ایسلند

ایسلند

ایسلند مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. در دهه‌های اخیر شمار زیادی از ایرانیان به کشورهای اسکاندیناوی مهاجرت کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا راه‌های مهاجرت به یکی دیگر از کشورهای این منطقه را بررسی کنیم. ایسلند که به عنوان سرزمین آتش و یخ نیز شناخته می‌شود، سالانه هزاران مهاجر را از اروپا و آمریکا می‌پذیرد. جای تعجب نیست. زیرا این کشور مملو از آبشارهای خیره‌کننده، یخچال‌های طبیعی دیدنی، مسیرهای پیاده‌روی فراوان و چشمه‌های طبیعی است که دوستداران طبیعت را از هر گوشه‌ای از جهان جذب می‌کند. البته جاذبه‌های این کشور تنها به مناظر آن محدود نیست. منطقه ریکیاویک به‌خاطر رویدادهای هنری پر جنب‌وجوش و زندگی شبانه‌اش از جاذبه‌های این کشور است. امنیت و آرامش دو مؤلفه مهم دیگری هستند که انگیزه مهاجرت به ایسلند برای بسیاری از افراد جهان می‌باشند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با ایسلند

کشور ایسلند در اقیانوس اطلس واقع شده و شامل یک جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک است. این کشور تا سال ابتدا بخشی از پادشاهی نروژ و بعد از آن، بخشی از پادشاهی دانمارک بود، اما در نهایت به استقلال دست یافت.

زبان ایسلندی دارای یک الگوی گفتاری نسبتاً منحصر به فرد در جهان است. این زبان یک شاخه نوردیک از زبان ژرمنی می‌باشد که با پسرعموهای اسکاندیناویایی خود، دانمارک، نروژ و سوئد متفاوت است. قدیمی‌ترین متون حفظ شده در ایسلند به سال ۱۱۰۰ بعد از میلاد باز می‌گردند.

آشنایی با ایسلند

اقتصاد ایسلند

از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸، اقتصاد ایسلند نه تنها خود را ترمیم کرد، بلکه به‌گونه‌ای رونق گرفت که هیچ‌کس انتظارش را نداشت. در مواجهه با بحران مالی، ایسلند برخلاف دیگر کشورها پیش رفت. مسئولین ایسلند سه بانک بزرگ کشور را ورشکسته اعلام کردند و بانکداران را به زندان انداختند. این کشور همچنین کنترل سرمایه، اقدامات ریاضتی و اصلاحات مالی شدیدی را اعمال کرد.

این وضعیت وخیم اقتصادی باعث شد تا بخش مالی ایسلند از نو شروع به کار کند. این شروع تازه، زمینه را برای یک اقتصاد ملی فراهم کرد؛ برنامه‌ای که کشور را نجات داد و آن را به سوی آینده‌ای روشن و مرفه سوق داد.

پس از گذراندن بحران مالی، این کشور به یک مرکز اروپایی برای فرهنگ، سفر و ماجراجویی تبدیل شده است. با چنین هجوم عظیمی از گردشگران، طبیعی به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها چنان با این کشور همراه شوند که خودشان به فکر مهاجرت به ایسلند باشند.

طبیعت ایسلند

از نظر زمین‌شناسی، “سرزمین یخ و آتش” یکی از جوان‌ترین کشورهای روی کره زمین است. این کشور سرشار از آتشفشان‌های فعال و خاموش، یخچال‌های طبیعی خیره‌کننده و مجموعه وسیعی از آبشارها و رودخانه‌های آبشاری می‌باشد. مردم اغلب از دیدن مناظر خارق‌العاده ایسلند شگفت‌زده می‌شوند. یکی از موارد شگفت‌انگیز این کشور، آب و هوای نسبتاً معتدل آن است. به لطف گلف استریم، این کشور از روزهای گرم و آفتابی بیشتری نسبت به آنچه اکثر مردم انتظار دارند، برخوردار می‌باشد، به خصوص از ماه می تا سپتامبر.

یکی از نکات قابل توجه برای مهاجرت به ایسلند، آب‌و‌هوای آن است. آب و هوای ایسلند به دلیل نوساناتش مشهور می‌باشد. ممکن است فرد در یک صبح روشن و آرام خانه را ترک کند و هنگام بازگشت در شب با کولاک و بادهای شدید مواجه شود.

به طور کلی، مردمان این کشور پاییز یا بهار را به رسمیت نمی‌شناسند و فصل‌های خود را به تابستان‌ها و زمستان‌های طولانی ساده می‌کنند. بسیاری از ایسلندی‌ها در طول تابستان، برای تنظیم الگوی خواب، پنجره‌های خود را سیاه می‌کنند. همچنین بسیاری از افراد به علت کمبود نور خورشید در ماه‌های زمستان، برای حفظ تعادل شیمیایی خود، ویتامین D مصرف می‌نمایند.

طبیعت ایسلند

خدمات بهداشتی در ایسلند

بیمه درمانی در این کشور تحت پوشش دولت است و افراد سهم خود را از طریق مالیات و هزینه خدمات پرداخت می‌کنند. بخش قابل توجهی از بودجه دولتی نیز روی خدمات بهداشتی متمرکز شده است. ایسلند بیشترین امید به زندگی را در اروپا دارد (۸۳ سال) که یک شاهکار ارزشمند می‌باشد.

شش بیمارستان منطقه‌ای و ۱۶ موسسه بهداشتی در ایسلند وجود دارد (اینها ممکن است کلینیک یا بیمارستان آموزشی باشند.) بیمه درمانی خصوصی در این کشور بسیار نادر است و هیچ بیمارستان خصوصی در اسیلند وجود ندارد.

امنیت در ایسلند

ایسلند از نظر امنیت شهرت بسیار خوبی دارد که نکته‌ای قابل توجه در مهاجرت به ایسلند می‌باشد. جنایت خشونت‌آمیز یک اتفاق فوق‌العاده نادر در این کشور است و معمولاً به‌ وجود آورنده آن گردشگران‌ هستند. این کشور در فهرست منتشر شده از سوی سازمان صلح جهانی در سال ۲۰۱۸، در رتبه اول جهان قرار گرفت.

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹، رویدادهای جنایی خشونت‌آمیز در این کشور هرگز بیش از ۱.۸ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر رخ نداده است. در ایالات متحده در مدت مشابه، این عدد بین ۵ تا ۵.۸ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر بوده است. از نظر آماری، ایسلند سومین کشوری می‌باشد که کمترین احتمال کشته شدن در آن وجود دارد.

رتبه تهدید تروریسم نیز در این کشور پایین می‌باشد. حتی در اوج بحران تروریسم، ثابت شده است که هیچ تهدیدی در این کشور وجود ندارد.

امنیت در ایسلند

جمعیت مهاجران در ایسلند

در سال ۲۰۰۰ تعداد اتباع خارجی در ایسلند ۷۲۷۱ نفر بود. این تعداد تا سال ۲۰۰۹ که ۲۴۳۷۹ خارجی در کشور زندگی می‌کردند، به طور پیوسته افزایش یافت. ایسلند در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ شاهد کاهش تعداد اتباع خارجی (به‌ویژه مردان) بود. اما پس از آن، این تعداد دوباره همراه با اقتصاد رشد پیدا کرد. در سال ۲۰۱۵، ۲۲۷۴۴ تبعه خارجی در این کشور زندگی می‌کردند.

 

زندگی در ایسلند به عنوان یک خارجی

غالب افرادی که به ایسلند مهاجرت کرده‌اند، از تصمیم خود پشیمان نشده‌اند و جمعیت اندک آن، حدود ۳۶۶۰۰۰ نفر، را امتیازی شگفت‌انگیز می‌دانند. اندازه نسبتاً کوچک ایسلند، زندگی اجتماعی را آسان‌تر می‌کند و پذیرش مهاجران را ممکن می‌سازد. در این کشور، از فشار زندگی رقابتی موجود در کشورهای پرجمعیت خبری نیست. البته این به معنای آن نیست که زندگی در ایسلند خالی از مشکلات خواهد بود. زمستان‌های طولانی، کمبود تنوع در برندها و رژیم غذایی سنگین مبتنی بر ماهی برای بسیاری افرادناخوشایند است. با این حال، در بیشتر موارد، جنبه‌های مثبت مهاجرت به ایسلند بر جنبه‌های منفی آن چیره می‌شوند.

قیمت اجاره خانه در ایسلند

اگر قصد دارید در ایسلند زندگی کنید، پایتخت این کشور ریکیاویک، انتخابی منطقی به نظر می‌رسد. ۷۰ درصد جمعیت این کشور در پایتخت زندگی می‌کنند که آن را به مرکز شهری و اقتصادی جزیره تبدیل کرده است. آکوریری دومین شهر بزرگ در شمال ایسلند می‌باشد. اما هر چه شهر کوچک‌تر می‌شود، فرصت‌های شغلی و اقامت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابند. بنابراین اگر بخواهید به ریکیاویک نقل‌مکان کنید، موقعیت بهتری برای یافتن شغل و آپارتمان دارید تا اینکه تصمیم بگیرید به مناطق کوچک‌تر؛ مثلاً به دهکده ماهیگیری دالویک بروید.

رقابت زیادی برای اقامت در ریکیاویک وجود دارد. زیرا یافتن مسکن در این شهر نسبت به جاهای دیگر کشور آسان‌تر است. در ایسلند مبلغ اجاره خانه به نسبت دیگر نقاط اروپا، زیاد می‌باشد. به عنوان مثال، اجاره یک آپارتمان دوخوابه در محله Midbaer در پایتخت، 1600 دلار است. این مبلغ در محله‌های دیگر 1450 دلار می‌باشد.اگرچه در نگاه اول هزینه‌های اجاره بسیار بالا به نظر می‌رسند، اما تفاوت قابل توجهی در قیمت ماهانه آب و برق وجود دارد. هزینه‌های برق، گرمایش و آب در این کشور به میزان قابل توجهی کمتر از نقاط دیگر اروپا است. همین امر در مجموع اجاره ماهانه را قابل‌تحمل‌تر می‌کند.

روش‌های مهاجرت به ایسلند

اگر شما یک شهروند غیر از اتحادیه اروپا هستید و می‌خواهید برای اقامت طولانی مدت در ایسلند درخواست دهید، این روند بسیار دشوار است اما غیرممکن نیست. برای این کار سه روش اصلی وجود دارد:

 • اول: دریافت اقامت از طریق اخذ مجوز کار.
 • دوم: مهاجرت به کشور ایسلند از طریق سرمایه‌گذاری.
 • سوم: اخذ ویزای دانشجویی و حضور در دانشگاه‌های ایسلند. این مسیر یک روش محبوب در بین جوانان است.

توجه داشته باشید که فقط قبل از سفر به این کشور می‌توانید برای مجوز کار اقدام کنید. زمانی که هم مجوز کار و هم مجوز اقامت شما تایید شود، اجازه خواهید داشت که وارد کشور ایسلند شوید.

مهاجرت به ایسلند از طریق مجوز کار

ایسلند ۹۹ درصد نرخ اشتغال دارد، آماری که به‌راستی افتخارآمیز است. به لطف جمعیت اندک، اقتصاد شکوفا و سطح بالای تحصیلات ساکنان، فرصت‌های شغلی در ایسلند به سرعت از ماهیگیری و کشاورزی دور شدند. امروزه نیز فرصت‌های شغلی این کشور تمامی مشاغل معمول در هر دموکراسی مدرن را در برمی‌گیرند.

ایسلند دارای بازار کار برای سرمایه‌داران، راهنمایان تور، سرآشپزهای حرفه‌ای، دانشمندان، هنرمندان، معلمان، کارگران ساختمانی، محققان، صنعتگران و دانشگاهیان است.

دریافت مجوز کار ایسلند دشوار است و قوانین آن، شهروندان منطقه اقتصادی اروپا را بر سایرین در اولویت قرار می‌دهند. متقاضی می‌تواند پس از ورود به ایسلند با ابراز مهارت‌های تخصصی، خود را اثبات کند.

انواع مجوزهای کار

در ادامه، ۳ نوع مجوز کار در دسترس برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا آمده است:

 • متخصصان واجد شرایط: از متقاضیان انتظار می‌رود که آموزش حرفه‌ای در سطح دانشگاه یا استاندارد فنی مورد تایید نهادهای ایسلندی داشته باشند. کار متقاضیان باید به یک حیطه کاری فاقد نیروی کار ایسلندی مرتبط باشد. همچنین متقاضی باید ثابت کند که می‌تواند این کار را بهتر از یک شهروند ایسلندی یا منطقه اقتصادی اروپا انجام دهد.
 • ورزشکاران: مربیان و ورزشکاران متعلق به یک باشگاه ورزشی ممکن است در انجمن ملی المپیک و ورزش ایسلند اجازه کار داشته باشند.
 • نیروی کار موقت: هنگامی که ایسلند در یک حوزه کاری، با کمبود نیروی کار مواجه شود، ممکن است مجوز کار برای برخی ارائه گردد. این مجوزها موقت می‌باشند و فقط یک بار قابل تمدید هستند. اداره کار ایسلند فهرستی از آژانس‌های کار موقت را ارائه می‌دهد.

روش‌های مهاجرت به ایسلند

مهاجرت به ایسلند از طریق سرمایه‌گذاری

اقتصاد در ایسلند رقابتی و رو به رشد است. در این کشور، دولت مشوق‌های مختلفی برای راه‌اندازی مشاغل و تجارت فراهم می‌کند. اقتصاد ایسلند متشکل از صنایع عمده مانند شیلات، کشتی‌سازی، تولید و بخش خدمات می‌باشد. این کشور در یکی از بالاترین سطوح آزادی اقتصادی جهان رتبه‌بندی شده است.

عنوان یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌ها در ایسلند، «سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» می‌باشد. این نوع سرمایه‌گذاری نیاز به حداقل  ۲۰۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری دارد و صنایع پیشنهادی آن به ترتیب زیر هستند:

 • مراکز داده (IT)
 • مواد شیمیایی
 • علوم زیستی
 • انرژی سبز
 • صید ماهی
 • مشاور املاک
 • گردشگری و تولید

نوع ویزای که برای این نوع مهاجرت سرمایه‌گذاری به ایسلند صادر می‌شود، از نوع ویزای تجاری C یا ویزای تجاری بلند مدت D به همراه مجوز اقامت موقت است. زمان پاسخ‌دهی به درخواست آن نیز یک ماه است و پس از 4 سال اقامت قانونی، امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کشور ایسلند، سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت است. به دلیل اینکه در این کشور بوروکراسی اداری آزاردهنده‌ای وجود ندارد، در مدت زمان کوتاهی روند آن طی خواهد شد.

مهاجرت به ایسلند از طریق تحصیل

مردم ایسلند برای سالیان متمادی از سیستم آموزشی عالی برخوردار بوده‌اند که باعث شهرت علمی این جزیره شده است. نظر دولت این می‌باشد که همه باید بدون توجه به جنسیت، محل سکونت، معلولیت، وضعیت مالی و مذهب، از تحصیلات یکسان برخوردار شوند. اکثریت قریب به اتفاق مراکز آموزشی در این کشور، دولتی هستند و توسط وزارت آموزش سازماندهی می‌شوند. به همین علت، مدارس خصوصی بسیار کمی در ایسلند وجود دارند.

دانشگاه‌ها

از هفت دانشگاه موجود در ایسلند، چهار دانشگاه دولتی و سه دانشگاه خصوصی هستند. بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایسلند، دانشگاه ریکیاویک و دانشگاه آکوریری هستند. دانشجویان بین‌المللی حدود ۵ درصد از کل دانشجویان ایسلند را تشکیل می‌دهند و دانشگاه‌های ایسلند عموماً مشتاق جذب دانشجویان بین‌المللی و تبادل دانشجو هستند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه‌ها از سیستم‌های پشتیبانی خوبی برای دانشجویان خارجی برخوردار هستند.

درخواست جهت تحصیل

مهاجرت به ایسلند از طریق تحصیل، ساده‌ترین راه برای افراد جهت مهاجرت به این کشور است. درخواست به دانشگاه‌های این کشور باید حداکثر تا فوریه هر سال ارسال شود. زمان دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌ها نیز ماه مارس یا آوریل است. پس از دریافت نامه پذیرش، می‌توانید از طریق اداره مهاجرت برای اخذ مجوز دانشجویی  اقدام کنید.

اخذ درخواست ویزای دانشجویی مستلزم ارائه صورت حساب بانکی و بررسی سوابق فرد توسط اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده است. این ویزای دانشجویی شش ماه اعتبار دارد و باید هر ترم برای تمدید درخواست داده شود، مگر اینکه در مقطع دکتری در حال تحصیل باشید.

مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج

به منظور مهاجرت به کشور ایسلند از طریق ازدواج، فرد بالای ۱۸ سال باید با فردی که ملیت ایسلندی دارد، ازدواج کند. برای این ازدواج باید شاهد وجود داشته باشد و ۲ سال از آن گذشته باشد. داشتن شرایط مالی مناسب جهت تامین هزینه‌های زندگی نیز برای اعطای اقامت بررسی می‌شود.

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که اگر همراه با توان مالی، تحقیق، دریافت مشاوره و برنامه‌ریزی صحیح باشد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف میل به مهاجرت داشته باشند اما نسبت به امور و مراحل آن آشنایی نداشته باشند.

سخن آخر

هر ساله بازدیدکنندگان زیادی وارد ایسلند می‌شوند تا از این کشور زیبا بازدید نمایند. همچنین افراد زیادی هر ساله به ایسلند مهاجرت می‌کنند. این کشور جزیره‌ای با وجود کوچکی وسعت، تاثیر بین‌المللی زیادی بر جهان گذاشته است. به طور قطع، شناخت دقیق از روش‌های مهاجرت به ایسلند، تاثیر زیادی بر مهاجرت راحت‌تر و آسان‌تر به این کشور خواهد داشت. برای بررسی بهترین راه‌های مهاجرت به ایسلند می‌توانید از کارشناسان هرمس اپلای کمک بگیرید. متخصصین مهاجرت هرمس اپلای با در نظرگرفتن شرایط و اهداف شما، مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت را پیش روی شما قرار خواهند داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه زندگی در ایسلند برای یک فرد مجرد چه قدر است؟
هزینه زندگی در ایسلند برای یک فرد مجرد، چیزی در حدود ۱۶۰۰ دلار است.
ساده‌ترین روش دریافت اقامت در ایسلند کدام است؟
ساده‌ترین روش دریافت اقامت این کشور، دریافت ویزای تحصیلی است.
آیا در ایسلند اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری ممکن است؟
بله. هم از طریق ثبت شرکت و هم از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان اقامت این کشور را اخذ کرد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای