قبرس شمالی

قبرس شمالی

امروزه به دلیل جاذبه‌های گردشگری فراوان قبرس شمالی، افراد زیادی برای تفریح به این کشور سفر می‌کنند. از سوی دیگر منطقه شمالی قبرس به دلیل وجود فرصت‌های تحصیلی و شغلی عالی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهاجرتی ایرانیان است. این کشور زیبا دارای آب‌وهوای معتدل، مناظر طبیعی دیدنی و فرهنگ غنی است. علاوه بر این قبرس امکانات آموزشی برتر، خدمات بهداشتی عالی و فرصت‌های شغلی متنوعی را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به بعضی از کشورهای اروپایی کمتر است. بااین‌حال اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، باید مسائل مهمی مانند شرایط مهاجرت، مسائل قانونی و مالی، سیستم بهداشتی، شرایط تحصیل و کار و سازگاری ارزش‌ها و اهداف خود با سبک زندگی و فرهنگ محلی قبرس شمالی را بادقت بررسی کنید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان متخصص و مجرب گروه مهاجرتی هرمس اپلای مشورت کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

جغرافیای کشور قبرس شمالی

منطقه شمالی قبرس، یک کشور مستقل واقع در شمال شرقی جزیره قبرس است و در شمال ترکیه قرار دارد. مساحت بخش شمالی قبرس در حدود 3,355 کیلومترمربع و پایتخت این کشور، شهر نیکوزیا است. این کشور از غرب با یونان و از جنوب با مصر همسایه است.

منطقه شمالی قبرس در سواحل دریای مدیترانه واقع شده و دارای مرزهای مشترک با جمهوری قبرس است. قبرس شمالی با آب‌ و هوای مدیترانه‌ ای، مناظر طبیعی زیبا و سواحل آرام از جذابیت زیادی برای گردشگران برخوردار است. اقتصاد منطقه شمالی قبرس بیشتر بر کشاورزی، صنعت و توریسم استوار است. زبان رسمی این کشور، ترکی استانبولی است و بیشتر جمعیت آن مسلمان هستند.

جغرافیای کشور قبرس شمالی

مهم ترین شهرهای قبرس شمالی

منطقه شمالی قبرس دارای چند شهر زیبا و دیدنی است. هر یک از این شهرها، دارای تاریخچه جذاب و ویژگی‌ های خاصی هستند. برخی از این شهرها شلوغ‌ تر و برخی نسبتاً آرام هستند. مردم این کشور مهمان‌ نواز بوده و از مهاجران استقبال می‌کنند. زندگی در هر یک از این شهرها، به روحیات و شرایط تحصیلی و موقعیت شغلی شما بستگی دارد. در ادامه مهم‌ ترین شهرهای این کشور معرفی می‌شوند.

نیکوزیا

نیکوزیا پایتخت و بزرگ‌ ترین شهر این کشور است. در این شهر موزه‌ ها، کاخ‌ها و بناهای تاریخی زیادی از جمله مسجد سلیمیه و ستون ونیزی وجود دارند. نیکوزیا ضمن داشتن ساختمان‌ های مدرن امروزی، اصالت خود را حفظ کرده و ساختمان‌ هایی به سبک معماری قرون وسطایی نیز در این شهر به چشم می‌ خورند.

بسیاری از افراد برای دیدن ساحل و تفریحات دریایی به منطقه شمالی قبرس مهاجرت می‌کنند، ولی این شهر ساحل ندارد و برای دسترسی به نزدیک‌ترین ساحل باید ۵۰ کیلومتر رانندگی کنید. ازآنجاکه بخش عمده‌ای از ساکنان نیکوزیا ‏ترک‌ زبان هستند، برای زندگی در این شهر دانستن زبان ترکی ضروری است. نیکوزیا، یکی از شهرهای دانشجویی شمال قبرس است.

فاماگوستا

این شهر به‌ عنوان دومین شهر بزرگ قبرس شمالی شناخته می‌شود و دارای سواحل زیبا و قلعه‌ های باستانی زیادی است. فاماگوستا شهری شلوغ و بزرگ است. بزرگ‌ترین بندر منطقه شمالی قبرس در این شهر واقع شده و کشتی‌های زیادی از آنجا عبور می‌کنند؛ بنابراین سواحل اطراف این شهر بهترین انتخاب برای گردشگری و تفریح هستند.

شبه‌ جزیره کارپاز، واقع در سواحل اطراف فاماگوستا، یک منطقه خالی از سکنه و بکر است که می‌توانید از گردش در آن لذت ببرید. در مسیر بین کارپاز و فاماگوستا، یک روستا با نام Trikomo وجود دارد که به‌تدریج به یک منطقه گردشگری جذاب و محبوب در بین افراد و به‌ خصوص مهاجران انگلیسی تبدیل شده است. ‏

گیرنه یا کارینیا

گیرنه ‏یکی از شهرهای توریستی مهم، جذاب و زیبای واقع در ساحل شمالی این کشور است. قلعه گیرنه و بندر قدیمی آن از جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. این شهر کمی شلوغ است و شاید برای افرادی که به دنبال سکوت و آرامش هستند، پر سروصدا به نظر برسد. در این شهر می‌توانید از فضاهای سبز زیبا، هتل‌ها، اماکن دیدنی و ساحل شنی لذت ببرید.

این شهر نیز قدمت تاریخی خود را حفظ کرده و گردشگران زیادی برای بازدید به کارینیا سفر می‌کنند. کلیه امکانات رفاهی از قبیل بانک، هتل، رستوران، فروشگاه‌های بزرگ و غیره در این شهر وجود دارند. همچنین دانشگاه‌ های گیرنه و دانشگاه علوم قبرس نیز در این شهر قرار دارند.

لفکه

این شهر یکی از شهرهای مهم و پرجمعیت منطقه شمالی قبرس است و جمعیتی حدود ۷۵ هزار نفر دارد. لفکه به‌ عنوان مرکز صنعتی، تجاری و اداری این کشور شناخته می‌شود و دارای بناهای تاریخی و گردشگری متعددی است. این شهر دارای امکانات و خدمات عمومی مناسبی است و با یک فرودگاه بین‌ المللی به شهرهای دیگر متصل می‌شود.

گوزل یورت

گوزل یورت، یک شهر واقع در منطقه شمالی قبرس است و جمعیتی در حدود 2000 نفر دارد. گوزل یورت به‌ عنوان یک منطقه سنتی زیبا شناخته می‌شود و دارای معماری سنتی و فرهنگ محلی خاص است. این منطقه به دلیل داشتن باغات و اراضی کشاورزی برای گردشگران جذابیت دارد. سایر جاذبه‌های گردشگری این شهر شامل مسجد قدیمی، مناظر طبیعی زیبا، شهربازی و غیره هستند.

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی

زبان رسمی و رایج مردم این کشور، زبان ترکی است. بخش قابل‌ توجهی از جمعیت این کشور، ترک‌های قبرسی هستند. برخی از مردم به زبان انگلیسی و یونانی نیز مسلط هستند. بخش عمده‌ای از جمعیت این منطقه، مسلمانان سنی هستند.

بااین‌ حال در منطقه شمالی قبرس اقلیت‌ هایی از دیگر ادیان مانند ارتدکس، کاتولیک و پروتستان زندگی می‌کنند. مردم این کشور به مذهب خود احترام می‌گذارند و ارزش‌های دینی در فرهنگ و زندگی روزمره آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. منطقه شمالی قبرس با داشتن تنوع فرهنگی و مذهبی، به‌ عنوان یک جامعه پذیرا و متنوع شناخته می‌شود.

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی

فرهنگ و آداب ‌و رسوم مردم منطقه شمالی قبرس

فرهنگ و آداب‌ و رسوم منطقه شمالی قبرس، به‌ شدت تحت‌ تأثیر فرهنگ ترکی قرار دارد. مردم این منطقه، بسیار مهمان‌ نواز و مهربان هستند. یکی از رسوم معروف این منطقه مراسم «کینه» است. این مراسم به‌ عنوان یک عنصر فرهنگی مهم در این منطقه محسوب شده و نقش زیادی در حفظ میراث و تاریخ مردمان این منطقه دارد.

موسیقی و رقص‌ های سنتی نیز به‌ عنوان مهم‌ ترین اجزای فرهنگ مردم این منطقه است و در جشن‌ ها و مراسم‌ های مختلف اجرا می‌شود. همچنین در قبرس شمالی مراسم‌ های مذهبی مهمی نیز وجود دارند. در این مراسم‌ها، مردم به مساجد محلی رفته و در مراسم‌های دینی شرکت می‌کنند. در این کشور روزهای مذهبی مهم مانند عید قربان و فطر جشن گرفته می‌شود.

پاسپورت قبرس شمالی

پاسپورت این کشور که به‌عنوان پاسپورت جمهوری ترک قبرس شمالی نیز شناخته می‌شود، توسط مقامات این کشور صادر می‌شود. اعتبار پاسپورت این کشور محدود بوده و در چند کشور جهان به رسمیت شناخته می‌شود. بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای این پاسپورت محدودیت‌ هایی در نظر می‌گیرند. لازم به ذکر است که بسیاری از کشورهای جهان، پاسپورت ترکیه را معتبر می‌دانند.

پاسپورت قبرس شمالی

آیا منطقه شمالی قبرس جزو شنگن است؟

این کشور عضو اتحادیه اروپا است، ولی در حال حاضر جزو منطقه شنگن نیست. البته امکان تغییر قوانین و عضویت این منطقه در شنگن وجود دارد. این کشور که با عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی نیز شناخته می‌شود، مستقل از منطقه شنگن فعالیت می‌کند. باید شهروندان این کشور برای سفر به کشورهای منطقه شنگن، از راه‌های معمول مانند اخذ ویزا یا استفاده از توافق‌ نامه‌ های خاص برای ورود به کشور موردنظر استفاده کنند.

قوانین مهاجرت به قبرس شمالی

امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلف نظیر موقعیت جغرافیایی، فراهم بودن امکانات تحصیل، جاذبه‌ های ‏گردشگری، آب‌ و هوای خوب و غیره تمایل دارند به منطقه شمالی قبرس مهاجرت کنند. به دلیل مهاجرت توریست‌ ها و مهاجران، شرایط اقتصادی این کشور رشد خوبی را تجربه کرده است. ‏توسعه اقتصادی و عدم وجود فساد مالی، این کشور را به یک مقصد خوب برای سرمایه‌ گذاری تبدیل کرده ‏است.

علاوه بر این، ثبت شرکت در این منطقه ساده است؛ بنابراین یکی از روش‌ های مهاجرت و اخذ اقامت در ‏قبرس از طریق سرمایه‌ گذاری است. ‏یک راهکار دیگر برای مهاجرت و اخذ اقامت در این کشور، خرید ملک و سرمایه‌ گذاری است. برای این کار نیز ‏قوانین خاصی تدوین شده‌اند و دائماً به‌ روزرسانی می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ‏کارشناسان ما در هرمس اپلای تماس بگیرید. ازدواج با یک شهروند قبرسی نیز یک راه‌ مهاجرت به قبرس است. در این صورت علاوه بر ‏اخذ اقامت دائم و امکان اخذ شهروندی، می‌توانید امکان تحصیل و کار در این کشور را نیز برای فرزندان خود فراهم کنید.

یکی دیگر از شرایط ‏اخذ اقامت دائم در این کشور، داشتن ویزای کار و مشغول به کار بودن در قبرس شمالی به مدت بیش از ۶ سال ‏پیوسته است. درصورتی‌ که برای تحصیل یا کار به این کشور سفر کرده و می‌خواهید ویزای دائمی دریافت ‏کنید، باید مدارکی مبنی بر استطاعت مالی به دولت ارائه کنید. در صورت واجد شرایط ‏بودن، اقامت دائمی به شما داده می‌شود. ‏

مزایا و معایب کشور قبرس شمالی

زندگی در هر جای جهان، مزایا و معایب خاص خود را دارد. کشور قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این کشور به دلیل شرایط منحصربه‌ فرد، مزایای زیادی به شهروندان خود ارائه می‌دهد؛ به همین دلیل به یکی از مقاصد گردشگری و مهاجرتی پرطرف‌ دار تبدیل شده است. درصورتی‌ که قصد مهاجرت به این کشور را دارید، باید با دقت مزایا و معایب زندگی در این کشور را ارزیابی و سپس تصمیم‌ گیری کنید.

از جمله مزایای این کشور می‌ توان به مواردی نظیر هزینه زندگی کمتر نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی اشاره کرد. به‌طورکلی قیمت مسکن، غذا، خدمات و سایر هزینه‌ها در این کشور پایین‌ تر است. قبرس شمالی دارای جاذبه‌ های گردشگری طبیعی بی‌ نظیر مشتمل بر ساحل‌ های و کوهستان‌ های زیبا و مناطق تاریخی است. علاوه بر این، منطقه شمالی قبرس دانشگاه‌ های بسیار معتبری دارد که برنامه‌ های تحصیلی متنوعی را در حوزه‌های مختلف علمی ارائه می‌دهند و شرایط آموزشی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

اما باید به معایب این کشور نیز اشاره کرد. این کشور از نظر بین‌ المللی کمتر شناخته شده است و بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پاسپورت این کشور را به رسمیت نمی‌ شناسند. از جمله معایب دیگر زندگی در این کشور می‌توان به حمل‌ و نقل عمومی ضعیف، سیستم اداری کُند، درآمد پایین برخی از مشاغل، تنوع کم کالاها و غیره اشاره کرد.

البته امروزه قبرس شمالی به دلیل مهاجرپذیری به سرعت در حال توسعه و رشد است و چشم‌ اندازی بسیار درخشانی برای آن متصور است. افزایش سرعت ساخت‌ و ساز، به‌ خصوص در مناطق ترک‌ نشین، نویدبخش افزایش ارزش سرمایه‌ گذاری و خرید ملک در این کشور است.

مزایا و معایب کشور قبرس شمالی

خرید ملک در قبرس شمالی

خرید ملک در قبرس شمالی

یکی از آسان‌ ترین راه‌ها برای اخذ اقامت در این کشور خرید یک ملک قبرس شمالی است. در نظر داشته باشید که قیمت املاک در کشور قبرس شمالی نسبت به اکثر کشورهای اروپایی پایین‌ تر است.

سخن آخر

اگر قصد دارید به‌ عنوان گردشگر به این کشور سفر کنید، قطعاً یک مسافرت دلپذیر و خاطره‌ انگیز را تجربه خواهید کرد. در این کشور جاذبه‌ های طبیعی زیبا، سواحل آرام و تاریخچه فرهنگی غنی در انتظار شما هستند. همچنین مزارع ارگانیک و آشپزی محلی بی‌نظیر، یک سفر فراموش‌ نشدنی را برای شما رقم می‌زنند؛ ولی برای تصمیم‌ گیری درباره زندگی در این کشور باید ارزیابی‌ های دقیق‌ تری را انجام دهید.

برای تصمیم‌ گیری صحیح درباره مهاجرت به‏ قبرس شمالی باید به عوامل مختلفی مانند وضعیت مالی، تحصیلات، علاقه به گردشگری و آموزش، وضعیت سیاسی، شرایط قانونی و غیره توجه کنید. در این زمینه، مشورت گرفتن از افراد آگاه و مطلع بسیار کمک‌ کننده است. بدین منظور مؤسسه هرمس اپلای با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه ارائه مشاوره و کمک به مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه‌ گذاری و اخذ اقامت در خدمت شما است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
این کشور از نظر امنیت چگونه است؟
به‌طورکلی، قبرس شمالی به‌عنوان منطقه‌ای آرام و پایدار شناخته می‌شود و سطح جرم و خشونت در آن نسبتاً پایین است. این کشور در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان یکی از ده کشور برتر از نظر امنیت شناخته شده است.
مشاغل مورد نیاز در این کشور چیست؟
مشاغل مورد نیاز در بخش شمالی قبرس شامل صنایع گردشگری، ساخت‌وساز، آموزش و پژوهش، خدمات بهداشتی و پزشکی و صنعت خدمات مالی می‌شوند. این مشاغل فرصت‌های شغلی مهمی را در این کشور ایجاد کرده و به توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی این منطقه کمک کرده‌اند.
واحد پولی رایج در این کشور چیست؟
واحد پولی رایج در جمهوری ترک قبرس شمالی، لیر ترکی (TRY) است. در این کشور، از لیر ترکی به‌عنوان ارز رسمی در تجارت و تراکنش‌های روزمره استفاده می‌شود.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای
لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.