تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. هر ساله افراد زیادی برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش اقدام می‌کنند، اما باید شرایط ورود به این مقطع را، در این کشور داشته باشند. شاید سوالاتی در این زمینه داشته باشند، مثلا شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس چیست؟ برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس اتریش چه مدارکی لازم است؟ به همین خاطر می خواهیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی کشور اتریش در یک نگاه

قبل از پرداختن به بحث تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش، لازم است در مورد این کشور و شرایط عمومی و اولیه دانشگاه‌های آن توضیحاتی ارائه شود، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. اتریش جذابیت منحصر به فردی دارد که همه را به خود جذب می‌کند. چرا که دارای جاذبه‌های فرهنگی و توریستی زیبایی است و پایتخت این کشور یعنی شهر وین بیش از یک دهه است که توسط سازمان Mercer به عنوان برترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی انتخاب شده است.

 به عنوان دانشجو در اتریش، نه تنها از زیبایی‌های این کشور لذت خواهید برد، همچنین در دانشگاهی تحصیل خواهید کرد که گزینه‌های تحصیلی عالی را ارائه می‌دهد. از جمله مزایای بی‌شمار تحصیل در اتریش، می‌توان به تحصیل و زندگی در یکی از امن‌ترین کشورهای جهان و برخورداری از کیفیت بالای زندگی اشاره کرد. بنابراین اتریش یک مقصد تحصیلی ایده آل است.

 اتریش در فهرست ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی در رتبه دوازدهم قرار دارد و در اروپای مرکزی واقع شده است. اتریش دارای ۷۰ دانشگاه برتر با بیش از ۳۵۰۰۰۰ دانشجو است که ۲۵ درصد آنها دانشجویان بین‌المللی هستند. اگرچه اتریش کشوری نسبتا کوچک با جمعیتی در حدود ۸.۷۵ میلیون نفر است، اما خوش شانس است که تعداد بالایی از شهرهای دانشجویی بسیار پرجنب و جوش دارد.

بررسی کشور اتریش در یک نگاه

مزایای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

معماری در اتریش بسیار  طرفداران زیادی دارد و اکثر افراد سعی می‌کنند اتریش را برای تحصیل در این رشته انتخاب کنند، زیرا این کشور از نظر هنر و معماری در جدول همه کشورها قرار دارد. از جمله مزیت‌های تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش، می توان به نکته بسیار خوبی اشاره کرد که دانشجویان بین‌المللی نیز، می‌توانند در دانشگاه‌های آزاد این کشور در سطوح بسیار بالایی تحصیل کنند. یکی دیگر از مزایای تحصیل معماری در اتریش این است که دانشجویان می‌توانند به زبان‌های انگلیسی و آلمانی در اتریش تحصیل کنند.

روش پذیرش تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

مقاطع لیسانس و فوق لیسانس معماری در وین ارتباط تنگاتنگی با هنر و طراحی دارند. برای تحصیل در رشته معماری در اتریش ابتدا باید در آزمون ورودی شرکت کرد تا دانشجو پس از قبولی بتواند به تحصیل بپردازد. دوره لیسانس معماری معمولاً سه تا چهار سال (حدود 240 واحد) و کارشناسی ارشد (180 واحد) 4 ترم معادل دو سال طول می‌کشد. سطح زبان برای اخذ پذیرش و ارسال مدارک در این رشته A2 و برای ادامه تحصیل در ترم‌های بعدی B2 آلمانی است.

 در مورد شهروندان اتریشی، معمولاً هر جوان اتریشی پس از گذراندن دوره متوسطه و اخذ دیپلم می‌تواند بدون آزمون وارد دانشگاه شود. اما در مورد رشته‌های هنر و معماری، این امکان برای شهروندان اتریشی وجود ندارد. زیرا پذیرش در رشته معماری و هنر به توانایی‌های فردی بستگی داشته و در این رشته متقاضیان می‌توانند پس از قبولی در کنکور در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند.

معرفی گرایش‌های مختلف تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

گرایش‌های رشته معماری عبارتند از:

 • مهندسی معماری
 • فناوری معماری
 • معماری داخلی
 • معماری تاریخی
 • طراح معماری
 • طراحی مناظر

مهندسی معماری

معماری که با نام مهندسی ساختمان یا معماری نیز شناخته می‌شود، رشته‌ای است که به جنبه‌های فن‌آوری برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و بهره‌برداری ساختمان‌ها از جمله تحلیل و طراحی یکپارچه سیستم‌های محیطی و سازه‌ای، رفتار و ویژگی‌های ساختمان‌ها می‌پردازد. مواد با ساخت و ساز و مدیریت ساخت و ساز سر و کار دارد. این دوره در مقطع کارشناسی ارشد در ۴ ترم با ۱۲۰ واحد به دانشجویان دانشگاه وین ارائه می‌شود.

فناوری معماری

فناوری معماری یکی از گرایش‌های تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش است که شامل معماری، علوم ساختمان و مهندسی می‌شود. فناوری معماری یا فناوری ساختمان، کاربرد فناوری در طراحی ساختمان است که بخشی از معماری و مهندسی ساختمان است و گاهی به عنوان یک رشته یا زیرگروه مجزا دیده می‌شود. مواد و فناوری‌های جدید چالش‌های طراحی و روش‌های جدید ساختمان را در طول تکامل ساختمان، به‌ویژه از زمان ظهور صنعتی شدن در قرن نوزدهم، ایجاد کردند.

فناوری معماری به عناصر مختلف یک ساختمان و تعاملات آنها مربوط می‌شود و ارتباط نزدیکی با پیشرفت علم ساختمان دارد. فناوری معماری را می‌توان به عنوان “طراحی فنی و تخصص مورد استفاده در به کارگیری و ادغام تکنیک‌های ساختمان در فرآیند طراحی ساختمان” خلاصه کرد. این رشته در دانشگاه وین ۴ سال در مقطع کارشناسی و ۴ ترم معادل ۲ سال در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد.

معماری داخلی

معماری داخلی طراحی ساختمان یا سرپناهی در داخل و خارج خانه است که در حال بازسازی و مرمت است. به طور کلی معماری داخلی فرآیندی است که در آن فضاهای داخلی ساختمان‌ها با تمام جنبه‌های استفاده انسان از فضاهای سازه‌ای طراحی می‌شود. به عبارت ساده تر، معماری داخلی طرحی از فضای داخلی با الهام از تکنیک معماری است. این رشته در دانشگاه وین در مقطع کارشناسی ۴ سال و در مقطع کارشناسی ارشد ۴ ترم معادل ۲ سال می‌باشد.

معماری تاریخی

معماری داخلی طراحی ساختمان یا سرپناهی در داخل و خارج خانه است که در حال بازسازی و مرمت است. به طور کلی معماری داخلی فرآیندی است که در آن فضاهای داخلی ساختمان‌ها با تمام جنبه‌های استفاده انسان از فضاهای سازه‌ای طراحی می‌شود. به عبارت ساده تر، معماری داخلی طرحی از فضای داخلی با الهام از تکنیک معماری است. این رشته در دانشگاه وین در مقطع کارشناسی ۴ سال و در مقطع کارشناسی ارشد ۴ ترم معادل ۲ سال می‌باشد.

طراح معماری

اصطلاح طراح معماری به شخصی اطلاق می‌شود که در فرآیند طراحی ساختمان‌ها یا فضاهای شهری نقش دارد. تسلط بر ترسیم فضاهای تاریخی و فرهنگی و مهارت نشان دادن تغییرات گسترده در جوامع و تمدن‌ها به کمک فنون معماری از مهمترین وظایف یک طراح معماری است که صلاحیت ترسیم این فضاها را دارد و در خلق آثار تاریخی نبوغ دارد. آثاری که هویت و ویژگی‌های یک جامعه و تمدن را نشان می‌دهد که می‌تواند پیشینه‌ای پیچیده از فرهنگ‌های مختلف را در ذهن مردم نهادینه کند. مدت تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ۴ سال و در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال است.

معماری مناظر

معماری مناظر از دیگر گرایش‌های تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش است که شامل جنبه‌های گیاه شناسی، باغبانی، هنرهای زیبا، معماری، طراحی صنعتی، علوم زمین، جغرافیا، محیط زیست و مهندسی عمران است. معماران منظر، مناظر مختلفی را بر روی سازه‌ها و فضاهای بیرونی طراحی می کنند که نمونه‌های معمولی از پارک‌ها و مناظر هستند. معماران منظر بر روی پروژه‌های مختلفی کار می‌کنند، از جمله طراحی پارک، مناطق مسکونی، طراحی بزرگراه، سازه‌های حمل‌ونقل شهری، پل‌ها، طراحی منظر تاریخی، و طراحی محیطی (هر جنبه‌ای از طراحی که اثرات نامطلوب محیطی را با ادغام خود با طبیعت و فرآیندهای پایدار کاهش می‌دهد).

معرفی بهترین دانشگاه های تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش، دانشگاه‌های متعددی وجود دارد که در این قسمت به معرفی بهترین این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 • دانشگاه صنعتی وین
 • دانشگاه صنعتی گراز
 • دانشگاه وین
 • دانشگاه پوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه کلاگنفورت
 • دانشگاه اینسبروک

بررسی هزینه‌های تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

کثر دانشگاه‌های اتریش شهریه کمتر از 1000 یورو در سال برای دانشجویان محلی دارند، اما برای دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشور می‌شوند، متفاوت است. تمامی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های اتریش بر اساس مدارک زبان متقاضیان بین المللی است. اگر جزو افراد دارای مدرک زبان آلمانی در سطح C1 هستید، می‌توانید برای دانشگاه‌های رایگان اتریش اقدام کنید. اما اگر زیر این سطح هستید یا مدرک زبان آلمانی ندارید، نمی‌توانید برای تحصیل رایگان در اتریش اقدام کنید. با توجه به جدول زیر شهریه دانشجویان به شرح زیر می‌باشد:

نام دانشگاه شهریه دانشگاه دانشجویان محلی در یک سال شهریه دانشجویان بین المللی در یک سال
دانشگاه صنعتی وین ۵۰۰ یورو ۲۰۰۰ یورو
دانشگاه اینسبروک ۳۰۰ یورو ۱۰۰۰ یورو
دانشگاه کلاگنفورت ۵۰۰ یورو ۱۰۰۰ یورو
دانشگاه صنعتی گراز ۳۰۰ یورو ۲۰۰۰ یورو
دانشگاه وین ۳۰۰ ۱۷۰۰ یورو
دانشگاه پوهانس کپلر لینز ۳۰۰ یورو ۱۰۰۰ یورو

شرایط بورسیه تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

رقابت زیادی برای اخذ بورسیه تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش وجود دارد و هر ساله دانشجویان زیادی برای دریافت این بورسیه اقدام می‌کنند. بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند، برخی فقط بخشی از هزینه‌های دانشجویی را پوشش می‌دهند و برخی تمام هزینه‌های دانشجویی را تامین می‌کنند.

 متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در اتریش در رشته معماری را دارند، گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد آسانتر از مقطع کارشناسی می‌باشد. در صورتی که دانشجو با پرداخت شهریه در اتریش دوره کارشناسی خود را به پایان رسانده باشد و مدرک خود را با نمرات بسیار بالا بگیرد، می‌تواند برای مقطع کارشناسی ارشد در اتریش، بورسیه تحصیلی اتریش دریافت کند.لازم به ذکر است که تحصیل معماری در اتریش با بورسیه تحصیلی برای برخی از دانشجویانی که دارای شرایط زیر باشند امکان پذیر است:

مهم ترین نکته برای اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های اتریش داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می‌باشد. همچنین متقاضیان بورسیه تحصیلی در رشته معماری در اتریش باید دارای مدرک لیسانس از دانشگاه‌های معتبر با معدل بسیار بالا باشند.

شرایط ویزای همراه برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

اگر متقاضی گرامی متقاضی تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش هستید و می‌خواهید همراهان خود از جمله همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در این کشور به همراه داشته باشید، باید بدانید که ورود همراهان شما می‌تواند در این کشور انجام شود. متقاضی یک شغل تمام وقت در اتریش دارد، بنابراین پس از ورود با ویزای همراه، زن و شوهر می‌توانند در اتریش کار جستجو کنند و پس از دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما در آن کشور، می‌توانند درخواست شغل دهند. ویزای همراه آن را به ویزای کار تبدیل کنید و همچنین فرزند زیر ۱۸ سال شما می‌تواند به صورت رایگان در اتریش تحصیل کند.

شرایط ویزای همراه برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

شرایط کار پس از تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

اتریش یکی از کشورهایی است که نرخ بیکاری پایینی دارد و دانشجو پس از اتمام تحصیل و جستجوی کار اجازه دارد به مدت یک سال در این کشور بماند و پس از دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما می‌توانید به این کشور شوید. ویزای تحصیلی شما به ویزای کار تبدیل می‌شود تا دانشجویان مهندسی بتوانند پس از تحصیل در اتریش کار کنند. کسانی که با ویزای کار در این کشور کار می‌کنند، می‌توانند پس از ۵ سال کار و پرداخت مالیات پاسپورت یا تابعیت این کشور را دریافت کنند. معمولا کسانی که در کشوری مانند اتریش تحصیل می‌کنند برای یافتن کار در این کشور که نرخ بیکاری پایینی دارد مشکلی ندارند، می‌توانند با مدارکی که در این کشور تحصیل کرده‌اند و زبان آلمانی بالا به دنبال کار بگردند.

بررسی درآمد معماران کشور اتریش

زمانی که متقاضی شروع به کار در زمینه معماری در اتریش می‌کند، معمولا می‌تواند حدود ۳۶۰۰ یورو در ماه درآمد داشته باشد. در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ کمترین درآمد یک معمار در این کشور حدود ۱۶۹۰ یورو در ماه و بالاترین درآمد معمار در این کشور حدود ۶۸۰۰ یورو بوده است، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که میانگین حقوق در سال ۲۰۲۲ و ۲۱ حدود ۳۵۲۰ یورو تا ۳۶۰۰ یورو در ماه است. در ادامه به بررسی حقوق شغل‌های مختلف معماری می‌پردازیم:

 • معمار: ۳۶۰۰ یورو
 • مدیر معماری: ۶۹۹۰ یورو
 • طراح معماری: ۴۳۰۰ یورو
 • مدیر طراحی: ۶۱۳۰ یورو
 • طراح داخلی: ۳۸۳۰ یورو
 • تکنیسین نقشه برداری: ۱۶۹۰ یورو
 • پیش نویس CAD: 2010 یورو

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

مدارک ضروری برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش مورد نیاز است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • اخذ گواهی کار از وزارت علوم در مقطع تحصیلی مربوطه که باید به زبان آلمانی ترجمه شود. (برای دانشگاه‌های آزاد و سراسری و … نیز مورد اعتماد ایالت اتریش است).
 • گواهی عدم ممنوعیت تحصیلات تکمیلی (در صورتی که دارای آرم و مهر به زبان انگلیسی باشد، مورد تایید بوده و نیازی به ترجمه ندارد).
 • ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه مدرک تحصیلی کاردانی و ریزنمرات به زبان آلمانی (در صورت وجود)
 • ترجمه مدارک و ریز نمرات پیش دانشگاهی به زبان آلمانی
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • کپی صفحه اول پاسپورت (ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی یا انگلیسی نیز تایید می‌شود)
 • تکمیل فرم پذیرش اولیه دانشگاه مربوطه
 • ارسال رزومه کامل و مستند قابل استعلام
 • ارائه توصیه نامه از دو استاد دانشگاه‌های ایران به دانشگاه مقصد
 • ارسال انگیزه نامه برای رشته مورد نظر در دانشگاه مربوطه در اتریش

بررسی اقامت دائم پس از تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

اتریش یکی از کشورهایی است که شما دانشجوی عزیز می‌توانید پس از تحصیل به مدت یک سال در این کشور بمانید و شغل مورد نظر خود را جستجو کنید و پس از یافتن شغل خود از کارفرما، ویزای خود را تبدیل به ویزای کاری کرده که پس از آن، می‌توانید اقامت دائم کاری دریافت کنید و برای گرفتن تابعیت و پاسپورت این کشور پس از ۵ سال کار و پرداخت مالیات برای آزمون گذرنامه اقدام کنید.

تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش

شرایط سنی تحصیل در اتریش

شرایط منحصر به فرد در اتریش باعث شده تا متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور افزایش یابد. برای آشنایی با مزایای تحصیل و شرایط سنی تحصیل در اتریش این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

جمع بندی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، می‌توان برای تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش در بهترین دانشگاه‌های این کشور اقدام کرد. حتی می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶.۵ به بالا و یا سطح عالی زبان آلمانی، برای بورسیه شدن در این کشور اقدام کنید. حتی متقاضی این امکان را خواهد داشت که با همسر و فرزندان خود در حین تحصیل، زندگی کند. شما متقاضی عزیز در صورتی که جواب سوالات خود را پیدا نکرده‌اید، می‌توانید به وب سایت مهاجرتی هرمس اپلای مراجعه کنید و با کارشناسان مجرب مجموعه در تماس بوده و از مشاوره‌های آن‌ها استفاده کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
امکان دریافت پاسپورت بعد از تحصیل فوق لیسانس معماری در اتریش وجود دارد؟
خیر. تنها درصورتی می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید که ۵ سال در این کشور کار کرده و مالیات پرداخت کنید.
امکان تحصیل با مدرک آیلتس در اتریش وجود دارد؟
بله امکان پذیر است.
آیا می توان در حین تحصیل، ویزای همراه نیز دریافت کرد؟
بله امکان پذیر است. متقاضی می‌تواند برای همسر و فرزندان خود، ویزای همراه دریافت کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای