اقامت دائم سوئیس

اقامت دائم سوئیس

اقامت دائم سوئیس  با توجه به سطح رفاه اجتماعی و امکانات آموزشی عالی یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای متقاضیان مهاجرت به شمار می‌رود. جالب است بدانید که در مدت هشت ماه گذشته در سال 2023 چیزی در حدود ۲۰۰ هزار نفر به کشور سوئیس مهاجرت کرده‌اند. سیستم آموزشی مطابق با استاندارد جهانی، ثبات اقتصادی و نرخ پایین جرم و جنایت دلایلی هستند که سوئیس را به کشوری محبوب برای متقاضیان مهاجرت بدل کرده‌اند. به‌همین دلیل بسیاری از متقاضیان با هدف اخذ اقامت دائم به کشور سوئیس مهاجرت می‌کنند. اما قبل از اقدام به مهاجرت باید با شرایط اقامت دائم سوئیس آشنایی داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی شرایط و راه‌های اخذ اقامت سوئیس بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

اخذ اقامت دائم سوئیس چه مزایایی دارد؟

کشور سوئیس طبیعتی بکر و زیبا با آب‌وهوایی بسیار معتدل و عالی دارد و دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است. بنابراین زندگی در این کشور می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. یکی از بزرگ‌ترین مزایای اقامت دائم سوئیس ثبات و قدرت اقتصادی این کشور است و باید اشاره کرد که سوئیس سیستم بانکداری بسیار منعطفی دارد. به همین دلیل افتتاح حساب و دیگر امور بانکی در این کشور به راحتی انجام می‌شوند.

با اخذ اقامت دائم سوئیس شما می‌توانید از خدمات درمانی و بهداشتی بهره‌مند شده و یک زندگی بسیار باکیفیت داشته باشید. باید بدانید که کشور سوئیس به دلیل استانداردهای بالا در نظام آموزشی خود یک از بهترین مقصدهای تحصیلی در دنیا به شمار می‌رود. شما می‌توانید با اخذ اقامت دائم، فرزندان خود را به مدارس و دانشگاه‌های سوئیس فرستاده و آینده آن‌ها را تضمین کنید. از دیگر مزایای اقامت دائم سوئیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان دستمزد و درآمد بالا
 • یکسان بودن درآمد مهاجران با بومیان کشور سوئیس
 • دسترسی به همه مشاغل برای استخدامی و اشتغال
 • امکان راه‌اندازی شرکت و کسب‌وکار خود
 • امکان خرید نامحدود املاک و مستغلات
 • امکان زندگی در هر شهر و استان کشور سوئیس
سوئیس که یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپا و سراسر دنیا است، حدود ۴۱۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و در حدود ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد.
راه حل های اخذ اقامت دائم سوئیس

روش‌های مهاجرتی برای اخذ اقامت دائم کشور سوئیس

سوئیس که یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپا و سراسر دنیا است، حدود ۴۱۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و در حدود ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد. البته با میزان مهاجرینی که در سال 2023 به این کشور سفر کرده‌اند، جمعیت سوئیس نزدیک به نه میلیون نفر شده است. باید اشاره کرد همچنان مهاجران زیادی در حال سفر به این کشور هستند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به سوئیس و اقامت دائم این کشور وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مهاجرت تحصیلی به سوئیس
 • اقامت کاری در سوئیس
 • مهاجرت به‌واسطه ازدواج
 • اخذ تابعیت به‌واسطه تولد
 • سرمایه‌گذاری در سوییس
 • مهاجرت به‌واسطه تمکن مالی

اخذ اقامت دائم سوئیس با تحصیل در این کشور

سطح آموزش در کشور سوئیس بسیار بالا است و برخی از دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ جهانی QS رتبه‌های بالایی دارند. همچنین شرایط برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور فراهم شده است. در سوئیس زبان تحصیل با توجه به مناطق مختلف در این کشور متفاوت بوده و به چهار زبان فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی خواهد بود. لازم به ذکر است که دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی سوییس به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند.

تحصیل در مدارس ابتدایی سوئیس با توجه به استان محل تحصیل بین چهار تا شش سال است. به همین ترتیب دوره اول متوسطه هم بین سه تا پنج سال می‌کشد. در دوره متوسطه دوم که به صورت علمی ای فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود، دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه یا مهارت و حرفه‌ای خاص آماده خواهند شد. باید بدانید که مهاجرت تحصیل روش غیر مستقیم اخذ اقامت دائم به شمار می‌رود؛ چرا که با ویزای تحصیلی امکان اخذ اقامت دائم وجود ندارد. برای این کار لازم است که ابتدا تحصیلات خود را در سوئیس به اتمام برسانید. سپس وارد بازار کار این کشور شده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

شرایط تحصیل مقاطع مختلف در کشور سوئیس

تحصیلات عالی در کشور سوئیس مانند بسیاری از کشورها با مقطع کارشناسی شروع می‌شود. این مقطع تحصیلی به دو صورت فدرال و آکادمیک ارائه شده و بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. برای پذیرش از دانشگاه‌های کشور سوئیس باید مدرک دیپلم ۱۲ساله خود را ارائه دهید. همچنین باید یک انگیزه‌نامه نوشته و به همراه مدرک زبان سطح B1 خود را برای دانشگاه ارسال کنید. لازم به ذکر است که در مقطع کارشناسی تمامی دروس به زبان آلمانی یا فرانسوی ارائه می‌شوند. به طور میانگی برای تحصیل مقطع در دانشگاه‌های سوئیس باید بین 400 تا 3700 یورو هزینه پرداخت کنید.

مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئیس دو سال طول خواهد کشید و زبان تحصیل در این مقطع آلمانی، فرانسوی و انگلیسی است. برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 داشته باشید. اگر بخواهید به زبان آلمانی یا فرانسوی تحصیل کنید، باید مدرک زبان سطح B2 خود را ارائه دهید. همچنین باید سوابق تحصیلی یعنی دیپلم ۱۲ساله و مدرک کارشناسی خود را برای دانشگاه ارسال کنید. گفتنی است که میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی سوئیس چیزی در حدود 3100 تا 13500 یورو در سال خواهد بود.

تحصیل مقطع دکترا در کشور سوئیس چهار سال طول می‌کشد که به دو صورت می‌توان آن را انجام داد. در واقع دوره دکترا را می‌توان با بورسیه تحصیل یا پرداخت شهریه گذراند. برای تحصیل این مقطع باید تمام سوابق تحصیلی از جمله دیپلم ۱۲ساله، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ خود را ارائه دهید. همچنین به یک استاد راهنما یا سوپروایزر، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و مقالات علمی‌پژوهشی بین‌المللی نیاز دارید. برای تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه‌های دولتی سوئیس باید به طور میانگین حدود ۱۰۰ تا ۹۰۰ یورو در سال هزینه پرداخت کنید.

سطح آموزش در کشور سوئیس بسیار بالا است و برخی از دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ جهانی QS رتبه‌های بالایی دارند
سوئیس یکی از کشورهای معروف جهان در حوزهٔ آموزش عالی است و دارای دانشگاه‌های برتر و با کیفیتی است

اخذ اقامت دائم سوئیس با مهاجرت کاری به این کشور

به دلیل اقتصاد قدرتمند سوئیس و میزان درآمد بالا در این کشور، متقاضیان بسیاری زیادی برای کار به سوئیس مهاجرت می‌کنند. لازم به ذکر است که شرایط برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت کاری به سوئیس دارند، آسان خواهد بود. چرا که این شهروندان نیازی به اخذ ویزا برای مهاجرت به سوئیس ندارند. اما برای شهروندان کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا شرایط سخت‌تر خواهد بود. چرا که اولویت استخدامی در کشور سوئیس با شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و خود سوئیس است.

باید اشاره کرد کشور سوئیس با تصویب قانونی در سال ۲۰۱۷ نرخ مهاجرت کاری به این کشور را سهمیه‌بندی کرد. البته هنوز هم این قانون وجود دارد و طبق سهمیه‌بندی فرایند مهاجرت استخدامی به این کشور انجام می‌شود. سهمیه‌بندی مهاجرین به این صورت است که برای جذب نیرو با ویزی بلندمدت ۳۰۰۰ نفر و برای جذب نیرو با ویزای کوتاه‌مدت ۴۵۰۰ نفر پذیرش می‌شوند.

اقامت دائم سوئیس به عنوان یکی از پرافتخارترین اقامت‌های دائمی در جهان مطرح است. شرایط اخذ اقامت دائم سوئیس این است که، افراد باید معیارهای سختگیرانه‌ای را ارضاء کنند. این معیارها شامل مسکن، تاریخچه کاری موفق، انگیزه برای سکونت دائمی، و اثبات امکان تأمین مالی شخصی و خانواده در سوئیس می‌شوند. همچنین، افراد باید از مهارت‌های زبانی معقولی در زبان‌های محلی سوئیس مسلط باشند. اقامت سوئیس به افراد اجازه می‌دهد تا به عنوان سکنه معتبر این کشور زندگی کنند و از تمامی امکانات و خدمات اجتماعی سوئیس بهره‌برداری کنند.

طبق قانون تصویب شده در سال ۲۰۱۷، کارفرما ابتدا باید آگهی استخدام را به مدت سه ماه در کشور سوئیس منتشر کند. سپس سه ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا این آگهی را انتشار دهد. در صورتی که در این شش ماه فرد مناسبی برای آن شغل پیدا نشد، شهروندان کشورهای دیگر را استخدام خواهد کرد. در صورتی که متقاضی برای استخدام در شغل مورد نظر انتخاب شد، کارفرما باید به اداره کار در سوئیس مراجعه کند. سپس درخواست استخدام یک شهروند خارجی را ارائه دهد تا بتواند اجازه کار و اقامت موقت را برای متقاضی دریافت کند.

باید اشاره کرد که تحت برخی از شرایط شانس استخدامی در سوئیس را افزایش پیدا خواهد کرد. برخی از این شرایط شامل مهارت بالا و سابقه کار کافی، سابقه تحصیلی و داشتن مدرک رشته مرتبط با شغل مورد نظر می‌شود. همچنین تسلط به زبان مقصد می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش شانس استخدامی داشته باشد.

شرایط اخذ اقامت دائم سوئیس برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورها

ابتدا باید بدانید که اقامت کاری در سوئیس پنج سال اعتبار دارد و متقاضی در صورت پرداخت بیمه و مالیات می‌تواند پس از گذشت پنج سال، اقامت خود را پنج سال دیگر تمدید کند. با به اتمام رسیدن پنج سال دوم اقامت موقت، متقاضی می‌تواند به دولت سوئیس درخواست اقامت دائم بدهد. البته این شرایط برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا است. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا پس از گذشت پنج سال اول می‌توانند اقامت دائم سوئیس را دریافت کنند.

سرمایه‌گذاری در سوئیس برای اخذ اقامت دائم این کشور

یکی از روش‌های مهاجرتی که می‌توان با آن اقامت دائم کشور مقصد را می‌توان گرفت، سرمایه‌گذاری در آن کشور است. در کشور سوئیس هم امکان سرمایه‌گذاری برای شهروندان خارجی وجود دارد. برای این کار باید در کشور سوئیس یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کنید تا شرایط اخذ اقامت کشور سوئیس برای شما فراهم شود. باید اشاره کرد که در سوئیس مانند کشورهایی دیگر حداقل میزان سرمایه‌گذاری تعیین شده است. به عبارتی دیگر اگر قصد سرمایه‌گذاری در سوئیس را دارید باید مقداری هزینه به‌عنوان حداقل میزان سرمایه برای راه‌اندازی کسب‌وکار در سوئیس در نظر بگیرید.

طبق قوانین کشور سوئیس هر شخصی که قصد سرمایه‎ گذاری در این کشور را دارد باید حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو هزینه کند. تمام فرایند سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت چیزی در حدود پنج ماه طول خواهد کشید. البته مهاجرت به این روش با توجه به نوع و محل سرمایه‌گذاری برای هر شخص متفاوت خواهد بود. چرا که سرمایه‌گذاری به چند روش مختلف امکان‌پذیر است که شامل ثبت شرکت، خرید سهام و خرید ملک در کشور مقصد می‌شود.

برای ثبت شرکت یا خرید سهام حتما باید با یک وکیل مهاجرتی مشورت شود؛ چرا که فرایند سرمایه‌گذاری به این روش‌ها و اخذ اقامت نسبتا پیچیده است و متقاضی باید از این پیچیدگی‌ها آگاهی داشته باشد. اما با سرمایه‌گذاری به روش خرید ملک به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان اقامت دائم سوئیس را دریافت کرد.

اخذ اقامت دائم سوئیس به‌واسطه ازدواج

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت دائم در کشور مقصد ازدواج با یکی از شهروندان آن کشور است. اخذ اقامت دائم و تابعیت کشور سوئیس به‌واسطه ازدواج امکان‌پذیر خواهد بود. شرایط برای اخذ اقامت دائم سوئیس با ازدواج به این صورت است که متقاضی باید حداقل ۱۸ساله باشد تا بتواند با یک شهروند سوئیسی ازدواج کند. شرط دیگر این است که متقاضی و شهروند سوئیسی باید مجرد بوده یا حتما از همسر سابق خود طلاق گرفته باشند.

در صورتی که سه تا پنج سال از ازدواج آن‌ها بگذرد و در این چند سال در کشور سوئیس حضور داشته باشند، متقاضی می‌تواند تحت برخی از شرایط درخواست اقامت دائم و تابعیت سوئیس را ارائه دهد. از جمله این شرایط می‌توان به حضور در فعالیت‌های اجتماعی، رعایت قوانین و مقررات جامعه و مختل نکردن امنیت داخلی و خارجی سوئیس اشاره کرد. لازم به ذکر است که در صورت ازدواج در خاک سوئیس، باید این ازدواج در اداره مهاجرت یا شهرداری محل ازدواج ثبت شود.

جالب است بدانید که این امکان وجود دارد متقاضی با یک شهروند سوئیس در کشوری خارج از سوئیس ازدواج کند. ازدواج با شهروند سوئیسی برای اخذ اقامت دائم این کشور یک شرط مهم دیگر نیز دارد. متقاضی باید شغل و درآمد مناسبی داشته باشد تا بتواند تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و همسرش را در کشور سوئیس داشته باشد.

این امکان وجود دارد متقاضی با یک شهروند سوئیس در کشوری خارج از سوئیس ازدواج کند
اخذ اقامت دائم در سوئیس به واسطه ازدواج با یک شهروند سوئیسی یا با یک نفر دارای اقامت دائم در سوئیس امکان‌پذیر است.

اخذ اقامت دائم سوئیس به‌واسطه تولد

اخذ اقامت به‌واسطه تولد در هر کشوری قوانین خود را دارد؛ اما به طور کلی تابعیت کودک متولد شده در هر کشوری از دو قانون خاک و خون پیروی می‌کند. قانون خاک به این معنی است که کودک باید در خاک کشور مقصد متولد شود تا بتواند تابعیت آن کشور را دریافت کند. اما طبق قانون خون، کودک متولد شده برای اخذ تابعیت و اقامت دائم کشور مقصد باید یکی از والدین او تابعیت آن کشور را داشته باشد.

طبق قوانین کشور سوئیس، در این کشور تابعیت به خون است. به عبارتی دیگر، باید پدر یا مادر کودک متولد شده تابعیت سوئیس را داشته باشد. بنابراین با متولد شدن در خاک سوئیس نمی‌توان تابعیت این کشور را دریافت کرد. جالب است بدانید که فرزند متولد شده‌ای که پدر نداشته باشد، امکان دریافت تابعیت کشور سوئیس را دارد.

مهاجرت به‌واسطه تمکن مالی برای اخذ اقامت دائم

مهاجرت به‌واسطه تمکن مالی یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توان از آن طریق نسبت به اخذ اقامت دائم سوئیس اقدام کرد. جالب است بدانید که این روش طرفدار بسیار زیادی دارد، چرا که کشور سوئیس چنین اقامتی را به شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هم می‌دهد. برای این کار متقاضی باید ویزای خود حمایتی دریافت کند تا بتواند اقامت دائم کشور سوئیس را به دست آورد. اما برای این کار شرایطی وجود دارد که شامل اثبات تمکن مالی بسیار بالا می‌شود. چرا که با اثبات تمکن مالی، متقاضی نشان می‌دهد که توانایی مالی برای تامین هزینه‌های زندگی خود را دارد.

لازم به ذکر است که کسی که با ویزای خود حمایتی مهاجرت می‌کند اجازه کار در سوئیس را ندارد. به عبارتی دیگر، شخصی که به‌واسطه تمکن مالی به سوئیس مهاجرت می‌کند نمی‌تواند فرصت استخدامی را از شهروندان این کشور بگیرد. اما باید اشاره کرد شخصی که به‌واسطه تمکن مالی به سوئیس مهاجرت می‌کند، این امکان را خواهد داشت تا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند.

ویزای خود حمایتی در دو صورت برای متقاضی صادر می‌شود. حالت اول این است که متقاضی باید بالای ۵۵ سال سن داشته باشد؛ یعنی بازنشسته بوده و حقوق ثابت دارد. در حالت دوم متقاضی می‌تواند زیر ۵۵ سال سن داشته باشد، اما باید بیشتر از افراد دیگر مالیات بپردازد. با این روش متقاضی در واقع اقامت مالیات گزاف دریافت می‌کند. در روش مهاجرت به‌واسطه تمکن مالی، متقاضی پس از ۱۰ سال حضور در کشور سوئیس می‌تواند درخواست اخذ اقامت دائم سوئیس را ارائه دهد. همچنین با حضور به مدت ۱۲ سال در کشور سوئیس متقاضی می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کرده و پاسپورت سوئیسی بگیرد.

هزینه زندگی در کشور مقصد یکی از مهم‌ترین نکات اخذ اقامت دائم آن کشور است.
هزینه های مورد نیاز برای اقامت دائم در سوئیس

هزینه‌های زندگی در کشور سوئیس

هزینه اقامت سوئیس یکی از مهم‌ترین نکات اخذ اقامت دائم سوئیس است. باید بدانید کشور سوئیس یکی از گران‌ترین کشورهای سراسر دنیا برای زندگی به شمار می‌رود. به عنوان مثال شهرهای زوریخ و ژنو از جمله گران‌ترین شهرها در سراسر دنیا هستند و برای زندگی در این شهرها هزینه بسیار زیادی باید پرداخت کرد چرا که شرایط اقامت دائم در سوئیس آسان و راحت نیست.

البته با توجه به میزان بالای درآمد در این کشور، با استخدام شدن یا راه‌اندازی کسب‌وکار و حتی سرمایه‌گذاری می‌توان توازن بین کار و زندگی برقرار کرد. لازم به ذکر است که در ابتدای مهاجرت به سوئیس باید محتاط باشید و در تلاش برای پس‌انداز کردن باشید. شاید جالب باشد بدانید که هزینه اجاره ماهانه یک آپاراتمان در شهرهای سوئیس حدود ۱۶۰۰ یورو است. همچنین برای خرید یک ملک مسکونی در شهرهای سوئیس باید برای هر متر حدود ۱۱۵۰۰ یورو هزینه کنید.

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیمات افراد در زندگی است. تصمیمی که اگر همراه با توان مالی، تحقیق، دریافت مشاوره و برنامه‌ریزی صحیح باشد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای شما رقم بزند

بهترین روش

کشور سوئیس یکی از زیباترین و مرفه‌ترین کشورها در سراسر دنیا است. باید اشاره کرد که بسیاری از رویدادهای مهم سیاسی سراسر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند. از جمله این رویدادها می‌توان به نشست‌های سران ژنو، جلسات سازمان بین‌المللی صلیب سرخ و جلسات سازمان تجارت جهانی اشاره کرد. بنابراین سوئیس یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا از نظر سیاسی و اقتصادی است و شرایط اقامت دائم سوئیس منحصر به فرد است.

باید اشاره کرد که برخی از دانشگاه‌های این کشور از جمله بهترین مراکز آموزش عالی دنیا هستند. دانشگاه فنی زوریخ، موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان و دانشگاه زوریخ از جمله این مراکز آموزش عالی هستند. طبق رنکینگ جهانی QS، این سه دانشگاه در میان 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. بنابراین مهاجرت و اخذ اقامت دائم سوئیس می‌تواند هدف بسیار خوبی برای متقاضیان باشد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
از چه روشی میتوان به کشور سوئیس مهاجرت کرد و اقامت دائم این کشور را بدست آورد؟
راه های مختلفی برای مهاجرت به کشور سوئیس اخذ اقامت دائمی وجود دارد مانند مهاجرت از طریق تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، تمکن مالی، تولد و ازدواج
میزان درآمد در کشور سوئیس چگونه است؟
میتوان گفت از مزایایی که متقاضیان را به مهاجرت کاری به این کشور ترغیب میکند میزان درآمد بالا و یکسان بودن درآمد بومیان و مهاجران در این کشور است.
میزان مبلغی که برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس باید انجام داد چه مبلغی است؟
طبق قانون کشور سوئیس متقاضی که نیت سرمایه گذاری در این کشور را دارد میبایست حداقل مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو را سرمایه گذاری کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای