زندگی در فنلاند برای ایرانیان

زندگی در فنلاند برای ایرانیان

زندگی در فنلاند برای ایرانیان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. بر طبق آمار و نظرسنجی‌ها، کشور فنلاند، شادترین کشور جهان است. حدود ۷۵ درصد از سطح این کشور، پوشیده از مناطق جنگلی می‌باشد و جالب است بدانید که بزرگترین مجمع‌الجزایر جهان و بزرگترین منطقه آبی در اروپا و آخرین بیابان ناشناخته لاپلند نیز در این کشور هستند. پایتخت فنلاند، هلسینکی نیز به دلیل طراحی و معماری خاص، شهرت جهانی دارد. از سوی دیگر، فنلاند کشوری امن است و بر طبق آمارها، از هر ۱۲ کیف پول گمشده در این کشور، ۱۱ مورد به صاحبانشان بازگردانده می‌شوند. تمام این موارد باعث شده‌ که بسیاری از ایرانیان به زندگی در فنلاند ترغیب شوند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی کلی با کشور زیبای فنلاند

اولین ساکنان فنلاند حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش در مناطق مختلف این کشور، سرگردان بودند. شواهدی وجود دارند مبنی بر آنکه پس از به اتمام رسیدن آخرین عصر یخبندان، چندین گروه انسانی متمایز در فنلاند سکونت داشتند. همچنین آن‌ها از آغاز عصر برنز با سایر تمدن‌ها مجاور در تماس بودند. قرن‌ها بعد، منطقه‌ای که به عنوان فنلاند امروزی شناخته می‌شود، توسط پیشینیان سوئدی‌ها و روس‌ها فتح شد.

احتمالا تاریخ فنلاند بیشترین پیوند را با تاریخ سوئد دارد. چراکه از اواخر قرن سیزدهم، فنلاند به پادشاهی سوئد ملحق شد و منطقه ساحلی جنوبی این کشور به طور گسترده توسط سوئدی‌ها مستعمره شد. این پروژه استعماری آنقدر گسترده بود که زبان سوئدی تا به امروز، به عنوان یکی از زبان‌های رسمی فنلاند (در کنار زبان‌های فنلاندی و سامی) در شمال این کشور، باقی مانده است.

در سال ۱۸۰۹، فنلاند قسمتی خودمختار از امپراتوری روسیه شد. اما در سال ۱۹۱۷، به استقلال کامل دست یافت. همچنین فنلاند اولین دولت اروپایی بود که در سال ۱۹۰۶ به زنان حق رای داد. لازم به ذکر است که در طول جنگ جهانی دوم، فنلاند استقلال خود را حفظ کرد. از آن زمان تاکنون، موضعی بی‌طرف در مسائل ژئوپولیتیک داشته است. امروزه، فنلاند بخشی از اتحادیه اروپا می‌باشد.

از لحاظ جغرافیایی، فنلاند کشوری در شمال اروپا است که از غرب با سوئد، از شمال غربی با نروژ و از شرق با روسیه همسایه است. این کشور در دریای بالتیک و خلیج بوتنیا قرار دارد و در جنوب خلیج فنلاند با استونی همسایه است. فنلاند به عنوان هشتمین کشور بزرگ اروپا، تنها ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. همین امر، موجب شده است که مهاجران از آرامش و رفاه بالایی برخوردار باشند. در نتیجه، زندگی در فنلاند برای ایرانیان، گزینه‌ای مناسب است.

از لحاظ جغرافیایی، فنلاند کشوری در شمال اروپا است

ابعاد فرهنگی زندگی در فنلاند برای ایرانیان

گفته می‌شود که برای شناخت فنلاندی‌ها، باید کالوالا (Kalevala) را بخوانید. این کتاب برای اولین بار در سال 1835، منتشر شد. در واقع، کالوالا، حماسه ملی فنلاند است و از سنت شفاهی و غنی فولکلور و اساطیر نشات می‌گیرد. الیاس لونروت، پزشک و فیلولوژیست، در مناطق مرزی فنلاند و روسیه سفر کرد و تصنیف‌ها و طلسم‌هایی را که توسط مردم روستاها خوانده می‌شدند، جمع‌آوری کرد. او از دل این افسانه‌ها، داستانی خارق‌العاده از طلسم‌ها، عشق، جنگ و انتقام را نگاشت. این تاریخ اسطوره‌ای از فنلاندی‌های باستان، تخیل و آگاهی ملی مردم این کشور را تقویت کرد و پایه‌ای از هویت فرهنگی این کشور شد.

از این رو، فنلاندی‌ها به ایرانیان شباهت دارند. چراکه اساطیر و داستان‌های باستانی برایشان حائز اهمیت هستند. فرهنگ فنلاندی، رویایی و دراماتیک است. کالوالا همانند شاهنامه، زبان فنلاندی را به عنوان یک زبان ادبی معرفی کرد و بر شکوفایی هنر و موسیقی فنلاندی تاثیرگذار بود. همچنین نقش مهمی در مبارزه فنلاندی‌ها برای استقلال داشت.

بهترین راه برای درک فرهنگ معاصر فنلاند و مردم آن، زندگی در این کشور و تعامل با آن‌ها است. البته برخورد اول می‌تواند گمراه‌کننده باشد. همچنین بسیاری از افراد، زندگی در فنلاند برای ایرانیان را دشوار می‌‌دانند. چراکه برخی از رفتارهای فنلاندی‌ها را خشن یا حتی بی‌ادبانه برمی‌شمارند. زیرا فنلاندی‌ها مانند ایرانی‌ها بر روی ظرافت‌های کلامی تمرکز ندارند. با این حال، فرهنگ فنلاند می‌تواند شما را تشویق کند که این کشور را برای زندگی انتخاب کنید.

فنلاندی‌ها صادق و مسئولیت‌پذیر هستند

شاید بتوان اینطور گفت که وجود یا عدم وجود نظارت مستقیم نیروی پلیس، تاثیری بر رفتار فنلاندی‌ها ندارد؛ آن‌ها به هیچ‌وجه زیرساخت‌های شهری را خراب نمی‌کنند. بنابراین، همه چیز در فنلاد وضعیت خوبی دارد. از سوی دیگر، فنلاندی‌ها رانندگان خوبی هستند و در این کشور، بروز جرائم خیابانی بسیار نادر است. در نتیجه، وقتی خانه خود را ترک می‌کنید، هیچ اضطرابی نخواهید داشت.

اگر با فنلاندی‌ها کار یا معامله کنید، متوجه می‌شوید که در معاملات بسیار بی‌حاشیه هستند و همیشه به کارآمدی فکر می‌کنند. همچنین فساد در فنلاند کم است و در نتیجه، ابعاد اجتماعی و فرهنگی زندگی در فنلاند برای ایرانیان بسیار مطلوب است. جالب است بدانید که فنلاندی‌ها به صراحت معروف هستند و برخی بر این باورند که چنین رفتاری، زیبا نیست. اما شما در فنلاند، همواره نظر دیگران نسبت به خود را می‌دانید.

امکانات آموزشی پیشرفته؛ یکی از مزایای زندگی در فنلاند برای ایرانیان

امکانات آموزشی پیشرفته؛ یکی از مزایای زندگی در فنلاند برای ایرانیان

در کشور فنلاند، همه افراد، این حق را دارند که فرزندان خود را تا زمانی که به سن کافی برای شروع مدرسه برسند به مهدکودک‌های دولتی (municipally run daycare) بفرستند. علاوه بر مهدکودک‌ها، مراکز خصوصی نیز در این کشور وجود دارند (البته هزینه آن‌ها بیشتر است).

به طور کلی زندگی در فنلاند برای ایرانیان به ویژه آن‌هایی که فرزندان کوچکی دارند، گزینه مناسبی است. زیرا این کشور از امکانات آموزشی عالی برخوردار است. در واقع تعداد کمی از کشورها چنین سیستم آموزشی پیشرفته‌ای دارند. توجه داشته باشید که در فنلاند نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته، بچه‌ها ساعات کمتری را در مدرسه هستند. از این رو، زمان بیشتری برای پرداختن به فعالیت‌های جانبی دارند. با این حال، این رویکرد آموزشی، نتایج درخشانی در سطح گسترده و به شکل جهانی به همراه داشته است.

سیستم آموزشی فنلاند مبتنی بر این اصل است که کودکان باید یک زندگی آرام داشته باشند و نباید در سنین پایین، دچار اضطراب تحصیلی شوند. همچنین برنامه ارزیابی بین المللی دانش آموزان (PISA) که توسط OECD (سازمان توسعه و همکاری اقتصادی) برگزار می‌شود، نشان می‌دهد که موسسات فنلاندی از استانداردهای بالایی برخوردار هستند. این برنامه، عملکرد دانش‌آموزان در علوم، ریاضی و سایر دروس را ارزیابی می‌کند. جالب است بدانید که در این آزمون، فنلاندی‌ها به طور مداوم و در چند سال متوالی، موفق به کسب امتیازات بالا شده‌اند. همین امر، سیستم آموزشی فنلاند را به موضوع مطالعه در سراسر جهان تبدیل کرده است.

انتخاب محل سکونت؛ از مهمترین ارکان زندگی در فنلاند برای ایرانیان

انتخاب محل سکونت؛ از مهمترین ارکان زندگی در فنلاند برای ایرانیان

در فنلاند، خرید خانه نسبت به اجاره آن، رایج‌تر است. از این رو، اکثر فنلاندی‌ها صاحب خانه هستند. همچنین هیچ محدودیتی برای خرید ملک توسط افراد خارجی‌ وجود ندارد (به استثنای استان الند). از این رو بستری مناسب برای سکونت و زندگی در فنلاند برای ایرانیان، فراهم است. لارم به ذکر است که دولت فنلاند نیز خانه‌های اجاره‌ای را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد. اغلب گزینه‌هایی که دولت به شهروندان ارائه می‌دهد، ارزان‌تر از واحدهای اجاره‌ای هستند. با این حال، شهرهای فنلاند به اندازه کافی برای همه شهروندان، آپارتمان ندارد. بنابراین، همه واجد شرایط برخورداری از این گزینه نیستند.

به طور کلی، مسکن در فنلاند (بیشتر در هلسینکی) گران است. در فنلاند، یک خانواده باید (به طور متوسط) ۲۲ درصد از درآمد خود را صرف مسکن کند. معمولا در این کشور، اجاره‌بها شامل برق یا گاز نمی‌شود. در برخی موارد، پرداخت قبض آب نیز بر عهده مستاجر می‌باشد. لازم به ذکر است که هنگامی که در فنلاند، یک خانه را اجاره‌ می‌کنید، باید مبلغی را به عنوان تضمین به صاحب خانه بپردازید (حداکثر مبلغ اجاره ماهیانه برای سه ماه).

از مزایای زندگی در فنلاند این است که بسیاری از آپارتمان‌ها و خانه‌ها، سونا دارند. زیرا زمستان در فنلاند طولانی است. از این رو، فنلاندی‌ها با روش‌های مختلف زمستان را سپری می‌کنند و به فعالیت‌های خاص در فصول سرد روی می‌آورند. البته معمولا در فنلاند، باید سونا و دیگر امکانات مشترک را از قبل رزرو کنید. یافتن خانه در فنلاند، چندان دشوار نیست. از این رو، زندگی در فنلاند برای ایرانیان، گزینه‌ای مناسب می‌باشد. شما می‌توانید در روزنامه‌های محلی فنلاند به دنبال واحدهای مسکونی باشید. البته باید زبان فنلاندی بدانید. منبع دیگر برای یافتن خانه، اینترنت است.

برخی از وب سایت‌های کاربردی برای یافتن خانه در فنلاند عبارتند از:
• Lumo
• Etuovi
• Jokakoti
• Oikotie
• Vuokraovi

برخی از وب سایت‌های کاربردی برای یافتن خانه در فنلاند

خدمات سلامت برای ایرانیان در فنلاند

در فنلاند، مراقبت‌های بهداشتی توسط Kela، موسسه بیمه اجتماعی فنلاند ارائه می‌شوند. از این رو، اگر در فنلاند کار می‌کنید یا به طور دائم در آنجا زندگی می‌کنید، تحت پوشش Kela قرار خواهید گرفت. در نتیجه، زندگی در فنلاند برای ایرانیان، کاملا سالم خواهد بود. در فنلاند، برای برخورداری از خدمات درمانی، باید یک درخواست آنلاین را پر کنید یا به دفتر Kela بروید. پس از تایید، Kela کارت سلامت شما را از طریق پست برای شما ارسال می‌کند. البته Kela، خدمات اجتماعی نظیر کمک مالی دانشجویی، هزینه‌های توانبخشی، حقوق بازنشستگی و بیمه بیکاری نیز به شهروندان ارائه می‌دهد.

بیمه درمانی خصوصی نیز یک گزینه دیگر است که می‌تواند شرایط زندگی در فنلاند برای ایرانیان را بهبود ببخشد. اما بیشتر فنلاندی‌ها به بیمه عمومی پایبند هستند. با این حال، بیمه‌های خصوصی، تمام موارد خارج از حوزه پوشش عمومی را پوشش می‌دهند. از سوی دیگر، خدمات درمانی شبانه‌روزی، سلامت زندگی در فنلاند برای ایرانیان را تضمین می‌کنند. در این کشور، شما می‌توانید در مواقع اضطراری، با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید. همچنین اگر به اطلاعاتی در مورد مسائل پزشکی نیاز داشتید، می‌توانید با سرویس ۲۴ ساعته خدمات درمانی تماس بگیرید. لازم به ذکر است که بیمه عمومی فنلاند، برخی از درمان‌های مربوط به دندانپزشکی را نیز پوشش می‌دهد. همچنین مراکز بهداشتی شهری فنلاند دارای کلینیک‌های دندانپزشکی هستند.

شرایط حمل و نقل عمومی در فنلاند چگونه است

حمل‌و‌نقل عمومی، یکی دیگر از مواردی می‌باشد که به تسهیل زندگی در فنلاند برای ایرانیان کمک کرده است. فنلاند پنجمین کشور بزرگ اروپای غربی است و سر تا سر آن به خوبی با قطار، اتوبوس و جاده‌های امن به هم متصل هستند.

از سوی دیگر، قطارها تمام مناطق شهری فنلاند و همچنین بسیاری از مناطق روستایی این کشور را به هم متصل می‌کنند. جالب است بدانید که 5919 کیلومتر راه‌آهن در فنلاند وجود دارد. همچنین در برخی مناطق روستایی که دسترسی به خطوط راه‌آهن میسر نمی‌باشد، اتوبوس‌هایی برای انتقال شهروندان به نزدیک‌ترین ایستگاه قطار وجود دارند. در فنلاند، تمام قطارها تحت نظر دولت کار می‌کنند. اما برخلاف قطارها، اتوبوس‌ها به صورت خصوصی اداره می‌شوند. یک شرکت بزرگ اتوبوسرانی به نام امنی‌باس (Omnibus) و شرکتی دیگر با نام اکسپرس باس (ExpressBus) بر این بخش از حمل‎ونقل عمومی نظارت دارند. شرکت ماتکاهول (Matkahuol) نیز ایستگاه‌های اتوبوس در فنلاند را اداره می‌کند.

حمل‌و‌نقل عمومی، یکی دیگر از مواردی می‌باشد که به تسهیل زندگی در فنلاند برای ایرانیان کمک کرده است

میزان هزینه زندگی در فنلاند

یکی دیگر از جنبه‌های مهم زندگی در فنلاند برای ایرانیان، مخارج زندگی است که بسیاری از مهاجران با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. در فنلاند، دستمزدها بالا هستند (بیشتر از حقوق معمول در بریتانیا یا ایالات متحده). از این رو، پول اضافی که به دست می‌آورید تا حد زیادی شما را در پرداخت هزینه‌های زندگی، یاری می‌کند. اما زندگی در فنلاند، گران‌تر از بیشتر کشورهای جهان است. البته یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که هزینه زندگی در فنلاند، به ویژه در هلسینکی، ۳۳ درصد کم‌تر از نیویورک و ۲۵ درصد کم‌تر از لندن می‌باشد.

طبق گزارش سایت اکسپاتیستان (Expatistan)، هزینه زندگی یک نفر در فنلاند برای هر ماه، در حدود 2416 دلار آمریکا است. اما اگر یک خانواده چهار نفره هستید، این رقم به 4500 دلار می‌رسد. از سوی دیگر، اجاره یک آپارتمان 80 متری در یک محله متوسط در فنلاند، حدود 1200 دلار آمریکا در ماه برای شما هزینه دارد. لازم به ذکر است که حتی اگر یک آپارتمان 45 متری در یک محله متوسط اجاره کنید، باید به طور متوسط 842 دلار در هر ماه بپردازید. توجه داشته باشید که در این کشور، یک وعده غذایی معمولی برای دو نفر در یک رستوران عادی در حدود 53 دلار هزینه دارد. البته اگر فقط یک نوشیدنی بنوشید، باید حدود 7 دلار بپردازید.

مهاجرت کاری به فنلاند

مهاجرت کاری به فنلاند

برای مهاجرت کاری به فنلاند نیز به اخذ ویزای کاری این کشور را دارید که خود مستلزم داشتن مدارک خاصی است.

شرایط زندگی در فنلاند برای ایرانیان ایده‌آل است!

فنلاند در بین برترین کشورها از نظر رفاه و امکانات است. اما اگر قصد مهاجرت به فنلاند را دارید، باید بسته به اهداف و شرایط خود، شرایط زندگی در این کشور را بسنجید. زیرا به طور کلی، زندگی در فنلاند، پرهزینه است. از سوی دیگر، برخی شهرهای فنلاند از برخی دیگر، گران‌تر هستند. از این رو، پیشنهاد ما این است که علاوه بر مطالعه مقالات مرتبط با شرایط زندگی در فنلاند برای ایرانیان، از مشاورین مجرب نیز کمک بگیرید. هرچند باید اشاره کرد که اغلب ایرانیان مقیم فنلاند، این کشور را از بهترین مقصد‌ها برای ایرانیان می‌دانند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
هزینه زندگی در فنلاند چقدر است؟
طبق گزارش سایت اکسپاتیستان (Expatistan)، هزینه زندگی یک نفر در فنلاند برای هر ماه، در حدود 2416 دلار آمریکا است. اما اگر یک خانواده چهار نفره هستید، این رقم به 4500 دلار می‌رسد.
جمعیت و وسعت فنلاند چقدر است؟
فنلاند به عنوان هشتمین کشور بزرگ اروپا، تنها ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.
حمل و نقل عمومی در فنلاند چگونه است؟
فنلاند پنجمین کشور بزرگ اروپای غربی است و سر تا سر آن به خوبی با قطار، اتوبوس و جاده‌های امن به هم متصل هستند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای