دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان

لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید آلمان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، باید دانشگاه های معتبر ایران در آلمان را بشناسند تا در تایید مدارک خود به مشکل برنخورند. دانشگاه های مورد تایید آلمان، دانشگاه‌هایی می‌باشند که مدارک تحصیلی آنها توسط وزارت علوم آلمان مورد تایید قرار گرفته است. ما در این بخش لیست دانشگاه‌های ایرانی مورد تایید آلمان را برای شما بررسی می‌کنیم، تا در مسیر اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان با چالشی مواجه نشوید، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با دانشگاه‌های ایرانی

کشور آلمان از جمله کشورهای پیشرفته و بزرگی است که می‌تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی در نظر گرفته شود. وجود دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌های تحصیل بسیار پایین، سیستم آموزشی حرفه‌ای، امکانات رفاهی و اجتماعی و… تنها بخشی از مزایای تحصیل در کشور آلمان هستند. یکی از شرایطی که برای ادامه تحصیل در کشور آلمان وجود دارد، این است که فرد در مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاهی مورد تایید این کشور، تحصیل کرده باشد.

به بیان دیگر، شما تنها در صورتی می‌توانید مدارک تحصیلی خودتان را در این کشور تایید کنید که آن‌ها را از یکی ازدانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان دریافت کرده باشید. حال اگر قصد ادامه تحصیل دارید و یا می‌خواهید مدارک خودتان را برای دریافت یک موقعیت شغلی در کشور آلمان ارائه کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ببینید آیا دانشگاه محل تحصیل شما، جزو دانشگاه‌هایی است که کشور آلمان آن را تایید می‌کند، یا خیر.

بخشی از مزایای تحصیل در آلمان

نحوه ارزیابی و تایید دانشگاه‌های ایرانی در آلمان

باید بدانید که امروزه تمامی کشورها فاکتورهایی را در نظر دارند که با تکیه‌ بر آن‌ها می‌توانند مؤسسه‌های آموزش عالی سایر کشورها را تایید کنند. این فاکتورها کاملاً در راستای اهداف علمی و آموزشی کشورها بوده و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. این کشور نیز فاکتورهای به‌خصوصی را برای اعتباربخشی به مؤسسه‌های آموزشی ایران در نظر گرفته است و طبق این فاکتورها، اقدام به دسته‌بندی‌کردن مؤسسه‌های آموزشی کرده است.

حال شاید برای شما هم این سؤال ایجاد شده باشد که می‌توان پی برد که آیا دانشگاه محل تحصیل من در بین دانشگاه‌های مورد تایید آلمان وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید اشاره کرد که بله؛ شما هم اکنون می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آنابین و یا سامانه مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان (ZAB) متوجه شوید که کدام یک از دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان است.

آشنایی با وب‌سایت آنابین (anabin)

در ابتدا باید بدانید که وب‌سایت آنابین چه وب‌سایتی بوده و چه کمکی به شما می‌تواند بکند. آنابین در واقع یک پایگاه‌داده‌ای بوده که افراد خارجی می‌توانند با مراجعه کردن به آن متوجه شوند که آیا مدرک تحصیلی آن‌ها مورد تایید کشور آلمان بوده یا خیر. این سایت می‌تواند ارزیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مختلف جهان را به عهده گرفته و به متقاضیان مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت کاری و هر کس که نیاز به دریافت تاییدیه مدارک تحصیلی دارد، کمک کند.

ازاین‌رو آنابین می‌تواند به شما این اجازه را بدهد تا با دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان آشنا شوید. اما برای کار با این درگاه، باید در ابتدا به یک نکته بسیار ساده توجه کنید. در این وب‌سایت دانشگاه‌های مورد تایید کشور آلمان در سه سطح مختلف دسته‌بندی می‌شوند. این سه سطح به شکل زیر خواهند بود:

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

دانشگاه‌هایی که دارای نمره H+ هستند

آن دسته از دانشگاه‌هایی که جلوی نام آن‌ها عبارت H+ درج شده است، دانشگاه‌ها و یا مؤسسه‌های آموزشی هستند که توسط کشور آلمان به رسمیت شناخته شده و مورد تایید هستند.

دانشگاه‌هایی که دارای نمره H- هستند

درصورتی‌که دانشگاه موردنظر شما دارای عبارت H- باشد به این معنی است که مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه مورد تایید کشور آلمان نیست.

دانشگاه‌هایی که دارای نمره H+/- هستند

در لیست دانشگاههای ایرانی مورد تایید آلمان اگر در جلوی نام دانشگاه موردنظر شما عبارت H+/- درج شده است، به این معنی بوده که هنوز مشخص نیست که آیا مدرک تحصیلی شما مورد تایید است یا خیر. ازاین‌رو باید در خصوص ارزش مدرک خود، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

باید خاطر نشان کرد که این وب‌سایت سامانه‌ای کاملاً رسمی و قابل‌پذیرش بوده و در صورتی‌ که نام دانشگاه شما به‌عنوان دانشگاه‌های مورد پذیرش آلمان در لیست این پایگاه قرار گرفته باشد، تنها می‌توانید با دریافت اسکرین‌شات از صفحه این وب‌سایت، ارزش و اعتبار مدرک خودتان را ثابت کنید.

آشنایی با دفتر مرکزی آموزش خارجی یا ZAB

اداره مرکزی آموزش خارجی یا ZAB مرجع مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در کشور آلمان است. تمامی مدارکی که به دانشگاه‌ها و یا مؤسسه‌های خارجی آلمان تحویل داده می‌شوند، مانند گواهی‌های پایان تحصیل، مدارک فنی و حرفه‌ای و مدارک تحصیلی، باید توسط این تاییدیه مورد ارزیابی قرار بگیرند. Zab می‌تواند خدمات متنوعی را به مؤسسه‌های آموزشی، مقامات دولتی و حتی افراد مختلف ارائه دهد. جالب است بدانید که این مرکز سالیانه به بیش از 80000 درخواست مختلف، پاسخ می‌دهد.

حال اگر دانشگاه موردنظر شما در بین دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان نبود و یا اینکه می‌خواهید شخصاً برای دریافت ارزیابی مدارک خود اقدام کنید، می‌توانید در خواستی را به ZAB ارسال کرده و منتظر نتیجه و ارزیابی صورت‌گرفته توسط متخصصین و شورای بازبینی این مرکز باشید. در این روش، فرد متقاضی موظف است تا شخصاً مدارک خود را برای ارزیابی به مرکز ZAB ارسال کند.

آشنایی با شرایط ارسال مدارک به ZAB

آن دسته از متقاضیانی که برای مهاجرت تحصیلی و یا کاری به آلمان نیاز دارند تا مدارک خودشان را ارزیابی کنند، می‌توانند مدارک موردنیاز را شخصاً به مرکز ارزیابی مدارک ZAB ارسال کنند. برای انجام این کار نیاز است تا شخص در ابتدا مدارک تحصیلی خود را ارسال کرده و منتظر اعلام نتیجه از سوی این مرکز باشد. به‌صورت معمول پاسخ درخواست ارسال شده به ZAB می‌تواند تا 3 ماه کاری به طول بیانجامد.

از سوی دیگر ارسال چنین مدارک و ارزیابی آن‌ها هزینه‌هایی را بر روی دوش متقاضیان خواهد گذاشت. هزینه ارسال و ارزیابی مدارک توسط ZAB، چهارصد و هشتاد و پنج (485) یورو برای گواهی معادل خواهد بود. درصورتی‌که درخواست خودتان را کنسل و یا رد کنید، باید هزینه‌های متناسب با این کار را پرداخت کنید. همچنین هیچ معافیتی برای پرداخت هزینه‌ها وجود نخواهد داشت.

آشنایی با شرایط ارسال مدارک به ZAB

لیست دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان

همان‌طور که تا کنون نیز به‌خوبی متوجه شدید، ممکن است بنا به دلایل مختلفی نیاز باشد تا مدارک تحصیلی خودتان را در کشور آلمان، ارزیابی کنید. چه قصد داشته باشید تا در دوره‌های تحصیلی این کشور حضور داشته باشید و یا بخواهید مدارک تحصیلی خودتان را برای کارفرما خود ارسال کنید، نیاز است تا بدانید آیا دانشگاه صادرکننده مدرک تحصیلی شما، مورد تایید آلمان است یا خیر.
ما در ادامه قصد داریم تا به دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان اشاره کنیم. این دانشگاه‌ها عبارت خواهند بود از:

نام دانشگاه وضعیت
دانشگاه علامه طباطبایی تهران H+
دانشگاه الزهرا تهران H+
دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران H+
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تهران H+
دانشگاه جامع علمی کاربردی و عملی تهران H+
دانشگاه جامع صنعتی تهران H+
دانشگاه جامعه علمی کاربردی تهران H+
دانشگاه علم و صنعت ایران تهران H+
دانشگاه فانی و حرفه‌ای تهران H+
دانشگاه خوارزمی تهران H+
دانشگاه علوم و فونون هوایی شهید ستاری تهران H+
دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران H+
دانشگاه شهید بهشتی تهران H+
دانشگاه صنعتی شریف تهران H+
دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی تهران H+
دانشگاه صنایع و معادن ایران تهران H+
دانشگاه شاهد تهران H+
دانشگاه تربیت‌مدرس تهران H+
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران H+
دانشگاه تربیت‌معلم تهران H+
دانشگاه تهران H+
دانشگاه هنر تهران H+
دانشگاه هنر اصفهان H+
دانشگاه اصفهان H+
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان H+
دانشگاه صنعتی اصفهان H+
دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر اصفهان H+
دانشگاه فردوسی مشهد H+
دانشگاه علوم پزشکی مشهد H+
دانشگاه علوم پزشکی شیراز H+
دانشگاه صنعتی شیراز H+
دانشگاه شیراز H+
دانشگاه شهید مدنی آذربایجان H+
دانشگاه تربیت‌معلم آذربایجان H+
دانشگاه هنر اسلامی تبریز H+
دانشگاه علوم پزشکی تبریز H+
دانشگاه تبریز H+
دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز H+
دانشگاه علوم پزشکی اهواز H+
دانشگاه شهید چمران اهواز H+
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل H+
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل H+
دانشگاه علوم پزشکی بابل H+
دانشگاه هرمزگان H+
دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان H+
دانشگاه علوم پزشکی ایلام H+
دانشگاه شهید باهنر کرمان H+
دانشگاه علوم پزشکی کرمان H+
دانشگاه اراک H+
دانشگاه علوم پزشکی اراک H+
دانشگاه صنعتی اراک H+
دانشگاه دامغان H+
دانشگاه علم و فناوری مازندران H+
دانشگاه علم و هنر یزد H+
دانشگاه گیلان H+

لیست دانشگاه‌های آزاد ایرانی مورد تایید آلمان

همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان دانشگاه‌های آزاد در ایران این نکته است که آیا مدرک صادر شده توسط این دانشگاه‌ها مورد تایید کشورهایی مانند آلمان است یا خیر؟ در پاسخ باید اشاره کرد که کشور آلمان مدارک تحصیلی ارائه شده از سوی بیشتر دانشگاه‌های آزاد در کشور ایران را مورد تایید قرار داده است. از برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های آزاد ایرانی مورد تایید آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیست دانشگاه‌های آزاد ایرانی مورد تایید آلمان

نام دانشگاه وضعیت
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیق تهران H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد H+
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل H+
ویزای آلمان

ویزای آلمان

آلمان از لحاظ جمعیت با جمعیتی بالغ بر ۸۳ میلیون نفر، دومین کشور اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و به لحاظ اقتصادی بزرگترین اقتصاد اروپا است. این کشور در میان بزرگترین اقتصادهای جهان نیز رتبة چهارم را دارد و ۳۷ شرکت بزرگ از ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان در آلمان واقع هستند.

بررسی لیست دانشگاه‌های ایرانی مورد تایید آلمان به کمک هرمس اپلای

کشور آلمان همواره به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت در نظر گرفته می‌شده است. آن دسته از افرادی که برای مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت کاری نیاز به ارزیابی مدارک تحصیلی خود در کشور آلمان دارند، باید با دانشگاه ‌های معتبر ایران در آلمان آشنا شوند. اکثر دانشگاه‌های موجود در کشور ایران، تاییدیه دولت آلمان را داشته و مدارک صادر شده از سوی آن‌ها مورد قبول واقع خواهد شد. برای اطمینان خاطر شما ما در این بخش لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان را ذکر کردیم، اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
از کجا میتوانیم بفهمیم دانشگاه محل تحصیلمان مورد تایید آلمان است؟
شما هم اکنون می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آنابین و یا سامانه مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان (ZAB) متوجه شوید که کدام یک از دانشگاه ‌های ایرانی مورد تایید آلمان است.
وب‌سایت آنابین چه وبسایتی است؟
آنابین در واقع یک پایگاه‌داده‌ای بوده که افراد خارجی می‌توانند با مراجعه کردن به آن متوجه شوند که آیا مدرک تحصیلی آن‌ها مورد تایید کشور آلمان بوده یا خیر. این سایت می‌تواند ارزیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مختلف جهان را به عهده گرفته و به متقاضیان مهاجرت تحصیلی و یا مهاجرت کاری و هر کس که نیاز به دریافت تاییدیه مدارک تحصیلی دارد، کمک کند.
هزینه ارسال و ارزیابی مدارک توسط ZAB چقدر است؟
۴۸۵ یورو
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس
3 ماه قبل

سلام من لیسانس دانشگاه آزاد کرج دارم و فوق لیسانس دانشگاه جامع امام حسین آیا این ۲ دانشگاه مورد تایید هست؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  عباس
3 ماه قبل

سلام عباس عزیز وقتتون بخیر
درسته که دانشگاه های آزاد از نظر سازمان زاب از اعتبار کمتری برخوردار است اما افراد بسیاری هستن که تحصیلاتشان از دانشگاه آزاد بوده و اکنون موفق شدن تا تاییدیه از سازمان زاب دریافت کنند. و در ضمن دانشگاه آزاد کرج هم جزو دانشگاه های مورد تایید کشور آلمان میباشد.

رضا
1 سال قبل

سلام دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان مورد تایید است ولی در مورد دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران که دانشگاه اصلی هست موردی وجود نداره چرا؟

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  رضا
1 سال قبل

برای بررسی دقیق تر دانشگاه های مورد تایید ایران و رشته مورد تاییدتون در آلمان میتونید سایت زاب را چک کنید

خانوم عسگری
2 سال قبل

نمیدونستم دانشگاه های آزاد هم جزو دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان هستش!
ممنون بابت این مقاله

کارشناس هرمس
پاسخ به  خانوم عسگری
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
ممنون از توجه شما

کادر هرمس اپلای