منطقه خوب زندگی کنید می‌توانید هزینه خوراک و حتی پوشاک خود را نیز کاهش دهید.

چه عواملی روی هزینه مسکن در کشور دانمارک تاثیرگذار است؟

همان‌ طور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم هزینه مسکن یکی از مهم‌ ترین هزینه های زندگی در دانمارک است که باید دقت و توجه زیادی به این موضوع داشته باشید. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید یا اجاره مسکن در این کشور را دارید باید با عواملی که روی هزینه اجاره و خرید مسکن در دانمارک تاثیرگذار هستند نیز آشنا شوید. یکی از مهم‌ ترین عوامل تاثیرگذار روی این هزینه همان‌ طور که پیش‌ از این نیز بیان کردیم شهر و منطقه‌ای است که مسکن مدنظر شما در آن قرار دارد.

یکی دیگر از عواملی که روی این هزینه تاثیرگذار است مسئله امکاناتی است که در خانه وجود دارد. مبله بودن خانه یکی از فاکتورهای مهم و کلیدی است که روی هزینه اجاره یا خرید آن تاثیرگذار است. هرچه یک خانه امکانات بهتری داشته باشد معمولا قیمت خرید یا اجاره آن نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند. امکاناتی نظیر پارکینگ و دسترسی مناسب می‌تواند جز کلیدی‌ ترین امکانات یک مسکن در این کشور باشد.

نوع چیدمان ملک نیز می‌تواند در نهایت به میزان اندکی روی هزینه خرید یا اجاره آن تاثیرگذار باشد که باید به این موضوع نیز دقت و توجه داشته باشید. از دیگر عوامل مهمی که می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم روی هزینه خرید یا اجاره انواع مسکن در این کشور تاثیرگذار باشد جنس مواد اولیه‌ای است که در طراحی و ساخت بخش‌های مختلف یک مسکن مورداستفاده قرار گرفته است.

چه عواملی روی هزینه مسکن در کشور دانمارک تاثیرگذار است؟

مهاجرت به دانمارک

اگر شما برای مهاجرت، کشور دانمارک را در نظر گرفته‌اید، نکات بسیاری وجود دارند که باید درباره دانمارک و شرایط مهاجرت به این کشور بدانید. این کشور دارای انواع ویزاهای کوتاه‌مدت و بلندمدت است که باتوجه‌به هدف اقامت می‌توان یکی از آن‌ها را دریافت کرد.

نکته دیگر این است که اعتبار مجوز اقامت موقت در این کشور ۱ تا ۴ سال است و این مدت‌زمان بسته به نوع اجازه اقامت قابل تمدید نیز هست؛ همچنین دریافت ویزای سرمایه‌گذاری برای صاحبان استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان امکان‌پذیر است. سرمایه‌گذاری در دانمارک، با حمایت مالی همراه نخواهد بود و برای مجوز راه‌اندازی کار، تأیید سازمان تجاری دانمارک از شرایط الزامی است.

بازه زمانی لازم برای اخذ تابعیت دانمارک ۹ سال است. برای افرادی که همسر شهروندان دانمارکی هستند، این مدت می‌تواند به ۸ یا ۶ سال نیز کاهش یابد. از مزایای کار در دانمارک برای مهاجران، طرح مهاجرت دانمارکی است که مالیات کمتری بر درآمد شغلی مهاجران خارجی ارائه می‌دهد و هر فرد می‌تواند ۷ سال از مزایای این طرح استفاده کند.

خرج زندگی در دانمارک

دانمارک به دلیل استاندارهای بالای زندگی، کشور گرانی محسوب می‌شود؛ اما درآمدها نیز در این کشور بالا هستند. در ادامه به بررسی خرج‌های زندگی در دانمارک می‌پردازیم. اجازه خانه در دانمارک به طور متوسط از ۸,۸۸۸ تا ۱۸,۴۹۸ کرون (واحد پول دانمارک) متغیر است. هزینه بیمه هر فردی که قصد دارد در دانمارک زندگی کند تقریباً ۲۰۰ کرون است.

هر فرد در حدود ۱۵۰ کرون برای هزینه‌های تلفن همراه در دانمارک خرج می‌کند و هزینه‌های حمل نقل نیز حدوداً ۵۹۴ کرون هستند. برای غذا معمولاً در حدود ۱۴۹۰ تا ۲۰۱۰ کرون خرج می‌شود و سایر هزینه‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کرون برآورد می‌شوند. ازآنجایی‌ که دوچرخه‌ سواری در دانمارک بسیار محبوب است، بد نیست بدانید که قیمت یک دوچرخه دست‌ دوم در دانمارک از حدود ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ کرون متغیر است.

خرج زندگی در دانمارک

هزینه‌ های مربوط به حمل‌ و نقل در کشور دانمارک

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به‌صورت مکرر از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید باید بدانید که حمل‌ونقل با این وسایل نقلیه می‌تواند به میزان زیادی از هزینه‌های شما در این کشور بکاهد و به شما کمک کند تا با هزینه پایین‌ تری در کشور دانمارک زندگی کنید. از طرف دیگر اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که از تاکسی برای جابه‌جایی در شهر استفاده می‌کنید باید بدانید که با این کار هزینه های زندگی در دانمارک به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

البته باید دقت داشته باشید که امروزه راه‌های مقرون‌ به‌ صرفه‌ تری نیز برای جابه‌ جایی و حمل‌ و نقل در شهرهای مختلف کشور دانمارک وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به پیاده‌ روی و استفاده از دوچرخه اشاره کرد. یک نکته مهم در خصوص حمل‌ و نقل در این کشور این است که اگر شما قصد داشته باشید از خودرو شخصی خود برای جابه‌جایی در شهر استفاده کنید باید هزینه‌های مربوط به مالیات خودرو شخصی خود را نیز به هزینه‌های زندگی در این کشور اضافه کنید.

دقت داشته باشید که گاهی اوقات برای خودروهای جدید این میزان هزینه ممکن است تا ۱۵۰ درصد مالیات برای خودروهای جدید نیز برسد که هزینه بالایی خواهد بود. به همین علت است که امروزه بسیاری از افرادی که در کشور دانمارک زندگی می‌کنند از خرید خودرو شخصی و استفاده از آن خودداری کرده و تلاش می‌کنند تا از وسایل نقلیه عمومی برای جابه‌جایی خود در داخل شهر و حتی خارج از شهر استفاده کنند.

جزئیات هزینه های زندگی در دانمارک

در لحظه ورود به فروشگاه خواربار فروشی ممکن است با شوکی عظیم مواجه شوید چون تا زمانی که شغلی مناسب را نداشته باشید باید از جیب خودتان هزینه کنید. با این حال، با برنامه ریزی دقیق می توانید هزینه های خودتان را کاهش دهید. با خرید کالاهای فصلی و اجتناب از وسایل وارداتی می توان هزینه ها را کاهش داد. اگر شما هم قصد زندگی در کشور دانمارک را دارید و به دنبال آشنایی بیشتر با جزئیات هزینه های زندگی در دانمارک هستید مطالعه این بخش می‌تواند به میزان زیادی برای شما مفید و کاربردی باشد:

 • هزینه یک لیتر شیر: 13 kr
 • نان برای دو نفر برای 1 روز: 21 kr
 • یک بسته دوازده‌تایی تخم‌مرغ: 37 kr
 • یک کیلوگرم برنج سفید: 83 kr
 • یک کیلوگرم پنیر محلی: 100 kr
 • یک کیلوگرم گوشت قرمز گوساله: 71 kr
 • یک کیلوگرم موز: 57 kr
 • یک کیلوگرم سیب: 19 kr
 • یک کیلوگرم پرتقال: 67 kr
 • یک کیلوگرم سیب‌زمینی: 13 kr
 • یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی: 30 kr
 • یک سر کاهو: 6 kr
 • یک کیلوگرم پیاز: 56 kr
 • یک و نیم لیتر آب‌معدنی: 72 kr

جزئیات هزینه های زندگی در دانمارک

در ادامه اجازه دهید تا جزئیاتی در خصوص هزینه‌های لباس و پوشاک در این کشور را نیز بیان کنیم:

 • یک شلوار جین مردانه یا زنانه: حدودا هزینه‌ای معادل 767 kr را برای شما به همراه خواهد داشت.
 • یک لباس تابستانی برند که آن را از فروشگاه‌های معروف خریداری کرده باشید تقریبا هزینه‌ای معادل 342 kr خواهد داشت.
 • یک جفت کفش اسپرت: 744 kr

هزینه های تحصیل در دانمارک

هزینه های تحصیلی برای شهروندان عضو اتحادیه اروپا بسیار پایین است.زیرا شهریه برای اعضای این اتحادیه به طور رایگان محاسبه می شود. قاعدتا مهاجرین نیز امکان پرداخت برای ادامه تحصیل را دارا هستند. برای کودکانی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند ، تحصیل بسیار پرهزینه است.

جدول ریز هزینه های زندگی در دانمارک

قیمت ها بستگی به ارائه خدمات داشته ومتفاوت است. فهرست زیر قیمت های متوسط زندگی در سال ۲۰۲۳ شهر کپنهاگ را نشان می دهد .

اسکان (اجاره ماهانه)

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۱۱,۷۸۰ کرون
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر ۸,۶۷۰ کرون
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ۱۹,۲۲۵ کرون
آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر ۱۴,۳۰۹ کرون

خريد

۱۲ عدد تخم مرغ ۳۷ کرون
شیر (۱ لیتر) ۱۳ کرون
برنج (۱ کیلوگرم) ۱.۹۹ یورو
نان سفید ۲۰ کرون
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۷۸ کرون
بسته سیگار (مارلبورو) ۶۱ کرون

خوراک

غذای بزرگ مک دونالد ۸۸ کرون
دو لیتر کوکا کولا ۱۹ کرون
کاپوچینو ۴۲ کرون
سه وعده غذایی در رستوران میان رده ۴۰.۱۶ یورو

آب و برق / خانواده (ماهانه)

نرخ مکالمه تلفن همراه (در هر دقیقه – موبایل به موبایل) ۰.۰۱۲ یورو
اینترنت (ADSL نامحدود) ۲۹.۴۵ یورو
آب و برق (به طور متوسط در هر ماه برای آپارتمان کوچک) ۹۸۹ کرون

حمل و نقل

نرخ تاکسی / کیلومتر ۲.۰۲ یورو
کرایه اتوبوس / کرایه اتوبوس مرکز شهر ۳.۳۵ یورو
بنزین / بنزین (در هر لیتر) ۱۵ کرون

اطلاعات عمومی مربوط به هزینه‌ های زندگی در کشور دانمارک

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره هزینه های زندگی در دانمارک بدانید این است که نرخ مالیات در این کشور یکی از پایین‌ ترین نرخ‌های مالیات در کل دنیاست که روزبه‌ روز نیز در حال کاهش است. همین عامل نیز باعث می‌شود تا بخش عمده‌ای از هزینه‌های شما در این کشور کاهش پیدا کرده و شما بتوانید به شکل بهتری در این کشور زندگی کنید. یک نکته مهم دیگر این است که معمولا شما با اجاره یک خانه نیازی به پرداخت هزینه برق و آب نخواهید داشت.

از دیگر نکات کلیدی و بسیار مهمی که باید درباره هزینه‌های زندگی در کشور دانمارک بدانید این است که در این کشور معمولا سطح درآمد افراد بسیار بالاست و همین سطح درآمد بالا باعث می‌شود تا گران بودن قیمت برخی از اجناس و همین‌طور مسکن در این کشور به چشم افراد نیاید. پس اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید حتما تلاش کنید تا یک موقعیت شغلی مناسب را با درآمد بالا در این کشور بیابید و سپس مراحل مربوط به مهاجرت خود را طی کنید.

در خصوص هزینه‌های مربوط به قبض آب و برق باید بدانید که در کشور دانمارک درصورتی‌ که میزان مصرف آب و برق شما از میانگین میزان مصرف پایین‌تر باشد شما با تخفیف‌ های ویژه‌ای مواجه خواهید شد که گاهی اوقات می‌تواند کل هزینه‌های آب و برق شما را پوشش دهد و دیگر نیازی به پرداخت این هزینه‌ها نخواهید داشت.

عوامل موثر بر درآمد در کشور دانمارک

پس از آنکه درباره هزینه های زندگی در دانمارک صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم اجازه دهید تا کمی بیشتر درباره عوامل موثر بر درآمد در این کشور نیز صحبت کنیم تا متوجه شوید که با چه روش‌هایی می‌ توانید شرایط بهتری را برای زندگی در این کشور فراهم کنید. یکی از مهم‌ ترین عواملی که می‌تواند به میزان زیادی روی میزان درآمد شما در این کشور تاثیرگذار باشد مسئله شهری است که شما در آن اقامت داشته و مشغول به کار هستید.

شهرهای شلوغ و پرجمعیت معمولا موقعیت‌های شغلی بهتر و البته درآمد بالاتری را برای شما به همراه خواهند داشت. عامل مهم دیگری که می‌تواند به طور مستقیم روی درآمد شما در این کشور تاثیرگذار باشد میزان تحصیلات و همین‌ طور تخصص شما است. درصورتی‌که در یک مهارت خاص دارای تخصص بالایی باشید می‌توانید به درآمدهای بسیار بالایی در این کشور دست پیدا کنید. فراموش نکنید که موقعیت شغلی و مهارتی که شما دارید نیز روی این میزان درآمد تاثیرگذار است.

به‌ عنوان‌ مثال برخی از موقعیت‌ های شغلی مانند موقعیت‌های شغلی پیرامون رشته پزشکی و همین‌ طور مهندسی در این کشور دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و افرادی که در این حوزه‌ها تخصص دارند معمولا از درآمد بسیار بالایی برخوردار هستند. پس اگر شما هم قصد دارید زندگی با رفاه بالایی را در این کشور تجربه کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در چنین موقعیت‌ های شغلی مشغول به کار شوید.

عوامل موثر بر درآمد در کشور دانمارک

آشنایی با جاذبه‌ های گردشگری و فرهنگی کشور دانمارک

در سال‌های اخیر دانمارک و جاذبه‌های فراوان این کشور، توجه توریست‌های بسیاری را جلب کرده است. سواحل زیبا، قلعه‌ های افسانه‌ای، جنگل‌های سرسبز، آب‌ و هوای معتدل، شهروندانی شاد و مهربان و امکان دوچرخه‌ سواری بی‌ وقفه از جاذبه‌های خاص این کشور زیبا هستند. در ادامه درباره دانمارک و جاذبه‌های دیدنی این کشور صحبت می‌کنیم.

باغ تیوولی در کپنهاگ

این بنا قدمتی طولانی داشته و در سال ۱۸۴۳ در کوپنهاگ، پایتخت کنونی کشور دانمارک، قرار گرفته است. در این باغ، جاذبه‌ها و تفریحات بسیاری ازجمله ترن هوایی، تئاترهای عروسکی، رستوران‌ها، کافه‌ها، باغ‌ها، غرفه‌های غذا و یک سالن کنسرت در دسترس گردشگران است. باغ تيوولي نماد اين شهر است و در فيلم و سريال‌های بسياري ديده می‌شود. در فصل تابستان، شب‌های جمعه در اين باغ کنسرت راک به‌صورت رایگان برگزار مي‌شود كه بسيار در بين گردشگران موردتوجه قرار گرفته است.

كاخ کریستینسبرگ در كپنهاگ

اين كاخ در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد و در مركز كوپنهاگ قرار گرفته است. اين مكان پایگاه قدرت پادشاهی دانمارک محسوب شده و در حال حاضر محل استقرار پارلمان، دفتر نخست‌ وزیری و دادگاه عالی اين كشور است. هنوز هم چندين قسمت از اين كاخ همچنان براي استفاده خاندان سلطنتي هستند.

بخش‌های دیگر کاخ براي بازديد عموم آزاد هستند و یکی از مناطق دیدنی، ویرانه‌‌های قلعه است. اسقف آبسالون در سال ۱۱۶۷ ميلادي قسمت‌هايي از شهر را در این مكان ساخت كه اكنون بازدیدکنندگان می‌توانند خرابه‌های قلعه‌هاي ساخته‌ شده توسط اسقف را که در قرن چهاردهم ویران شد، مشاهده کنند.

موزه ملی دانمارک در كپنهاگ

با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی از باغ‌های تیوولی مي‌توان به موزه ملی دانمارك ‌رسید. اين موزه به تاریخ و فرهنگ درباره دانمارک توجه دارد. این موزه، مجموعه‌ای بي‌نظير از هنرهاي دانمارکی است كه ارابه خورشیدی ۲۰۰۰ ساله، چینی‌ها و نقره‌هاي دانمارکی و تزئینات کلیساهای رومی و گوتیک را شامل مي‌شود. البته مجموعه‌های دیگري نيز وجود دارند؛ براي مثال لباس‌های مربوط به قرن ۱۸ و ۱۹ ميلادي و همچنین مبلمان عتیقه قابل‌مشاهده هستند.

در بخش موزه کودکان كه در موزه ملي دانمارك در نظر گرفته شده است، بچه‌ها کارهای زیادی برای انجام دادن پیدا خواهند کرد. آن‌ها می‌توانند لباس‌های خاص قدیمی بپوشند، در کشتی وایکینگ‌ها بالا بروند و بازی کنند یا از کلاس‌های درسی که به سبک دهه ۱۹۲۰ ساخته شده‌اند، بازدید کنند.

خانه لگو در بیلوند

شاید کمتر کسی باشد که بداند زادگاه لگو، کشور دانمارک است. لگو در سال ۱۹۴۹ در این کشور اختراع شد. این مکان دارای ۹ زمین‌بازی متفاوت است که لگوهای متفاوتی در آن‌ها قرار گرفته‌؛ ازجمله یک درخت لگو ۱۵ متری که دارای جزئیات بسیار زیادی است. با بازدید از این مکان، گردشگران این فرصت را خواهند داشت تا همه‌چیز را درباره تاریخچه لگو بدانند.

قلعه کرونبورگ در هلسینگور

قلعه کرونبورگ درواقع قلعه‌ای است که داستان هملت از شکسپیر در آن اتفاق می‌افتد و از این نظر بسیار حائر اهمیت است. این قلعه جزو میراث جهانی یونسکو است. قلعه کرونبورگ ساختاری باشکوه و پر ابهت دارد که توجه هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند. ساخت این قلعه در ۱۶۴۰۰ انجام شده و در سال ۱۹۲۴ بازسازی شد. در قسمت شمالی این قلعه، سالن بزرگ رقصی وجود دارد که تزئینات بسیار زیبایی در آن انجام شده است.

چند حقیقت جالب درباره دانمارک

یکی از جالب‌ ترين حقايق درباره دانمارک اين است كه اين كشور داراي قديمي‌ ترين پرچم دنيا است. اولین‌بار در سال ۱۲۱۹ كه اين كشور به رسميت شناخته شد، پرچم خود را طراحي كرد؛ همچنين دو تا از قديمي‌ ترين شهربازي‌ هاي دنيا در دانمارك قرار دارند. قديمي‌ ترين شهربازي دنيا، باكن، در فاصله ۲۰ دقيقه‌اي پايتخت اين كشور قرار گرفته است و باغ‌هاي تيوولي دومين مورد محسوب مي‌شوند.

تميزترين آب‌هاي لوله‌كشي نيز متعلق به كشور دانمارك است و شما مي‌توانيد در سفر خود به اين كشور، از هر شير آبي با خيال راحت آب بنوشيد؛ همچنين ادعا مي‌شود كه بندر كپنهاگ به‌قدري تميز است كه هر فردي مي‌تواند در آن شنا كند. بد نيست بدانيد كه شيريني معروف دانماركي، درواقع ريشه اتريشي دارد و توسط مهاجران ويني كه در دانمارك مستقر بودند، اختراع و ساخته شده است.

اقامت در دانمارک

اقامت در دانمارک

دریافت اقامت کشورهای اروپایی رویای بسیاری از متقاضیان مهاجرت است. چرا که این کشورها امکانات رفاهی و آموزشی بالا و قدرت اقتصادی بسیار خوبی دارند. همچنین در این کشورها فرصت‌های شغلی زیادی موجود و شرایط برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها بسیار مطلوب است.

سخن آخر

 کشور دانمارک، دومین کشور شاد جهان است و استاندارهای زندگی بسیار بالایی دارد؛ همچنین کشوری بسیار مدرن محسوب می‌شود که به انرژی پاک و فناوری‌های مدرن اهمیت بسیاری می‌دهد. ما در این مقاله سعی کردیم درباره دانمارک و وضعیت کلی دانمارک صحبت کنیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا هزینه های زندگی در دانمارک بالاست؟
بله ولی شما می‌توانید سطح درآمد بالایی را نیز در این کشور داشته باشید.
کدام هزینه‌ها در این کشور بیشتر به چشم می‌آیند؟
هزینه‌های مربوط به خوراک، حمل‌ونقل و مسکن عمده هزینه‌های شما در این کشور خواهند بود.
آیا می‌توانیم زندگی راحتی را در کشور دانمارک داشته باشیم؟
بله باتوجه‌به میزان درآمد بالا و هزینه‌های زندگی در این کشور شما می‌توانید رفاه اقتصادی بسیار خوبی را در این کشور تجربه کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
10 ماه قبل

عالی بود

کادر هرمس اپلای