مهاجرت خانوادگی به سوئد

مهاجرت خانوادگی به سوئد

مهاجرت خانوادگی به سوئد مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سوئد کشوری زیبا در شبه جزیره اسکاندیناوی و اروپای شمالی است که با کشورهای دانمارک، نروژ و فنلاند مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور زیبا استکهلم نام دارد و یکی از زیباترین پایتخت های اروپای شمالی به شمار می آید.

شرایطی رفاهی چون استاندارد بالای زندگی، سیستم بهداشتی عالی، سیستم آموزشی باکیفیت، رفاه اجتماعی، حمایت همه جانبه دولت از خانواده ها و … موجب شده امروزه این کشور یکی از اهداف اصلی متقاضیان، برای مهاجرت به صورت خانوادگی باشد. روش های مختلفی برای مهاجرت خانوادگی به سوئد وجود دارد که هر یک شرایط خاصی را می طلبد. برای آشنایی بیشتر با این روش ها پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط کلی مهاجرت خانوادگی به سوئد

قبل از آشنایی با روش های مهاجرت خانوادگی به سوئد بهتر از با قواعد کلی این کار آشنا شوید. مهاجرینی که قصد دارند سایر اعضای خانواده خود را به سوئد بیاورند باید شرایط خاصی داشته باشند. اولین و مهم ترین شرط برای انجام این کار داشتن مجوز اقامت است. به عبارت دیگر شما به عنوان فرد اصلی باید مجوز اقامت در سوئد را داشته باشید.

همسر(شریک زندگی) و فرزندان زیر ۱۸ سال، به عنوان اعضای اصلی خانواده در نظر گرفته می شوند. اگر خود شما زیر ۱۸ سال سن دارید، والدین شما به عنوان اعضای خانواده نزدیک محسوب می شوند.

این اجازه اقامت معمولا با توجه به مدت زمان مجوز متقاضی اصلی صادر می شود و در صورت اتمام اعتبار مجوز درخواست کننده، اقامت اعضای خانواده نیز به اتمام می رسد. اعضای خانواده شما پس از حداقل سه سال اقامت در سوئد می توانند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهند.

شرایط کلی مهاجرت خانوادگی به سوئد

مهاجرت خانوادگی به سوئد با ویزای تحصیلی

یکی از بهترین روش های مهاجرت خانوادگی به سوئد، تحصیل در این کشور است. همان طور که می دانید دانشگاه های سوئدی از اعتبار خوبی در جوامع بین المللی برخوردار هستند و با تحصیل در آن ها می توان مدارج علمی بالایی را طی کرد. ساکنین اتحادیه اروپا و سوئیس می توانند رایگان در این کشور تحصیل کنند اما اتباع خارجی ساکن در کشورهای دیگر به ویژه ایران باید برای تحصیل شهریه پرداخت کنند؛ اما این شهریه ارزش امکانات آموزشی عالی و جایگاه علمی بالای دانشگاه های این کشور را دارد.

برای دریافت ویزای تحصیل سوئد متقاضی ابتدا باید از یکی از دانشگاه های معتبر آن پذیرش بگیرد. شرایط گرفتن ویزای تحصیلی با توجه به رشته و مقطع مورد نظر می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی شما برای این کار به مدارک شناسایی هویتی، پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی دانشجویی، دانشنامه و ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی نیاز دارید.

خبر خوب برای دانشجویان بین المللی این است که امکان مهاجرت خانوادگی به سوئد برای آن ها وجود دارد. در واقع آن ها می توانند در صورت دریافت پذیرش، برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزای همراه کنند. البته از آنجایی که به واسطه ویزای تحصیلی مجوز اقامت موقت به شما داده می شود، همان طور که در پاراگراف قبل گفته، شما تنها می توانید برای اعضای نزدیک خانواده خود درخواست ویزای همراه کنید. به این ترتیب منظور از افراد نزدیک خانواده همسر و فرزندان شما هستند که کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند. البته در موارد استثنایی می توان برای فرزندان بالای ۱۸ سال نیز اجازه اقامت دریافت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع می توانید با وکلای مهاجرتی هرمس در ارتباط باشید.

مهاجرت خانوادگی به سوئد با ویزای تحصیلی

درواقع همسر و فرزندان شخصی که در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل است می توانند با استناد به قوانین مهاجرت خانوادگی به سوئد، تا زمان اتمام تحصیلات فرد مورد نظر در این کشور اقامت داشته باشند.

فرزندان فرد متقاضی می تواند به راحتی در مدارس این کشور به تحصیل مشغول شوند و در صورت ثبات نام در مدارس دولتی نیاز به پرداخت شهریه ندارند. همسر دانشجو نیز می تواند به صورت پاره وقت یا تمام وقت مشغول به کار شود و یا با گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شود. البته تنها در صورتی می تواند از این امکانات بهره ببرد که همسر او برای بیشتر از شش ماه اجازه اقامت و تحصیل در سوئد را داشته باشد.

مهاجرت خانوادگی به سوئد با ویزای کاری

روش دیگری که به کمک آن می توان به راحتی سایر اعضای خانواده را با خود به سوئد برد، گرفتن ویزای کاری است. البته هر نوع ویزای کاری این اجازه را به شما نمی دهد ولی در صورت پیدا کردن شغلی با مشخصاتی که در ادامه گفته می شود، می توانید برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت این کشور را دریافت کنید؛ اما قبل از آن باید برای خود درخواست مجوز کار و اقامت کنید.
برای اینکه بتوانید به عنوان یک نیروی کار حرفه ای وارد این کشور شوید، ابتدا باید شرایط ابتدایی و لازم را داشته باشید. به عنوان مثال شما باید در یک رشته یا حرفه خاص مهارت داشته باشید و این مهارت خود را با ارائه مدارک علمی و عملی ثابت کنید. قدم بعدی پیدا کردن یک موقعیت شغلی یا یک کارفرمای سوئدی است که به تخصص شما نیاز داشته باشد و برای حمایت مالی و استخدام شما اعلام آمادگی کند. ویزای کار این کشور معمولا برای یکسال صادر می شود و در صورت تداوم همکاری می توان آن را تمدید کرد.

مهاجرت خانوادگی به سوئد با ویزای کاری

بعد از دریافت ویزای کار و دریافت مجوز اقامت می توانید برای مهاجرت خانوادگی به سوئد اقدام کنید و برای اعضای نزدیک خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر بیست و یک سال خود نیز درخواست ویزا کنید. البته برای کاهش استرس و دغدغه های مهاجرت شما می توانید این کار همزمان با درخواست ویزای کار، شروع کنید و هر دو فرآیند را به صورت هم زمان پیش ببرید. در این صورت نیاز نیست مدت زمانی طولانی از خانواده دور بمانید و این موضوع در ابتدای مهاجرت بسیار مهم است.
یادتان باشد برای گرفتن ویزای همراه همسر شما باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد. قوانین این کشور اجازه ورود همسران کمتر از ۱۸ سال را نمی دهد. نکته بعدی این است که برای درخواست ویزای همراه باید ایمیلی به سفارت ارسال کنید و درخواست خود را به صورت الکترونیک اعلام کنید. در این پروسه باید مدارک خود و سایر اعضای خانواده را اسکن کرده برای افسران سفارت سوئد بفرستید. علاوه بر این لازم است فرمی مبنی بر ارائه درخواست پر کنید که برای دریافت آن باید هزینه پرداخت کنید.

معمولا سفارت از شما می خواهد مبلغ فرم های مربوط به مهاجرت خانوادگی به سوئد را با مستر کارت و به صورت یورو پرداخت کنید. در حال حاضر هزینه فرم ویزای همراه برای افراد بالای هجده سال ۱۴۰ یورو و برای افراد زیر هجده سال، ۷۰ یورو است.
در صورتی که این پروسه را با موفقیت پشت سر بگذارید می توانید به همراه اعضای خانواده و با در دست داشتن ویزای کاری وارد خاک سوئد شوید. فرزندان شما می توانند مانند فرزندان سایر شهروندان از امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی بهره ببرند. همسر شما نیز می تواند در این کشور مشغول به کار شود یا در صورت علاقه با قبولی در دانشگاه های سوئدی ادامه تحصیل دهد.

مهاجرت خانوادگی به سوئد به ویزای سرمایه گذاری

یکی دیگر از مطمئن ترین روش های مهاجرت خانوادگی به سوئد، سرمایه گذاری در این کشور است. سوئد نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی پیشرفته با آغوش باز از سرمایه گذاران خارجی که منفعت زیادی برای جامعه آن ها دارند، استقبال می کنند. اما سرمایه گذاری در یک کشور بیگانه که آشنایی چندانی با قوانین مالی و حقوقی آن نداریم ممکن است کمی ترسناک باشد. نگران نباشید می توانید این ترس و اضطراب خود را با کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی خبره برطرف کنید و سرمایه گذاری مطمئنی در این کشور اروپایی داشته باشید.

اما برای انتقال سرمایه به سوئد و گرفتن اقامت برای خود و سایر اعضای خانواده باید شرایط خاصی داشته باشید. اول از همه باید بدانید که امروزه روش های متفاوتی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد که محبوب ترین و پرطرفدارترین آن ها عبارتند از:

  • سرمایه‌گذاری با خرید سهام در سوئد
  • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در کشور سوئد
  • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در این کشور
  • سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در سوئد
  • سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در سوئد

البته همه روش های سرمایه گذاری گفته شده در بالا نمی تواند به دریافت اقامت دائم این کشور منجر شود اما روش خوبی برای شروع پروسه مهاجرت است. به عنوان مثال شما تنها با خرید ملک یا سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی سوئد نمی توانید انتظار دریافت اقامت دائم آن را داشته باشید. برای رسیدن به این هدف باید حتما یک منبع درآمد و شغل مناسب نیز در سوئد برای خود راه اندازی کنید.

محبوب ترین و پرطرفدارترین روش های سرمایه گذاری در سوئد

اما در صورت کارآفرینی یا ثبت شرکت در سوئد می توانید برای مهاجرت خانوادگی به سوئد نیز اقدام کنید و به راحتی اعضای خانواده خود را نیز به این کشور بیاورید و بعد از گذشت چند سال برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهید. البته کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور چندان راحت نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد. برای این منظور شما باید بیزینس پلن قوی و مناسبی داشته باشید که ثابت کند می تواند منافع زیادی برای سوئد به همراه داشته باشد. طرح کسب و کار نوشته شده ابتدا در سازمان های مربوطه بررسی می شود و در صورت وجود شرایط کافی و تایید شدن، اجازه اقامت دو ساله شما صادر خواهد شد.

در حال حاضر یک کارآفرین برای راه اندازی کسب و کار خود در این کشور به ۶۰۰ هزار کرون احتیاج دارد. مدیران شرکت نیز برای ثبت شرکت خود حداقل باید ۱۵۰ هزار کرون سرمایه گذاری کنند.

مهم ترین نکته سرمایه گذاری و مهاجرت خانوادگی به سوئد این است که، با استفاده از آن شما می توانید زندگی راحتی برای خود و اعضای خانواده ایجاد کنید. مانند روش های قبلی فرزندان شما اجازه دارند به صورت رایگان در مدارس دولتی سوئد تحصیل کنند اما در صورتی که مدارس غیر دولتی را انتخاب کنید، با توجه به قوانین مدرسه باید هزینه پرداخت کنید.

اما یادتان باشد همسر شما اجازه انجام فعالیت اقتصادی دیگری را در این کشور ندارد. شاید این تنها نکته منفی مهاجرت خانوادگی به سوئد از این طریق باشد.

در صورتی که شرکت و کسب و کار شما تا چهار سال در این کشور پابرجا باشد، می توانید برای خود و اعضای خانواده درخواست اقامت دائم کنید و بعد از شش سال پاسپورت معتبر این کشور را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای همراه

برای مهاجرت خانوادگی به سوئد در هر یک از روش های توضیح داده شده ممکن است به مدارک خاصی احتیاج داشته باشید. اما بیشتر این مدارک مشترک هستند. به این ترتیب می توان گفت مهمترین اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه در سوئد عبارتند از:

  • سند رسمی ازدواج
  • کپی پاسپورت همه اعضا خانواده (همسر و فرزندان)
  • شناسنامه فرزندان (نام والدین باید در شناسنامه ثبت شده باشد)

یکی از شروط اصلی دریافت ویزای همراه اثبات داشتن زندگی مشترک است. فرد متقاضی و همسرش باید حداقل ۶ ماه قبل از درخواست، با هم زندگی کرده باشند. به عبارت دیگر از شروع زندگی مشترک آن ها باید حداقل ۶ ماه گذشته باشد و طی این مدت هر دو، در یک آدرس مشخص کنار هم زندگی کرده باشند.

نکته دیگر این است که اگر نام پدر و مادر به صورت هم زمان در شناسنامه کودکان ثبت نشده باشد می توان با ارائه سایر اسناد دولتی این مشکل را برطرف کرد.

همچنین در صورتی که تنها یکی از والدین نسبت خونی با فرزند داشته باشد، رضایت والد اصلی نیز لازم است. البته اگر حضانت فرزند به صورت قانونی برعهده والدی باشد که قصد مهاجرت دارد با ارائه اسناد قانونی می تواند برای فرزند خود درخواست ویزا کند.

نکته مهم بعدی در مورد درخواست ویزای همراه برای فرزندان این است که اگر فرد درخواست کنند نسبت خونی با فرزند نداشته باشد باید علاوه بر پاسپورت، گواهی تولد و تمام مدارک مربوط به فرزندخواندگی، کودک را نیز ارائه کند.

خاطرتان باشد که تمامی این مدارک باید به زبان سوئدی یا انگلیسی ترجمه و به همراه مدارک اصلی برای مسئولین سفارت ارسال شوند.

 

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد

کشور سوئد پیشینه ی بلندی در زمینه ی مهاجرت دارد. سوئد کشوری پیشرفته در شمال اروپا بوده و یکی از مقاصد مهم مهاجرتی تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری است. این کشور سرد اسکاندیناویایی یکی از با ثبات ترین و امن ترین مناطق جهان را در اختیار داشته و از لحاظ شاخص های رفاه اجتماعی و سلامتی در بالاترین سطح قرار گرفته است.

سخن آخر

همان طور که در طول مقاله گفته شد روش های مختلفی برای مهاجرت خانوادگی به سوئد مانند اقدام از طریق ویزای تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری وجود دارد.

اگر قصد دارید از طریق یکی از روش های توضیح داده شده در مقاله برای خود و اعضای خانواده در کشور سوئد درخواست اقامت کنید، بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت خبره و کاربلد در این زمینه مشورت داشته باشید. این وکلا به شما کمک می کنند با توجه به شرایط خود بهتری روش مهاجرتی موجود را انتخاب کنید و در این صورت ریسک ریجتکی ویزا کمتر می شود.

برای این کار می توانید همین الان با مشاورین و وکلا تیم هرمس تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات مناسبی در اختیار شما قرار دهند. مجموعه هرمس اپلای با داشتن سال ها تجربه و صدها پرونده مهاجرتی موفق آماده همکاری و ساپورت شما عزیزان در تمام ساعات شبانه روز است و با پیگری فرآیند مهاجرتی شما، عبور از این مسیر را راحت تر می کند.

 مجموعه مهاجرتی هرمس اپلای مفتخر به ارائه خدمات مهاجرتی با بالاترین سطح استاندارد در سراسر ایران است.برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا می توان با ویزای تحصیلی برای مهاجرت خانوادگی به سوئد اقدام کرد؟
بله یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد امکان دریافت ویزای همراه برای اعضای نزدیک خانواده (همسر و فرزندان) است.
آیا می توان هم زمان با درخواست ویزای کاری، برای درخواست ویزای همراه هم اقدام کرد؟
بله، برای جلوگیری از اتلاف وقت می توانید هم زمان با ارائه مدارک برای درخواست ویزای کاری، مدارک مربوط به سایر اعضای خانواده را نیز برای سفارت ارسال کرده و درخواست ویزای همراه کنید.
هزینه درخواست ویزای همراه چقدر است ؟
در حال حاضر هزینه فرم درخواست ویزای همراه برای افراد بالای ۱۸ سال ۱۴۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال ۷۰ یورو است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
11 ماه قبل

سلام بنده۴۵سال سن دارم فوق دیپلم رنگ خودرو وبابیش از۲۰سال شغل مرتبط درشرکت خودروسازی سایپادارای ۲فرزنددختر ۱۴و۱۷ساله هستم برای ویزای کاری سوئدمیتوانم اقدام کنم؟

خانم میرخانی
پاسخ به  مجید
11 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
متاسفانه ما برای سوئد خدماتی نداریم.

مرضیه حسینی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
سوالی داشتم من می‌توانم پدرومادرم رو پذیرش کنم به کشور سوئد .من خودم ازدواجی به کشور سوئد آمدم .

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  مرضیه حسینی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله میتونید براشون دعوتنامه ارسال کنید .

کادر هرمس اپلای