کارت شانس آلمان

کارت شانس آلمان

در این مقاله به بررسی کارت شانس آلمان، تفاوت آن با ویزای جستجوی کار، سیستم امتیاز بندی و نکات مهم پیرامون آن پرداخته‌ایم. با هرمس اپلای همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

کارت شانس آلمان چیست و تفاوت آن با ویزای جستجوی کار

دولت آلمان دائما در تلاش است تا با فراهم کردن شرایط، نیروهای متخصص را از سرتاسر دنیا جذب کند تا بتواند صنایع خود را بیش از پیش، پیشرفت دهد. سابقا ورود به آلمان برای کار کردن برای شهروندان اتحادیه اروپا مجاز بود و آن‌ها می‌توانستند برای پیشرفت و ارتقاء فرصت‌های شغلی به آلمان مهاجرت کنند. دولت فدرال فعلی در تلاش است تا ورود به آلمان را برای سایر افراد از کشورهای دیگر نیز فراهم کند. طبق گفته‌های وزیر کار آلمان (هوبرتوس هایل)، کمبود نیروی متخصص در این کشور سبب شده تا دولت، استراتژی‌هایی را برای جذب نیرو به کار ببندد. کارت شانس آلمان فرصتی برای افراد است تا بتوانند به کشور آلمان مهاجرت کنند. این مسئله، شبیه یک معامله میان دولت آلمان و نیروهای متخصص است. داشتن کارت شانس، پس از گذشت 2 سال، اخذ اقامت دائم آلمان را هم، ممکن میکند.

کارت شانس آلمان چیست و تفاوت آن با ویزای جستجوی کار

تفاوت شانس کارت و ویزای جستجوی کار

ممکن است شما نیز همچون برخی افراد دیگر، کارت شانس را مشابه ویزای جستجوی کار بدانید؛ اما باید گفت که این‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند که می‌توانند بسیار چشم‌گیر و قابل توجه باشند. برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، داشتن مدرک دانشگاهی الزامی است؛ یعنی باید یک مدرک دانشگاهی در کشور خودتان دریافت کنید و پس از آن، ویزای جستجوی کار بگیرید تا برای پیدا کردن کار به آلمان سفر کنید. در کارت شانس آلمان به چنین چیزی نیاز نخواهید داشت و حتی با دیپلم فنی حرفه‌ای نیز می‌توانید کارت شانس را دریافت کنید.

مورد دیگری که در باب تفاوت‌های کارت فرصت و ویزای جستجوی کار می‌توان قید کرد، مدرک زبان است. زمانی که با ویزای جستجوی کار به آلمان بروید، نیازی به دانستن زبان آلمانی ندارید؛ اما یکی از شرایط دریافت کارت شانس آلمان، دانستن زبان است. از طرف دیگر، محدودیت سنی برای ویزای جستجوی کار تعریف نشده؛ این در حالی است که دولت آلمان به دنبال جذب نیروی جوان به واسطه کارت شانس است؛ بنابراین افراد متقاضی باید کمتر از ۳۵ سال سن داشته باشند. این‌ها مهم‌ترین تفاوت‌های کارت شانس و ویزای جستجوی کار برای آلمان هستند.

کارت شانس؛ استراتژی جدید آلمان برای جذب نیروی کار

همان طور که گفته شد، هدف از اجرای این برنامه، پیشبرد اهداف آلمان در صنایع پیشرفته خود است. نیروی کار در آلمان این روزها به سبب افزایش سن جمعیت و رو به پیری رفتن آن، رو به کاهش است و این مسئله می‌تواند تهدیدکننده صنایع آلمان باشد. با توجه به اینکه آلمان توان حمایت از افراد جدید و تأمین شرایط مطلوب زندگی برای آن‌ها را دارد، ضمن اهدای برخی امتیازات به مهاجرین و فراهم کردن فرصت شغلی برای آن‌ها، از توانایی و مهارتشان برای پیش‌برد صنعت خود استفاده می‌کند. این مسئله هم برای مهاجرین و هم برای دولت آلمان کاربردی و مناسب است. هر دو طرف معامله می‌توانند از این جریان سود ببرند.

 

سیستم امتیازبندی کارت شانس برای مهاجرت به آلمان

سیستم امتیازبندی کارت شانس آلمان، فهرستی از ویژگی‌هاست که باید تأیید شوند تا صلاحیت متقاضی برای مهاجرت اثبات شود. توجه داشته باشید که سیستم امتیازبندی مهر تأیید بر امکان ثبت‌نام شماست و به منزله آمادگی برای مهاجرت نیست. برای دریافت شانس کارت آلمان باید ثبت‌نام کنید و احتمالا محدودیت‌هایی هم برای تعداد مهاجرت در سال وجود خواهد داشت.
زمانی که برای دریافت کارت شانس آلمان و امتیازبندی به صورت آنلاین درخواست می‌دهید، باید شرح حالی از زندگی خود و نکات مهم قابل توجه آن ارائه دهید. چهار مورد اصلی وجود دارند که به نوعی جزو شروط دریافت کارت فرصت به حساب می‌آیند. این چهار مورد عبارت‌اند از:

• مدرک تحصیلی دانشگاهی یا مدرک مدرسه فنی (دیپلم فنی)
• سابقه کاری حداقل سه سال
• مهارت‌های زبان آلمانی در حدود سطح B1
• سن کمتر از 35 سال

اگر سه مورد از این چهار مورد را داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید. البته شرایط دیگری نیز برای این کار وجود دارد. برای مثال باید اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های زندگی در آلمان را خودتان پرداخت کنید. برای این منظور باید یک حساب مخصوص مسدودشده برای کارت شانس آلمان افتتاح کنید. از طرف دیگر، در صورتی که نتوانید ظرف مدت زمان مشخص کار پیدا کنید، باید به کشور خودتان برگردید.

شرایط دریافت کارت فرصت آلمان

 

سیستم امتیاز کارت شانس از چه زمانی فعال می‌شود؟

انتظار می‌رود امتیازدهی به متقاضیان در سال 2023 انجام شده و نخستین مهاجرت در اواخر سال 2023 انجام شود. برای آن که از اقدامات مرتبط با شانس کارت آلمان جا نمانید، بهتر است اخبار به‌روز این رویداد را دنبال کنید.

سیستم امتیاز کارت شانس از چه زمانی فعال می‌شود؟

محدودیت‌های شانس کارت آلمان

به طور کلی برای دریافت کارت فرصت آلمان محدودیت‌هایی وجود دارد که ممکن است با آن‌ها درگیر شوید. به برخی از این محدودیت‌ها در خلال متن اشاره شد. برای مثال شروطی که برای امتیازدهی لحاظ شده‌اند، عملا یک فیلتر برای جداسازی افراد واجد شرایط هستند که آن‌ها را از عموم افراد جدا می‌کنند. برای مثال اگر مدرک دانشگاهی یا دیپلم فنی نداشته باشید، امکان اقدام برای کارت فرصت آلمان برایتان وجود ندارد. البته این مسئله را می‌توان ظرف مدت زمان کوتاهی از طریق یکی از مؤسسات آموزش آزاد رفع کرد و با گذراندن دوره، دیپلم فنی را اتخاذ کرد. موارد دیگری از جمله سطح B1 زبان ممکن است مهم‌تر و سخت‌تر باشند. اگر قصد مهاجرت از طریق کارت شانس آلمان را دارید، حتما هر چه زودتر برای یادگیری زبان اقدام کنید. در این میان، مسئله محدودیت سنی مهم‌ترین محدودیتی است که هیچ راه‌حلی برای آن وجود ندارد.

مورد دیگری که می‌تواند در مهاجرت شما به آلمان تداخل ایجاد کند، محدودیتی است که در مورد تعداد مهاجرین وجود دارد. هر ساله عده مشخصی از متقاضیان می‌توانند به آلمان مهاجرت کنند؛ بنابراین حتی اگر واجد شرایط مهاجرت باشید، اما ظرفیت مهاجرت سال به پایان رسیده باشد، احتمالا باید تا سال بعد منتظر بمانید. نکته حائز اهمیت دیگری که قید کردن آن را لازم می‌دانیم این است که در مدت اقامت شما در آلمان برای جستجوی کار، تأمین هزینه‌ها و مخارج زندگی بر عهده خودتان است.

چگونگی ثبت درخواست برای دریافت کارت شانس

برای دریافت شانس کارت آلمان ابتدا باید در وب‌سایت به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید. پس از ثبت درخواست، اطلاعاتی از شما برای بررسی و امتیازدهی خواسته می‌شود. باید سعی کنید هر آنچه که در پذیرش شما تأثیرگذار است را لحاظ کنید. نوشتن چکیده‌ای از مهارت‌ها، قابلیت‌ها و سابقه کار با ادبیاتی مناسب، می‌تواند نقش مؤثری در پذیرش شما داشته باشد. پس از آن باید منتظر تأییدیه باشید. لازم به ذکر است که اگر سه مورد از چهار ویژگی گفته شده را داشته باشید، می‌توانید نظر ناظرین را جلب کنید. بهتر است پیش از آن که برای دریافت کارت فرصت اقدام کنید، تمامی جوانب را به خوبی بسنجید. اگر چه این روش می‌تواند تا حدودی کار را برایتان آسان کند، اما همچنان دشواری‌هایی در مسیر وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید. به هر میزان که اطلاعات بیشتر و تکمیلی داشته باشید، روند کار شما راحت‌تر پیش خواهد رفت.

چگونگی ثبت درخواست برای دریافت کارت شانس

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

در این مقاله به بررسی شرایط عمومی مهاجرت به آلمان و بهترین راه های آن برای ایرانیان می پردازیم. با ما همراه باشید.

سخن آخر

در این مقاله به کارت شانس آلمان، بایدها و نبایدهای این مسیر پرداختیم. شانس کارت می‌تواند فرصت خوبی برای مهاجرت به کشور صنعتی و پیشرفته آلمان باشد. برای ثبت‌نام دریافت کارت فرصت، بهتر است دائما اخبار را دنبال کنید و اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
کارت شانس آلمان چیست؟
کارت شانس آلمان فرصتی برای افراد است تا بتوانند به کشور آلمان مهاجرت کنند. این مسئله، شبیه یک معامله میان دولت آلمان و نیروهای متخصص است.
برای دریافت کارت شان آلمان چه شروطی مورد نیاز است؟
مدرک تحصیلی دانشگاهی یا مدرک مدرسه فنی (دیپلم فنی) • سابقه کاری حداقل سه سال • مهارت‌های زبان آلمانی در حدود سطح B1 • سن کمتر از ۳۵ سال
هدف از اجرای برنامه کارت شانس آلمان چیست؟
هدف پیشبرد اهداف آلمان در صنایع پیشرفته خود است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میلاد
3 ماه قبل

سلام

من 28 سالم هست

 مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران دارم

مدرک زبان ب1 دارم

مدرک آیلتس در سطح ب2 هم دارم

خانوادم همگی در آلمان هستن و پدرم در آلمان شاغل هستن

برای کارت شانس میتونم اقدام کنم؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  میلاد
2 ماه قبل

سلام میلاد عزیز وقتتون بخیر
کارت شانس هنوز اجرایی نشده اما در صورتی که رشته تحصیلی و سابقه کاریتون جزو لیست اعلام نیاز کشور آلمان باشد میتونید برای کاری آلمان و یا آوسبیلدونگ اقدام کنید.

زهرا
8 ماه قبل

سلام, آیا زمان ثبت نام , مدرک تحصیلی ترجمه شده به زبان آلمانی را باید با تاییدیه زب آلمان ارسال کنیم یا فقط ترجمه کافی است؟ و سوال دوم اینکه تمکن مالی باید از زمانی که در ایران هستیم مبلغ مورد نظر بلوکه شود؟

خانم میرخانی
پاسخ به  زهرا
7 ماه قبل

سلام زهرا عزیز وقتتون بخیر
زمانی که میخواید برای زاب مدرکی رو ارسال کنید
لازم نیست اصل مدرک ارسال بشه
ترجمه تایید شده مدارک برای ارسال به زاب کفایت میکنه
و برای المان از ایران لازم نیست پول بلوکه بشه ولی زمانی که میخواید تشریف ببرید سفارت برای صدور ویزا باید یه مدرکی داشته باشید برای تمکن مالی

محسن لارابی
10 ماه قبل

سلام. من ۴۲ سالمه و لیسانس مترجمی زبان آلمانی دارم.۱۲ سال هم بعنوان تهیه کننده رادیو فعالیت دارم.با شرایط من چه پیشنهادی دارید؟ممنون

خانم میرخانی
پاسخ به  محسن لارابی
10 ماه قبل

سلام روز بخیر
متاسفانه در این زمینه شغلی افری نداریم.

رامین نعمتی
1 سال قبل

سلام در خصوص کارت شانس اطلاعات تکمیلی میخواستم . من تا یک ماه آینده مدرک B2 را اخذ می کنم . 20 سال سابقه کار IT دارم و لیسانس کامپیوتر هستم اما سنم 42 سال هست

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  رامین نعمتی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
قانون کارت شانس تصویب شده اما اجرایی نشده هنوز اما به صورت کلی از 4 فاکتور اصلی اگر حداقل 3 مورد رو داشته باشید میتوانید اقدام کنید .

م.م
پاسخ به  کارشناس مهاجرت
9 ماه قبل

سلام ببخشید در مقاله گفتید حداکثر۳۵سال و البته بعضی میگن ۴۰سال میشه اقدام کرد ولی الان میگید ۳تا از فتکتور ها رو داشته باشید میشه.

خانم میرخانی
پاسخ به  م.م
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
متاسفانه هنوز کارت شانس آلمان اجرایی نشده
برای همین نمیتوان دقیق در این زمینه اطلاعات داد.

کادر هرمس اپلای