اجاره خانه در کانادا

 قوانین اجاره خانه در کانادا

موقعیت جغرافیایی، فرهنگ چند ملیتی، ثبات اقتصادی و امنیت اجتماعی کانادا این کشور زیبا و سردسیر را به محبوب‌ ترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان تبدیل می‌کند. اگر به‌ دنبال زندگی آرام، بدون دغدغه و پذیرش اجتماعی از سوی شهروندان هستید مطمئنا Canada بهترین انتخاب خواهد بود. برای مهاجرت به این منطقه روش‌ های مختلفی مانند تحصیل، کار یا سرمایه‌ گذاری وجود دارد. اما در هر روش برای زندگی نیازمند اجاره خانه در کانادا هستید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

برای تهیه مسکن بعد از ورود به کانادا چکار کنیم؟

بعد از اتمام تمام فرایند مهاجرت و اقامت، انتخاب خانه مناسب در اولویت قرار می‌گیرد. ماه‌ های‌ آوریل تا ژوئن بهترین زمان برای یافتن‌ خانه ایده‌ آل به‌ حساب می‌آید. شانس شما برای اجاره‌ خانه با قیمت مناسب در این ماه‌ها بیشتر می‌شود. در سایر ماه‌های سال نیز محدودیتی برای اجاره ویلا یا آپارتمان وجود ندارد.

مهم‌ ترین نکته، توجه‌ به تعداد آژانس‌ های املاک موجود در هر شهر خواهد بود. افرادی که ونکوور را به‌ عنوان مقصد نهایی انتخاب می‌کنند برای اجاره‌ خانه تنها به ۱۰ آژانس دسترسی دارند. البته نگران نباشید تعداد کارکنان مشغول به‌کار در هر مؤسسه بیش از ۱۰۰ نفر است. پس، برای انتخاب، اجاره یا خرید خانه به دردسر نمی‌افتید.

بعد از ورود به خاک این سرزمین سرد، مراجعه به آژانس‌ های املاک تنها راه اجاره مسکن محسوب می‌شود. در این مرحله باید نیاز‌ها، انتظارات و بودجه خود را بیان کنید. سپس نوبت به معرفی و بازدید از خانه‌ها می‌ رسد. با انتخاب خانه، کارمندان آژانس شرایط بازدید حضوری بین مالک و مستأجر را فراهم می‌کنند. در کانادا مرسوم است که مالک برای اطمینان از توان پرداخت اجاره ماهانه قبل از اجاره خانه در کانادا، از مستاجر خود چک اعتباری دریافت می‌کند.

برای تهیه مسکن بعد از ورود به کانادا چکار کنیم؟

شرایط اجاره خانه در کانادا برای مهاجران تازه وارد

زمانی‌ که وارد یک کشور جدید می‌شوید بیشتر صاحب‌ خانه‌ها رفتار سختگیرانه‌ تری نسبت به شما دارند. در Canada نیز همین ماجرا وجود دارد. به‌ دلیل عدم دسترسی به چک یا ارائه سوابق مالی، مهاجران موظف به ارائه یک معرف هستند. شخص معرف باید در کانادا مشغول به‌ کار باشد. امضای وی پای قرارداد، صاحبخانه را از پرداخت به موقع اجاره مطمئن می‌کند. بعد از اتمام مجله قرارداد برای اعتمادسازی باید اجاره ۶ ماه را زودتر بپردازید.

مزایای اجاره خانه در Canada

 • عدم وجود دغدغه و مشکل درباره هزینه نگهداری و تعمیر منزل
 • دسترسی به امکانات رفاهی تعیین‌ شده از سوی مالک
 • عدم نیاز به پرداخت مالیات
 • عقد قرارداد بدون نیاز به پیش پرداخت
 • ثابت بودن مبلغ اجاره
 • انتخاب محل یا مدل خانه بر اساس نیاز و بودجه
 • انتخاب خانه بدون محدودیت در محله‌های مختلف

نکات کلیدی برای اجاره خانه

برای انتخاب محل سکونت، علاوه‌ بر مساحت و مبلغ اجاره بها باید به نحوه دسترسی به مراکز و خدمات شهری توجه کنید. در این منطقه شرایط برای اجاره‌ خانه یا آپارتمان‌ های بزرگ و کوچک در مرکز یا حوالی شهر‌ها فراهم است. هزینه اجاره آپارتمان‌ های یک خوابه در مجله‌های کوچک ارزان و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر خواهد بود. سایر موارد مهم برای اجاره خانه در کانادا شامل:

 • به اجاره‌ بها دقت کنید. باید مبلغی از بودجه برای پرداخت قبوض مختلف مانند تلفن، برق، بیمه، پارکینگ و غیره باقی بماند.
 • خانه باید به محل کار یا تحصیل شما نزدیک باشد.
 • خانه محدودیتی برای دسترسی به پارکینگ عمومی یا سیستم حمل‌ و نقل شهری نداشته باشد.
 • امنیت محله و میزان جرائم آن را بررسی کنید.

قوانین اجاره مسکن در کشور کانادا

مدت درج‌ شده قرارداد اجاره خانه در این کشور یک سال است، اما بر اساس شرایط می‌توان زمان قرارداد را افزایش یا کاهش داد. ضمن آنکه شرایط برای تمدید قرارداد اجاره‌ بها وجود دارد. میزان اجاره با توجه‌ به شهر و استان محل سکونت تفاوت دارد.

اگر قیمت اجاره توسط دولت تعیین شود مبلغ آن سالانه افزایش خواهد یافت. مالک برای افزایش اجاره بیش از مبلغ دولتی باید از شهرداری یا فرمانداری مجوز دریافت کند. تغییر اجاره تنها یک بار در سال انجام می‌شود و مالک باید ۹۰ روز قبل به مستاجر اطلاع دهد.

در مرحله بعد، مستاجر موظف به رعایت تمام بند‌های موجود در قرارداد است. قرارداد‌های اجاره در مناطق مختلف با هم فرق دارد. مسئولیت نظارت بر این قرارداد‌ها به‌ عهده ادارت دولتی و وزارتخانه‌ ها خواهد بود. قبل از امضای قرارداد باید اطلاعات کامل را از طریق تماس با اداره امور مصرف‌ کنندگان استانی یا منطقه‌ای کسب کنید. بر اساس قانون اجاره خانه در کانادا، مالکان موظف به پیروی از PIPEDA هستند.

قوانین اجاره مسکن در کشور کانادا

مسئولیت صاحب خانه بر اساس قوانین اجاره خانه در کانادا

بر اساس قانون، صاحبخانه مسئولیت نظافت و تامین امنیت خانه را برعهده دارد. او باید وسایلی مانند سیستم گرمایشی، فر و یخچال را تهیه کند. بعد از اجاره خانه، مالک باید تمام مراحل مربوط به تعمیرات را انجام دهد. صاحبخانه باید ملک را بیمه کند و یک نسخه کپی از قرارداد بیمه را به آژانس و مستاجر تحویل دهد.

مسئولیت‌ های مستاجر

مستاجر باید اجاره را در زمان معین بپردازد. این را در نظر داشته باشید که در صورت اتمام یا فسخ قرارداد باید یادداشت تخلیه را زودتر از موعد ارائه کنید. اطلاعات کامل در برابر وضعیت و خرابی‌های ملک به صاحب خانه بدهید. از دیگر وظایف شما به‌ عنوان مستاجر، پرهیز از انجام فعالیت‌های غیرقانونی، آزار همسایه‌ها و رعایت تمام بند‌های قرارداد خواهد بود.

مدارک موردنیاز برای اجاره خانه

پرداخت به‌ موقع اجاره‌ بها اولین و مهمترین اصل از نظر صاحبخانه است. ارائه مدارک زیر برای جلب اعتماد مالک درباره پرداخت اجاره اهمیت زیادی دارد:

 • نامه‌ ای از کارفرما که در آن میزان حقوق و مزایا تعیین شده باشد.
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه اجاره از طریق موجودی یا گردش حساب
 • ارائه‌ نامه رضایت یا ارجاع از صاحبخانه‌ های قبلی
 • برای اجاره‌ خانه به سپرده امنیتی معدل نیمی از مبلغ اجاره نیاز دارند.
 • برخی مالکان ارائه ضامن برای مهاجران را ضروری می‌دانند.

با توجه‌ به همه این موارد و اطمینان از درک درست حقوق خود به‌ عنوان یک مستاجر، برای عقد قرارداد قانونی اجاره خانه در کانادا به مدارک زیر نیازمند خواهید بود:

 • مدارک هویتی و شناسنامه رسمی
 • مجوز مدیر املاک یا صاحبخانه
 • فیش حقوقی
 • ضمانت نامه
 • گردش حساب
 • ارائه منابع درباره منبع درآمد و میزان آن

در فرم قرارداد اجاره خانه در کانادا چه مواردی نوشته می‌شود؟

قرارداد باید کامل شفاف و در سربرگ حقوقی مخصوص نوشته شود. موارد اصلی درج‌شده در آن شامل موارد زیر است:

 • نام، آدرس و اطلاعات تماس مالک و مستاجر
 • مدت زمان و میزان اجاره
 • پرداخت مبلغ اجاره ماه اول و زمان سررسید قرارداد
 • بخش مربوط به پرداخت قبوض
 • نحوه و دلایل فسخ قرارداد
 • اطلاعات مربوط به افزایش اجاره

این قرارداد یک سند قانونی محسوب می‌شود، قبل از امضا حتما تمام بند‌ها و مفاد آن را مطالعه کنید. برای پیشگیری از بروز مشکل و درک درست تمام بند‌های قرارداد می‌توانید از تجربه یک وکیل استفاده کنید.

مراحل اجاره خانه در کشور Canada

در برخی موارد صاحبخانه‌ ها برای اجاره خانه در کانادا ارائه چک ضمانت یا نامه کارفرما را بخش مهمی می‌دانند. اگر این مسأله ذهن شما را درگیر کرده است، نگران نباشید. زیرا، صاحبخانه‌ ها می‌دانند مهاجران تازه‌ وارد یا دانشجویان شرایط مناسبی برای چک ضمانت یا نامه کارفرما ندارند. مراحل اصلی برای اجاره یک خانه یا آپارتمان مناسب شامل:

گام اول اجاره خانه در کانادا

اول تصمیم بگیرید بهترین روش برای یافتن و اجاره خانه چیست. این امکان را دارید تا این محله را به‌ صورت شخصی یا از طریق آژانس‌ های املاک پیگیری کنید. مطمئن شوید میزان اجاره با بودجه شما سازگار باشد. داشتن توجه کامل در این مرحله، از ایجاد اختلال در فرایند پرداخت اجاره در ماه‌های بعد جلوگیری می‌کند.

گام دوم اجاره خانه

درباره محله، میزان جرم، امکانات، خوبی‌ها و بدی‌های آن تحقیق کنید. بررسی مواردی مانند امنیت، میزان تردد، سروصدا، دسترسی به فضای بازی کودکان، ‌ایستگاه پلیس، آتش‌ نشانی و حمل‌ و نقل عمومی مهم‌ ترین موارد در این بخش هستند.

مراحل اجاره خانه در کشور Canada

گام سوم

تعیین نوع محل اقامت در این مرحله بسیار اهمیت دارد. خانه‌های کانادایی مساحت، شکل و مدل‌ های مختلفی دارند. تصمیم بگیرید بر اساس میزان بودجه زندگی در کدام یک از خانه‌های آپارتمانی یا ویلایی برای اجاره خانه در کانادا مناسب‌ تر است.

گام چهارم اجاره خانه در کانادا

از فیلتر‌های مناسب برای محدودکردن دایره انتخاب خود استفاده کنید. برای مثال، تعیین مساحت، تعداد اتاق‌ها، موقعیت مکانی و نحوه دسترسی خانه می‌تواند انتخاب را ساده‌تر کند. در این مرحله باید نیاز‌ها و دغدغه‌های خود را به‌خوبی به کارشناس آژانس املاک منتقل کنید. حتما درباره نحوه انتقال یا واریز اجاره صحبت کنید. توصیه می‌شود روش پرداخت را بر اساس نیاز صاحبخانه انتخاب کنید.

گام پنجم

بروزرسانی اسناد و ارائه مدارک ضروری مهم‌ ترین مرحله برای تسهیل مسیر اجاره خانه است. در تمام مراحل مسئولیت مواظبت و نگهداری از اسناد و مدارک به‌ عهده خود شما خواهد بود. ارائه مدارک اثبات تمکن مالی برای پرداخت به‌موقع اجاره بخش مهمی در گام پنجم به‌ حساب می‌آید. سایر موارد عبارتند از:

 • قرارداد کاری یا نامه استخدام
 • ارائه اسناد گردش مالی
 • اظهارنامه بانکی

گام ششم

بعد از تمام مراحل فوق، نوبت به مطالعه تمام بخش‌های قرارداد و امضای اجاره‌ نامه می‌رسد. اما این مرحله سخت‌ ترین بخش اجاره خانه در کانادا خواهد بود. برای انتخاب درست و رفع تردید‌ها استفاده از راهنمایی افراد مجرب و بررسی همه‌ جانبه موقعیت ملک کارساز خواهد بود.

اجاره خانه دانشجویی در Canada

دانشجویان برای اجاره یک خانه اول باید به‌سراغ بررسی قیمت اجاره بها بروند. این مبلغ معمولا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه برای مسکن دانشجویی یا اجاره یک اتاق است. افراد علاقه‌ مند به زندگی در کانادا یا خانه شخصی کوچک باید ماهانه حدود ۱۲۰۰ دلار هزینه کنند.

قبل از مهاجرت تحصیلی مطمئن شوید که پرداخت مبلغ ۶۵۰ تا ۸۵۰ در ماه به‌ عنوان برای شما دشوار نیست. انتخاب خوابگاه‌های دانشجویی به‌ دلیل هزینه کمتر گزینه مناسب‌ تری به‌نظر می‌رسد؛ در این شرایط مبلغ اجاره تا ۵۰۰ دلار در ماه کاهش خواهد یافت. اغلب دانشگاه‌ های کانادا برای کاهش دغدغه اسکان دانشجویان بین‌ المللی شرایط مساعدی برای اقامت آن‌ها در سال اول تحصیلی دارند.

اجاره خانه به روش Sublet

اجاره خانه در کانادا به‌ روش Sublet بهترین گزینه برای افرادی خواهد بود که اقامت آن‌ها در کانادا زیاد طول نمی‌کشد. در این روش باید آپارتمان مورد نظر را برای دوره‌ای کوتاه از مستاجر اجاره کنید. این آپارتمان‌ها مبله هستند و جایگزین مناسبی برای هتل‌ های گران محسوب می‌شوند. چالش اصلی این است که بعضی صاحبخانه اجازه استفاده از ملک خود به روش سابلت را صادر نمی‌کنند. اگر به این گزینه برای کسب درآمد توجه دارید، حتما آن را در قرارداد به‌خوبی بررسی کنید.

روش دیگری نیز وجود دارد که با نام Lease transfer شناخته می‌شود. در این فرایند، بعد از عقد قرارداد، متقاضی اصلی خانه خود را تا زمان فسخ اجاره نامه در اختیار مستاجر دیگری قرار می‌دهد. از نظر صاحبخانه و آژانس‌های املاک مسئولیت رعایت تمام بند‌های قرارداد به‌ عهده مستاجر اول خواهد بود.

اجاره خانه به روش Sublet

هزینه اجاره خانه در کانادا

عوامل مختلفی مانند محل، شهر، امکانات خانه و نحوه دسترسی به خدمات شهری بر تعیین اجاره بها نقش کلیدی دارند. اما بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان CMHC حداقل اجاره ماهانه در این کشور ۱۰۰۰ دلار است. برای آشنایی با هزینه اجاره خانه در کانادا به جدول زیر دقت کنید:

شهر

مبلغ اجاره کانادا اجاره آپارتمان یک خوابه اجاره آپارتمان دو خوابه اجاره آپارتمان سه خوابه
تورنتو 1458 دلار 1750 دلار 2150 دلار 2450 دلار
مونترال 1943 دلار 1500 دلار 1950 دلار 2650 دلار
ونکوور 1140 دلار 2250 دلار 3200 دلار —-
اتاوا 1257 دلار 1650 دلار 2050 دلار 2110 دلار
کلگری 1121 دلار 1300 دلار 1550 دلار 1750 دلار
ادمونتون 932 دلار 1100 دلار 1250 دلار 1470 دلار
همیلتون 1307 دلار 1630 دلار 2060 دلار ——
میسیساگا —— 1950 دلار 2250 دلار 2350 دلار

شرایط اجاره خانه در تورنتو

بازدید از سایت‌ های آنلاین، بررسی قیمت و خانه‌ها بهترین روش برای انتخاب محل مناسب در تورنتو محسوب می‌شود. استفاده از خدمات آنلاین یک سیستم معمولی و درست برای اجاره خانه در این شهر به‌حساب می‌آید. سایت Viewit.com بهترین روش برای بررسی خانه‌ های اجاره‌ای تورنتو خواهد بود. میانگین اجاره خانه در این منطقه نیز بین ۱۸۵۰۰ تا ۳۱۰۰ دلار متغیر است.

شرایط اجاره خانه در مونترال

چندفرهنگی بودن، سهولت دسترسی به سیستم حمل‌ و نقل عمومی، موقعیت‌های شغلی فراوان و اقتصاد در حال رشد، دلایل افزایش تقاضا برای زندگی در مونترال در نظر گرفته می‌شود. اگر به‌دنبال انتخاب خانه با اجاره متوسط هستید باید قدر وقت خود را بدانید.

زیرا متقاضی مسکن در این شهر زیبا زیاد است. مراجعه به سایت AkeliusMontreal.com و آژانس‌های املاک دو راه مطمئن برای انتخاب و اجاره خانه در کانادا هستند. برای بررسی وضعیت محله و میزان سروصدای آن، بعدازظهر را برای بازدید از خانه‌ها برگزینید.

بعد از مهاجرت به انتخاب مکانی مناسب برای اسکان نیاز دارید. خرید یا اجاره خانه در یک کشور دیگر بسیار پیچیده و چالش برانگیز است. عدم آشنایی با قوانین و شرایط اجاره ملک دردسر‌های زیادی برای شما به‌وجود خواهد آورد. موسسه مهاجرتی هرمس اپلای برای اطمینان از اقامت آسان ایرانیان تمام تلاش خود در مسیر انتخاب خانه، صحبت با مالک، تدوین و مطالعه قرارداد را به‌کار می‌گیرد. کادر دلسوز این مجموعه در تمام مراحل کنار شما خواهد بود.

اقامت با خرید خانه در کانادا

اقامت با خرید خانه در کانادا

اگر فردی هستید که به تجربه زندگی با استانداردهای بهتر علاقه‌مندید، به شما توصیه می‌شود که به اقامت در کشور کانادا فکر کنید.

سخن آخر

شناخت قوانین، مدارک موردنیاز شرایط عقد قرارداد اجاره خانه در کانادا مهم‌ ترین موارد برای اقامت آسان بعد از مهاجرت هستند. بر اساس قانون، اثبات تمکن مالی، ارائه مدارک حساب، چک ضمانت یا یک معرف معتبر برای اجاره خانه در این کشور ضرورت دارد. برای کاهش هزینه‌ها زندگی توصیه می‌کنیم اجاره خانه‌های کوچک یا کاندو را در اولویت قرار دهید. استفاده از تجربه و مهارت یک وکیل بهترین گزینه برای پیشگیری از مشکلات احتمالی است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
چک ضمانت یا معرف برای اجاره خانه در Canada الزامی است؟
صاحبخانه‌ها برای اطمینان از پرداخت به‌موقع اجاره از مستاجر درخواست ارائه چک ضمانت یا معرفی یک کارمند در کانادا می‌کنند.
بهترین زمان برای اجاره خانه چه موقع است؟
ماه‌های آوریل تا ژوئن بهترین زمان برای اجاره خانه با قیمت مناسب خواهد بود.
از چه روشی می‌توان برای اجاره خانه در کانادا استفاده کرد؟
مراجعه به آژانس‌های املاک یا سایت‌های معتبر دو روش مطمئن برای اجاره یک خانه مناسب است.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای