مهاجرت پزشکان به قطر

مهاجرت پزشکان به قطر

مهاجرت پزشکان به قطر مطلبی است که د این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در سال‌های اخیر، مهاجرت افراد شاغل در کادر درمان به کشور قطر و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس روند رو به افزایشی داشته است. دلیل آن هم کاملا واضح است؛ چرا که کشور قطر دارای زیرساخت‌های مناسبی در زمینه خدمات بهداشت و درمان است. در نتیجه، نیاز به حضور نیروهای کار بین‎ المللی متخصص در زمینه ‎های مختلف پزشکی در این کشور احساس می‎شود. بنابراین در این مطلب از هرمس اپلای به بررسی شرایط مهاجرت پزشکان به قطر می‎پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی مهاجرت پزشکان به قطر

مشاغلی که مربوط به تخصص‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند، از حقوق و مزایای بالایی در قطر برخوردار هستند. اما به دلیل کوچکی این کشور، در میان علاقه‌مندان و متقاضیان این رشته رقابت تنگاتنگی وجود دارد. یکی دیگر از شرایطی که برای مهاجرت پزشکان به قطر لازم است، داشتن تسلط بر زبان عربی است.

علاوه بر این مورد، داشتن مواردی چون تجربه کاری، مسلط بودن به زبان انگلیسی و داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای قطری از دیگر شرایطی است که پزشکان متقاضی برای مهاجرت به این کشور نیاز دارند. عمدتا، دو مورد چالش در مسیر مهاجرت پزشکان قرار گرفته است. اولین مورد در رابطه با معادل‌سازی مدرک تحصیلی است که باید توسط وزارت بهداشت کشور قطر تایید شود. دومین مورد مربوط به پیدا کردن شغل است که فرد متقاضی باید یک درخواست کاری از طرف یک بیمارستان در این کشور دریافت کند.پ

شرایط کلی مهاجرت پزشکان به قطر

معادل‌سازی مدارک پزشکی برای کار در قطر

برای مهاجرت پزشکان به قطر، داشتن تاییدیه صلاحیت شخص متقاضی این شغل از سوی سازمان نظام پزشکی و بهداشت این کشور الزامی است. متقاضیان در گام‌های ابتدایی، باید مدرک خود را معادل‌سازی کنند و پس از شرکت در آزمون، در پی اثبات صلاحیت خود برای کار در قطر باشند.

با داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما و اشتغال به کار، این امکان را خواهید داشت تا مدرک پزشکی خود را معادل‌سازی کنید. این نکته نیز حائز اهمیت است که چنانچه با تحصیل در این کشور، مدرک پزشکی خود را دریافت کرده باشید، احتیاجی به معادل‌سازی نخواهد بود. همچنین به منظور معادل سازی مدرک پزشکی برای اشتغال به کار بدون گذراندن دوره تحصیلی در قطر، لازم است تا در آزمون پرومتریک این کشور شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید. سپس نوبت به گذراندن دوره‌های کارآموزی خواهد رسید.

شرکت در آزمون پرومتریک؛ یکی از شرایط لازم برای مهاجرت پزشکان به قطر

تمامی پزشکانی که قصد اشتغال به کار در قطر را دارند، باید در آزمون پرومتریک وزارت بهداشت این کشور شرکت کنند. آزمون پرومتریک به عنوان یک آزمون آنلاین شناخته می‌شود که بنا بر زمینه کاری فرد دارای تفاوت‌هایی است. به عنوان مثال، پرستاران باید در آزمون پرومتریک مرتبط با رشته‌ تحصیلی خود شرکت نمایند تا شرایط لازم را برای کار کردن به عنوان پرستار در قطر دریافت کنند.

این آزمون مدت زمانی حدودا دو ساعته دارد و در صورت عدم قبولی فرد، متقاضیان این امکان را خواهند داشت تا چندین مرتبه در آزمون شرکت کنند. مهلت ثبت نام متقاضیان در آزمون، یک هفته قبل از تاریخ مورد نظر است. مواردی مانند زمان، محل برگزاری و تاریخ دقیق آزمون یک روز قبل از برگزاری آزمون  مربوطه توسط کمیته برگزاری آزمون به متقاضیان اطلاع‌رسانی می‌شود. شما می‌توانید لینک ثبت نام در آزمون‌ها را  در وب سایت QCHP بیابید.

قبولی در آزمون مهارت پزشکی

یکی دیگر از مراحل مهاجرت پزشکان به قطر، به شرکت در مصاحبه و آزمون‌ مهارت پزشکی و دریافت مجوز پزشکی است. مجوز پزشکی پس از قبولی در این آزمون برای‌ پزشک متقاضی فرستاده خواهد شد. البته لازمه دریافت مجوز پزشکی، موفقیت در آزمون پرومتریک و مهارت‌های پزشکی است. مجوز پزشکی صادر شده دارای دو سال اعتبار است و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

روش کاریابی پزشکان در قطر چگونه است؟

به‌دلیل وجود فرصت‌های شغلی بسیاری برای پزشکان در قطر، این افراد به راحتی می‌توانند برای کاریابی در این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. نرخ متقاضیان کاریابی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی در این کشور به شکل سالانه رو به افزایش است. نمونه‌های زیادی از سایت‌های کاریابی در این کشور وجود دارند که به کمک آن ها، دندانپزشکان و پزشکان می‌توانند برای یافتن فرصت شغلی مورد نظرشان اقدام کنند.

برخی از سایت‌های کاریابی این کشور عبارتند از:

 • وب‌سایت https://qatar.tanqeeb.com/s/jobs/Physicians-jobs
 • وب‌سایت https://www.careerjet.com.qa/doctor-jobs.html
 • وب‌سایت https://ihrcanada.com/jobs-for-doctors-in-qatar.html
 • وب‌سایت https://qa.indeed.com/Doctor-jobs-in-Doha

روش کاریابی پزشکان در قطر چگونه است؟

چگونگی دریافت ویزای کار قطر برای پزشکان

برای مهاجرت پزشکان به قطر، پس از گذراندن مراحل اولیه، در قدم بعدی افراد باید به دنبال اخذ ویزای خود باشند. داشتن سوابق کاری برای متقاضیان رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی، شانس این افراد را برای دریافت ویزای کاری این کشور دو چندان خواهد کرد. در گام اول متقاضیان می‌توانند ویزای کاری به مدت زمان 2، 3 یا 5 ساله را دریافت کنند. سپس بعد از مدتی، این امکان را خواهند داشت تا ویزای خود را به دیگر ویزاها تبدیل کنند.

برای مهاجرت پزشکان به قطر و اشتغال به کار در این کشور، دریافت مجوز کار و اجازه اقامت در این کشور ضروری است. یکی از وظایف کارفرما این است که برای هر متقاضی استخدام شده قبل از ورود او به قطر، ویزایی تحت عنوان ویزای استخدامی دریافت کند. ورود متقاضیان به این کشور با دریافت ویزای بازدید امکان‌پذیر خواهد بود و بعد از آن می‎توانند برای دریافت ویزای کاری اقدام کنند. اطلاعات و مدارک ذکر شده در ادامه باید توسط کارفرمای مربوطه به وزارت کار قطر ارائه داده شود. این کار به منظور اخذ ویزای کاری دندانپزشکان و پزشکان انجام می‌‌شود. این نوع ویزا به طور معمول بین یک تا پنج سال معتبر بوده و زمان صدور آن بین 2-4 هفته کاری است.

این مدارک شامل موارد زیر است:

 • کپی پاسپورت
 • کپی قرارداد کاری معتبر بین بیمارستان و پزشک
 • کارت مهاجرت کسب و کار
 • کپی از گواهی ثبت تجاری کسب و کار
 • فرم درخواست تکمیل شده به زبان عربی
 • چهار عکس مخصوص پاسپورت

مدارک لازم برای مهاجرت پزشکان به قطر

مهاجرت پزشکان به قطر منوط به تهیه و تحویل مدارک لازم بعد از دریافت پذیرش از بیمارستان است. این مدارک باید به دقت و کامل تحویل داده شوند. مدارک عمومی که برای مهاجرت پزشکان به قطر مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • نامه پیشنهاد کاری از محل کار
 • دارا بودن سابقه کار بین 3 تا 5 سال
 • به همراه داشتن مدرک کارشناسی پزشکی و دندانپزشکی از یک دانشگاه معتبر و یا معادل آن
 • دارا بودن مدرک زبان مورد نیاز
 • شرکت کردن در آزمون پرومتریک و کسب نمره قبولی در آن
 • داشتن اعلامیه شخصی از امتیازات در زمینه دندانپزشکی و پزشکی
 • به همراه داشتن کپی پروانه پزشکی معتبر
 • ارائه رزومه کاری (V)
 • دریافت نمره قبولی در آزمون پرومتریک قطر (QCHP)

میزان حقوق و دستمزد پزشکان در قطر

میانگین میزان حقوق و دستمزد دریافتی ماهانه در کشور قطر مبلغ 15,700 ریال قطر است که این میزان حقوق از 3,970 ریال قطر (کمترین حقوق) تا 70,000 ریال قطر (بالاترین حقوق) دارای تغییراتی خواهد بود. در حالی که میانگین حقوق و دستمزد ماهانه پزشکان در این کشور به مبلغ 36,900 ریال قطر اعلام شده است. با افزایش میزان تجربه و دریافت مدارک پزشکی بالاتر، پزشکان می‌توانند این درآمد را به ماهانه بیش از 62,200 ریال قطر نیز برسانند.

شرایط دریافت اقامت و تابعیت پزشکان در قطر

بنا بر میزان نرخ بیکاری پایین در کشور قطر، شرایط کاریابی در این کشور به طور قابل توجهی آسان است. داشتن جاب آفر یا پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای مربوطه، برای مهاجرت پزشکان به قطر ضروری است. اما از طرفی دیگر، متاسفانه شرایط اقامت و تابعیت در این کشور بسیار سخت است و پزشکان و دندانپزشکان این توانایی را نخواهند داشت که حتی با گذشت زمان 30 ساله نیز تابعیت و اقامت قطر را دریافت کنند. پزشکان و دندانپزشکان می‌توانند اقامت خودشان را که به صورت موقت است، تمدید کنند اما امکان اخذ اقامت دائم وجود نخواهد داشت.

شرایط دریافت اقامت و تابعیت پزشکان در قطر
مهاجرت پزشکان به قطر
مهمانداری هواپیمایی قطر

استخدام مهمانداری هواپیمایی قطر

استخدام مهماندار هواپیمایی قطر ایرویز چند سالی است که از میان متقاضیان خارجی هم انجام می‌شود. این فرصت شغلی از پرطرفدارترین فرصت‌های شغلی این روزها در دنیا است

سخن آخر

مهاجرت پزشکان به قطر شرایط خاص خود را دارد؛ از این رو، مراجعه به یک موسسه مهاجرتی معتبر برای آشنایی با این شرایط و انجام اقدامات لازم، ضروری است. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای یکی از بهترین موسسات مهاجرتی است که شما می‌توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت با کارشناسان آن در میان بگذارید.

تمامی کارشناسان و مشاوران ما در هرمس اپلای دارای اشراف کامل به قوانین مهاجرتی هستند و اطلاعات خود را در این زمینه به طور دائم به‌روز نگه می‌دارند. اگر شما نیز دارای تخصص در زمینه پزشکی هستید و رویای کار و زندگی در یکی از کشورهای ثروتمند دنیا را دارید، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شرایط لازم برای مهاجرت پزشکان به قطر چیست؟
معادل‌سازی مدرک تحصیلی، داشتن سابقه کاری، داشتن پیشنهاد کاری، مسلط بودن به زبان انگلیسی و عربی
آیا امکان دریافت ویزای همراه برای افراد خانواده پزشکان و دندانپزشکان در کشور قطر وجود دارد؟
بله. خویشاوندانی چون همسر و فرزندان زیر 18 سال پزشکان و دندانپزشکان این امکان را خواهند داشت تا با دریافت ویزای همراه به آن‌ها محلق شوند.
آیا این امکان صدور اقامت دائم برای پزشکان و دندانپزشکان در قطر وجود دارد؟
خیر. شرایط دریافت اقامت کشور قطر بسیار سخت است که در نتیجه امکان اقامت دائم برای پزشکان و دندانپزشکان در این کشور وجود نخواهد داشت.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای