دانشگاه اتیلیم

دانشگاه اتیلیم

شهر :

آنکارا

سال تاسیس :

1996

زبان :

ترکی, انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

68

نوع دانشگاه :

خصوصی

تعداد دانشکده ها :

8

دانشگاه اتیلیم واقع در آنکارا، ترکیه، یک دانشگاه خصوصی به شمار می‌آيد که هدف آن ارائه آموزش با کیفیت بالا در زمینه‌ های مختلف برای دانشجویان است. این دانشگاه در سال 1997 تأسیس شد و از آن زمان تا کنون متعهد به ترویج تحقیق و نوآوری در کشور ترکیه بوده است. دانشگاه مذکور با داشتن هیئت علمی پویا و بدنه دانشجویی متنوع، مرکزی برای تعالی فکری و دانشگاهی است.

 

این دانشگاه را می‌‌توان در زمره دانشگاه‌ هایی قرار داد که مورد تأیید وزرات علوم کشورمان هستند. دروس موجود در اتیلیم به دو زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌شوند. همین امر موجب شده است تا میزان دانشجویان خارجی این دانشگاه در سال‌های اخیر افزایش یابد.

رتبه Atılım University در بین کلیه دانشگاه‌ های کشور ترکیه شصت و هشت است. به منظور آشنایی بیشتر با این موسسه آموزشی توصیه می‌کنیم که ادامه متن را از دست ندهید. قصد داریم اطلاعات بسیار مناسبی را در مورد این دانشگاه به شما کاربران گرامی عرضه کنیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاریخچه و اعتبار

دانشگاه اتیلیم توسط بنیاد اتیلیم در سال 1995 تأسیس شد. این دانشگاه در سال 1997 اعتبار سازمانی خود را از شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) دریافت و در همان سال شروع به پذیرش دانشجو کرد. در واقع باید گفت که اگرچه این دانشگاه تاریخچه چندانی طولانی و خاصی ندارد، اما در همین مدت زمان کوتاه توانسته است به رتبه بسیار مناسبی دست یابد.

این دانشگاه اولین اعتبار بین‌ المللی خود را از کمیسیون اعتباربخشی مهندسی (EAC) ABET در سال 2011 دریافت کرد و به دومین دانشگاه ترکیه‌ای تبدیل شد که چنین اعتباری را دریافت می‌کند. علاوه‌ براین، دانشگاه مذکور توسط انجمن پیشرفته دانشکده‌ های بازرگانی دانشگاهی جهان (AACSB) و بنیاد اروپایی توسعه مدیریت (EFMD) به رسمیت شناخته شده است. به‌طورکلی باید گفت که با انتخاب این دانشگاه به‌عنوان مقصد تحصیلی خود می‌توانید مطمئن باشید که در حال تحصیل در یکی از برترین دانشگاه‌ های موجود در ترکیه هستید.

برنامه‌ های تحصیلی

دانشگاه اتیلیم طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، هنر و علوم، حقوق، مدیریت و اقتصاد ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای چهار دانشکده، دو مؤسسه تحقیقاتی و یک مدرسه حرفه‌ای است.

Atılım University برنامه‌ های تبادلی خاصی ارائه می‌‌کند که به دانشجویان اجازه می‌دهند تا در خارج از کشور تحصیل کنند و تجربیات ارزشمند بین‌ المللی را به دست آورند. اتیلیم با بیش از 100 دانشگاه در سراسر اروپا، آسیا و آمریکا شراکت تحصیلی دارد.

از بین دانشکده‌های مختلف موجود در این دانشگاه، دانشکده مهندسی آن از اعتبار بسیار مناسبی برخوردار است. اکثر فارغ‌ التحصیلان این دانشکده توانسته‌ اند موقعیت‌های شغلی فوق‌ العاده‌ای را در کشور ترکیه و یا در بین کشورهای اروپایی به دست بیاروند. همین موضوع باعث شده است تا تعداد متقاضیان تحصیل در این دانشکده بیشتر از سایر دانشکده‌های موجود در اتیلیم باشد.

برنامه‌ های تحصیلی

امکانات و زندگی در پردیس دانشگاه

پردیس کلی دانشگاه اتیلیم بیش از 250 هکتار را پوشش می‌دهد و امکانات پیشرفته‌ ای را برای دانشجویان فراهم کرده‌ است. این دانشگاه دارای کلاس‌ های درس، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مدرن مجهز به فناوری‌های پیشرفته است. آیتلیم همچنین دارای کتابخانه‌ها، امکانات ورزشی و مراکز دانشجویی ویژه‌ای است که تجربه‌ ای پرجنب‌ وجوش و پویا را برای کلیه دانشجویان ترکیه‌ای و مهاجران خارجی ایجاد می‌کنند.

دانشگاه اتیلیم دارای باشگاه‌ها و سازمان‌ های دانشجویی متعددی است که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا در فعالیت‌ های فوق‌ برنامه شرکت کنند و مهارت‌های خود را در خارج از کلاس به نمایش بگذارند. این دانشگاه همچنین میزبان رویدادهای فرهنگی و نمایشگاه‌هایی است که فرهنگ ترکی و بین‌ المللی را به مهاجران خارجی موجود در این دانشگاه ارائه می‌کنند.

هیئت علمی و تحقیقات

دانشگاه اتیلیم دارای هیئت علمی متنوع و پویا است که بسیاری از آن‌ها متخصصان برجسته جهانی در رشته‌های ویژه خود هستند. این دانشگاه متعهد به تعالی در تدریس و تحقیق است و بسیاری از دانشکده‌ های موجود در این موسسه آموزشی، تحقیقات پیشگامانه‌ ای را در زمینه‌های تخصصی منتشر کرده‌اند.

دانشگاه مذکور دارای چندین مرکز تحقیقاتی و مؤسسه‌هایی است که به زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، علوم محیطی، فناوری اطلاعات و آموزش ریاضی اختصاص دارند. مراکز تحقیقاتی فرصت‌هایی را برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی فراهم می‌کنند تا در تحقیقات پیشرفته و همکاری با صنعت و شرکای دولتی شرکت کنند.

رتبه‌ بندی

یکی از مهم‌ ترین پرسش‌ های کاربران در مورد دانشگاه اتیلیم، رتبه این دانشگاه در بین سایر دانشگاه‌ های خصوصی موجود در کشور ترکیه و همچنین رتبه جهانی این دانشگاه است. همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، رتبه این دانشگاه در بین کلیه دانشگاه‌ های ترکیه‌ ای اعم از خصوصی و دولتی، 68 است. این رتبه باتوجه‌ به مدت‌ زمان شروع فعالیت دانشگاه و همچنین تعداد کلی دانشجویان آن واقعاً خارق‌ العاده به نظر می‌رسد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ میلادی توانست به رتبه صدم در بین صد دانشگاه برتر در کل جهان دست یابد. در واقع باید گفت که مهم‌ ترین افتخار این دانشگاه نیز همین مورد محسوب می‌‌شود. در حال حاضر موسسات مختلفی در زمینه رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های جهان فعالیت می‌کنند؛ بنابراین به منظور تعیین رتبه جهانی باید یک میانگین کلی از نظر موسسات مختلف رتبه‌ بندی ارائه کنیم. باتوجه‌ به این مورد باید گفت که این دانشگاه در بین چهارصد دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد.

باتوجه‌به تلاش‌ های هیئت علمی دانشگاه اتیلیم این انتظار می‌رود که در سال‌های آینده رتبه کلی دانشگاه هم در بین دانشگاه‌های موجود در کشور ترکیه و هم از لحاظ جهانی بهتر شود. در واقع می‌توان امید داشت که حتی رتبه این دانشگاه در سال‌های بعدی در سطح کشور ترکیه تک رقمی شود.

مورد تأیید بودن

دانشگاه اتیلیم توسط وزارت علوم کشورمان به طور کامل تأیید شده است؛ بنابراین، می‌توانید خیال کاملاً راحتی از بابت مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه داشته باشید. مورد تأیید بودن مدرک این دانشگاه توسط وزارت علوم کشورمان بدان معناست که پس از بازگشت به کشور می‌توانید بدون مشکل خاصی مشغول به تدریس به‌عنوان استاد دانشگاه در موسسات آموزشی مختلف شوید.

شایان ذکر است که به‌طورکلی اعتبار مدارک دانشگاه‌های خارجی در کشور ما توسط دو مرکز اصلی یعنی وزرات علوم و همچنین وزرات بهداشت عنوان می‌شوند. دانشگاه‌هایی که دارای دانشکده پزشکی هستند باید توسط وزارت بهداشت نیز مورد تأیید قرار بگیرند تا دانشجویان فارغ‌ التحصیل از آن‌ها توانایی کار به‌عنوان پزشک در کشورمان را داشته باشند. ازآنجایی‌که اتیلیم دارای دانشکده پزشکی نیست، طبیعتاً‌ نیازی به بررسی مورد تأییدبودن این دانشگاه توسط وزارت بهداشت کشورمان وجود ندارد.

مورد تأیید بودن

شهریه دانشگاه

شهریه دانشگاه اتیلیم مانند سایر دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. البته، این موضوع باتوجه‌به امکانات بسیار زیادی این دانشگاه در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی کاملاً قابل قبول به نظر می‌رسد. به‌طورکلی باید گفت که هزینه شهریه شما در این دانشگاه بستگی به رشته تحصیلی خاصی دارد که در آن مشغول به تحصیل هستید.

شهریه متوسط برای اکثر رشته‌های موجود در این دانشگاه حدوداً چهل هزار لیر است. باید به این نکته اشاره کنیم که امکان افزایش این میزان شهریه به‌صورت سالیانه وجود دارد و به همین دلیل نمی‌‌توان یک نرخ دقیق را در این زمینه ارائه کرد. شهریه شما در این دانشگاه باید به‌صورت سالانه پرداخت شود.

هزینه شهریه تنها مربوط به هزینه شرکت در کلاس‌های مختلف رشته مدنظر شما است و هزینه‌های خوابگاه، خوراک و … باید به‌صورت جداگانه پرداخت شوند؛ بنابراین، جهت تحصیل در این دانشگاه باید چنین مواردی را نیز به طور کامل در نظر داشته باشید تا با مشکل خاصی در زمینه پرداخت هزینه‌های مذکور روبه‌رو نشوید.

 

آموزش دروس به زبان‌ های مختلف در اتیلیم

یکی از خصوصیات فوق‌العاده دانشگاه اتیلیم را می‌توان آموزش دروس مختلف به دو زبان انگلیسی و ترکی دانست. این ویژگی از مواردی به شمار می‌آيد که می‌توان تنها آن را در دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه مشاهده کرد. دلیل دیگر وجود این ویژگی، تعداد بسیار بالای دانشجویان خارجی موجود در این دانشگاه محسوب می‌شود.

البته، توجه داشته باشید که امکان تحصیل در همه رشته‌ها به زبان انگلیسی وجود ندارد. به‌ عنوان‌ مثال، رشته‌ حقوق این دانشگاه تنها به زبان ترکی به دانشجویان ارائه می‌شود. رشته‌های تخصصی خاصی همچون رشته‌های مهندسی معمولاً در زمره رشته‌هایی قرار می‌گیرند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌اند.

اگرچه می‌توانید با استفاده از مدارک مربوط به زبان انگلیسی در دانشگاه اتیلیم مشغول به تحصیل شوید، اما این موضوع از اهمیت یادگیری زبان ترکی کم نمی‌کند. در هر صورت شما در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستید و به همین دلیل باید با زبان ترکی نیز آشنایی داشته باشید. شما از این زبان به منظور تکمیل کلیه فرم‌های تحصیلی، ارتباط با سایر دانشجویان و انجام امور شخصی خود استفاده خواهید کرد.

خوشبختانه امکان شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی در این دانشگاه فراهم شده است؛ بنابراین، دانشجویان خارجی به‌صورت همزمان با تحصیل خود می‌توانند نسبت به یادگیری زبان ترکی در این دانشگاه اقدام کنند. البته، این دوره‌ها به نحوی برگزار می‌شوند که هیچ تداخلی با برنامه‌ تحصیلی دانشجویان وجود نداشته باشد.

مهاجرت تحصیلی ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه

مهاجرت تحصیلی ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. کشور ترکیه یکی از بهترین مقصدها برای افرادی است که قصد دارند در کشوری اقدام به تحصیل کنند که نزدیک به زادگاهشان، ایران، باشد

سخن آخر

اتیلیم یک مؤسسه پویا و نوآور به شمار می‌آيد که خود را به‌ عنوان یک مؤسسه آکادمیک و تحقیقاتی پیشرو در ترکیه تثبیت کرده است. اتیلیم از طریق تعهد به تعالی دانشگاهی، تحقیقات نوآورانه و همکاری بین‌ المللی، به مرکزی برای رشد تحقیقات علمی تبدیل شده است.

دانشجویان متنوع و اساتید برجسته دانشگاه اتیلیم همچنان در زمینه‌های مختلف پیشرو هستند و تأثیر قابل‌ توجهی در ترکیه و فراتر از آن بر جای می‌گذارند. شما نیز می‌توانید با کسب پذیرش از این دانشگاه خیال راحتی از بابت تحصیل در یکی از برترین موسسات آموزشی کشور ترکیه داشته باشید. اگر شما نیز قصد تحصیل در ترکیه را دارید دانشگاه اتیلم یکی از پیشنهادات خوب برای شما میتواند باشد.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

دانشگاه آتیلیم در کدام شهر قرار دارد؟
این دانشگاه در پایتخت کشور ترکیه، شهر آنکارا واقع شده و دسترسی خوبی به مرکز شهر آنکارا دارد
از چه راهی میتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید؟
اصلی ترین راه قبولی در آتیلیم شرکت در آزمون اس ای تی می باشد. همچنین شما می توانید از راه پذیرش بدون آزمون برای تحصیل در این دانشگاه اقدام نمایید. هر سال دانشگاه آتیلیم یک بار هم آزمون بورسیه برگزار می کند و شرکت کنندگان را براساس نمره ای که کسب کرده اند بورسیه می کند.
بورسیه داشگاه اتیلیم به چه صورت است؟
این دانشگاه هر سال یک بار اقدام به برگزاری آزمون بورسیه می کند که افراد شرکت کننده در آزمون را از 25 الی 100 درصد در پرداخت شهریه دانشگاه بورس می کند. آزمون مورد نظر کاملا به زبان ترکی است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای