مهاجرت به صربستان

برای مهاجرت به صربستان آماده‌اید؟

یکی از کشورهایی که از سال ۲۰۱۴، در ردیف کشورهای مقصد برای مهاجران محسوب می‌شود، کشور صربستان است. دلیل این امر نیز تلاش صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا می‌تواند باشد. مسئله‌ای که می‌تواند چشم اندازی روشن برای مهاجرت به صربستان محسوب شود.

پاسپورت صربستان در حال حاضر رتبه ۳۵ را در میان پاسپورت‌های جهان دارد. این بدان معنی است که با داشتن این پاسپورت می‌توانید به ۱۴۰ کشور بدون ویزا سفر کنید. اما فراموش نکنید بااین‌حال که چشم‌انداز پیش رو نشان می‌دهد که صربستان تا سال ۲۰۲۵ عضو اتحادیه اروپا خواهد شد، اما این دلیل نمی‌شود ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را نادیده بگیرید. اگر شما هم علاقه‌مند به زندگی و اقامت در این کشور هستید، با ما همراه باشید تا از زوایای آن شما را آگاه کنیم.

 

برای-مهاجرت-به-صربستان-آماده_اید؟
برای مهاجرت به صربستان آماده‌اید؟
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

صربستان، اروپای کوچک

شاید اطلاعات چندانی در زمینه کشور صربستان نداشته باشید. ولی اگر با امکانات گردشگری این کشور آشنا شوید، به‌خوبی می‌توانید دریابید که چرا برخی علاقه‌مند به مهاجرت به صربستان هستند. صربستان از آن دست کشورهایی است که هزینه زندگی در آن کم است. این گزینه‌ای است که به‌تنهایی می‌تواند بسیاری از افراد را برای مهاجرت، مجاب کند.

اما کیفیت زندگی زمانی مطلوب‌تر می‌شود که بدانید هزینه‌های جانبی زندگی نیز، نسبت به بسیاری دیگر از کشورها بسیار پایین‌تر است. از نظر جغرافیایی، صربستان کشوری دارای زیبایی‌های طبیعی است. اما اگر این گزینه خیلی مد نظرتان نیست، شاید بتوانید باتوجه‌به بازار پر رونق املاک و مستغلات، ترغیب به اقامت در این کشور شوید.

درست است که صربستان کشوری توسعه یافته نیست، ولی چون روند صعودی رشد و توسعه را طی می‌کند، سرمایه‌گذاران بسیاری را به سمت خود کشانده است. سرمایه‌گذاران و مشتریان خارجی، تلاش می‌کنند تا گوی سبقت را از دست یکدیگر بربایند.

از طرف دیگر اگر اهل فعالیت‌های اقتصادی باشید هم باید بدانید که این کشور، به‌واسطه حذف مالیات در معاهدات با بیش از ۶۰ کشور تلاش می‌کند سرمایه‌گذاران بیش¬تری را به کشور خود جلب کند. آیا هنوز هم در این مورد که صربستان کشوری مناسب برای مهاجرت است شک دارید؟

صربستان، اروپای کوچک

از صربستان به کجا برویم؟

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد صربستان را برای اقامت انتخاب می‌کنند، این است که صربستان، حد واسط رسیدن به کشورهای اروپایی است. این بدان دلیل است که صربستان دارای مرز مشترک با کرواسی، یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است. بسیاری از افرادی که تصمیم دارند با عبور از مسیری که به‌اصطلاح مسیر بالکان نام دارد به اروپای غربی مهاجرت کنند، در مسیر از کشور صربستان باید عبور کنند. شاید به همین دلیل بسیاری از افراد در این کشور ماندگار شده و به‌عنوان مهاجر و پناهنده در آن اقامت می‌کنند.

از طرفی همین مرز مشترک صربستان با کرواسی باعث شده تا صربستان تلاش کند در زمره کشورهای اتحادیه اروپا قرار گیرد. این تلاش که قرار است سال ۲۰۲۵ به ثمر بنشیند، باعث شده تا برخی تصمیم به اخذ اقامت دائم این کشور را به دست آورند. درصورتی‌که این کشور بتواند به خواسته خود برسد، ویزای این کشور جزو ویزای شنگن محسوب می‌شود و دارندگان آن با یک تیر چندین نشان زده‌اند.

کدام پاسپورت مناسب من است؟

اگر تصمیم دارید که برای مدتی در صربستان بمانید، باید تعیین کنید که این مدت چه زمانی خواهد بود. برای اقامت ۳ ماه بهتر است ویزای موقت دریافت کنید. اما باید ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود به صربستان، حتماً خود را به اداره پلیس معرفی کنید. چنانچه در این مدت شما در هتل یا محلی مانند خوابگاه اقامت کنید، این کار توسط خود مکان انجام می‌شود.

اگر قرار است بیش از سه ماه بمانید، تنها در صورتی اجازه خواهید داشت که یکی از شرایطی را که در ادامه ذکر می‌شود دارا باشید. بیش‌ترین زمانی که به شما ویزا داده می‌شود، یک سال است. تنها در صورت ازدواج کردن با یک فرد صرب یا هم‌خانه بودن با یک فرد صرب برای مدت سه سال است که می‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

درهرصورت فراموش نکنید که برای دریافت ویزای کشور صربستان، نیاز به صبر زیادی است چون به همین سادگی به شما ویزای اقامت داده نخواهد شد.

کدام پاسپورت مناسب من است؟

چگونه پاسپورت صربستان را به دست آوریم؟

اگر تصمیم دارید تا مجوز اقامت دریافت کنید، باید یکی از دلایل زیر را دارا باشید تا دولت صربستان به شما اجازه سکونت در این کشور را بدهد:

 • یکی از دلایلی که دولت صربستان به شما اجازه می‌دهد در این کشور سکونت کنید، داشتن قرارداد کاری است. می‌توانید در نهادی در این کشور استخدام شوید یا خودتان به‌عنوان کارآفرین در آن شروع به کار کنید.
 • اگر برای اموری مانند آموزش، امور حرفه‌ای یا تخصصی تصمیم دارید که ساکن این کشور شوید، کافی است تا گواهی ثبت‌نام خود را به دولت تسلیم کنید. می‌توانید خودتان نیز در این کشور اقدام به افتتاح مرکز آموزش کرده و با بردن گواهی ثبت این مسئله را تأیید نمایید.
 • اگر یکی از زوجین دارای تابعیت کشور صربستان باشد، می‌تواند برای اقامت زوج دیگر اقدام نماید
 • می‌توانید به‌منظور ارائه خدمات مذهبی، مانند تبلیغ یا مواردی ازاین‌دست، البته با داشتن نامه‌ای از طرف کلیسا یا ارگان مذهبی دیگر، اقدام به دریافت مجوز دائم برای اقامت و مهاجرت به صربستان کنید.
 • اگر دارای بیماری هستید که تمایل دارید در این کشور درمان شوید، یا تصمیم دارد که مرکز مراقبت‌های سلامتی یا بیمارستانی را در این کشور ثبت کنید، جزو مواردی محسوب می‌شوید که دولت صربستان به شما اجازه اقامت را می‌دهد.
 • اگر هیچ‌کدام از راه‌های گفته شده شامل شما نمی‌شود، نگران نشوید. می‌توانید اقامت این کشور را از راه خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات به دست آورید.

 

چگونه پاسپورت صربستان را به دست آوریم؟

برای اقامت در صربستان، این نکات را فراموش نکنید!

برای این که بتوانید به‌راحتی در صربستان زندگی کنید، یادگیری زبان شما را یک گام به‌پیش می‌راند. درست است که با یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید امورات خود را بگذرانید، اما اگر اندکی زبان اصلی آنجا یعنی سیریک را یاد بگیرید اعتمادبه‌نفس بیش‌تری خواهید یافت. از طرفی ساکنان آنجا بهتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند.

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند این است که قبل از رفتن به این کشور، مکانی را برای سکونت اجاره کنید. اینترنت این روزها همه امور را راحت کرده است.

بلگراد و صربستان هم از این امر مستثنا نیستند. برای اینکه بتوانید به‌راحتی امور مربوط به اقامت را پیگیری کنید بهتر است از قبل منزلی را اجاره نمایید.یک نکته را حتما مد نظر داشته باشید. بهتر است اگر بدون اشتغال در جایی اقدام به مهاجرت به صربستان می‌کنید در جریان باشید مشاغلی که برای انگلیسی‌زبانان وجود دارد، از دستمزد بالایی برخوردار نیست. تلاش کنید پیش از رفتن شغلی را متناسب خود و نیاز خود دست‌وپا کنید.

از طرفی در جریان باشید جوانان شهروند صربستانی، خود به‌سختی می‌توانند شغلی را برای خود دست‌وپا کنند. پس بهتر است حتماً قبل از رفتن و اقدام به مهاجرت به صربستان بدانید از چه طریقی قرار است امرارمعاش کنید.فراموش نکنید که اگر به دود سیگار حساسیت دارید، صربستان اصلا مناسب شما نیست. در واقع یکی از بیش ترین کشورهایی که دخانیات در آن مصرف می‌شود، صربستان است. صربستان بهشت افراد سیگاری است. بر خلاف شایعاتی که در این زمینه وجود دارد، در صربستان کشیدن سیگار غدغن نیست.

این شایعات از سال‌ها پیش بر اساس قانونی در صربستان به وجود آمده است. اما پس از مدتی دولت صربستان متوجه شد که نمی‌تواند با این امر مخالفت کند. اکنون صربستان بهشت افراد سیگاری است.

و نکته آخر اینکه تابستان‌های بسیار گرم و در عوض زمستان‌های بسیار سرد این کشور، زبانزد است. پس اگر تحمل گرمای بسیار یا سرمای زیاد را ندارید، کمی در انتخاب کشور مقصد خود تجدیدنظر کنید.

برای اقامت در صربستان، این نکات را فراموش نکنید!

کارآفرینی کنید، مجوز اقامت دریافت کنید

اگر تمایل دارید از طریق کارآفرینی یا تأسیس شرکت مجوز اقامت دریافت کنید، دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری در صربستان ندارید. تنها کافی است مدرکی ارائه کنید که نشان دهد شما می‌توانید از پس مخارج زندگی خود در صربستان برآیید. نکته جالب آن این است که حتی می‌توانید شرکتی تأسیس کنید که تنها کارمندش خودتان هستید.

در واقع تأسیس شرکت و این روش دریافت اقامت، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای سهولت در امر مهاجرت به صربستان محسوب می‌شود. برخلاف سایر روش‌ها، دیگر نیازی نیست که در زمان اقدام برای دریافت مجوز، به طور دائم در صربستان حضور داشته باشید. کافی است تنها سالی ۲ بار به صربستان سفر کنید. از طرفی مطمئن باشید تنها در عرض ۳۰ روز می‌توانید اقامت خود را به‌سادگی دریافت کنید.

صربستان یکی از کشورهایی است که برای سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مطلوب محسوب می‌شود. دلیل این امر نیز سیستم‌های مطلوب مالیاتی است که برای شرکت یا شخص در نظر گرفته شده است. این موارد، تأسیس شرکت و به دنبال آن دریافت اقامت را بسیار تسهیل می‌کند.

نکته قابل‌توجه دیگر این است که چنانچه در کشور خود شرکتی داشته باشید نیز می‌توانید پس از مهاجرت به صربستان شرکت خود را به این کشور منتقل نمایید. تنها کافی است تا شرکت خود را در کشوری که در آن ثبت شده، لغو کنید. پس از آن ملزم به تکمیل مدارکی هستید که نشان دهد شما با رعایت قوانین موجود در صربستان، خواهان انتقال شرکت به این کشور هستید. بااین‌حال به دلیل پیچیدگی این کار، ما پیشنهاد می‌کنیم تا از وکلای خبره در این زمینه کمک بگیرید.

کارآفرینی کنید، مجوز اقامت دریافت کنید

ویزای موقت صربستان

اگر شما هم خواهان ویزای موقت برای مهاجرت به صربستان هستید، باید بدانید که ویزای موقت برای بیش از ۹۰ روز صادر می‌شود. اما فراموش نکنید که نمی‌توانید از کشور خودتان یا جایی خارج از صربستان این درخواست را ارسال کنید. شما تنها زمانی می‌توانید تقاضای این ویزا را داشته باشید که بتوانید اقامت خود را ثابت کنید. از طرفی همان‌طور که پیش‌ازاین نیز ذکر کردیم باید به پلیس محلی درخواست خود را ارائه کنید.

ویزای موقت صربستان

ویزای دائم صربستان

ویزای دائم زمانی صادر می‌شود که شما ۵ سال مداوم دارای اقامت موقت بوده باشید. در این شرایط می‌توانید اقدام به دریافت ویزای مهاجرت به صربستان کنید.

پیش‌ازاین نیز ذکر کردیم که ازدواج با یک فرد صرب می‌تواند شما را یک گام به جلو پیش ببرد. اما اگر فردی از اقوام شما صرب باشد نیز یکی از گزینه‌های خوب برای دریافت ویزای موقت هستید.

مدارکی که برای دریافت مجوز اقامت دائم نیاز است به شرح زیر است:

 • فرم درخواست ویزا
 • مدارک تحصیلی
 • کپی شناسنامه
 • کپی پاسپورت همراه با اقامت موقت
 • در صورت ازدواج با فرد صرب، مدرکی که بتواند این ادعا را تثبیت کند.
 • اثبات این مطلب که می‌توانید مخارج زندگی خود را تأمین کنید.
 • گواهی پزشکی که توسط پزشک معتمد دولت صربستان صادر شده باشد.

 

ویزای دائم صربستان

چه جزئیاتی زندگی در صربستان را تسهیل می‌کند؟

درست از لحظه‌ای که وارد کشور صربستان شدید، موظف به احترام و رعایت قوانین هستید. از گواهینامه بین‌المللی خود تا یک سال می‌توانید استفاده کنید، ولی حق بیمه‌ای که در کشور خود پرداخته‌اید دیگر اعتباری ندارد. اما اگر مشکلی برای شما به وجود آید، خدمات اورژانس کاملاً رایگان خواهد بود.

چه جزئیاتی زندگی در صربستان را تسهیل می‌کند؟

خانه‌ای در کشور صربستان

این روزها بازار املاک و مستغلات همه‌جا پر رونق است. صربستان هم از این قاعده مستثنا نیست. خرید ملک در این بازار به اندازه‌ای جذاب است که بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی تمایل دارند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. بااین‌حال، خرید ملک برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌سادگی شهروندان صرب نیست.اتباع کشورهای دیگر تنها از طریق دو نوع انتقال می‌توانند اقدام به خرید ملک کنند.

یکی از این دو نوع انتقال به‌نوعی اطلاق می‌شود که در طی اقامت و زندگی فرد در صربستان انجام می‌شود‌. اما نوع دیگر معادل ارثیه در ایران است که پس از پایان عمر فرد انجام می‌شود. در هر دو حالت شرط اصلی تقابل میان کشور صربستان و کشور شما است. توافقنامه‌ای که در زمینه خرید املاک و مستغلات میان دو کشور منعقد شده و به اتباع کشور دوم اجازه این انتقال داده می‌شود. لازم به ذکر است ایران یکی از این کشورها است.

از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان اقامت کشور صربستان را کسب کرد

هزینه زندگی در صربستان

به‌عنوان فردی که تقاضای مهاجرت به کشورهای اتحادیه اروپا را دارید، کشور صربستان می‌تواند یکی از انتخاب‌های متفاوت و جذاب برای شما باشد. شهر بلگراد و کشور صربستان یکی از مناطق بسیار زیبای اتحادیه اروپا هستند که دارای مقاصد گردشگری و معماری‌های منحصربه‌فرد خود هستند. در این مقاله قصد داریم برای افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت زندگی در این کشور هستند، هزینه زندگی در صربستان را موردبررسی قرار دهیم.

جمع بندی

کشور صربستان، با مرکزیت بلگراد، یکی از کشورهایی است که مرز مشترکی با اروپا دارد. صربستان به‌واسطه مرز مشترکی که با کرواسی دارد از سال ۲۰۱۴ تلاش کرده است تا به عضویت اتحادیه اروپا درآید. همین امر باعث شده تا صربستان تبدیل به یکی از کشورهایی شود که مقصد بسیاری از مهاجران و پناه‌جویان است.

از طرفی چون این کشور در مسیر رسیدن به اروپای غربی است، بسیاری از افراد برای رسیدن به اروپا از این کشور عبور می‌کنند. بسته به این‌که شما خواهان کدام نوع ویزا هستید می‌توانید اقدام کنید. تنها در جریان باشید که این روند ممکن است کمی به طول بیانجامد. پس صبر کنید و منتظر دریافت اقامت برای مهاجرت به صربستان باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چرا صربستان برای فعالیت های اقتصادی مناسب است؟
درست است که صربستان کشوری توسعه یافته نیست، ولی چون روند صعودی رشد و توسعه را طی می‌کند، سرمایه‌گذاران بسیاری را به سمت خود کشانده است. این کشور، به‌واسطه حذف مالیات در معاهدات با بیش از ۶۰ کشور تلاش می‌کند سرمایه‌گذاران بیش تری را به کشور خود جلب کند.
آب و هوای کشور صربستان به چه صورت است؟
تابستان‌های بسیار گرم و در عوض زمستان‌های بسیار سرد این کشور، زبانزد است.
ویزای دائم صربستان در چه صورتی صادر میشود؟
ویزای دائم زمانی صادر می‌شود که شما ۵ سال مداوم دارای اقامت موقت بوده باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای