آزمون GRE

آزمون GRE

آزمون GRE یا Graduate Record Examination یک آزمون چندگزینه‌ای است که به‌طور آنلاین برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون گام مهمی در فرآیند درخواست و پذیرش تحصیلات تکمیلی در آمریکا، کانادا و برخی از دیگر کشورها به‌شمار می‌آید. همچنین دریافت نمره بالا در آزمون GRE تاثیر مستقیمی بر امکان اخذ بورسیه و ادامه تحصیل با هزینه‌های اندک دارد. این آزمون توسط مرکز آزمون ETS آمریکا ایجاد شده و اداره می‌شود. کمیته‌های پذیرش دانشگاه‌ها و همینطور کسب‌وکارها در کنار سوابق تحصیلی و موارد دیگر، به نمره GRE شما نگاه می‌کنند تا با میزان آمادگی شما را در زمینه‌های مختلف تحصیلات تکمیلی آشنا شوند. در این مطلب قصد داریم به آزمون GRE و بخش های مختلف آن نگاهی بیاندازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

مواد امتحانی آزمون GRE

آزمون GRE تسلط شما در زمینه‌های حساب، جبر، هندسه و تحلیل داده‌ها و همچنین واژگان در سطح دانشگاهی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. همچنین در این آزمون توانایی شما در تحلیل و ارزیابی مطالب نوشته‌شده، میزان تفکر انتقادی و حل مشکلات سنجیده می‌شود. نمره GRE شما در سه بخش گزارش می‌شود:

  • نگارش تحلیلی (Analytical Writing)
  • استدلال کلامی (Verbal Reasoning)
  • استدلال کمّی (Quantitative Reasoning)

مواد امتحانی آزمون GRE

این نمرات مربوط به بخش‌های زیر هستند: یک بخش برای ارزیابی مهارت‌های نوشتار تحلیلی؛ دو بخش برای استدلال کلامی؛ دو بخش برای استدلال کمی. علاوه بر این، یکی از بخش‌های زیر را نیز در آزمون GRE خواهید دید:

  • قسمت بدون امتیاز (ممکن است استدلال کلامی یا کمی باشد)
  • قسمت تحقیق (که برای اهداف تحقیقاتی ETS استفاده می‌شود)

بخش‌های استدلال کمی و استدلال کلامی هر کدام در مقیاس 130 تا 170 نمره‌گذاری می‌شوند. میانگین نمره برای بخش وربال 151 و برای بخش کوانت 153 است. ارزیابی نوشتار تحلیلی از 0 تا 6 و با فواصل نیم‌امتیازی نمره‌گذاری می‌شود. میانگین نمره این بخش از آزمون 4.0 است.

نوشتار تحلیلی چیست؟

ارزیابی نگارش تحلیلی یا بخش «انشا» توانایی شما را می‌سنجد که آیا می‌توانید افکار خود را طوری جمع‌وجور کنید تا به ایده‌ها و پرسش‌های پیچیده، به روشی واضح و مستدل پاسخ دهید یا نه. پاسخ به موضوعات جدید و ناآشنا و موفقیت در نوشتن تحلیلی می‌تواند تا حد زیادی تضمین‌کننده تدوین یک پایان‌نامه خوب باشد.

در طول این دو نوشتار جداگانه تحلیلی، از شما خواسته می‌شود یک مساله را تحلیل کنید و همینطور به تحلیل یک بحث و استدلال بپردازید. برای بخش تحلیل مساله، درباره یک موضوع عمومی، نظری می‌خوانید و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه پاسخگویی به موضوع موردنظر به شما داده می‌شود. برای تحلیل استدلال نیز باید یک بحث را طبق دستورالعمل‌های ارائه‌شده در نظر بگیرید.

نوشتار تحلیلی چیست؟

تعداد سوالات زمان پاسخگویی نوشتار تحلیلی محدوده نمره
دو موضوع جداگانه. یکی «تحلیل یک موضوع» و دیگری «تحلیل یک بحث». ۳۰ دقیقه برای هر موضوع؛ کلا ۶۰ دقیقه ۰ تا ۶

استدلال کلامی (وِربال) در آزمون GRE

بخش وربال GRE توانایی شما را در تجزیه و تحلیل مطالب نوشته‌شده و همچنین روابط بین اجزای جملات، از جمله مفاهیم کلمات می‌سنجد. سوالات بخش استدلال کلامی در چندین قالب ظاهر می‌شوند؛ از جمله تکمیل متن، معادل‌سازی جمله، و درک مطلب.

تکمیل متن (Text Completion)

سوالات تکمیل متن از شما می‌خواهند که برای تکمیل جملات، جای خالی را پر کنید. برخی از جملات یک جای خالی، برخی دو جای خالی و برخی سه جای خالی دارند که باید پر شوند. در هر بخش وربال تقریبا با شش مورد از این سوالات روبرو خواهید شد و باید هر کدام را در حدود 1 تا 1.5 دقیقه تکمیل کنید. برای تسلط بر این نوع سوالات، باید سطح دایره واژگان خود را بالا ببرید و همچنین مهارت خود را در استفاده از متن یا بخش‌هایی از جمله برای پیش‌بینی جاهای خالی ارتقا دهید. در این بخش نمره جزئی وجود ندارد؛ برای دریافت نمره این سوالات، باید به همه جاهای خالی پاسخ صحیح دهید.

معادل‌سازی جمله (Sentence Equivalence)

سوالات معادل‌سازی جملات از شما می خواهند که یک جای خالی را با دو گزینه پر کنید. بدین‌ترتیب دو جمله منسجم ایجاد می‌‌شود که از نظر معنی به‌طور منطقی مشابه هستند. تقریبا در هر بخش وربال با چهار سوال معادل‌سازی جمله روبرو خواهید شد. سعی کنید هر کدام از این سوالات را در حدود 1 دقیقه کامل کنید. مانند تکمیل متن، برای تسلط بر سوالات معادل‌سازی جمله نیز باید روی دایره واژگان خود و شناسایی سرنخ‌های متن کار کنید.

تعداد سوالات زمان پاسخگویی استدلال کلامی محدوده نمره
۶ سوال برای تکمیل متن

۴ سوال برای معادل جمله

۱۰ سوال برای درک مطلب

مجموعا ۲۰ سوال در هر بخش

۳۰ دقیقه برای هر تکلیف؛ مجموعا ۶۰ دقیقه ۱۳۰ تا ۱۷۰

درک مطلب (Reading Comprehension)

سوالات درک مطلب بر اساس متن‌های ارائه‌شده در یک یا چند پاراگراف است که توضیح یا استدلالی را در مورد یک موضوع ارائه می‌دهند. سوالات درک مطلب شما را ملزم به درک ایده‌های اصلی ارائه‌شده در متن می‌کنند. بدین‌ترتیب باید ساختار متن را به‌خوبی درک کنید و همچنین در مورد جزئیات متن به نتیجه‌گیری منطقی بپردازید. هر بخش از درک مطلب، شامل تقریبا 10 سوال است که هریک به پنج متن اشاره دارند و شما برای خواندن یک متن باید به طور متوسط 1 تا 3 دقیقه و برای هر سوال 1 دقیقه برای وقت بگذارید.

استدلال کمّی (Quant) در آزمون GRE

بخش استدلال کمی یاQuant  مهارت‌های کمّی پایه‌ای شما و همچنین توانایی‌تان در استدلال و حل مسایل با روش‌های کمی را می‌سنجد. سوالات این بخش شامل محاسبات پایه، جبر، هندسه و تحلیل داده‌ها است. این موضوعات معمولا در دبیرستان تدریس می‌شوند. لازم به ذکر است که مسایل مربوط به مثلثات، حساب دیفرانسیل و انتگرال، یا ریاضی در سطوح بالاتر در این آزمون مطرح نمی‌شوند. سوالات استدلال کمی در چندین قالب ظاهر می‌شوند:

مقایسه کمی (Quantitative Comparison)

سوالات مقایسه کمی از شما می‌خواهند که دو کمیت A و B را با هم مقایسه کنید و رابطه بین این دو را مشخص کنید. در هر بخش Quant، احتمالا 7 تا 8 مورد از این نوع سوال خواهید دید. برای تسلط بر این سوالات، بهتر است با فرمت گزینه‌های آن و روش‌های تستی که به جای محاسبه به شما امکان مقایسه را می‌دهد، آشنا باشید.

مقایسه کمی (Quantitative Comparison)

حل مساله (Problem Solving)

رایج‌ترین سوالات بخش حل مساله، سوالات استاندارد پنج‌گزینه‌ای هستند. این سوالات از شما می‌خواهند همه گزینه‌های درست را از لیست گزینه‌ها انتخاب کنید. برخی از سوالات نیز از شما می‌خواهند پاسخ خود را در یک کادر وارد کنید. برای تسلط بر سوالات حل مساله، لازم است با مفاهیم ریاضی و همچنین راهبردهای حل موثر مساله آشنایی داشته باشید.

همچنین تعداد انگشت‌شماری سوال (معمولا سه در هر بخش) وجود دارد که به یک یا چند نمودار اشاره دارند. توجه به این نکته مهم است که کسب اطلاعات درست از نمودارها، کلید پاسخ‌گویی به این سوال‌ها است.

تعداد سوالات زمان پاسخ‌گویی به استدلال کمّی محدوده نمره
۷ تا ۸ سوال مقایسه‌ای

۱۲ تا ۱۳ سوال حل مساله

محموعا ۲۰ سوال در هر بخش

۳۵ دقیقه برای هر بخش ۱۳۰ تا ۱۷۰
آزمــــــــون-الــــس

آزمون آلس (ALES)

ترکیه عضو معاهده بولونیا بوده و بر اساس این معاهده کیفیت آموزشی دانشگاه های ترکیه تفاوتی با بسیاری از کشورهای اروپایی ندارد.

سخن آخر

اگر برای مقاطع بالاتر از لیسانس قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی مانند آمریکا و کانادا را داشته باشید، داشتن نمره خوب آزمون معتبر GRE به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. در واقع نمره آزمون GRE تا حد زیادی تعیین‌کننده میزان شایستگی شما برای دریافت بورسیه و فاند است.

گروه هرمس اپلای در زمینه اعزام متقاضیان ادامه تحصیل به خارج از کشور، سابقه بسیار درخشانی دارد. ما در هرمس اپلای به شما کمک می‌کنیم تا در دانشگاه رویایی‌تان تحصیلات‌تان را ادامه دهید. برای تماس با ما کافی است از طریق یکی از کانال‌های ارتباطی ثبت شده در سایت با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آزمون GRE کی و کجا برگزار می‌شود؟
شما می‌توانید آزمون GRE کامپیوتری را هر 21 روز یک بار، تا پنج بار در هر دوره 12 ماهه (365 روز) امتحان بدهید. البته این امکان وجود دارد که برخی از مراکز برای آزمون پاییز که زمان بسیار محبوبی در بین متقاضیان است، خیلی زود پر شوند. آزمون GRE در هر ماه، چند بار در مراکز امتحانی ایران برگزار می‌شود. می‌توانید فهرست کاملی از مراکز آزمون، تاریخ آزمون و در دسترس بودن صندلی را در سایت ETS مشاهده کنید.
چه نمره‌ای برای آزمون GRE خوب است؟
برای پاسخ به این پرسش، بهتر است به الزامات یا نمره‌های حداقلی در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا کسب‌وکار موردنظرتان نگاهی داشته باشید. اگر بتوانید به میانگین نمره GRE متقاضیان پذیرفته‌شده قبلی دسترسی پیدا کنید، می‌توانید متوجه شوید که چه نمره‌ای می‌تواند برای شما یک مزیت رقابتی به ارمغان بیاورد.
آزمونGRE چقدر طول می‌کشد؟
آزمون GRE تقریبا چهار ساعت طول می‌کشد. البته یک استراحت کوتاه هم در خلال آن خواهید داشت. نکته مهم این است که به‌موقع در محل آزمون حضور داشته باشید و کاملا آماده باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای