دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

شهر :

ازمیر

سال تاسیس :

2010

زبان :

انگلیسی،ترکی

رتبه بندی در ترکیه :

32

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

14

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر  مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. تحصیل در کشور ترکیه یک انتخاب عالی برای افرادی است که قصد دارند در یک کشور پیشرفته با هزینه‌ای‌ مناسب ادامه تحصیل بدهند. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر که در قلب این شهر قرار گرفته است از نوع دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه محسوب می‌شود.  اگرچه رشته‌های مختلفی در این دانشگاه تدریس می‌شوند، اما تنها رشته‌های پزشکی دانشگاه کاتب چلبی مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان است.

رتبه این دانشگاه نیز بسیار مناسب محسوب می‌شود و می‌توان آن را در بین دویست دانشگاه برتر در کشور ترکیه قرار داد. باید به این نکته اشاره کنیم که امکان تحصیل به هر دو زبان ویژه انگلیسی و ترکی در این دانشگاه وجود دارد. در ادامه متن با هرمس اپلای همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در مورد این دانشگاه برتر کشور ترکیه به شما کاربران گرامی ارائه کنیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

محل قرارگیری دانشگاه کاتب چلبی

همان‌طور که گفته شد دانشگاه کاتب چلبی ازمیر دقیقاً در قلب شهر ازمیر قرار گرفته است و به همین منظور از لحاظ جغرافیایی در بهترین منطقه از این شهر جای دارد. همین امر منجر به آن شده است که دانشجویان دانشگاه katip celebi بتوانند به‌راحتی و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به دانشکده‌های مختلف آن دسترسی داشته باشند.

شهر ازمیر همواره از قطب‌های علمی کشور ترکیه محسوب می‌شده است. دانشگاه کاتب چلبی نیز از جمله مراکز مهم علمی در این شهر به شمار می‌آيد که نقش بزرگی در پیشرفت علمی کشور ترکیه ایفا می‌کند. شایان‌ذکر است دانشگاه کاتب چلبی با داشتن دوازده دانشکده مختلف، حتی در بین دانشگاه‌های سایر شهرهای کشور ترکیه نیز یکی از گسترده‌ترین مراکز علمی محسوب می‌شود.

محل قرارگیری دانشگاه کاتب چلبی

این دانشگاه در سال دو هزار و ده میلادی تأسیس شد؛ بنابراین می‌توان گفت مدت‌زمان زیادی از شروع به کار نمی‌گذرد. نو ساخت بودن این دانشگاه فوق‌العاده موجب شده است تا از جدیدترین تجهیزات آموزشی نیز در آن استفاده شود. در واقع از بین دانشگاه‌های مختلف شهر ازمیر، این محیط آموزشی جدیدترین به شمار می‌آید.

دانشگاه کاتب چلبی دارای دانشکده‌های مختلفی در حوزه‌های مختلف است که از بین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون علوم اجتماعی و علوم سیاسی اشاره کرد. هم اکنون مهم‌ترین دانشکده موجود در این دانشگاه، دانشکده پزشکی آن بوده که با بهره‌گیری از برترین اساتید ترکیه مشغول به کار است.

نوع دانشگاه

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر جزو دانشگاه‌های دولتی شهر ازمیر و کشور ترکیه محسوب می‌شود. احتمالاً از این امر به طور کامل مطلع هستید که دانشگاه‌های کشور ترکیه به دو دسته اصلی دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. در شهر ازمیر کشور ترکیه چهار دانشگاه دولتی وجود دارد که دانشگاه katip celebi جزو همین موارد به شمار می‌آید.

برخلاف سایر کشورهای منطقه، دانشگاه‌های دولتی در کشور ترکیه از امکانات کم‌تری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی برخوردار نیستند؛ بنابراین با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید خیال راحتی از بابت دریافت بهترین آموزش‌های موجود داشته باشید. همان‌طور که گفته شد، در این دانشگاه برخی از برترین اساتید کشور ترکیه مشغول به آموزش دانشجویان خود هستند.

نوع دانشگاه

دانشگاه کاتب چلبی همواره برای دانشجویان خارجی نیز یک گزینه کاملاً مناسب محسوب می‌شود. شاید به همین دلیل باشد که امروزه بخش عظیمی از دانشجویان موجود در این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل داده‌اند. اگر شما نیز به دنبال تحصیل در یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه هستید، دانشگاه کاتب چلبی قطعاً یک گزینه فوق‌العاده خواهد بود.

نکته قابل‌توجه آن است که ایرانیان زیادی نیز سال‌های اخیر نسبت به کسب پذیرش از دانشگاه کاتب چلبی ازمیر اقدام کرده‌اند و توانسته‌اند به‌راحتی پذیرش این دانشگاه دولتی فوق‌العاده را کسب کنند. شما نیز می‌توانید در دسته دانشجویان خارجی کاتب چلبی قرار بگیرید.

مورد تأیید بودن دانشگاه

یکی از پرسش‌های بسیار رایج در مورد دانشگاه کاتب چلبی ازمیر مورد تأیید بودن این دانشگاه توسط وزارت علوم وزارت بهداشت کشور است. در واقع دانشجویان ایرانی دوست دارند بدانند آیا پس از اتمام تحصیل می‌توانند با استفاده از مدرک این دانشگاه در کشور خودمان مشغول به کار شوند یا خیر.

همان گونه که در ابتدای متن گفته شد کلیه رشته‌های پزشکی موجود در این دانشگاه به طور کامل مورد تأیید وزارت علوم کشورمان هستند. این بدان معناست که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند پس از پایان دوره تحصیلات خود به کشورمان بازگردند و به‌عنوان یک فعال در حوزه‌ درمان مشغول به کار شوند؛ به همین جهت چنین دانشجویانی نباید نگرانی خاصی از این بابت داشته باشند.

اما این موضوع (مورد تأیید بودن) در مورد سایر رشته‌‌های دانشگاه کاتب چلبی صحت ندارد. دلیل این امر آن است که وزارت علوم کشورمان رشته‌هایی به‌غیراز رشته‌های پزشکی را در این دانشگاه تاکنون مورد تأیید قرار نداده است. البته این امکان وجود دارد که چنین شرایطی در آینده به طور کامل تغییر کند‌ و این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های مورد تأیید این وزارت قرار بگیرد.

اگر داشتن تأیید وزارت علوم برایتان اهمیت بالایی دارد و نیازمند داشتن این تأییدیه هستید، بهتر است به سراغ سایر دانشگاه‌های موجود در شهر ازمیر و یا سایر شهرهای کشور ترکیه بروید. چنانچه چنین موردی برایتان دارای اهمیت بالایی نیست، می‌توانید از تحصیل در رشته‌هایی همچون علوم سیاسی نهایت استفاده را ببرید.

مورد تأیید بودن دانشگاه

رتبه دانشگاه در کشور ترکیه

به طبع برای هر دانشجویی اهمیت دارد که بداند رتبه دانشگاه محل تحصیل وی در کشور مدنظر و در سطح جهان به چه نحو است؟ خوشبختانه باید به این نکته اشاره کنیم که دانشگاه کاتب چلبی ازمیر حتی در زمینه رتبه‌بندی در بین دانشگاه‌های مختلف کشور ترکیه نیز به موفقیت رسیده است. در حال حاضر این دانشگاه در بین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه دارای رتبه سی و دو است. این رتبه باتوجه‌به مدت‌زمان بسیار کوتاهی که از زمان تأسیس آن می‌گذرد واقعاً مناسب به نظر می‌رسد.

البته، مدیریت این دانشگاه در نظر دارد با بهره‌گیری از روش‌های آموزشی برتر نسبت به بهبود این رتبه اقدام کند. رتبه جهانی این دانشگاه همواره متغیر بوده است. در واقع باید گفت در طول سالیان گذشته این دانشگاه همواره بین دویست تا سیصد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. بهترین رتبه جهانی این دانشگاه مربوط به سال دو هزار و هفده میلادی می‌شود که در آن دانشگاه کاتب چلبی ازمیر توانست رتبه دویست را در بین دانشگاه‌های برتر جهان کسب کند.

این یک موفقیت بی‌نظیر برای دانشگاهی محسوب می‌شود که مدت‌زمان فعالیت آن به کم‌تر از بیست سال می‌رسد. باتوجه‌به این موارد می‌توان به‌طورقطع گفت تحصیل در این دانشگاه به معنای تحصیل در یکی از برترین دانشگاه کشور ترکیه و حتی برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود.

زبان‌های مورد استفاده جهت تحصیل در این دانشگاه

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر پذیرای دانشجویان خارجی بسیار زیادی است؛ بنابراین این موضوع کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد که در این دانشگاه هم از زبان انگلیسی و هم از زبان ترکی استفاده شود. در واقع دانشجویان خارجی واقعاً از این لحاظ هیچ‌گونه محدودیت خاصی ندارند و می‌‌توانند با یادگیری هر یک از زبان‌های فوق‌ نسبت به تحصیل در این دانشگاه برتر بپردازند.

شایان‌ذکر است جهت تحصیل در این دانشگاه باید مدارک مربوط به زبان انگلیسی یا ترکی را نیز ارائه دهید. نوع این مدارک در زمان انجام اپلای برای آن به شما عزیزان ارائه می‌شود. در واقع ارائه مدارک زبان ترکی و یا انگلیسی از جمله ضرورت‌های مربوط به کسب پذیرش این دانشگاه محسوب می‌شود که باید به طور کامل به آن توجه داشت.

شهریه‌ مربوط به دانشگاه کاتب چلبی

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر از جمله دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است؛ بنابراین میزان شهریه دریافتی آن از دانشجویان خارجی به نسبت دانشگاه‌های خصوصی موجود در این کشور مناسب‌تر به نظر می‌رسد. بیش‌ترین میزان شهریه در این دانشگاه به رشته‌های پزشکی و حوزه درمان اختصاص دارد. به‌عنوان‌مثال تحصیل در رشته دندانپزشکی دارای شهریه‌ای برابر با 92.800 لیر ترکیه است.

باتوجه‌به این موضوع می‌توان گفت میزان شهریه رشته‌های پزشکی در این دانشگاه حتی نسبت به سایر دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه نیز کاملاً مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. این مورد نیز یکی دیگر از دلایلی به شمار می‌آيد که موجب شده است تا دانشجویان ایرانی بیش‌ازپیش به تحصیل در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر علاقه‌مند شوند.

اگر شما نیز جزو دانشجویانی به شمار می‌آيید که قصد کاهش هزینه‌های تحصیلی خود در کشورهای خارجی را دارند، این دانشگاه گزینه کاملاً مناسبی برای شما محسوب می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که در صورت برخورداری از شرایط خاص علمی و برتری‌های بزرگ در این حوزه، امکان برخورداری از بورسیه‌ تحصیلی نیز برای شما عزیزان فراهم شده است و می‌توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

دانشگاه سابانجی

تمام آنچه از دانشگاه سابانجی ترکیه نیاز است بدانید!

سابانجی یکی از ایده ال‌ترین مراکز برای تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود که رشته‌های مختلف را در غالب 3 دانشکده ارائه می‌کند.

سخن آخر

برای تحصیل در کشور ترکیه باید به سراغ دانشگاه‌های برتر بروید. دانشگاه کاتب چلبی در زمره برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه قرار می‌گیرد که رشته‌های پزشکی آن مورد تأیید وزارت علوم کشورمان هستند. این دانشگاه به علت دولتی بودن شهریه مناسبی نیز دارد.

کسب پذیرش از دانشگاه کاتب چلبی ازمیر به‌راحتی صورت می‌‌گیرد؛ البته در شرایطی که از مؤسسات مهاجرتی برتر کمک بگیرید. چنانچه با پرسش خاصی در این زمینه روبه‌رو هستید و یا قصد دارید اطلاعات بیش‌تری کسب کنید، توصیه می‌کنیم با کارشناسان هرمس اپلای در تماس باشید. مفتخر هستیم تا هم‌وطنان عزیز خود را دراین‌رابطه همراهی کنیم.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا این دانشگاه از نظر وزارت علوم مورد تایید میباشد؟
بله، در واقع یکی از نکاتی که برای ایرانیان مهم میباشد مورد تایید بودن دانشگاه از نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت است.
دانشگاه کاتب چلبی ازمیر چه رتبه ای دارد؟
در حال حاضر این دانشگاه در بین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه دارای رتبه سی و دو است.
تحصیل در رشته دندان پزشکی در این دانشگاه حدودا چقدر شهریه دارد؟
به‌عنوان‌مثال تحصیل در رشته دندانپزشکی دارای شهریه‌ای برابر با 92.800 لیر ترکیه است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای