دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشگاه اوندوکوز مایس

شهر :

سامسون

سال تاسیس :

1975

زبان :

زبان ترکی، زبان انگلیسی

رتبه بندی در ترکیه :

35

نوع دانشگاه :

دولتی

تعداد دانشکده ها :

20

دانشگاه اوندوکوز مایس مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. از دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌توانیم به اوندوکوز مایس اشاره کنیم. این دانشگاه واقع‌شده در بخش شمال شرقی ترکیه بوده و شهر آن نیز سامسون است. دانشگاه اوندوکوز مایس در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. همچنین دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی تحصیل کنند.

البته تنها برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه دولتی بوده و توانسته است رتبه 35 را در کشور ترکیه به خود اختصاص دهد. موارد مختلف دیگری نیز وجود دارند که درباره دانشگاه Ondokuz Mayıs اهمیت دارند. در ادامه به‌صورت کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت؛ پس تا انتها دنبال‌کننده ما باشید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

درباره تاریخچه اوندوکوز مایس چه می‌دانید؟

اوندوکوز مایس در تاریخ یک آوریل سال 1975 تأسیس شد. در اولین سال تأسیس این دانشگاه تعداد دانشجویان به 50 عدد می‌رسید. در سال 1973 یک دانشگاه پزشکی در شهر سامسون تأسیس شده بود. بعد از اینکه اوندوکوز مایس معرفی شد و به ثبت رسید، شاهد ادغام آن با دانشگاه پزشکی سامسون بودیم.

در سال 1976 برنامه‌های مختلفی جهت گسترش این دانشگاه ترتیب داده شدند؛ بدین صورت که دانشکده‌های کشاورزی، علوم طبیعی و مهندسی نیز به اوندوکوز مایس اضافه شدند. امروزه رشته‌ها و دانشکده‌های مختلف دیگری را می‌توانید ببینید که افراد زیادی خواهان تحصیل در آن‌ها هستند. برای تحصیل نیازمند کسب اطلاعات تکمیلی‌تر هستید که به‌صورت کامل به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

محوطه اصلی دانشگاه اوندوکوز مایس دارای مساحت 10 هزار هکتاری است. این دانشگاه محدود شده به دریا و کوه است. دانشکده‌های مختلف اوندوکوز مایس واقع‌شده در پردیس اصلی هستند. از دانشکده‌های پزشکی و دندان‌پزشکی اوندوکوز مایس به‌عنوان بیمارستانی برای خدمات‌دهی به افراد بهره برده می‌شود. ازآنجایی‌که امکانات رفاهی این دانشگاه بسیار زیاد است، دانشجویان می‌توانند از تحصیل بسیار باکیفیت بهره ببرند.

درباره تاریخچه اوندوکوز مایس چه می‌دانید؟

تعداد دانشجویان دانشگاه ترکیه‌ ای اوندوکوز مایس چقدر است؟

تعداد دانشجویانی که در دانشگاه اوندوکوز مایس مشغول به تحصیل هستند، 58 هزار نفر است. از این تعداد حدود 3000 هزار نفر را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. بر اساس آخرین رتبه‌بندی انجام‌شده تایمز، اوندوکوز مایس توانسته است رتبه 35 دانشگاه‌های ترکیه را به دست بیاورد. در حال حاضر این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در کشور ترکیه است. همچنین رتبه بین‌المللی این دانشگاه 1578 است. لازم به ذکر بوده دانشگاه مذکور توسط وزارت بهداشت ایران و وزارت علوم ایران در ترکیه تأیید شده است.

زبان تدریس در دانشگاه معروف اوندوکوز مایس چیست؟

یکی از سؤالات اساسی که درباره این دانشگاه پرسیده می‌شود، مربوط به زبان تدریس است. در ابتدا باید بگوییم زبان رسمی دانشگاه اوندوکوز مایس ترکی است؛ به همین علت دانشجویانی که در این دانشگاه پذیرش می‌شوند، باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند. همچنین متقاضیان باید از مدرک تومر برخوردار باشند.

در کنار این موضوع برخی از رشته‌ها به چشم می‌خورند که در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. از جمله این رشته‌ها می‌توانیم به پزشکی، دندانپزشکی، شیمی، فیزیک، مهندسی کشاورزی، زبان‌های خارجی، اقتصاد، هنر، الهیات و… اشاره داشته باشیم. دانشجویانی که بین‌المللی هستند و قصد ورود به دانشگاه Ondokuz Mayıs را دارند، باید ملیت آن‌ها چیزی غیر از کشور مقصد باشد.

زبان تدریس در دانشگاه معروف اوندوکوز مایس چیست؟

دانشکده‌ ها و رشته‌ های دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس شامل چه مواردی می‌شوند؟

افرادی که قصد دارند در اوندوکوز مایس به تحصیل بپردازند، نیاز است درباره دانشکده‌ها و رشته‌های موجود نیز اطلاعات داشته باشند. به‌طورکلی در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس می‌توان شاهد 20 دانشکده مختلف بود که هر کدام ارائه‌دهنده رشته‌های مختلفی هستند. در جدول زیر می‌توانید این دانشکده‌ها را مشاهده کنید:

دانشکده حقوق علی فواد باشگیل دانشکده بازرگانی دانشکده علوم اجتماعی و انسانی کارسامبا دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی دانشکده تعلیم‌وتربیت دانشکده علوم دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده زبان‌های خارجی دانشکده ارتباطات دانشکده الهیات دانشکده علوم اقتصاد و دارایی
دانشکده معماری دانشکده فنی دانشکده علوم بهداشت دانشکده پزشکی
دانشکده کشاورزی دانشکده علوم ورزشی یاسر دوگو دانشکده دامپزشکی دانشکده گردشگری

 

به‌غیراز دانشکده‌های ذکر شده، یک سری از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز وجود دارند که در دانشگاه اوندوکوز مایس قرار گرفته‌اند. از جمله این مؤسسه‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

مدرسه حرفه‌ای دادگستری هنرستان علاچام هنرستان و هنرستان گردشگری بافرا
مدرسه حرفه‌ای Ballıca مدرسه حرفه‌ای اتاق بازرگانی چارسامبا هنرستان هاواز
آموزشگاه حرفه‌ای سامسون (دانشگاه سامسون) آموزشگاه حرفه‌ای خدمات بهداشتی هنرستان کاواک
مدرسه حرفه‌ای ترمه مدرسه  فنی و حرفه‌ای  Vezirköprü مدرسه حرفه‌ای  Yeşilyurt Demir Çelik

 

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس هستند، باید درباره رشته‌ها نیز اطلاعات داشته باشند. به‌عنوان‌مثال این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارائه‌دهنده رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی، روان‌شناسی، حقوق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مدیریت، مترجمی زبان، گردشگری و معماری است.

افرادی که متقاضی تحصیل در رشته‌های تکمیلی هستند، می‌توانند از رشته‌هایی همچون پرستاری اورژانس، مهندسی سیستم‌های هوشمند، ایمونولوژی، ژئومورفولوژی، سم‌شناسی، پزشکی مولکولی، علم و مهندسی نانو، رادیولوژی و دفاع هسته‌ای، رادیولوژی، نورولوژی و میکروبیولوژی استقبال به عمل بیاورند.

نحوه پذیرش و ثبت‌ نام در اوندوکوز مایس

برای اینکه بتوانید در اوندوکوز مایس ثبت‌نام کنید و مورد پذیرش قرار بگیرید، نیاز است از شرایط مختلفی بهره‌مند باشید. دانشجویانی که ترک هستند، باید نمره قبولی را به دست بیاورند و در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند. همچنین اگر متقاضیان دانش‌‌آموخته دبیرستان‌های حرفه‌ای ترکیه باشند، در آن صورت نیازی ندارند در آزمون‌های مرتبط شرکت داشته باشند. دانشجویانی که دارای ملیت کشورهای دیگر هستند، نیازمند شرکت در آزمونی تحت عنوان YOS هستند.

همچنین اگر نمره آزمون SAT نیز بالا باشد، می‌توان از آن جهت گرفتن پذیرش دانشگاه اوندوکوز مایس بهره برد. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قضیه به شکل دیگری است. یعنی دانشجویان دو مقطع ذکرشده هم باید در آزمون‌های مذکور شرکت کنند و هم دارای مدرک ALES باشند. در کنار این موضوع شرکت در مصاحبه حضوری دانشگاه نیز ضرورت دارد. برای اینکه بتوانید در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس پذیرش دریافت کنید، نیازمند ارائه مدارک گوناگونی خواهید بود. در فهرست زیر این مدارک به شما نشان داده شده‌اند:

 • باید شناسنامه و کپی آن را به دانشگاه ارائه دهید.
 • ارائه مدرک دیپلم ضرورت دارد.
 • رزومه تحصیلی شما باید تکمیل‌ و ترجمه‌شده باشد.
 • در یکی از آزمون‌های SAT و YOS باید نمره قبولی کسب کنید.
 • مدرکی باید ارائه دهید که نشان‌دهنده تسلط شما به زبان ترکی است.
 • افرادی که متقاضی مقاطع تحصیلی تکمیلی هستند، باید توصیه‌نامه استاتید را داشته باشند.
 • ارائه انگیزه‌نامه برای پذیرش نیز ضروری است.
 • همچنین متقاضیان پذیرش در مقاطع تحصیلی باید مقالاتی را ارائه دهند که به چاپ رسیده‌اند.
 • چند قطعه عکس با شرایط موجود نیز فراموش نشود.

چه امکاناتی در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس به چشم می‌خورند؟

افرادی که قصد دارند در دانشگاه اوندوکوز مایس به تحصیل بپردازند، بد نیست با امکانات رفاهی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند، آشنا شوند. به‌طورکلی می‌توانیم این‌طور بگوییم امکاناتی که در این دانشگاه وجود دارند، بسیار ویژه بوده و به همین علت دانشجویان بسیاری ترجیح می‌دهند نسبت به ارسال درخواست پذیرش اقدامات لازم را انجام دهند. علی‌رغم دولتی بودن دانشگاه امکانات در نظر گرفته شده برای آن بسیار ویژه است.

از امکانات این دانشگاه می‌توانیم به خوابگاه اشاره کنیم. نکته قابل‌تأمل در ارتباط با ظرفیت خوابگاه است. ازآنجایی‌که  ظرفیت خوابگاه‌ها محدود است، باید در زمان مناسب نسبت به ثبت‌نام اقدام کنید. اگر اتاقی پیدا نکردید، باید نسبت به اجارة خانه در ترکیه اقدام کنید.

از دیگر امکانات می‌توانیم به مواردی همچون سالن‌های ورزشی، کتابخانه، مجهزترین کلاس‌ها، سالن مشاهدات فضایی، سالن تئاتر، مهمان‌سرا، مرکز خدمات درمانی، رستوران و کافه‌تریا اشاره کنیم؛ پس این امکانات می‌توانند تحصیلات باکیفیتی را برای شما رقم بزنند؛ ازاین‌رو اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، انتخاب این دانشگاه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چه امکاناتی در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس به چشم می‌خورند؟

شهریه دانشگاه برای دانشجویان چقدر است؟

افراد برای تحصیل در این دانشگاه دولتی نیازمند پرداخت شهریه هستند. شهریه‌ها باتوجه‌به مقطعی که در آن حضور دارید و همچنین رشته مورد نظر، متفاوت هستند. همچنین زبان تحصیل شما می‌تواند روی تعیین شهریه تأثیرگذار باشد. در فهرست زیر می‌توانید با شهریه‌های تقریبی دانشگاه اوندوکوز مایس آشنا شوید:

 • ¬ متقاضیان رشته پزشکی برای تحصیل به زبان ترکی باید 28 هزار لیر شهریه پرداخت کنند. این شهریه برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی به 42 هزار لیر می‌رسد.
 • ¬ متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ترکی باید شهریه‌ 23 هزار لیری را پرداخت کنند.
 • ¬ افراد برای تحصیل در رشته داروسازی و فیزیوتراپی به زبان ترکی باید به ترتیب شهریه‌هایی معادل با 20 هزار و 3700 هزار پرداخت کنند.
 • ¬ شهریه دانشجویان پرستاری برای تحصیل به زبان ترکی نیز 3700 لیر است.
 • ¬ متقاضیان تحصیل در رشته فنی و مهندسی و معماری و هنر باید شهریه‌ای معادل با 5500 لیر را پرداخت کنند.

البته دانشجویان می‌توانند نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجویان برای بورسیه به فاکتورهای مختلفی نگاه می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به عملکرد سال‌های قبل، نیازسنجی، بودجه دانشگاه و دانشجویان موفق و بی‌بضاعت اشاره داشته باشیم.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه Koc (کوچ) ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل همسایگی این کشور با ایران و همچنین شباهت‌های فراوان فرهنگی و زبانی مورد علاقه بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان است.

سخن آخر

این روزها تحصیل در ترکیه متقاضیان زیادی دارد و دلیل آن نیز کیفیت بالای آموزش است. در ترکیه می‌توانید شاهد دانشگاه‌های مختلفی باشید که هر کدام ارائه‌دهنده رشته‌های گوناگونی هستند. از بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توانیم به اوندوکوز مایس اشاره کنیم. دانشگاه اوندوکوز مایس در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. برای اینکه بتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید، باید به زبان ترکی مسلط باشید. برای آشنایی بیشتر و طی‌کردن روند مهاجرت می‌توانید با کارشناسان هرمس اپلای در تماس باشید.

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

فرم مشاوره رایگان

لوگو هرمس

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا دانشگاه اوندوکوز مایس از وزارت علوم و بهداشت تاییدیه دارد؟
بله، توسط وزارت بهداشت ایران و وزارت علوم ایران در ترکیه تأیید شده است.
چه رشته هایی در مقطع کارشناسی این دانشگاه تدریس میشود؟
رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی، روان‌شناسی، حقوق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مدیریت، مترجمی زبان، گردشگری و معماری از جمله رشته هایی میباشد که در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس تدریس میشود.
برای اینکه بتوانید در دانشگاه دولتی اوندوکوز مایس پذیرش دریافت کنید چه مدارکی مورد نیاز است؟
• شناسنامه و کپی • ارائه مدرک دیپلم • ترجمه رزومه تحصیلی شما • قبولی در یکی از آزمون‌های SAT و YOS • مدرک تسلط بر زبان ترکیه • ارائه توصیه‌نامه استاتید برای افرادی که متقاضی مقاطع تحصیلی تکمیلی هستند • ارائه انگیزه‌نامه برای پذیرش • ارائه مقالاتی که به چاپ رسیده اند • چند قطعه عکس با شرایط موجود
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای