دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

شهر :

استانبول

سال تاسیس :

1453

زبان :

زبان ترکی ، زبان انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

3

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

18

دانشگاه استانبول مطلبی است که در این مقال با جزئیات به آن پرداخته ایم. از مشهورترین دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌توانیم به استانبول اشاره داشته باشیم که ارائه‌دهنده رشته‌های مختلفی است. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi) همان‌طور که از نامش مشخص بوده، واقع‌شده در استانبول است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلفی است که هرکدام از آن‌ها در رشته‌های گوناگونی فعالیت دارند.

این دانشگاه در دسته‌بندی دانشگاه‌های دولتی ترکیه جای می‌گیرد و در حال حاضر بین 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. تحصیل در دانشگاه دولتی استانبول همراه با مزایای مختلفی است که در این مطلب به‌صورت کامل به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ پس تا انتهای این مقاله دنبال‌کننده ما باشید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا با رتبه و رنکینگ دانشگاه دولتی استانبول آشنایی دارید؟

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که درباره دانشگاه استانبول اهمیت دارد، رتبه و رنکینگ آن است. در ابتدا باید بگوییم اعتبار و ارزش این دانشگاه بسیار بالا است و توانسته نام خود را بین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران به ثبت برساند. رتبه عمومی دانشگاه دولتی استانبول 3 بوده و در حال حاضر در جهان رتبه 644 را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است این دانشگاه همواره در رقابت تنگاتنگی با دانشگاه حاجت تپه آنکارا بوده است؛ اما در حال حاضر توانسته پیروز میدان شود.

پردیس و دانشکده‌های دانشگاه دولتی استانبول شامل چه مواردی می‌شوند؟

این دانشگاه دارای 5 پردیس مختلف است که به‌طورکلی شامل 17 دانشکده می‌شوند. اصلی‌ترین پردیس این دانشگاه واقع‌شده در میدان بایزید است. در حال حاضر تعداد استادهای دانشگاه دولتی استانبول به دو هزار نفر می‌رسند. همچنین تعداد کارمندان، دستیارها و دانشیارها 4 هزار نفر هستند.

این دانشگاه در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد. تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی 60 هزار نفر است. همچنین حدود 8 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید شاهد دانشکده‌های مختلف دانشگاه استانبول باشید:

دانشکده پزشکی دانشکده اقتصاد دانشکده علوم سیاسی دانشکده آموزش از راه دور
دانشکده حقوق دانشکده داروسازی دانشکده ارتباطات دانشکده حمل‌ونقل و تدارکات
دانشکده ادبیات دانشکده دندانپزشکی دانشکده علوم آبزیان دانشکده پرستاری
دانشکده علوم دانشکده مدیریت دانشکده الهیات دانشکده معماری

 

چه رشته‌هایی در دانشگاه دولتی استانبول تدریس می‌شوند؟

به دلیل وجود پردیس‌ها و دانشکده‌های مختلف می‌توانید شاهد حضور انواع رشته‌ها باشید. متقاضیان می‌توانند شرایط پذیرش در هرکدام از رشته‌ها را به‌خوبی بررسی و سپس درخواست خود را ثبت کنند. از رشته‌هایی که در دانشکده‌های مختلف تدریس می‌شوند، می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

رشته علوم و مهندسی محاسبات رشته اقتصاد رشته ارتباطات رشته طراحی شهری
رشته مدیریت بین‌المللی رشته مدیریت منابع انسانی رشته علوم سیاسی رشته علوم اجتماعی
رشته مهندسی برق و الکترونیک رشته معماری رشته روان‌شناسی رشته مهندسی مکانیک
روابط بین‌الملل رشته بانکداری و امور مالی رشته مدیریت اطلاعات رشته فناوری اطلاعات
رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل رشته زبان‌شناسی رشته تاریخ و باستان‌شناسی رشته پزشکی
رشته ریاضیات رشته روزنامه‌نگاری رشته شیمی رشته دندانپزشکی
رشته فیزیک رشته سینما و تلویزیون رشته ژنتیک رشته داروسازی

چه رشته‌هایی در دانشگاه دولتی استانبول تدریس می‌شوند؟

لازم به ذکر است چهار رشته دیگر نیز وجود دارند که تنها در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرند. این رشته‌ها شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • رشته مهندسی کامپیوتر
  • رشته علوم مواد و مهندسی نانو
  • رشته تجزیه و تحلیل کسب‌وکار
  • رشته تجزیه و تحلیل و حل اختلافات

همچنین آکادمی‌ هنرهای زیبای این دانشگاه ارائه‌دهنده رشته‌های مختلفی هستند. این رشته‌ها توانسته‌اند محبوبیت مخصوص به خود را داشته باشند. از جمله این رشته‌ها می‌توانیم به رقص کلاسیک، رقص باله، موسیقی جاز، فلوت، گیتار، موسیقی سازی، بازیگری، پیانو، ساکسیفون، سازهای ضربی، سازهای سیمی، کلارینت، اپرا، تئاتر، ترومپت، سازهای بادی، ویولن‌سل و… اشاره داشته باشیم.

چه امکاناتی برای دانشجویان دانشگاه برتر استانبول در نظر گرفته شده‌اند؟

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد نسبت به انتخاب یک دانشگاه اقدام کنند، امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است. در دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi) می‌توانید شاهد امکانات رفاهی باشید که در جهت آرامش دانشجویان آماده شده‌اند. به‌عنوان‌مثال 7 مجتمع رفاهی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها جهت اسکان خود بهره ببرند.

به‌طورکلی برای اسکان دانشجویان سه گزینه مختلف وجود دارند که متقاضیان بر اساس شرایط خود می‌توانند نسبت به انتخاب آن‌ها اقدام کنند. یکی از این خوابگاه‌ها دولتی است که افراد برای اسکان در آن‌ها در باید ماهانه 24 تا 28 یورو پرداخت کنند. خوابگاه‌های خصوصی قاعدتاً دارای امکانات رفاهی بسیار بیشتری هستند؛ به‌گونه‌ای که اگر بودجه کافی دارید، می‌توانید از آن‌ها جهت اسکان خود بهره ببرید. آخرین روش نیز مرتبط با اجارة خانه است. هزینه اجاره باتوجه‌به متراژ و محل می‌تواند متفاوت باشد.

همچنین می‌توانید در دانشگاه شاهد امکانات پزشکی و بهداشتی برتر باشید که ارائه‌دهنده خدمات متعددی به دانشجویان عزیز هستند. همچنین دانشجویان هرساله می‌توانند در مسابقات ورزشی مختلفی شرکت داشته باشند. از جشنواره‌های ورزشی نیز نمی‌توانیم عبور کنیم؛ پس می‌توانیم این‌طور بیان کنیم دانشگاه دولتی استانبول می‌تواند برای دانشجویانی که به دنبال رفاه و آرامش هستند، یک گزینه مناسب برای تحصیل باشد. کافی است شرایط لازم را داشته باشید و سپس برای پذیرش درخواست خود را به ثبت برسانید.

زبان تحصیل در دانشگاه دولتی استانبول چیست؟

برای تحصیل در دانشگاه استانبول می‌توان به دو زبان ترکی و انگلیسی اقدام کرد. تسلط به زبان ترکی و ارائه مدرک مرتبط یکی از اصلی‌ترین شروط است. همچنین برخی از رشته‌ها وجود دارند که تنها به زبان ترکی ارائه می‌شوند؛ ازاین‌رو قبل از اینکه نسبت به مهاجرت اقدام کنید، نیاز است با این رشته‌ها آشنایی پیدا کنید.

از رشته‌هایی که تدریس آن‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شوند، شامل گزینه‌هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، فنی و مهندسی، هنرهای زیبا، اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی، فیزیوتراپی، ادبیات، جنگلداری، شیلات، ارتباطات و معارف هستند. لازم به ذکر است رشته معارف به زبان عربی نیز تدریس می‌شود.

چه آزمون‌هایی برای پذیرش در دانشگاه برتر استانبول وجود دارند؟

افرادی که به دنبال گرفتن پذیرش از دانشگاه استانبول هستند، نیازمند شرکت در آزمون‌های مختلفی خواهند بود. متقاضیان باید در این آزمون‌ها نمره قبولی را کسب کنند؛ در غیر این صورت درخواست آن‌ها ریجکت خواهد شد. یکی از آزمون‌ها یوس است. افرادی که می‌خواهند در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند، باید از 100 امتیاز حداقل 90 امتیاز را کسب کنند. برای سایر برنامه‌ها به دست آوردن حداقل 60 امتیاز بسنده می‌کند.

از سایر آزمون‌ها که در دسته‌بندی استعداد تحصیلی جای می‌گیرد، می‌توانیم به SAT اشاره کنیم. دروس این آزمون به دو دسته ریاضی و خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد تقسیم می‌شوند. اگر متقاضی ورود به رشته پزشکی هستید، امتیاز شما باید از 1600 حداقل 1200 باشد.

همچنین در بخش آزمون ریاضی فرد باید از 800 امتیاز حداقل 680 به دست بیاورد. افرادی که متقاضی سایر رشته‌ها هستند، باید از 1600 امتیاز موجود حداقل 1100 امتیاز به دست بیاورند. همچنین در بخش آزمون ریاضی به دست آوردن 600 امتیاز از 800 امتیاز موجود ضروری است.

آزمون دیگر برای ورود به دانشگاه استانبول شامل ACT می‌شود که یکی از تست‌های کالج آمریکایی است. کل امتیاز 36 است و افراد برای گرفتن نمره قبولی باید حداقل 25 امتیاز به دست بیاورند. آزمون دیگر با نام IB شناخته و امتیاز لازم 33 از 45 امتیاز کلی است. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری درباره آزمون‌ها هستید، می‌توانید با مجموعه هرمس اپلای در تماس باشید. کارشناسان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند. کافی است همین حالا تماس برقرار کنید.

چه آزمون‌هایی برای پذیرش در دانشگاه برتر استانبول وجود دارند؟

بورسیه دانشگاه دولتی استانبول به چه صورت است؟

یکی از نکات مهمی که درباره دانشگاه استانبول باید به آن بپردازیم، بورسیه تحصیلی است. برای اینکه برای دریافت بورسیه انتخاب شوید، نیاز است دارای یک‌سری از شرایط باشید. به‌عنوان‌مثال نمره معدل شما باید خوب باشد. ارائه رزومه قوی، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. درصورتی‌که بتوانید مشمول دریافت بورسیه تحصیلی شوید، از بابت‌ هزینه‌ها خیالتان راحت خواهد شد.

به‌حساب دانشجویان ماهانه 800 لیر واریز خواهد شد تا بتوانند با کمک آن شهریه خود را پرداخت کنند. همچنین هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که تأمین آن‌ها بر عهده سازمان بورسیه ترکیه است. از جمله این موارد می‌توانیم به هزینه خوابگاه، هزینه غذا، هزینه ایاب ذهاب و همچنین هزینه بلیت رفت هواپیما به ترکیه اشاره داشته باشیم.

نیاز به کمک دارید؟

برای اینکه افراد بتوانند مهاجرت تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند، نیاز است به‌صورت کامل با روند این کار آشنا باشند. دریافت مشاوره می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی روند کارهای شما بگذارد. مجموعه هرمس اپلای با بهره‌مندی از بهترین کارشناسان می‌تواند به کمک شما بیاید. پرونده‌هایی که این مجموعه تا به امروز انجام داده است، توانسته‌اند به موفقیت دست پیدا کنند؛ پس اگر در بین متقاضیان تحصیل در دانشگاه استانبول قرار گرفته‌اید، کافی است سری به مجموعه هرمس اپلای بزنید و تقاضای کمک را به ثبت برسانید.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه سابانجی (sabanci) که در فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهر استانبول واقع شده است در سال 1994 میلادی توسط vakfi sabanci (بنیاد سابانجی) که یکی از موسسات پیشرو ترکیه می‌باشد تاسیس شده است.

سخن آخر

در ترکیه می‌توانید شاهد دانشگاه‌های مختلفی باشید که هرکدام از آن‌ها دارای رتبه‌های مختلف جهانی هستند. اگر قصد دارید در یکی از بهترین دانشگاه‌ها تحصیل کنید، پیشنهاد ما به شما دانشگاه استانبول است که در دسته‌بندی دانشگاه‌های دولتی جای می‌گیرد. تحصیل در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکان‌پذیر است. به دلیل وجود دانشکده‌های مختلف می‌توانید شاهد تنوع بالا در رشته‌ها باشید. کافی است بررسی‌های لازم را انجام دهید و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. اگر نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی‌تر دارید، هرمس اپلای منتظر شما است.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

دانشکده‌های دانشگاه استانبول شامل چه رشته هایی میشود؟
دانشکده پزشکی- دانشکده اقتصاد- دانشکده علوم سیاسی- دانشکده آموزش از راه دور-دانشکده حقوق-دانشکده داروسازی دانشکده ارتباطات-دانشکده حمل‌ونقل و تدارکات-دانشکده ادبیات -دانشکده دندانپزشکی-دانشکده علوم آبزیان-دانشکده پرستاری-دانشکده علوم دانشکده مدیریت دانشکده الهیات-دانشکده معماری
زبان تحصیل در این دانشگاه به چه زبانی است؟
به دو زبان ترکی و انگلیسی میتوان در این دانشگاه تحصیل کرد.
آیا دانشگاه استانبول به دانشجویان خود بورسیه تحصیلی نیز میدهد؟
برای اینکه برای دریافت بورسیه انتخاب شوید، نیاز است دارای یک‌سری از شرایط باشید. به‌عنوان‌مثال نمره معدل شما باید خوب باشد. ارائه رزومه قوی، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. درصورتی‌که بتوانید مشمول دریافت بورسیه تحصیلی شوید، از بابت‌ هزینه‌ها خیالتان راحت خواهد شد.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای