راهنمای کامل تحصیل روانشناسی در ترکیه؛ هزینه پذیرش در ترکیه

راهنمای کامل تحصیل روانشناسی در ترکیه؛ هزینه پذیرش در ترکیه

روانشناسی در ترکیه، به عنوان یک زمینه پویا و پرتنوع، نشاط و توسعه آموزشی و تحقیقاتی بسیار مهمی دارد تحصیل روانشناسی در ترکیه، از تئوری‌های پایه‌ای تا کاربردهای عملی و فرهنگی پیشرفت یافته است. با توجه به تاریخ طولانی و فراگیری که دارای فرهنگ و تاریخ غنی ترکیه است، روانشناسان در این کشور با مفاهیم چندگانه‌ای مانند روانشناسی اجتماعی، روانشناسی فردی، و روانشناسی فرهنگی درگیرند. همچنین، آن‌ها بر روی ارتباطات بین فرهنگی، اجتماعی و روانی، و نقش آن در شکل‌گیری هویت فردی و جامعه‌ای تمرکز دارند. این تلاش‌ها منجر به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های منحصر به فردی مانند مسائل مهاجرت، اندیشه‌های جدید در تحولات اجتماعی و فرهنگی، و نقش روانشناسی در پیشرفت جامعه شده است. در ادامه این مقاله به شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه پرداخته شده است با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه کشوری بسیار زیبایی است که بهترین دانشگاه‌های اروپا را در اختیار دارد. شما می‌توانید در  در  مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در رشته روانشناسی در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید.  این رشته به مطالعه فرایندهای اساسی در زمینه رفتار انسان می‌پردازد. با تحصیل در این رشته فرد می‌تواند تمام جوانب اساسی و پیچیده افسردگی، صرع، آسیب‌های مغزی و آلزایمر را یاد بگیرد. این رشته در پیشرفت انسانی و بهداشتی ترکیه در سالهای اخیر بسیار تاثیر گذار بوده است.

دانشجویان رشته روانشناسی طیف وسیعی از رفتارهای انسانی را مطالعه می‌کنند. همچنین  کلاسهای تئوری و عملی داشته و باید سرفصل‌هایی را مانند تروما، اختلالات روانی، رشد کودک و اعتیاد را یا بگیرند.

رشته روانشناسی در ترکیه گرایش‌های بیشماری از جمله روانشناسی بالینی، روانشناسی رشد، روانشناسی تجربی و همچنین عصب‌شناسی را دارد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه شما به عنوان روان درمان، مشاور، روانشناس، مشاور مدرسه، مسئول منابع انسانی و یا روانشناس شرکت و سازمان‌های بزرگ یا حتی پزشک قانونی مشغول به کار شوید.

تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه

بهترین دانشگاه‌های روانشناسی ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه با داشتن رتبه های بسیار خوب  از بهترین مکان‌هایی است که شما می‌توانید در رشته روانشناسی تحصیل کنید.

از مزیت‌هایی که دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه‌ها دارند، این است که به جهت قرابت فرهنگی که کشور ما با ترکیه دارد میتواند بهترین مکان خارج از کشور برای این دانشجویان باشد. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه مانند خاورمیانه، بیلکنت. کوچ در صدر برترین دانشگاه‌های اروپا در زمینه روانشناسی هستند. ما در ادامه چندین دانشگاه برتر ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

روانشناسی در دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ جزو دانشگاه های خصوصی  است که در سال ۱۹۹۳  در استانبول ترکیه افتتاح شد. از آن زمان دانشمندان بی‌شماری را توانسته است که به عرصه علمی دنیا معرفی کند. بی‌شک این دانشگاه نقش پررنگی در پیشرفت و تعالی ترکیه داشته در سالهای پس از افتتاح داشته است. دانشگاه کوچ بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه ۴۰۱ را دارد.

گروه روانشناسی این دانشگاه در اروپا حرف زیادی را برای گفتن دارد. هدف گروه روانشناسی کوچ این است که با تولید تحقیقات نظری و کاربردی، بورس تحصیلی و تدریس با کیفیت، مطابق و حتی فراتر از استانداردهای علمی ملی و بین المللی به موضوعات مرتبط با توسعه ملی و انسانی بپردازد. این دانشگاه به دنبال دانشجویان فعالی است که بتوانند در پروژه‌های تحقیقاتی شرکت کرده و به غیر از اینکه تجربه خوبی را کسب کنند با مسائلی که در مورد توسعه انسانی است آشنا شوند.

روانشناسی در دانشگاه کوچ

این دانشگاه برای تمام کسانی که قصد دارند، دوره‌های تحصیلات تکمیلی خود را در این دانشگاه سپری کنند چهار رشته در نظر گرفته است:

📌 رشته علوم روانشناسی بالینی

📌 رشته روانشناسی شناختی

📌 رشته روانشناسی رشد

📌 رشته روانشناسی اجتماعی

شرایط پذیرش روانشناسی در دانشگاه کوچ

شما برای آنکه که در دانشگاه کوچ در رشته روانشناسی تحصیل کنید باید مدارک زیر را داشته باشید :

📌 مدرک زبان تافل و یا آیلتس

📌 نمره خوب در آزمون آلس برای کارشناسی ارشد و دکتری

📌 یوس برای کارشناسی

نمره خوب در آزمون ورودی

📌 کپی پاسپورت

📌 ۴ قطعه عکس ۴.۶

روانشناسی در دانشگاه ازمیر

این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ در ازمیر ترکیه با شعار مدیریت برای آینده تاسیس شد. دانشگاه ازمیر در بین دانشگاه‌های برتر جهان رتبه ۳۵۷۵ را داشته و هم اکنون چیزی بالغ بر ۷۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

هدف گروه روانشناسی دانشگاه ازمیر معرفی وسعت روانشناسی از طریق پدیده‌های رفتاری است. لازم به ذکر است که فراتر از دوره‌های پایه دانشجویان می‌توانند دوره‌های تخصصی در زمینه‌هایی مانند، یادگیری و حافظه، انگیزه، ادراک، شناخت و روانشناسی بالینی، رشد شرکت کنند. همچنین لازم به ذکر است که برنامه درسی دانشجویان در این دانشگاه شامل پروژه‌های تحقیقاتی و همچنین تمرین میدانی بوده که فرصت‌هایی را برای تحقیقات عملی دانشجویان فراهم می‌کند.

روانشناسی در دانشگاه ازمیر

شرایط پذیرش روانشناسی در دانشگاه ازمیر

برای تحصیل در این رشته شما باید شرایط زیر را داشته باشید.

📌 نمره آزمون ملی یا بین المللی (الس، یوس یا SAT)

📌 دیپلم دبیرستان

📌 ریز نمرات دبیرستان

📌 کپی پاسپورت

📌 گواهی مهارت زبان انگلیسی (TOEFL، PTE، FCE و …)

روانشناسی در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه خصوصی  بیلکنت  در سال ۱۹۸۴ در آنکارا تاسیس شده و هم اکنون در حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی تاسیسی شده در ترکیه بوده است.

نام این دانشگاه از دو کلمه بیلیم و کنت به معنای شهر دانش می‌آید. از زمان تاسیس این دانشگاه همیشه رتبه‌های بسیار خوبی را در بین دانشگاه‌های جهان داشته است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۱ توانست در رتبه ۱۱۲ ام برترین دانشگاه‌های جهان قرار گیرد.

برنامه درسی این دانشگاه به منظور ارائه آموزش علم روانشناسی با تاکید بر شناخت طراحی شده است. برنامه‌های این دانشگاه بیشتر بر روی فعالیت‌های پژوهشی و علمی می‌باشد. دانشجویان این دانشگاه باید دروس علوم پایه مانند حساب و زیست قوی داشته و توانایی خوبی در محاسبات داشته باشند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه در حدود ۱۴۵۰۰ دلار می‌باشد.

شرایط پذیرش روانشناسی در دانشگاه بیلکنت

برای تحصیل در رشته روانشناسی در این دانشگاه شما باید مدارک زیر را داشته باشید: 

      📌 مدرک آیلتس (نمره ۶۰-۸۰) یا GRE (حداقل نمره ۳۰۲)

     📌 مدرک GMAT برای دانشجویان مدیریت بازرگانی

     📌 تسلط به زبان انگلیسی

     📌 مدرک تافل (حداقل ۸۷)

     📌 آیلتس (حداقل ۶.۵)

     📌 مدارک پیش دانشگاهی یا دبیرستانی

     📌 انگیزه نامه

     📌۲ الی ۳ توصیه نامه از اساتید

روانشناسی در دانشگاه اوکان

دانشگاه اوکان در سال ۱۹۹۹ در استانبول تاسیس شد. این دانشگاه در بین برترین دانشگاه‌های دنیا رتبه ۳۲۰۵ را دارد. این در حالی است که در قاره اروپا این دانشگاه رتبه ۱۰۳۴ را نیز در اختیار دارد. هزینه تحصیل در این دانشگاه چیزی در حدود ۵۰۰۰ دلار می‌باشد.

هدف گروه روانشناسی این دانشگاه این است که روانشناسانی را پرورش دهد که نظریه و روش اساسی دانش روانشناسی را کسب کرده باشند. گروه روانشناسی این دانشگاه در نظر دارد دانشجویانی را پرورش دهد که زمینه نظری، روش‌شناسی قوی داشته باشند.

شرایط پذیرش روانشناسی در دانشگاه اوکان

شما برای آنکه در این دانشگاه در رشته روانشناسی تحصیل کنید باید مدارک زیر را داشته باشید: 

      📌  مدرک آیلتس (نمره ۵۵)

      📌  انگیزه نامه

      📌  کپی مدارک شناسایی

      📌  برگه اقامت

      📌 ‌عدم سوء پیشینه

       📌 ۳ قطعه عکس۶.۴

      📌  پر کردن فرم پذیرش

روانشناسی در دانشگاه یاشار

دانشگاه یاشار در سال۲۰۰۱ در ازمیر ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه خصوصی بوده و از برترین دانشگاه‌های ترکیه در زمینه روانشناسی می‌باشد.

 این دانشگاه در بین برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه ۳۳۱۰ را دارد. هدف دانشگاه یاشار برای برگزاری دوره‌های روانشناسی ارائه مبنای گسترده برای دانشجویان در موضوعات مختلفی مانند علوم روانشناسی با تمرکز بر تحقیقات به روز، به دانشجویان است.

روانشناسی در دانشگاه یاشار

برای آنکه در دانشگاه یاشار در رشته خود روانشناسی تحصیل کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

      📌  مدرک آلس ۵۵  یا GRE ۶۱۰

      📌   تافل ۲۱۳ یا آیلتس ۶

      📌 ۲ الی ۳ توصیه نامه

      📌  انگیزه نامه

      📌  مدرک کارشناسی به همراه نمره خوب در یوس

روانشناسی در دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه خاورمیانه،  در سال ۱۹۵۶  در آنکارا تاسیس شده است. زبان رسمی آموزشی در این دانشگاه به انگلیسی بوده و شما این امکان را دارید که با داشتن مدرک زبان در این دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل کنید. در این دانشگاه در حال حاضر  در حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو تحصیل می‌کند.

گروه روانشناسی در دانشگاه خاورمیانه با هدف ارائه دوره‌هایی به دانشجویان گروه‌های روانشناسی و گسترش درک آن‌ها از پدیده‌های روانشناختی دوره‌هایی را برای مقاطع کارشناسی و ارشد و همچنین دیگر گروه‌های آموزشی را برگزار می‌کند. هزینه تحصیل در این دانشگاه در حدود ۴۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد. این دانشگاه برای رشته‌های روانشناسی بالینی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی سازمانی، روانشناسی رشدی و روانشناسی بالینی دوره‌هایی را برای تحصیلات تکمیلی انجام می‌دهد.

شرایط پذیرش روانشناسی در دانشگاه خاورمیانه

شما برای آنکه در دانشگاه خاورمیانه در رشته روانشناسی تحصیل کنید باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید: 

      📌 مدرک آلس ۷۵

      📌 مدرک تافل IBT 92 یا آیلتس ۷

      📌 انگیزه نامه به انگلیس و ترکی

      📌  دو توصیه نامه

تحصیل روانشناسی کودک در ترکیه

اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید ابتدا باید مدارک مورد نیاز را برای دانشگاهی که قصد تحصیل در ان را دارید ارسال کنید. طبق صندوق کودکان سازمان ملل این رشته برای کودکان زیر ۱۸ سال در نظر گرفته شده است.

این رشته به بحث تربیت صحیح کودکان می‌پردازد.

سازمان بهداشت جهانی اعتقاد دارد که بسیاری از مشکلات اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی جوامع امروز ناشی ازعدم روانشناسی صحیح کودک در سنین مناسب است.

در ترکیه نیز در بسیاری از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه بیلکنت، خاورمیانه و بوآزچی این رشته آموزش داده می‌شود. رشته روانشناسی در سالهای اخیر از اهمیت بسیاری بالایی پیدا و از این رو وزارت علوم ترکیه در سالهای اخیر به علت اهمیت این رشته سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در این رشته انجام داده است.

تحصیل در رشته روانشناسی بالینی در ترکیه

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه، روانشناسی بالینی است. هدف این رشته درمان و حل کردن اختلالات روانی و عاطفی در سالهای اخیر بوده است. شما برای آنکه در این رشته تحصیل کنید، نیاز دارید که مدرک ALES خود را با نمره خیلی خوبی پشت سر گذاشته باشید.

بورسیه تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

بورسیه تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه بورسیه های متنوعی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. اول از همه برای آنکه شما بتوانید بورسیه‌های تحصیلی ترکیه را دریافت کنید باید رزومه خوبی داشته باشید. 

برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی شما با محدودیت سنی نیز روبرو هستید. حداقل سنی که برای شما در نظر گرفته شده است برای تحصیل در مقطع کارشناسی ۲۱ سال، برای مقطع فوق لیسانس کمتر از ۳۰ سال و برای دکتری ۳۵ سال است.

بورسیه تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

برای گرفت بورسیه در رشته روانشناسی در این دانشگاه باید حداقل معدل شما ۱۵ باشد. از دیگر شرایطی که شما باید برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه داشته باشید شامل موارد زیر است:

      📌 نمره خوب در آزمون یوس، SAT، GRE یا TOMMER

      📌 قبولی در آزمون‌های آیلتس و تافل

          📌 مقاله پژوهشی

      📌 انگیزه نامه

      📌 پروپوزال

      📌 ۲ الی ۳ توصیه نامه از اساتید معتبر شما

کارشناسی ارشد روانشناسی در ترکیه

مقطع ارشد در رشته روانشناسی در ترکیه ۲ سال است. شما باید در این دوره ۳۲ واحد را بگذرانید. این مقطع در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه نیز ارائه می‌شود شما برای آنکه در این مقطع در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید، باید نمره خوبی در ALES داشته و به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط باشید.

داشتن رزومه قوی در کنار توصیه نامه و انگیزه نامه می‌تواند شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه افزایش دهد.

تحصیل دکترای روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه

یکی از بهترین انتخاب‌هایی که شما می توانید برای تحصیل دوره تحصیلات تکمیلی خود داشته باشید بدون شک ترکیه  است. دکترای روانشناسی بالاترین سطحی است که شما تحصیلات تکمیلی خود را در این زمینه در ترکیه میتوانید داشته باشید.

PhD شامل طیف گسترده‌ای از زمینه‌های تحقیقی و عملی بوده، است. این دوره در دانشگاه‌های ترکیه  بین ۵ تا ۷ سال به طول می‌کشد. دانشجویان روانشناسی پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در حدود  ۷۵ تا ۸۵ هزار دلار سالیانه درآمد داشته باشند.

حوزه‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های ترکیه شامل؛ روانشناسی شناختی، روانشناسی فرهنگی، روانشناسی اجتماعی روانشناسی رشد، روانشناسی زبان و روانشناسی سازمانی می‌باشد

شرایط پذیرش دکتری در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه:

      📌  ۲ الی ۳ توصیه نامه

      📌  تافل IBT (نمره ۸۰) یا آیلتس (نمره ۶.۵)

      📌  مدرک GRE (ارشد ۱۵۲ و کارشناسی ۱۵۶)

      📌  رونوشت (حداقل معدل ۳۰۰ از ۴۰۰)

      📌  انگیزه نامه

      📌 قبولی در آزمون کتبی

هزینه تحصیل روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه بسته به مکان و مقطع شما متغیر است. دانشگاه‌های ترکیه به دو قسمت دولتی وخصوصی تقسیم می‌شوند.

در ترکیه بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیز وجود دارند که موجب شده است دانشجویان بین المللی با خیال راحت در این رشته به تحصیل بپردازند. لیست حدودی شهریه‌های دانشگاه‌های ترکیه شامل موارد زیر است:

هزینه تحصیل روانشناسی در برترین دانشگاه‌های ترکیه

📌 دانشگاه جانکایا : ۵۴۱۰ یورو در سال
📌 دانشگاه کوچ : ۱۶۰۰۰ یورو در سال
📌 دانشگاه سابانجی : ۱۶۰۰۰ یورو در سال
📌 دانشگاه بیلکنت : ۱۱۵۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مقرون به صرفه و خوب ترکیه

📌  دانشگاه خاورمیانه : ۲۳۶ یورو در سال

📌  دانشگاه عبدالله گل : ۴۳۹ یورو در سال

 📌 دانشگاه بوغازیچی : ۱۰۱۸ یورو در سال

 📌 دانشگاه اوکان : ۱۱۴۰  یورو در سال

بنر

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای متقاضیان تحصیلی و راهی برای ادامه تحصیل در برخی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی است. شما در این روش پس از دریافت اپلای از یکی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و سپس دریافت اقامت برای دوران تحصیل خود اقدام کنید.

سخن پایانی

تحصیل روانشناسی در ترکیه، فرصتی فراگیر و الهام‌بخش برای دانشجویان جهانی است تا با یک سیستم آموزشی پویا و رو به جلو، به دنیای گسترده و متنوعی از مفاهیم و کاربردهای این علم آشنا شوند. دانشگاه‌های برجسته و برنامه‌های تحصیلی تخصصی، فرصتی مناسب برای یادگیری عمیق و تحقیقات پیشرفته در حوزه‌های گوناگون روانشناسی ارائه می‌دهند. همچنین، روانشناسی در ترکیه می‌تواند فراگیران را به تعامل با فرهنگ و تاریخ بی‌نظیر ترکیه و همچنین به فهم عمیق‌تر از چالش‌ها و فرصت‌های اجتماعی و فرهنگی این کشور سوق دهد. با توجه به توسعه رو به جلوی رشته روانشناسی در ترکیه و نقش بین‌المللی که این کشور در این زمینه دارد، تحصیل در این رشته می‌تواند به دانشگاهی و حرفه‌ای روشن‌تر و گسترده‌تر منجر شود. برای دریافت مشاوره درمورد شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه میتوانید مشاوران هرمس اپلای کمک بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
شهریه دانشگاه‌های ترکیه برای رشته روانشناسی چقدر است؟
شهریه دانشگاه‌های خوب ارزان ترکیه چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است. اما دانشگاه‌های گرانقیمت ترکیه در سال چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو شهریه دریافت می‌کنند.
برای پذیرش تحصیل روانشناسی مدرک زبان باید داشته باشم؟
بله – بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از شما مدرک زبان آیلتس ۶.۵ و یا تافل IBT ۹۶ را می‌خواهند.
برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه در چه آزمونی باید شرکت کنم؟
شما برای آنکه در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید باید برای مقطع کارشناسی آزمون YOS و برای ارشد و دکتری آزمون ALES را با نمره خوبی پشت سر گذاشته باشید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای