تحصیل پرستاری در آلمان

تحصیل پرستاری در آلمان

کشور آلمان همیشه به عنوان یکی از مقاصد مهاجرین برای ادامه زندگی و کار و یا ادامه تحصیل بوده است. پرستاری به عنوان یکی از رشته های حساس در کشور آلمان شناخته می شود و آلمان جهت تامین نیروی کاری خود از سایر کشورها نیز اقدام میکند و از همین رو در این مقاله میخواهیم شرایط و هزینه های تحصیل رشته پرستاری در کشور آلمان را شرح دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان

به طور کلی کسانی که علاقه مند به تحصیل در رشته پرستاری هستند، برای ورود مستقیم به دوره های پرستاری می‌بایست مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالا داشته باشند و در رشته پرستاری در دانشگاه دولتی در کشور خود قبول شوند و حداقل مدرک آلمانی B2 داشته باشند.

مدت تحصیل در رشته پرستاری ۳ الی ۴ سال بوده و دانشجویان بین ‌المللی زمانی که در رشته پرستاری تحصیل می کنند حق انجام کار به مدت ۲۰ ساعت را دارند. درآمد پرستاران تازه کار در دوره کارآموزی (در سال اول) حدود 750 تا 800 یورو در ماه میباشد.

همچنین کسانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشند، باید ۳ سال دیگر نیز در این مقطع تحصیل کرده و تخصص های حرفه ای خود را بدست بیاورند.

ازجمله دلایلی که دانشجویان ، کشور آلمان را برای  تحصیل انتخاب می کنند، کیفیت آموزش و بازار کار مناسب در آلمان میباشد. همچنین زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی می باشد و بر این اساس دانشجویان باید یا مدرک آیلتس 6 به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B2  را داشته باشند.

مسیر شغلی پرستاری در کشور آلمان

برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، تحصیل در رشته پرستاری در آلمان کمی دشوارتر است و زمان بیشتری را می‌طلبد. تا زمانی که بتوانید به‌عنوان پرستار کار کنید، شاید لازم باشد به‌عنوان دستیار پرستار به کار مشغول شوید. معمولاً پروسه شغلی شما حدود 3 تا 4 سال طول می‌کشد، این در حالی است که شما از کشوری غیر از اتحادیه اروپا وارد شده و مدرک پرستاری هم داشته باشید.

اگر شما می‌خواهید در آلمان به‌ عنوان پرستار کار کنید؛ اما مدرک آن را ندارید، می‌توانید در این کشور به تحصیل در رشته پرستاری بپردازید. کارآموزی پرستاری نیازی به مدرک تحصیلی در این رشته ندارد؛ اما باید زبان آلمانی را در سطح مناسب بلد باشید. ضمناً مدرک تحصیلی دیپلم یا معادل آن هم برای شروع دوره کارورزی لازم است. توجه کنید که در برخی از دانشگاه‌ ها ممکن است مدارک دیگر مانند ریزنمرات از شما خواسته شود. پس سعی کنید تمام این مدارک را ترجمه کنید و همراه خود داشته باشید.

در طول دوره کارآموزی، شما همراه با کار در بیمارستان‌ها یک حقوق ماهیانه بین 1000 تا 2000 یورو به‌عنوان حقوق کارورزی دریافت خواهید کرد. درصورتی‌که دوره خود را با موفقیت طی کنید، می‌توانید به‌ عنوان یک پرستار متخصص با حقوق بالاتر شروع به کار کنید. طول دوره کارورزی که با نام آوسبیلدونگ هم شناخته می‌شود، اغلب 3 سال است.

چگونه برای پرستاری در آلمان درخواست دهیم؟

برای شروع این پروسه لازم است ابتدا شرایط پذیرش را بررسی کنید. ازآنجایی‌ که طی چند سال اخیر نیاز به نیروی پرستاری در این کشور به‌شدت افزایش داشته، شرایط مساعدی جهت تحصیل در این رشته در کشور آلمان مهیا شده است و شما می‌توانید از روش‌های مختلفی به تحصیل در رشته پرستاری بپردازید.

باتوجه‌ به اینکه قصد دارید از چه برنامه‌ ای استفاده کنید، باید درخواست خود را ارسال کنید. اکثر درخواست‌ها را می­توانید به شکل آنلاین ارسال کنید. قبل از اینکه وارد سایت درخواست شوید، از قبل درباره مدارک و اطلاعات موردنیاز پرس‌ و جو کنید. باید زمان ارسال درخواست تمام مدارک را داخل سایت بارگذاری کنید. پس مطمئن شوید چیزی کم نیست.

بعد از ارسال درخواست باید منتظر باشید تا پاسخ درخواست شما بیاید. اگر شما را برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان پذیرش کرده باشند، لازم است برای اخذ ویزا اقدام کنید. توجه کرده برای شروع تحصیل و از همان ابتدا به مدرک سطح B1 یا B2 زبان آلمانی نیاز دارید. در نهایت و پس از اخذ ویزا می‌توانید برای شروع دوره تحصیل یا آموزش خود به آلمان مهاجرت کنید.

ساعات کاری پرستاری در آلمان

ساعات کاری پرستاران در آلمان ۵ روز در هفته بوده و همچنین پرستارانی که در روزهای تعطیل کار میکنند ، شامل اضافه حقوق و مزایا می شوند .

طول دوره آموزش پرستاری در آلمان

به طور کلی دانشجویانی که در کشور آلمان به تحصیل در رشته پرستاری می پردازند، باید سه سال(2100 ساعت تئوری و 2500 ساعت عملی) دوره خود را تکمیل نموده و پس از آن می توانند با کسب مدرک، در قسمت های بهداشتی، بیهوشی، روانپزشکی و ICU فعالیت خود را آغاز کنند.

متوسط هزینه ی تحصیل در رشته پرستاری آلمان

شهریه رشته ی پرستاری در کشور آلمان که دارای شرایط مناسبی برای تحصیل می باشد، در حدود ۱۵۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار در یک سال تحصیلی بوده و علاوه بر شهریه ی دانشگاهی هزینه زندگی دراین کشور نیز برای یک نفر حدود 1,024.7 دلار (بدون احتساب اجاره) در ماه می باشد و همانطور که گفته شد، دوره های پرستاری در کشور آلمان  حدود ۳ تا ۴ سال طول می کشد.

شهریه در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری آلمان به طور میانگین از حدود ۱۲۰۰  تا ۳۲۰۰ یورو در سال می باشد.

گفتنی است که کشور آلمان برای کسانی که در رشته ی پرستاری تحصیل می کنند، در حدود ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو بنا به سال های تحصیلی خود، حقوق تحصیل پرستاری پرداخت می کند که می توان با این میزان دریافتی زندگی دانشجویی نسبتا مناسبی داشت.

حقوق پرستاران در آلمان

احتمالاً یکی از مهم‌ ترین سؤالات شما، درباره وضعیت حقوق و درآمد پرستاران در کشور آلمان است. اگر شما هم به دنبال تحصیل در رشته پرستاری و سپس اشتغال در آلمان هستید، نگران نباشید؛ زیرا متوسط حقوق پرستاران در این کشور بالا است.

متوسط حقوق پرستاری در آلمان از 1360 یورو در ماه شروع می‌شود. بیشترین میزان حقوق یک پرستار در این کشور اروپایی 4620 یورو در ماه است. هر چقدر سوابق کاری شما بیشتر باشد، میزان حقوق دریافتی شما بیشتر خواهد بود. اگر در روزهای تعطیل کار کنید و بیشتر از ساعات مقرر کاری در محل کار حاضر باشید، میزان حقوق شما بیشتر می‌شود.

به طور معمول یک پرستار با کمتر از 2 سال سابقه کاری، 1520 یورو در ماه در آمد دارد. با سابقه کاری بین 2 تا 5 سال این میزان درآمد 34 درصد افزایش می­یابد و به 2020 یورو می‌رسد. اگر سابقه کاری شما بیشتر از 5 سال باشد، افزایش میزان حقوق، 48 درصدی است و به 2990 یورو در ماه می‌رسد.

شناخته شده ترین دانشگاه های پرستاری در کشور آلمان

-دانشگاه Osnabruck

-دانشگاه eichstatt

-دانشگاه ash berlin

-دانشگاه fh Bielefeld

– دانشگاه hs Esslingen

شرایط لازم جهت ورود به دانشگاه های آلمان

  • -داشتن مدرک پایان دوره ی دبیرستان به همراه ریز نمرات ترجمه شده
  • سن متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید زیر ۲۴ سال باشد
  • سن متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید زیر ۳۰ سال باشد و همچنین مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات آن باید ترجمه شده باشند .
  • ارائه ی مدرک B2 زبان آلمانی و یا آیلتس با نمره ی  6 به بالا
ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، شرایط و قوانین آن همواره برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل و حتی مهاجرت به آلمان را داشته‌اند مورد توجه و سؤال بوده است.

سخن آخر

چندی است که تحصیل در رشته پرستاری بسیار مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور قرار گرفته است. ما در این مقاله در این باره اطلاعاتی اعم از: شرایط تحصیل، ساعات کاری، طول دوره، هزینه های تحصیل در این رشته و شرایط لازم آن با جزئیات صحبت کردیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان در رشته پرستاری را دارید میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره رایگان دریافت گنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
دانشگاه های مخصوص رشته پرستاری در آلمان کدام دانشگاه ها هستند؟؟
-دانشگاه Osnabruck -دانشگاه eichstatt -دانشگاه ash berlin -دانشگاه fh Bielefeld – دانشگاه hs Esslingen
شرایط مورد نیاز آلمانی برای رشته پرستاری چیست؟
-داشتن مدرک پایان دوره ی دبیرستان به همراه ریز نمرات ترجمه شده– سن متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید زیر ۲۴ سال باشد– سن متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید زیر ۳۰ سال باشد و همچنین مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات آن باید ترجمه شده باشند .– ارائه ی مدرک B2 زبان آلمانی و یا آیلتس با نمره ی 6 به بالا
ساعات کاری در رشته پرستاری در آلمان چگونه میباشد؟
ساعات کاری پرستاران در آلمان ۵ روز در هفته بوده و همچنین پرستارانی که در روزهای تعطیل کار میکنند ، شامل اضافه حقوق و مزایا می شوند .
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرناز حسینی
1 سال قبل

سلام برای تحصیل پرستاری در آلمان ایا باید دوره پرستاری در ایران دیده باشیم؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  فرناز حسینی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
خیر نیازی نیست .

کادر هرمس اپلای