تفاوت دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

تفاوت دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه (بخش اول)

مدت زمان:        3:21

تفاوت دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه (بخش دوم)

مدت زمان:        3:16

مزایای دانشگاه ها در ترکیه

جایگاه علمی 

شهریه  

بورسیه

تبادل دانشجو

زبان آموزشی 

تفاوت دانشگاه های ترکیه از لحاظ :


جایگاه علمی:
از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه این می‌باشد که ترکیه برترین دانشگاه ها را دارد طوری که در رتبه بندی‌های بین المللی بین 100 دانشگاه برتر کشورهای در حال توسعه، 5 دانشگاه آن متعلق به دانشگاه‌های ترکیه است. این موضوع سیستم آموزشی بسیار قوی و خوب ترکیه را نمایان می‌کند. همچنین برخی از دانشگاه‌های فنی ترکیه اغلب با دانشگاه‌های آمریکا مقایسه می‌شوند و هشت  مؤسسه آموزش عالی این کشور توسط ABET معتبر هستند.

شهریه: از دیگر مزایای پراهمیت دانشگاه‌های ترکیه می‌توان به شهریه‌ها در مقایسه با شهریه‎ های دانشگاه های آمریکا و اروپا اشاره کرد.

بورسیه: بورسیه‌های خوبی در ترکیه وجود دارد که دانشجویان را پوشش می‌دهد. برای مثال دانشگاه های خصوصی ترکیه بین 20 تا 70 درصد هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان برتر به عنوان بورسیه در نظر می‌گیرند البته انواع دیگری نیز از این بورسیه‌ها وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها تحت پوشش مالی قرار بگیرید.  به عنوان مثال، برنامه دولتی Türkiye Burslari.

تبادل دانشجو در خارج از کشور: دیگر مزایای جذاب و جالب دانشگاه‌های این کشور برنامه‌ی تبادل دانشجو می‌باشد به طوری که شما می‌توانید اجازه تحصیل ترم در دانشگاه‌های خارج از ترکیه را داشته باشید و تحصیل در دیگر کشورها را  که تحت عنوان بورس Erasmus برای اتحادیه اروپا می باشد را نیز تجربه کنید.

زبان آموزشی: این موضوع که دانشگاه‌های ترکیه به چند زبان، آموزش ارائه می‌دهند نیز از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه می‌باشد. یعنی شما می‌توانید انتخاب کنید که در دانشگاهی تحصیل کنید که به زبان ترکی آموزش می‌دهد یا به زبان انگلیسی یا فرانسوی یا آلمانی و یا ایتالیایی. اصولا دانشگاه های خصوصی ترکیه بیش‌تر به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. شما می‌توانید چنانچه علاقه مند به تحصیل در ترکیه هستید با تکمیل فرم زیر شرایطتان را بررسی نمائید.

انواع موسسات آموزشی در ترکیه

موسسات آموزشی در ترکیه به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از :

 1. دانشگاه های دولتی ترکیه 
 2. دانشگاه های خصوصی ترکیه
 3. مدارس حرفه ای دو ساله

 

البته دانشگاه‌های دفاع ملی و آکادمیک پلیس نیز در ترکیه وجود دارد.

تقریبا نزدیک به 200 دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد که تمام دانشگاه‌ها مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا را برگذار می‌کنند .

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

یکی از بارزترین تفاوت دانشگاه های ترکیه در قبولی آن می‌باشد. قاعدتا قبولی در دانشگاه های دولتی سخت‌تر از دانشگاه های خصوصی ترکیه است اما این سختی ارزش تلاش کردن را دارد زیرا برخی از هزینه‌های دانشگاه های دولتی ترکیه توسط دولت ترکیه پرداخت می‌شود و هزینه های دانشگاه های دولتی ترکیه کمتر از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. از چالش های دیگر  قبولی در آزمون‌های دانشگاه های دولتی، آزمون زبان ورودی است که باید به حد قابل قبول برسید. بسیاری از دانشجویانی که قصد قبولی دارند یک سال زودتر به ترکیه می‎آیند تا زبان ترکی خود را قوی کنند.

📌 چند نمونه از دانشگاه های دولتی ترکیه عبارتند از : دانشگاه استانبول، دانشگاه ازمیر، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه های هنرهای زیبایی معمارسینان و دانشگاه های مارمارا و بوغازیچی و حاجت تپه و آتاترک.

دانشگاه های خصوصی ترکیه

نکته پراهمیت در تفاوت دانشگاه های ترکیه این است که دانشگاه های خصوصی آن نیز جزو برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و در لیست برترین دانشگاه‌ها رقابت می‌کند. در لیست رتبه بندی دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی به چشم می‌خورد. برخی از این دانشگاه‌های خصوصی در رتبه بندی‌های QS جزء بهترین دانشگاه‌های جهانی می‌باشند برای مثال دانشگاه کوچ  با رتبه 465، دانشگاه بیلکنت با رتبه 551 – 560 و دانشگاه سابانچی با رتبه 521 – 530 قرار دارند.

همچنین برای ورود به این دانشگاه‌ها نیازی به آزمون ورودی ندارید اما معیارهای سختی دارد مثلا شما نیاز به کسب  80% مهارت زبان انگلیسی دارید. البته دانشگاه‌هایی با معیارهای آسان‌تر نیز در ترکیه وجود دارند که شما را با داشتن 60% مهارت زبان جذب می‌کنند. تقریبا در 15 سال اخیر نزدیک 75 دانشگاه خصوصی در ترکیه ساخته شده است که بیش‌تر این موسسات به ترتیب در استانبول، آنکارا، ازمیر و دیگر شهرها وجود دارد. 

میزان شهریه در دانشگاه های خصوصی ترکیه بیشتر از دانشگاه‌های دولتی می‌باشد ولی همواره دولت و دانشگاه به دانشجویان کمک می‌کنند تا از پس این هزینه‌ها بربیایند که به طور تقریبی نزدیک 40 درصد دانشجویان از حمایت‌های مالی بهره مند میشوند. دانشگاه‌های خصوصی این کشور  از این لحاظ که درون دانشگاه امکانات خاصی طراحی شده است برای زندگی دانشجویی مناسب است برای مثال اداره‌های مالی و پستی در محوطه دانشگاه، فروشگاه‌های کوچک، زمین ورزشی و باشگاه، استخر و دیگر امکانات رفاهی که دانشجویان را ترغیب به تحصیل در آن‌ها کند.

تفاوت های بین دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه

در پاراگراف قبلی به بخشی از تفاوت دانشگاه های ترکیه پرداختیم اما در ادامه به دیگر تفاوت‌های جزئی ولی مهم این دو دسته می‌پردازیم که شامل موارد زیر می‌شوند :

 • 📌 پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی، سیستمی انجام می‌شود و طبق میزان صندلی‌های خالی پذیرش انجام می‌دهند و برای دانشجویان بین المللی بخشی از این صندلی‌ها را در نظر می‌گیرند که شما باید با دیگر دانشجویان بین المللی رقابت کنید.
 • 📌 بیشتر دانشگاه‌های خصوصی به رقابت نیازی ندارند و به راحتی با ارائه مدارک به تحصیل بپردازید.
 •  

📌 شما می‌توانید از طریق آزمون YOS یا SAT به دانشگاه های دولتی ترکیه وارد شوید که یک آزمون استعدادیابی است اما برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این آزمون برگزار نمی‌شود. اگر با آزمون های یوس ترکیه آشنایی ندارید ما در مقاله‌ی آزمون یوس ترکیه کامل به آن پرداخته‌ایم.

آزمون یوس YOS ترکیه

همین الان شرایطتان را برای آزمون یوس ترکیه، آنلاین ارزیابی کنید

از دیگر موارد اینکه ممکن است امکاناتی در دانشگاه های دولتی باشد که در دانشگاه‌های خصوصی پیدا نکنید مثلا :

 • ممکن است دانشگاه‌های دولتی ترکیه از آزمایشگاه کامل تری تشکیل شده باشد.

دانشگاه های برتر ترکیه

رتبه بندی QS در سال 2021 این موضوع را نشان می‌دهد که پنج دانشگاه در این سال وارد رتبه بندی 700 دانشگاه برتر در جهان شده اند. این دانشگاه‌ها عبارتند از :

 1. 📌 دانشگاه کوچ
 2. 📌 دانشگاه صبانچی
 3. 📌 دانشگاه بیلکنت
 4. 📌 دانشگاه فنی خاورمیانه
 5. 📌 دانشگاه بوغازیچی
دانشگاه های برتر ترکیه

بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه

شهر

دانشگاه فنی خاورمیانه

آنکارا

دانشگاه بوغانزیچ

استانبول

دانشگاه استانبول

استانبول

دانشگاه آنکارا

آنکارا

دانشگاه قاضی

آنکارا

بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه

شهر

دانشگاه بیلکنت

آنکارا

دانشگاه سابانچی

استانبول

دانشگاه کوچ

استانبول

دانشگاه حاجت تپه

آنکارا

دانشگاه چورکورآوا Çukurova

آدانا

بهترین دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه

دانشگاه

شهر

دانشگاه فنی خاورمیانه

آنکارا

دانشگاه سابانچی

استانبول

دانشگاه کوچ

استانبول

دانشگاه  یدی تپه دYeditepe

استانبول

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

دانشگاه

رتبه بندی

دانشگاه بیلکنت

الف (ممتاز)

دانشگاه بوگازیچی

الف (ممتاز)

دانشگاه هاکتپ

ب (خوب)

دانشگاه هاکتپ

ب (خوب)

دانشگاه استانبول

ب (خوب)

دانشگاه Gazi

ب (خوب)

دانشگاه صبانچی

ب (خوب)

دانشگاه Koc

ب (خوب)

دانشگاه فنی استانبول

ب (خوب)

دانشگاه فنی خاورمیانه

ب (خوب)

دانشگاه Dokuz Eylul

ج (متوسط)

دانشگاه Ege

ج (متوسط)

دانشگاه مرمره

ج (متوسط)

دانشگاه Cukurova

ج (متوسط)

دانشگاه آنادولو

ج (متوسط)

دانشگاه آنکارا

ج (متوسط)

دانشگاه فنی یلدیز

ج (متوسط)

اگر درباره‌ی تفاوت دانشگاه های ترکیه سوالی دارید در بخش نظرات از ما بپرسید در اسرع وقت پاسخ می‌دهیم.

پیشنهاد مقاله: اقامت یکساله ترکیه

سؤالات متداول


1. دانشگاه های دولتی ترکیه
2. دانشگاه های خصوصی ترکیه
3. مدارس حرفه ای دو ساله

 دانشگاه کوچ
 دانشگاه صبانچی
 دانشگاه بیلکنت
 دانشگاه فنی خاورمیانه
 دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه بوغانزیچ

دانشگاه استانبول

دانشگاه آنکارا

دانشگاه قاضی

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه سابانچی

دانشگاه کوچ

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه چورکورآوا Çukurova

تحصیل در ترکیه
بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

ثبت شرکت در آلمان

شرایط استثنایی برای ثبت شرکت در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی در این کشور تجارت کنید! همین الآن مشاوره رایگان تخصصی بگیر! شرایط ثبت شرکت در آلمان در یک نگاه اقتصاد امن و

جاب آفر کانادا ریدیزاین

شرایط استثنایی برای دریافت جاب آفر کانادا باارزش ترین نوع Job Offer کانادا را با آسان‌ترین شرایط دریافت کنید همین الآن مشاوره رایگان تخصصی بگیر! جاب آفر کانادا در یک نگاه کمک به دریافت اقامت

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن